r PORT Hiddink zet Seedorf in defensie IFA gaat overvolle :alender bestrijden Dennis Bergkamp en Edgar Davids zijn fit Jack Charlton: 'Laat Oranje maar domineren' Thuiswedstrijd doet Jeroen Piket goed Dood Senna door slechte las londen Ayrton Senna is om het leven gekomen door een breuk In de stuurstang als gevolg van een slechte las. Dat is de voor- paamste conclusie van het 600 pagina's tellende rapport van een pnderzoekscomrpissie. Enrico Lorenzini, het hoofd van het on derzoeksteam. „Wij vonden een stuurstang die in twee delen fOor r35 gesr,eden. De stang was slecht gelast." De Braziliaan wilde teen kortere stuurstang om beter zicht te hebben op het instru mentenpaneel. Om die reden hadden monteurs de stang in (tweeën gezaagd en daarna aaneen gelast. „De twee delen had- 3ma<jden een verschillende diameter", aldus Lorenzini in zijn rapport. n per Hammink ontslagen bij Orlando orlando 1 let avontuur van basketballer Geert Hammink bij de Amerikaanse profclub Orlando Magic is ten einde. De 26-jarige center uit Didam is door de clubleiding ontslagen. Hij speelde ten slechts zeven minuten in drie duels in de NBA. „Zijn coach Brian Hill zag het gewoon niet in hem zitten", verklaarde Harry Kip, de zaakwaarnemer van de profspeler. „Ik hoop hem |snel bij een andere club uit de NBA onder te brengen. Miami Heat en Detroit Pistons hebben al naar hem geïnformeerd. Een Europese topclub behoort eveneens tot de mogelijkheden." let bestuur van de wereldvoet- bond (FIFA) gaat de strijd nbinden met de overvolle 'oetbalkalender. De FIFA wil laarmee de internationale top- fpelers beschermen tegen men- fysieke overbelasting. Sepp Blatter, secretaris- leneraal van de FIFA, afgelopen 'eekeinde. •ten dit probleem aan- ikken", stelde de Zwitser. Onze beste spelers raken ver- loeid. Wij moeten goed voor sterren zorgen om het 'oetbal gezond te houden." Blatter wijst de enorme in- 'loed van de televisie aan als de belangrijkste oorza ken van de uitpuilende agenda. ,Het ergste is eigenlijk nog dat I HUI ?lke keer dezelfde spelers en de- zelfde clubs aan de beurt zijn. ■Kijk maar naar Gremio uit Bra- I^Kilië. Die ploeg speelde onlangs ^"egen Ajax de 87e wedstrijd van iet jaar." ^Blatter erkende dat een oplos sing niet eenvoudig te vinden is. ,Één ding staat vast: we moeten liet elke keer uitzending op te- evisie de hoogste prioriteit ge- n*cr|ven. Een inkrimping van natio- inale competities is ook een jgoed middel. De FIFA vindt 18 jdubs in de hoogste afdeling meer dan genoeg." 1 Volgens Blatter werkt het be- hard aan een 'harmonisa- m de internationale voet- ialkalender. In de praktijk houdt dat in, dat WK-kwalifica- tiewedstrijden overal ter wereld op hetzelfde tijdstip worden af gewerkt. Dat zou vrijgave van de betrokken internationals door hun clubs aanzienlijk makkelijker maken. Blatter benadrukte dat er tot aan de finale van het WK in Pa rijs, zomer 1998, geen wijzigin gen in de spelregels komen. Wel stipte hij aan, dat de FIFA bezig is de werkwijze van de arbitrage te moderniseren. Centraal in die aanpak staat een grote ver antwoordelijkheid voor de grensrechters, die in de toe komst assistent-scheidsrechter worden genoemd, en voor de vierde arbiter aan de zijlijn. De ze official moet fti de plannen van de FIFA de tijdwaarneming voor zijn rekening gaan nemen. Onderling moeten de vier ar biters via een elektronisch sys teem met elkaar in verbinding komen te staan. De ene grens rechter zou dan met een signaal zijn collega aan de andere kant moeten waarschuwen bij een dieptepass. Op die manier kan de betrokken grensrechter zich volledig concentreren op een mogelijke buitenspelsituatie, denkt de FIFA. „We hebben al zo vaak tegen grensrechters gezegd dat ze niet moeten vlaggen bij twijfel over offside", zei Blatter. „Maar uit een soort instinct gaat toch vaak de arm omhoog. Daardoor wor den er nog steeds te veel fouten gemaakt." Het Nederlands elftal tijdens een wandeling over het Noordwijkse strand. Uiterst links bondscoach Guus Hiddink. foto anp Guus Hiddink