Ik blijf toch een doodgewone jongen' Sparta blijft lachen 'De Kist' voelt geen nattigheid Sport Tien rode kaarten in de eerste divisie Negen groepen bij WK-loting iAANDAC 11 DECEMBER 1995 rob onderwater. 0 ilenn Helder bij Arsenal wars van sterallures en kapsones Sef iregern Serain) dorf-ae nieuwe held van Arsenal komt eraan. Glenn Helder i-B?énPeft op Highbury nog niet de status van Dennis Berg- ■4DonPmP Populaire 'an Wright, maar de kwajongen die gar11pit bij Sparta en Vitesse zijn brood verdiende, hoeft zich schaifcinig zorgen te maken over zijn toekomst. Zijn boter- Jrtl7lm is tegenwoordig zeer dik belegd, zijn optredens in ngei£{ rood-witte shirt van Arsenal zijn steeds beter ver- DEN MARCEL VAN D City Tottenfo-VERSLAGGEVER )7 Muljn peperdure, fonkelende au- Astorjmobiel van een Duits merk, ighanjjn prachtige villa met vijf kapkamers, drie badkamers, ?/>A/Wefvertrekken en dubbele gara- Bastia^ aan de rand van Londen ver- -Giieulgdt zijn werkelijke rijkdom, lantesfjn transfer van 2,3 miljoen rg-Leiiond, een slordige zeven mil- 3^5, pen gulden vorig seizoen, heeft pn de 27-jarige Leidenaar een TfA/iJemiddeld man gemaakt. Toch irnoniJ verwaandheid hem vreemd. xantijj lacht voortdurend om de aanaljnxe, waarmee hij wordt om- >k 2|ngd. ^nj „Ik heb die auto met een lek- Ier stukkie muziek erin, omdat kdat leuk vind. Dat is het enige - /7raarmee ik mijzelf kietel. Waar- -Ban|m zou ik het niet doen? Ik ben iza6r Pjgezel, verdien een paar stui- Piacjers door te voetballen bij een prachtige club. Maar ik blijf 2. jujoor mijn vrienden en voor de -azioLjpporters een doodgewone 7 u^pngen," zegt Helder. „Voor de :a' i3jerste fan die een handtekening ari i^raagt heb ik een glimlach, naar voor de honderdste ook. spaIp moet je afkomst nooit verloo- ete-#ienen, hè." Depj Zijn donkere ogen hebben oortdurend een ondeugende Se^lik. Bij de Londense club we it zijn collega's dat ze hem oor gek kunnen zetten, ilenn Helder heeft meer praat- dan Dennis Bergkamp, die immer een zekere beschei- 18,Tienheid uitdraagt. Maar Hei fratsen vallen goed, ook bij publiek. Het maandblad "he Gunners' hield een enque ue onder de supporters. Een van ue vragen was welke speler in vergelijking met vorig seizoen lie grootste progressie had ge koekt. Helders naam stond Waarbij het hoogst genoteerd. „Dat deed me best wel wat. lAls ik reserve ben - en dat is dit seizoen gelukkig niet meer zo vaak - en ik ga warm lopen langs de lijn dan beginnen de mensen te zingen en te klap pen. Pas riep er nog een dat het een schande was dat ik niet in de basis stond. Daar moest ik om lachen. Maar ik'ben eerlijk genoeg om te zeggen dat het me streelde." Arsenal is niet zomaar een Premier League club in Enge land. Het is een instituut met een uitstraling zoals alleen Manchester United die in het noorden van het land heeft. Het is geen schande om daar af en toe op de bank te zitten. Arsenal heeft meer dan twintig spelers onder contract staan die allen minimaal een half miljoen per jaar verdienen. De concurrentie is moordend en het aantal wed strijden per seizoen door de deelname aan drie competities (Premier League, Coca Cola Cup en FA Cup) gigantisch. De mensen zijn tevreden om dat je goed presteert als linker spits en geen twintig miljoen hebt