'Rabin had beloofd Golan te ontruimen' GOED KOOP Buitenland ici Snelle-kweekreactor in Japan lekt koelmiddel Bosnische Serviërs willen naar Parijs Miljardensteun voor duurzame vrede in Bosnië MAANDAG 11 DECEMBER 1995 Wei mag zich publiekelijk verdedigen pekinc De Chinese dissident Wei Jingsheng krijgt woensdag de gelegenheid zich publiekelijk te verdedigen tegen aantijgingen van de staat dat hij activiteiten heeft ondernomen de regering omver te werpen. Als Wei schuldig wordt bevonden kan hij de doodstraf krijgen. Dat dit deel van het proces openbaar is, is een unicum. Het gebeurt zelden dat in China rechtszaken tegen mensenrechtenactivisten toegankelijk zijn voor westerse ver slaggevers. Unicef: Kinderen beter beschermen londen Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft vandaag een actieplan voor de bescherming van kinderen in oorlogssituaties openbaar gemaakt. Het actieplan, onderdeel van het Unicef-jaarrapport, is een antwoord op de schrikbaren de gevolgen die oorlogen hebben voor de burgerbevolking, in het bijzonder voor kinderen. Unicef schat dat de afgelopen tien jaar twee miljoen kinderen omkwamen en vier tot vijf miljoen gehandicapt raakten. Ongeveer een miljoen kinderen werden wees raakten of hun familie kwijt. Moord op verstekelingen: levenslang rouen Twee Oekraïense zeelieden zijn gisteren in Rouen tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens de moord in 1992 op acht Afrikaanse verstekelingen op de Atlantische Oce aan. De kapitein en de eerste stuurman van het vrachtschip MC Ruby kregen na een in hoger beroep vier weken durend proces levenslang opgelegd. Drie andere Oekraïense zeelieden MC Ruby kregen twintig jaar gevangenisstraf en werd vrijgesproken. Britse schooldirecteur doodgestoken londen Groot-Brittannië is opgeschrikt door de dood van de 48-jarige Philip Lawrence, een schooldirecteur en vader van vier kinderen. Hij werd door een jeugdbende doodgestoken toen hij een leerling te hulp wilde snellen. Politici, onder wie minister van binnenlandse zaken Michael Howard, eisen strengere wet ten tegen het dragen van messen in het openbaar. Eerste aanklacht Rwanda-Tribunaal utrecht Het VN-Tribunaal voor de berechting van oorlogsmis dadigers uit Rwanda stelt morgen zijn eerste verdachten in staat van beschuldiging. Dat heeft hoofdaanklager Richard Goldstone gisteren bekendgemaakt in Utrecht. Goldstone sprak de hoop uit dat na het Joegoslavië-Tribunaal nu ook het Rwanda-Tribu naal van de grond komt. Koude treft noorden van VS Washington Het noorden van de Verenigde Staten is getroffen door een koudegolf. Met name Chicago kent een noodsituatie. De temperatuur daalde er in de nacht van zaterdag op zondag tot min 34 graden Celsius. Van Minnesota tot Maine viel sneeuw: enorme pakken van vijftien tot zestig centimeter dik. Britse amateur ontdekt planeet londen Een amateur astronoom, de 43-jarige George Sallit, heeft vanuit zijn Britse achtertuin "een nieuwe planeet ontdekt. De ontdekking is bevestigd door officiële instellingen die zich met astronomie bezig houden. Sallit stootte per ongeluk op een niet eerder gesignaleerde kleine planeet tussen Mars en Jupiter op 645 miljoen kilometer van de aarde. Hevige gevechten rond Kabul kabul Afghaanse gevechtsvliegtuigen hebben zaterdagavond en gisteren bombardementen uitgevoerd op de plaats Chara- syab, een bolwerk van de guerrillabeweging Taliban ten zuiden van de hoofdstad Kabul. Tientallen rebellen en burgers kwamen daarbij volgens een leider van de Taliban, Noor Mohammed Sa- qib, om het leven. De