Zwolle overtreft buurjongen Zandstra Huitema de slimste in eindsprint Vriesekoop: dertiende titel Sport Shorttrackers hebben pech KNSB kan rommel nog niet opruimen Van Duij venvoorde wint al mopperend Bezuinigen op vervoerskosten kunt u we! degelijk! MAANDAG 11 DECEMBER 1995 Jin: ROB ONDERWATER. 071 -5351 Aaftink uit sprintkernploeg den haag Christine Aaftink maakt niet langer deel uit van de kernploeg van de Nederlandse schaatsbond. De zevenvoudig nationaal sprintkampioene ziet geen heil in verdere samenwer king met coach Leen Pfrommer. Aaftink (29) bedankte voor het trainingskamp dat de sprintkernploeg de komende week opslaat in Collalbo. Na een gesprek met het sectiebestuur langebaan be sloot de rijdster uit Baambrugge haar eigen weg te gaan. „We moeten als volwassen mensen doorgaan zei ze. Zij bereidt zich in het gewest Noord-Holland/Utrecht voor op de nationale sprintkampioenschappen, eind januari in Assen. „Ik hoop me te plaatsen voor de WK sprint", aldus Aaftink. Dat toer nooi is op 17 en 18 februari in Heerenveen. Laatste termijn voor De Boer utrecht Ruurd de Boer is zaterdag herkozen als voorzitter van de tennisbond (KNLTB). Hij begint aan zijn laatste termijn van twee jaar. De algemene vergadering in Utrecht stelde De Boer nauwelijks aansprakelijk voor de vertraging van de bouw van een nieuw bondsbureau annex tennishal in het Health Aqua Centre Den Hommel in de Domstad. Tijdens de vergadering bleek dat de bond meer geld moet uittrekken voor de bouw en verplaatsing van haar bureau van Hilversum naar Utrecht. De KNLTB reserveerde eerder al vier ton, maar dat geld besteedde de bond op initiatief van De Boer en zonder ruggespraak met de leden, aan andere doeleinden. „De bond heeft inderdaad een probleem met de financiering", deelde projectleider I Iendriks mede. Pech troef voor de nationale shorltrackselectie van bonds coach Peter Breukel. Het afios- singsteam, bestaande uit Mare Velzeboer (Wageningen), Dave Versteeg (Lisse), Vincent Wol vers (Woubrugge) en Harold Janssen (Leiden), plaatste zich tijdens internationale short trackwedstrijden in het Italiaan se Bormio voor de finale. Op zich een knappe prestatie, maar groter succes bleef uit door een val van één van de kernploegle den. Het team eindigde daar door als vierde en laatste. In de halve finale liet het viertal de rappe tijd van 4 minuten en 18,74 seconden klokken. Het af lossingsteam van de Nederland se vrouwen werd in de halve fi nale uitgeschakeld. Versteeg zorgde voor een op steker met zijn finaleplaats op de 1500 meter. Daarin moest hij echter het hoofd buigen voor zijn vijf tegenstanders (allen Ca nadezen). De prestatie van de talentvolle Lissenaar kwam niet geheel onverwacht. Versteeg (19) snelde dit seizoen al naar twee Nederlandse records (in Montreal op de 1500 meter en in Lake Placid op de 1000 me ter). De Italiaan Mauricio Cami- no verbeterde tijdens de Bormio Short Track World Cup het we reldrecord op de 500 meter. De nieuwe toptijd is 42,85 secon- Jeroen Straathof was de beste Nederlander op de 1500 meter. Jarenlang waren Falko Zandstra en San dra Zwolle buurkinderen. Hun ouders wo nen nog aan de Heremaweg in Heeren veen, de zijne op nummer 5, de hare op 3. Pal naast het Thialf-stadion, waar ze leer den schaatsen. Hij haalde eerst de top, zij brak wat later door. Bij de wereldbekerwedstrijden