gekost... Helder. „Het is waar dat ik niet de druk op mijn schouders heb die Dennis heeft. Toch vind ik zeven miljoen gulden nog steeds een behoorlijk bedrag voor een aanvaller. Had er een duurder prijskaartje om mijn nek gehangen, had ik er geen moeite mee gehad. Ik ben me heel bewust van mijn kwalitei ten. In de eerste wedstrijd die ik hier speelde heb ik een stan daard neergezet. Daarna wist het publiek meteen wat men van mij kon verwachten. Maar vergis je niet, als ik slecht speel krijg ik het ook te horen, hoor." Hoogstandjes „Het Engelse publiek is gek op technische hoogstandjes en op mooie acties. Nou, die maak ik natuurlijk graag. Ik blijf altijd d1Utrecht verliest opnieuw Waar Simon Kistemaker gaat, zijn de spreekkoren. Gek ge noeg altijd in positieve zin. De trainer van FC Utrecht heeft bij elke club waar hij werkte een speciale band met de suppor ters. Vooral dank zij hen zit Kis temaker, ondanks het verlies gisteren tegen FC Twente (0-3), volgende week weer op de bank bij de Utrechtse club. Wan.t ont slag zou het bestuur duur ko- te staan. Simon moet blij ven!, klonk het uit duizenden kelen. „Dat zijn voetbalkenners, dat hoor je zeker wel", reageer de de Noordhollander. De zege van FC Twente viel te hoog uit. Hoewel interim-trai- Fred Rutten zei dat zijn ploeg de eerste helft had gecon troleerd, was het vooral FC Utrecht dat domineerde. Na tien seconden liet Jörg Smeets een lob los die doelman Sander Boschker bijna verraste. Maar zoals vaker dit seizoen kon de thuisploeg het overwicht niet uitdrukken in doelpunten. FC Twente kwam in de 35-ste mi- op voorsprong. Michel Boerebach zette de vrije trap op de voet van Nico-Jan Hoogma, die knap inschoot. De Tukkers speelden daarna de wedstrijd op basis van hun sur plus aan technische en tacti sche kwaliteiten uit. Bosvelt scoorde twee keer. Vitesse - Volendam or het eerst dit seizoen heer- in stadion Monnikenhuize Arnhem een echte voetbal sfeer. Vitesse speelde gisteren tegen FC Volendam bij vlagen goed en ook het resultaat mocht zijn: 2-1. Aan de basis van het goede spel van Vitesse stond Gorter, de vormgever die met de inmiddels ontslagen trainer Speldbos botste. Hij speelde voor het eerst onder leiding van het nieuwe technische duo Thijssen-Jongbloed een hele wedstrijd. Gorter deed dat uit stekend. Niet alleen profiteerde het elftal van zijn individuele hoogstandjes, ook het zelfver trouwen van de spelers afzon derlijk nam zichtbaar toe. De terugkeer van Gorter in de basis kostte Atteveld zijn plaats. Laamers speelde opnieuw als li- mijn man opzoeken en ik zorg elke wedstrijd dat ik er een aan tal keren met mooie passeerbe wegingen langsvlieg. Pas speel de ik een vent met een hakbal langs de lijn door de benen. Ik geloof dat er 20.000 man aan een kant van het stadion gingen staan om de herhaling op het grote videoscherm te zien, ha, ha. Ach, de mensen zijn tevre den, andersom laat ik goed merken dat ik daarvoor iets wil terugdoen." Dennis Bergkamp had het de eerste maanden zwaar, maar hij was na twee jaar Inter Milaan wel wat gewend. Dat heeft hem wellicht geholpen in Engeland. Helder: „In het begin hebben ze heel wat 'shit' over Dennis ge schreven. Dan zie je weer hoe betrekkelijk het leven van een voetbalprof is. Als hij drie duels