bombardementen waren mogelijk be doeld als vergelding voor raket- en mortieraanvallen die zater dag werden uitgevoerd op het centrum van Kabul. PLO neemt opnieuw stad op Westelijke Jordaanoever over tokyo judith De snelle-kweekreactor Monju in Noord-Japan is vrijdagavond stilgelegd nadat drie ton explo sief koelmiddel bleek te zijn weggelekt uit het secondaire koelsysteem van dit prototype. De autoriteiten beweren dat er geen radio-actief materiaal in het milieu is gekomen. Ver scheidene Japanse burgergroe peringen hebben echter petities ingediend om de kweekreactor onmiddellijk te sluiten. Powei ReactOI and Nuclear Fuel Development Corp., het bedrijf dat Monju beheert, heeft het lek nog niet kunnen lokali seren. Volgens een woordvoer der zal dat ook nog enige tijd duren. De buizen zijn bekleed met een dikke isolatielaag en gevat in een bekisting. Men ver moedt dat een in 1991 gerepa reerde buis weer is gaan lekken. Door de reparatie zouden onef fenheden in de pijp hebben kunnen ontstaan. Personeel van Monju kon pas na enkele uren de ruimte betre den, omdat de rookontwikke ling door chemische reacties te groot was. Het PNC heeft wel direct 80 ton koelmiddel wegge- 'Echtscheiding in ruil voor rol van Diana' De vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin had de Verenigde Staten beloofd dat Israël zich volledig van de Golanhoogvlakte zou terugtrekken, in ruil voor vrede met Syrië en voor Israël bevredigende veiligheidsregelingen. Dat heeft de Israëlische televisie gisteren bericht. Ver wacht werd dat Rabins opvolger Peres vandaag bij zijn. bezoek aan de VS tegen president Clinton zal zeggen hij Rabins toezegging zou handhaven, meldde de televisie. TULKARM-LONDEN AFP-Rtr-AP Tulkarm op de Westelijke Jor daanoever kent sinds gisteren Palestijns bestuur. Onder een regen van stenen, lege flessen en verwensingen trok het Israë lische leger zich terug. De eer der gearriveerde 350 Palestijnse politiemensen werden met vlagvertoon en gejubel ontvan gen door de ongeveer 20.000 bewoners. Het is voor de derde keer dat Israël een plaats op de in 1967 bezette Westelijke Jordaanoever Op grond van akkoor den met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) werd in 1994 Jericho overgedragen en verlieten vorige maand Israëli sche militairen Jenin. Er moeten in januari Palestijnse verkiezin gen worden gehouden, waar voor Israël toezegde zich in zes plaatsen op de Westelijke Jor daanoever niet meer te laten zien. Komende dagen volgen Nabloes, Kalkilia en Bethlehem. Vandaag bezoekt de Israëli sche premier Shimon Peres, voor het eerst sinds de moord op Yitzhak Rabin, de Ameri kaanse president Clinton in Washington. Gisteren sprak Pe res in het Madison Square Gar den in New York op een bijeen komst ter ere van Rabin. Onge veer 15.000 mensen woonden de ceremonie bij. De oproep voor eensgezindheid onder de joden was het hoofdthema. In Washington vormt vrede met Syrië vandaag het belang rijkste gespreksonderwerp. De Amerikaanse gezant Dennis Ross is net terug uit de Syrische hoofdstad Damascus. Op weg naar de VS zei Peres dat hij pu bliekelijk wil uitspreken dat Is raël bereid is een prijs te beta len voor vrede met Syrië. Die prijs is naar verluidt de terugave van de Golan. Wan neer en waar hij dergelijke uit spraken wil doen lichtte Peres niet toe. Israël bezette in 1967 de Syrische Golan Hoogte en annexeerde die in 1981. Israël heeft nooit gezegd of en in hoe verre het bereid is de strategi sche hoogte op te geven. Syrië heeft de teruggave altijd als voorwaarde gesteld voor vre