Zonder nummer is de Tsjech een nummer D Geloof in Geloof ZATERDAG 16 DECEMBER 1995 Ook in Tsjechië isAhold met zijn Mana-supermarkten uitgegroeid tot 's lands grootste kruidenier. Vooral in het oostelijke landsdeel Moravië, in Brno en omgeving, is het concern met negentig Albert Heijn-achtige winkels prominent aanwezig. De meeste Nederlandse consumenten kijken niet op een dubbeltje, maar in het voormalige Oostblokland zijn de klanten wel verplicht om op de kleintjes te letten. Lubos Rumian, zijn zijn twee zoontjes Thomas en Lucas: „Wij weten precies wat we moeten hebben.' FOTO'S £0 BLAAUW Boodschappen doen in Brno of in Nederland - een wereld van verschil uiten, in een asgrauwe buitenwijk 1 van het mistroostige Brno begint het te schemeren. Het is vries- koud en er valt natte bruine sneeuw op de steentjes in visgraatligging. Binnen, in de westers moderne en zeer heldere supermarkt duwen Tsjechen met bleke gezichten en ge huld in armoedige winterjassen hun win kelkarretjes voort. Ze sluiten zwijgend aan in de strakke rij voor de afdeling vlees. Het ap paraat met nummertjes laten ze ongemoeid. Plotseling, een opstootje. Een lange jonge man, met de ogen van een verdwaald dier onder borstelige wenkbrauwen, trekt wel een nummertje. Hij wordt meteen geholpen. Dat zint de wachtenden niet. Ze vloeken hem stijf, maar volgen zijn voorbeeld niet. Keurig blijven ze op hun beurt wachten. „De helft van de Tsjechen trekt eenvoudig weg geen nummertje", zegt Svatoslava Dvo- rakova, die de scepter zwaait in de overzich telijke ruime 1000 m2 grote Mana-super- markt. „Wij zijn niet in staat om ze dat aan te leren. Aansluiten in een rij, dat zijn ze van oudsher gewend, 't Blijkt in de praktijk moei lijk om dat gedrag te veranderen. Met als ge volg dat er op de drukke dagen steeds twee rijen staan. Eén rij met en één zonder num- De Tsjech is nog volgzaam. Lange rijen voor winkels geven hem iets vertrouwds. Want daar valt blijkbaar wat te halen voor een billijke prijs. Dus sluit hij uit gewoonte in de file aan, terwijl hij nauwelijks weet wat de aanbiedingen zijn. Noviteiten, daar heeft de Tsjech zichtbaar moeite mee. Laatst werd in de winkel van Svatoslova een gratis kopje koffie aangeboden. „In Nederland heel ge woon, maar de mensen in Brno wisten niet wat hen overkwam. Gratis koffie? Ze gingen snel naar huis en kwamen terug met ther- moskannen. We zijn er meteen mee ge stopt." Overblijfsel Svatoslava Dvorakóva denkt dat het hamster gedrag een overblijfsel is uit de tijd dat de communisten nog met harde hand regeer den. Maar die leiders zijn in 1989 van het to neel verdwenen. Het land, bestaande uit de delen Moravië, met Brno als hoofdstad en Bohemen, met Praag als centrumplaats, wordt sindsdien in hoog tempo op westerse leest geschoeid. Buitenlandse investeerders, overvolle supermarkten en Amerikaanse Mc Donalds zijn het gevolg. Het ontluikende ka pitalisme heeft de kloof tussen rijk en arm danig vergroot. Bejaarden die het vroeger re delijk hadden, kunnen anno 1995 net aan in leven blijven met een wel zeer karige uitke ring van 2500 kronen per maand, net 150 gulden. Een vetpot is het ook niet voor een door snee gezin; man, vrouw en twee kinderen. Ondanks de omwenteling leiden vele Tsjechen een sober, bijna armoedig bestaan. Gemiddeld verdient de vader zo'n zevendui zend kronen (420 gulden) en alleen aan de huur van zijn driekamerflat is hij al snel dui zend kronen (zestig gulden) kwijt. Plus nog zo'n duizend kronen aan gas, licht en water. Hij heeft het geluk dat zijn vrouw meewerkt. Circa eenderde van zijn inkomen besteedt de Tsjech aan zijn boodschappen. En voor de kerst zelfs meer. Want dan koopt hij de dure karper, de nationale lekkernij bij uitstek, op gediend met aardappelsalade tijdens de kerstmaaltijd. „Maar hij haalt ook gevogelte in huis. Gans, eend of kalkoen", weet Irena Karlickova. Zij is trainster bij Euronova, de Tsjechische houdstermaatschappij van Ahold, waaronder naast de Mana-super- markten, ook discountwinkels, cash and car- ry-zaken en drie