Nieuwe behandelingsmethode borstkanker lijkt veelbelovend Gezondheid Minder hartinfarcten door veranderingen in gedrag MAANDAG 11 DECEMBER 1995 SPREEKUUR Otosclerose Stel, u loopt een cafeetje binnen en aan een tafeltje bij het raam zit een groepje scholieren, zo 15, 16 jaar oud. Ze kijken u aan. een van hen maakt een opmerking - u kunt niet verstaan wat hij zegt - en de hele groep barst in lachen uit. Als u een beetje normaal in elkaar zit, voelt u zich nu erg ongemakkelijk. Dit gevoel - hel idee dat ze over je praten en je uitlachen - heeft iemand die doof of slechthorend (aan het worden) is vrijwel voort durend. Hierdoor kan de slechthorende zich argwa nend gaan opstellen en van lieverlede in een sociaal isolement komen. Een weinig benijdenswaardige gang van zaken die tegenwoordig vaak door tijdige ingrepen (operatie) of aanpassingen (gehoorapparaat) kan wor den voorkomen. In de tijd van Ludwig non Beethoven bestonden die mogelijkheden niet. Deze grote componist werd op vrij jeugdige leeftijd totaal doof. Dat heeft hem niet verhin derd onsterfelijke meesterwerken te componeren, maar als je hele leven bestaat uit muziek is gehoorverlies na tuurlijk een absolute ramp. De ziekte waaraan Beethoven leed staat bekend on der de naam otosclerose, letterlijk verharding van het oor. Het oor bestaat uit drie delen: het uitwendige oor, het middenoor en hel binnenoor Het uitwendige oor is het deel dat zichtbaar is: de oorschelp met de gehoorgang waar oorsmeer gemaakt wordt. Aan het eind van de gehoorgang zit het trommelvlies, al onderdeel van het middenoor. In de ruimte MARISKA KOSTER achter het trommelvlies bevinden Arts z/c/z een drietal kleine beentjes. die naar hun vorm respectievelijk hamer, aambeeld en stijgbeugel worden genoemd. De hamer zit aan de ene kant vast cum het trommelvlies en aan de andere kant aan het aambeeld. Het aam beeld op zijn beurt is weer verbonden met de stijgbeu gel, die vast zit in het ovale venster, de overgang naar het slakkehttis, het binnenoor. In het binnenoor zit ook het evenwichtsorgaan dat hier verder buiten beschou- wing blijft. Als een geluidsgolf het trommelvlies raakt, worden de trillingen via de keten van gehoorbeentjes overge bracht naar het slakkehuis, waar de geluidsgolf wordt omgezet in een elektrisch signaal dat via de gehoorsze- nuw naar de hersenen wordt gezonden. Nog niet zo eenvoudig dus. Bij otosclerose groeit de stijgbeugel geleidelijk vast in het ovale venster zodat de trillingen vanuit het mid denoor niet meer kunnen worden overgebracht naar het binnenoor, langzaam neemt het gehoor af en er kan zoals bekend totale doofheid ontstaan. Otosclerose komt bij ongeveer tien procent van de bevolking in meerdere of mindere mate voor, en begint meestal tus sen het 15e en 35e levensjaar. Soms komt de ziekte in de familie voor, maar dat is geen regel. Vrouwen heb ben er vaker last van dan mannen. Ernstige otosclerose kan operatief worden genezen. Bij deze operatie, die door een KNO-arts wordt uitgevoerd, wordt de vastgegroeide stijgbeugel verwijderd en ver vangen dooreen roestvrijstalen prothese. Het gehoor verbetert na deze ingreep snel en komt in veel gevallen weer op de oude waarde. Wat is er mooier, zou u zeg gen. Maar helaas heeft ook deze ingreep zijn keerzijde. Bij een d twee procent van de mensen die deze operatie ondergaan gaat het gehoor geheel verloren en wel op zodanige wijze dat een gehoorapparaat niet meer helpt. In minder ernstige gevallen van otosclerose of wanneer de ziekte slechts één van beide oren heeft aangedaan, is een gehoorapparaat een veiliger metho de om het gehoor te verbeteren. Otosclerose moet niet worden verward met de 'gewone' ouderdomsslechthorendheid. Deze vorm van slechtho rendheid wordt veroorzaakt door veranderingen in het slakkehuis, dus het binnenoor, en is helaas