in Oslo overtrof de 24-jarige rijdster haar één jaar jongere buurjochie van weleer. Zwolle won gisteren de 1500 meter, Zandstra was zaterdag zevende. Zij verraste, hij stelde teleur. Zij verkeert al weken in topvorm, hij was ziek en is zoekende. Zij woont nog in Heerenveen, hij verkaste naar Joure. Thuis is de stemming verdeeld. De vreugdekreet die Zwolle slaakte, moet tot in de wijde omtrek van het Valle Hovin-ijsstadion- netje te horen zijn geweest. Lang aarzelde ze over hoe haar tijd van 2.09,03 in te schatten. Het was een verbetering van het baanrecord van de Noor se Jensen, met drie seconden. Na de laatste rit bleek niemand sneller. „Ik ben ontzettend blij", zei de onverwachte winnares. Zwolle miste in Oslo de morele steun van Leen Pfrommer, bondscoach van de nieuw geformeer de vrouwen-sprintploeg. Hij was zaterdag bij de ledenvergadering in Amersfoort toehoorder. Mannencoach Floor van Leeuwen stak de vingers omlaag voor Zwolle, die op een schema van 2.13 vertrok. De sprintsters reden niet in Noorwegen, Zwolle is echter van alle markten thuis, ze is ook regerend Nederlands marathonkampioene en sloot zich moeiteloos bij het allround-gezelschap aan. Traditioneel rijdt ze de snelste slotronden. ,,lk specialiseer me dit seizoen op de 1000 en 1500 meter, ik richt me op de WK afstanden." Overigens profiteerde Zwolle van de afwezig heid van Gunda Niemann. De Duitse staat na een knie-operatie enkele weken op non-actief. Maar de Friezin kwam de stunt toe, de voormalige ban- kemployee is het hele seizoen al op dreef. Bij een trainingskamp in Inzeil overtuigde ze, in Berlijn won ze de B-groep, in Heerenveen eindigde ze in het tweede wereldbeker-weekeinde als vijfde. Os lo, zondag 10 december betekende haar defini ve doorbraak. Zandstra was zondag toeschouwer. Hij verl in Berlijn zijn startplaats op de vijf kilometer, terdag reed de voormalig Europees- en wen kampioen (1992) wel. Hij Finishte als zevende de 1500 meter, en baalde. „Niet goed", zei co Henk Gemser. Het griepje dat Zandstra tijden: wedstrijden in Heerenveen in bed hield, overwonnen, het zelfvertrouwen nog niet in zii Tijdens de hoogtestage in het Italiaanse Collai de komende drie weken, moet Zandstra goed nadenken als goed trainen om begin jani bij het NK allround in Den Haag te kunnen pi De 1500 meter was helemaal geen genoe voor de Nederlandse afvaardiging in Oslo. Z terwoudenaar Jeroen Straathof eindigde als v de, Ritsma als vijfde. Hersman, één en twee Berlijn respectievelijk Heerenveen, eindigde negende. Postma finishte na problemen bij wissel met Anoefrijenko als twaalfde. Hersn verstevigde wel zijn leidende positie in reldbeker-klassement, concurrent Shirahata k\ lificeerde zich slechts als elfde. Oorzaak van de niet-alledaagse volgorde den de coaches Gemser (KNSB) en De Vegt nex) in de wind die de rijders in de laatste rit onaangenaam verraste. De zege was voor i nadees Neal Marshall, nota bene gewend i door schaatsen. In de flauwe schijnwerpers Valle Hovin was topschaatsen nauwelijks del- baar. De ISU had de wedstrijden aanvankelijl het Vikingskipet in Hamar gepland. Daar re D reerden werklieden echter afgelopen weekeiidc nog de schade die door overstroming v De 5000 meter, laatste A-afstand van de laij zondagsessie, leverde evenmin een Nederlan succes op. Bart Veldkamp won, maar hij schaa tegenwoordig voor