ioeterwoude 'Stroomtoelevering klopt voor geen meter' li j ft bij studie polder Rijnwoude wil profiteren van Bentwoud Forse boete voor eendenbraderij ZONDAG 17 DECEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN Regio Leiden/Rijn Veenstreek inks Voorschoten wil roter aanbod zenders Snelle klok bespaart kopers tijd op veiling de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland iTERDAG 16 DECEMBER 1995 chef hennyvan egmond.071-535641-1 pi v chef hans koenekoop.071 53564 Verwarring over Grote Polder Eigenaar Term-Bowl boos op eigenaar Winkelhof na zoveelste stroomstoring i nr\rnr>/%nnii mu kiiunr A rnnl/ïo 'uict to Kr\i irlonTnon Kot i n orrlo ic Hl/ar Ho Kolo li- non Hio Ho Wintolhnf Kof nfao. UOOll rplfonino 111 PI' Lfin KoilHpt' dtj li^eterwoude moet toch meewerken aan een provinciaal onderzoek naar de bouwmogelijkheden in de Grote Pol- oiir. Hoewel een meerderheid van de gemeenteraad zich in een speciale commissievergadering nog tegen >t onderzoek uitsprak, houdt het college van B en W /alst aan het oorspronkelijke voorstel. c eterwoude liesbeth buitink E|)e gemeente dient zich aan te bij het standpunt van de van VROM", schrijven Jen W. Ze verwijzen daarmee de uitspraken die minister IBoer van volkshuisvesting milieu vorige week deed. Zij klaarde zich tegen bebou- Ing van de polder in het Groe- sl* Hart. Maar het college wil ie$l meewerken aan het onder- lqek, blijkt uit het voorstel: „De jaimeente kan medewerking stjrlenen aan de studie naar de itwikkelingsmogelijkheden ejn de Grote Polder, die inzicht pet verschaffen in de verge- van de verschillen- bouwlocaties voor de Leidse tefeio na 2005." niethouder R. Hogenelst 3tiDA/ruimtelijke ordening) desgevraagd dat de ge- leente zich tegen bebouwing °jn de polder kan uitspreken en kan meedoen aan het pro- nciale onderzoek. Volgens kan de studie uitwij- of andere, kleinere polders ;r| de regio geschikter zijn voor T^bouwing dan de polder tus- jjn Zoeterwoude-Dorp en - rc(jndijk. „De Provinciale Staten ebben aan gedeputeerde Jan- ^jn gevraagd om aan te tonen bijvoorbeeld de Boterhuis- eiblder echt niet geschikt is. lisschien blijkt uit het onder- dat andere polders beter scoren dan de Grote Polder." Volgens provincie-woord- voerder B. van Berkel verwart Hogenelst twee onderzoeken met elkaar. „Jansen heeft die toezegging inderdaad gedaan en er komt dus een vergelijking tussen de polders in de Leidse regio. Maar de studie naar de Grote Polder, zoals die in het provinciale streekplan staat, is alleen een onderzoek naar de bouwmogelijkheden in de Grote Polder." Bang Hogenelst beschouwt de twee onderzoeken als één studie. „Ik wil bij alle studies over de Grote Polder betrokken zijn. Want an ders gaat het steeds over ons maar zonder ons, en ik ben veel te bang dat er dingen gebeuren waar wij geen weet van heb ben." De wethouder zet echter vooral zijn zinnen op het verge lijkende onderzoek. „Daarbij wil ik betrokken worden en mis schien is de studie naar de bouwmogelijkheden in de Grote Polder dan helemaal niet no dig." Hogenelst erkent dat volgens de tekst van het collegevoorstel de gemeente meewerkt aan bei de onderzoeken, die in het voorstel als een studie worden genoemd. „Naar die tekst moe ten we nog even kijken." De ge meenteraad praat op donder dag 21 december over de Grote Polder. leiderdorp 'udy nihof Manager H. Westra van bow ling-, tennis- en partycentrum Tenn-Bowl heeft zijn buik vol van de stroomstoringen in win kelcentrum Winkelhof. „Het is de derde keer al dit jaar. Het is gewoon schandalig. Tijdens de stroomstoring van vorige week vrijdag hebben we 120 mensen naar huis moeten sturen." De stroom in een deel van Winkelhof viel vrijdagavond even na 20.00 uur uit. Tenn- Bowl kon direct geen kant meer op. „Het computersysteem, de apparatuur in de keuken, alles viel uit. We konden zelfs geen kopje koffie schenken." In de hoop dat de storing maar heel even zou duren, probeerde Westra zijn klanten met een drankje 'vast te houden'. Toen het euvel na een uur nog niet was verholpen, pakten de klan ten hun biezen maar. „Het heeft me minimaal 20.000 gul den