Boetes in verkeer gaan fors omhoog Onze Top 10 van deze week. 1.79 'Fakkel doorgeven. Maar brandt hij nog wel?' Binnenland Rapport: Hulpverlening bij rampen een puinhoop Noordpool in Gelderland Wallage: Niet tot elke prijs toetreden tot EMU Nederlander leverde maffia raketten O O O ®a>©® tr 9.90 1.99 1.99 299- 1.59 1.98 1.99 T°P^|n de week 7 MANDAG 11 DECEMBER 1995 CPD Geassocieerde P< Man overgiet vrouw met kokende olie amsterdam Een 26-jarige Amsterdamse is gisteren levensge vaarlijk gewond in het ziekenhuis opgenomen. De partner van de vrouw gooide haar kokende olie in het gezicht. Toen zij ver volgens in de spiegel haar verminkte gezicht zag. ondernam zij seen zelfmoordpoging door zich met een mes een aantal keren in de buik te steken. Volgens een woordvoerder van de politie had :het paar al langer relatieproblemen. De man gaf zichzelf aan bij jde politie. De twee kinderen zijn elders ondergebracht. Duitse onderscheiding voor Brugsma den haag Journalist W. L. Brugsma krijgt de belangrijke Duitse onderscheiding Grosse Verclienslkreuz (Grote Kruis van Verdien ste). Hij krijgt de onderscheiding omdat hij zich tientallen jaren verdienstelijk heeft gemaakt voor de Duits-Nederlandse betrek kingen. Al aan het begin van de jaren tachtig sprak Brugsma zich i uit voor de Duitse hereniging. Twee doden bij branden in Friesland Leeuwarden Bij branden in Friesland zijn zaterdagmorgen twee mensen omgekomen. Eén van de slachtoffers is een 34 -jarige bewoner van een woning boven een winkel in het centrum van i Leeuwarden. Het pand. waar op de begane grond een matras- senwinkel is gevestigd, werd volledig verwoest. De schade loopt in de tonnen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Bij een brand in de jachthaven van Hindeloopen is vermoedelijk een Duitse man om het leven gekomen. Het slachtoffer werd gevon- i den in een uitgebrand plezierjacht dat op de kant lag. Ook hier is de oorzaak nog onbekend. Uitslaande brand centrum Arnhem arnhem» Een uitslaande brand in het centrum van Arnhem heeft gisteravond een groot winkelpand in de as gelegd. De brandweer j was uren bezig met bluswerkzaamheden. Bij de brand vielen geen gewonden. Volgens de brandweer is de schade zeer groot. Een kamerbewoonster, die op de tweede etage boven het win kelpand woonde, stak omstreeks 's avonds enkele kaarsen aan. Zij ging daarna haar tanden poetsen. Toen zij even later in haar kamer kwam, stonden de gordijnen in brand. Het vuur greep vervolgens razendsnel om zich heen. Ex-vriend bekent moord op 16-jarige oosthuizen Een 19-jarige man uit het Noordhollandse Oosthui zen heeft tegenover de politie bekend dat hij een 16-jarige meis je uit Heerhugowaard heeft vermoord. De man is de ex-vriend van het meisje. Het meisje verliet dinsdag 5 december haar ou- derlijke woning en verdween daarna spoorloos. Vorige week I donderdag werd haar lichaam gevonden in het dichtgevroren water van de Beemsterringvaart bij Beets. ANWB tegen hogere boetes maar voor meer politie op de weg De boetes voor verkeersovertredingen gaan per 1 januari flink omhoog. Vanaf 1996 stijgen de boetes voortaan jaarlijks met de inflatie. Het openbaar ministerie besloot tot een hardere aanpak van verkeersovertredingen op na drukkelijk verzoek van de Tweede Kamer. De ANWB toont zich weinig gelukkig met de verhoogde boetes. den haag anp Automobilisten die de maxi mumsnelheid aan hun laars lappen, moeten daarvoor flink betalen: minimaal vijftig, maxi maal 350 gulden. Dat laatste be drag is 150 gulden hoger dan Ook fout parkeren wordt ste vig aangepakt: dat kost voort aan tachtig gulden, een stijging van dertig gulden. Parkeren op een plaats die alleen bestemd is voor invaliden levert een boete van 130 gulden op. Ook de boete voor het rijden zonder autogordel gaat omhoog van vijftig naar tachtig gulden. Bromfietsers zonder helm kun nen op een bekeuring rekenen van tachtig gulden (is dertig gulden meer dan nu), voor mo torrijders is die overtreding