België. De emigrant uit prin pe verbeterde met 7.00,26 het baanrecord Leo Visser (7.03,52), uit 1989. Ritsma finishte zware benen als tweede, Romme op zijn t< vlees als derde. Postma (vijfde) en Hersman (a de) misten ook op de tweede wedstrijddag I erepodium. De vijf kilometer in het Noorse hoj drukgebied was een slijtageslag. medewerker Het had zo mooi kunnen zijn. Maar luttele centimeters maak ten afgelopen zaterdagavond het verschil tussen vreugde en stevig balen. Henk Angenent boog drie etmalen na zijn in drukwekkende overwinning op het Veenoordse natuurijs op nieuw het hoofd voor zijn grootste rivaal, Lammert Huite ma. Het Drentse sprintkanon drukte in schaatscentrum De Uithof zijn schaats net even eer der over de finishlijn. Hij ont nam daarmee de rappe Alphe- naar een uitzonderlijke dubbel slag. Petra de Boer-Grimbergen stond op de hoogste podium plaats bij de vrouwen. Angenent werd vorige week bedolven ondervragen en felici taties. De nuchtere Alphenaar merkte daarover in Den Haag op: „Allemaal wel leuk hoor, maar er is een grens. Iedereen stortte zich bovenop me. Ik werd er helemaal gek van." Op De Uithof deden de A-rijders er nog een schepje bovenop. An genent moest de twee neutrali satieronden tot vermaak van het publiek op kop afwerken. De achtste ontmoeting in het kader van de KNSB-beker met als inzet de Keijzer Cup kbnde een onrustige beginfase. Leiderdorper Ruud Borst, die in Veenoord verrassend de tweede plaats opeiste, sprong al na twee ronden weg. Maar zijn 'ontsnapping' werd snel onge daan gemaakt. Ook Jan Dirk Corts liet zicji regelmatig van voren zien. De schaatser uit Koudekerk aan den Rijn, die lid is van de Alphense Schaats- vrienden, sleepte zelfs na drie spurts een premie in de wacht. Halverwege de wedstrijd vie len er bonuspunten voor het klassement te verdienen. Reden voor de top drie Huitema, Angenent en Arnold Stam om er een schepje bovenop te doen om de punten te verdelen. Hun tempoversnelling werd omgezet in een slepende, maar geslaagde vlucht. Door de niet aflatende inzet van het peloton duurde het ruim veertig ronden voordat het trio een ronde voor sprong liet aantekenen. Huite ma: „Tijdens die vlucht heb ik zwart kunstijs gezien. Het ging zo ontzettend hard. Ik kon soms nauwelijks in de slag van die twee komen." Nadat Angenents ploegge noot Haico Bouma als eerste van het afsprintende peloton de finishlijn had gepasseerd, knal den de drie koplopers door voor vijf extra toeren. Drie ronden voor het einde plaatste Stam een demarrage, die Angenent en Huitema met veel moeite pareerden. Huitema .zeilde als 'eerste de laatste bocht uit en klopte de buitenom komende Angenent opnieuw nipt. Angen ent baalde verschrikkelijk: „Dit had nooit mogen gebeuren. Maar Lammert is door zijn er varing tactisch beter in de eind sprint. Hij drukt mij als het ware naar buiten, waardoor ik meer meters moet maken." Huitema, die op zijn tandvlees moest bij ten, gaf na afloop aan: „Als An genent en ik tien keer samen sprinten, dan winnen we allebei vijf keer. Maar het komt er op neer wie op het laatste stuk de minste fouten maakt." De aantrekkelijke Cupwed strijd bij de vrouwen werd ge wonnen door de ex-Rijnsburgse Petra de Boer-Grimbergen. Zus Jolanda Duivenvoorden-Grim bergen (Noordwijk) gooide na zes ronden de wedstrijd open met een eerste vluchtpoging, die