niet scoorde, maakten ze hem af. Nu scoort hij regelmatig en prijzen ze hem weer de hemel in. Maar het is waar dat hij zich goed staande heeft gehouden. Aan de andere kant moet hij daarmee leren leven. Dennis wordt beschouwd als de top van de top, hij hoon bij de beste voetballers van de wereld. Zoals ze over hem schrijven, negatief en positief, zullen ze over mij nooit doen. Ik kan goed voet ballen, maar ik hoor natuurlijk niet bij de wereldtop." Dominant „Ik heb dit seizoen bijna elke wedstrijd met Dennis samenge speeld en maak hem ook buiten het veld veel mee. Bij de club is hij nu dominant aan het wor den, in elk geval veel meer dan in het begin. Juist omdat ik hem bij Arsenal zo goed heb leren kennen, zie ik dat hij bij het Ne derlands elftal anders speelt. Bij Oranje is hij wel verbeten en heeft hij weliswaar diezelfde ge drevenheid om goed te preste ren, maar om de een of andere reden lukt het hem gewoon niet. Tegen Noorwegen, zag ik bij zijn allereerste duel om de bal zijn ogen bijna vuur schie ten. Zo agressief en gretig was hij, misschien kookte hij wel van binnen. Dus aan zijn instel ling ligt het echt niet. Nu is het ook niet zo dat hij slecht speelt bij Nederland. Alleen doordat zijn niveau zo hoog ligt, wordt er van hem veel meer verwacht dan hij vaak brengt bij Oranje. Hij behoort briljante dingen te doen, want daarvoor staat hij tenslotte aan de top." „Arsenal wordt voor het eerst sinds jaren in Engeland bewon derd vanwege het mooie voet bal. Daar kun je de komst van Dennis en mij niet los van zien. Wat individuele kwaliteiten be treft horen Ian Wright en Paul Merson ook bij de besten. Daar achter komt pas de rest." Het duel van woensdag tegen Ierland is een feest der herken ning voor Helder. Bijna iedere Ier speelt in de Premier League. „Ik heb ze stuk voor stuk ont moet in beker- of competitie wedstrijden. Technisch en tac tisch stelt het bij die jongens al lemaal niet zo veel voor. Als ik de elftallen een beetje vergelijk, denk ik dat Nederland in Liver pool de beste papieren heeft. Nu vind ik dat Oranje met de spelers die het heeft op papier ook Duitsland of Italië kan ver slaan. Alleen gaat het er om dat je er op de dag van de wedstrijd als ploeg staat. Daar gaat het bij ons nogal eens mis." De Ieren hebben voor Helder geen speciale wapens. Hebben ze iets waar Helder jaloers op is? „Die Ieren? Ha, ha, ha, helemaal niks. Hun instelling? Ach, daar wordt al jaren veel ophef over gemaakt. Maar met mijn instel ling is ook niks mis. Ik kan ook blijven gaan als het moet. Ik geef eerlijk toe dat ik me vroe ger ook doodergerde voor de te levisie bij wedstrijden van het Nederlands elftal. Het kwam op •mij altijd zo plichtmatig over. Het was net alsof het de spelers geen reet interesseerde. Bij de Ieren en Engelsen druipt het van hun gezichten af dat ze wil len knokken, maar ik weet nu uit ervaring dat zij niet anders in elkaar steken dan wij. Ze ha len door de weeks ook een bier tje, gaan uit of leven maar raak. Sinds ik zelf deel uitmaak van het Nederlands elftal weet ik dat iedereen heel hard werkt om goede resultaten neer te zet- „Wij hebben McGoldrick in de selectie. Die heeft het de laatste weken over niets anders Glenn Helder: „Van het spelen in Oranje krijg ik een