overwinteren op ergometer UI Roeiers 'Ik lijk verdorie Louis van Gaal wel' Sport Grote roei-equipe start voorbereiding op Atlanta MAANDAG 11 DECEMBER 1995 ER TUSSENIN GESPROKEN Adjunclhoofdredacteur Johan Derksen in VI: ..Louis van Gaal moet nooit meer een volksmenner acte ren, want de wijze waarop hij tijdens de huldiging op het Museumplein uit zijn bol ging. vond ik beangsti gend. onverstandig en ge vaarlijk. Ajacied Marlijn Heuser in Vrij Nederland: „Voor mij is Ajax zeker niet de club van mijn dromen. Ajax is gewoon de club waar ik nu bij ben. Ajax is een geweldige club. maar ik zou er niet mijn hele le ven aan willen wijden. Idem: „In principe vind ik die aandacht van al die meisjes hartstikke leuk, maar soms word ik er ook wel eens schijtziek van. Het pro bleem is: de meeste van die meiden zijn dertien, veer tien jaar, je kunt er nog geen moer mee beginnen. Idem: „Meestal zitten we in de bus en het vliegtuig te ouwehoe ren over radio en tv-pro- gramma's of over meiden. De meesten doen niks. Ja, blaadjes lezen Als ik Boudewijn Biïch hoor zeg gen dat hij elke dag een boek leest, denk ik: nou, nou. Maar die scoort weer minder dan ik." Idem: „Ik ben door de trainers enorm onder handen geno men. Co Adriaanse zei bij de jeugd al tegen me, als die grote mond van jou niet snel verandert, kun je het bij Ajax vergeten. Van Gaal en Van der Lem hebben zo iets ook meer dan eens ge- tod. m grg.wm ogm blik waren ze me bijna zat. Ze begonnen me exta kort te houden. Dingen die van een normaal iemand werden gepikt, werden van mij niet meer geaccepteerd. Nu nog steeds. Ik mum iets te doen of ze zeggen, daar heb je hem weer. Tv-presentator en Feye- noord-supportcr Koos Postema in VI: „Ik vraag me af of I'eye- noord niet te veel een een mansbedrijf is geworden, van Van dvn llviik. Ik denk dat een democrati scher bestuur beter zou wer ken, zoals bij die 05 kilome ter boven Botterdam. Die club - ik kan de naam even niet uit m'n strot krijgen - heeft drie kanjers van be stuursleden. I)e bij Schalke '04 voethal- lende Youri Mulder in Pa- ,,ln Duitsland word je als voetballer meer op een voet stuk geplaatst. Je hebt meer statics. In Nederlarul heeft men veel meer het beeld van: daar heb je die domme voetballer. Dat Duitse gedoe bevalt me be ter. Ja natuurlijk ben ik maar een voetballer, dat is zo, maar het is toch leuk dat je prestaties worden ge waardeerd. Idem: „Weet je, iedereen krijgt een stempel. Voetballers zijn dom volk en lezen geen boek. Maar hij ons zag ik laatst Nietzsche de brieven bus binnenglijden en dat is toch echt behoorlijk heavy. Idem: „Arie Haan mag bellen, ze ker. Feyenoord zou een goede optie zijn. Italië ook. Als je ziet hoe Winter het daar doet. Zoals hij daar speelt, is toch geen straf? Maar geen Padova. Het moet wel een club uit de top 5 zijn. In Engeland zijn bij clubs. Clubs met historie spreken me aan. Zo'n club is Schalke ook. liet is geen (Jerdingen of Leverkusen, voel je" Idem: „Ik vind geld wel belang rijk. Of nee, ik moet het an ders zeggen, liet gaal niet alleen om het geld, het gaat om meer. Neem nou Schal ke. De keeper verdient meer dan ik. Nou, dat kan niet. Dan zeg ik: ik wil twee ton meer verdienen. Ik noem maar iets. Dan gaal het niet over geld, want ik verdien genoeg, maar Iwi gaal om de status en de positie in het elf lal. Derde plaatsen voor Eijs en Dekker Amsterdam Irene Eijs heeft tijdens de verkorte finale (500 me ter) van de open Nederlandse ergometerkampioenschappen ge noegen moeten nemen met de zesde plaats. De Leidse vice-vve- reldkampioene in de dubbel-twee kwam zaterdag in de Amster damse Apollohal beter voor de dag bij de test over 2000 meter, die zij als derde aflegde (6.49,5). Haar stadgenote Femke Dekker (Die Leythe) werd derde bij de meisjes junioren 17/18. De eer stejaars junior Thomas Dirksmeyer (Die Leythe) eindigde als zesde bij de junioren 17/18. De eerstejaars mannen van Asopos de Vliet legden beslag op de vierde