gekost. Maar het gaat me niet eens om dat geld. Wat denk je van de mensen die hier een leuke avond hadden willen heb ben? Er zat een groep van tach tig man bij die een arrangement had van bowlen en eten. Dat is helemaal in het water gevallen. En op vrijdagavond kan je met zo'n grote groep ook ergens an ders niet meer terecht", aldus Westra. Westra vindt dat de eigenaar van Winkelhof, de firma We- reldhave in Den Haag, in gebre ke is gebleven. „De stroomtoe levering klopt voor geen meter. Wereldhave moet zorgen dat het in orde is." Over de hele li nie is Westra niet zo te spreken over Wereldhave. „Het is slech ter geworden sinds Wereldhave het centrum heeft overgeno men van Nationale Nederlan den. De bewaking is uitgedund. Vroeger was er een 24-uurs dienst. Het is zo'n groot winkel centrum. Maar het is tegen woordig soms onmogelijk om een bewaker te pakken te krij gen." Westra hoopt in het vervolg verschoond te blijven van stroomstoringen. „Ze zijn van nacht bezig geweest om ons op een andere transformator te zetten. Ik hoop maar dat het nu beter gaat." Volgens directeur P. Amtz valt Wereldhave niet zo veel te ver wijten bij de drie stroomstorin gen die de Winkelhof het afgt lopen jaar troffen. „De eerste storing had te maken met het feit dat het nutsbedrijf geen stroom leverde. Daar konden wij ook niks aan doen. De ande re twee keren stonden de trans formatoren onder hoge span ning omdat iedereen tegelijk veel stroom ging trekken." Het is volgens Arntz een 'alge mene trend' dat winkeliers de laatste tijd meer stroom zijn gaan gebruiken. „Er is meer ha logeen-verlichting gekomen en die vergt meer stroom. Albert Heijn is zijn eigen brood gaan afbakken en zo zijn er meer fac toren." Waar Amtz mee zit, is dat winkeliers het vaak niet melden als ze meer stroom gaan gebrui ken, zodat Wereldhave daar f geen rekening mee kan houden. „Ie kunt je afvragen wie er in gebreke is gebleven. Winkeliers hebben zelf ook de plicht om het te melden wamnner ze meer stroom gaan gebruiken." Volgens Arntz is de kans op stroomstoringen een stuk klei ner geworden, nu Tenn-Bowl op een andere transformator is gezet. „We hebben hel nu on dercontrole." Wat de bevVaking betreft, vol gens de directeur is het niet zo dat er minder bewaking is in Winkelhof sinds Wereldhave ei genaar is. „Nationale Nederlan den is destijds ook al van 24- uurs bewaking afgestapt. De veiligheid van Winkelhof moet voorop staan, maar je moet rea listisch blijven. Dag en nacht bewaking is niet te betalen." londweg, recreatiepias en meer politie op wensenlijstje linwoude» ruud sep jen omleidingsweg voor Hazerswoude- lorp, een recreatiepias, extra bouwmo- elijkheden en als het even kan ook 5iieer politie. De komst van het Bent woud is voor de gemeente Rijnwoude aanleiding om een flink verlanglijstje in 5è dienen bij de hogere overheden. Nu Ie gemeente geen rol meer kan spelen uh het tegenhouden van het bos, pro- Meert Rijnwoude er maar het beste van up maken. 5} Zo lang de provincie niet definitief lad besloten dat het Bentwoud er moest tomen, wierp de gemeente zich op als Touw belangenbehartiger van de boeren /lie voor het bos moeten wijken. Maar /jat station is inmiddels gepasseerd en jle gemeente moet zich opmaken voor ;n aanpak die op de nieuwe situatie is >egesneden. Burgemeester en wethou- iers geven in een discussienota de nodi- aanzetten om het bos te gelde te ma ken. Om te beginnen stellen B en W vast dat het bos de gemeente niets mag kos ten. Dat betekent dat de aanpassingen van bestemmingsplannen, voor zover die het gevolg zijn van het bosplan, voor rekening van de provincie moeten ko men. Ook schadeclaims die kunnen worden ingediend naar aanleiding van het nieuwe bestemmingsplan moeten rechtstreeks kunnen worden doorge stuurd naar het provinciehuis. Een klei ne gemeentelijke bijdrage aan de aanleg en het onderhoud van het Bentwoud is alleen bespreekbaar wanneer Rijk en provincie aan een aantal andere verlan gens van de gemeente tegemoet'komen. Het meest opvallende verlangen is de koppeling van de langgekoesterde wens van een rondweg rond Hazerswoude- Dorp aan het