ongelofelijke kick." gehad. Hij zei tegen Dennis en mij: 'Kijk maar uit, want het wordt hakken op Anfield'. Ik zei: 'Je komt maar, jongen. Dacht je nu echt dat we daar bang voor zijn?' Nee, daar moesten Dennis en ik alleen maar om lachen op de training. Zoals we wel vaker samen lol hebben. Soms wil de trainer dat we dingen doen, die wij heel onlogisch vinden. De Engelsen voeren het dan zonder een woord te zeggen uit. maar wij denken even na en durven te antwoorden dat het onzin is wat we doen." „Van Ierland-Nederland heb ik heel hoge verwachtingen. Het i kick. wordt voor mij de mor strijd in mijn carrière, len in Oranje krijg ik I ).u die wedstrijd nu in Liver pool is, is meegenomen. Ik ken het stadion. Maar al hadden we in Zuid-Afrika die beslissende wedstrijd moeterv spelen, dan had ik er ook naar uitgekeken." bero. Vitesse startte fel en goed maar kreeg niettemin na zestien minuten onverwacht een doel punt van Bociek tegen. Nog voor de rust boog de thuisploeg de achterstand om in een voor sprong. Vier minuten na het openingsdoelpunt van Volen dam scoorde Gorter uit een strafschop (na een overtreding op Curovic) en in de blessure tijd van de eerste helft liet Ma- kaay eindelijk zien waarom hij een van Vitesse's best betaalde spelers is (2-1). NEC - Willem II De laatste vraag op de perscon ferentie kwam van Wim Koever mans zelf. „Wat heeft RBC te gen Telstar gedaan? De nieu we trainer van NEC behaalde op zijn tweede werkdag in De Goffert een punt tegen Willem II en was daar tevreden mee, hoewel de Nijmegenaren meer hadden verdiend dan 1-1. NEC moest zaterdag ook met noeste arbeid een snelle domper zien te overwinnen. In de tiende mi nuut gunde scheidsrechter Blankenstein de bezoekers een uiterst dubieuze vrije trap na een tackle van Langerak. Van achttien meter joeg Van der Vegt de bal achter Brookhuis: 0- 1. NEC, dat voor rust nog veel te onrustig en onzuiver opbouw de, kreeg de tegenstander steeds beter onder controle. Een kwartier na rust verslikte verde diger Stam zich, NEC-aanvaller Sumiala verklungelde op zijn beurt de kans, maar bezorgde met een gelukje de bal bij Kooi- stra. Diens voorzet kon door de Finse international van dichtbij achter Van Fessem worden ge kopt: 1-1. Fortuna - RKC Fortuna Sittard en RKC wilden zaterdag in Sittard onder geen beding verliezen. Het duel ein digde dan ook in 0-0. Verliezers waren er toch: de 5000 toe schouwers. Beducht voor de Waalwijkse counters hield de thuisclub gedurende negentig minuten een extra speler ach terin. Trainer Verbeek zweert bij 4-4-2, een succesvol systeem als een oefenmeester variatie in bouwt. Dennis Krijgsman (links) van Sparta houdt Groninger Joop Gall met handen en voeten van de bal. foto»anp Iets te vroeg waande Sparta zich gisteren de nummer drie van Nederland. Ook de supporters van de Rotterdamse stuntploeg verkeerden tij dens de thuiswedstrijd tegen FC Groningen even in hogere sferen. „We gaan naar Tokyo", zongen de overmoedige fans zelfs. De rake kopbal van Dean Gorré maakte in de slotfase een einde aan alle gezangen op het Kasteel: 1-1. „We kunnen dus nog steeds naar boven kij ken", stelde trainer Henk ten Cate gelaten vast. „We hebben tegen Groningen zeker niet goed ge speeld. Mijn spelers waren heel erg teleurgesteld dat