plaats. Njord-skiffeur Bas Al- torf werd ook vierde in de lichte j Rob Scholtes beëindigt NK als vijfde Maastricht» Rob Scholtes heeft het Nederlands kampioenschap kunststoten als vijfde afgesloten. De biljarter uit Voorschoten liep zaterdag in Maastricht de halve finale mis door een neder laag tegen Sander Jone. Scholtes scoorde tijdens het NK wel het op één na beste percentage, maar meer dan een vijfde plaats le verde hem dat niet op. Kampioen werd Johan Luising, die in de finale verrassend won van Ger Holka. ijs: Zestig roeiers zijn opgenomen j in de voorlopige Nederlandse olympische selectie. De lijst met namen werd zaterdag vrijgege- rs Wi ven bij de ergometerkampioen- xi schappen in Amsterdam. Vanaf oldo 1 januari worden de roeiers met lan financiële steun van NOCNSF nsci vrijgesteld om zich voor te be- 12) reiden op de Spelen, rnat Coach René Mijnders, die re- kent op een grote medaille- n oogst, slaagde erin accommo- iterd datie te regelen in de buurt van >che( de olympische roeibaan. De )e b huisvesting van de Nederlandse en fi equipe was aanvankelijk op 88 ieke kilometer van het water ge- Ben pland. Van de zestig roeiers ko- men, afhankelijk van het resul- 1 taat van de laatste kwalificatie wedstrijden, ten minste 32 en ten hoogste 46 in Atlanta in ac- Voor de plaatsen in de Hol- »i|l land Acht zijn 16 kandidaten. Uit de afvallers kunnen een twee-zonder en een vier-zonder worden geformeerd. De laatste ploeg moet zich bij olympische erj kwalificatiewedstrijden in Lu- -kan zern iuni) no8 we' P'aalsen voor de Olympische Spelen. De 1 roi uitbreide selectie telt weinig dd i verrass'n8en- Mark Emke bleef X hii riin hpslnit om wpppns fiiri- Mijnders deelde mee, dat er in 1996 prijzengeld beschikbaar komt bij de wedstrijden om de Holland Beker. Bij zowel de mannen als de vrouwen be draagt de bonus voor de win nende achten 10.000 dollar op de Bosbaan, de beste skiffeurs krijgen de helft van dat bedrag. Het prijzengeld moet de buiten landse deelname stimuleren. De zestig geselecteerde Nederlandse roeiers voor de Olympische Spelen in Atlanta zijn: Scullen: Adri Middag, Sander van der Marck, Pieter van Andel, Joris Loefs, Merlin Vervoorn, Matthijs van der Schoot, Gerriljan Eggenkamp en Ge rard Egelmeers Hoofdcoach: Jan Klerks. Boord: Nico Rienks, Ronald Florijn, Kai Compagner, Niels Henk-Jan 1 onij bij zijn besluit om wegens tijd gebrek op te stappen bij de lich te vier-zonder. Coach Kris Kor- zeniowski hevelde bij de vrou wen Meike van Driel over van de acht naar zijn scull-selectie (twee riemen per roeier). De coach maakte het voorbehoud dat de Utrechtse kan terugkeren bij de boordroeisters als zij als sculler niet aardt. De Koninklijke Nederlandse Roei Bond gaat voetje voor voetje op de professionele toer. né Mijnders. Assistent-coach: Adriaan Lieszner. Scullen licht: Pepijn Aarde- wijn. Maarten van der Linden. Pim van Oppenraaij, Bart Breuk, Joris Vrij en Rinze Knol. Hoofdcoach: Jan Klerks. Boord licht: Brian Hitchcock, Ar- noud Beens, Mare Wissing, Titus Wey- Hoofdcoach;..Kns Korzeniowski. Assis tent-coach: Diederik de Boorder Vrouwen: Scullen (twee riemen per persoon): Irene £ijs, Eeke van Nes, Nelleke Penninx, Anita Meiland, Meike van Driel en Anne van Vulpen. Hoofd coach: Kris Korzeniowski. Assistent- coach: Brigitte Koene. Boord (één riem p.p.): Tessa Knaven, Tessa Appel doorn, Muriel van Schilfgaarde, Femke Boelen, Rita de Jong, Anneke Venema, Astrid van Koert, Marieke Westerhof, Marleen van der Velden, Elien Meyer, Seada van den Herik Stuurvrouw: Jissy d( coach: Kris Korzenio Hoofdcoach: Kris Korzeniowski. Assis tent-coach: Hans Lycklama Begeleidingsteam: Henk Hospers (chef OPVALLEND AANWEZIG Naam: Jan Slingerland Club: BC Leiden Leeftijd: 48 Beroep: beleidsmedewerker interne controle gemeente Zoetermeer Jan Slingerland liet vorige week in deze krant weten, dat het eerste team van BC Leiden een beroep op hem mocht doen in de strijd tegen