-Leiden 'Oversteken Stationsplein gevaarlijk' Flink tekort aan volkstuinen in Leiden ij11 Zwemles alleen nog gratis voor kinderen minima Universiteit wil Mare verbeteren Veiligheid parkeercontroleurs gewaarborgd IJspret zonder schaatsen AANDAG 11 DECEMBER 1995 Afscheid 8 Na zeventig jaar heb ben de paters Fransis- canen afscheid genomen van de Leidse leonardus- parochie. Tiroleravond 9 De Tiroleravond voor alleenstaanden in Al phen was niet zo gezellig als waarop de bezoekers hadden gerekend. IDatXeidenaar gewond bij steekpartij ^u'te'feiDEN« Ben 33-jarige Leidenaar is zondagmorgen gewond ge- nu 80tjaakt bij een steekpartij in de Trompstraat. De man werd met geen ajjjf steekwonden opgenomen in het AZL. De politie verwacht de tij°ka van(*aaSte kunnen aanhouden. ^«Ruiten Stadsbouwhuis vernield Ben onbekende man vernielde gisteravond vijf ruiten vverkefan het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Getuigen zagen de hepan aan het werk. De dader was echter alweer vertrokken toen meer4e politie arriveerde. ?er da; NcdeVernieling auto's ^yiDENVijf auto's die geparkeerd stonden aan de Arendshorst ;t te vl Leiden zijn zondagmorgen beschadigd. Antennes werden ver- bogen en ruitenwissers en spiegels vernield. Een getuige meldde ^taP bat er in de omgeving een man rondliep die de dader zou zijn. hikba^er|100r van betrokkene leverde de politie te weinig bewijs op vtn de man te kunnen aanhouden, che lei voitAuto s en containers m brand )roduk len. S(j-EIDEN Een auto die stond geparkeerd aan de Caeciliastraat is mogèjifgelopen zaterdagnacht geheel uitgebrand. En wagen die er- sies eihaast stond liep eveneens brandschade op. Ook in de Evertsen- de va$traat onstond dezelfde nacht brand in een auto. De schade be- noegepraagl hier ongeveer 15.000 gulden. De politie acht het niet uit- ^at 'n beide gevallen sprake is van brandstichting. Ook nofwee vuilcontainers, een op het Ballonpad en een in een par- edCaikeergarafie aan bet Schuttersveld, stonden zaterdagnacht in njirand. j| Naege<yrouwen slachtoffer zakkenroller is ReidenTwee Leidse vrouwen zijn afgelopen zaterdag het slacht- ;n ovej)ffer geworden van een zakkenroller. Op de Hoogstraat raakte ak ee£en 53-jarige vrouw haar portemonnee kwijt met daarin 95 gul den en een bankpas. Een 49-jarige vrouw werd op de Oude Rijn bestolen. De zakkenroller griste de portemonnee uit haar tas. Daarin zaten 225 gulden en enkele pasjes. Kortstondig gekraakt f-EiDENHet voormalige pand van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel is afgelopen zaterdag kortstondig gekraakt door vier 5.7o|ongeren. De politie besloot niet tot ontruiming over te gaan. ia-®gkort daarop lieten de krakers weten het pand verlaten te hebben lobmdat het hen niet beviel. «ANNO 1895 Woensdag 11 December - De minister van oorlog heeft ter kennis van de militaire auto riteiten gebracht, dat onder de paarden van het 3de regiment ïzaren te Leiden de influenza heerschend wordt verklaard. Het bestuur van de ijsclub „Oegstgeest" bericht dat er Don- uóiderdag-avond 12 December, te zeven uren, voor de ingezetenen, io,60ten huize van den heer G. Zeestraten, gelegenheid zal zijn, om 2.50 zich aan te melden voor werkverschaffing op de banen in den f|Cs. winter. ANNO 1970 vrijdag 11 december Een gedeelte van het Warmondse groot-seminarie zal binnen kort worden verbouwd tot tehuis voor demente bejaarden. De ;ursda(rjj|CSg0ecj|ceuring v00r <jeze bouw is onlangs bij de gemeente Warmond binnengekomen en de toestemming van CRM ligt i concept klaar. Na de verbouwing, die ruim 3 miljoen gulden kost, zal het oude Philosophicum plaats bieden