Koploper Atletico clement voor Barcelona Ivanisevic staat er weer Tumult bij NK Zwemtoppers gaan hard turnen Sport Cheque voor voetbalveld Angola MAANDAG 11 DECEMBER 1995 le Ceulemans iiv finale gestuite ISTANBUL «ANP Ruim honderd finales stod hij als winnaar af. DiL eindstrijd in Istanbul bleel echter te veel gevraagd. Ray mond Ceulemans had ziji internationale afscheisdre ceptie in Istanbul graag mei de verovering van zijn vierdï wereldbeker driebanden wiL len opluisteren. Het Zweedsll ijskonijn Torbjörn Blomdahj# toonde echter geen respect voor ouderdom en erelijst ui Blomdahl prolongeerde ziji BWA-titel door „Mister Hon V\ derd" in de finale van de we zi reldbekercyclus in vijf sets t< n verslaan. ti Blomdahl - Ceulemans e een beter einde had de tien s de wereldbekercyclus van di ti profgroep BWA in de Turkst ti stad niet kunnen wensen g Ceulemans startte in Istanbu v als belangrijkste favoriet voo t de eindzege, Blomdahl fun s geerde als naaste concurrent r Met Dick Jaspers als numme drie op de loer. De Braban der viel als eerste gegadigdt af. Landgenoot Burgman t speelde de St. Willebrorder winnaar van het openings 1 toernooi in Oosterhout, in de i kwartfinale resoluut van de tafel. Jaspers veroverde geen i set, kwam tot een gemiddel de van iets meer dan 1,000 Voor hem onwaardig. Ceulemans liep zich in de halve finale bijna stuk op Raymond Burgman. De Ne derlander liet zien uitge groeid te zijn tot een vaste waarde van de wereldtop. Burgman won de eerste en derde set, Ceulemans de tweede en vierde. In de vijfde was de Belg een klasse apart: 15-2. Daardoor viel de beslissing over de wereldbeker in de fi nale. In Istanbul begon Blomdahl met een achter stand van twaalf punten in de WB-stand. Hen overwin ning was noodzakelijk om de titel te prolongeren. Ceule mans startte de eindstrijd sterk met 15-6, bleef in de tweede set op nul staan, her stelde zich weer in de derde, kreeg in de vierde uitzicht op de bokaal maar kon het kar wei niet afmaken. De man die in november 1986 het eerste toernooi van de BWA op zijn naam schreef en in dat jaar als eerste we reldbekerwinnaar werd ge huldigd. zag Blomdahl ge dreven de punten bijeen sprokkelen. Nadat hij met 15-13 de stand gelijk had ge trokken. was de vijfde set een fluitje van een cent. De weer stand bij Ceulemans was ge broken: 15-4. Koploper Atletico Madrid heeft zich zaterdag in de con frontatie met Barcelona zeer clement betoond voor zijn rechtstreekse belager door slechts met 3-1 te winnen. In het met 57.000 toeschouwers gevulde stadion Vicente Calderon stond zaterdagavond maar een ploeg op het veld: Atletico. De andere was een karikatuur van wat nog niet zo lang gele den als Dream Team II van Jo- han Cruijff was betiteld. Atletico was sneller, agressiever, tech nisch en tactisch superieur. Het tegendoelpunt van Toni was bijna een onrechtvaardigheid. Cruijff stuurde van zijn bui tenlanders Popescu, Kodro en Figo het veld in. Hagi zat op de bank, Prosinecki op de tribune. Al in de derde minuut kwam At letico op voorsprong. Abelardo ging kinderlijk in de fout, maak te hands en zag Penev de straf schop inknallen. In de twaalfde minuut scoorde Penev 2-0, Ca- minero maakte kort voor tijd 3- 0, Toni scoorde tegen in de 86ste. „Om te huilen", om schreef Cruijff na afloop het spel van Barcelona. „Atletico overtrof ons op alle punten". Barcelona raakte door het verlies de tweede plaats kwijt aan stadgenoot Hspanyol. De tweede club van Barcelona was in de topper tegen Real Madrid de sterkste: 3-1. Deportivo La Coruna - Zaragoza was een voorproefje van de confrontatie in de kwartfinales van het Eu ropese bekertoernooi voor be