degradatie. Prompt ging de telefoon. Zo stond de routi nier uit het tweede team za terdag plotseling weer in de hoofdmacht van de Leide- naars in de badmintonderby tegen Apollo uit Roelo- farendsveen. Slingerland won al zijn partijen, maar kon niet voorkómen dat zijn n met 5-3 verloor. Blij met jouw drie ningen? „Absoluut niet, al ging het me gemakkelijk af. In het enkel spel versloeg ik een jongen van een jaar of 23 met 15-5, 15-7. Ik mag dan bijna 49 zijn, maar ik veeg ze, die jongeren. Als wij 4-4 hadden gespeeld, had ik veel meer voldoening van mijn winstpartijen gehad. En we hebben de kans gehad om ook het tweede gemengd dubbel te winnen. Daarvan baal ik verschrikkelijk. Heb jij je nieuwe teamgeno ten wel hard genoeg aange moedigd? „Daaraan heeft het zeker niet gelegen. Vanaf de kant ben ik net zo fanatiek als wanneer ik zelf speel." Krijgt jouw optreden in het vlaggeschip van BC Leiden nog een vervolg? „Geen flauw idee. Ik ben alleen uitgenodigd voor de wedstrijd tegen Apollo. Maar mijn cc bod blijft staan. Ik mag nog één keer invallen zonder dat dat consequenties heeft v mijn eigen team. In het tweede team had ik trouwens vrijdag ook al drie wedstrijden ge speeld en gewonnen. Zes par tijen in twee dagen, ik draai er mijn hand niet voor om. Buiten staat Nederland mas saal op de schaats, binnen in de Amsterdamse Apollohal pei gert een handvol roeitoppers zich af op de ergometer. De Bosbaan is bedekt met een laagje ijs, dus komt het goed uit dat de KNRB zaterdag 9 decem ber heeft uitgekozen voor een bondstest op de home-trainer voor roeiers. Die hebben im mers een nog grotere hekel aan ijs dan aan de ergometer. Het apparaat bestaat uit een comfortabel bankje, dat naar voren en naar achteren kan glij den, een handvat aan een koord waarmee de 'droogroeier' een ketting in gang kan zetten. Net als bij een fiets is er een groot en een klein 'blad' met veel of weinig tandjes. Verder is een in het oog springend computertje aan het apparaat bevestigd, dat kan worden ingesteld op de be grote prestatie. Het ziet er een voudig uit, maar de ergómeter kan een roeier in een paar mi nuten volledig 'slopen'. Hoewel veel roeiers thuis over een dergelijk apparaat beschik ken, vinden zij het 'droogroei- en' niet leuk. Het blijft surro gaat; zij missen het water. Als trainingsvorm kan het ermee door. „Thuis zet ik een walk man op en de televisie aan", zegt Laurien Vermulst, op de wereldranglijst over 2500 meter de hoogstgeklasseerde ergome ter-specialiste bij de lichtge wichten tussen de dertig en veertig jaar. „Dan vliegen de uren voorbij. Maar bij zo'n wed strijd zitten de toeschouwers zo dicht op je. Ze kunnen bij wijze van spreken iedere zweetdrup pel zien vallen. Dat is voor mij een reden om me na afloop overeind te houden, hoe kapot ik ook ben. Ik vind het een beetje gênant om me te laten opdweilen, met al die mensen om me heen." De Open Nederlandse Er gometer Kampioenschappen laat de 35-jarige Utrechtse, mo menteel iets te zwaar voor haar gewichtsklasse, graag aan ande ren over. De van bondswege aanbevolen test over 2000 me ter, die het publiek op monito ren met figuurtjes en cijfers kan gadegeslaan, neemt slechts een minuut of zes (mannen) of ze ven (vrouwen) in beslag. In dat tijdsbestek komt iedere deelne mer zichzelf onherroepelijk te gen. Na afloop ligt de grond be zaaid met uitgetelde roeiers. Ervaring is een pre', want ar geloze deelnemers zouden zich in een mum van tijd 'opblazen'. Deelneemsters aan de open Nederlandse ergometerkampioenschappen zitten klaar voor de start van hun zeven minuten durende kwelling. foto anp De gelouterde Ronald Florijn („Dit is een stuk gemakkelijker dan roeien") doet dat uiteraard niet. Na een snelle start, de eer ste vijftien seconden slaat de vermoeidheid nog niet toe, 'roeit' hij ijzig constant naar een tijd net onder de zes minuten. Na de voorwedstrijd, die van wege de gangbare afstand van 2000 meter voor selectie-roeiers het