Werk te zwaar in verzorgingshuis Ziekenhuis staakt hartoperaties baby's Binnenland jemeenten zijn laks met liljoenen belastinggeld' Earner wil snel overleg over lecht functionerende politie DOTW ANWB, RAI en Bovag: Helm dragen op snorfiets Boeren gaan volgende week door met acties Tweede Kamer keurt inzet militairen in Bosnië goed -OENSDAG 13 DECEMBER 1995 >..rp l .IV.,', ,r IV'-, WO verblijfsrecreatie afgesloten •nhaag» De 20.000 werknemers op campings en in bungalow- dirken hebben voor het eerst een eigen Collectieve Arbeids Overeenkomst (CAO) gekregen. De nieuwe CAO verblijfsrecrea- heeft een looptijd van twee jaar. In die periode krijgen de me- ïwerkers vier keer prijscompensatie uitbetaald om hun koop- jacht op pijl te houden. Bij ziekte zal honderd procent worden iorbetaald behoudens een wachtdag per ziektegeval. De werk- fleek is vastgesteld op 38 uur. Posters HU smakeloos en ongepast' gfNENDAALDe Bond tegen het vloeken heeft gisteren geprotes- erd tegen een „schokkende en grievende" reclamecampagne - in HIJ Mannenmode. Volgens de Bond leggen affiches met de ksten Hij roept u tot zich, Twijfel niet, Hij is er en Hij is er ook tor u, een verband met de persoon van Jezus Christus. Volgens Bond wordt daarmee „de persoon van Jezus Christus op een er ongepaste en tevens smakeloze wijze omlaag gehaald." De nd wil dat de affiches worden verwijderd. Vrnhem ook gratis heroïne' ■jhem» Als de Tweede Kamer akkoord gaat met het experiment 2t het verstrekken van gratis heroïne voor zwaar verslaafden in itterdam, mag Arnhem als tweede stad met zo'n proef begin- n. Dat heeft minister Borst van volksgezondheid burgemees- P. Scholten van Arnhem beloofd. Scholten sprak de afgelo- n week met drie ministers over de drugproblemen in zijn stad. ihem telt zo'n tweehonderd zwaar verslaafden die voor het leriment in aanmerking komen. jrgdrager: Meer geld voor cellen c» Minister Sorgdrager van justitie wil meer geld om de volgen van de invoering van de 36-urige werkweek voor rijks- ïbtenaren in het gevangeniswezen op te vangen. Komt dat d er niet, dan ziet ze geen kans om alle duizend extra cellen te uwen, zoals dat in het regeerakkoord is afgesproken, maar rden het er slechts achthonderd, zo heeft ze gisteren aan de cbonden laten weten. De financiële eisen van de minister irden dit voorjaar bij de voorbereidende begrotingsbehande- g 1997 besproken. erlandse gemeenten smij- jaarlijks honderden miljoe- aan belastinggeld over de Van het bedrag dat zij het Rijk krijgen om de bij tere bijstand te bekostigen, it alleen al twee- tot drie- derd miljoen bij andere en terecht. Dat stelt de Ne- 'andse Vereniging van Be- ingbetalers (NVB). De ver- blijkt dat een stuk snel- dat eind jaren tachtig in eilioven is aangelegd, nooit in gebruik is genomen na pro testen van omwonenden. Tus sen Utrecht en De Bilt ligt nu een rolschaatsbaan van vele miljoenen guldens. De gemeente Emmen heeft in enkele jaren tijd bijna drie miljoen verloren aan verkeer de beleidsbeslissingen, aldus de NVB. Zojnoest de gemeente 850.000 gulden betalen voor de viering van het 850-jarig be staan, terwijl het feest uitein delijk niet doorging. Rond de zelfde tijd investeerde Emmen 1,4 miljoen in de bouw van een hotel, dat binnen enkele jaren failliet was. Amnesty: 'Geef Oosttimorezen alsnog asiel' DEN HAAG GPD Ruim twintig van de 55 Oostti morezen die vorige week mee deden aan de bezetting van de Nederlandse ambassade in Ja karta, hebben