kerwinnaars, in maart volgend jaar. Zaragoza won het duel met 3-2. Italië Parma hield dit weekeinde druk op koploper AC Milan in de Ita liaanse Serie A. International Zola zorgde met de winnende treffer voor 2-1 winst op Lazio. Parma bleef voor de tiende op eenvolgende keer ongeslagen, de club van Winter zakte naar de zevende plaats. AC Milan speelde gisteravond 0-0 tegen Napoli. Asprilla gaf blijk maal terug te zijn na een jaar vol incidenten. De Colombiaan had problemen in zijn eigen land met de bond en justitie, maakte zich ook bij Parma on mogelijk met ongedisciplineerd gedrag. Na betoond berouw en een stel boetes komt hij lang zaam weer in topvorm. Onlangs maakte hij de winnende goal te- .gen Juventus, zondag nam hij het eerste doelpunt tegen Lazio voor zijn rekening. Met de hak tikte hij een voorzet van Crippa Sampdoria bezorgde Juventus de vierde nederlaag in deze competitie. Zonder Seedorf ver sloeg Sampdoria de kampioen met 2-0. Chiesa maakte beide doelpunten. De Argentijn Ba- tistuta was de grote man voor Fiorentina dat IJdinese met 3-0 versloeg. Eerst voorzag hij Baia- no van een puntgave voorzet, de andere twee maakte hij zelf. De Nederlanders Kreek en Van Utrecht vierden gisteren de overwinning op Inter, 2-1. De Kroaat Vlaiovic, die in septem ber nog een hersenoperatie on derging, maakte beide doelpun ten voor de club die laatste op de ranglijst bleef. Duitsland Feyenoord mag af en toe de ri see van de Nederlandse eredivi sie zijn, de komende Europese tegenstander uit de Bundesliga kan er ook van meepraten. Borussia Mönchengladbach verloor zaterdag met 4-0 van 1860 München. I.esniak, Bodden. Winkler en Greilich scoorden. De zetel van Aad de Mos in Bremen krijgt steeds meer weg van een schopstoel. Na de uit- Popescu neemt twee hindernissen tegelijk. Vizcaino (links) en Caminero van Atletico kunnen de Roemeen van Barcelona niet stuiten. schakeling voor de UEFA-beker door PSV volgde in Gelsenkir- chen een nieuwe deceptie. Schalke 04 was, ook zonder Youri Mulder, beter en won ver diend met 2-1 van Werder. Ajax' volgende Champions League opponent Borussia Dortmund gaat onverdroten voort in de richting van een nieuwe titel. De 1-0 tegen Freiburg beteken de een totaal van 40 punten en het herfstkampioenschap. Lars Rieken zorgde voor de enige treffer. De landskampioen mocht daarmee niet mopperen. Freiburg was veel beter maar sprong uiterst onzorgvuldig met de mogelijkheden om. Bayern München bleef de ti telverdediger op de hielen zitten door een zege op Fortuna Düs- seldorf. Hamann en Klinsmann (strafschop) schoten na rust raak. Engeland Newcastle, de trotse koploper in de Engelse premier league, heeft zaterdag in Londen de tweede nederlaag van het sei zoen geleden. Chelsea zorgde daarvoor. De club van Ruud Gullit had aan een treffer van de Roemeense international Dan Petrescu genoeg. Manchester United profiteer de maar gedeeltelijk. De Man cunians kwamen op Old Traf- ford tegen Sheffield Wednesday niet verder dan 2-2. De late ge lijkmaker van United kwam op naam van Eric Cantona. De Fransman had in het begin ook voor 1-0 gezorgd. Arsenal had door het ontbreken van zijn Ne derlandse internationals Dennis Bergkamp en Glenn Helder aanvallend behoorlijk aan kracht ingeboet. De Londena- ren kwamen in Southampton niet verder dan 0-0. Onderaan deed Coventry hoopgevende zaken met een dikke 5-0 op kampioen Black burn Rovers. Bolton Wanderers, dat met 0-1 verloor van Liver pool, sluit nu alleen de rij. De dure aanvaller Stan Collymore bezorgde de 'Reds' in Bolton de eerste zege in de laatste acht duels. België Tweedeklasser Lokeren verraste in de strijd om de Belgische voetbalbeker. AA