belangrijkst is, laat hij de fi nale over de incourante afstand van 500 meter aan zich voorbij gaan. Zijn maatje Nico Rienks houdt er een vergelijkbare werkwijze op na. Hij stoeit vijf seconden langer met zijn 'kwel geest' dan Florijn, maar is .al lang blij dat hij niet uit de toon valt bij zijn collega's van de Hol land Acht. „Normaal gesproken doe ik niet eens me aan dit soort wedstrijden", aldus Rienks, die momenteel slechts een training per dag afwerkt. „De resultaten zeggen ook niet alles. De score hangt samen met je lichaamsgewicht. Je kunt het resultaat hoogstens vergelijken met eerdere testen. In de trai ning gebruik ik de ergometer wel regelmatig. Ik heb er thuis en op mijn werk een staan." Bij Seada van den Herik gaat de 'liefde' voor de ergometer minder ver. De verrassende winnares van de finale bij de zware vrouwen meldt dat zij het apparaat ondanks aandringen van haar vriend bewust niet in huis heeft gehaald. „Ik wil het roeien en mijn vrije tijd geschei den houden", aldus Van den Herik, die in de Finale vergat haar computer goed in te stel len. „Daardoor had ik geen houvast aan een schema. Ik kon alleen maar kijken naar de on derlinge verschillen op de mo nitor. Misschien ging het daar om wel zo goed." De Amsterdamse roept ver volgens Anita Meiland uit tot mede-winnares van het er gometer-goud. Hoewel zij geen medaille om haar hals heeft, voelt Meiland zich als snelste van de 2000 meter-test in de voorronde de morele kampioe ne van de roei-equipe van coach Kris Korzeniowski. Net als haar collega's loopt zij op haar laatste benen als gevolg van de drie trainingen die zij dagelijks afwerkt. Meiland: „Tot kerst zijn het voor ons loodzwa re weken. Ik weet niet of het al lemaal goed uitpakt. Maar Kris is een coach met zo veel olym pische successen op zijn naam, dat ik mij met het oog op Atlan ta volledig onderwerp aan zijn trainingsschema's." Na haar zege in de voorronde werkt Meiland de finale op de ergometer plichtmatig af. Zij eindigt op de 500 meter als ze vende van de tien. Bij de man nen komen slechts zeven van de tien finalisten opdraven voor de toegift. Jochem Janssen blijkt nog explosiever dan de honderd kilo zware Niels van der Zwan, de winnaar van de 2000 meter. Nico Rienks zit dan al lang en breed thuis in Ouderkerk aan de Amstel, misschien wel af te kic ken op zijn home-ergometer. tim brouwer de koning aanstormende tennistalenten voor te bereiden op de grote bo ze wereld van de journalistiek. Want als die finale is gewonnen of verloren, dan staan daar meteen die verslaggevers om de sporter heen. Volgens Smeets is de kans groot dat er een lange woordenstroom volgt en een antwoord dat kilometers van de vraag afwijkt. „Neem Jacco El- tingh. Vraag hem na een wed strijd voor de grap waar de Rijn ons land binnenkomt en hij be gint te reutelen over 'de back handkant en vervolgens cross court de baan uit'. Denk eens even na alstublieft en kraam niet meteen van die onzin uil." Smeets vindt dat sporters vaker gebruik zouden moeten maken van het recht om te zwijgen. „Zoals Jan Raas die ziek was van een nederlaag en na een klas sieker tegen me zei 'rot op'. Toen kregen we op de tv drie minuten fantastische stilte, u gratis aangeboden door een laaiende Raas. Het was schitte rende televisie." Leegheid Smeets is zich overigens bewust dat de leegheid niet altijd in het antwoord zit opgesloten, maar ook regelmatig in de vraag. „Dan vraagt een journalist aan een golfer: ,was dit je beste hole-in-oneooit?' Maar soms moet je wel met de zogeheten masserende vraag komen. Om de man of vrouw tot bedaren te brengen. Dat moet dan ook weer niet worden overdreven. Ik kan me herinneren dat Michiel Schapers op een vraag reageer de met een antwoord van vier minuten en twintig seconden. Dan was Studio Sport al lang af gelopen, maar Michiel ratelde nog effetjes door in de micro foon die niet meer aan stond. Later begreep hij dat korte hel dere antwoorden wel de