Klinkenbergerpolder groen houden' Skelet camarasaurus naar attractiepark Duinrell BEL GRATIS 06- 0075 Leiden Regio Duinrell krijgt meer duingalows pegstgeest gedraagt zich als vijand burgers' Leiderdorpers woedend op energiebedrijf EWR Groot aantal inschrijvingen Ley hof DENSDAG 13 DECEMBER 1995 nelheidscontroles in Wassenaar vssenaar De politie hield gisteren twee snelheidscontroles op Groothazebroekseweg in Wassenaar, 's Ochtends tussen tien on twaalf passeerden 523 auto's de controlepost. Negenendertig jutstuurders kregen een bekeuring wegens het overschrijden van snelheidslimiet, 's Middags tussen half twee en half vier re in 46 van de in totaal 734 automobilisten te snel. De hoogst ge- >aifeten snelheid was 's ochtends 79 kilometer per uur en 's mid- ndigs 90. mlrandweer ruimt benzine op n' jGSTGEESTDe brandweer moest er gisteravond aan te pas ko en om benzine op te ruimen die bij een botsing op de Oegst- Geversstraat terecht was gekomen. De benzine lekte uit auto die om half vijf 's middags bij een kop-staartbotsing '^trokken was. De botsing gebeurde toen een 28-jarige automo bilist plotseling moest remmen. Een 30-jarige Oegstgeestse au- mobilist had dat niet op tijd in de gaten en botste tegen zijn lorganger aan. De Leiderdorper schoot hierdoor tegen de auto een 48-jarige Leidenaar aan die voor hem stond. liefstal uit auto da| mijoRSCHQTENUit een aan het Trompplein in Voorschoten ge- 't Erkeerde auto zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee innebrillen en cd's gestolen. Om de spullen te kunnen pakken >rd een ruitje van de auto ingeslagen. Uit een auto die gepar- erd stond aan de Bestevaer is in de nacht van maandag op nsdag een radio/cd-speler gestolen. Ook hier werd een ruitje p het voertuig vernield. kerstconcert met Fang Fang Kong iQRSCHOTENHet christelijk oratoriumkoor Exultate Deo geeft mende vrijdag haar traditionele kerstconcert in sporthal de lethorst aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Aan- ng 20.15 uur. Kaarten kosten 10 of 20 gulden en zijn verkrijg- ar op de bekende adressen. Solisten zijn de Chinese sopraan Fang Kong, panfluitist Matthijs Koenen en het Jaffo Gate f riartet (negro-spitituals). Publiek kan opbouwen dinosaurus door medewerkers Nationaal Natuurhistorisch Museum bekijken LEIDEN/WASSENAAR DORITH Bezoekers van het Wassenaarse attractiepark Duinrell kunnen volgend jaar zien hoe het skelet van een Camarasaurus in elkaar wordt gezet. Deze planteneten- de dinosaurus sjokte meer dan zeventig miljoen jaar geleden over de aardbol en kon onge veer achttien meter lang wor den. Het skelet van het dier is ge vonden ten oosten van Salt La ke City in Amerika. De botten worden in 146 dozen naar Was senaar gebracht en daar de ko mende twee jaar in elkaar gezet. Dat gebeurt voor de ogen van het publiek. Het Nationaal Na tuurhistorisch Museum (NNM) in Leiden en attractiepark Duin rell werken hierbij samen. Toeschouwers kunnen zien hoe onder de handen van des kundigen van het museum de honderden versteende botjes worden 'afgepeld'. Ook kunnen ze aanschouwen hoe in het 3D- theater het skelet in elkaar wordt gezet. Niet alle werk zaamheden gebeuren overigens in Duinrell. „Sommige botjes moeten ein deloos worden bijgevijld met iets wat nog het meeste weg heeft van een tandartsboor. Dergelijke werkzaamheden, die voor het publiek niet spectacu lair zijn, gebeuren in het muse um. Daar beschikken we over alle benodigde materialen en