desonderhandelingen. Da mascus herhaalde zaterdag dat het geen enkele Israëlische aan wezigheid in welke vorm dan ook op de Golan aanvaardt. Het was een reactie op suggesties van Peres dat Israël zich zou kunnen terugtrekken van de Golan Hoogte als er voor de ei gen veiligheid 'waarschuwings- stations' zouden staan. De vruchteloze gesprekken lussen Israël en Syrië werden in juni gestaakt. De VS willen met een bezoek van minister van buitenlandse zaken Warren Christopher half december aan onder meer Syrië nieuw leven blazen in dit onderdeel van het vredesproces in het Midden- Oosten. Het Britse koningshuis wil met de Prinses van Wales de ontbinding van haar huwe lijk met de Britse kroonprins Charles bespeken en tegelij kertijd haar zelf voorgestelde rol als ambassadrice positief benaderen. Het Britse weekblad The Sunday Times schreef giste ren op basis van anonieme bronnen dat vertegenwoor digers van het koninklijk huis nog niet over echtscheiding met prinses Diana hebben gesproken, maar dat wel gaan doen. Indien de prinses daarbij aangeeft de echt scheiding bespreekbaar te achten, dan zal het koninklijk huis de haar zelf toebedeelde rol als ambassadrice met een positieve instelling onder zoeken. Een minister heeft volgens de krant gezegd, on der voorwaarde anoniem te blijven, dat een toekomstige rol voor de Prinses van Wales afhangt van een akkoord over echtscheiding. banjaluka-belgrado. De leiding van de Bosnische Serviërs wil dat hun president Radovan Karadzic aanwezig is bij de ondertekening in Parijs van het vredesakkoord voor Bosnië-Hercegovina. Het globa le akkoord werd op 21 novem ber afgerond in Dayton (Ohio) en moet op 14 december in Pa rijs ondertekend worden. De Bosnische Serviërs waren in Dayton niet direct betrokken bij de onderhandelingen, maar werden vertegenwoordigd door Milosevic, de president van de dominerende Servische deelre publiek in de Federale Repu bliek Joegoslavië (FRJ). Een aan tal Bosnisch Servische leiders, onder wie Karadzic, wordt we gens oorlogsmisdaden gezocht door het internationaal straftri bunaal voor voormalig Joego slavië in Den Haag. Ze konden daardoor niet zelf naar Dayton reizen om deel te nemen aan de onderhandelingen en gaven in oktober de FJtJ een volmacht om namens hen op te treden. Ze kunnen nu evenmin naar de Parijse ondertekeningsplech tigheid. Rusland, een traditio neel bondgenoot van de Ser viërs, heeft daarom verzocht de aanklachten in te trekken en wil dat het internationale hof de zaak tegen Karadzic en zijn be velhebber Ratko Mladic her overweegt. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- zyrev heeft dit verzoek in de marge van de Londense confe rentie voor de wederopbouw van Bosnië zaterdag gedaan, volgens het persbureau Itar- Tass. De voorzitter van de tot parle ment gedoopte vergadering van Bosnische Serviërs, Momcilo Krajisnik, zei in de nacht van zaterdag op zondag in Banja Luka dat de (Bosnisch-) Servi sche Republiek op 14 december moet worden vertegenwoordigd door haar eigen president Ka radzic. Waarnemers in Belgrado menen evenwel dat de Bosni sche Serviërs uitstel zoeken van de toepassing van het akkoord van Dayton. Hun aanwezigheid in Parijs is niet het belangrijk ste. Karadzic zelf deed het afgelo pen weekeinde een serie uit spreken die in strijd zijn met de akkoorden, die hij dan in Parijs zou moeten signeren. Hij zei, ook in Banja Luka, dat Dayton voor de Serviërs van Bosnië een aantal onrechtvaardigheden be vat, maar dat de Serviërs met de vrede politieke onafhankelijk heid hebben verworven. Karadzic