'Hogere koopgrens Groene Hart zinloos' MORGEN WEGENS OPENING GESLOTEN Het geluk werd te groot in 'La Plancha' Rijn Veenstreek Bus rijdt te weinig' Glas voor glas Hoogmadese jongeren willen onderdak in de 'Stal' Drie sirenes in Rijnwoude -{Holland Gas i no i/OENSDAG 13 DECEMBER 1995 CHEF HENNYVAN EGMOND, 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 5356429 Duo bekent vernieling politielogo's jraar» De politie heeft een 21 - en een 24-jarige inwoner van Ter Aar aangehouden voor de vernieling van de politielogo's van t bureau in hun dorp. De twee bekenden een vlag van een su- rmarkt te hebben gestolen. Daarna hebben ze deze in brand lestoken en met de brandende vlag de politielogo's vernield. Als reden gaf het duo op dat ze stoer wilden doen-in aanwezigheid >an enkele vrienden. Automobilist rijdt sloot in oetANGE£AAE-ï Een 22-jarige automobilist uit Badhoevedorp is gis teravond op de Geerweg in Langeraar in een sloot gereden. De enjnan raakte na een bocht in een slip en had zijn auto niet meer d inder controle. Hij botste eerst tegen een boom, waarna hij in errfe sloot belandde. De man is met onbekende verwondingen sg^ivergebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp, e i] Man rijdt door na aanrijding in(UpHEN aan den run Een 15-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn gistermiddag door een onbekende automobilist aangereden 'sbp de Raadhuisstraat in haar woonplaats. Het meisje fietste over Je Raadhuisstraat in de richting van de Van Mandersloostraat. J bfoen zij bij de Concordiastraat rechtsaf wilde slaan, remde ze af. Een onbekende automobilist botste vervolgens tegen de achter zijde van haar fiets waardoor het meisje ten val kwam. De auto- id Yiobilist is doorgereden zonder zich om het slachtoffer te be kommeren. Het meisje heeft zich onder doktersbehandeling stellen, lilis f fitompwijkers kunnen later trouwen fTOMPWUK Stompwijkse bruidsparen hoeven voortaan minder troeg hun bed uit als ze op zaterdag willen trouwen. In het I^Heidschendamse raadhuis konden bruid en bruidegom elkaar :ieBot nu toe om tien of elf uur 's ochtends het ja-woord geven. ™yoortaan kan dat om elf of twaalf uur. Trouwen in het weekein- 8ei)e blijft een stuk duurder. Op zaterdag kost het afsluiten van een iuwelijk 818,40 gulden, terwijl de plechtigheid van maandag tot 'd frijdag 323,70 gulden kost. Maandag en donderdag voor tien uur ,eP[an een stel gratis trouwen. Makelaar Hakker uit kritiek op maatregelen minister De Boer Verhoging van de koopgrens voor woningen in Groene Hart naar 300.000 gulden is een zinloze maatregel. Het aantal 'niet-Groene Harters' dat naar dit gebied trekt, zal er niet door verminderen. Als minister De Boer het Groe ne Hart tegen instroom wil beschermen, moet ze andere maatregelen treffen. Groene Hart wordt verhoogd. Alleen huizen duurder dan drie ton mogen dan meteen aan buitenpoorters worden ver kocht. „Zo'n verhoging is alleen voor de verkopers en de make laars vervelend, maar houdt niemand buiten het Groene Hart. Sterker nog, het werkt juist averechts." Hukker heeft de afgelopen maanden onderzoek gedaan naar de doorstroming in ver schillende gemeenten. ,,En juist in gemeenten met een lage koopgrens is de doorstroming DEN HAAG MONICA WESSELING Dat vindt makelaar G. Hukker, voorzitter van de afdeling Lei den van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars. Hukker heeft een makelaardij in Nieuw koop en kent als geen ander de huizenmarkt in het Groene Hart. Zaterdag kondigde De Boer (ruimtelijke ordening) aan dat staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) een aanpas sing van de Huisvestingswet voorbereidt waarmee de koop grens voor woningen in het binnen de gemeente groter dan in gemeenten met een hoge koopgrens." Maatregelen zoals een verhoging van de koop grens mogen op papier lijken te