Juppé is geen naam, maar een ziekte" Snel ingrijpen in opvangkampen Afrika Premie op minder mest Feiten &Meningen Franse premier houdt been stijf WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 De paarse regeringscoalitie heeft een mestbesluit genomen en wordt daarin manmoedig gesteund door de paarse fracties in de Kamer. De opposi tiepartij, het CDA, bleek noch in staat een vuist te maken, noch over een alternatiefplan voor de ka binetsplannen te beschikken. WD en PvdA trachten elkaar in manmoedigheid in de Tweede Kamer te overtreffen. Het is tijd voor daadkracht en van wijken voor protesterende boeren is geen politieke ruimte. Ik ben er toch niet erg gerust op. De boeren protesten duren nu al maanden voort en komen menigeen inmiddels de strot uit. Getergde auto mobilisten niet in de laatste plaats. Dat neemt niet weg dat de protesten een uitermate serieus en vasthoudend karakter hebben. Dit is niet meer een strijd om verworven rechten,.maar voor veel boeren om het naakte voortbestaan. Hen deel van de boeren slaat niet dé rug tegen de muur en is bereid tot kamikaze-acties. Nu reeds is aange kondigd dat men de overheid z^l treffen in het hart en zal weigeren de mestboekhouding bij te houden. Het mestbeleid staat of valt echter met een deugdelijke mestboekhouding door de indi viduele boeren. Zonder zo'n administratie is er ook geen mestbeleid. Het geuite dreigement is dus een serieus dreigement. Nu kan de politiek twee dingen doen. Ten eer ste kan ze doorgaan met het uitgestippelde beleid en het erop aan laten komen. Dal betekent op termijn een confrontatie tussen de boeren en de overheid die moet vaststellen dat de mestboek houding niet wordt gevoerd en daarop forse sancties moét stellen. Dat zal weer bijdragen tot verharding van het conflict met alle mogelijke ontsporingen vandien. In de jaren zestig hebben we zoiets al eens meegemaakt in Hollandsche Veld waar de sterke arm er ten slotte aan te pas moest komen om het betreffende boerenbedrijf te ontruimen. Een veld slag was het gevolg, voor jaren verstoorde verhou dingen en de politieke partij van boer Koekoek, de boerenpartij. Een tweede mogelijk heid is een pas op de plaats maken en alsnog een uitweg zoeken. Daar bij hoeft aan de mestnor- men in het jaar 2010 niet te worden getornd. Die zijn door de Tweede Ka- PIM FORTUYN mer aangenomen en medewerker moeten worden gehand haafd. Wel kan dan wor den gesproken met de boeren over de manier waarop de normen kun nen worden gerealiseerd. Voor een dergelijke benadering valt veel te zeg gen. Ten eerste is het volstrekt duidelijk dat het hier niet om een rijkeluisprotest gaat, maar om een protest van mensen die het water door deze maatregel aan of over de lippen komt te slaan. Ten tweede worden nu eenzijdig regels gewijzigd. Boerenbedrijven hebben hun investeringen ge daan op basis van andere, heel veel mildere re gels. Ten derde heeft de politiek jarenlang de oren laten hangen naar dc wensen van het groe ne front. Sterker nog, het groene front, de politiek en vooral dé machtsfactoren, het CDA en het de partement van landbouw, waren verregaand met elkaar verknoopt. Ik heb daar in 1990 reeds indringend voor ge waarschuwd toen de eerste contouren van het nieuwe Europese landbouwbeleid zichtbaar wer den. Er zou meer moeten worden geconcurreerd op de wereldmarkt en er zou beter milieubeleid moeten worden gevoerd. In de jaren tachtig is uitgebreid gewezen op de vervuiling door de boe ren van ons grondwater. Ik maakte daar zelf een dijenkletser van door er bij»elke spreekbeurt op terug te komen, of het nu ter zake deed of niet. Veel van de huidige bewindspersonen had ik toen onder mijn gehoor. De politiek heeft het dus wel degelijk zeer tijdig geweten, maar heeft maatre gelen achterwege gelaten en de boerenorganisa- lies de vrije hand gegeven. Het gaat niet aan, nu een forse koerswijziging absoluut noodzakelijk is, om alleen maar stoere taal uit te slaan. De politiek draagt voor het op ruimen van de troep nu net zo hard verantwoor delijkheid, het CDA voorop, als de boeren Er zit mijns inziens dus in alle redelijkheid niets andefs