lijkt een record te gaan breken. De ver moedelijke basisopstelling van Oranje voor de beslissen de EK-kwalifïcatiewedstrijd tegen Ierland telt immers meer zwarte dan witte voetballers. Liefst zes donkere spelers stuurt de bondscoach woensdag waarschijnlijk het veld in, allen met Surinaamse roots: Reiziger, Seedorf, Davids, Helder, Kluivert en debutant Bogarde. noordwuk henri van der steen '96 gaat het echter hard: Reizi ger, Helder, Mols, Van Hooijdonk, Kluivert en Trustfull debuteerden. In zijn eerste in terland, tegen Frankrijk, speelde Hiddink zelfs al even met zes donkere voetballers. Toen ech ter waren drie van hen (Reizi ger, Van Hooijdonk en Davids) invaller. De opstelling zoals die wordt verwacht is sowieso spectacu lair te noemen: geen enkele PS- V'er, geen enkele Feyenoorder, louter Ajacieden en oud-Ajacie- den. Het elftal ziet er naar alle waarschijnlijkheid als volgt uit: Van der Sar; Reiziger, Blind, Seedorf, Bogarde; De Boer, Bergkamp, Davids; Overmars, Kluivert, Helder. Het meest in het oog springt het aantal zwarte spelers. In de 90-jarige historie van het Ne derlands elftal is het nooit eer der voorgekomen dat Oranje zo 'donker' aan een wedstrijd be gon. Sinds de eerste kwalifica tie-wedstrijd voor het EK van Goede verstaanders Bogarde is vooralsnog de laatste in een wassende rij kleurlingen bij Oranje. Dat hij waarschijnlijk speelt, gaf de training van zater dag aan. Hiddink liet Reiziger, Seedorf en Bogarde bij dezelfde ploeg achterin spelen bij het partijtje acht tegen acht. „Je kunt bij zo'n partijtje niet alles oefenen, maar dat hoeft ook niet. Daarom heb ik me gecon centreerd op het samenspel van jongens die normaal niet met elkaar spelen", aldus Hiddink na afloop voor de goede ver staanders die aan een half woord genoeg hebben. De rol van Seedorf lijkt duide lijk. Hij is afwisselend de achter ste man op het middenveld'en de centrale verdediger naast aanvoerder Danny Blind. Die wordt permanent geflankeerd door de mandekkers Reiziger en Bogarde. Dat de controversiële Ajacied zijn debuut maakt, heeft mogelijk meer te maken met de tegenstander dan met het spel van Arthur Numan op die plaats in de meest recente wedstrijden. Hiddink zag Real- Ajax en lijkt voornemens Oranje op dezelfde manier te laten ver dedigen als de ploeg van Van Gaal, met Reiziger en Bogarde dus in de dekking tegenover de twee Ierse spitsen. Seedorf merkte zaterdag zelf ook wel dat hij centraal komt te spelen. „Lijkt me wel, hè", zei de jonge speler van Sampdoria na de training. „Maar je moet wachten tot Hiddink het naar buiten brengt." Het voordeel dat Hiddink natuurlijk ziet, is dat Ronald de Boer op zijn lie velingsplaats terecht kan ko men, rechtshalf dus. Vrijdag ontkende de bondscoach al dat De Boer een plaats als rechts half zou hebben geëist. „Dat kan sowieso niet, een plaats of een voorkeursplaats eisen. Het is ook niet gebeurd. Kletskoek, dat verhaal." Het laatste geheim werd op de training ook onthuld: Berg kamp en Kluivert spelen achter elkaar in de spits. De aanvaller van Arsenal bleek geheel her steld van zijn kuitheen-blessure; Bergkamp tekende overigens voor de enige, mooie goal tij dens het onderlinge partijtje. Centraal Aan de discussie over Bergkamp had Hiddink een dag eerder reeds een einde gemaakt. „Den nis speelt, als hij fit is." In een elftal met Seedorf centraal, De Boer als rechtshalf en Kluivert als spits, is er eigenlijk ook wei nig tegen het opstellen van Bergkamp in te brengen. De enige plaats waarover de oefensessie van zaterdag geen uitslag gaf, was de bezetting van de linkshalfplaats. Het lijkt ech ter nauwelijks voorstelbaar dat Edgar Davids, in de vorm van zijn leven, aan de kant gehou den wordt ten faveure van Ri chard Witschge. Op de reservebank komen woensdag dan vijf van de zes overigen: De Goey, De Koek, Numan. Winter, Witschge en Mulder. Het zal gaan tussen Numan en Witschge, voor wie dat toch wel een hard oordeel is: van basisspeler naar tribu neklant. Richard Witschge maakt goed beschouwd de meeste