'Zelfs voor een bom sluit ik niet' Boeren niet meer welkom in Utrechtse Veemarkthal Feiten &Meningen MAANDAG 11 DECEMBER 1995i André Slootman weigert zijn Tour Montpamasse te sluiten voor stakingsacties Van Mierlo blundert op vredesoverleg Het valt de Parijse vakantie-industrie uitermate zwaar het hoofd boven de stakingsgolf te houden. Terwijl een groeiend aantal Fransen zich voelt 'gegijzeld' door de acties in het openbaar vervoer, bewaren buitenlandse toeristen flinke afstand van de Franse hoofdstad. Alleen de Japanners laten zich als de ware diehards onder de vakantiegangers niet afbluffen door het bordje fenné. Minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo had het vrijdag en zaterdag in Londen drukker met de bezetting van de Nederlandse am bassade in Jakarta dan met de in ternationale Bosnische vredescon ferentie in de Engelse hoofdstad. Misschien was dat de oorzaak van een forse uitglijder op het spek gladde parcours van de internatio nale diplomatie. De conferentie van veertig lan den en twaalf internationale orga nisaties sprak zijn 'actieve solidari teit' uit met Franse pogingen om uiterlijk zondag informatie over of vrijlating van twee Mirage-piloten te krijgen. De twee waren op 30 au gustus üjdens een NAVO-bombar- dementsvlucht neergehaald en ver moedelijk in Bosnisch-Servische handen gekomen. Van Mierlo toonde zich ook soli dair. De minister begreep de Fran se emoties over deze affaire volle dig, zei hij. Maar hij liet zich zater dag tevens en als enige verlei den tot een openlijke en waarschu wende oproep richting Parijs. Van Mierlo zei te hopen dat de piloten- actie „niet ten koste zal gaan van het broze vredesproces in Bosnië". De minister was op dat moment niet op de hoogte van de laatste ontwikke lingen in deze affaire, namelijk dat Frankrijk al le dreige menten al weer 4 danig had afge zwakt. Van Mierlo had urenlang aan de tele- toon geze ten met Ja karta, terwijl zijn Franse collega De Charette de internationale pers toesprak. De Charette zwakte daar niet alleen de term 'ultimatum' af, maar vermeed zorgvuldig in te spelen op de vrij dag gewekte suggestie dat Frankrijk de plechtige ondertekening van het Bosnische vredesakkoord dinsdag in Parijs zou schrappen als er geen informatie over de piloten zou ko- Van Mierlo wist echter van niks en gaf bereidwillig en uitvoerig ant woord op de vraag van een journa list die hem een eigen uitleg van de woorden van De Charette voor schotelde. „Oh, heeft hij er weer over gesproken", zei de minister. „Nou, er zouden wel heel zwaar wichtige redenen moeten zijn om het vredesproces te stagneren. Er staat teveel op het spel." En om de geweldsoptie waar had gezegd bij voorbaat uit te sluiten, filosofeerde Van Mierlo: „Hoe zou je geweld kunnen ge bruiken. De Fransen weten niet eens waar die piloten zich bevin den en of ze nog wel in leven zijn." Conferentievoorzitter Rifkind deed dat anders. Het commentaar van de Britse minister was dat de verantwoordelijkheid ligt bij dege nen die opheldering over het lot van de piloten kunnen geven. En hij verwees desgevraagd kort en af gemeten naar het slotcommuniqué van de conferentie. Daar is vermeld dat de ondertekening van het Bosnische vredesakkoord dinsdag in Parijs plaatsvindt. Als directeur van de Tour Mont pamasse mag André Slootman dan vloeiend Frans spreken, het woord fermé ontbreekt in zijn vocabulaire. Wat er ook ge beurt, de uitzichttoren blijft open. Daar staal hij voor. Hij verkoopt naar eigen