op dan gezamenlijk de ontstane proble men het hoofd te bieden. Dat betekent voor het mestbeleid dat de politiek dat voor de boeren ook mogelijk moet maken, niet door de normen te verlagen, maar door het probleem van de overbe mesting naar zich toe te trekken. Een combinatie van maatregelen is daarbij denkbaar. Ten eerste een geleidelijke terugdrin ging van de veestapel middels een warme sane ring. Ten tweede door mestverwerking van over heidswege. Die mestverwerking kost natuurlijk geld. Deels zal daar de belastingbetaler voor moe ten opdraaien, deels de boer. Via een glijdende schaal kan het tarief daarvoor omhoog. Hoe gro ter de mesttoevoer, hoe hoger de bijdrage en in de tijd gaan de tarieven ook geleidelijk aan om hoog. Op die manier ontstaat een premie op minder mest. Ondertussen wordt hard gewerkt aan een recy- clingstechniek om de verwerkte mest een pro- duktieve aanwending te geven. Slaagt dat laatste dan is in de toekomst zelfs een situatie denkbaar waarin de boer geld krijgt voor zijn mest in plaats van een toeslag te moeten betalen. De betreffen de fabrieken worden overigens bij voorkeur niet opgezet door de overheid, maar door zelfstandige ondernemers. Daarnaast zet de overheid een flin ke batterij wetenschappelijke onderzoekers op het vinden van een oplossing van een produktie- lets dergelijks neemt niet de verantwoordelijk heid bij de boeren weg, maar stelt hen wel in staat om het beleid uit te voeren. Het zou het CDA hebben gesierd indien het met iets soortge lijks op de proppen was gekomen. Het is een par tij die de expertise daartoe gewoon in huis heeft en ze zou er echt mee hebben gescoord. Nu is het gebleven bij wat geroep om meer geld. terwijl de partij midels drie kabinetten-Lubbers kilo's boter op het hoofd hpeft. Blijft de politiek evenwel kie zen voor de harde lijn dan voorzie ik niet alleen veel boerenongehoorzaamheid. maar ook schrij nende taferelen. Het is niet nodig, dunkt mij. Massabetoging tegen regeringsbeleid breekt record Van demonstratiemoeheid is onder het stakende Franse werkvolk vooralsnog geen sprake. Eerder is het tegendeel waar. Alom bleek gistereni i dat na negentien dagen 'grève' de bereidheid om actie te voeren tegen de bezuinigings- en hervormingsplannen van minister-president Alain Juppé onveranderd groot is. Volgens een schatting van de organisatoren maakten gistermiddag in Parijs ruim 200.000 betogers de voettocht van de Place de la République naar de Place de la Nation. De Parijse politie hield het eerst op 50.000 demonstranten, later werd dea opgave bijgesteld tot 70.000. In heel Frankrijk kwamen volgens de organisatoren 2.014.000 mensen in actie, volgens de politie 932.000. Aan-,n staande zaterdag wordt de volgende demonstratie gehouden. Hoe dan ook, gisteren werd in Parijs een demonstratierecord gebroken. De lengte van de stoet overtrof de massamanifes tatie van een week eerder. De laatste betogers moesten om half vier nog aan hun wandeling beginnen, waar degenen die 's morgens om elf uur al waren vertrokken hun touringscars al lang en breed hadden opge zocht. Spoorwegpersoneel trok gisteren op met onderwijzers, bankpersoneel, verplegers, stu denten, scholieren en wie al niet. De gevonden saamhorig heid werd geuit met de almaar terugkerende, huppend ge slaakte kreet: ,,Hé, hé, tous en semble. Hé, hé, tous ensemble". Daar gingen ze, Juppé's weer aangegroeide anti-horde. Niet geremd door een fijnmazig re gentje, dat af en toe viel. De Rue de Faubourg St. Antoine achter latend in de rook van knallend vuurwerk en Bengaals vuur. Trommelend op vaten, blazend op fluitjes. Afwisselend strijdlie deren zingend en leuzen scan derend. MASSALE OPMARS De massale opmars van mor rend werkvolk werd in de mid dag gedragen door de ambian ce, normaal voorbehouden aan een voetbalstadion. Zeker toen rond de klok van half een als werden de ruststanden omge roepen het aantal demon stranten in andere steden werd doorgegeven via megafoons en luidsprekers. „In Toulouse zijn op dit moment 40.000 mensen op de been. In Marseille 60.000." Hoera voor Toulouse, hoera voor Marseille. En een doods kist waarin eqn plastic even beeld van Juppé werd meege voerd, werd nog fierder opge houden. Zoals ook de spandoe ken. De opschriften waren niet zelden aan het zicht onttrokken door een stinkende mist van vuurwerkrook. De momenten dat ze te lezen waren, logen de leuzen er niét om. Een willekeu rige selectie: 'Juppé moet bui gen, niet het Franse volk'. 