uitzen ding haalden." De jonge tennis sers begrepen, net als Schapers zelf, de boodschap. rob van der zanden In Nederland heerst geen echt topsportklimaat. „Wij zijn veel te afhankelijk van toevallighe den," zegt Mart Smeets. „Er moet eerst een donderspeech zijn, waarna we wakker schrik ken en hopelijk dat ene mo ment aanbreekt, ons Hollands kwartiertje. Feitelijk zijn we na al die jaren nog altijd kinderen van Karei Lotsy." Sporten is plezier, een spelletje, meer niet. Maar topsport is lij den. Als je die lijdensweg kunt en wilt opbrengen, mag je die lange ij misschien ooit vervan gen door een korte ei. Je kunt pas leiden als je geleden hebt. Misschien was het allemaal geen nieuws wat Smeets giste ren tijdens een lezing in War mond vertelde, maar in elk ge val wel leerzaam en indringend. Bovendien kon het geen kwaad om zijn gehoor - bestaand uit de toptalenten van het Neder landse tennis, coaches, ouders en bestuurders - eens even in te peperen waar het allemaal om draait in de top. Want tennis sers weten in de meeste geval len niet zo goed raad met ter men als 'afzien' en 'snot voor de ogen'. In deze tak van sport word je toch wel miljonair, ook al verlies je regelmatig. De tennisbeloftes van Neder land kennen de naam van Karei Lotsy, de legendarische coach van Oranje, waarschijnlijk niet, maar de boodschap was duide lijk. Zeker voor de wat meer er varen spelers en trainers in de zaal, zoals Miriam Oremans, Stephanie Rottier, Stanley Fran ker en Michiel Schapers die ook waren afgekomen op de jaarlijk se studiedag van de internatio nals en oud-internationals (de IC-club). Smeets ging diep in op de de tails die het verschil tussen sport en topsport bepalen. Het was geen misschien toeval dat de voorbeelden vooral uit het wielrennen en schaatsen kwa men en niet uit het tennis. Toch wilde Smeets niet denigrerend doen over de tennissport. Mart Smeets bij Dekker „Eigenlijk zijn wij nog altijd kinderen van Karei Lotsy." foto loekzuyderduin „Maar als ik in New York 's och tends om zeven uur op Flushing Meadow kom en ik hoor plok, plok terwijl de vliegtuigen laag over komen dan weet ik wel heel zeker dat er geen Neder lander staat te trainen. Dat is dan Stefan Edberg, die de avond ervoor pas na midder nacht klaar was met zijn eerste ronde, maar nu wil wennen aan het spelen met vliegtuiglawaai. Een topsporter." Wat is topsport? Voor journalist en auteur Smeets niet zo'n moeilijke vraag. „Topsport is toegroeien naar het moment en op dat moment supreme zeg gen: ik heb getraind omdat ik de beste wil zijn en nu zal ik het worden ook. Het moment waar op je lichaarrt vermoeid raakt en tegen je hoofd zegt: ik kan niet meer. ik stop ermee, wat jij doet moet jij weten, maar ik haak af. Waarna je hoofd zegt: nee lui, wij hadden een afspraak om kampioen te worden en daar gaan we nu voor." „Dat moment breekt voor een schaatser op de 5 kilometer aan bij 4200 meter. Hein Vergeer heeft het mij een uitgelegd. Vanaf 4200 meter hoor en zie je niets meer. Ook het gelul van je coach niet meer. Hein zei datje het moet vergelijken met een ligbad waarin je langzaam je hoofd onderdompelt. Je ziet al les door mat glas en hoort op de achtergrond wat gemurmel." „Thomas Gustafson heeft in '88 in Calgary dat gedaan wat ik be doel. Hij moest op 4200 meter nog drie seconden goedmaken op Leo Visser en dat kon bijna niet. Heinze Bakker zei: zet u de champagne maar in de koeler, want we hebben goud. Maar Tommy presteerde het orn Vis ser met 0,2 seconde te verslaan. Zijn hoofd speelde de baas over zijn lichaam toen dat tegen sputterde. Hij had een jaar in het bos getraind, vreselijk afge zien en met zichzelf de afspraak gemaakt om goud te pakken. Niks opgeven, niks kapot zitten, niks zilver. Goud." Smeets verheft de stem en be gint ongewild demagogische trekjes te vertonen. „Verdorie zeg, ik lijk Louis van Gaal wel." Hij is in Warmond ook om de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21