aan 200 demen te bejaarden. Het verzorgingstehuis zal waarschijnlijk als Ma- riënhave door het leven gaan. Dud papier in _binnenstad aan D Uuis opgehaald ^'sqpiDEN 1.241 29.90hud papier wordt wellicht bin- 2 5gpenkort in de binnenstad huis 38.55aan huis opgehaald. Dat staat in 33,60 en notitie over een sorteer- ?1'75broef van huishoudelijk restaf- 2!68ral. Volgens dat onderzoek zou 0 59net huishoudelijk restafval in de SJJjfiag- en hoogbouw voor ruim ?6.50p procent uit papier en karton in de binnenstad is het landeel papier met zo'n 15 pro- 0036'ent aanmerkelijk lager. Over- 0.52 vogen wordt in de buitenwij- en meer papiercontainers te ilaatsen. Het bedrijf Eureco onder- ocht het Leidse huishoudelijk afval in oktober, nadat ook in de omer van 1994 al eens een 17 00 iteekproef was gehouden. Dui- 14.70e lelijk verklaarbaar is de grote ïoeveelheid groente-, fruit- en uinafval (gft) tussen het huis- 4^90 ïoudelijk afval in de binnenstad 650 ruim 50 procent) omdat daar ïog niet gescheiden wordt inge- 1,00 'ameld. De gemeente wil daar i.90e n de wijken Pancras-Oost, 1.50A \Joord-Rijnevest en de Ververs- 7.40A Juurt volgend jaar verandering 3.8OA n brengen. D.20 veel grote verschillen met de inderzoeksresultaten van vorig - aar constateerden de mede- - werkers van Eureco niet. Net als Öoa ^orig jaar bestaat meer dan de :a helft van het Leidse restafval uit oud papier en gft. De onderzoe- kers wijzen er wel op dat de ge- meente alert moet blijven op 70 het inzamelen van klein che- misch afval. Bestond vorig jaar 70A bijvoorbeeld in de laagbouw - 0,02 procent van het restafval Uil KCA. dit jaar was dal 0,99. Wethouder J. Laurier (Groen- Links), verantwoordelijk voor het afvalbeleid, zegt dat hij alert blijft, maar dat hij zich geen grote zorgen maakt oVer die ontwikkeling. „Het gaat nog steeds om kleine hoeveelheden. Een of andere onverlaat hoeft maar een half blik verf bij het restafval te gooien en je merkt het gelijk bij zo'n steekproef." Overleg Gehandicaptenbeleid: verkeerssituatie riskant voor slechtzienden De verkeerslichten met rateltikkers voor het Centraal Sta tion zijn uitgeschakeld en gesloopt. En ook de lichten met rateltikkers op de kruising van de Schipholweg en het Schuttersveld doen het niet meer. Daarmee is voor de visueel gehandicapte voetganger en voor kinderen een gevaarlijke situatie ontstaan. Dat schrijft het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden e.o. in een brief aan burge meester en wethouders. viesorgaan de gemeente er de afgelopen zes maanden diverse keren op attent gemaakt dat de oversteekvoorzieningen op het Stationsplein 'schrikbarend LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het Overleg zegt het te betreu ren dat dat zonder overleg is ge beurd. Bovendien heeft het ad- slecht' zijn. „Ook in de gemeen telijke Werkgroep Verkeer, Ver voer en Toegankelijkheid is dit uitgebreid en soms emotioneel aan de orde geweest. Ondanks begrip bij beleidsambtenaren moeten wij helaas telkens con stateren dat in de gevraagde aanpassingen en verbeteringen niet wordt voorzien", aldus de brief. Zo heeft het Overleg in mei van dit jaar nog gevraagd naar verkeersafwikkeling door politie tijdens de spitsuren. Het adviesorgaan vraagt zich tevens af of de ingebruikname van de eerste tunnelbuis onder het Stationsplein wel tot een verbetering van de situatie voor voetgangers bij de kruising Schipholweg-Schuttersveld leidt. „Het weghalen van de ver keerslichten lijkt niet gerecht vaardigd aangezien er nog steeds verkeersstromen zijn van de Rijnsburgerweg richting Schuttersveld en vice versa." Het Overleg