ze niet hadden gewonnen. Dat vind ik een goed teken. Dat is misschien nog wel de grootste winst van deze wedstrijd." Zijn collega Hans Westerhof zat er in de pers kamer ook een beetje bedroefd bij, het late doel punt van de sterk spelende ex-feyenoorder ten spijt. Evenals Ten Cate had de Groningse coach voldoende winstkansen voor zijn ploeg gezien. „Daarom was die gelijkmaker ook dik verdiend", bromde hij. FC Groningen kon op het bevroren veld spel- technisch het beste uit de voeten. Vooral in de eerste helft hadden de bezoekers een groot over wicht, ook al omdat Sparta soms zeer knullig (uit- )verdedigde. De vleugelspitsen De KruyfT en Sion waren hun tegenstrevers (Van der Meer en Smith) veelvuldig te snel af. Tot treffers kwam Groningen voor de rust echter niet. Beide aanval lers konden in fraaie posities de juiste richting niet vinden. Na de pauze liet Sparta bij vlagen zien waarom het team momenteel de beste ploeg van Rotter dam is. De jeugdige brigade van de toch wel trot se Ten Cate („Ruim de helft speelde vorig Seizoen nog in het tweede elftal") kwam niettemin goed koop aan een voorsprong. De warrig leidende ar biter Schaap zag een strafschop in een valpartij van Santos na een onschuldig duel met Boudes- teijn en De Jong. Dennis de Nooijer maakte van elf meter geen fout. 1 -0. „Een onbegrijpelijke beslissing van Schaap", mokte Westerhof. „Ik kon toch al geen touw vast knopen aan al zijn beslissingen." Ma de ope ningstreffer in de 54-ste minuut kreeg Sparta nog twee droomkansen. Eerst was Santos vrij voor doelman Lodewijks te zelfzuchtig, kort daarna kopte topscorer Dennis de Nooijer in riante posi tie de bal pardoes in de handen van de Groningse sluitpost. „Meer dan 100 procent kansen", foeter de Ten Cate, die met zijn ploeg nog altijd tegen een negatief doelsaldo aanhikt. „Zeker Dennis mag in zo'n situatie eigenlijk niet falen." Gorré strafte de missers van Sparta uiteindelijk terecht af. „Juist de kleinste man van het veld scoort met een kopbal over vijftien meter", schamperde Ten Cate. „Hoe is het mogelijk?" Dat vroeg Westerhof zich ook af ten aanzien van de kans die de Zweedse invaller Rosen nog in de laatste minuut verprutste. Een winnaar verdiende de aardige voetbalpot ook niet. Met tien rode kaarten is afge lopen weekeinde een triest re cord aller tijden in de eerste divisie gevestigd. Emmen kwam in punten gelijk met koploper AZ door een zege bij Heracles. Ook Den Bosch, dat FC Den Haag versloeg, pas seerde Cambuur en staat nu derde. Heracles-Emmen was de topper van de dag. De gasten stonden na acht minuten al met 2-0 voor door Alberda en topschutter Van Oostrum. Na doelpunten van Vellen en De Jonge eindigde de partij in 1-3 en met 21 man, na de rode kaart van Heracles-voorstop- per Wiggers. De verzamelde scheidsrechters trokken tien rode kaarten: vijf keer direct, vijf maal na twee keer geel. Tien was een record sinds de invoering van de kaarten in 1972. Het record was overi gens nog niet oud; het stond sinds het weekeinde van 26 en 27 augustus op zeven. Veel ophef veroorzaakte de rode kaart van Derksen (Dordrecht). Omdat Dordrecht, op hezoek bij Eind hoven, overtuigd was van het feit dat de kaart onterecht was, haalde de technische staf de ploeg van het veld voor een paar