haar de premie van de eer ste tussensprint opleverde. De volgende serieuze vlucht van Je- nita Smit, Klasina Seinstra en De Boer was bepalend. Verwoe de inhaalpogingen van onder anderen de ploeggenoten Dui venvoorden en Henriëtte Vooys (Rijnsburg) strandden. Het drie tal dubbelde het peloton en sprintte even later om de winst. De Boer toonde zich door op het laatste rechte stuk half voor Seinstra te rijden ook de slim ste. Vooys finishte na een korte vlucht als vijfde. Duivenvoorden (achtste) liet zich op de laatste meters nog de zevende plek door de neus boren. Tv Nieuwe impuls voor Vlasveld medewerker Als verandering van spijs doet eten. heeft het CIOS in Heerenveen Marianne Vlas veld tot een veelvraat ge maakt. De langlaufster uit Oud Ade won gisteren in De venter een sterkbezette win- lertriathlon. Vlasveld is sinds begin vorige maand docent trainingskunde aan de Friese sporlopleiding - als vervan ger van Henk Gemser die zoals bekend recent werd ge roepen tot het ambt van schaatsbondscoafch. „Net als in de training ben je soms op zoek naar een nieuwe uitda ging en dit is er zo één," meldde de atleten van De Bataven vanuit haar nieuwe woonplaats Offingawier, on der de rook van Sneek. Het langlaufseizoen valt erdoor in het water, maar voor Vlasveld is de winter- triathlon een goede vervan ger. „Ik heb m'n vizier ge richt op de buitenlandse wintertriathlons, maar of dat lukt is nog maar de vraag omdat ik officieel alleen in de schoolvakanties vrij heb." In Overijssel traden geves tigde triatleten en langlaufers tegen elkaar in het strijdperk over 10 kilometer lopen, 15 kilometer rolskiën en 20 kilo meter schaatsen. Bij de man nen won Machiel Ittman (zesde in de hele triathlon van Almere) in 1.46.09 met ruime voorsprong op Voort- huizenaar Hofs. Vlasveld nam namens de langlaufer revanche door in Karin Kla ver de winnares van de win- tertriathlon in Assen te ver slaan. Het op de rolski gesla gen gat bleek in ijssporteen- tnim De Scheg ruim vol doende (2.03.23 om 2.04.08). Henk Angenent, hier nog in ASV-outfit, moest in De Uithof weer het hoofd buigen voor sprintkanon Huitema. archieffoto ben de bruyn Bettine Vriesekoop haalde zonder veel problemen haar dertiende titel op bij de NK. fc rotterdam Trinko Keen baarde vorige week opzien door bij de Open Zweedse titelstrijd de laatste vier te bereiken. De nummer vijftien van Europa gold sinds dien nog meer dan ooit als de grote favoriet voor de Neder landse tafeltennistitel. Keen bleek zijn goede vorm echter in Scandinavië te hebben achter gelaten. Hij was gisteren in Rot terdam in de finale van het NK kansloos tegen Dannv Heister. Bij de dames veroverde de 34- jarige Bettine Vriesekoop voor de dertiende maal de titel in het enkelspel. Keen zocht de verklaring voor zijn matige spel in het strakke tijdschema. „Als je 's avonds pas om half een naar bed kan gaan omdat je nog laat hebt ge speeld, dan is dat. voorzichtig uitgedrukt, niet leuk. Ik heb niet fatsoenlijk kunnen rusten en kunnen eten. Maar dat doet niks af aan Danny's prestatie. Hij heeft het vermqgen goed te spelen in de finale." In zijn kwart-finalewedstrijd, tegen Merijn de Bruin ontsnap te Keen rpaar net. Hij won de vijfde set met 21-19. Ook in de halve finale tegen Chen Liu kon Keen niet overtuigen. Pas in de vierde set liet de 24-jarige Rand- wijker zien dat hij over