kans de wedstrijd in burger te moeten zien. Hiddink: „Het is hard voor de speler in kwestie, maar het is in feite een luxe-probleem. Het betekent dat er concurrentie is. Ik hou wel van deze problemen. En hard of niet: ik neem dan heel rationeel een beslissing." Galatasaray wil Van Gobbel rotterdam gpd Ulrich van Gobbel wordt door Galatasaray begeerd als centrale verdediger. De Turkse club heeft de Feyenoorder op het oog als een belangrijke verster king nu de club geen overeen stemming heeft kunnen berei ken met Roda IC over Johan de Koek. Trainer Graeme Souness was afgelopen vrijdag naar Ne derland gevlogen om Van Gob bel aan het werk te zien in de competitiewedstrijd I leeren- veen-Feyenoord. De Rotterdamse club is in middels via een buitenlandse voetbalmakelaar op de hoogte gebracht van de belangstelling voor Van Gobbel, die anderhalf jaar geleden op het laatste mo ment een transfer naar New castle United zag mislukken. Feyenoord hield destijds vast aan een vraagprijs van 4,5 mil joen gulden, terwijl Kevin Kee- gan eerder overeenstemming bereikt dacht te hebben over een bedrag van 3,5 miljoen. „Wij weten dat Galatasaray Van Gobbel volgt," zegt Feye noord-manager Hans Hagel- stein. „We werden netjes op de hoogte gebracht van de komst van Souness. Tot onderhande lingen is het nog niet gekomen. Souness wilde dit weekeinde ook nog een andere verdediger in het buitenland in actie zien. Als het tot zaken komt, zullen we dat deze week wel horen." Roda JC wilde voor De Koek 4,5 miljoen gulden ontvangen. Dat bedrag vonden de Turken te veel, vooral omdat de Oranje international al de dertig is ge- passeerd en over een paar jaar geen stuiver meer waard is. Van Gobbel is pas 25 jaar en verte genwoordigt straks nog een aantal miljoenen. Het prijs kaartje dat l eyenoord aan Van Gobbel heeft hangen, gaat nog altijd ruim boven de drie mil joen gulden uit. Of Arie Haan bereid is Van (iobbel te laten vertrekken hangt mede af van het bedrag dat voor de verdediger op tafel komt. Intern was er bij Feye noord destijds kritiek op voor zitter Van den I lerik, omdat hij vasthield aan een te hoog trans ferbedrag voor Van Gobbel. Wellicht dat de Rotterdammers daardoor nu genegen zijn hem voor een miljoen minder te la ten gaan. ^Haand/ NDAG 11 DECEMBER 1995 Volleybalster krijgt aanzoek tijdens time-out zaandam gpd Even wist ze niet wat haar overkwam. Jolanda Smelser, volleybalster van het Zaan- damse De Uithoek, werd tij dens een time-out in de wed strijd tegen Volendam ten huwelijk gevraagd door haar vriend Gert Huiberts. Fluiberts, volleyballer bij Purvo uit Purmerend, speel de in sporthal De Vang in Zaandam tegen een team van De Uithoek op een veld naast het 'centercourt', waar zijn vriendin actief was. Halverwege de derde set namen beide ploegen tegelij kertijd een time-out. De vol leyballer spoedde zich daar op met een bos ruikers naar zijn vriendin en deed haar een huwelijksaanzoek. De verbouwereerde Uithoek speelster had gezien de be perkte duur van een time-out (dertig seconden) weinig be denktijd. Maar reeds na een kort ogenblik gaf de gelukki ge Jolanda onder luid gejuich en gezang van de teams, toe schouwers en zelfs officials haar jawoord aan Gert. noordwuk/chester Dennis Bergkamp en Edgar Da vids hebben zaterdag in Noord- wijk weer meegetraind met de rest van de selectie voor het Ne derlands elftal. Ze zijn volledig hersteld van blessures aan res pectievelijk kuit en enkel. Oran je speelt woensdag in Liverpool tegen Ierland om de laatst over gebleven plaats in het deelne mersveld van de Europese titel strijd, volgende zomer in Enge land. Vrijdag, tijdens de eerste ses sie, had het duo nog apart ge traind. Patrick Kluivert stopte zaterdag vlak voor het einde van de sessie op het veld van SJC. Uit een grote wond op het rech ter scheenbeen sijpelde weer bloed. De spits liep de kwetsuur bijna twee weken geleden op tijdens de finale om de wereld beker tegen Gremio. Bondscoach Hiddink toonde zich na de training niet tevre den over de organisatie van