Gent dat op het hoogste niveau acteert, werd met 2-1 verslagen. Leide- naar Remco Torken eiste in de ze partij een hoofdrol voor zich op. Hij maakte het eerste doel punt na een fraaie individuele actie en gaf met het hoofd de assist die leidde tot de winnen de treffer van Ekakia. Anderlecht heeft met de nodi ge moeite de derde ronde be reikt. De Brusselse topclub ver sloeg Lierse SK pas in de verlen ging: 2-1. Club Brugge moest ook lang wachten op de zege te gen derdeklasser Poederlee. Lo renzo Staelens maakte pas ze ven minuten voor tijd de enige treffer, van de strafschopstip. FC Tilleur Luik ging als enige derdeklasser verder door de strafschoppen beter te nemen dan Westerlo, dat een afdeling hoger uitkomt. Germinal Ekeren bereikte ook de volgende jonde: 1-0 tegen Oostende. De oudste man van het veld maakte in de 80e minuut het doelpunt: Si mon Tahamata, 38 jaar en nog altijd fit en in vorm. Schotland Celtic houdt de kampioensrace met stadgenoot en titelverdedi ger Glasgow Rangers eindelijk weer eens goed vol. Rangers won met 1-0 van Partick Thistle dank zij een rake kopbal van Gordon Durie. Celtic haalde heel wat overtuigender uit tegen Hibernian in Edinburgh. De club van Pierre van Hooijdink zegevierde met 4-0. De Neder landse aanvaller maakte op nieuw een doelpunt, zijn zesde in de laatste vijf duels, en voert de topscorerslijst nu aan met twaalf treffers. urg-DortmundO-1, Düsseldorf- 3-0, Metz-Cannes Nice-Guingamp 2- Rennes-Montpell 1-1, 2 Stand aan 21-39, Apollon-Olympiakos 2, Edessaikos-AEK 2-5, kós 1-1, OFI Atl Madrid-Barcelona 3-1, Albacete- 8&S bao 3-2. Madrid 16-36, Espanyo i 16-32, Compostela 27, R. W Ibao 16-22, Deportivo tV, Oviedo 16-20, Zaraj l0l 16-19; Celta 16-18, Soc.edad 16-18, lei villa 16-18, Salamanca 16-17, Santar ipr 16-17, Merida 16-15, i<^cl Het NK turnen voor clubs ein digde tumultueus en de beslis sing viel achter de jurytafel. De broers Selk dachten gisteren in Utrecht met VZOD uit Deventer clubkampioen te zijn, maar za gen na bijstelling van de score alsnog TVS winnen. De ploeg uit Santpoort had voor de natio nale titelstrijd twee Slovenen in gehuurd: Horzic en Bedenik. De laatste sloot het NK af aan de rekstok. Hij kreeg 8,90 voor zijn oefening. Dat was 0,10 te kort. VZOD was kampioen dank zij Alexander Selk, de Europese jeugdkampioen van 1993 aan de rekstok. Hij turnde op dat onderdeel 9,50. TVS diende protest in tegen de jurering. De juryleden had den een E-element van Benedik over het hoofd gezien en niet in het rapportcijfer opgenomen. Bondscoach I lernandez, tot kort voor het WK in Japan ook de persdonlijke coach van Christian en Alexander Selk, be aamde de te lage waardering. De jury waardeerde de oefening van Benedik met 0,30 op naar 9,20 en TVS was kampioen. Met 0,20 punt voorsprong op VZOD. De ontknoping was even on bevredigend als de opening. De indeling van de Selk-broers was beneden hun niveau. „Dit is weer een stukje amateurisme van de bond", aldus Christian, de oudste van de twee. „Zij de len ons in niveau BI. Wij turnen veel C- en D-elementen maar dat levert nu niets extra op. Daardoor blijven andere turners met minder inhoud in onze buurt." Het 'au' achterop de zwem broekvan Marcel Wouda mocht men wat hem betreft symbo lisch opvatten. De nationale zwemploeg heeft geen pak voor de broek meer nodig om hard te gaan. Zonder limietlijden en se lectienormen zat de stemming er dit weekeinde bij de winter kampioenschappen in Eindho ven zo in. dat in het spoor van de reeds gekwalificeerde Pieter van den Hoogenband, Marcel Wouda en Inge de Bruijn nog vijftien zeventien sporters zich nagenoeg verzekerden van een start in