meer klasse beschikt dan de Chinees. van de plaat singslijst trof in de finale Heis ter. Ook in drie eerdere ont moetingen op het NK moest Keen zijn meerdere erkennen in zijn opponent. Hij verloor ook nu kansloos in drie games: 21- 15 21-14 21-18. Voor Heister, kampioen in '91, '92 en '93, kwam de zege onverwacht. „Ik heb op drie open kampioen schappen slecht gespeeld. Ik kwam tegenover twee verdedi gers te staan, maar ik zocht de oorzaak voor het zwakke spel ook bij me zelf. Ik ben dan ook niet naar de Open Zweedse ge gaan. Ik was aan rust toe." Twee kanshebbers bij de vrouwen. Mirjam Hooman en Gerdie Keen, meldden zich af wegens ziekte. Een afmelding die bij finaliste Emily Noor vra gen opwierp. „Het is wel toeval lig dat ze nu ziek zijn. Vorige week speelden ze nog. Bij de kwalificatie voor de Olympische Spelen zijn ze er vast wel bij." atletiek wilmar kortleever medewerker Het was winst, maar daarmee had Jaap van Duijvenvoorde na de Kralingerhoutloop meteen alles gezegd. De 32-jarige Bataaf won de wedstrijd over vijtien ki lometer, maar bleek ronduit on tevreden met zijn tijd van 49 minuten precies. De 27-ste Kralingerhoutloop was op de koude zaterdag bij zonder matig bezet. Kwamen in het verleden nog honderden mensen naar het Rotterdamse park, dit keer waren het er hooguit negentig. „Eerder min der," was zelfs Van Duijven- voorde's commentaar. „Die wedstrijd kun je echt afschrij ven." De Leidse Bataaf bleek oppermachtig nadat hij luttele kilometers na de start zijn con currenten had afgeschud. „Pas de laatste kilometer keek ik om en toen zat Henk (Ravensber- gen, een clubgenoot, red.) in eens achter me. Eerst was het vijftien seconden, uiteindelijk werden het er nog 24." Was het voor Ravensbergen de eerste keer dit seizoen dat hij binnen de vijftig minuten bleef. Van Duijvenvoorde had meer ver wacht. „Je sust gauw in slaap zonder mensen om je heen. Maar met deze inspanning en snelheid had het toch e zijn." In Den Haag was een indoor- wedstrijd in Houtrust Sport gis teren de opmaat voor het nade rende indoorseizoen, dat half februari uitmondt in de natio nale kampioenschappen. De beste prestatie van de wedstrijd kwam op naam van Noordhol lander Sven Ootjers, die over een lat op 2 meter en 12 centi meter hoogte wipte. De eerste repetitie beloofde echter weinig goeds voor de Leidse atletiek, die in de 16-jarige hoogspring ster Marieke van Velzen de bes te vertegenwoordigster had (1,50 en derde bij de juniores). Trainer Richard Hockx kwam dichtbij de vier meter polsstok hoogspringen, maar faalde nipt en bleef steken op de overigens alleszins redelijke hoogte van 3,70. Het Alphense AAV '36 le verde de enige regionale win naar in de persoon van Niels van Woude, die een goede 2.43,64 realiseerde op de 1000 meter jongens. De Leidse junio- re Jossie Rotteveel kwam op de sprinttweekamp 50 en 200 me ter net drie punten tekort een ereplaats. Wel bleef ze in 7,23 en 27,98 clubgenote Eva van den Berg voor (7,32 en 28,34). schaatsen renze lolkema gpd-verslaggever Zoekgeraakte machtigingen, spoorloze stembiljetten en urenlang gekonkel over een nieuw te kiezen bestuur. De KNSB liet zaterdag zijn leden tijdens de jaarlijkse vergadering een kijkje nemen in een bijzon der rommelige keuken. Dat die nog lang niet opgeruimd is, bleek na een chaotische dag praten. De bestuurscrisis houdt