Méér woningen op minder grond s Gemeenten Groene Hart niet ontevreden 'Hij is verkikkerd op Riet, wij praten goed' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Gehandicapten vieren feest Voorschoten herbergt 250 vervuilde tanks Inbrekers blijven met lege handen .MAANDAG 11 DECEMBER 1995 Dader twintig inbraken gepakt alphen aan den run» De politie van het district Rijn- en Aarlanden heeft met de aanhouding van een 35-jarige man twintig inbra ken opgelost. De man. zonder vaste woon- of verblijfplaats, had veertien inbraken in Alphen en zes in Nieuwkoop op zijn naam staan. De vingerafdrukken die hij bij één van de inbraken ach terliet, werden hem fataal. Ravage na frontale botsing aarlanderveen Een frontale botsing op de Nieuwkoopseweg in Aarlanderveen veroorzaakte zaterdagmiddag een flinke ravage. Een 29-jarige man uit Uithoorn verloor de controle over zijn au to met aanhanger. Hierdoor kwam hij op de verkeerde weghelft terecht. Een 33-jarige Nieuwkoopse die met haar auto uit de te genovergestelde richting kwam, kon de scharende aanhanger niet meer ontwijken. Zij belandde met haar auto in de sloot. Bei de auto's raakten total loss, maar de bestuurders liepen geen verwondingen op. Heilige ibis naar Alphen alphen aan den run» De heilige ibis. de vogel die vrij dag 1 december in Friesland werd gevonden, komt vandaag naar Vogelpark Avifauna in Al phen. Het dier blijft daar tijde lijk. Zodra hel mogelijk is wordt het weer teruggezet in de na tuur in Frankrijk. De ibis is de eerste dagen na dat hij in Friesland was gevon den, in het noorden opgevan gen. Avifauna is echter het eni ge vogelpark in Nederland en vangt wel vaker vogels op. Bo vendien heeft Avifauna al veer tien heilige ibissen zodat de no dige kennis over de verzorging van deze vogels aanwezig is. 1916,1 ieb.l?] geb. 10 van 11 feb. Ie Kier, 18. mart geh. 8 :r Za'm JA Ei) £3 M. Hofj man geh, H.M man» juli 19; Minister De Boer kiest voor open Groene Hart Vervolg van voorpagina Gemeenten in het Groene Hart mogen in oppervlakte minder uitbreiden dan in de streekplannen is vastgelegd. Wèl mogen diezelfde gemeenten binnen de krappere contouren meer huizen bouwen dan de 15.500 die tot 2005 waren toegestaan. Bovendien kunnen ze door een aanpassing van de Huisvestingswet buitenstaanders we ren bij het verdelen van woningen tot een prijs van 300.000 gulden. Dat is een van de conclusies die milieu minister De Boer (PvdA) trekt uit brede maatschappelijke discussie over dat Groene Hart. den haag monica wesseling Het Groene Hart moet, zo liet ze zaterdag in de Grote Kerk in Den Haag tijdens de slotmani festatie van de Groene-Hartge- sprekken duidelijk weten, open blijven. De randen moeten ge schikt worden gemaakt voor re creatie voor de Randstedeling en voor natuurbouw. In het vastgestelde streekplan Zuid-Holland-oost is om elke gemeente in het Groene Hart een maximale bebouwingslijn getrokken. De Boer vindt die te -ruim. „Maar binnen de ge meentegrenzen zijn de ge meenten vrij om te bouwen wat ze willen. Ik stap af van een maximum-aantal." De nieuwe contouren gelden tot 2010 (nu 2005). Overigens dringt de mi nister wel aan op compacte bouw binnen het Groene Hart. Ze bekijkt of het mogelijk is de subsidie vanuit de gemeente fondsen afhankelijk hiervan te stellen. Gemeenten met ruimte- verslindende bouw zouden dan minder geld krijgen. Ook veel ruimte vergende bedrijven wor den geweerd. Staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) bereidt een