'Jup pé is geen naam, Juppé is een ziekte'. 'De vreedzame kerstda gen breken aan voor Frankrijk; jammer dat satan Juppé hier ook woont'. En ook deze oproep van spoorwegpersoneel, aange sloten bij de vakbond FO: 'Jup pé, hou je kerstgeschenken die vol gif zitten'. Flet zijn geen gemakkelijke tij den voor Juppé. De meerder heid van het Franse volk (64 procent) heeft blijkens de laatst gehouden opiniepeiling geen vertrouwen meer in de minis ter-president. „Niet gek, na tuurlijk", aldus spoorwegbe ambte Philippe uit de Parijse voorstad Ivry. „Hij wil plukken van de arbeiders, maar vliegt zelf twee keer per week naar Bordeaux. Omdat hij niet in Pa rijs wil wonen. De uitstapjes van de dictator van deze democratie kosten een vermogen. En wie betaalt die vluchten? Juist. Daarom voer ik actie tot de laatste snik, dit is al mijn vijfde demonstratie." Voor de verandering eens een vraag beantwoord. En achteraf bekeken nog fout ook. De steller was een vriendelijk ogende vijf tiger, wiens hoofd deels schuil- Een van de demonstranten tijdens de massale betoging gisteren in Parijs. De Franse premier Alain Juppé heeft gisteren gezegd dat zijn omstreden hervormingsplannen doorgaan, in weerwil van de stakingen en de massale demonstraties. In een rede voor het Franse parlement zei Juppé dat de plannen ge leidelijk in werking zullen treden èn in overleg. Hij zei dat er geen alternatiefis voor de plannen die hij heeft voorgesteld. Juppé die het woord voerde in antwoord op een - kansloze - motie van wantrouwen van de link se minderheid in het parlement, zei dat de eer ste twee decreten in januari in werking treden. Deze houden de invoering in van een nieuwe belasting om de schulden van de fondsen voor de sociale zekerheid weg te werken en de her vorming van de medische zorg. Andere decreten, die hervormingen behelzen van de ziekenhuizen, decentralisatie van de ge zondheidszorg en parlementaire zeggenschap over het jaarlijkse budget van de sociale zeker heid, worden in de vier maanden daaropvol gend van toepassing verklaard. Als gebaar naar de vakbonden, die intrekking van de plannen eisen, zei Juppé dat de rol van de sociale partners, dat wil zeggen werkgevers en werknemers, voor de toekomst wordt vastge legd. Juppé bevestigde eveneens de concessies die hij maandag jegens de bonden deed. Daar onder waren de intrekking van plannen om de Franse spoorwegen SNCF te hervormen en de belofte voor een 'sociale top' in de naaste toe komst. ging onder een parmantige ijs muts met de Franse tricolore. „Monsieur, u bent lang, een meter of twee denk ik, u kan over de menigte heenkijken. Schat eens hoeveel mensen te gen Juppé aan het demonstre ren zijn. Vijftienduizend? Ik be schik helaas niet over een heli kopter om te controleren of u aardig in de richting zit. Op de opgaven die vakbonden en de politie doen, ga ik in elk geval niet af. Die verschillen mij te veel. In Frankrijk heet het dat de vakbondsleiders in staat zijn te zeggen dat de Eiffeltoren 309 meter hoog is, terwijl de politie dan uitkomt op zestien meter. Voelt u 'm?" Ja, we voelden 'm. Enchanté, Gérard Debré, aangenaam. Van beroep informatica-deskundige aan de universiteit van Orsay en lid van de Fédération de la Dé- légation Nationale. „En van welke bond bent u lid, wat is uw profession? Ah, journalist hol landais! Leuk dat u meeloopt in de demonstratie, elk hoofd telt mee in de strijd tegen Juppé." Waarna Debré, speciaal voor zijn meeloper uit Holland, be gon aan een stoomcursus grie ven spuien. „Als beheerder van de ambtenarenpensioenen plukt de Franse overheid meer prerpies van de gesalarieerden dan dat ze er bedragen instop pen. De slechtst functionerende spaarkas zou het beter doen. Wat Juppé in de afgelopen zes maanden heeft gedaan, daar deugt