Bentwoud. De gemeente redeneert dat de toch al zo drukke Ge- meneweg door de komst van twee mil joen bosbezoekers per jaar nog meer overbelast raakt. Daarom zou de provin cie moeten meebetalen aan de oplossing van dat probleem, een rondweg langs de oostkant van het dorp. De nieuwe rondweg ontstaat door aan de noordkant de Burgemeester Den Hol- landerweg door te trekken naar de Ge- meneweg. De nieuwe aansluiting komt dan even ten noorden van de Katjesweg te liggen. Bij de Rietveldse molen zou de Den Hollanderweg vervolgens langs de Papenvaart moeten worden doorgetrok ken naar de Burgemeester Smitweg. De ze weg zou ten slotte bij de spliting met de Voorweg moeten worden doorgetrok ken naar de Hoogeveenseweg. Ook de Boterplas komt weer tevoor schijn op het gemeentelijk verlanglijstje. Het idee is dat de plas als mogelijke zandwinput van groot belang kan zijn voor het bos, dal misschien wel wat zand kan gebruiken. De Boterplas en het bos blijken vervolgens ook samen te hangen met een pleidooi voor meer wo ningen. Om de plas te kunnen betalen, zal het nodig zijn dat er aan de randen grond wordt verkocht voor de bouw van villa's. Daarnaast zullen veel bedrijfsge bouwen aan de rand van het bos een woonbestemming krijgen. Hierdoor dreigt de gemeente in de knel te komen met het aantal toegestane woningen. Voorts duikt er in de nieuwe reactie op het Bentwoud nog even de roep op voor meer blauw op straat en in het bos. Ge opperd wordt om in overleg met de ho-. gere overheden aandacht te schenken aan een vergoefling voor het uitrukken van de gemeentelijke brandweer en voor een uitbreiding van het aantal politie agenten voor Rijnwoude. Ook de aan stelling van. parkwachten moet worden besproken. De commissie ruimtelijke ordening buigt zich volgende week dinsdag over de nieuwe opstelling naar het Bent woud. RTL5 samengaan met RTL, waarbij de echte Nederlandse uitzenduren van RTL5 gehand haafd moeten blijven. Ook het radio-aanbod kent een maximum van 30 kanalen. Er zijn 31 aanbieders, waardoor Classic FM uit de boot is geval len. Volgens Harlaar en Den Hartog is er redelijk veel vraag naar deze klassieke zender. De raadsleden stellen dan ook voor om het weinig populaire WDR 4 te vervangen door Classic FM. De linkse partijen betreuren het dat er in Voorschoten tot op heden geen discussie is geweest in de gemeenteraad over de in deling van de zenders op het kabelnet. Dit ondanks het feit dat de wethouder in 1994 die toezegging heeft gedaan. Wel heeft de wethouder per 1 sep tember Veronica, SBS 6 en CNE eigenmachtig op het net laten zetten. Eremedaille voor E. Rosenboom runsaterwoude De Rijnsaterwoudenaar E. Rosenboom is gedecoreerd met de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Rosenboom ontving zijn onderscheiding gisteren tijdens de jaarver gadering van ijsclub 'De Eendracht'. De 85-jarige Rijnsaterwoudenaar was vijftig jaar lang actief als be stuurslid van de ijsvereni- ging. Gisteren nam hij af scheid van die functie. E. Rosenboom was verder 12 jaar secretaris van de J.ei- muidense zangvereniging Excelsior en tien jaar be stuurslid van de Gezond heidsdienst voor vee in Gouda. Bedrijf Kai Far East Food wil weg uit Leiderdorp irschoten frank buurman De linkse partijen in Voorscho en willen dat alle 33 televisie- inders die kabelexploitant Ca- ma kan doorgeven ook daad- erkelijk doorgegeven worden ip het Voorschotense kabelnet, lomenteel ontbreken er enkele inders: Music Factory en TV Gold bijvoorbeeld, omdat er liet genoeg ruimte is op het ka- tlnet. Er zijn maar 29 kanalen j^oor 33 zenders. Kanaal num- jrter 30 is gereserveerd voor ge meentelijke informatie. Volgens P. den Hartog (PvdA) <l :n en S. Harlaar (GroenLinks) is net onnodig en onwenselijk de t >urgers zenders te onthouden. :r kan namelijk met zenders in leeltijd worden geschoven. De u' aadsleden stellen voor BRT2 en Cindernet samen op een kanaal fe zetten, evenals Discovery, CNE en Euro 7. Tenslotte kan leiderdorp judy nihof Eendenbraderij Kai Far East Food Production hoopt medio volgend jaar te verhuizen uit Leiderdorp. I Iet bedrijf, dat nu aan de Doeslaan zit, heeft