IÜÉ O co Unieke schijf voor NBA-fans «^®Special Multi Media Handige hulp in de huishouding cC 'Raining z fa De passie van een kunstverzamelaar Windows 2500 7D N 73 7s 1 b DbLtMBtK 1 Alle verhalen ten spijt zullen de meeste ge bruikers van Windows 95 best tevreden zijn. Wie eenmaal een beetje handig is met het j nieuwe besturingsprogramma verlangt ab soluut niet meer terug naar de versies 3.1 of 3.11. De vele mogelijkheden kunnen nog eens flink worden uitgebreid met het pakket Plus! van Microsoft. Daarmee kan onder meer het bureaublad mooier worden ge maakt, de achtergrond inclusief schermbe- veiligers en 'zandlopertjes' worden aange- past en de harde schijf op een simpele ma nier worden gecomprimeerd. Degenen die een aansluiting hebben op het internet krij gen er een handige, in de stijl van Win dows 95 opgemaakte explorer van het World Wide Web bij. Die werkt onafhanke lijk van het bedrijf, dat de aansluiting ver zorgt. Zeer comfortabel is ook de system agent, die allerlei handelingen verricht op dé door u aangegeven momenten. Plus! kost 105,00 in de Nederlandse versie en 89,00 in de Engelse versie, ongeacht dis kettes of CD ROM. EEN HUIS KOPEN doe je maar een paar maal, misschien maar één keer in je leven. Het is daarom een belangrijke beslissing, waarmee bovendien een heleboel geld ge moeid is. Nu hebben banken en andere hy potheeknemers prachtige brochures, maar vaak zie je door de bomén het bos niet meer. Bij de ABN AMRtis sinds kort hel hele verhaal op diskette verkrijgbaar. Voor 9,95 krijgt u twee floppies, inclusief een speciale schermbeveiliger, met de antwoor den op alle vragen die ook maar iets te tna ken hebben met het kopen v n huis. Uitgeverij P'171 Auteur Henk Ellermann geeft eerlijk toe dat zijn boek 380 Internet Tips Trucs na het zetten van de laatste punten en komma's eigenlijk al niet meer actueel was. Maar er zal volgens de plannen elk jaar een nieu we uitgave met de laatste ontwikkelingen verschijnen. In deze 672 pagina's tellende pil is er voldoende stof aanwezig om de minder ervaren netwerkreiziger een flink eind op weg te helpen. Na de uitleg wat Internet is en wat je nodig hebt om er in rond te reizen volgen hoofdstukken met informatie en goede raad. De auteur heeft jarenlange ervaring met datacommunicatie en weet op heldere en overzichtelijke manier de breedte en diepte van het net voor ie dereen duidelijk te maken. Hij schenkt veel aandacht aan de hard en software waarmee de netreiziger het best het internationale compu ternetwerk op kan en geeft (hoofd- stuksgewijs) uitleg over de betekenis van de vele kreten en codes die men tegen kan komen. Uitgever Pim Oets ISB HET CANADESE softwarebedrijf Abso lute heeft een programma ontwik keld dat er voor zorgt dat een com puter regelmatig zijn verblijf plaats opgeeft bij een controle centrum. Hiermee kan het centrum onmiddellijk na gaan of een computer ge stolen is. Nagegaan kan worden of het mo- em de telefoonlijn gebruikt waarop de computer staat inge schreven. Zo dan kan het centrum achterhalen de computer zich be vindt. Het programma verschuilt zich op de harde schijf en overleeft volgens Absolute zelfs het formateren daar net bemiddelen. Poptentiële carpoolers kunnen zich inschrijven en worden dan au tomatisch bemiddeld op basis van de post code thuis en op het werk (3 of 4 cijfers) en de aanvangstijd van hét werk. Als er een 'match' tot stand komt, krijgt men per e- mail bericht. Wiehttp://www.nl.net/"euro- ad/car intikt komt op de homepage van CarPoolMatch terecht. PIANET INTERNET, een van de grootste Internet-providers in Nederland, biedt bin nenkort ISDN-toegang aan tot al haar dien sten. ISDN is een zeer snelle 'telefoon' ver binding die moderne toepassingen als vi deo-conferencing en real-time audio