verzoekt het col lege dan ook adequate maatre gelen te nenu maken aan d vaarlijke ver voetgangers. Wethouder >m een eind te 1 zijn ogen ge- P. Langen berg et de verkee Rijv het wel r gevaarlijke situatie. „Ik heb het nog even nagevraagd bij de af deling verkeer en vervoer. De verkeersintensiteit ter plekke wordt zo minimaal, dat er bijna alleen nog sprake zal zijn van fietsers. Al zullen er het komen de jaar nog wel bussen rijden." erkee ïar bereikbaar. Maar vol- :ollega-wethouder Tj. van elijke ordening valt „Maar ik vrees dat het a in dat geval zal zijn dal de visu eel gehandicapten zelfhulp zul jagen bij het over r die pe steken. We kunnen niet voc riode alleen speciale die anders niet op eigen kracht naar de overkant kunnen ko- Alleen Leidse kinderen tussen de vijf en tien jaar oud, van ouders die op 110 procent of minder van het sociale mini mum zitten, kunnen per 1 september 1996 nog gratis hun zwemdiploma A halen. Daarvoor ontvangen zij een voucher waarmee het betaalde lesgeld weer teruggekregen kan worden. Wie eenmaal zijn diploma heeft behaald heeft geen recht meer op de vou cher die voor maximaal twee jaar geldig is. Kinderen die hun A-diploma niet halen bin nen die periode en toch willen doorgaan, moeten net als an dere kinderen betalen voor hun zwemlessen. Dat zijn de belangrijkste voorstellen van burgemeester een wethouders met beirek- king tot het schoolzwemmen in Leiden. De gemeente liet al eerder dit jaar weten in het ka der van de bezuinigingen het klassikale schoolzwemmen bij het basisonderwijs te willen af schaffen. Het was gebleken dat steeds meer kinderen het A-di- ploma niet binnen het jaar haalden. Daarmee werd het volledig gesubsidieerde schoolzwemmen te duur. Vast stond al wel dat de ge meente het zwemmen voor leerlingen van het speciaal la ger onderwijs wel wilde blijven subsidiëren. Ook kinderen van ouders met een minimumin komen zouden buiten schot blijven. Het afschaffen van het klas sikale schoolzwemmen heeft tot gevolg dat er volgend jaar zo'n 800 kinderen aan de rand van het zwembad blijven staan. Om ze toch de kans te geven om na schooltijd hun zwemdiploma te halen, wil de gemeente de mogelijkheid voor deze groep om particulie re zwemlessen te volgen in de Leidse zwembaden op werk dagen tussen 16.30 en 20 (H) uur. Daarnaast is er de moge lijkheid voor de gemeente de zwembaden op zaterdag een uur langer te huren. Hierover moet echter wel overleg worden gepleegd met de zwemverenigingen. I )e ver enigingen moeten nu onder zoeken in hun eigen organisa tie hoe de extra mogelijkheid tot les/wemmen ingepast kan worden. Veel leszwemmers moeten worden opgevangen binnen de nu al gehuurde uren. Dat betekent bf meer groepen in de lijd, en/of meer leszwemmers per groep. In elk geval verwacht de gemeente in eerste instantie een meerop brengst van 25.000 gulden van de particuliere lessen. De gemeente denkt verder dat er door het afschaffen van het schoolzwemmen overdag ruimte ontstaat veer meer bij zondere activiteiten als aqua joggen, aqua-aerobics en het trimzwemmen. Dat betekent extra inkomsten. Verder zijn er nog neveninkomsten te ver wezenlijken via de exploitatie van de al in de zwembaden aanwezige zonnehemels, zon nebanken en garderobekasten. Hiermee zou nog eens ruim '10.000 gulden kunnen worden binnengehaald. Discussie over toekomst blad De positie van het Leidse uni versiteitsblad Mare staat ter dis cussie. De vertrekkende hoofd redacteur Anneke van Ammel- rooy wordt voorlopig niet opge volgd. De universiteit zoekt eerst een hoofdredacteur ad-in terim en wil bovendien een dis cussie over de toekomst van het