minuten. Scheidsrechter Helmstrijd zei na afloop dat hij een foutje had gemaakt. De eerste gele kaart had hij wel op het conto van nummer den gezet, maar per ongeluk op die van Eindhoven, Deckers. Ook die kaart was bestemd voor Derksen en daarop maakten de grensrechters hem opmerk- zaam Leidenaar Hennie de Romijn kreeg ook een rode prent. Zijn club overweegt in beroep te gaan. Het duel eindigde in 2-2 en bij de thuisclub was een gele kaart voor Van Corstanje, die I onbedreigd op een record j dreigt af te stevenen. Voor de middenvelder was het al de tiende gele kaart van het sei- I zoen. Hij kreeg zes 'enkele' I waarschuwingen en twee keer rood na twee maal geel. Het record staat op naam van Ge rard den Haan (NAC), die in het seizoen 1990-91 tot dertien gele prenten en een rode kwam. Veendam versloeg FC! Zwolle met 4-1. Helmond Sport was de tweede ploeg die de volgers een overwinning kon schenken. Helmond won met 3-2 van Excelsior. Trainer Frans Körver zette de opmars voort met MW, floor een zege met 2-0 bij TOP Oss. Drie spe lers haalden het einde niet, net als bij Eindhoven-Dordrecht. Fortuna Sittard-RKC 0-0. Scheidsrech ter: Sterk Toeschouwers: 4900 Gele kaart: Streppel. Vrede. Dick Schreuder, Vitesse-FC Volendam 2-1 (2-1). 16 Bo ciek 0-120. Gorter 1 -1 (strafschop), 45 Makaay2-1 Scheidsrechter: Van der Ende Toeschouwers: 5233 Gele kaart: Van de Looi (Vitesse), Stefanovic (Volendam). FC Utrecht-FC Twente 0-3 (0-1). 35. Hoogma 0-171. Bosvelt 0-2. 79. Bos velt 0 3 Scheidsrechter: Van Dijk. Toe- pchouwm 19 Gele kaart Utrecht). Oude Kamphuis (FC Twente) Sparta-FC Groningen 1-1 (0-0). 54 Dennis de Nooijer 1 -0 (strafschop). 81 Gorré 1 1 Scheidsrechter: Schaap Toeschouwers: 4000 Gele kaart: Smith (Sparta). Boudestei|n (FC Groningen) Topscorers: 1. Ronaldo(PSV) 12; 2 Dennis de Nooijer (Sparta) 11:3. Bom barda (FC Groningen) 10; 4 Overmars (Ajax). Kluivert (Atax). Nilis (PSV) 9; 7 Cocu (PSV). Decheiver (GA Eagles), Lammers (Willem II). Kanu (Ajax) 8 Programma vrijdag 15/12: Sparta Wil lein II 16/12: NAC RKC. FCGrorungen- GA Eagles. PSV Fortuna Sitl Twente-FC Volendam, FC U Woensdag 20/12: A|ax-De Graafschap. NAC-Roda JC, GA Eagles-PSV, 0 43 55- 5 2 38 53 11 2 28 36-19 5 28 25-26 3 26 26-25 5 25 35-26 3 25 18-17 3 24 26-13 6 23 27 29 6 23 24-27 6 23 25-30 7 22 20-24 8 17 14-31 9 14 15-35 10 13 1642 10 11 14 34 10 10 17 38 10 8 20 34 eerste divisie Veendam-FC Zwolle 4-1 (1-0). 15. Al berts 1 -0, 58. Alberts 2-0, 71Zuurman 3-0, 83. Prinsen 4-0, 86. Boere 4 1. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 3312 Rode kaart: 63. Sinkgraven (Zwolle, 2x geel). Gele kaart: I lie (Zwol Eindhoven-Dordrecht '90 2-2 (1-1). 12. Hoop 0-1. 32. De Getrouwe 1 1.62. Plug 1 2. /5 Vre.jsen 2-2 Scheids- 1235 Rode kaart: d4 Hobbelen (Eind hoven. 2x geel), 37 De Romijn (Dordrecht '90) 84 Derksen (Dordrecht '90. 2x geel) Gele kaart: Van Corstanie (Eindhoven). Lankaar. Plug (Dordrecht '90). TOP Oss-MW 0-2 (0-1). 25 Losada 0 1. 89 Haeldermans0-2. Scheidsrech ter: Van Vliet Toeschouwers: 032 Ro de kaart: 75. Vnesde (MW. 2x Reel). 84. Libregts (MW), DeWi|s(TOP) Gele kaart: Joordens, Van Schijndel (MW) Helmond Sport-Excelsior 3-2(1-1). 