zon der moeite kan verwerken. De Primafoon- winkels bieden het pakket vanaf 20 decem ber aan. Een Planet Internet ISDN startpak ket kost 799,00. Voor dat geld krijg je een ISDN-aansluiting, een adapter om de oude 'analoge' telefoon te kunnnen blijven ge bruiken, een Cisco ISDN modem, software en een handleiding. WUNLIEFHIBBERS en vooral de verzamq laars onder hen kunnen nu hun voorraad gemakkelijk bijhouden via de computer. I let speciale programma EnVin is voor ie dereen te handteren, ook voor beginnende computergebruikers. In feite is het een uit gebreide database, die kant-en-klaar wordt gepresenteerd. Werkelijk alles is bij te hou den en aan elke soort kan een 'proefnotitie' worden toegevoegde. EnVin is niet alleen geschikt voor de particuliere liefhebber, maar zeker ook voor de horeca. I let is een uitgave van Heratus (040-2524912). Het r de deur s te stoppen dus i: t-T*frw»rni "ederl LU LU ejaar staatv het gepast om nu maai met het bespreken van boeken over Win dows 95. We zouden dat al eerder hebben gedaan, wanneer er niet recentelijk drie opvallende werken waren verschenen. Easy Computing vervolgde haar reeks Software Training, een serie prima boe ken, via welke je een programma goed onder de knie krijgt binnen een aan vaardbare tijd. De lessen duren nooit langer dan drie kwartier en meestal e half uurtje. Zelfs een trage student kan op deze manier Windows 95 binnen twee weken gemakkelijk beheersen. Het basispakket bestaat uit slechts acht lessen. Daarna komen de toe passingen aan bod en er wordt afge sloten met lessen voor-gevorderden. Wie dat wil kan 'als beloning' een certificaat krijgen, dat officieel ge bruikt kan worden bij sollicitaties. Eerlijkheid bij het maken van de j test is dan wel een vereiste. Maar ach, spieken deden we vroeger op school. Een echt studieboek is ook Windows 95 voor kinderen. Eigenlijk is het boek ge schikt voor iedereen die met betrekking tot dit nieuwe besturingsprogramma nog niet uit de luiers is. Kinderboekenschrijver Ad- do Stuur legt in minder dan 300 pagina's uit hoe je kunt tekenen, een stukje tekst kunt maken, plaatjes kunt importeren en patience kunt spelen. Hij heeft een boek laten testen door acht kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. Het is allemaal duidelijk, uitgebreid en stapje voor stapje opgeschreven. Om plaatjes in tekst te krijgen, zit er een speciale diskette bij dit boek. Wie Windows 95 op zijn computer heeft en kinderen in deze leeftijdsgroep, moet dit boek gewoon aanschaffen. Je kunt het zelf niet beter vertellen. Een heel aparte manier om een I programma onder de knie te krij gen is via de CD ROM. Sybex heeft haar PC Privé Cursus op schijfjes gezet en de eerlijkheid gebiedt t zeggen dat een dergeklijke aan pak lekker werkt. Je schiet ge makkelijk van het ene naar het andere onderwerp en de uitgever heeft goed gebruik ge maakt van de mogelijkheid om bewegende beelden in te v Alle handelingen worden via een animatie vertoont, inleid door Evert, een cartoon-achtig draadfiguurtje. De tekst wordt in beeld gebracht in een forse letter, zodat je ontspannen achterover geleund kunt lezen. Software Training Windows 95 Uitgever Easy Computing. ISBN: 90-5167-060-5. Prijs: 49.50. Windows 95 voor kinderen. Auteur Addo Stuur. Uitgever A W. Bruna Informatica. ISBN: 90-229-3912-X. Prijs: 39.90. Windows 95 op CD ROM. Uitgever Sybex. ISBN: 90-5160-886-1. Prijs: 49.00. 