nog minimaal tot woensdag aan. Pas dan zal helder zijn of er werkelijk wat gaat veranderen bij de schaatsbond die dit week einde nauwelijks de titel 'ko ninklijk' waard was. Onder hevige druk van de emotionele vergadering ging het interim-bestuur uiteindelijk akkoord met het voorstel van de gewesten Friesland, Noord-Hol- land/Utrecht en Zuid-Holland alle kandidaten voor een be stuurszetel op een hoop te gooi en. Die groep, bestaande uit tien man, krijgt een week de tijd om uit te vogelen of ze samen de hardnekkige problemen bin nen de bond aankunnen. Woensdag komt het tiental bij elkaar in Amersfoort, op het bondsburo. Vandaag al voeren Wim Schenk en Leffert Olden- kamp een oriënterend gesprek. Schenk is kandidaat-voorzitter van de KNSB, Oldenkamp is als alternatief voorgedragen door de rebellerende gewesten. Opvallend is dat in groep van tien Ard Schenk (51) en Jan Charisius (69) zitting hebben. Beide coryfeeën zijn kandidaat voor de bestuursfunktie techni sche zaken, maar beide hebben zich de laatste weken gemani festeerd als gezworen vijanden. „Ho, ho", nuanceerde Charisi us, voorgedragen door de bond zelf, „ik heb Schenk niet bc digd. Hij mij wel. Maar ik zie als een spel zoals in het in Tweede Kamer gespeeld wol Het ene moment schelden elkaar verrot, even later zit ze weer gebroederlijk te ve deren." Ard Schenk, door gewest Noord-Holland/Utre als boegbeeld van een bestuur geïntroduceerd, hi zich op de vlakte. „Het is e bijzondere ervaring", aldus: fysiotherapeut uit Grootschl mer. „Ik heb Charisius altijd e hand kunnen geven. Dit zal ook wel lukken." Dat dit compromis uiteind d lijk uit de koker rolde, was danken aan de afvaardiging uit Friesland, Noord-Holk d/Utrecht en Zuid-Holland. eerste twee hadden donderdj avond nog geprobeerd d compromis te sluiten, maar lang praten liep dat initia^ - spaak. Toen het chal d west r d' iar. 1 c stuur zaterdag na het urenlan gekrakeel dreigde alsnog de g 11 schillencommissie in te schal 8 len, kwamen de twee gewest door bemiddeling Holland tijdens één schorsingen wel tot elkaar, echte rebellenleider, Henny Straaten van Noord-Holla s d/Utrecht, verwoordde dirt c na het dreigement van het im e rim-bestuur het nieuwe pk T Jk sta te rillen bij het woord schillencommissie. Laat als blieft deze tien man er voor zt gen de rust te bewaren binn 1 de bond. Geef ze een jaar 0 5 een structuurwijziging door voeren. De bondsdirecteur vi 1 de" van deze jaarvergadering e feestdag maken. Nu spring mij de tranen in de ogen als 1 zie wat er met mijn KNSB g beurt." genêve Oranje-jeugd tegen Schotland vóór 30 november 1996. De winnaar treft de nummer één uit groep 2. Daarin zitten Frank rijk. Zweden, Letland en de Faeröer. In totaal zijn er veer tien poules. De beste zeven lan den plaatsen zich voor de eind ronde in IJsland (Reykjavik,-22 juli -1 augustus '97). De Nederlandse voetbalselectie voor spelers onder 18 jaar is bij de loting voor het EK van 1997 in groep 1 ingedeeld bij Schot land. Litouwen en Wales. De wedstrijden in deze kwalificatie poule moeten gespeeld zijn Wist u dat u bij Kamsteeg al een echte Volkswagen Transporter Baseline Diesel met stuurbekrachtiging kunt aanschaffen voor slechts 27.995,- of leasen voor 849,- per mnd. full operational lease, 4 jaar/25.000 km p.j.? Kamsteeg

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24