wilde gisteravond in Banja Luka niet ingaan op vra gen over twee Franse piloten die op 30 augustus boven Ser visch Bosnië werden neerge haald. Parijs had gisteren als ui terste datum gesteld voor het bekendmaken van het lot van de twee luchtmachtofficieren en kondigde anders acties aan, zonder die te specificeren. Frankrijk richtte zich tot de Bosnische Serviërs en Milosevic. Een vrachtvliegtuig met 111 Amerikaanse Hercegovina. i boord taxiet op de luchtmachtbasis van Taszar. De maken deel uit van de vredesmissie v correspondent De internationale gemeenschap heeft zaterdag in Londen een omvangrijk or ganisatorisch netwerk opgezet om Bos nië aan permanente vrede te helpen. De ruim veertig landen en twaalf internatio nale organisaties die a raison van vijf miljoen gulden twee dagen in Londen confereerden, zullen deze exercitie elk half jaar als Raad voor Vredes Uitvoering (RVU) herhalen. Er werd in Londen nog geen prijs kaartje gehangen aan de internationale vredesinspanning. Maar de Wereldbank heeft wel voorspeld dat de kosten voor wederopbouw over een termijn van drie jaar tegen de 7 miljard gulden gaan belo pen. In Brussel zal op 20 en 21 december worden besproken welke projekten voor het eerste kwartaal van 1996 met ruim een miljard gulden worden gefinancierd. Volgens Europees Commissaris Van den Broek moet snel worden gehandeld. ,,De bestendiging van de vrede mag niet in gevaar komen", aldus Van den Broek. Het geld is bestemd voor herstel van het vliegveld van Sarajevo en van belangrijke wegen en bruggen. In februari komt er een volgende fi nanciële conferentie, waar de Wereld bank precieze cijfers over hulp en lenin gen op de langere termijn zal presente ren. Er waren in Londen voortekenen dat de discussies over de verdeelsleutel moeizaam kunnen worden. De VS, wij zend op militaire inbreng, willen niet verder gaan dan 600 miljoen dollar. De i buitenlandse zaken De Charette zei dat Europa alleen met aanzienlijke hulp over de brug komt als ook andere landen 'een fair aandeel' le- De hulp wordt afhankelijk gesteld van de vredeswil van de Bosniërs. De Britse minister van buitenlandse zaken Rifkind benadrukte aan het slot van de confe rentie, dat de oorlog niet opnieuw mag oplaaien, Bosnië een ongedeeld land moet blijven, waar binnen een jaar de mocratische verkiezingen worden ge houden en de mensenrechten, inclusief die van minderheden, worden gerespec teerd. Worden deze in het vredesakkoord van Dayton vastgestelde voorwaarden niet nageleefd, dan gaat de geldkraan dicht. Carl Bildt, de voormalige Zweedse pre mier en EU-onderhandelaar voor Bosnië gaat als Hoge Vertegenwoordiger het ci viele deel van de hulpinspanning coördi neren. Hij moet er ook op toezien dat er geen problemen rijzen tussen de weder opbouwinspanning en de door de Ame rikanen geleide militaire operatie. Bildt stuurgroep, die verslag moet uitbrengen aan de in loonden opgerichte RVU door Van den Broek al ironisch het Volkscongres genoemd. Bildt ondernam zaterdag met instem ming van de conferentie meteen actie. Een internationale commissie reist naar Sarajevo om te bereiken dat de rechten van de Servische minderheid in de hoofdstad worden gerespekteerd. De Serviërs hebben al gedemonstreerd te gen de hereniging van Sarajevo omdat ze voor wraakacties van de moslims vrezen. pompt en in een tank opgesla gen. Pas daarna heeft het bedrijf de lokale autoriteiten gewaar schuwd. De burgemeester van Tsuruga, het stadje waar Monju staat, en de gouverneur van de noordelijke provincie Fukui hebben bij de PNC geprotcs