ver dubbeld tot honderd gulden. Aan rijden door rood licht hangt voortaan het prijskaartje van 170 gulden, twintig gulden meer dan voorheen. Directeur P. Nouwen van de ANWB is het oneens met deze ontwikkeling. „We moeten niet de weg inslaan van alleen maar meer geld. Mensen met een kleine portemonnee worden meer geraakt dan hoger betaal den. Er moet gewoon meer po litie zichtbaar op de weg." De ANWB is wel voorstander van een strengere handhaving van de maximumsnelheden. Volgens Nouwen gaat Neder land ongewild naar een maat schappij waarin de weggebrui ker alleen nog maar achteraf via camera en computer in zijn ver keersgedrag wordt gecorrigeerd. De weggebruiker komt daarbij geen politieman meer tegen. „Dan is het eigenlijk al te laat. De overtreding is al gebeurd. Zet een politieman bij de weg werkzaamheden. Dan rijdt ie dereen vanzelf keurig zeventig. Daarmee werkje preventief." In 1994 werden ruim 2,5 mil joen verkeersboetes uitgeschre ven, vooral voor snelheidsover tredingen (ruim één miljoen), fout parkeren (900.000) en rij den door rood licht (150.000). Het aantal boetes dit jaar loopt vermoedelijk op tot ongeveer drie miljoen. 'Privatisering van krijgsmacht moet kunnen' Oud-minister van defensie Stemerdink (PvdA) heeft er geen enkele moeite mee wanneer bemanning van ge vechtseenheden van het Ne derlandse leger wordt over geheveld naar particuliere veiligheidsdiensten. Stemer dink zegt dit in het PvdA- Vhigschrift. Binnen de partij is het pri vatiseren van bepaalde on derdelen van de krijgsmacht tot dusver een heikel punt. PvdA-defensiewoordvoerder Zijlstra acht een privatisering onzinnig. Hij meent dat het leger een kerntaak van de overheid is en nooit van be drijven afhankelijk mag zijn. Stemerdink daarentegen heeft er geen moeite mee. „Nu er voor een beroepsleger is gekozen, zijn de plannen voor privatisering niet ver rassend. Zolang wapens in handen van de overheid blij- ik r t het v schil is om een individu een bataljon in te huren of om een bataljon in zijn ge heel te huren", stelt Stemer dink. LHen bestuurlijk opzicht voorbereid op crisisbesluitvorming bij grootschalige incidenten en rampen. Ook het zogeheten multidisciplinair oefenen door brandweer, politie en GGD's blijft achter. Zonder oefenen hebben de investeringen in de rampenbe strijdingsorganisaties geen zin, aldus de commissie. In de afge lopen tien jaar ging het om een bedrag van ongeveer 700 mil joen gulden. Vooral geneeskundige hulp verleners zoals ambulanceper soneel en medewerkers van het Rode Kruis zijn slecht gemoti veerd en onvoldoende geoefend om slachtoffers van een ramp goed te kunnen helpen. Terwijl de brandweer juist goed voor bereid is op rampen waarbij gif tige stoffen vrijkomen, is de hulpverlening er nauwelijks op voorbereid. In grote delen van het land zijn commandanten van hulp verleningsorganisaties na kan tooruren niet eens bereikbaar. Van de 39 onderzochte ge meentelijke geneeskundige diensten (GGD's), zijn slechts vier enigszins op een ramp voorbereid. Het is in Nederland droevig ge steld met het verlenen van hulp aan gewonden bij rampen. Vrij wel geen enkele gemeente is bij een ramp in staat gewonden op te vangen. Dat blijkt uit een on derzoek van een commissie on- chap van de Frie- i de koningin stal van binnenlandse zaken. De commissie pleit ervoor dat gemeenten en regionale brand weerkorpsen wettelijk verplicht moeten worden elke vier jaar een actieplan op te stellen voor het oefenen op rampen. Over de uitvoering van dat plan moet jaarlijks worden gerapporteerd. Zowel het plan als de jaarlijkse rapportage moet worden voor gelegd .i.m de commissaris van de koningin. Die kan ingrijpen wanneer hij vindt dat er te wei nig wordt geoefenil of dat de plannen kwalitatief te kort schieten. I loewel er in een aantal ge meenten en regio's enthousiast en gedegen wordt geoefend, is het landelijk beeld volgens de commissie zorgelijk. Slechts de helft van de gemeenten heeft zich