distributiecentra vallen. Bij Euronova werken 3000 mensen. Rond de jaarwisseling laat de Tsjech alles wat vleugels heeft in de schappen liggen. „Er is", zegt Irena, „in ons land een legende die zegt datje geen dieren moet eten die kunnen vliegen. Want anders vliegt je geluk weg in het nieuwe jaar." Muisjes De Tsjech laat sommige artikelen ook liggen omdat hij er op voorhand van gruwt. Zoals van gestampte muisjes. „We hebben in Brno pindakaas geprobeerd, maar dat liep ook zeer matig", zegt Magda Babeliowsky. De Bl&emendaalse, opgegroeid in Tsjechië en ex-lerares wiskunde van het Kennemer Lyce um, is voor Ahold een van de schakels tussen Nederland en het voormalige Oostblokland. Als rechterhand van Frits Ahlqvist, lid van de raad van bestuur van Ahold, pendelt zij heen en weer tussen Tsjechië en Nederland. Vijf jaar geleden, toen het kruideniersbedrijf al voorzichtig zijn vleugels in (toen nog) Tsjecho-Slowakije had uitgeslagen, werd ze gepolst voor een baan. „In mijn klas had ik kinderen van Ahold-medewerkers. Zo is het contact met het bedrijf gekomen. Ze vroegen of ik een handje wilde helpen. Waarom? Om dat ze me kenden, ik beide talen spreek en beide culturen ken. In die volgorde." In het begin was haar taak een „brug te bouwen tussen twee -culturen, tussen twee belevingswerelden." In een hotel in Brno ver telt ze hoe ze namens Ahold onderhandelt met Tsjechische overheden. „Ik ondersteun onze raad van bestuur eigenlijk op vele fron ten. En ik probeer nu om twee bedrijfscultu ren te laten samensmelten. Ahold had erva ring met het kopen van supermarktketens in de Verenigde Staten, maar in een voormalig Oostblokland gaan de zaken anders, trager, meer onvoorspelbaar, wilder. Ja, een beetje wildwest-achtig." Bestedingspatroon Magda had het al eerder voorgesteld. Om het verschil tussen Nederland en Tsjechië goed te leren kennen, zou het zinvol zijn een door snee gezin uit Bmo („daar zitten de meeste Mana-winkels") en een gemiddeld gezin uit Nederland te volgen bij het inslaan van de wekelijkse boodschappen. „Juist dan krijg je een scherp beeld van het gedrag en het be stedingspatroonvan mensen." Gerard van Dijk (48) en zijn (van oorsprong Tsjechische) vrouw Dagmar van Dijk-Vyslou- zilova (45) halen die donderdag bij AH de we kelijkse boodschappen in huis. „Gemiddeld besteden we toch zo'n 250 gulden per week. En tussendoor halen we ook nog wel voor zo'n vijftig gulden per week", zegt Gerard, va der van twee jongens van 17 en 10. Hij werkt als verkeersleider bij de Nederlandse Spoor wegen. Hij Vangt 3100 gulden netto in de maand. Zij verdient een paar ochtenden bij als interieurverzorgster. Het echtpaar houdt er van gezellig langs de schappen te kuieren. Ze letten op de prijzen, „maar niet overdreven", zegt Dagmar. Hun karretje is tot aan de nok toe gevuld met boodschappen. Chips, frisdrank, bier, closet rollen, brood, vlees. Het kan niet op. „We hebben het redelijk", zegt Gerard, „voor ons koophuis betalen we maandelijks nog maar 400 gulden aan hypotheek. Dat scheelt. Maar we moeten natuurlijk wel voorzichtig zijn." Mana Een dag later, voor de winkel van Mana (he mels brood) in de naargeestige buitenwijk van Brno. In de verte, weggedoken in de duisternis of schamel verlicht, grauwzwarte huizenblokken. Op het parkeerplaatsje voor de supermarkt pruttelende Skoda's, op zoek naar een plek. Af en toe schuift een dure auto makelij over het kiezel. Zwijgza- vrouwen met sombere ge zichten en kleine boodschappentassen banen zich een weg door de drukte voor de etalage waarboven blauwgele Mana-vlaggen wappe ren. Mana, boodschappen doen met een glim lach, met die slogan lokt de'winkel klanten. Klokslag vier uur. Een uitgestrekte hand van een lange en magere man als teken van begroeting. Lubos Rumian (29), zijn vrouw Anna (28) en zijn twee zoontjes Thomas (4) en Lucas (2) melden zich op de afgesproken tijd voor de ingang. Hij is met een salaris van 15.000 kronen (900 gulden) een man in goede doen, hoewel zijn inkomen het niet haalt bij dat van bijvoorbeeld een advocaat, die