gisteren alsnog asiel aangevraagd. Nederland moet die mensen opvangen, vindt de mensenrechtenorgani satie Amnesty International. Volgens Amnesty-woordvoer- der P. van Lelyveld is het Indo nesische leger een kerk binnen gevallen, waar de demonstran ten zich schuil hielden. Van Le lyveld baseert zich op berichten van de Portugese radio. De Oosttimorezen wilden vo rige week met hun actie de aan dacht vestigen op hun land dat twintig jaar geleden door Indo nesië werd geannexeerd. De be zetting van het ambassadege bouw verliep vreedzaam, tot donderdag een knokploeg met stokken en staven de demon stranten te lijf ging. De Indone sische politie die voor de poort van de ambassade stond, greep niet in. Een deel van het ambas sadepersoneel liep rake klappen op. Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer bevestigd dat de knokploeg „verbindingen" heeft met de Indonesische rege ring. De bewindsman heeft zijn Indonesische ambtgenoot Ali AJatas om opheldering ge vraagd. Toen de gevechten op het ambassadeterrein losbarstten, vroegen de Oosttimorezen di rect asiel aan. Maar dat was vol gens de Nederlandse ambassa deur te laat en hij stelde ze voor de keus: of het terrein vrijwillig verlaten of de politie zou ze ver wijderen. Van Mierlo verdedig de gisteren dat besluit. Volgens hem lopen de bezetters geen gevaar. Leden van de Oosttimorese groep Renetil protesteerden gis teren bij de Tweede Kamer te gen de gang van zaken in Jakar ta. De jongeren ketenden zich vast aan een pilaar in de hal van het kamergebouw. Na een uur werden ze door de Haagse poli tie verwijderd. 'iopport Algemene Rekenkamer slaat in als een bom IAAG ANP t-^isteren gepubliceerde rap- van de Algemene Rekenka- )niover het functioneren van politie is als een bom inge- r »n in de Tweede Kamer. nD66 en CDA hebben al la- ist»veten dat zij na de kerstva- n ,ie de ministers Dijkstal (re- lt jale politiekorpsen) en Sorg- ro;er (landelijk korps) ter ver- doording zullen roepen. j0 de PvdA vindt het tijd wor- ar|dat minister Dijkstal einde- Jens ingrijpt. &aar ook bij de korpsleiding j^it het verslag opschudding v-eg. De Korpsbeheerders re- 'e rden gisteren buitenge nt! geïrriteerd. De Rekenka- kj(heeft een beperkt zicht op materie, zo bleek uit de den van de voorzitter ./den i Di Hondt. Het had vol gens hem verstandiger geweest als de Rekenkamer met de korpsleiding had gesproken voordat het rapport werd uitge bracht. Het stuk van de Rekenkamer liegt er niet om. De Nederland se politie werkt verre van goed. De gegevensuitwisseling tussen korpsen over misdrijven en cri minelen is gebrekkig. En de boekhoudingen het personeels beleid deugen ook niet. De Tweede Kamer is zwaar teleurgesteld en volgens D66 is het misschien tijd om de politie onder curatele te stellen. Ook oppositiepartij CDA reageert te leurgesteld. „Het is heel erg dat zij geen greep op de financiën hebben en het is heel erg dat de communicatie bij de politie zo slecht is", zei woordvoerder Van der Heijden. De PvdA'er Van Heemst vindt KOM 'KASTJE KIJKEN' BIJ D0RMAËL DOORLOPENDE VOORSTELLING Neem geen genoegen met zomaar een linnenkast. Kom eerst 'kastje kijken' bij Dormael Dat is een wereld van verschil. Ons flexibele pro gramma voorziet in al uw persoonlijke wensen. In grootte, indeling, in vorm, in accessoires. Met schoenenrekken en dassenhangers bijvoorbeeld. Met kledingrekken, ladenblokken, legplankenMet schuifdeuren, vouw deuren, roldeuren, spiegeldeurenkomplete