gereedschappen", vertelt direc teur W.G. van der Weiden. Het monteren van de kop, de poten en het staartstuk aan de rest van het skelet zullen wel in het 3D-theater te zien zijn. Daarnaast wordt er een video film vertoond, die informatie geeft over de camarasaurus. Een medewerker is aanwezig om vragen te beantwoorden. Ook vorig jaar werkten het museum en het attractiepark reeds samen tijdens een ten toonstelling waarin 'water' cen traal stond. Omdat er ook vanuit scholen veel belangstel ling was voor de expositie, ziet Duinrell veel in de nieuwe ten toonstelling. Het Leidse museum hoopt met dit soort initiatieven nieu we doelgroepen aan te boren. „Zestig procent van de bevol king komt nooit in een muse um, maar een deel van deze groep komt wel in attractiepar ken. Als je deze mensen ooit wil krijgen, moet je hier hun belangstelling wekken." Daarnaast wil het museum met dit soort exposities meer naar buiten treden. „Ons muse um heeft nooit een publieks functie gehad, maar is steeds een wetenschappelijke instel ling geweest", vertelt de direc teur. „Wij hebben bijvoorbeeld de grootste collectie van alle Nederlandse musea, maar te weinig mensen weten dat." Als het museum in 1998 naar de nieuwbouw naast het Pesthuis verhuist, wil het NNM meer be zoekers trekken. Het museum heeft het skelet gekocht in Amerika. Het dier werd bij toeval gevonden tij dens de opgraving van een an der exemplaar dat was bestemd voor een Japans museum. „Daardoor konden we betrek kelijk goedkoop aan het skelet komen", vertelt de directeur. Hij verwacht voldoende belang stelling voor de tentoonstelling en baseert zich hierbij op recen te dinosaurus-tentoonstellingen in buitenlandse musea. „Mis schien dat de hausse voor dino- produkten inmiddels een beetje over is. Maar mensen blijven het leuk vinden om een 'echte' dinosaurus te zien." DORITH LIGTVOET Het aantal duingalows in het Wassenaarse at tractiepark Duinrell wordt opnieuw uitgebreid. Het park beschikt nu over 119 van deze ver plaatsbare huisjes en krijgt er de komende maanden nog eens 94 bij. Een aantal van deze units is toegerust met voorzieningen voor gezin nen met baby's en peuters. Het is de derde keer in vier jaar tijd dat Duin rell nieuwe duingalows plaatst. Om de luxe huisjes te kunnen neerzetten, moest steeds een aantal stacaravans wijken. Daar is de afgelopen jaren veel over te doen geweest, omdat sommi ge mensen al jaren met hun stacaravan op Duinrell stonden en er weinig voor voelden om weg te gaan. Van de 750 stacaravans die er voor 1991 ston den, zijn er nu nog een kleine 400 over. Be stuurslid F. van Zuylen van Nijevelt kon gister middag niet vertellen of er de komende jaren nog meer stacaravans moeten wijken voor duingalows. Nieuwkomers wordt in ieder geval te verstaan gegeven, dat ze waarschijnlijk niet dertig jaar kunnen blijven staan met hun cara- Van Zuylen van Nijevelt noemt het 'triest maar noodzakelijk' dat oude stacaravans het veld moeten ruimen voor duingalows. Een aan tal caravans is verhuisd naar een andere plek. Wie een oude, slecht onderhouden stacaravan had, kon echter geen nieuwe plaats krijgen. „We zijn op duingalows overgestapt omdat de ver paupering toesloeg op sommige plaatsen waar stacaravans stonden. Bovendien speelde mee dat er steeds meer plekken leegkwamen, omdat er met name onder jongeren te weinig animo is om een stacaravan te huren." De duingalows zijn meer in trek. De huisjes zijn vooral tijdens het hoogseizoen en