tussen de 30.000 en 35.000 kronen per maand ver dient. Advocaten zijn hier zeer schaars. Natuurlijk, het dagelijks leven in Tsjechië (tien miljoen inwoners) is goedkoper dan in Nederland. De benzineprijs is met zo'n f 1,20 per liter niet echt laag; daarentegen kost een enkele treinreis van Brno naar Praag, ruim 200 kilometer, 120 kronen, iets meer dan ze ven gulden. En voor een fors glas bier in een café in Brno wordt meestal niet meer dan ze ven dubbeltjes gerekend. Toch kankert de Tsjech. Altijd. Op zijn land, op de prijzen, op het weer, op alles. Want de Tsjech is een mopperpot bij uitstek, dat was-ie voor de re- volutie en dat is ie na de revolutie. Koffie Lubos, steil haar, ogen diep in de kassen, is één van de weinigen die zijn karretje met een glimlach voortduwt. Hij woont in een drieka mer-appartement met een huur van 2000 kronen en houdt genoeg over om van te le ven. Maandelijks besteedt hij een kleine 4000 kronen (240 gulden) bij de supermarkt. Wat kan hij er krijgen? Een literfles Coca Cola bijvoorbeeld, voor 66 cent. Bij Albert Heijn kost zo'n fles inclusief een gulden sta tiegeld f 3,29. Of een pond half-om-half ge hakt voor nog geen vijf gulden per kilo (AH f 9,98), een witbrood voor 84 cent (AH f 2,35), een pak melk voor 66 cent (AH f 1,35) of tien eieren voor f 1.20 (AH f2,95). Alleen een pak Douwe Egberts-koffie (250 gram) is er met f 4,74 (bij AH voor f 3,59) duurder dan in Ne derland. En toch is deze Hollandse koffie er ze'e'r gewild. „Het verschil met Nederland is, denk ik, Magda Babeliowsky: „Pindakaas liep zeer matig. dat wij precies weten wat we willen hebben", zegt Lubos. „Wij gooien niet zomaar wat in ons karretje. Wij letten meer op de kwaliteit en de prijs. En we kijken nadrukkelijker naar produkten uit eigen land, omdat we het idee hebben dat de opbrengst ten goede komt van Tsjechië." Het weekeinde staat voor de deur en dan halen Lubos en zijn vrouw lekkernijen als chips en speciale sappen in huis. „Ik mag het misschien wat beter hebben dan de gemid delde Tsjech, ook ik moet op mijn centen let ten. Uit eten gaan bijvoorbeeld, dan doen we niet of nauwelijks." In hoog tempo stuurt hij zijn wagentje door de winkel. Meestal is hij in een half uurtje klaar. „Winkelen doe je niet voor je lol, het is een noodzakelijk kwaad." De gemiddelde Tsjech komt vaker in de supermarkt dan de Nederlander. Soms wel twee keer op een dag. Maar hij koopt minder. Meestal komt hij of zij 's morgens vroeg, om dat nog steeds de angst is dat 's avonds de winkels weer leeg kunnen zijn, zoals vroeger in Brno. Troosteloos Brno heeft 300.000 inwoners. Op het eerste gezicht is het een troosteloze stad, die verbit tering uitstraalt. Wie nauwkeuriger kijkt, ont dekt de veerkracht. De plaats heeft een mo dem congrescentrum, een beroemd circuit en vlak bij het sombere stadion van de voet balclub is een immens westers uitgaanscom- plex van strak vormgegeven glazen gebou wen verrezen. Hotels, disco's, winkelcentra, gokhallen, fitnessclubs; Las Vegas in het Oostblok. Na de omwenteling kreeg het westen veel meer invloed in Tsjechië. Ahold opende op 5 juni 1991 zijn eerste Mana-winkel in Jihlava, precies tussen Brno en Praag. De 'Hollandse' winkels, die moeten ópboksen tegen de con currenten Delvita (Tsjechië), Delhaize (Bel gië), Billa en Julius Meinl (beide Oostenrijk), hebben precies dezelfde indeling als de Ne derlandse All's. Het enige verschil is dat een gemiddelde supermarkt in Tsjechië zo'n 5000 verschillende produkten heeft en een Neder landse vaak 12.000. Mana groeit gestaag; Ahold is inmiddels ook in Tsjechië 's lands grootste kruidenier. Lubos: „Ik vind de winkels van Mana erg goed. Jullie in Nederland hebben nog een voorsprong, maar ik ben er van overtuigd dat we die over een aantal jaren hebben wegge werkt." „Dit land is volop aan het veranderen, je voelt het aan aHes. Voor de revolutie was het compleet anders," herinnert Svatoslava zich. „De bedrijfsleider van een supermarkt was echt een manusje van alles. Nu ben ik meer manager geworden, ik