de verdediging bij hoekschoppen, maar zei erbij dat hij nog een paar dagen heeft om de nood zakelijke verbeteringen aan te brengen. Hiddink weet de op- Gevecht om kledingsponsoring Nederlands elftal losgebarsten rotterdam gpd Het gevecht om de kledings ponsoring van het Nederlands elftal is in volle hevigheid losge barsten. De huidige sponsor, het Italiaanse sportmerk Lotto, is het afgelopen jaar geconfron teerd met een terugval in de omzet en zou na het EK moeten afhaken als partner van de KNVB. Nike, Reebok en Adidas hebben de voetbalbond allen te kennen gegeven dat men een miljoenenbedrag over heeft voor het kledingcontract van het Nederlands elftal. Het Amerikaanse sportmerk Reebok wordt al kledingsponsor van Feyenoord. Het contract dat de Stadionclub met Adidas heeft, wordt na het seizoen 1996/'97 niet meer verlengd. In het betaalde voetbal woedt op dit moment een miljoenen slag om de kledingsponsor-con- tracten van de topclubs. Adidas raakte eerder PSV al kwijt aan het Amerikaanse concern Nike. Omdat Adidas na het verlies van Feyenoord geen enkele top club meer onder contract heeft, is de firma er veel aangelegen om het Nederlands elftal 'bin nen te halen'. stelling al, maar geeft die pas woensdag prijs. Jack Charlton nam 21 spelers mee op trainingskamp in Ches ter (Wales). Roy Keane, mid denvelder van Manchester Uni ted, zit daar niet bij. Hij onder ging vier weken geleden een hernia-operatie. Charlton dacht hem nog klaar te stomen, maar dat mislukte. „Het was onver antwoord. Ik heb vechters voor 90 minuten nodig. De wedstrijd komt voor Keane zeker twee weken te vroeg." Charlton had Keane zaterdag met Manchester United aan het werk willen zien tegen Sheffield Wednesday. Dat lukte niet. De coach reisde desondanks naar Manchester. John Sheridan was de andere international die toe stemming had gekregen met zijn club te spelen. De 31-jarige middenvelder van Sheffield, ook langdurig geblesseerd, speelde twintig minuten. „We moeten nog even afwachten of hij meer aankan." Charlton kiest woensdag voor de ervaring. Voor de 37-jarige Aldridge en de 33-jarige Casca- rino, die profiteert van de schorsing van Quinn. Voor Kluivert werd zaterdagmiddag behandeld wond, opgelopen tijdens het duel met Gremio. foto anp Houghton (ook 33) en de drie jaar oudere McGrath. De laatste keek zondag tijdens de training voornamelijk toe. De man met de versleten knieën traint eigen lijk bijna nooit meer, verveelt zich dan altijd dood. „Maar woensdag kom ik tot leven", be loofde de verdediger van Aston Villa. Op de jongste vermoedelijke basisspelers wil Charlton de ko mende dagen nog heel wat in praten. Het zijn de 19-jarige Mark Kennedy en de vijf jaar oudere Jason McAteer (beiden Liverpool). „Ze rennen zich zelf nog wel eens voorbij. Ze willen te veel doen, om het gebrek aan ■snelheid bij de ouderen te com penseren." chester Als woensdag in Liverpool de Witrussische arbiter Zoek voor aanvang van het EK-beslissings- duel tegen Nederland fluit, stijgt de Ierse adrenaline naar het hoofd en moet de moed de Hol landers naar de schoenen zak ken. En Jack Charlton? Die neemt dan een sigaartje. Oefenpartijtje of EK-beslis- singswedstrijd, Jack Charlton wordt er beslist nooit zenuw- .achtig van. Op vrijdagavond waren alleen een paar reserves op tijd in het Ierse trainings kamp in Chester. De boss was niet boos, dat mocht ook niet. Hij kwam zelf als één van de laatsten binnen. Dat trainingskamp zelf kwam overigens ook pas op het aller laatste moment rond. De bondscoach had na de laatste poulewedstrijd tegen Portugal de voetbalschoenen in de wil gen gehangen en de hengels uit de kast gepakt. „We hadden Jack nodig om het schema in elkaar te draaien, maar als hij vist is hij onvind baar", vertelde I,ouise King, woordvoerder van de Ierse voetbalbond. Met het trainingskamp kwam het toch nog goed. En het doet de spelers goed. Ierland verloor in de laatste vier groepsduels drie keer, het versloeg alleen letland. „In mei hadden wc ons eigenlijk al geplaatst voor het EK. Toen