28. Schaap 0 145. Schuman 11, 69 Pol ley 1 2, 83 Santegoeds 2-2, 85. Gerrit sen 3-2. Scheidsrechter: Buiting. Toe schouwers: 196'. Gele kaart: Van Aerle (Helmond Sport), Schaap (Excelsior). Heracles-Emmen 1-3(1-3). 2 Alberd.i 0-1,8. Van Oostrum 0-2, 22. Velten 1 2, 45. De Jonge 1-3 Scheidsrechter: Koopman Toeschouwers: 2246 Rode kaart: 73. Wiggers (Heracles) Gele kaart: Vink, Mol (Heracles), Uneken, Van Oostrum, Veldwijk (Emmen). Telstar-RBC 0-0. Scheidsrechter: Wes terink Toeschouwers: 1086 Gele kaart: Van Gils(RBC). Haarlem-WV 0-2 (0-1). 44 Van der Meer 0-1,71. Evans 0-2 Scheidsrech ter: Karremans Rode kaart: 66. Polman (VW) Gele kaart: Rahmoum (Haarlem), Rayer, Polman, Van der Meer. Koenen (VW) FC Den Haag-FC Den Bosch 1-2 (0-1). 45 Helmond 0 1.68. LurlmgO-2. 81 Price 1-2. Scheidsrechter: Wegerei'l Toeschouwers: 162 Rode kaart: 85 Gerver (Den Bosch, 2x geel), Kraay (Den Bosch). Topscorers: 1Van Oostrum (Emmnn) 13, 2. Van der Laan (Dordrecht), Lurlinj (FC Den Bosch) 12; 4. Krüzen (Hera cles) 11; 5, Van Roon (Telstar), Price (FC Den Haag), De Wijs (TOP), Konter man (Cambuur), Velten CHeracles), Al Programma vrijdag 15/12: Telstar 16/12: RBC WV, Haarlem FC Zwol Veendam Dordrecht '90, Eindhover MW, TOP Oss Excelsior, Helmond Sport-Emmen, Heracles-FC Den Bo FC Den Haag Cambuur. AZ 16 10 2 34 31-17 1 34 35 18 2 33 31 19 1 31 26 10 4 31 23-16 5 26 31 24 3 24 28 22 4 23 30-28 6 23 24-23 6 21 1/19 7 20 19-20 8 19 16-25 7 18 24 24 10 17 22-32 6 15 25-33 11 14 19-30 11 14 22 36 11 12 16-43 Cambuur en Heracles periodekampioen Dordr '90 17 5 FC Zwolle 17 PARIJS RTR/AFP/SID Het voorstel van de UEFA voor de kwalificatie van het WK in 1998 is aangenomen. Dat bete kent dat 49 Europese landen morgen terechtkomen in vijf groepen van vijf en vier van zes. Alleen de groepswinnaars plaat sen zich rechtstreeks voor het toernooi in Frankrijk. De wereldvoetbalbond FIFA stelde voor dat de UEFA ge woon zeven groepen van zeven landen zou formeren. Makkelij ker kon niet, met veertien plaat sen te vergeven. De winnaars en de nummers twee zouden in dat geval naar de eindronde gaan. Maar de UEFA beschikte anders. Direct geplaatst zijn de negen groepswinnaars en de beste nummer twee. De overige acht nummers twee strijden om de laatste vier plaatsen in een thuis- en uitwedstrijd, waarbij de samenstelling van de kop pels nog niet zeker is. Het eenvoudige voorstel van zeven snepen is etewezen omdat de kalender in dat geval overvol raakt. Alle landen dien den dan twaalf duels te spelen. Nu geldt dat slechts voor de landen die in een groep van zes terecht komen en later de bar rage moeten spelen. Nederland is al aangewezen als groepshoofd, net als Duits land, Spanje, Italië, Rusland, Noorwegen, Denemarken, Zwe den en Roemenië. De loting is morgen in Parijs. De plaatsings wedstrijden moeten voor 16 no vember 1997 zijn gespeeld, waarna nog twee weken is voor de extra duels. landen die niet actief zijn tijdens de eindronde van het EK in Engeland, mogen al in mei 1996 beginnen. De an dere in augustus. In de voorlo pige kalender zijn drie dubbele programma's voor interlands opgenomen. Dat wil zeggen: een wedstrijd op zondag en centje op woensdag. Een aantal bondscoaches, onder wie Vogts (Duitsland), Sacchi (Italië) en ook Hiddink, is daarvan voor stander.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19