blijvend. Als u - of uw omgeving - de indruk heeft dat u minder goed hoort, maak dan een afspraak met uw huisarts. Vaak kan deze zelf een gehoorsonderzoek doen, en hij of zij kan u verwijzen naar een KNO-arts voor verder onderzoek en eventuele behandeling. Ook gehoorap paraten worden door de KNO-arts voorgeschreven. Ook als u geen componist bent, is uw gehoor de moeite waard. HENKHELLEMA. De zeer sterke afname van de sterf te aan coronaire hartziekten (zoals het hartinfarct) sinds 1972 is voor verreweg het grootste deel toe te schrijven aan een daling van de cholesterolspiegel in het bloed en een vermindering in rookgewoon ten, en veel minder aan verbeterd medisch ingrijpen. Dat schrijven de Utrechtse inter nisten L. Oei en D.W. Erkelens in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. In de periode 1972- 1992 is de sterfte aan coronaire hartziekten bij mannen afgenomen van 241 naar 161 per 100.000 en bij i 140 r r 118; i i af name, gestandaardiseerd naar de bevolking van 1992, van respectie velijk 43 en 44 procent. In diezelfde periode daalde de se- rumcholesterolwaarde bij r significant, vooral als gevolg van een vermindering in de consump tie van verzadigde vetzuren. Bij vrouwen is de daling van de serum - cholesterolspiegel echter miniem. Het percentage rokers nam sinds 1970 bij mannen af van 75 naar 37 procent, bij vrouwen van 42 naar 30 procent. Volgens Oei en Erkelens daalde de sterfte aan het hartinfarct halver wege de jaren tachtig nog sneller dan alleen op grond van sërum- cholesterol en rookgedrag zou wor den verwacht. Ze denken dat deze extra daling is toe te schrijven aan de opkomst van nieuwe behande lingsmethoden voor coronaire hartziekten als trombolyse (oplos sen van stolsels), preventief gebruik van acetylsalicylzuur ('aspirine') en dotteren, en aan verbeteringen in de bypass-chirurgie. De nieuwe koppelingsmethode (bi-specifieke antistof) zorgt voor contact tusen de niet-specifieke afweercel en borstkankercel (rechts). Daardoor wordt de kan kercel gedood. foto gpd Een groep onderzoekers van het AZU (Academisch Ziekenhuis Utrecht) werkt hard aan een gloed nieuwe behandelingsmethode van kanker. Samen met collega's van de universiteit van Erlangen in Duits land wordt gebruik gemaakt van 'niet-eenkennige' afweercellen in het bloed, de zogeheten granulocy tes Die afweercellen kunnen kan kercellen uitschakelen. De testen in de laboratoria hebben al goede re sultaten laten zien. Met deze af weercellen worden cellen bedoeld die niet uitsluitend bacteriën beho rend bij een bepaalde kwaal, aan pakken, maar alle ziekteverwekkers waarmee ze worden geconfron teerd. Het probleem was dat deze speci fieke afweercellen, dus 'afgericht' om kankercellen te elimineren, niet of onvoldoende in staat waren hun werk te doen. Daardoor kon zich een kwaadaardige tumor ontwikke len. Men kwam op het idee de granulo- cyten in het bloed in het geweer te brengen. Een gouden inval. Er werd namelijk ontdekt dat met behulp van de groeifactor G-CSF (granulo- cyte-colony stimulating factor) gra- nulocyten niet alleen geweldig in aantal toenemen, maar ook geacti veerd worden. Met de hulp van zo genaamde bi-specifieke antistoffen (zie foto) bleek het mogelijk om dit granulocytenleger de kanker te la ten bevechten. Het bijzondere van de gemaakte antistof is dat deze de granulocyt en de kankercel zó dicht bij elkaar brengt dat de afweercel de kanker cel doodt. Dat gebeurt omdat de antistof zowel de granulocyt als de kankercel 'herkent' en deze twee daarom aan elkaar plakt. De stand van zaken is nu deze: in een reageerbuis kan een niet-spëci- fieke afweercel bij een tumor wor den gebracht, met een bi-specifie ke antistof, waarna ze zonder man keren het kankergezwel aanpakt. Let wel: in een reageerbuis. Nu moet nog worden aangetoond dat wat lukt buiten