schuifdeurenwanden zo u wilt., afgestemd op wat nodig heeft. Maatwerk dus. Uw Dormael nacht rust specialist vertelt u er graag alles o •ctslaapkamers SPECIALISTEN IN NACHTRUST Eenderde medewerkers klaagt over 'psychische overbelastingPlicht moet alleen voor jongeren gelden den haag gpd Het personeel in verzorgingshuizen wordt psychisch en fysiek te zwaar belast. Bij ziekmeldingen geeft ruim een derde van het personeel 'psychische overbelasting' als klacht op. Bovendien is dertig procent van de werkne mers die in de WAO belanden uiteindelijk afgekeurd we gens psychische problemen. Voorts had het afgelopen jaar 56 procent van het personeel rugklachten. DEN HAAG GPD Dit blijkt uit een nog niet eerder gepubliceerd rapport van het Nederlands Instituut voor on derzoek van de gezondheids zorg (Nivel) en de AWOB, een stichting die zich bezighoudt met de arbeidsomstandigheden in bejaardenoorden. In totaal zijn ruim tweeduizend werkne mers in zo n dertig verschillen de verzorgingshuizen onder vraagd. De psychische problemen worden voornamelijk veroor zaakt door het hoge werktempo. Ruim veertig procent van de ondervraagden zegt zich vaak extra hard te moeten inspan nen. Hierdoor raken werkne mers emotioneel uitgeput en voelen zich chronisch ver moeid. Veertig procent van de werk nemers is ontevreden over de personeelsbezetting. Zieke col lega's worden nauwelijks ver vangen. Veel werknemers kla gen over de inhoud van hun werk. Ze willen minder tijd be steden aan huishoudelijke ta ken en zich meer concentreren op verpleging en de psychische begeleiding van bewoners. Dat maakt hun werk uitdagender. Meer dan de helft van de werknemers had het afgelopen jaar last van zijn rug. In veel verzorgingshuizen is een gebrek aan tilliften en de zogenoemde 'hoog-laag-bedden' die het li chamelijke werk aanzienlijk lichter maken. Het ziekteverzuim van het personeel in verzorgingshuizen is hoger dan in bijvoorbeeld psychiatrische instellingen en ziekenhuizen. De meerderheid van de managers in de verzor gingshuizen neemt de proble men van hun werknemers dan ook wel degelijk serieus. Kant- en-klare oplossingen zijn echter nog niet voorhanden. Managers beseffen dat er meer personeel èn meer hulpmiddelen moeten komen, maar door geldgebrek en de beperkte ruimte op de ka mers van de bewoners is dit lang niet altijd mogelijk. dat Dijkstal zich niet langer mag verschuilen achter het stand punt dat hij vroeger als WD-ka- merlid had. Hij was tegen de politiereorganisatie in haar hui dige vorm, die de korpschefs verregaande bevoegdheden geeft. „Geen smoesjes meer, Dijkstal moet nu actie onderne men." De WD vindt het de hoogste tijd om de politie onder een centrale leiding te stellen. Vice- fractievoorzitter Korthals ziet in de problemen de bevestiging van het WD-standpunt dat de nieuwe politie organisatie niet deugt. Vandaag kwam ook de Stich ting Maatschappij en Politie (SMP) met een rapport. Daarin staat dat Nederland 68 bijzon dere opsporingsdiensten heeft. SMP komt tot de conclusie dat dat er veel te veel zijn. De orga nisatie van de Nederlandse rechtshandhaving is daardoor buitengewoon ondoorzichtig. De stichting bepleit een duide lijker politieleiding, meer con trole op de activiteiten van de politie en een professionelere aanpak. zwolle De winkeliers en inwoners van het cen trum van Zwolle hebben zoveel last van duiven en hun ontlasting dat de plaatselijke middenstands vereniging een