herziening van de Huisvestings wet voor waardoor de Groene- Hartgemeenten woningen tot 300.000 gulden voor eigen in woners kunnen bestemmen. Die nieuwe regeling moet op 1 januari 1997 van kracht worden. De landbouw is en blijft voor de milieuminister 'de drager van het Groene Hart'. „Maar dan wel een landbouw die milieuvriendelijker is en waar de twee andere functies van het Groene Hart, recreatie en na tuurbouw, mee samengaan." Het Groene Hart moet beter toegankelijk worden voor de Randstedelijke recreant. De Boer wil daarom een fikse uit breiding van het aantal fiets- en wandelpaden en voetveren. Behoud en uitbreiding van het groen in het Groene Hart kost geld. De komende 20 jaar wordt voor 800 miljoen gulden in het gebied 'vertimmerd'. In een gezamenlijk manifest lan ceerden een bijzondere gele genheidscombinatie bestaande uit de stichting Natuur en Milieu, Natuurmonumenten, de ANWB en de boerenorganisa- ties LTO en WLTO het plan om die projecten te betalen vanuit een groenfonds. Het fonds moet worden ge voed met provinciale opcenten (te heffen bij bebouwing), be lastingen bij grondoverdracht en afdracht van een deel van de bouwsom bij infrastructurele werken in het Groene Hart. De Boer is enthousiast over het idee. Bescherming Om boeren in het Groene Hart meer aan te zetten tot natuur bouw (zoals slootkantbeheer en de bescherming van weidevo gels) willen De Boer en haar landbouwcollega Van Aartsen de subsidiemogelijkheden voor deze vormen van agrarische na tuurbeheer vergroten. den haag monica wesseling Gemeenten in het Groene Hart zijn 'niet ontevreden' over het nieuwe bouwbeleid van minis ter De Boer van milieu en ruim telijke ordening. „De provincie bond ons aan aantallen en de minister geeft in principe wat meer ruimte", zo verwoordt burgemeester Boelen van Rijn- woude de opvatting van hem zelf en zijn collega's in het Groene Hart. In oppervlakte mogen de dor pen minder uitbreiden dan in het streekplan Zuid-Holland oost was toegestaan, kondigde De Boer aan. Daar staat tegen over dat de contouren niet tot 2005 maar tot 2010 gelden en dat de gemeenten binnen die grenzen vrij zijn in hun bouw volume. Dit op voorwaarde dat er kwalitatief hoogwaardig wordt gebouwd. Mooie huizen dus, waarbij volgens De Boer, hoogbouw een prima vorm kan zijn. Boelen ziet kansen: „Als er binnen Hazerswoude een loca tie vrijkomt, bijvoorbeeld door de sloop van een fabriek, dan kan ik zelf kiezen of ik daar zes huisen wil neerzetten danwel een fraaie flat. In dat laatste ge val kan je dus in één klap 60 woningen erbij maken en dat zet zoden aan de dijk." Tevredenheid met de grotere verantwoordelijkheid vei m de ge meenten, maar helema; il gi'riist is hij niet. „Het is een wankel evenwicht. De contouren gel den tot 2010 en dan mc leten we maar weer eens opniei uw over het Groene Hart gaan praten, me niet Een rigide beleid lijkt juist." Zuid-Holland heeft, n denlange discussie t net de Groene-Hart-gemeentei ii, om alle dorpen een maximale be- bouwingsgrens gelegd. Noch commissaris der koningin Leemhuis, noch gedeputeerde Heijkoop (CDA) verwacht of ziet wat in wijziging van het streek plan. Heijkoop: „Het is nog minister een provincie zo over ruled. Een vastgesteld streek plan is niet niets. Bovendien heeft ze daarvoor medewerking van de Tweede Kamer nodig en van mijn voormannen daar weet ik dat die steun er gewoon Ook Leemhuis verwacht geen 'dictatoriale' stappen van De Boer., „Het is een kwestie van geven en nemen. Als zij ons toe