de kerst periode goed bezet. De huisjes hebben wel een tijdelijke levensduur, omdat het attractiepark geen toestemming krijgt om 'echte' vakantie huizen in het duingebied neer te zetten. Het bedrijf De Meeuw, dat allerlei soorten verplaatsbare units verkoopt, levert de duinga lows. Directeur R. Meeuwisscn is verheugd over de nieuwe opdracht. Voor zijn onderneming is het bouwen van duingalows een leuk project, omdat de medewerkers de huisjes van begin tot eind in elkaar zetten. Bovendien worden de huisjes in de winter - de stille tijd - gemaakt. Daarnaast leveren ze het bedrijf, dat een jaar omzet heeft van 25 miljoen gulden, een order op van 5 miljoen gulden. "■ogressief Wannond vreest woningbouw op perceel tegenover Beatrixlaan betekent invullen", zegt fractievoorzitter G. van Progressief Warmond (PW) over het plan 'n t het college van burgemeester en wethouders om u hd tegenover de Beatrixlaan eventueel vrij te houden woningbouw. Het gaat om een perceel aan de He- 'weg in de Klinkenbergerpolder, waar momenteel drie - dilenkwekers met hun kassen zitten. Daar zouden onge- reir 100 woningen kunnen worden gebouwd. OERSCHOTEN FRANK BUURMAN idögeriand stelt vast dat War- enjid niet op die woningen zit ieerachten. „De grond in War- :I? °id is peperduur, dus daar 3o%en dure villa's. Daar heb- ide Warmondse woningzoe- 'den geen behoefte aan. De nte kan veel beter groen blij- Warmond moet zich sterk een als recreatiegemeente, jonderdeel van het Groene T", meent de fractievoorzit- Volgend Slingerland is soci- woningbouw in Warmond illusie geworden. „Je ziet aan de meest recente pro- en, zoals KPM. Alleen maar erdure woningen. Ik heb ge il" cjrd dat projectontwikkelaars i3" 5ïuk bezig zijn om grond aan :i-s|copen voor het geval ze 'i-53ks mogen bouwen. De prijs •dt dus al aardig opgedreven. .5] gaat om hoogwaardige bol ls Jrond, waar je veel betere I7ugen mee kan doen. Als War- zijn positie als entree tot Groene Hart wil waarma- I tenminste", aldus Slinger- jjr van ruimtelijke ordening le wat kost nog wat woning bouw mogelijk te maken. „Oor spronkelijk werd uitgegaan van 1500 woningen in de Klinken bergerpolder. Uiteindelijk ble ven daar maar 250 woningen van over en de provincie heeft dat aantal al teruggebracht tot 100 Woningen. Voor de provin cie hoeft de woningbouw hele maal niet. Wat dat betreft zitten PW en de provincie op een lijn. De provincie wil het zicht op de Warmondse strandwal in stand houden, en woningbouw past niet in dat beleid", vindt Slin gerland, die vindt dat het colle ge zich verre van een verwijzing naar woningbouw moet hou den. Kwetsbaar Volgens wethouder J. Wasse naar (CDA) staat het Warmond se college absoluut niet te trap pelen om te gaan bouwen in de Klinkenbergerpolder. „Aanvan kelijk werd de gemeente ge vraagd om een zogenaamde 'zoeklocatie' in de polder, die op 250 woningen Was gesteld. Later zei de provincie dat er zo dicht mogelijk moest worden gebouwd bij de bestaande be bouwing. Dan blijft eigenlijk al leen de grond tegenover de Beatrixlaan over, waar hooguit De Klinkenbergerpolder in Warmond moet groen blijven, vindt Progressief Warmond. Elke verwijzing naar woningboi honderd woningen kunnen worden gebouwd. Dat is overi gens een plaats die al een jaar of tien bekend staat als een even tuele woningbouwlocatie, dus er is niets nieuws onder de zon. Het gaat om een kwetsbaar ge bied. Er liggen diverse mooie parken omheen, waaronder het Bos van Krantz en het