delegeer veel meer dan vroeger. Ik dacht al westers, maar nu kan ik het ook echt in de praktijk brengen", zegt ze vol trots. De avond is gevallen in de deprimerende buitenwijk. Voor de kassa's in de supermarkt staan rijen zwijgende wachtenden. Opeens begint een jonge vrouw te mopperen op een oud vrouwtje dat traag haar zeven artikelen bij de kassa neerlegt. Svatoslova had er al voor gewaarschuwd. „Ook wij Tsjechen be ginnen meer en meer van die westerse trek jes levert Gerard van Dijk en zijn vrouw Dagnar:„Gemiddeld besteden we toch zo'n tweehonderdvijftig gulden per week. En tussendoor halen we nog eens voor vijftig gulden." FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER OLAF KRAAK Denkwijzer „Ze straalde alsof ze haar definitieve bestemming in het leven gevonden had en zei, op een manier die geen enke le tegenspraak leek toe te staan: „natuurlijk ben ik zwan ger, wie kan dat beter weten dan de aanstaande moeder zelfiHaar menstruatie was inderdaad al maandenlang weggebleven. Haar borsten waren groter en zachter ge worden, en de tepels waren van kleur en grootte veran derd zoals dat bij een normale zwangerschap gebeurt. Behalve dat, scheidden ze ook af en toe wat melk af. Ver der was haar buik gezwollen in een tempo dat normaal is voor een zwangerschap en bij tijd en wijle voelde ze ook leven. Maar dat gevoel werd niet veroorzaakt door een kind. Want er was geen kind." Schijnzwangerschap, zoals hier geciteerd uit het werk van de arts Paul Fried van het Jefferson Ziekenhuis in Philadelphia, wordt wel eens het 'oudste psy chosomatische verschijnsel' ge noemd. Omstteeks het jaar 300 voor onze jaartelling beschreef de artsen-aartsvader Hrppocrates al twaalf gevallen. Van Maria Tudor, de zuster van de Engelse koning Hendrik de Achtste, wordt gezegd dat ze twee schijn- zwangerschappen heeft gehad die de volle negen maanden duurden en uitmondden in twee schijnbevallingen met alle symp tomen en pijn die daarbij horen. Behalve een bekend verschijnsel, is schijnzwangerschap ook een uitermate intrigerend verschijn sel. Volgens Fried kwam en komt het vooral voor onder vrouwen die depressièf zijn als gevolg van een verloren relatie of van on vruchtbaarheid. Blijkbaar is het depressieve brein van de betref fende vrouw in staat haar intense verlangen naar een baby of naar de verloren geliefde (die middels een baby mogelijk teruggehaald kan worden), om te zetten in op drachten aan verschillende her sencentra om een hele reeks hor monale processen op te starten, die horen bij een echte zwanger schap. Het lichaam verlicht het verdriet van de ziel, in elk geval tijdelijk. We hebben het hier in wezen over v. en van de meest krachtige, maar ook een van de meest verguisde en minst begre pen verschijnselen in de gezond heidszorg. Het verschijnsel na melijk dat verlangen en verwuch ten dat wat we verlangen zal ge beuren - in wezen natuurlijk het zelfde als geloof - lichaam en geest ertoe kunnen brengen het verlangde werkelijk te laten ge beuren. Als iemand wanhopig verlangt naar eindelijk eens een nacht goed slapen en verwacht dat de pil die hij uitgereikt krijgt die verlangde slaap teweeg zal brengen, dan is ongeacht de in grediënten van die pil de kans groot dat hij inderdaad goed slaapt. In de tijd dat ik als psychi atrisch verpleegkundige nacht diensten draaide, heh ik geregeld patiënten met slaapproblemen, die daar op een bepaald moment in de nacht wanhopig van wer den, een goede nachtrust be zorgd door hen 'slaaptabletten uit te reiken waarvan de chemi sche samenstelling identiek was aan die van suiker. Wat met slaap kan, kan even zo goed met tal van andere psychi sche en lichamelijke klachten, zoals blijkt uit werkelijk honder den studies. In een Britse studie, bijvoorbeeld, werd aan vrouwen met frequente hoofdpijnklachten ofwel aspirine gegeven ofwel een suikertablet die er net zo uitzag als aspirine en ook zo werd aan geboden. Van de vrouwen die suikertabletten kregen, bleek 40 procent duidelijk te verbeteren, tegen 60 procent van de vrouwen die echte