blad. „De kwaliteit van Mare kan beter. Omdat veel zaken nog onduidelijk zijn, willen we eerst een ad-interim hoofdre dacteur om Mare goed op het spoor zetten", aldus een woord voerder van universiteitssecre taris w. van den Berg. In het kerstnummer van Mare staat een vacature voor een tij delijke hoofdredacteur: de baan is in principe voor een jaar, zonder uitzicht op vast dienst verband. Interne kandidaten hebben de voorkeur. Van Ammelrooy, de huidige hoofdredacteur, stapt in januari op uit onvrede met het beleid van het college van bestuur. Haar bezuinigingsvoorstellen zijn volgens Van Ammelrooy niet serieus genomen door het college. Bovendien kreeg ze geen vergoeding voor structu reel overwerk. Secretaris W. van den Berg vindt.dat het blad 'minder aan de weg timmert dan vroeger het geval was', zo laat hij via een woordvoerder weten. „Mare is ondergegaan in de massa van universiteitsbladen. Dat vinden wij jammer. Daarnaast speelt de discussie over Mare als onaf hankelijk universiteitsblad en Mare als bedrijfsblad. Die twee botsen wel eens. I let is goed als daar meer duidelijkheid over komt." Volgens de voorzitter van de redactieraad van Mare, M. ter Borg, is de onafhankelijkheid van Mare nog steeds essentieel. „De vraag is of Mare een soort Philipskoerier moet worden of een kritisch Propria Cures. Ik denk dat we ergens tussenin moeten uitkomen. Het blad moet informeren over de be sluiten van het college van be stuur, maar het moet tegelijker tijd over de rotzooi van dalzelf de college kunnen schrijven. Het blad is immers de spreek buis van de universitaire ge meenschap: en dat is een stel kritische lastpakken." „Wat die tijdelijk hoofdredac teur betreft: hij of zij heeft een onafhankelijke positie en kan afstandelijk de discussie over Mare volgen zonder in een be langenconflict verzeild te raken. Dat is een goede zaak. Als we weten waar we heen willen met Mare, kunnen we daar een pas sende hoofdredacteur bij zoe ken." Leiden is vanaf 1 januari een nieuwe gemeentelijke sec tor rijker. 'Stadstoezicht' heet deze onder de verant woordelijkheid van de dienst Milieu en Beheer vallende sector, waarbinnen het nu nog relatief zelfstandige Par keerbeheer en de reinigingspolitie zullen worden on dergebracht. Gemeente en politie ondertekenden vorige week een convenant, waarin de veiligheid van de parkeerbeheer- ders is gewaarborgd. De ongeveer vijftig medewerkers van parkeerbeheer hebben zich tot nu toe verzet tegen de fusie tussen hun dienst en de reinigingspolitie. Ze waren bang dat de nieuwe constructie ten koste zou gaan van hun veiligheid. Volgens plaatsvervangend hoofd B. den Boef is er nu met de ondertekening van het convenant echter voldaan aan een aantal voorwaar den. „Onze medewerkers kunnen bij calamiteiten blij ven rekenen op directe hulp van de politie", zegt hij. „Bovendien blijven ze via portofoons in direct contact staan met de meldkamer. Dat waren de belangrijkste eisen, die parkeerbeheer had gesteld." Den Boef heeft echter de indruk dat de zorgen van zijn medewerkers met de nieuwste ontwikkelingen niet van de ene op de andere dag zijn verdwenen. „Je hoort de mensen zeggen dat de veiligheid op papier wel is ge garandeerd maar dat ze nog moeten zien of die veilig heid in de toekomst blijft bestaan", zegt hij. De parkeerbeheerders zijn enigszins teleurgesteld dat ze volgens het convenant geen wapenstok meer mogen dragen. Maar dat is een bepaling, die landelijk van kracht is geworden. De uniformen raken de parkeer controleurs voorlopig niet kwijt, hoewel het ministerie van justitie inmiddels heeft laten weten dat 'buitenge