een locatie op het oog in een andere gemeente. Het bedrijf wil weg omdat het de problemen in Lei derdorp meer dan zat is. Raadsman M. Frantzen van Kai vertelde dit gisteren tijdens een zitting van de Haagse poli tierechter, waar de 36-jarige di recteur van Kai terecht stond voor drie milieu-delicten. De politierechter veroordeelde de Chinese man tot een boete van 10.000 gulden en een voorwaar delijke sluiting van het bedrijf van drie maanden. De rechter achtte bewezen dat het bedrfjf van 22 februari 1994 tot 7 april 1995 zonder vergunning afval water met olie en vet op de rio lering had geloosd, dat er een aantal maanden zonder milieu vergunning was gewerkt en dat Kai van 11 september van dit jaar tot 23 oktober voor stank overlast had gezorgd. Daarmee was de politierech ter iets milder dan officier van justitie Van Biezeveld, die tegen de directeur een boete van 20.000 gulden had geëist. De ei genaar van Kai, die in Hong Kong woont en niet op de zit ting aanwezig was, kreeg een voorwaardelijke boete van 10.000 gulden. Volgens de officier had Kai verzuimd om afdoende maatre gelen tc treffen. Ter illustratie kwam de officier met het geur- rapport dat bewoner A. van Hecke had laten opstellen. Daaruit bleek dat Kai de gang bare geumormen ovèrschreed. Ook verklaringen van de politie, die was komen ruiken na mel dingen van omwonenden, spra ken boekdelen. In processen- -verbaal werd de lucht die Kai uitstoot ondermeer omschreven als een 'penetrante, misselijk makende lucht'. Telkens als de gemeente aandrong op maatre gelen, wist Kai de zaken volgens de officier te weerleggen en de boej te vertragen. Raadsman Frantzen van Kai vond de straffen onterecht. Vol gens hem had Kai juist alles in het werk gesteld om milieupro blemen te voorkomen. „Er is constant geïnvesteerd." Het be drijf zou in de puree zitten 'door de aanhoudende klachten van slechts een of twee personen'. Een enquete in de buurt wees volgens hem uit dat 97 procent van de omwonenden geen last heeft van de eendenbraderij. „Het zijn twee bewoners die het bedrijf om zeep helpen. Tijdens de rechtszaak bleek dat de gemeente in het hele Kai-verhaal niet echt doortas tend was opg'treden. Een van de redenen was volgens de ge meente dat het moeilijk was om het bedrijf te definiëren. „Het is een eendenbraderij en dal is uniek in Nederland. Je kunt je niet baseren op bestaande milieu-problematiek", stelde een Leiderdorpse milieu-ambtenaar, die moest getuigen. De officier vond dat Leiderdorp wel meer druk had mogen uitoefenen op Kai om binnen de gestelde termijnen aan de milieu-eisen te voldoen. Volgens wethouder P. Bouman lag dat niet zo eenvoudig. „Je moet de mensen de gelegen heid geven om de zaak op orde te krijgen." Barakken Leythenrode in kerstsfeer leiderdorp» De bewoners van verpleeghuis Leythen rode in Leiderdorp mogen dan tijdelijk vanwege een verbouwing in barakken wonen, dat betekent niet dat ze van gezelligheid verstoken zijn. Sterker nog, de meeste ouderen vinden het eigenlijk best prettig wonen in de 'blok kendozen', waar Kerstmis net zo uitbundig wordt gevierd als in het 'norma le' onderkomen. FOTO HENK BOUWMAN Actiebijeenkomst bij MEOB in Oegstgeest oegstgeest monica wesseling Het personeel van het Mari ne Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest houdt woensdag een demon stratieve bijeenkomst in de kantine van het bedrijf. Tij dens de samenkomst zetten vakbo ndsvoorman nen en de voorzitter van de dienslcom missie uiteen hoe wordt ge probeerd de door staatsse cretaris Gmelig Meijling aan gekondigde sluiting af te wenden. Op dit moment houden de vakbonden een enquête on der het personeel. „Wc pro beren inzicht te krijgen in de sociale gevolgen van een ver huizing. Dus hoeveel kinde ren moeten meeverhuizen, hoeveel partners hun baan moeten opzeggen en ga /o maar door", zet A. Vink, voorzitter van de dienstcom missie uiteen. Bovendien zijn de vakbonden drukdoende argumenten te verzamelen om het MEOB niet te verhui- Op de bijeenkomst woens dagmorgen spreken M. Os kam (van de CNV-bond CFO), S. Van der Scheur (Ah vaKabo) en Vink. Dan wordt ook