duivenvanger heeft aangesteld. Hij heeft de afgelopen weken al ruim tweeduizend duiven gevangen of afgeschoten. Levende duiven die geringd zijn, kunnen door de eigenaars worden opgehaald. De andere vogels worden vetgemest en gaan op transport naar een patéfabriek in Frankrijk. Begin februari moet Zwol le 'duivenvrij' zijn. De plaatselijke raadsfractie Swollwacht is inmid dels tegen de duivenslachting in het geweer geko men. Ook de dierenbescherming in Zwolle is ge schokt over de slachting. foto anp koensuyk De snorfiets moet onaantrekke lijk worden voor jongeren die hem willen opvoeren en er zon der helm mee gaan rijden. Daarvoor zijn technische maat regelen nodig, maar moeten jongeren tussen 16 en 21 jaar ook verplicht worden een helm te dragen. Dit stellen ANWB. RAI en Bo vag in een vandaag aan minister Jorritsma (verkeer) overhandigd plan. Als de minister ermee in stemt, zal het plan komende week officieel worden gepresen teerd. De drie organisaties willen het volgende. Ten eerste zullen snorfietsen die op de Neder landse markt komen, 'opvoerbestendig' moeten zijn. Dat kan als de onderdelen niet meer uitwisselbaar zijn met die van een bromfiets. Ten tweede moet de verkoop van opvoer- sets voor snorfietsen aan ban den worden gelegd. ren derde stellen ANWB, RAI en Bovag voor om een kente kenbewijs voor de snorfiets in te voeren, net als voor een auto of motor. Nu kan nog worden vol staan met een verzekerings plaatje. Tenslotte is er een helmplicht nodig. Er rijden ongeveer 250.000 snorfietsen en -scooters in ons land: de helft is opgevoerd. ANWB, RAI en Bovag menen dat een helmplicht voor alle snorfietsbezitters de dood van het vervoermiddel zou beteke nen. De snorfiets zou dan ook niet meer interessant zijn voor ouderen die met een rustig gan getje door drukke centra hun weg willen zoeken. 's Avonds mestformulieren in brand steken ARNHEM/DEN HAAG ANP Boeren van het actiecomité Wij zullen doorgaan van Wien van den Brink zullen volgende week maandag op verschillende plaatsen in het land 's avonds mestformulieren in brand ste ken. „Wij willen daarmee laten zien dat er totaal geen draagvlak binnen de sector is voor de mestplannen van het kabinet. En ook niet voor de punten en komma's die de kamerleden volgende week nog zullen aan brengen", aldus woordvoerder Weinans gisteravond na afloop van een beraad van actievoer ders in Arnhem. Gisteravond vergaderde ook het bestuur van de boerenorga- nisatie LTO-Nederland. Dat gaat op korte termijn, maar waarschijnlijk pas na volgende week, met landbouwminister Van Aartsen praten over de uit voering van de mestplannen. De komende dagen raadple gen de regionale afdelingen van de boerenorganisatie hun leden over wat hen verder te doen staat, na het mestdebat van af gelopen maandag in de Tweede Kamer. In afwachting daarvan ziet het comité Wij zijn 't zat (dat is gelieerd aan LTO-Neder land) vrijwel zeker voorlopig af van acties tegen de mestplan nen, aldus actieleider Roemaat gisteren. Roemaat erkende dat de uit komst van het kamerdebat „1-0 voor de overheid" is geworden. I iardere acties verwacht hij ech ter vooralsnog niet. „Ik zie niet wat dat ons aan extra's zou kunnen opleveren." Zijn orga nisatie bereidt wel een boycot voor van de mestadministratie. Erkende vluchtelingen mogen hier blijven den haag «anp-gpd De deelname van ruim twee duizend Nederlandse militairen aan de vredesmacht voor Bos nië (l-I-or) krijgt de instemming van de Tweede