werken, in werkelijkheid doen ze dat niet. Hukker zet de nor male gang van zaken uiteen. „Als een Amsterdammer een fractie méér biedt dan een in woner van het Groene Hart, dan is elke verkoper genoeg Neder lander om gewoon even met de verkoop te wachten. Na drie maanden vervalt immers de plicht om beneden de koop grens ingezetenen van het eigen dorp voorrang te geven. Nee, zo'n maatregel is uiterst fraude gevoelig." Voor de makelaar geeft de hogere koopgrens voor al meer administratieve romp slomp. De voorzitter van de make laarsvereniging acht het zeker niet onmogelijk om het Groene Hart voor te grote instroom te behoeden. „Om te beginnen moet er beter worden geluisterd naar de wensen van de inwo ners van het Groene Hart. Dat is nu absoluut niet het geval. I let klopt toch niet dat er apparte mentencomplexen worden op geleverd waarbij 20 van de 30 flatwoningen aan niet Groene- Harters worden verkocht. Sim pelweg omdat geen enkele in woner van die gemeente zo'n huiswil hebben." Ook het stellen van strikte grenzen aan het aantal te bou wen woningen, ziet Hukker als een goede methode. „Naarmate er minder huizen beschikbaar komen, zal de animo voor wo ningen in het eigen dorp groei- 'Koopgrens sociaal onrechtvaardig' DEN HAAG MONICA WESSEUNG Mensen die een huis van meer dan 300.000 gulden kunnen betalen, moeten uit het Groe ne Hart worden geweerd. Dure huizen nemen meestal veel ruimte in en ruimte is in dat Groene I lart een schaars goed. Dat vindt de Zuidhollandse SP Minister De Boer (milieu en ruimtelijke ordening) kondig de zaterdag aan door een ver hoging van de koopgrens het Groene Hart te willen bescher men. De SP vraagt het provin ciebestuur van Zuid-Holland bezwaar te maken tegen deze aangekondigde wijziging van de Huisvestingswet. Niet alleen het grote ruimte beslag van dure huizen, ook de 'sociale onrechtvaardig heid' stuit de SP'ers tegen de borst. Alleen mensen met een fiks inkomen zouden nog van buiten het Groene Hart naar dat landschappelijke gebied kunnen verhuizen. De SP stelt een andere methode van be scherming van het Groene Hart voor. Alleen degenen met een plaatselijke, regionale of economische binding met een Groene-Hart-gemeente mo gen worden toegelaten. Zo'n bepaling dringt bovendien het woon-werk-verkeer terug. *'"tompwijkse klachten over lijn 47 nh) loc iha DORITH LIGTVOET ?n bus die alleen nog maar tij- kis de ochtend- en net voor i avondspits door Stompwijk |dt. Dat is misschien de oplos- ng om te voorkomen dat lijn 7 straks helemaal uit Stomp- jjk moet verdwijnen wegens ;brek aan passagiers. Het was ^Jjn van de oplossingen die 5 jompwijkers aandroegen tij- »ns een thema-avond over het penbaar vervoer in de Schuite- gerin Leidschendam. Aan de mogelijkheid om op- l| aerkingen over de net een half ^^jar oude lijn te maken, werd jjgjSteravond druk gebruik ge- ^aakt. Maar liefst vijftig men- k'jin, met name uit Stompwijk inii Leidschendam-Zuid, hadden p moeite genomen om te ko chten. Ze kwamen met kritiek, iaar ook met oplossingen en Zijfg8esties- Dubbeling van vervoers- ZWN maakte aan ar |t begin van de avond een er mpel rekensommetje. De lijn taajU per rit gemiddeld nog geen oorer passagiers. „Dit terwijl een van vijftig procent bodzakelijk is om rendabpl te mc|nnen r'j^en rekende hij Maar de busregeling is voor lompwijkers simpelweg onvol- pende. „De bus rijdt een keer "r twee uur naar Stompwijk en it is nèt niets", zei een Stomp- ijkse. „Als ik naar Leidschen- wil, ben ik niet op tijd te- /adfg a's miin kinderen uit school fotpmen." Een andere Stomp- ijkse die in Leidschendam ^erkt, vond dat de bus juist tij- ^:ns de spits moet rijden. „De forste rit uit Stompwijk gaat zo laat dat je er niets aan hebt, als je ermee naar werk wilt." Het regende gisteravond ook klachten over de slechte aan sluitingen op andere buslijnen en de