Atlanta. Onder hen de ook in Seoul en Barcelona al aanwezige Marianne Muis en Karin Brienesse, die elkaar op de 100 meter vrije slag met zo veel vuur te lijf gingen dat nie mand hen kon bijhouden. De olympische kernploeg nam de limieten die in het ver leden menige selectie-wedstrijd tot een bizar avontuur maakten, vorige week al soepeitjes bij de open Amerikaanse titelstrijd (50-meterbaan) in Auburn. Eindhoven telde door het weg vallen van de F.K-sprint daarom alleen als ijkpunt voor het vormbehoud. Het leverde een reeks aan persoonlijke toptijden en drie nationale records op Een van Marcel Wouda, een van Pieter van den Hoogenband en een gezamenlijk in de PSV-estafette op de 4x100 meter wisselslag. Voor Van den Hoogenband vormde het gebrek aan span ning een extra stimulans. Bij het EK van de zomer in Wenen was het in de finale mis gegaan met zijn concentratie. Dat zou hem nu niet overkomen op de 200 vrij. sinds Auburn 'zijn' afstand. Met 1.46,31 ging het twaalf jaar oude record van Hans Kroes uit de boeken. Wouda wilde ook nog best eens laten zien dat de knie-blessure waarvoor hij in september onder het mes ging, hem geen last meer bezorgt. Op de 400 meter wisselslag scherp te hij zijn eigen record ruim vier seconden aan (4.11,41 Wat kan er eigenlijk nog mis gaan? Hooguit als de bond de jxjppetjes in de diverse estafet tes met name noemt. Wat ove rigens pas gebeurt aan het eind van de kwalificatie-periode, be gin juni volgend jaar. Zwem- coördinator Ad Roskam en bondscoach René Dekker zijn erin geslaagd in de woelige na tionale zwemvijver een oase Zo luidt althans de theorie. In de praktijk leidt alleen al de keuze van de trainingskampen tot meningsverschillen tussen de club- en bondscoaches. De heren van NOCNSF kijken ge noegzaam toe. Zij mogen niet in actie komen, ook niet wan neer in het voorjaar de wissel slagestafettes zich alsnog kwali ficeren. De limieten zijn daarop van dien aard dat het halen er van geen olympisch niveau ver eist. De mannenploeg heeft in Van den Hoogenband een idea le trekker. Zeventien jaar pas. Een paar maanden geleden dacht iedereen nog dat 1996 te \Toeg voor hem zou zijn. Maar sinds Auburn weet de /.wemwe reld beter. Zijn stijlvolle zwem men viel zo in de smaak, dat Amerikaanse universiteiten hem onder de aanbiedingen be dolven. Ze zijn voorlopig alle maal ter zijde gelegd. Over de hele wereld is dit weekeinde wereldvoet- baldag gevierd..In Nederland stond de eredivisie wedstrijd Utrecht - Twente in het teken van het 50-jarig jubileum van de VN. Staatssecretaris Eri ca Terpstra en Ivo Opstelten, burgemeester van Utrecht én voorzitter van het nationaal comité 50 jaar VN, namen een cheque in ontvangst. Het bedrag dat de KNVB en de sponsors van beide clubs hebben overgemaakt, maakten zij niet bekend. Het geld, uitgereikt door KNVB- voorzitter Jeu Sprengers. komt ten goede aan SOS-kinderdorpen alsmede een voetbalveld in Angola. Voor het duel droegen de spelers van bei de ploegen een spandoek door het stadion met de tekst VN is voetbal zonder grenzen. Op de achterkant van de tenues stond: VN 50 jaar. Ver der hadden bewoners van een asielzoekerscen trum gratis toegang. Frustraties bij de broers Selk, die in Utrecht aan de rekstok de strijd om de titel verloren om dat de derde en vierde man, Jan Mantel en Jason Ombeng, op zichtig faalden. Daar had TVS door de inbreng van de twee Sloveense huurlingen geen last van. Individueel eindigde Hor zic als tweede achter Alexander Selk. Benedik werd vierde ach ter Christian Selk. Goran Ivanisevic vond zijn vorm in '95 nog net op tijd. Hij won de Grand Slam Cup en pakte 2,6 miljoen gul den mee. foto anp MÜNCHEN