Bos van Leemans. Ook het fraaie groene gebied rond het voormalige se minarie ligt dicht in de buurt. Er is sprake van diverse groene monumenten, kun je zonder overdrijving wel stellen. Geen gebied waar wij graag woning bouw zouden willen zien", al dus de wethouder. Echt behoefte aan de wonin gen heeft Warmond ook niet. „Aangezien het vraagstuk van huisvesting tegenwoordig regio naal wordt opgelost is het niet meer noodzakelijk woningen te gaan bouwen", aldus Wasse naar. De wethouder vindt overi gens niet dat Warmond moet uitspreken dat er absoluut geen woningbouw nabij de Beatrbdaan mag komen. „Ik ben er niet bang voor dat wij ge dwongen zullen worden daar te gaan bouwen. Warmond is im mers geen bouwgemeentc", zegt Wassenaar. goners eisen opnieuw verplaatsing kunstwerk TGEEST MONICA WESSELING J gemeentebestuur van Oegstgeest moet jouden zich als vijand van de burgers op [tellen. Doorgaande Beweging, het door 1 aantal Oegstgeestenaren verfoeide jstwerk bij de Laan van Alkemade, moet ii ook zo snel mogelijk worden verplaatst, ^hten op een nieuwe uitspraak van de 2löter is te tijdrovend, lat schrijft een aantal bewoners van de h van Alkemade aan het gemeentebe- ar van Oegstgeest. De bewoners, grote tegenstanders van het kunstwerk, werden enkele weken geleden door de rechter in het ongelijk gesteld. Zij eisten verplaatsing van het kunstwerk, maar de rechter vond dit niet nodig. De bewoners hebben inmid dels hoger beroep aangetekend, en de be handeling hiervan gaat al gauw enkele maanden duren. Volgens één van de bewoners, N.C. Smit, moet het gemeentebestuur ernst maken met de eigen opvatting dat de afstand tus sen het gemeentebestuur en de burgers kleiner moet. „Ze moeten ophouden onze vijand te zijn. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." Smit vindt het kwalijk dat er nauwelijks overleg is tussen de bezwaarmakers en de bestuurders. „Telkens worden overleg en vergaderingen toegezegd, maar het komt er nooit van", aldus Smit. Wethouder G. Kempen (onder meer cul tuur) zegt druk doende te zijn met het vin den van een oplossing. „Ik hoop op 21 de cember de gemeenteraad een voorstel te kunnen doen." Ze wil zich niet uitlaten over de richting waarin het voorstel gaat. Informatieblad voor huurders VOORSCHOTEN Alle huurders van de Hu manistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting (HBB) krijgen deze week het eerste nummer van het nieuwe in formatieblad voor bewoners. Dat orgaan van de HBB heet 'de zesde gevel'. In het aller eerste nummer onder meer aandacht voor de medewer kers van de HBB in Voor schoten, onderhoud en nieuwbouw. Verder een in terview met het echtpaar Vreedendaal dat al meer dan 40 jaar- in een huurwoning woont. Het t g's- LEIDERDORP* JAAP V Bewoners van de Oranjewijk in Leiderdorp zijn woedend op de Energie en Watervoor ziening Rijnland (EWR). Door een misleidende brief voelen de bewoners zich onnodig op kosten gejaagd. In september werd een groot aantal inwoners van de Oranjewijk door de EWR ge maand binnen twee weken een nieuwe aarding in hun woning te laten aanleggen door een erkende installa teur. Dat was nodig omdat, volgens een brief van de EWR, metalen waterleidingen in de straat waren vervangen door kunststof leidingen. Zouden de bewoners dat niet doen, dan liepen zij 'een groot risico ten aanzien van de veiligheid'. „Bovendien", zo stond in de brief, „wan- neer u «een gevolg geelt aan ons verzoek handelt u in strijd met de algemene