aspirine kregen. Boven dien bleek het iets uit te maken of de aspirine, respectievelijk de pseudo-aspirine, van een bekend merk was of niet. Rseudo-aspiri- ne van een 'bekend merk' gaf bij 50 procent van de patiënten ver mindering van pijn, onbekende aspirine bij 56 procent en beken de aspirine bij 60 procent. Zogenaamd moderne 'biolo gisch georienteerde' psychia ters en psychologen doen dit ver schijnsel meestal minachtend af als het placebo-, of erger nog, het 'Lourdes'- of 'Jomanda'effect, waar ze niks mee te maken wil len hebben of wat ze willen 'con troleren' in plaats van begrijpen. Onderzoekers proberen bij een nieuw medicament of een nieu we behandelmethode altijd te bewijzen dat het effect daarvan niet alleen als placebo-effect ver klaard kan worden. Onderzoeks verslagen bevatten daarom stan daard gegevens als dat het medi cament 20 procent effektiever was dan een placebo- of suiker tablet, en dat zeg 50 of 60 pro cent van de patiënten er baat bij had. Aan het minstens zo intrige rende feit dat het suikertablet bij 30 tot 40 procent van de patiën ten effect had, wordt verder geen aandacht gegeven. Ook zullen onderzoekers zelden toegeven dat een groot deel van het effect van het 'echte' medicament een placebo-effect is. Uitermate Intrigerend in dit op zicht is een studie die in 1990 in het medische tijdschrift The Lan eet werd gepubliceerd door de arts Horwitz en collega's over het zogenaamde Beta Blocker Hart aanval Onderzoek. In deze studie onder 2175 mensen die een hart aanval hadden gehad werd het effect van beta-blokkers, medici) - nen die ervoor zorgen dat het hart niet te snel of te hard slaat, vergeleken met het effect van placeho-tahletten op sterftekans in het volgende jaar. Uit de stu die bleek dat de patiënten die zich niet aan de voorschriften van hun dokter hielden - een kwart of meer van de keren hun tabletten niet innamen - een ruim 2 112 keer hogere sterfte kans hadden dan degenen die zich netjes aan de dokters-orders hielden. Het maakte daarbij niet uit of het om echte of pseudo betablokkers ging. Met andere woorden, ook van patiënten die suikertabletten slikten, hadden degenen die ze minder vaak slik ten dan de dokter had voorge schreven een 2 112 keer hogere sterftekans dan degenen die de- den wat ze gezegd was! Het verschil bleek weinig of niets te maken te hebben met lichamelijke kenmerken als ernst van het (eerste) infarct of psy chologische kenmerken als een zaamheid of chronische stress. De verklaring ervoor moet ge zocht worden in het feit dat pa tiënten die zich nauwkeurig aan de voorschriften houden, dat doen in de verwachting of het geloof dat ze daardoor beter zul len worden en dat lichaam en gi'i'M in veel gevallen aan dat ge; loof voldoende blijken te hebben om zonder verdere (chemische) hulp van buiten voor verbetering te zorgen. De arts Herbert Benson, van de i Harvard, meent mogelijk is omdat li i geest, terwijl ze zich n aan een behandeling deel te nemen, zich als het ware herinneren wat het is om gezond te zijn en wat ze daar zelf aan kunnen doen. Hij spreekt daar om in plaats van over placebo, over 'remembered wellness', 'herinnerd welbevinden'. De kans dat een ziek lichaam of een zieke geest zich gezonde gevoe lens en reacties kunnen herinne ren en deze kunnen reproduce ren, hangt volgens hem van drie factoren af. Namelijk: van het ge loof dat de patiënt heeft in de be handeling cn behandelaar. Van het geloof dat de behandelaar heeft in zijn behandeling. En van de relatie of communicatie tus sen behandelaar en patiënt. Zo worden patiënten werkelijk eer der beter of hebben ze minder complicaties bij behandelaars met wie ze een goed relatie heb ben, ook als de behandeling uit 'echte' medicijnen of chirurgi sche ingrepen bestaat. De conclusie? Een behandelaar, arts of psycholoog, die niet ge looft in het genezende effect van geloof, is wetenschappelijk niet goed opgeleid en praktisch niet zo effectief als hij of zij zou kun nen of moeten zijn. mspa RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 41