zeggen al dertien jaar op 56 en 59 hoog 209 meter boven de zeespiegel 'inzicht' en 'uitzicht'. Nader gepreciseerd: de 64-jarige ex- Amsterdammer geeft aan de hand van bordteksten, diapre sentaties en filmvoorstellingen historisch verantwoorde tekst en uitleg over het Parijse pano rama, dat hij zijn klanten te bie den heeft. Maar helaas voor hem, wat valt er aan 'inzicht' en 'uitzicht' te verkopen als de stakingsacties de toeristen wegjagen? En als dan bovendien het weer er ook nog eens de brui aangeeft door de uitzichttoren te verstoppen achter een grauw mistgordijn, moet Slootman wel een grote optimist zijn om de moed erin te houden. Nou, een zwartkijker is hij in geen geval. „Ik weiger bij de pakken neer te zitten. Ik heb vanmorgen tegen mijn personeel gezegd: Wat een geluk dat er tegelijkertijd mist is en gestaakt wordt. Was nog se rieus gemeend ook. Ik moet er toch niet aan denken dat het hierboven twee weken potdicht zit, als straks iedereen weer aan het werk is." Het was me anders het jaartje wel voor Tour Montpamasse, eigenlijk de 56ste verdieping en de 59ste daketage van een im mense kan too rpaal waarin 185 ondernemingen zijn gevestigd. „We hebben last gehad van de bomaanslagen in de zomer maanden, dan was er de boycot vanwege de Franse kernproe ven en nu die stakingen weer. Desondanks hebben we dit jaar 600.000 betalende en 200.000 niet-betalende bezoekers over de vloer gehad." Volgens een eigen calculatie moet Slootman jaarlijks 540.000 betalende bezoekers binnen zien te halen om quitte te spe len. „Dat is het breakeven- point." Hij wil geen negatief verhaal ophangen, al is Sloot man de eerste om toe te geven dat het de eerste dagen van de cember behoorlijk tegenzit. „Normaal komen hier rond de ze tijd op doordeweekse dagen nog wel zo'n zes- a zevenhon derd klanten binnen. Nu zitten we als gevolg van die stakings acties op vijftien procent van dat bezoekersaantal." Slootman zegt ook in sombere tijden te vechten voor het imago dat Tour Montpamasse nooit sluit. Deze zomer had een luitenant van de Parijse politie een speciale mededeling voor hem: Er was een bommelding. Wat monsieur le directeur dacht te gaan doen? Hangt ervan af wie in dezen verantwoordelijk is, repliceerde Slootman. „Vous", was het antwoord van de policier, „u runt een particu lier bedrijf." Waarop Slootman hoogstpersoonlijk het besluit nam de Tour Montpamasse niet te ontruimen. „In Frankrijk Ook gisteren werd er weer volop gestaakt en gedemonstreerd in de Franse hoofdstad. Deze betogers houden tro's rijden. is er namelijk nog nooit een bom ontploft, die vantevoren was aangemeld. Kijk, ik ben na tuurlijk niet gek, we hebben wel even in alle hoeken en gaten ge keken. En als altijd bleek het loos alarm." Van de week vroeg de pachter van het restaurant om belet. Of hij de tent mocht sluiten, nu er toch nauwelijks een kop koffie te serveren viel. Vergeet het maar, zei Slootman. „Ik geef geen toestemming. Als u ermee kapt, vat ik dat op als contract breuk. Ik draai door en u draait door. Mijn souvenirwinkeltje hier levert al dagen nul franc omzet op, maar er zijn betere dagen geweest en er breken on getwijfeld ook betere dagen aan. We kunnen het nog wel even uitzingen. Vanaf 1989 heeft Tour Montpamasse steeds goed gedraai'd, waardoor er de nodige reserves zijn gekweekt." Niettemin moest hij deze week zijn 28 Franse medewerkers ge ruststellen. Gezien de karige re cettes zaten ze in over hun sala rissen. Ze zullen aan het eind van de maand