ging het toch nog fout. Verschrikkelijk", verzuchtte Charlton zondag. „Maar het heeft het zelfvertrouwen niet aangetast" Nee, hij verheugt zich niet op de nieuwe confrontatie met Oranje. Charlton verheugt zich namelijk nooit op een wedstrijd. „En dit keer heb ik me niet eens goed kunnen voorbereiden. We weten pas een paar weken te gen wie we moeten, hebben Nederland al lang niet zien spe ten." Charlton kiest woensdag voor de vechters. Voor McGrath, Cascarino en Aldridge. „Dat zijn jongens die door liet enthou siasme van het publiek harder gaan lopen. Wij zullen Oranje voor de voeten lopen. I.aat ze maar domineren, zoals tegen Noorwegen. Als ze dat net zo statisch doen, zijn er kansen voor ons. Want tegen de Noren hebben ze wel heel veel geluk gehad." leiden loman leefmans De resultaten die Jeroen Piket in de afgelopen maanden behaal de, doen vermoeden dat de 26- jarige Leiderdorper in een 'dip je' zit. „Dat klopt wel. Maar de term dipje geeft al aan dat het tijdelijk van aard is", zei Piket gistermiddag direct na zijn ge wonnen tweekamp tegen Fransman Joël Lautier in het Leidse stadhuis. Schaakclub Philidor die de wedstrijd organi seerde in het kader van het 75- jarig bestaan, kon ook los van Pikets winst terugzien op een geslaagd weekeinde waarin ver schillende schaakevenementen plaatshadden. „De respons noem ik enorm", aldus voorzit ter Marcel Fresco. De tweede verdieping van het e vijftig." Timman ns bij de stadhuis werd dit weekeinde omgetoverd tot een groot denk sportcentrum. Simultaanpartij- en voor de jeugd, een massa- kamp Leiden - Leeuwarden die de Friezen overduidelijk won nen, schaakanalyses door Rini Kuijf, een boekverkoop en als hoogtepunt twee partijen tus sen de wereldtoppers Piket en Lautier. De Fransman dankte zijn uitnodiging aan de naam gever van de organiserende club - Francois Philidor, nu tweehonderd jaar geleden over leden - ook uit het land van de stakingen en kernproeven komt. Piket had vrijdag al de eerste match met wit gewonnen. „Ik voelde me hier heel relaxed. Het is hier voor mij toch een soort thuiswedstrijd. En de voorbere- ding bij een tweekamp die over acht a tien partijen gaat, vergt toch meer voorbereiding en is derhalve vermoeiender. Dit ligt mij wel", zei Piket. Zaterdag raffelden de groot meesters twee rapid- (met 25 minuten op de Idok) en twee blitzpartijen (5 minuten) af. De ze 'vluggertjes' eindigden onbe slist. Bij de tweede echte partij van gisteren, trok Piket opnieuw aan het langste eind. „l-autier is een echte openingsspecialist én een»van de weinigen die kan bogen op een positieve score in zijn onderlinge duels tegen Kasparov. Daarom was het mis schien wel verrassend dat ik met zwart beter uit de opening kwam", sprak de Leiderdorper die deze 'voorsprong' niet meer uit handen gaf. De beroepsschakers hielden aan de tweestrijd een aardig sommetje over, waarvan de hoogte door liever in het midden werd gela ten. Verder vielen er twaalf zo geheten ELO-punten te verde len die de plaats op de interna tionale rankinglijst bepalen, lautier stond 26-ste, Piket kwam door zijn al eerder geme moreerde 'dipje' niet in de top 100 voor. „Maar dat zegt niet al les", laat een woordvoerder van de schaakbond vanuit Haarlem weten. „In tegenstelling tot bij voorbeeld tennis, fluctueert de lijst bij schaken heel snel. Als Pi ket wint, stormt hij weer de top 100 binnen en zakt lautier weer fors wat plaatsen. Het is echt Piket maalt ook niet echt om de gewonnen punten. Hij be schouwt de overtuigende winst als einde van een zwakkere pe riode. „Je moet gewoon even door zo'n fase heen. Toen ik hoog op de lijst stond, nadat ik een periode ook heel goed had gepresteerd, werd ik overal ge vraagd. Ik kon over de hele we reld terecht en dat heb ik ook gedaan. Maar dan speel je al leen maar tegen de besten waardoor de kans groter wordt dat je weer zakt. Als ik weer zo hoog kom te staan, moet ik con stanter zijn. In ieder geval kan ik door mijn resultaten nu weer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17