wone opsporingsambtenaren' geen tenue mogen dra gen dat lijkt op dat van de politie. De medezeggenschapscommissie binnen de dienst moet zich nog beraden op de nieuwste ontwikkeling. „We moeten nog even bekijken hoe we zullen reageren als volgende week de oprichting van de sector 'Stadstoezicht' in de commissie voor economie, finan ciën en grondzaken wordt behandeld", zegt de voorzit ter van de medezeggenschapscommissie. „Het conve nant is getekend, dat hebben we op zak. De veiligheid is op bepaalde punten gewaarborgd. Maar we zitten bijvoorbeeld wel een beetje in oze maag met hel feit dat we de wapenstok straks niet meer mogen dragen." De vorming van Stadstoezicht is in de ogen van de gemeente nodig omdat zo meer gedaan kan worden aan de kwaliteit van de openbare ruimte. Bovendien vonden burgemeester en wethouders het lastig dat de huidige dienst parkeerbeheer organisatorisch gezien 'nergens aan vast zit'. De gloednieuwe sector krijgt onder meer als taken parkeerregulering, het onderzoeken op welke plekken in de stad parkeermaatregelen kunnen worden uitge breid en het aanpakken van vervuiling, verkeerd ge bruik van openbare ruimte, onrechtmatig verkeersge drag en verstoring van de openbare orde. leiden Na een paar dagen voorzichtig testen, was het ijs in Leiden-Noord zaterdag eindelijk sterk genoeg om de jeugd te dragen. Voorzichtig schuifelend genieten kinderen van de ijspret aan de Bernhardkade. IJspret zonder schaatsen, dat wel. foto hielco kuipers De vraag naar' volkstuinen in Leiden overtreft het aanbod. En op korte termijn zijn er geen mogelijkheden om nieuwe complexen uit de grond te stampen. Dat staat in de Volks tuinnota van de sector sport en rekreatie van de gemeente Lei den. Normen In dat verband hangt het er wel van af welke normen worden gehanteerd bij het bepalen van de behoefte, zo staat in de nota. Een internationaal volkstuin congres gaf als norm één volks tuin op zeven tot tien meerge zinswoningen zonder eigen tuin. Per 1 januari waren er in Leiden ruim 18.000 van dat soort woningen. Uitgaande van een bruto oppervlakte per volkstuin van driehonderd vier kante meter en als norm een tuin op tien meergezinswonin gen, dan zou er in de stad 540.000 vierkante meter aan volkstuinen moeten zijn. Leiden verhuurt ongeveer 534.000 vier kante meter. Een andere norm gaat uit van Ons Buiten in Leiden-Noord behoc inwoners in plaats van huizen. In Nederland hanteren de ste- t tot de de oudere volkstuingronden. den gemiddeld een norm van vier vierkante meter per inwo- Het complex bestaat sinds 1955. foto hielco kuipers ner. Leiden zelfheeft in het ver leden een norm van vijf vier kante meter gehanteerd. Uit gaande van 116.000 Leidenaars zou er in het eerste geval 464.000 en in het tweede geval 584.000 vierkante meter moeten zijn. Leiden zit er wat dat betreft precies tussenin. „Maar dit to taal is dus exclusief spoortui- nen, 'wilde tuinen' en het recre atieparkje dat wordt beheerd door particulieren in de Oost- vlietpolder", schrijft sport en rekreatie. Overigens haalde Lei den in 1984 nog wel de norm van vijf vierkante meter per in- Wachtlijsten De werkelijke behoefte is echter altijd heel moeilijk te bepalen, zeggen de schrijvers, door wis selingen in de economische si tuatie en in het recreatiepa troon zullen er altijd wisselin gen optreden, dat neemt niet weg dat de vraag naar volkstui nen op dit moment erg groot is. Tuinverenigingen kennen op dit moment lange wachtlijsten. Daarom voeren de Leidse Bond van Amateurtuinders en en tuinverenigingen een passief wervingsbeleid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7