EDWIN ALBLAS GPD-VERSLAGGEVER Als Goran Ivanisevic een racket in zijn hand heeft, is niemand op en rond de tennisbaan zijn leven meer zeker. De Kroaat wil, wan neer hem iets dwars zit, nog wel eens met dat ding smijten. Op dagen dat de heet hoofd uit Split wel met het goede been uit bed is gestapt, zijn de ballen die hij afvuurt net kanonskogels. Ook dat is levensgevaar lijk. Vraag het Todd Martin. De boomlange Amerikaan figureerde gisteren in de finale van de Grand Slam Cup drie setjes als schietschijf: 7-6,6-3,6-4. Ivanisevic is zo wispelturig als het weer. Soms een zonnetje, af en toe een donder wolk. Tegen Martin sloeg hij in zijn eerste game drie aces en in de tweede servicega- me drie dubbele fouten. Hij beëindigde de partij met vier aces op rij en het jaar 1995 met precies 1003 onhoudbare opslagen. „Ik heb hier mijn beste tennis laten zien", meende Ivanisevic. Hij bedoelde dat op hij op de top van zijn kunnen had geserveerd. „Hoe dan ook. Het is mooi dat ik die Cup hier omhoog kan houden. Op Wimbledon sloeg ik drie jaar terug 200 aces in het toernooi, maar dat heeft me ook niet aan de ütel geholpen." In München legde zijn opslag de hardhit ter geen windeieren. In de halve eindstrijd tegen Yefgeni Kafelnikov sloeg hij in vier sets 38 aces. Bijna een record. „Als ik zo doorga, breek ik het record ook nog wel een keer. Nog nooit heeft er iemand meer dan zestig aces in een partij geslagen." Bij Ivanisevic weet je nimmer hoe de vlag erbij hangt. Bob Br.ett kon er ook nooit aan wennen. De Amerikaanse coach had lange tijd het gevoel alsof hij 'een paard dwong tegen zijn wil in te laten drinken.' Zelfs tegenover Brett, ex-trainer van Boris Becker, liet Ivanisevic nooit het achterste van zijn tong zien. Toen in 1993 de Kroatisch basketballer Drazen Petro\ ic, zijn beste vriend, om het leven kwam bij een auto-ongeluk, leerde Brett zijn pupil pas echt een beetje kennen. „Ik heb nog nooit een mens zo gedeprimeerd gezien als Go ran toen. Het kostte veel moeite om hem uit de put te halen." Daar had Bob Brett de hulp van een psy choloog en Gorans vader Srdjan bij nodig. Nu verliest Ivanisevic senior zijn zoon geen moment meer uit het oog. Hij loopt overal en nergens in de schaduw van de nummer tien van de wereld. Ook hij kan niet altijd Gorans wegen doorgronden. „Het is wach ten op de dag dat Goran gek wordt", zei hij al eens. Met Brett heeft Ivanisevic inmiddels ge broken. „Hij heeft me in meer dan vier jaar veel geleerd. Het zal moeilijk zijn om ie mand te vinden die me nog wat kan leren. Ik weet ook bijna alles wel. Ik heb nu ie mand nodig die me af en toe aan bepaalde dihgen herinnert." De hardhitter heeft al een kandidaat op het oog, maar wil de naam van de oud-spe ler nog niet vrijgeven. „Hij moet er nog even over nadenken." Het leven van Ivanisevic (24), verloofd met Danijela Mihalic, is vlak voor Kerst weer een beetje op orde. Dat van zijn land genoten in Kroatië nog niet. „Mijn grote wens is dat ook de mensen daar weer nor maal kunnen gaan leven. De oorlog heeft lang genoeg geduurd. Met liefde zal Ivanisevic een bijdrage le veren aan de wederopbouw van de ver scheurde natie, „Met het geld dat ik hier heb gewonnen (zo'n 2,6 miljoen gulden) wil ik een fonds voor Kroatische kinderen op richten. Zij hebben het hard nodig." Bij de vrouwen prolongeerde Pro Patria de landstitel. De club uit Zoetermeer had ruim vier punten voorsprong op De Ha- zenkamp uit Nijmegen. Van het Zoetermeerse viertal turnde Maha Al-Sayed de meeste pun ten bijeen: 35,65. Ze bleef daar mee een fractie achter bij Fieke Willems van De Hazenkamp, 35,85.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18