Kamer. Ook WD en CDA, eerder zeer terug houdend, gingen gisteren ak koord, zij het met de nodige aarzeling. De grote fracties zijn onderling verdeeld over het eventueel uitzenden van de mi litairen voor een periode langer dan één jaar. De Verenigde Staten, die de leiding krijgen over l-For, heb ben al laten weten na een jaar uit de vredesmacht te stappen De Nederlandse regering gaat voorlopig ook uit van een perio de van twaalf maanden. Voor PvdA en D66 is het bespreek baar dat de Nederlandse troe pen langer blijven. Met de WD en het CDA valt over verlenging van de uitzend- termijn niet te praten. Voor de WD geldt dat de Nederlandse bijdrage aan I-For ophoudt als de VS niet meer meedoen. WD- woordvoerder Blaauw stelde een duidelijke tijdslimiet van één jaar. Slechts onder deze en een aantal andere voorwaarden geeft de WD 'voorwaardelijk het groene licht'. Ook het CDA stelt de Ameri- Wilhelmina Kinderziekenhuis Utrecht stelt cardioloog op non-actief UTRECHT. ANP-GPD De raad van bestuur van het Wilhelmi na Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht is een intern onderzoek gestart naar de oorzaak van het hogere sterftecijfer van hartpatiëntjes vergeleken met het bui tenland. Zolang het onderzoek loopt neemt het Dijkzigt Ziekenhuis/Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam de ope raties uit Utrecht over. Dit heeft de raad gisteren bekendge maakt. Een 46-jarige cardioloog van het WKZ, tevens universitair hoofddocent, is de toegang tot het ziekenhuis ont zegd omdat de specialist buiten het zie kenhuis uitlatingen over het onderzoek zou hebben gedaan. Dit was volgens bestuursvoorzitter!. R. Rozendaalde druppel die de emmer deed overlopen. Het WKZ is wereldwijd een van de wei nige centra waar de nieuwste weten schappelijke inzichten op het gebied van hartafwijkingen worden uitgepro beerd. Daarom worden ook doodzieke baby's geopereerd die een zeer com plexe en zeldzame (aangeboren) hartaf wijking hebben. De kans op succes is bij elke operatie uitermate onzeker. Negentig procent van de 745 hartopera ties in Utrecht (sinds 1991) kunnen zich volgens het WKZ meten met de hoogste internationale normen. Maar met de zeer moeilijke operaties van doodzieke zuigelingen, de overige tien procent, valt het WKZ wereldwijd volledig uit de toon. Bijna vijftig van de 75 baby's met complexe hartafwijkingen overleden de afgelopen vijf jaar: statistisch gezien twee keer zoveel als in andere vermaar de centra in binnen- en buitenland. Het ziekenhuis is inmiddels druk bezig met het vergelijken van de onderzoeks resultaten uit het buitenland met die van het WKZ. „Wij zijn gezien onze aca demische achtergrond voor veel ouders het laatste redmiddel. Zelfs bij de kleinst mogelijk kans op succes wil je de mensen niet teleurstellen. Misschien stellen andere centra bij de intake ho gere eisen. Dan vallen bij de eerste dia gnose de ernstigste gevallen af ope raties die wij wèl accepteren. Dat zie je vervolgens terug in onze sterftecijfers". Rozendaal zegt de oorzaken niet alleen buiten de operatiezaal te willen zoeken. „Het kan ook te maken hebben met de hygiëne, de manier van perfusie (de be diening van de hart- en longmachine, red.), de werkwijze van de chirurg of onze nazorg. Of misschien is het wel een combinatie van al deze factoren. We weten het niet. Alles ligt nog open". Volgens Rozendaal heeft de kindercar dioloog zich hier buiten het ziekenhuis negatief over uitgelaten. „Zijn