'Gelukkig is de elektronische snelweg nog niet gereed, want vrijwel niemand heeft zijn rijbewijs daarvoor al gehaald.' De conclusie is van drs. R.L.M. Faas. Hij on derzocht de situatie op de snelweg aan de hand van een enquête onder 400 managers. Het zullen vooral die mana gers zijn die een hoofdrol spelen in het verkeer op de elektronische snelweg. De meesten weten echter nauwelijks wat de mogelijkheden straks zullen zijn en hoe ze ermee moeten om gaan. De fictieve firma SLIM BV, fa brikant van shampoo, wordt het he le verhaal van de nieuwe technolo gieën uit de doeken gedaan. Rijbe wijs voor de elektronische snel weg leest niet eenvoudig, maar dat is inharent aan wetenschappelijk werk. Maar wie als leidinggeven de een weekendje ervoor uittrekt, kan op maandag waarschijnlijk al invoegen. Er zijn maar weinig nationale sportcompetities, die overal ter wereld zó tot de verbeelding spreken als het NBA basketbal.'De beste spelers behoren tot de meest verdienende sportlieden, niet zelden door gigantische inkomsten uit reclame. Logisch, omdat figuren als Mi chael Jordan (met 70 miljoen gulden per jaar de abso lute koploper qua verdiensten) en Shaquille O'Neal vooral bij de jeugd tot de verbeelding spreken. De Na tional Basketbal Association is aan haar vijftigste jaar gang bezig en zoals het Amerikanen betaamt staan alle cijfertjes en feitjes keurig in boeken. Het vervelende is alleen dat die boeken nauwelijks nog te tillen zij^. De techniek van de CD ROM maakt het mogelijk om al die informatie (en nog veel meer) op één schijfje te persen. Microsoft begon daarmee een paar jaar geleden en dit najaar lag de nieuwe editie voor het seizoen 1995-96 in de winkel. Geactualiseerd en verbeterd. Je kunt het zo gek niet verzinnen of het is te vinden. Of je nou het aantal rebounds van Rik Smits zoekt in het seizoen 1991-92 of wilt weten wat de3 Seattle SuperSonics pres teerden in het eerste jaar van hun NBA-avontuur. Alles, dan ook alles is te vinden. Wie over de juiste ap paratuur beschikt kan genieten van ruim honderd vi deo en audio clips en wie de euvele moet heeft te den ken dat hij alles weet van de NBA, moet zijn tanden eens stuk bijten op de trivia quiz met meer dan duizend vragen. Het programma draait het mooist in Windows 95. 18-1995 551 14473 Position Center Born 8/23)66 Eindhoven, Holland College Marisl Height 7' 4 Weight 265 lbs Background When 7-foot-4 Rik Smits entered the NBA in 1988, he was considered a raw talent with tremendous potential. Six years later the "Dunking Dutchman" and his deadly midrange jumper helped the Indiana Pacers pull within one game of the NBA Finals. In between, Smits developed into .767 3302 800 251 767 Systeemeisen: PC minimaal 386SX (486 voor Win dows 95), 4 MB (liever 8), VGA 256-kleurenkaart, CD ROM-drive, speakers en 3 MB vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 99,95. n Image to go to the painting. >-V jj, C3 ij£ rr 9 of 10 pages Portfolios Biographies Arlists s. Ultgev Albert D. Barnes werd arm ge boren. Als student verdiende hij wat geld als bokser en honkbal ler. Plotseling was daar het gou den moment in zijn leven. Hij vond een geneesmiddel uit, waaraan heel Amerika kennelij ke behoefte had. In no time werd hij multi miljonair. Een bezoek aan Parijs maakte van hem een liefhebber van de schilderkust. Zó zeer zelfs dat hij er bezeten van raakte. Vooral van Renoir, Matisse en Cézan- ne. Als echte Amerikaan stelde Albert Barnes zich een hoog doel: hij moest en zou de groot ste verzameling moderne schil derijen ter wereld bezitten. In 1921 verwisselde de eerste sta pel groene flappen van eigenaar en vervolgens groeide de verza meling in hoog tempo. Barnes kocht een gebouw in de pmgeving van Philadelphia om zijn schilderijen tentoon te kun nen stellen. Het museum was koud open of de kritiek barstte los. Het was schilderwerk van gekken, werd geschreven. Met name het vele vrouwelijke bloot van een man als Renoir (één van Barnes' favorieten) schoot de preutse Amerikanen in het verkeerde keelgat. Maar Barnes ging door met verzamelen en bereikte zijn doel. De Barnes Collection behoort