uitbetaald wor den, zo waar hij André Sloot man heet. „Om louter admini stratieve redenen heb ik de Franse nationaliteit aangeno men, maar ik ben Nederlander gebleven. Met de daarbij beho rende nuchtere mentaliteit, die behoorlijk verschilt van de Franse. Wij Nederlanders gaan eerst overleg plegen en als we dan onze zin niet krijgen, leg gen we eventueel het werk neer. Hier laten ze het eerst op een staking aankomen en gaan dan pas praten. Monsieur le premier ministre Alain Juppé ook. Die kwam even met een paar decre ten, of het Franse volk zich daar maar even aan wilde houden. Nu iedereen op z'n achterste benen staat, is hij dan wel be reid met de vakbondsleiders te praten." Op zich is er volgens Slootman weinig mis met het Plan-Secu, dat Juppé heeft gelanceerd. Er moet wat gedaan worden aan de hoog opgelopen staatsschul den. De toestand in Frankrijk rechtvaardigt bezuinigingen en hervormingen. „Maar om een Franse politicus na te spreken kun je een volk niet zo leiden als de Raad van Commissaris sen. Neemt niet weg dat Juppé natuurlijk gelijk heeft met zijn plan om spoorwegbeambten niet meer na 37,5 dienstjaren, maar na 40 dienstjaren te laten uittreden. Het statuut-Spoorwe gen dateert nog uit de tijd van de stoomtrein. Toen stonden die locomotiefvoerders met hun buiken tegen een gloeiend hete bak aan. Die mensen van toen waren heel snel versleten. Maar nu zitten de machinisten op comfortabele stoelen. En ook het administratieve personeel. Waarom zouden die korter moeten werken dan anderen?" Hij is van de week gaan kijken naar een van de vele demon straties. En stelde vast dat vele betogers niet eens wisten waar voor ze stonden. „Meneer Mare Blondel die hier het grote woord voert namens de vakbond FO, roept iedereen op te staken. Omdat de ziekenfondskassen met zo'n groot tekort kampen. een tegen-demonstratie, ze eisen dat i Maar die worden in Frankrijk wel beheerd door de vakbon den. Blondel is als vakbondslei der ook lid van de Raad van Commissarissen van de zieken.- fondskas. Welk percentage hij als vakbondsleider ontvangt voor z'n commissariaat weet niemand." Wat André Slootman wel weet, is dat de FO in het dertiende ar rondissement van Parijs een prachtig kantoor heeft. „Ik heb moeite te geloven dat dit ge bouw alleen dankzij de contri buties van de leden gebouwd kon worden. Menigeen loopt er hier ook naar te gissen of de zie kenfondskassen daar een finan ciële bijdrage aan hebben gele verd. En zo vraag ik me ook af hoe dat gat in de ziekenfonds kassen kon ontstaan. Is dat, omdat de rijken niet voldoende bëtalen? Of kent dat andere oor zaken? Tijdens demonstraties hoor je de slogan: Laat de rijken betalen en u>ij niet. Als directeur van Tour Montpamasse geniet ik een ruim salaris, geen klacht daarover. Maar afgezien van de er tenminste een paar bussen en me- foto AP belasting betaal ik 23 procent aan verplichte inhoudingen. Ik vind dat heel erg veel." De vakbonden hebben morgen uitgeroepen tot de volgende ac tiedag. Slootman weet het en slaakt een diepe zucht. „Als voorzitter van Les Visites, de Vereniging van Bezienswaardig heden in Parijs, vind ik het ui termate vervelend dat het toe risme door dit hele gedoe een klap krijgt. Vooral de kleintjes. Zoals Paris Historique, een be drijfje dat wordt gedreven door vader en zoon. Hoe diejiet nu financieel redden, ik weet het niet. Voor hen hoop ik dat ze de Kerst halen. De Fransen ken nende ga ik ervan uit dat ze dan niet meer met een spandoek op straat