voor waarden." F. Ten Have, bewoner aan het Frederik Hendrikplant soen, was één van de velen die keurig de installateur liet opdraven. Hij betaalde bijna vierhonderd gulden en meld de dit ook volgens afspraak aan de EWR. Mij was echter met stomheid geslagen toen hij het decembe sloeg van 'Woonc hel maandblad van de Ver eniging Eigen Huis. Het blad was er achter gekomen dat aan het waterleidingnet hele maal niets was veranderd. „Ik ben witheet! Ik wil uit zoeken of ik deze kosten kan sanduk verhalen op de EWR", briest Ten I lave, die weet te melden dat zeker honderd huishou dens de brief hebben ontvan gen. „En ik weet dat de mees ten hun huis onmiddellijk hebben laten aarden." „De brief behoeft op be paalde punten inderdaad verduidelijking", reageert woordvoerder 1. van der Erf van de EWR. Het misverstand is volgens hem ontstaan om dat in de brief niet wordt uit gelegd dat de bedoelde wa terleiding het hoofdnet mid den in de straat betreft, en niet de huisaansluitingen. „Door reparaties zijn er in het hoofdnet steeds meer kunst stofonderdelen gaan zitten." Omdat komend voorjaar de huisaansluitingen worden vervangen, is de aarding van de woningen geen wegge gooid geld, zegt de woord voerder. Maar de haast was achteraf niet nodig geweest: „De hrief is inderdaad wat zwaar aangezet. I let was niet onze bedoeling de mensen zo te laten schrikken. We heb ben er spijt van dat die ter mijn zo kort was." Ten Have laat het er intus sen niet bij zitten. Hij heeft cuniacï opK„iomcn met di- Vereniging Eigen I luis, die hij de zaak wil laten uitzoeken. „Ik verwacht dat de EWR de kosten vergoedt. Ik heb ten slotte kosten gemaakt die op dit moment niet nodig zijn. Ik voel me besodemieterd door de EWR." I iet enige dal de EWR nu heeft toegezegd is een nieuwe, duidelijkere brief aan de bewoners. Voor de 179 koopwoningen in de Leiderdorpse Leyhof hebben zich 1760 gegadigden gemeld. De gemeente Leiderdorp maakte die balans op, na de sluiting van de inschrijving voor de nieuw bouwwijk vrijdag 8 december. De grote belangstelling voor de woningen bleek al ruim voor de sluiting van de inschrijvingster mijn. Twee dagen na de start op maandag 13 no vember hadden belangstellenden alle 1400 infor matiepakketten met bouwtekeningen en in schrijfformulieren al meegenomen. De gemeente besloot daarop pakketten bij te drukken. In totaal zijn 2500 informatiepakketten de deur uitgegaan. termiddag door B. Geerink, hoofd van de vestiging Voor schoten, uitgereikt aan me vrouw Vogelaar, Tolstraat 25. Zij woont in één van de oud ste huurwoningen in Voor schoten. Voorschoten verstrekt zout VOORSCHOTEN De gemeentelijke reinigings dienst van Voorschoten stelt ook dit jaar weer gratis zout be schikbaar. Het zout is af te ha-, len bij het gemeentelijke op slagterrein aan de de Hofweg, in de buurt van de firma Kam steeg. Er zijn vaste afhaaldata: vrijdag 15 december van 13.30 tot 16.00 uur en zaterdag 16 de cember van 9.00 tot 12.00 uur. ?£S5S75.- INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN. i Voor maar 75,- heb je perfecte zachte contactlenzen (half jaar systeem). Aangemeten door een gediplomeerde contact-lens specialist. En voor nog eens 49,- heb je er ook nog een half jaar lensvloeistof bij. Bel gratis voor een afspraak bij jou in de HET DICHTBIJZIJNDE FILIAAL VOOR CONTACTLENZEN BIJ JOU IN DE BUURT: LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 63.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15