ren te blijven hanteren, zijn wij best bereid de gemeenten iets minder woningen te laten bou wen. Gezamenlijk komen we er wel uit." De provinciebestuur ders en De Boer gaan deze week om de tafel zitten. De agrarische organisaties steunen het idee om op de boe renbedrijven meer aan natuur beheer te gaan doen. „Maar grote projecten waarbij land bouwgrond wordt omgezet in natuur, keuren wij af', aldus Wassenaardei N. Alkemade, hoofdbestuurder van de WI.TO. De volkshuisvesters zeggen door de strakke bebouwings contouren 'met de handen in het haar te zitten'. „Wij moeten zorgen voor vol doende betaalbare woningen, maar dat is zo gewoon onmoge lijk", aldus een vertegenwoordi ger van de woningbouwcoöpe Inbrekers laten bloemen liggen wassenaar Inbrekers bezochten zaterdag nacht een bloemenwinkel in de Wassenaérse Langstraat. De bloemen lieten zij liggen, wel gingen de dieven er vandoor met bloemencheques en enkele duizenden guldens aan contan ten. De inbrekers verschaften zich toegang tot de winkel door een stoeptegel door het raam te gooien. Energiegebruik Rijnzate daalt zeven procent alphen aan den run» Het streven was een besparing tussen-de vijf en de tien pro cent. Het werd zeven procent minder gas en elektriciteit in slechts vier weken tijd. Het Al pheuse verzorgingshuis Rijnza te beschouwt de energiebespa ringscampagne van vorige maand daarmee als geslaagd. De besparingen zijn vergele ken met het verbuik van vorig jaar. In november werd dit jaar 2000 kiloWatt minder elektrici teit gebruikt, terwijl het gasver bruik met 3200 kubieke meter daalde. Het waterverbruik bleef nagenoeg gelijk, maar op dal punt waren al eerder bespa ringsmaatregelengenomen. Nu de besparingsactie bij Rijnzate een succes is gewor den, zullen de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) en de bedrijfsmilieudienst Rijn land proberen ook andere hui zen voor de actie te interesse- oud ade» Ruim 150 gehandicapten en hun ouders uit Alkemade vermaakten zich zaterdag tijdens de jaarlijkse feestmiddag in het dorpshuis van Oud Ade. De organisatie was in handen van de Stichting Geef Gehandicapten Kans. Voor de pauze bezocht een verlate sinterklaas het feest. Na de pauze moest de sint plaatsmaken voor de kerstman en werd de zaal omgetoverd in kerstsfeer. De Leidse showgroep Semper Avanti vermaak te het publiek, evenals muzikant Roelantse. foto taco van der eb Mensenschedel op straat gevonden monica wesseling De dertienjarige scholiere G. Kraal heeft vorige week don derdag langs de Apollolaan in Oegstgeest een mensensche del gevonden. Ze heeft, samen met een paar scholieren, het overblijfsel op het polidebu- rcau afgegeven. Hel is nog nicl duidelijk waar de schedel van daan komt. De politie onder zoekt vandaag of de die door een onzorgvuldige grafrui ming, buiten het kerkhof aan de Apollolaan terecht kan zijn gekomen. Kraal, leerlinge van het Rijn lands-lyceum aan de Apol lolaan, reageerde uiterst laco niek op de vondst. „Nee. ik schrok helemaal niet. Een paar jongens vertelden het me. Maar ik dacht alleen maar. dat kan niet. Er gebeurt hier nooit iets." De schedel werd na slui tingstijd van het politiebureau afgegeven aan een toevallig aanwezige agent uit een ander district. Vandaag stelt de poli tie een nader onderzoek in op de begraafplaats. De actie tankslag twee verloopt goed in Voorschoten. In totaal zijn er 250 vervuilde olietanks aangetroffen die voor verplichte sanering in aanmerking komen. Uiteindelijk heeft 80 procent van de