niets van. Bakken geld worden gespendeerd aan die onzinnige nucleaire kernproe ven. Zou hij beter aan de sociale zekerheid kunnen besteden. De werkloosheid is gestegen en het verzet tegen zijn technocrati sche politiek groeit met de dag. Eigenlijk zit er maar één ding voor hem op: ophoepelen." De pamfletten, rondgedeeld door Jean-Luc Mutier van de anarchistische beweging 'La Fé dération Anarchiste' waren nog radicaler van strekking. En hoe vredelievend Mutier op het eer ste gezicht ook, zelf liep hij ook gespierde taal rond te vertellen. „Terugtrekking van het plan- Juppé is voor mij slechts een tussenstap, de problemen aan de basis zijn voor mij strijdpunt nummer 1. Het is goed mis met de Franse maatschappij. Er is maar één oplossing voor mij: het kapitalistische systeem moet op de helling. Desnoods met harde hand." We hebben ook nog de eer Pa Noël te spreken. Een kerstman met duidelijke vakbondssympa thieën. getuige zijn CGT-badge. En met een opvallend jonge stem. „Als kerstman van de CGT ben ik hier om mijn onge noegen uit te spreken tegen het plan-Secu, Juppé's plan om de Sociale Zekerheid te hervor men. Ik sta helemaal achter de acties, al moeten er niet al te veel stakingsdagen meer ko men, want dat kan ik de huidige economische situatie niet ve len." Deelnemen aan deze demon stratie verschafte kennelijk'een generaal pardon aan betogers voor het vertonen van buiten sporig gedrag. Van het verkle den tot kerstman tot het be schilderen van gezichten. Maar ook tot massaal wateren. Terwijl de WC's van de brasseries toch nabij waren, liet menige kerel z'n geslacht uitbundig uit de broek gulpen. En kennelijk in hoge nood ging ook een dame de schaamte voorbij. Achter een geparkeerde auto, maar voor menigeen zichtbaar, nam ma dame vrijmoedig de hurkhou- ding aan op de Rue de Fau bourg St. Aritoine. Nog voordat de laatste betogers hun eerste stap moesten ma ken, stonden de niet-stakende vuilnismannen van de dieijj, 'Propreté Paris' gereed om rotzooi op de ruimen die d»_ massabetoging achterliet. I Bordeaux gebeurde dat nier vegers hebben daar de bez een week geleden in de hof gegooid. Zodat Alain Jupp^ elke terugkeer uit Parijs m<r waarnemen dat het straatv. weer hoger ligt opgetast. I parus gerard van putten Donkere ker^ De stakers gaan een doni re kerst tegemoet. Zij m^c ken vrijwel geen aansprar' op geld van hun vakbon-' den, die klein en armlastig zijn. Eén van de eersten j" gisteren zijn solidariteit la tuigde was Pierre Maurof de socialistische burge- meester van Lille. Hij do neerde 150.000 franc aar stakers, geld dat uit de gr meentekas komt. In Toulouse, waar ook dr vuilnisophalers staken, \f men zich steeds hogere r bergen afval. Steegjes in1? binnenstad worden gebli keerd door afvalhopen, winkelruiten worden aa£( het oog onttrokken. Een^ woner zei: „Ik heb zelfs F ten gezien. Als het zo doi_ gaat krijgen we straks ty phus". Nu vandaag het mandaat voor de VN-vredes- macht in Rwanda (Unamir) officieel is afgelopen, kunnen de 2.000 soldaten elders aan de slag. In Rwanda's buurlanden ligt namelijk een prachtige nieuwe taak voor Unamir: een eind maken aan de activiteiten van Hutu-extremisten die vluchte lingen beletten naar huis te gaan en een oorlog tegen Rwanda voorbereiden. Het gekrakeel rondom de VN-vredesmacht in Rwanda is niet nieuw. Reeds vanaf de oprichting in 1993 is er heibel geweest over taken, grootte en termijnen. De eerste VN-troepen kwamen in 1993 naar Rwanda om toe te zien op de uitvoering van een eerder in Arusha (Tanzania) getekend vredes akkoord tussen Kigali en het door Tutsi's beheer ste RPF. toen nog een rebellenleger. Met hel neerstorten van het vliegtuig van president Ju venal Habyarimana was het gedaan met dat ak koord en diende de taken drastisch te worden bij gesteld. Het Rwandese leger en de speciaal getrainde mi lities (Interahamwe) sloegen in snel tempo aan het vermoorden van Tutsi's en gematigde Hutu's. Wat moest Unamir doen? Proberen de slachtpar tijen te stoppen, maken dat ze wegkwamen of passief blijven toekijken hoe een heel volk werd uitgemoord? Omdat de VN nooit snel op een crisis