in 1995 door oefening in pEN haag gpd uitgaven moeten doen", aldus Wallage.'Om tot de EMU te mo gen toetreden, moet Nederland onder meer het financieringste kort en de staatsschuld terug dringen. Wallage: „Wij behou den onze volle verantwoorde lijkheid voor een economisch beleid dat gericht is op werkge legenheid en op groei. Het kabi net zal als het de begroting voor 1997 maakt, natuurlijk moeten kijken of zij met het financie ringstekort goed in de richting komt van de Europese eisen." Wallage zei echter heel secuur de prijs te willen kennen als die toetreding betekent minder economische groei, belastingen verhogen, of ontslag van veel mensen (onder anderen over heidspersoneel). „Want het ge volg zou wel eens kunnen zijn dat wij zo moeten bezuinigen of zo de belastingen moeten ver hogen, dat wij na twee of drie jaar moeten zeggen dat wij zelf onze economie hebben afge remd." PvdA-fractievoorzitter Wallage Lvil voor de toetreding tot de Europese Monetaire Unie (EMU) niet elke prijs betalen. Hij zei dat vanmorgen in het bchtendjoumaal van Radio I. i.We moeten ons niet simpel jdoor Brussel laten dicteren wat ^ve met onze belastingen en de Computer geeft wachttijd aan ii verkeerslicht bij zwolle ■erste gemeente in Neder land begint Zwolle een experi ment met zogeheten wachttijd voorspellers voor fietsers bij verkeerslichten. Als de fietser op de knop drukt om aan te geven te willen oversteken, krijgt de computer van de voorspeller signaal. Die rekent uit hoe lang het duurt voordat het ver- keerlicht voor fietsers op groen springt. Verkeersdeskundigen ver wachten dat door het gebruik de voorspellers fietsers minder snel geneigd zullen zijn door rood licht te rijden. Het te apparaat wordt woens- in gebruik genomen. Over maanden worden de resul taten van de proef bekeken. VVD-leider: Ook PvdA schuldig aan gettovorming bussum gpd Foutje levert PTT geld op bellingwolde gpd Het gemak van een fran keermachine is voor het Groningse Bellingwcdde een dure aangelegenheid geworden. Een mede werkster van de postka mer op het gemeentehuis had namelijk een tand- wieltje van de frankeer machine verkeerd gezet, zodat op de poststukken de komma in het geldbe drag op een andere plek kwam te staan. In plaats van tachtig cent dus tachtig gulden. Hoewel het tandwieltje slechts gedurende één dag verkeerd stond, le verde het voor Belling- wedde een schade op van tussen de duizend en tweeduizend gulden. De gemeente probeert het 'verloren' geld van de PTT terug te krijgen. Agent Rotterdam zou heroïne hebben geleverd terlet Het afgelopen weekeinde is op het Gelderse zweefvliegveld Teriet voor de zesde keer de internationale sledehondenwedstrijd gehouden. Zo'n 150 teams namen deel aan de wedstrijd. Onder grote belangstelling van het publiek, sommige mensen met eigen husky, werden verschillende afstanden gelopen. foto gpd hink van hofla Italiaanse justitie vraagt om uitlevering rome eelco v WD-leider Bolkestein wijt de dreigende gettovorming in de grote steden voor een deel aan het vroegere beleid van de PvdA. Op de WD-partijraad in Bussum zei Bolkestein zaterdag: „Een generatie PvdA-wethou- ders bouwde in de grote steden vrijwel uitsluitend sociale huur woningen. Wie wat meer ver diende, werd aangespoord, of zag zich genoodzaakt, een wo ning in een van de groeisteden of buitenwijken te zoeken. La gere inkomensgroepen en kans armen bleven veelal achter." Bolkestein zei zich er twee weken geleden over verbaasd te hebben dat de PvdA dit onder werp in het debat over de volks huisvesting naar zich toe pro beerde te trekken. Bolkestein wees erop dat hij eerder dit jaar tijdens de verkiezingscampagne zelf ook waarschuwde voor get tovorming. „Toen was voor de PvdA- en D66-fracties het huis te klein." De WD-leider hield in maart onder andere een pleidooi voor verplichte sprei ding van allochtonen. Volgens Bolkestein is het te gemakkelijk de oplossing alleen in het vergroten van de volks huisvestingssubsidie