slechte frequentie van lij nen. Vaak wensten de aanwezi gen een andere route. Zo werd de halte bij het bedrijventerrein Forepark overbodig geacht en wil manege De Vliet aan de Oostvfietweg graag dat de bus voortaan langs de manege rijdt. „Onze manege telt veel kleine kinderen. Het zou handig zijn als ouders niet meer mee hoe ven en kinderen per bus kun nen komen." Dubbeling probeerde duide lijk te maken dat voor het inwil ligen van wensen andere lijnen of routes moeten verdwijnen. Toch wilde hij kijken of er mo gelijkheden zijn om de rijtijden in Stompwijk te veranderen. Ook wil hij onderzoeken of het mogelijk is om de route langs Forepark voorlopig te laten ver vallen. Zijn collega N.C. Groenhof van vervoersmaatschappij HTM mocht zich buigen over de bel bus, die 's avonds en in het weekeinde naar Stompwijk en Leidschendam-Zuid rijdt. Be zoekers vonden dat er te weinig telefooncellen zijn van waaruit je de bus kan bellen. „En waar om kan een buschauffeur niet behulpzaam zijn en via zijn mo bilofoon de belbus voor je op roepen", wilde een oudere heer weten. Groenhof beloofde te onderzoeken of dit mogelijk is. Vervoerswethouder M.A. Span zegde de bezoekers toe dat er binnenkort in Leidschendam meer telefooncellen komen. ZQETERwouDEUit handen van de wethouder J. Stuyt en een verte genwoordiger van een Leerdamse glasfabriek ontvangt de Zoeter- woudse S. Begic een achttiende- lig glasservies. Het geschenk is een symbolisch gebaar van dank vooralle glasbakgebruikers in Nederland. In het kader van de actie 'Glas voor Glas' deelt de stichting Promotie Glasbak weke lijks een servies uit aan een glas bakgebruiker in Nederland. Het lot bepaalde dat deze week de beurt aan Zoeterwoude. De ge meente beschikt over veertien glasbakken, waarin dit jaar al ruim honderdduizend kilo glas in is vezameld. foto holvast- /mark lamers HOOGMADE LIESBETH BUITINK De Hoogmades jongeren die regelmatig 'rondhangen' bij de Doesbrug in hun dorp, willen het liefst onderdak vinden in de Stal van het Cultureel Centrum Hoogmade (CCH). CCH-secretaris en Gemeentebelang-raadslid F. Witteman lanceerde vorige maand het idee om de Stal open te stellen voor de jongeren en de Hoogmadese jeugd heeft wel oren naar dat idee. „Want op de hang plek die ze aan de Graaf Willem Il-laan voor ons willen maken, gaan we niet zitten. Zeker met m'n snuit pre cies in de wind? Mooi niet", vindt Kenny van der Pouw- kraan. Het idee voor een 'hangplek' bij de waterzuivering ontstond enige tijd geleden, nadat er flink was geklaagd over de overlast die de jongeren zouden veroorzaken op de Doesbrug. „We praten daar wat met elkaar en proberen er gewoon wat van te maken", verdedigt Ser gio van der Zijl de vriendengroep van ongeveer twintig jongeren. „We hebben er geen muziek en we zitten daar gewoon om bij elkaar te zijn", vult zijn broer Ric- cardo aan. Het plantsoentje bij de brug is de enige plek in het dorp waar de jongeren elkaar kunnen ontmoeten. „Met zo'n grote groep kunnen we niet bij iemand thuis gaan zitten", weet Sergio. „Het lullige is alleen dat wij nu steeds de schuld krijgen als er vernielingen aan de brug zijn gepleegd. Maar daar hebben wij echt niets mee te maken. We hebben een keer gasten uit een ander dorp gezien die daar de struiken vernielden, maar wij krijgen dan de politie bij ons thuis." Bushokjes Sinds de zomer zoeken politie en gemeente naar een plaats waar de jongeren kunnen samenkomen zonder overlast te veroorzaken. Twee oude betonnen bushok jes moeten de groep bij de waterzuivering wat bescher ming bieden. Het plan heeft echter een storm van pro test veroorzaakt in de buurt. Sergio: „Daar is een hand tekeningenactie gehouden en wij vinden het ook niets. Dan zijn we echt weggeduwd in het weiland. Daar ga je in de winter toch niet zitten, dan houden we het niet uit!" De jongeren hebben