lopen, maar thuis zitten. Let maar op, na 1 januari is hier iedereen weer gewoon aan het werk. En dan kan ook de balans van deze stakingen worden op gemaakt. Ik vrees dat de conclu sie zal zijn dat de economie grote schade is toegebracht." PARUS GERARD VAN PUTTEN M MR KAUWT3üim Z'N TRACTOR TOM JANSSEN Met de boeren hoeft men, zo leek het zater dag in de Utrechtse Veemarkthal, geen me delijden te hebben. Voor vele tienduizen den guldens staken de 'met de hongerdood bedreigde' agrarische gezinnen 's middags tijdens de grote manifestatie vuurwerk af. Als door een wonder gebeurden er in de overvolle Veemarkthal geen ongelukken. De boeren komen er bij bedrijfsleider J. Boog aard nooit meer in. Hij is nog boos. Een paar weken geleden probeerden enkele boeren in een radioprogramma duidelijk te mtiken dat ze ten onrechte worden geasso cieerd met dom. Van dat stempel moesten ze maar eens af. Het zijn juist 'zeer intelli gente' lieden die in de agrarische sector rondlopen, zo piepten de studiogasten. Hun uitleg: 'met domme boeren een dom produkt' en 'wat er in Nederland geprodu ceerd wordt, is puur kwaliteit'. Toegegeven: kwaliteit vereist hersens. Laten we het erop houden dat de naar schatting zevenduizend in Utrecht protesterende boeren de hersens afgelopen zaterdag had den thuisgelaten. Doorlopend stonden we in de hal met beide handen voor het kruis vanwege de overdaad aan rotjes waarmee de agrariërs hun eisen van een extra schreeuwerige lading voorzagen. En was je net van de schrik vanwege een voetzoeker bekomen, dan ging er achter je een gillende keukenmeid richting plafond. Al helemaal de boeren die met carbid en melkbussen in de weer waren, hadden het verstand op nul staan. Bij elke ontploffing leek het dak van de hal de lucht in te vlie gen. Ook de trommelvliezen waren hier amper op berekend. Het ergste moest toen nog komen. Enkele ogenblikken voor hun massale aftocht meenden sommige baldadige boeren in de hal stapels autobanden en papier in de fik te moeten steken. De schrik sloeg ook gast heer I. Boogaard om het hart. Hij zocht in paniek zijn heil bij de politie. De boeren hebben het bij Boogaard ver bruid. Medewerkers van hem sleepten als bezetenen de brandstapels naar buiten, maar kregen het daarbij met boeren aan de stok. En terwijl Boogaard zijn hele repertoi re aan schietgebedjes afdraaide, liepen ook deze acties maar net goed af. Gistermorgen was hij terug op kantoor. Eerst om met een kop koffie bij te komen. Om half elf nam hij de schade op. Hij in specteerde elk hoekje en gaatje van zijn im mense bedrijfsterrein. De schade viel nog mee, Boogaard kwam tot een paar duizend gulden. Maar zijn irritatie was een dag na alle ellende nog onverminderd. De boeren zijn niet meer welkom op het Veemarktcomplex. De gekwelde bedrijfslei der heeft zijn buik meer dan vol van deze lawaaischoppers. Dat de boeren hem aan een topomzet hielpen met het verorberen van snert, worst, koffie en heel veel bier deed niets aan die onvrede af. „Petje af voor de Utrechtse politie. Het was aan haar professionele aanpak te danken geweest dat de zaak zaterdagmiddag in en rond zijn bedrijf niet was geëscaleerd", al dus Boogaard. Hij had zich tijdens de de monstratie op zijn kantoor zitten verbijten. Ook de in kruitdamp gehulde sprekers wa ken met het dialect van sommigen. Flet eni ge dat geregisteerd kon worden, was dat er voorlopig geen eind komt aan de acties. UTRECHT JOHAN CARBO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2