Dreigbrief verstoort feest niet Country-time in de Groenoordhallen Oervorm theater Van Rieks Swarte Lee Towers overtreft zichzelf als showman in Ahoy' Vokaal Ensemble Quink: onevenwichtige samenklank valt op Cultuur Kunst Onuitgewerkte ideeën bij CET in het LVC _<\ANDAG 11 DECEMBER 1995 cut! GERT VISSER, C ïrateful Dead uit elkaar tg f0( \n rafael De Grateful Dead, in de VS de ultieme hippieband in de jaren '60, gaat uit elkaar. De reeds 30 jaar bestaande roep besloot hiertoe vier maanden na het overlijden van haar oorman Jerry Garcia. De Grateful Dead, die in 1965 door Garcia p anderen werd opgericht in San Francisco, was drie decennia pig een van de populairste live-bands van de VS. Andere groe- aar lpn hadden meer hits, maar 'de Dead" had een omvangrijke \fhare fanatieke fans, de zogenoemde Deadheads, die de groep hele land door achterna reisden, om de uren durende con- erten die in de loop der jaren haar handelsmerk werden bij te ronen. Het laatste concert gaf de groep op 9 juli, een maand >rancH°or Garcia's dood. best$ Q eeft nr' ReyflSTERDAMHet Stedelijk Museum de Lakenhal in Leiden heeft en Jfij Sotheby's in Amsterdam het werk Compositie nr. 68 van Ja- i'dersjoba van Heemskerck (1876-1923) gekocht. Het museum heeft schoor het olieverfschilderij 84.960 gulden neergeteld. Het doek d- -Han één vierkante meter dateert uit 1917. Compositie nr. 68 was meerèeds in 1967 in de Lakenhal te zien tijdens de tentoonstelling Ptunst van Vrienden. Matte afsluiting manifestatie VERVOLG VAN VOORPAGINA De manifestatie 'Leiden, Stad van vluchtelingen' werd zaterdagmiddag met een kleurrijk en sprankelend aan bod aan muziek in het Leidse Volkshuis afgesloten. De anonieme dreigbrief die de organisatie ontving, kon het feest niet verstoren. Zeker honderd belangstellenden luisterden naar Koerdische, Iraakse, en Afghaanse mu ziekgroepen, een aantal waarmee de organisatie tevre den was. leiden. sjoerd de jong tegelj 1 kweTHEATER in h RECENSIE*WUNANDZEILSTRA iseuntter's beesten", speelgoedvoorstelling tiond 4 van Rieks Swarte naar de tekenin- en verhalen van Beatrix Potter Met: vaes Nelissen. Hans Thissen, Ferdi Jans- I, Casper Leemhuis en Rieks Swarte. Gezien: 9/12, LAKtheater, Leiden. hij ,u de keper beschouwd is 'Pot- liefa's beesten' een kinderachtige t ovejrtoning: volwassen kerels zijn hele avond lang met gete- d vande huisvlijtdecortjes, speel- .Vaniedrekwisieten en pluchen jseufestjes in de weer. meiMaar het gaat hier om het nd pderlijke plezier waarmee de veekeningen en verhalen van latfatrix Potter fantasierijk tot le- loleiin worden gebracht. Op die janier bekeken toont de 'speel- jedvoorstelling' van het gezel- :hap van Rieks Swarte een oer- )rm van theatraal genoegen: pt spelenderwijs herbeleven IS \m bekende vertellingen. dat kader wordt de voor- lelling gepresenteerd. Als pu- n heljek mogen we als het ware r ejren meekijken op de rommel- plder van een statig herenhuis CProdigal Sons: «"weinig publiek artL Arjan Pronk - bas, Mare x, Jeroen Hobert - drums. Geziei 9/12, LVC, Leiden. 35c argeloze bezoeker die za- ïrdagavond nietsvermoedend iet LVC binnenwandelde had ngetwijfeld na een halve* mi- juut met zijn ene hand het irdje 'Amerikaanse band' in lucht gehad en met zijn an- e hand een vette duim om- |ooggestoken. The Prodigal hebben twee CD's en een itreden op Pinkpop achter de maar komen 'nog leeds' uit de city of nowhere. rolle. De eerste tonen van de ope- ler 'I don't know why' zijn ken- herkend voor het gehele optre- en. Sterk up-tempo Ameri cans georiënteerd materiaal, edreven en met doorleefde [tem gezongen door zanger Er- L'in Nijhof en afgemaakt met nerpende venijnige soli van gi- t Marco Hovink. Het niveau de songs blijft het gehele ptreden erg hoog. 