nu hun hoop gezet op het idee van Witteman om ze onderdak te verlenen .in de Stal. „Door de week is de Stal nauwelijks open, dus waarom niet", vindt Riccardo. Sergio heeft het plan al klaar: „We zouden er bijvoorbeeld van maandag tot en met don derdag van zeven tot tien uur kunnen zitten en mis schien ook op zondag. Dan kunnen we binnen zitten, wat drinken en een video kijken. We kunnen zelf de bardiensten verdelen, alles zelf regelen en goede af spraken maken, zodat er niets fout kan gaan. We kun nen een vereniging oprichten. En we zijn bereid om zelf een kleine bijdrage te leveren, maar de gemeente kan toch ook wel wat geld vrijmaken voor de jongeren in Hoogmade." Ook burgemeester W. van Beek heeft wel oren naar het idee van Witteman. „We willen het in ieder geval onderzoeken." Jandel en wandel ma: elin reif IDEN ERIC DE JAGER rancisco Fernandez kijkt be- roefd naar de stoelen en tafels e de grote ruimte van restau- nt La Plancha vullen. Nog ree weken kookt hij zijn laanse specialiteiten in het pnd aan de Stationsweg. Op de ia laatste dag van het jaar uit hij definitief de deur achtèr ch. En dat valt hem zwaar, ant eigenlijk kan Fernandez et zonder restaurant. „Maar mttl :t kan niet anders. Het restau- int is te groot, het werk werd te vaar", stelt de Spanjaard vast. ij zint echter nu al op een lelie terugkeer als restaurant je genaar. De gebroeders Francisco (60) i Victorio (58) Fernandez zul- pV n slechts tijdelijk van het Leid- 11 horeca-toneel verdwijnen. Ze :men straks wel genoegen met Jn bijrol. Zodra Francisco een ïschikt onderkomen vindt, art hij een nieuwe, kleinere La Plancha. „Ik kan t restaurant niet missen. Het jammer dat ik hier niet kan ijven. Ik heb in vijftien jaar La /on rrs Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071 -5321921 Bij de vrachtwagenparkeerplaats in Benthuizen, de gemeentewerf in Hazerswoude-Dorp en sportzaal De Cirkel in Hazerswoude- Rijndijk komen in de loop van volgend jaar drie waarschuwingssi renes. Ze maken deel uit van het nieuwe landelijk netwerk van si renes voor grootschalige indidenten en rampen en komen te staan op masten van vijftien tot achttien meter hoog. Bonden sluiten akkoord over reorganisatie in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Het Alphense gemeentebestuur en de ambtenarenbonden heb ben een akkoord gesloten over het personeelsbeleid bij de aan staande reorganisaties. Wet houdei ii )ales d )66/perso- neel) en vertegenwoordigers van de vakbonden hebben dat bekendgemaakt. De grootste verandering voor de Alphense ambtenaren vormt de tijd waar in moet worden gezocht naar passende arbeid voor een werk nemer die door reorganisatie overbodig wordt. Onder de ou de regeling was die periode vijf jaar. In het nu gesloten akkoord kan een werknemer na twee jaar vruchteloos zoeken op straat worden gezet. In de na bije toekomst kan die periode worden verkort tot één jaar. De onderhandelingen hebben ongeveer twee maanden in be slaggenomen. In die tijd zijn de partijen drie keer bij elkaar ge komen. Voor Dales stond van stond af aan vast dat de nieuwe regeling soberder moest worden dan de oude, die naar zijn me ning „met aardig wat goud ver sierd was". De bonden wilden wel praten over een nieuwe re geling omdat de oude beslaat uit een wirwar van regeltjes waar niemand eigenlijk goed wijs uit wordt. Naast de verkorting van de tijd waarin naar passende ar beid wordt gezocht, hebben de bonden nog een aantal kleinere zaken moeten toegeven. Zo moeten ambtenaren straks ook na hun 55ste omscholing at cepteren en wordt de grens waarboven onregelmatigheids toeslagen niet meer worden af gebouwd verhoogd van 55 naar 62 jaar. Het personeel van de gemeente heeft inmiddels inge stemd met de bereikte resulta ten, die als ook de gemeente raad akkoord gaat per I januari van kracht worden. De regeling voor reorganisa ties wordt cle komende jaren meteen al actueel. In de bezui nigingen die vorig jaar zijn afge sproken, moet de gemeente de komende jaren 35 arbeidsplaat sen schrappen. Hoewel de ver wachting is dat die inkrimping via natuurlijk verloop kan plaatsvinden, heeft het gemeen tebestuur gedwongen ontslagen nadrukkelijk niet uitgesloten. 