tankbezitters zichzelf aangemeld. Ongeveer 50 tank- eigenaren zullen worden ge maand om dat alsnog te doen. De verontreiniging valt overi gens mee. Bij de meeste vervui lingen gaat het om zeer kleine lekkages, waarschijnlijk hel ge volg van hel morsen bij het vul len van de tanks. Veel verontrei nigingen worden aangetroffen bij tanks die in het verleden al met zand gevuld zijn. Hieruit blijkt dat de eerste tankslag niet afdoende is geweest. De reeds gesaneerde tanks blijken in Voorschoten nage noeg altijd met olie verontrei nigd zand te bevatten. Dit in te genstelling tot Oegstgeest, waar de meeste tanks schoon zand bleken te bevatten. De afdeling milieu van de ge meente heeft ook onderzoek verricht naar zogenaamde 'spooktanks'. Het gaat dan om omstreeks 100 tanks waarvan niet duidelijk is of ze in het ver leden wel of niet zijn verwij derd. Met behulp van de me taaldetector zijn toch nog 20 tanks ontdekt. Het gaat in alle gevallen om tanks die vroeger werden gebruikt bij voor een trale verwarmingssystemen, die in de beginjaren op olie werden gestookt. De meeste tankbezitters kie zen voor het verwijderen van hun tank. Sommigen laten de tanks grondig reinigen. De be zitters krijgen subsidie voor de sanering van hun tanks. Die va rieert van 500 tot 1000 gulden. De gemeente heeft nog een budget van 125,000 gulden be si hikbaai voor subslale. Als alle eigenaren die vrijwillig deelne men aan de actie tankslag twee- een beroep doen op de subsidie- komt de gemeente geld tekort. Maar het is niet waarschijnlijk dat iedereen die zich heeft aan gemeld ook daadwerkelijk tot sanering zal overgaan. Tankbe zitters moeten ook zelf een ge deelte van de sanering betalen. Ris eerste in de Leidse regio onderscheiden met het koioliteits-certiflcoot ISO - 9001 nnneming mij. ik en breedeveld tel. 071 - 576 15 11 zoeterwoude De inbrekers die geprobeerd hebben een bedrijfspand aan de Industrieweg in Zoeterwoude- Rijndijk te beroven, zijn onver richter zaken huiswaarts ge keerd. Nadat ze de alarminstal latie aan de buitenkant van het gebouw hadden gesaboteerd en het toegangshek hadden gefor ceerd, werden in de toegangs deur gaten geboord. Vlak daar na moeten de daders gestoord zijn, want ze zijn niet binnen geweest. In Roelofarendsveen werd, naar nu pas bekend is gewor den, donderdagnacht ingebro ken in een bedrijfspand aan De Lasso. Er was geen braakscha- de, maar een geldlade was opengebroken en leeggeroofd. Woning uitgebrand Een woning aan de Blauwpol- derkade in Hoogmade is zon- dagmorgen geheel uitgebrand. De bewoners konden het pand tijdig verlaten. De politie ver moedt dat de brand i door een storing in ming. Er zou bij ee verbouwing 'iets met die warming zijn misgegaan'. Uitslagen kortebaan Uitslagen van de gisteren ge houden korte-baan kampioen schappen van Alkemade op de Akkersloot in Rijpwetering: Meisjes van 12 tot en met 15 jaar: 1. Anja Borst; 2. Olga Bis schop; 3. Annemarie van Haest- regt. Winnaars jongens van 12 tot en met 15 jaar: 1. Ronald van der Ing; 2. Dennis van der Ing; 3. Dennis Schouten. Winnaars dames: 1. Karma Slingerland: 2. Claudia Rotteveel: 3. Eien van der Lubbe. Winnaars Heren: 1. Bram van der Poel; 2. Paul Boe- re; 3. Marco van der Ing. Tiroleravond voor alleenstaanden Het is gevaarlijk terrein, de smalle corridor tussen bar en dansvloer. Hier hopen de man nen op die geen danspartner konden krijgen. Zwijgend staren ze naar de dansende menigte, als zeeleeuwen die moeten aan zien hoe de sterkste