het lichaam ook lukt in het lichaam. Voorlopig beperken de onderzoe kers zich in het AZU tot borstkan ker, een van de 25Q typen kanker die er bestaan. Als de proeven het gewenste succes hebben, worden pogingen gedaan om granulocyten zodanig te 'bewapenen' dat ook andere soorten kanker doeltreffend overwonnen kunnen worden. „Vooruitgang kun je pas terugkij kend constateren", zegt dr. Groe- newegen, oncoloog van het AZU. „Nu is het nog veel te vroeg om te juichen in de trant van: we hebben de kankerdoder ontdekt. Dat zou absoluut een verkeerde insteek zijn. Op dit moment kan slechts worden beweerd dat we in potentie mogen spreken van een belangrijke bijdrage aan de kankerbestrijding. Pas op het moment dat het bewijs van succes echt is geleverd, is het ogenblik aangebroken om te zoe ken na&r behandelingsmethoden voor andere kankervormen met be hulp van de door antistoffen bewa pende granulocyten. Ik denk zeker dat het op den duur zal lukken, zo ver durf ik me wel uit te spreken." De vooruitzichten zijn hoopge vend, gelet op de verrassende be handelingsresultaten in Amerika en Duitsland. Daar hebben patiënten laten zien dat de optredende bij verschijnselen acceptabel en van voorbijgaande aard zijn. Dr. Groenewegen vestigt de aan dacht op de diverse voordelen van de nieuwe methode. „Wat we we ten is dat alle kankers op een be paald moment ongevoelig worden voor chemotherapieën, maar wel beïnvloedbaar zijn voor andersoor tige behandelingen, ioals die van ons. Los van het directe effect van de niet-specifieke afweercellen te gen de kanker, worden ook tekenen gezien alsof deze behandeling leidt tot immuniteit tegen kanker (door vorming van lichaamseigen anti stoffen). Dit mag als een belangrijk winstpunt worden gezien, omdat zo niet alleen een tumor direct wordt aangepakt, maar daarmee ook wordt bereikt dat het lichaam een effectief afweersysteem op bouwt en zo blijvend wordt gemo biliseerd tegen de tumor. Dat is es sentieel anders bij een chemo-be- handeling." Maar hoe veelbelovend ook, we hebben hier te maken met een veel-stappen-plan. waarmee jaren zijn gemoeid. Wel is zeker dat als het principe volgens verwachting blijkt te werken, de kankerbestrij ding een flinke zet in de goede richting heeft gekregen. P u z Z E L R s E J A- G D 1 E H K E G E N U M M O c L K M N A O T E N N T P G R R E L S R F 1 1 E N A O A K S T E G E Z U D E O L K K R E 1 E R N H N N A A N A N R 1 L N 1 C E 1 Z O E N E 1 U R A 1 S Z M H E A G E S N L O A N L E V W N V 1 R P E H R L E E M O J M E O O D T A E A V H A R 1 S R P N E S M B O O E L T c R S A B A O E U K B E S O H R M 1 A N A R G L R P 1 E T A T L G L E V U E G A L P O S B L E B E R L E T L O H Alarm Holte Orgel Amandel Hongerig Postel Avers Honkslag Proper Blaas Inzien Rebel Bovenin Islam Refter Commune Jicht Ruien Eagle Kermis Schuin Eminent Koala Tibet Euvel Kroon Veearts Gajes Luguber Wanneer Gekheid Noren Zakken Gnome Oplage Zenden Hamer OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CITAAT Horizontaal: 1. traan; 2. nest; 3. toren; 4. naaf; 5. fiets; 6. ster,- 7. reeks; span; 9. naald; 10. drom; 11. maand; 12. daas; 13. spar; 14. roet. Het citaat is van Jean de Bois- son: ,,Een bedelaar zonder om standers ontvangt weinig aal moezen". HEINZ zo, ovs v/j fuas TTzc/rreis AAA/ ZO&<£A/ CA/ TOM POES Heer Bommel en de toornviolen De directeur van het flora-festival had gelijk gehad; dat bleek toen het voor jaar weer aanbrak. In de eerste warme stralen van de lentezon kon'men de bewoners van Rommeldam in groepen naar het bos zien trekken. Daarvzetten ze zich op het gras neer en genoten van het gebabbel en gezang van de violen die er bloeiden. Het waren wer kelijk enige bloemen, die op spontane wijze de liedjes herhaalden die uit de draagbare radio's kwamen. Ook riepen ze alles na wat men hen voorzei - en met