uitlatin gen waren voor ons de bekende drup pel. Er is sprake van een langduriger ar beidsconflict", zegt Rozendaal. De kindercardioloog, sinds 1986 bij het WKZ werkzaam, zit sinds maandag morgen thuis. Hij beraadt zich op juri dische stappen tegen het ziekenhuis. Volgens ingewijden had de kindercar dioloog, die overigens niet zelf opereert, zijn vakgenoten nog zó gewaarschuwd: riskante en baanbrekende operaties zijn misschien interessant voor de weten schappelijke erkenning, maar hoeven niet altijd in het belang te zijn van kind en ouders. Voor bijvoorbeeld een zuigeling met een aangeboren aandoening als geen boezem of hartkamer(s) bestaat nu eenmaal weinig hoop. Het uitproberen van nieuwe technieken op kinderen met een zeer complexe hartafwijking doet ouders nieuwe verwachtingen koesteren. Ook al maant de arts nog zo tot voorzichtigheid. Bij het WKZ ging het aantoonbaar keer op keer mis, vindt de cardioloog. Het ziekenhuis is in zijn ogen nog niet rijp voor 'het betere werk'. Bovendien kos ten de niet geslaagde operaties handen vol geld. Zuigelingen met ernstig aangeboren hartafwijkingen zullen de komende maanden niet meer in het WKZ geope reerd worden. „Wegens de publiciteit rond ons ziekenhuis hebben we hier voor gekozen. En niet wegens de resul taten van het onderzoek. Ouders hoe ven niet bezorgd te zijn", stelt bestuurs voorzitter Rozendaal. kaanse bijdrage als bindende voorwaarde voor Nederlandse deelname. De christen-demo craten gaan echter nog een stap verder: wanneer een groot Eu ropees land, bijvoorbeeld Groot-Brittannië, ermee stopt, moet er onmiddellijk een einde komen aan het Nederlandse verblijf in Bosnië. De gehele Kamer is zich ervan bewust dat de Nederlandse mi litairen een gevaarlijke (aak wacht. Zij komen in een gebied in de voormalige frontlijn dat zich prima leent voor guerrilla. Minister Voorhoeve (defensie) zei de Kamer dat de Nederlan ders geen grotere risico's lopen dan collega's uit andere landen. De ruim tienduizend Bosniërs die in Nederland zijn erkend als politiek vluchteling, mogen hier blijven als zij dat willen. Dat heeft staatssecretaris Schmitz (justitie) gisteren gezegd. De fracties van PvdA en 1)66 steu nen dit standpunt volmondig. I loewel CDA en VVD vinden dat gedwongen terugkeer in princi pe mogelijk moet zijn, legt in ie der geval het GDA zich neer bij de opvatting van de staatssecre taris. Gedwongen uitzetting voor deze groep met een zoge naamde A-status is daarmee van de baan. Aantal huwelijken ligt op naoorlogs laagterecord DEN HAAG ANP Ongeveer 77.000 paren stappen dit jaar in het huwelijksbootje. Dat is een absoluut laagterecord sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat blijkt uit voorlopige jaarcij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1994 waren er 83.000 hu welijken. Het jaar daarvoor wa ren het er nog 88.000. Het jaar 1990 was een topjaar met 96.000 trouwpartijen. Na de oorlog heeft het aantal huwelij ken maar één keer onder de 80.000 gelegen. Dat was in 1983, toen er 78.000 huwelijken wer den afgesloten. Het dieptepunt wordt volgens het CBS onder meer veroorzaakt door invoe ring van de wet voorkoming schijnhuwelijken in november vorig jaar. Daardoor zijn er min der huwelijken afgesloten tus sen Nederlanders en niet-Ne derlanders. Het aantal echt scheidingen blijft stijgen. Dit jaar werden 38.000 huwelijken ontbonden, vorig jaar 36.000.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3