inspelen, werd in eerste instantie gekozen voor het laatste. Toen het te laat werd kwam de tweede optie aan bod. Geen enkel land wilde troepen sturen om in te kunnen grijpen. Liever liet men Rwandezen el kaar op gruwelijke wijze afmaken om na afloop ach en wee te kunnen roepen. Dit mag nooit meer gebeuren, riep de geschokte internationale gemeenschap toen alles voorbij was. Dus werden na enkele maanden weer een paar duizend blauwhelmen naar Rwanda ge stuurd. Alleen was de situatie toen al behoorlijk gestabiliseerd. Het RPF had de macht overgeno men en maakte een eind aan de genocide. Maar goed. om het kersverse regime een handje te hel pen orde op zaken te stellen, de bevolking een riem onder het hart te steken en te voorkomen dat de zegevierende RPF-soldaten uit het oog punt van wTaak ook op grote schaal aan het moorden sloegen, was er toch nog wel een be hoorlijke taak weggelegd voor Unamir. Nu anderhalf jaar later het mandaat van de vre desmacht afloopt, vinden de huidige machtheb bers in Kigali dat het ook met die taak gedaan is en Unamir dus wel helemaal kan vertrekken. Ze vinden dat hun eigen leger (RPA) goed in staat is voor veiligheid in het land te zorgen. En voor een groot deel hebben de Rwandezen gelijk. Want het RPA zal ooit op eigen houtje erin moeten zien te slagen het vertrouwen van de bevolking, de vluchtelingen en de internationale gemeenschap te winnen. Maar we zouden er toch voor zorgen dat er nooit meer een genocide in Rwanda zou plaatsvinden, roepen de VN, en links en rechts horerrwe nog steeds verhalen over moorden door RPA-solda- ten. Dus moeten we 2.000 man in Rwanda paraat houden. Die bezorgdheid van de VN is heel goed en deels ook wel terecht Rwandese manschap pen gaan nog steeds regelmatig over de schreef maar de echte dreiging voor het Rwandese volk komt vanuit een heel andere hoek. Het zijn de leden van het voormalige Rwandese leger en de Interahamwe die actief zijn in de opvangkam pen in Zaïre en Tanzania die het grootste gevaar vormen voor Rwanda en de regio. Het is daarom uitermate treurig om te moeten constateren dat niemand er aan denkt om daar actief iets tegen te doen. De Hutu-extremisten hebben vliegtuigladingen vol wapens kunnen ontvangen, trainingskampen kunnen opzetten, nieuwe leden kunnen recruteren en de laatste paar maanden zowat dagelijks aanvallen in Rwanda kunnen uitvoeren zonder dat ook maar iemand een vinger uitstak. Daarbij gaat het niet om incidentele, kleinschalige aanvallen, de Hutu- extremisten hebben er nimmer een geheim van gemaakt van plan te zijn om uiteindelijk een nieuwe burgeroorlog te ontketenen en het door Tutsi's gedomineerde regime in Kigali ten val te brengen. Het is om die reden dat ze ook niet willen dat de miljoenen Hutu-vluchtelingen nu al naar huis gaan. De rest van de wereld staat erbij en kijkt er naar. Roept opnieuw dat dit allemaal echt niet kan en er echt iets moet gebeuren, maar komt opnieuw niet verder dan hier en daar wat di matiek overleg dat nimmer meer dan wat vj toezeggingen oplevert. Wacht men opnieuv ver op een gelegenheid om doden, het liefst duizenden tegelijk, te tellen? Hoopvol gestemd was voormalig VS-preside" Jimmy Carter, toen hij twee weken geleden Zaire's president Mobutu de toezegging kre( deze laatste nu echt een eind zou maken aai acties van Hutu-extremisten in de vluchtelin kampen. Maar hoeveel waarde moet je heclj aan de woorden van Mobutu, één van de mj onbetrouwbare, onberekenbare en ongeloof dige leiders die de wereld kent? Dient de toe komst van Rwanda en de regio af te hangen de grillen van deze dictator? Nee, de VN dienen nu het nog veilig kan, all! obstakels en mogelijke tegenwerpingen van opzij te schuiven en zelf in te grijpen in de k pen in Zaïre en Tanzania. Aldaar de goede \i slechte vluchtelingen scheiden, de goeden bij hun repatriëring en de slechten ontwapi en op non-actief stellen in afwachting var lijke actie door het oorlogstribunaal. De 2. Unamir-soldaten uit Rwanda kunnen uits worden gebruikt voor dat doel. nairobi frans van den houdt correspondent afrika

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2