te zoeken. Scholing, inburgering en werk gelegenheidsprogramma's zijn minstens zo belangrijk, aldus de WD-leider. O O O O O •samen 1.68 I49CT 9.90 2t3T Gewassen winterpeen, zak.kilo en uien, net kilo Slavinken, 100 gram L55 1.05 kilo 0n Goudse belegen kaas 48+, vers van t mes of vacuüm verpakt s®®®®, kilo CU Knip wit- of bruinbrood, heel CCl Grapefruitsap met vruchtvlees, pak 0,75 liter 01 Ananasschijven (245), On Fruitcocktail (279) of Cd Halve peren (265), 1/1 blik Cd Augurken, zoetzuur; middel fijn, pot 680 gram Buitoni Melba toast, naturel, volkoren, sesam of rond, 2 pakjes naar keuze Uit de diepvries: Cd Aardappelkroketjes (185), -wafeltjes (L99) of -balletjes iL75f, 1 /lO zak 450 gram -L/iy Cd Keukenrollen, met kerstdecoratie, pak 2 stuks 249- correspondent Tijdens het maffiaproces in Mi laan is een Nederlandse zaken man genoemd als een promi nente handlanger van de Ndrangheta, de maffia uit de Zuiditaliaanse regio Calabrië. De van huis uit Rotterdammer werd vorige maand gearresteerd in Zwitserland, waar hij woont en werkt. Justitie in Milaan heeft om uitlevering gevraagd. De 64-jarige man zou een in ternationale wapenhandelaar zijn en via zijn dochter op toe vallige wijze in contact zijn ge komen met Emilio Di Giovinq. Deze maffia-baas stond tot hij vorig jaar werd gearresteerd aan het hoofd van een drug- en wa penkartel dat in heel Europa ac tief is en zijn jaaromzet van der tig miljoen dollar goeddeels in vesteert in Zwitserland. zou de Rotterdam- hebben gevraagd om een bazooka, maar de za kenman wist hem te overtuigen dertig raketlanceringssystemen aan te schaffen voor 20.000 gul den per stuk. Kort na de trans actie werd Di Giovine gearres teerd en opgesloten in de Mila nese gevangenis San Vittore. Hij wist gedaan te krijgen dat hij werd opgenomen in het zieken huis Fatebenefratelli, van waar uit hij ontsnapte. De Nederlandse zakenman en de maffiabaas gingen door met zaken doen, totdat Di G,ovi ne in Portugal opnieuw werd gearresteerd. De Rotterdammer zou vervolgens, in ruil voor een miljoen dollar, hebben voorge steld de bevrijding van de maf fiabaas te organiseren. De actie werd echter afgeblazen nadat details waren uitgelekt. Op verzoek van het openbaar ministerie onderzoekt de rijks- recherche of een Rotterdam^! politieman vijftien gram heroï ne heeft geleverd aan twee dea lers. De agent zou de heroïne hebben verstrekt aan twee mannen die ebn drugpand an nex hotel wilden opzetten. De twee mannen werden het afgelopen najaar gearresteerd, maar zijn inmiddels op vrije voeten. Bij monde van hun raadsman lieten ze de rechter commissaris welen dal zij luilp hadden gehad van de politie man. Die zou ze tie heroïne hebben geleverd, bij wijze van startkapitaal. In afwachting van het onderzoek is de voorlopige hechtenis van de twee dealers geschorst. De mannen zullen r de rechte ch daarna loeten verantwoorden. De po lieman tegen wie het onder Dek is ingesteld, ontkent heroï- e te hebben geleverd. Hij erkt gewoon door. Molukse actievoerders blikken twintig jaar terug utrecht maaike kraayeveld Ch Cashewnoten, gezouten of ongezouten, Q QQ cup 175 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'Abe Wijster' heeft iemand opgeschre ven. Abe naar zijn voornaam en Wijster naar de plek in Drente waar hij in 1975 een trein kaapte. „Dat Wijster blijft aan mij plakken, ja, en dat vind ik ook goed", zegt Abe. „Tijdens mijn detentie van tien jaar heb ik met dingen afgerekend. Ge leerd van de fouten die er zijn gemaakt. Maar ik heb geen spijt van wat we toen hebben gedaan." De trein bij Wijster, dat onuitwisbare zwart-wit beeld van die stilstaande trein in een Drents winterlandschap, hield die decemberdagen van 1975 Nederland, maar ook een deel van de rest van de wereld, in de ban. Zwaar bewapende Molukse jongeren kaapten de trein met forenzen om internationale aandacht te krijgen voor een vrije Republiek der Zuid-Molukken. Het RMS-ideaal. Het ideaal van hun ouders