nu tot de be langrijkste verzamelingen van klassiek-moderneschilderkunst ter wereld. Corbis Publishing heeft er, onder de titel A Pas sion for Art, een zeer fraaie CD ROM van samengesteld met, wanneer je overeen behoorlijk scherm beschikt, prachtige af beeldingen. De belangrijkste werken van tientallen belangrijke schilders uit de geschiedenis zijn op di verse manieren te bekijken. Via een tour door het museum, per zaal, via een lijst van schilderij en, enz. Het volledige portefolio van een schilder kan worden opgevraagd en er kan worden ingezoomd op details. Het ge heel wordt omlijst met het le vensverhaal van Albert Barnes, een archief van brieven en aan koopnota's en biografieën. Voor liefhebbers van schilderkunst, die op hun gemak dingen willen bestuderen en daarvoor niet de halve wereld willen afreizen is dit een prachtig bezit. A Passion for Art. Uitvoering voor Windows en voor Macintosh. Uit gever: Corbis Publishing. Impor teur New Media Guide Den Haag. Prijs: 149,95. Wie een poosje rondloopt op een computerbeurs, valt van de ene verbazing in de andere. Vooral de stands met (goedkope) software zijn enorm in trek. De handel even goed bekijken is moeilijker dan op de Albert Cuyp, want het loopt echt storm. Aan de vraag om ad vies kom je nimmer toe, in deze wereld van gooi- en smijtwerk. Wie een bepaald (type) programma zoekt doet er verstandig aan zich te oriënteren op de schijfjes, die voor 25 piek in de winkel liggen of via de betere computerbladen worden verkocht dan wel worden ver strekt bij het magazine. Je kunt dan in alle rust sharewarc-versics bekijken en beslissen of je iets aan een programma hebt. Het Haarlems Uitgeefbedrijf behoort tol de leveranciers van veel nuttige software op CD ROM. Zo was het uitkomen van Windows 95 reden om het al bestaande Windows-schijfje een vervolg te geven. Bij elkaar be vatten ze meer dan 4.500 be standen van games, via inter- net-progr; en geluiden, tot tekstvc Het zijn praktisch aller rewareprogramma's. voor een meestal klei de volledige versie te koop is. Ook de gebruikers van OS/2 komen aan hun trekken met een special vol met communi catie, stuurprogramma's, ga mes, fonts, enz. De CD ROM Magie 5 tenslotte beva lecommunicatie. Het magazine Net verraste de abonnees onlangs CD's. Twee daarvan boordevol met shareware-programmal. Een soort supermarkt voor de internet gebruiker. Even een nuttig ogend programma naar een tijdelijke directory sturen en op je ge mak bekijken of je er iets aan hebt. Zeker nuttig is de derde CD. 'The Internet for Everybody' heet-ie en is in feite een clektoronisch aal sha- bedrag drietal boek. Een leuke rondgang langs de mogelijkheden v die ook voor de wat geoefende gebruiker het i Easy Computing, uitgev Nederlandstalige Shareware Cl t kan zijn. vooral boeken, heeft zich ook op deze markt gestort. Maar wel op een iels andere wijze. EC heeft geen CD volgegooid zonder te se lecteren, maar een goed afgewogen keuze ge maakt uit het aanbod van Nederlandstalige shareware. Een extraatje vormen ruim 300 foto's van prima kwaliteit, die vrij zijn te gebruiken in grafische toepassingen. Een ideaal schrijfje voor de beginner, die wil we len wat er zo'n beetje te koop is op het gebiede van eenvoudige pro gramma's. Niet alles wat op zo'n glimmend schijfje wordt gezet is goed dan wel bruikbaar. Onlangs plofte er een doosje op het bu reau met de Evenementen CD ROM, part(y) 1. Een soort lijst van 'alle' Ncderlandswe artisten, hun bockingsbureaus, enz. Voor wie een feest wil organiseren, luidt de verklaring van fabrikant A$P. Ik vroeg me af wat iemand hier moet moet. Uiteindelijk heb ik een aardige bestemming gevonden: draadje erdoor en in de kerstboom. Glimt leuk... m

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29