'Het kan niet anders'. Francisco Fernandez moet tot zijn spijt zijn eigenhandig opgebouwde restaurant sluiten. fotq loek zuyderduin Rouwceritrum Begrafenisonderneming Van der Luit heeft opdracht gegeven voor renovatie van het rouw- centrum Leiden. De eerste fase van de verbouwing is inmiddels voltooid. De dienstverlening in het centrum zal volgens Van der Luit weinig of geen hinder on dervinden van de werkzaamhe den. Wenshoom Vroom Dreesmann vervult dit jaar een Kerstwens. Klanten van het warenhuis mogen hun wens op een kerstkaart schrijven en deze kaart vervolgens in de Kerst-wensboom hangen. Het kan een verzoek voor een klant zelf zijn, maar ook voor iemand anders. De dag voor Kerstmis kiest een jury de meest bijzon dere wens uit. ting. Het restaurant draait voor- ancha nooit problemen of namelijk op een grote groep ichten gehad. Het is vijftien ,v ar puur geluk geweest. Maar 1 word ook een dagje ouder en Jt is gewoon te veel werk om P r >'n grote zaak te onderhou- en *?n", vertelt de oudste broer. De klanten van Fernandez re- ;eerden teleurgesteld op het euws van de aanstaande slui- vaste bezoekers. „Ze waren zelfs een beetje boos op mij. 'Waar om ga je weg?' vroegen ze steeds. Dat goede contact met de vaste klanten maakt het ko ken zo bijzonder. Zij zijn eigen lijk net familie. Twee klanten komen al vijftien jaar lang elke vrijdag een hapje eten. In een kleinere zaak kan ik dat contact en de kwaliteit waarborgen." Het belang dat Fernandez hecht aan zijn klanten, blijkt wel uit de inspraak die zij heb ben bij het zoeken naar een nieuw bedrijfspand. De vaste klanten mogen hun mening ge ven over de plekjes die Fernan dez op het oog heeft. Een ver huizing naar het Noordeinde ketste bijvoorbeeld af, omdat de vaste eters die locatie maar SchUclCKCfl niets vonden. Vooralsnog zit Fernandez na de jaarwisseling zonder restau rant. „Dat zal niet meevallen. Ik denk dat ik maar even op va kantie ga. Daarna hoop ik snel een goede plek te vinden voor de nieuwe La Plancha." De artikelen van de Amerikaan se schilderdocent Bob Ross zijn sinds kort ook in Nederland ver krijgbaar. De lespakketten zijn onder meer te koop bij 'TOWI' aan de Morsstraat 22 en Ter pentijn' aan de Nieuwe rijn 57 te Leiden. Vandaag sluit Holland Casino Scheveningen een periode van 17 jaar in het Kurhaus af. Om morgen te verhuizen naar een heel nieuw eigentijds casino aan de overkant. We zijn dan wel een dagje gesloten. Maar natuurlijk bent u van harte welkom in één van de andere officiële Holland Casino's. Op 15 december vieren we onze nieuwe entree in Scheveningen, in een pand met een zee van ruimte voor groeps bezoeken en live entertainment. Voor urenlang spanning en plezier. Want ook het spelaanbod van het nieuwe casino is uitgebreid, met de exotische Pokervariant Carib bean Stud, de vernieuwde Mardi Gras en Mega Jackpot, een nieuwe Crapsautomaat met hét Amerikaanse dobbelsteenspel en een Roulettetafel-automaat. Verder heeft het nieuwe casino een ruime keus aan bars, een brasserie en een la carte restaurant. Parkeren kunt u in de naastgelegen parkeergarage. We sluiten dus wel een periode af, maar beginnen meteen aan 'n sprankelend nieuwe. Op 15 december bent u vanaf 13.30 uur van harte welkom aan de Kurhausweg 1. De deuren staan wijd voor u open. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. ENTREEVOORWAARDEN: MINIMUMLEEFTIJD 18 JAAR, GELDIG LEGITIMATIEBEWIJS EN CORRECTE KLEDING.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17