eigenlijk. Militai ren van het Koninklijk Nederlands In disch Leger (KNIL), dié na de Tweede Wereldoorlog in het voormalige Neder- lands-Indië naar Nederland waren ge stuurd en onderweg uit het leger werden ontslagen. „Er waren twee gebeurtenissen die mijn keus voor de actie hebben bepaald", zegt Otek, die gelijktijdig met de treinkaping in Wijster het Indonesische consulaat in Amsterdam bezette en personeel in gij zeling hield. „De hongerstaking van KNIL-militaireategen hun ontslag en de executie in 1966 van RMS-president SoumokiL" De kaping en de gijzeling kostten drie Nederlanders en een Indonesiër het le ven. Bij een tweede treinkaping in 1977 bij De Punt en de gijzeling van leerlingen en leraren van een lagere school in Bo- vensmilde werden twee gegijzelde pas sagiers en zes Molukse kapers gedood. De gijzeling in het provinciehuis in As sen in 1978 kostte aan twee Nederlan ders het leven. „De wapens waren er. Hoe je er aan kwam. heb ik me nooit afgevraagd", zegt Abe. Hij is nu maatschappelijk werker bij een consultatiebureau voor alcohol en drugs. „Het was voor ons honderd pro cent zeker dat de Nederlandse regering onze eis zou inwilligen." Maar dat ge beurde niet. Ook niet na de executie van een van de passagiers, een jongen van 22 jaar. De broer van het slachtoffer: „Hij was een volstrekt willekeurig slachtoffer. Wij hadden niets te maken met het RMS-ideaal. Mijn broer was geboren na die hele affaire." Enkele dagen later gaven de kapers zich over. Wat daarvoor precies de reden is geweest, is 'het best bewaarde geheim' van de kaping gebleven. „We zeggen dat niet, dat hebben we na de actie met el kaar afgesproken. Nee, het zou de actie niet ondermijnen als we het wel vertel len, maar wc doen het gewoon niet", zegt Abe. Eli heeft het geheim meegeno men in zijn graf; hij pleegde in 1970 zelf moord in de gevangenis. „Elk mens heeft recht op bestaanzegt Otjep, die deelnam aan de gijzeling in Amsterdam en die nu regie- en produk- tieassistent is. „Om dat te bereiken, moest ik naar middelen grijpen die ik het meest verafschuwde en dat is het vernie tigen van een mensenleven. Het was toen de manier. De Nederlanders zullen ons nooit begrijpen." „I loe je het ook beoordeeld, de acties hebben als katalysator gewerkt. De acties hebben de RMS-strijd in breder perspec tief geplaatst. I let leeft nog steeds onder jongeren. Het is een taxatiefout van de Nederlandse regering als men denkt dat met het heengaan van de eerste genera tie de gedachte verdwijnt. Het feit dal jongeren zich heroriënteren op hun af komst, daar moeten ook de Molukse po litieke leiders op inspelen. Als je dal niet stuurt, dan ben ik bang dat je de jonge ren weer opvoedt met slogans, zoals dat bij ons is gebeurd", aldus Otjep. I Iet RMS-ideaal staat hij de meeste ac tievoerders niet meer op de eerste plaats. Muziekdocent Otek, die een broer ver loor bij de tweede treinkaping: „I let is naar de vierde of vijfde plaats verhuisd." Wim, die betrokken was bij de gijzeling van de schoolkinderen in Bovensmilde: „De RMS is een droom. We kunnen wel zeggen dat we de fakkel doorgeven, maar brandt hij nog wel?" In de documentaire 'Document van een drama', waarin een aantal van de actie voerders en hun 'slachtoffers' aan het woord komen en die de RVU op maan dag 18 december uitzendt, is het vooral Wim die laat lijkt te hebben van de ge beurtenissen twintig jaar geleden. I lij kan zijn tranen niet bedwingen als hij te rugdenkt aan de schoolkinderen die van de actievoerders voor het raam heel hard moesten zingen. „De vierde dag hebben we de kinderen vrijgelaten. Je kon ze niet langer vasthouden, je kreeg echt mede lijden met ze." Wim: „Mijn geluk is dat ik in de gevan genis door de omgang met Nederlanders mijn gevoelens heb leren uiten. Ik ben gaan schrijven. Niet alleen over een Mo lukse gedetineerde, maar ook over een gevangene van zichzelf, een gemeen- schap, een groep."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3