stier een paar meter verderop elk vrouw tje te pakken neemt. Alleenlo- pende vrouwen die een halve minuut stilstaan, worden rück sichtslos ten dans gevraagd. The boulevard of broken dreams. „Als ik je nu een kusje geef, kom ik dan ook in de krant?" De Single club Alphen organi seerde gisteren een Tiroler avond in een bowlingcentrum. Een bandje uit Den Haag was ingehuurd voor gezellige pol ka's, de bediening liep in dirndl jurken en de singles baalden. „Dit is meer iets voor bejaar den", moppert Hans. Hij zit sa men met Hedy en Riet aan een lange tafel, vlakbij de dansvloer. Ze zijn vrienden, komen hele maal uit Leiden en willen hun achternamen niet in de krant. Want al hoef je je niet te scha men, niet iedereen hoeft het te weten. Ze komen voor de gezel ligheid, zeggen ze en dat zal verder iedereen beweren die avond. Zelfs Nico Zwetsloot: „Ik ben gek op mooie vrouwen." Hij staart gebiologeerd naar Hedy, een Indische wouw, tenger en elegant gekleed. Hij hoeft niet per se een relatie, hij is net een half jaar gescheiden na een tweede huwelijk. „O, wat is ze mooi", verzucht Nico. Hij krijgt het ineens vreselijk warm en verhuist naar Hedy die bij het koele raam zit. De stemming wil er niet inko men, er wordt nauwelijks ge danst. De vaste bezoekers zeg gen dat het normaal gesproken veel drukker is. Mist, gladheid en Tiroler muziek hebben heel wat mensen weerhouden. Toch zijn er ruim honderd mensen, meer mannen dan vrouwen, ve len tegen de veertig of ouder. Sommige vrouwen zijn mooi, perfect opgemaakt en gekleed, alsof ze uitroepen: „Ik ben niet alleen omdat ik lelijk ben!" De mannen keurig in (ruitjes)jasje dasje. Want de voorschriften zijn streng van de Single club: geen spijkerbroeken, slobber truien, ongewenste intimiteiten of aanstootgevend gedrag. Op de boulevard steekt een elegant vrouwenbeen met schoen uit. De dame in kwestie zit op een barkruk, een man staat tussen haar benen. Zo te zien van beide kanten zeer ge wenste intimiteiten. Ais ik bij de dansvloer sta, voel ik een paar ogen in mijn rug priemen. Twee koolzwarte brandende ogen sta ren mij aan. Ze laten me niet meer in de steek, in de loop van de avond geeft het bijna iets vertrouwds. Als de Tirolerband pauzeert, staat ineens de hele dansvloer vol met swingende mensen. „Normaal gesproken verlang je niet zo naar de pauze", zegt He dy. Ze blijkt verrassend klein op de dansvloer, ondanks de stelt- achtige hakken; vergeleken met de flinke postuur van Nico is ze een dreumes. Ko van Rijswijk kijkt naar de volle dansvloer. Hij is samen met zijn vrouw. Ille gaal, ja. Want als stel mag je hier niet komen. Schande vindt Ko. want ze zijn dol op swingen en waar moet je naar toe als 50 plusser die van rock 'n roll houdt? Naast hem zit Jan Parlevliet, ook met zijn vrouw. Zij hebben elkaar hier ontmoet. „Ze woog nog maar 49 kilo toen ik haar leerde kennen." Zij hapt nog 's lekker in een stukje rookworst. Hij kijkt dolgelukkig. De stemming komt er een beetje in, maar alleen omdat ie dereen vastbesloten is om er iets van te maken. Nico zit bijna op Hedy, zijn hand omklemt de hare, een roofdierblik in zijn ogen. Zij plukt aan haar ketting. Even later is hij naar huis. „O, nee, hij is verkikkerd op Riet, wij praten alleen heel goed", zegt Hedy. „En trouwens, hij is mijn type helemaal niet." Het is bijna twaalf uur. De dansvloer raakt leger en leger. De disco klinkt: and I still...ha ven't found what I'm looking for.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9