teerd tegen de vertraging in be- richtgeving. Ze eisen een uit- voerig onderzoek naar de oor zaken en willen dat de PNC het tijdschema voor de proeven met Monju herziet. Monju draait nog steeds proef. I let was de bedoeling dat de 280.000 ki- loWatt centrale in juni volgend jaar op volle toeren zou gaan draaien. Tegenstanders van kernenergie zien in het huidige ongeluk het bewijs dat natrium de 'Achilles pees is van snelle-kweekreac tors'. Volgens linzaburo Takagi van het Burger-Informatiecen trum voor Kernenergie in Tokyo is het voor de koeling gebruikte vloeibare natrium uiterst corro sief en kan het in combinatie met water een explosie veroor zaken. Volgens Takagi's Infor matiecentrum is het huidige ongeluk een voorbode voor een enorme nucleaire ramp. 'Verkiezing Kwasniewski is geldig' De Hoge Raad van Polen heeft zaterdag na lang beraad de uit slag van de presidentsverkiezin gen geldig verklaard. Incidenten hebben de verkiezingen niet doorslaggevend beïnvloed. Vijf i de chter; de raad waren een andere me- ning toegedaan. In zijn motivering nam de president van de administratie ve kamer van de I loge Raad het argument van de kiesraad over dat de incidenten van kleine omvang waren. Ook nam hij het argument over dat de onvol tooide academische opleiding van Kwasniewski al voor de be slissende tweede ronde bekent! was. In meerderheid was de raad niet overtuigd dat de on juiste informatie over de scho ling, waarmee de wet was over treden, de uitslag beslissend had beïnvloed. Kwasniewski wordt op 23 december als presi dent geïnstalleerd. Op de slotdag van de behan deling van de bijna 600.000 pro testen tegen de uitslag van tie verkiezingen kwam de raad vol tallig bijeen voor een zitting, die op de televisie was te volgen. Bijna alle bezwaren golden de valse voorlichting over de oplei ding, door Kwasniewski zelf, zijn verkiezingsstaf en de natio nale kiesraad. Rechter Teresa Romer vertelde dat de raad door eigen onderzoek bij onder andere de staf van Kwasniewski, het ministerie van onderwijs en de universiteit van Gdansk vast stelde dat Kwasniewski niet was afgestudeerd. Oosttimorezen zoeken asiel Een aantal Oosttimorezen die afgelopen week deelnamen aan de bezetting van de Nederland se ambassade in lakarta wil als nog politiek asiel zoeken. Een zich Oosttimorees en Putu noe mende man verklaarde vandaag dat hij en de 54 andere bezet ters door de Indonesische poli tie waren mishandeld na de be zetting van de Nederlandse am bassade. Hij zei dat ze van plan waren om met medewerkers van het Internationale Rode Kruis in Ja karta te gaan praten om via hen politiek asiel in Nederland aan te vragen. Volgens de mensenrechten activist Poncke Prinsen, die in de zaak bemiddelde, hadden de bezetters geen andere keus dan vertrek: „De Nederlanders wil den ze niet langer in de ambas sade hebben. Als zij niet vrijwil lig waren vertrokken, hadden de Indonesische autoriteiten hen eruit gezet Van 53 van de voor verhoor meegenomen bezetters is het lot nog steeds onbekend. Putu zei dat ze in een autobus wer den gezet volgens de politie naar het busstation van Jakarta. Putu zou samen met en andere Oosttimorees uit dit voertuig te zijn gesprongen kort nadat de bus het terrein van hel politie bureau had verlaten. De Indonesische politie liet de bezetters naar eigen zeggen gisteravond na verhoor gaan. Vrienden en familie van 53 van de meegenomen Timorezen vrezen evenwel dat de politie ze heeft overgedragen aan een mi litaire veiligheidsdienst

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5