enige zorg kon men zodoende een heel programma samenstellen. Het was werkelijk een groot succes en het mag dan ook geen wonder genoemd worden dat dit mooie plekje algemeen het Bommelbos genoemd werd, ter ere van de stichter die daar de vorige herfst injecties in de bodem gegeven had. De enige die er geen pret van had was freer Ollie zelf. Men kon hem soms in de buurt aantreffen terwijl hij somber naar de vreugd? luisterde. „Het lijkt wel een kermis", hoorde men hem dan mompelen. „Hoe vrese lijk is dit alles! En dat alleen omdat ik een prijs op een tentoonstelling wilde winnen. Ach, waarom heb ik het toch gedaan?" „Het is een ellende", zei Pee Pastinakel, die eens met Kwetal het plekje passeerde. „Dit is het einde van het bos. Die stinkende planten zijn niet uit te roeien en ze dringen de mir terug. Over twintig jaren zal het hele woud vol st^an met dit groeisel. Dan zullen de bomen er niet meer zijn, maar hun plaatsen zullen worden in genomen door burgers met kastjes van ficusdrip. En wat moet er dan van ons worden?" „Kom. kom", zei Kwetal. „Bommel zal wel weten waarom hij dit gedaan heeft; het zal heus wel ergens goed voor zijn. Hij heeft zo'n groot denkraam!" EINDE VAN DIT VERHAAL H W E R NL 29 DOOR HANS VAN ES De start van het meteorologisch winterseizoen mag er wezen. Hoe\ de vorst slechts licht tot matig is gebleven, is er nog steeds geen z. op aanzienlijk zachter weer. De eerste helft van de maand blijft ori veer 4 graden onder het gemiddelde; dergelijke negatieve afwijkin? zijn in december sedert 1981 niet meer voorgekomen. Zoals wel vaker bij vroege kou - zoals recentelijk in november 199} vragen velen zich af of we aan het begin staan van een echte, oudg wets koude winter. Hoewel het met mogelijk is een serieuze verwa tmg te maken, die verder gaat dan een week vooruit, zijn er zeker wijzingen in de richting van aanhoudende of zelfs verscherpende gedurende de komende maanden. De stand van zaken; na de droge en warme oktobermaand, die we,^- gedomineerd door blokkerende hogedrukgebieden werd door verse1 lende klimatologen gewezen op een koude januarimaand. In de we_fi ken na oktober bleef de circulatie (gedeeltelijk) geblokkeerd. Met 3 dere woorden de gebruikelijke oceaandepressies lieten het goe> afweten. Een lezer uit Heemstede vroeg zich in dit verband af c kraamkamer van de oceaandepressies bij New Foundland was droogd. 2 Inmiddels hebben de lange-termijnvoorspellers Dettman en Malbep op grond van de heersende luchtdrukverdeling hun prognose voor cember aangepast. De wintermaand zal volgens het duo 1 tot 1,5 den te koud eindigen, gevolgd door een zeer koude jannuari (afwijl -2 tot -2.5 graden). Het afgelopen weekeinde dooide het een beetj het zuiden van het land, maar van een einde van de vorst was geen sprake. 'Dooi zonder regen en wind is niet waard dat-ie begint', is wijze weerspreuk. De komende dagen blijft de winter voortduren, zij het op een laag je. Een hogedrukcel in de buurt van ons land garandeert meest liclf' plaatselijk matige vorst in de nacht en rond nul of iets daarboven overdag. Komende woensdag volgt weer een twijfelachtige dooi-aanval uit h noorden. Zou de vorst inderdaad op den duur definitief doordrukke Toch is een serieuze aanval op de kou na een vorstig begin cember bijna onontkoombaar. De zogenoemde 'Kerstdepressie' komt in vrijwel alle jaren - na half december - met een onstuitbaar offensief van zachte oceaanlucht Zelfs in het meest extreme geval - de superwinter van 1962-'63 - kwam na een periode van felle stralingsvorst in begin december de weg vrij voor storm, regen en. hoge temperaturen. Maar al kerst startte de langste koudegolf van deze eeuw; tot begin maart 1963 vroor het vrijwel onafgebroken en was ons land bedekt met dikke laag sneeuw. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Wolkenvelden langs het noordelijk deel van de westkust regen of sneeuw Morgen een stevi ge westelijke wind. In het zuiden ook opklaringen en kans op mist. Maxima van 5 graden langs de west kust tot rond het vriespunt in het zuidoosten. Woens- Zweden: Vooral in het noorden veel bewolking en Kans op sneeuw of ijzel. Naar het zuiden toe droger, een en kele opklaring, kans op mist. Overdag op plaatsen nul. woens it strenge vorst. Middagtempei vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig en droog plaatselijk mist en met name 's middags ook kans op wat zon. Morgen aan het einde van de dag in het westen van Schotland misschien regen. Middag- temperatuur van 5 tot 8 graden, van daag in Ierland plaatselijk nog 10 België en Luxemburg: Bewolkt en mistig en slechts een kleine kans op wat zon. Droog. Middagtempe- ratuur van iets onder nul in Luxemburg tot +5 gradenin Oostende. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel wolkenvelden, mist als wat zonne schijn. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur vandaag van rond het vriespunt in het oosten tot +7 in de Vend'ee; morgen iets kouder. Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op buiige regen, misschien met on weer. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 15 graden. Madeira: Wisselvallig weer met veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, mis schien met onweer Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Spanje: In het. algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd buien, vooral in het zuiden en oosten met onweer. In het noordoos ten plaatselijk veel neerslag. In het noordwesten geregeld zon en overwe gend droog. Maxima aan de costa's van 14 tot 17 graden; op andere plaatsen tussen 8 en 13 graden Canarische Eilanden: Flink wat wolkenvelden en een vrij grote kans op enkele buien, misschien met onweer. Middagtemperatuur rond 22 ï'3 aan de noordkant van de Alpen toen mende kans op bewolking. Droog. Ma i nul; m Tessm r< TP Oostenrijk: Eerst zonnige perioden, soms wolkenvelden of mis meer bewolking en vanuit het noordot ratuur, met morgen op veel plaats! maxima rond -3 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel t op ijz DINSDAG 12 DECEMBER 1995 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.35 18.45 06.08 Laag 02.10 14.36 01.51 lerrapporten 11 december 07 u In het algemeen zonnige perioden ei bui. Middagtemperatuur rond 18 gra Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Kleine kans op mist. Enige daling van temperatuur met op morgen maxi ma van 7 graden bij Lyon en Bordeaux tot 13 plaatselijk langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flink wat bewolking van tijd tot tijd bui en, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 15 graden. Zowel zon als wolkenvelden en vooral morgen langs de westkust kans op een bui Middagtemperatuur uiteenlopend van 4 graden in het uiterste noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en kans op stevi ge regen- of onweersbui. Maxima rond 15 graden. Malta: Veranderlijk bewolkt en kans op een ste vige regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon. vooral morgen langs de kusten kans op een bui. Boven de Egeïsche Zee waait eerst nog een sfevi- ge noordoostenwind. Maxima van 7 gra den in de buurt van Thessaloniki tot 14 langs de kust in het zuidwesten; op Kre ta wordt het ongeveer 11 graden. Turkije en Cyprus: me in de omgevingwan Cyprus op beide dagen kans op een stevige regen- of on weersbui. Maxima van 7 gradèTt-op de Dardanellen tot 17 graden op Cyprus. Duitsland: Eerst rustig weer met wolkenvelden en in de nacht en ochtend kans op mist. In Buenos Aires zwaar bei Casablanca hall bew Johannesburg licht bew New Orleans onbew 29 19 31 23 16 12 wil -10 -17 0 wsO 18 10

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14