bekeken welke acties worden ondernomen, /.o is het in elk geval de bedoeling op de dag dat het voorstel om het MEOB te sluiten in de Tweede Kamer komt. ac tie te voeren. Lezing over ontstaan school In de trouwzaal van het oude gemeentehuis aan het Burge meester Visserpark houdt tie Historische Vereniging Alphen aan den Rijn 18 december een lezing over de geschiedenis van de school. M. van Ruiten, con servator van het schoolmuse um, vertelt hierover en illusteert zijn verhaal met dia's. De aan vang is om 20.00 uur. Veense veiling investeert negen ton roelofarendsveen marieta kroft Even tussendoor de krant lezen op de koperstribune van de bloemenveiling Roelofarends- veen gaat binnenkort niet meer zo makkelijk. De kopers moeten bij de les blijven. Als eerste vei ling in Nederland krijgt Roelo- farendsvecn een nieuwe klok waardoor het veilen een stuk sneller gaat. Doordat meer ko pers tegelijkertijd een bak bloe men of planten kunnen kopen, is het veilen een uur eerder af gelopen. „We streven er naar dat ze 's morgens tien uur alle maal weg zijn", zegt manager W. Jaspers. Nu is het nog zo dat de koper die het eerste drukt, eigenaar is van de bak met planten en bloemen die op dat moment voor de klok verschijnt. Zodra de nieuwe zogenoemde multi- transactieklok in De Veen is ge arriveerd, kunnen groepjes van vier of vijf kopers tegelijkertijd de geteelde produkten kopen. „Dus ook degene die fracties van seconden later dan de eer ste drukten." Het is de bedoe ling dat de nieuwe klok er eind april hangt. „I let voordeel is", aldus Jaspers, „dat de kopers, veelal detaillis ten, circa een uur eerder de ge kochte bloemen in hun winkel te koop kunnen zetten. Ik wil niet pedant zijn, maar het zal me niet verbazen als we van alle veilingen in Nederland het snelst gaan veilen." Of de nieuwe klok ook direct voordelen biedt voor de kweker in de vorm'van een betere prijs voor zijn produkten, weet Jas pers nog niet. „Dat moet de tijd leren." Volgens de manager wordt de kweker er in ieder ge val niet slechter van, omdat het veilpunt Roelofarendsveen blijft streven naar een prijs die mini maal in Aalsmeer wordt gege- Behalve in de aanschaf van een nieuwe klok, wordt ook geld uitgetrokken voor een facelift van de tribune. Met de totale investering is een bedrag ge moeid van ruim negen ton. las pers is zichtbaar ingenomen met de toestemming van het bestuur en de directie van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer waaronder Roelo farendsveen valt, voor de inves tering. „We zitten niet meer in een neerwaartse spiraal, maar in een spiraal omhoog." Minimaal Anderhalf jaar geleden stelde het bestuur en de directie van de VBA-Aalsineer het voortbe- staan van de veiling nog ter dis cussie. Jaarlijks was er een ex ploitatieverlies van circa een miljoen gulden. Na een pakket aan maatregelen dat 1 januari werd ingevoerd, is het verlies nu bijna weggewerkt. Kwekers en kopers gingen dit jaar meer vei lingkosten betalen. Daartegen over staat dat ernaar wordt gc- strcefd dat de kwekrrs mini maal de prijs krijgen, die in Aal smeer voor hetzelfde produkt wordt gegeven. En voor de ko per staat daar tegenover dat de bloemen en planten aanwezig zijn, waar hij belangstelling voor heeft. In tegenstelling tot vroe ger, stemt de veiling Roelo farendsveen het aanbod zoveel mogelijk af op de vraag. Enthousiast is ook 11. van Tol, voorzitter van de Kopersvcrcni- ging. Zelf heeft hij een bloe men- en plantencentrum in Ter Aar. „Ik ben eerder thuis", somt hij uitsluitend voordelen op. „Een nieuwe klok is goed voor de uitstraling vat) de veiling. En het is voor ons een teken dat de continuïteit van de veiling voor lopig is veiliggesteld. Twee jaar geleden wisten we het niet zo zeker of de veiling wel zou openblijven." Schaatswedstrijden IJsclub Alkemade houdt kondag clubkampioenschappen korte baan voor welpen en pu pillen. Plaats van handeling is pe ijsbaan van Oude Wetering, (nschrijven kan vanaf 08.30 uur de kantine langs de ijspiste. wedstrijden beginnen om 1.30 uur. Openingstijd: ZONDAG 10-17 uur

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13