'China' en 'le's all mine' zijn misschien t simpele rockertjes, maar ople making money out of and', een liedje over de thuissi- :ie van de familie Nijhof, en heftige 'Backstreet Girl' zijn ongs van constante kwaliteit, lfs tijdens de ballad 'Misty lin', met in het couplet een rappante overeenkomst met Queennummer 'It's a mira- wordt in het outro nog met flitsende solo behoorlijk uit- epakt. ■f Het leek zaterdagavond wel of let rockpubliek alleen voor het nelle werk kwam. Nijhof zette ijdens de eerste toegift de zeer ustige ballad 'Jenny's new mor- ïing' akoestisch neer, maar ooral het publiek achterin de aal vond de borrelpraat kenne- ijk veel interessanter dan de loral vocaal knappe vertolking n de ballad. 'Met dank aan de die het geduld op kon- len brengen', zei de pafferige anger, die kennelijk ook hoor- le dat de achtergrondgeluiden iet volume van stem en gitaar lijna overstemden. vee zeer goed ontvangen naar slechtverkopende CD's en wee jaar vol optredens die al- ijd waar voor hun geld geven voor The Prodigal Sons le bordjes 'uitverkocht' ver vachten. Het was in het LVQ absoluut niet stil, maar druk anders. Het is te hopen dat le Prodigal Sons niet het zo veelste groepje wordt met dat (tempeltje 'veelbelovend' en na lering succes en na een derde CD uit elkaar dondert. Dat zou de kwaliteit van Nijhof en\tle zijnen wel erg sneu zijn. uit vervlogen tijden alwaar en kele licht excentrieke heren zich vol overgave storten op hun fantasiewereld met muizen, eenden, konijnen en een kat. Zo is er de eend Jemina Puddle-Duck die maar niet lang genoeg op haar eieren kan blij ven zitten en uiteindelijk ter nauwernood ontsnapt aan de sluwe vos. Of de (geestig ge speelde) kat Simpkin van de kleermaker van Gloucester die boodschappen doet voor zijn baas en onderwijl de muizen in de gaten houdt. Wie zich niet zo maar laat meeslepen in dit spel van kin derlijke eenvoud, kan genoegen beleven aan de theatermachi nerie die Swarte en de zijnen overhoop halen. De change menten laten namelijk zien dat het fantasievermogen van de mens zich vaak door de meest eenvoudige middelen laat inspi reren. Het gpzelschap maakt al dus op een bewust doorzichtige manier gebruik van theater- en tekenfilmtrucs. Het herkennen daarvan heeft beslist iets aar- digs. De Chileen Ricardo Rementeria was niet zo verontrust over het anonieme dreigement. „Pas als dit soort mensen niet meer ano niem hoeft te zijn, wordt het echt dreigend." Hij kan er over meepraten. In 1975 stelde de dictatoriale regering van Chili hem voor de 'keuze': of 20 jaar gevangenis of het land verlaten. Het werd het laatste en zo kwam hij in Nederland. „Vluch telingen hadden het toen veel makkelijker dan nu," zegt Rementeria. In een kritisch ope ningswoord vertelde hij dat ver geleken met de jaren zeventig de mensen nu minder sociaal voelend zijn, het vluchtelingen werk door bezuinigingen wordt getroffen en jongeren nauwe lijks nog iets doen voor vluchte lingen. Als openingshandeling sneed Rementeria een grote taart aan, waarop de wereld stond afge beeld. En terwijl de accor deonist een treurige versie van 'Tulpen in Amsterdam' speelde, verdrongen de bezoekers, de aanwezige kinderen voorop, zich rond de taart. Het feest kon beginnen. Al duurde het even voordat het in de Grote Zaal van Alleen kinderen waagden een dansje in het Volkshuis. het Leidse Volkshuis echt gezel lig werd, want het publiek drup pelde maar langzaam binnen. Glijbaan Deze middag had het thema 'Ontmoeting' meegekregen. En het muzikale programma zorg de inderdaad voor een ontmoe ting met verschillende culturen. Maar daar bleef het bij: een ver broederende versmelting van de bezoekers bleef uit. Hoe opzwe pend of hartverwarmend de Koerdische, Iraakse, Afghaanse en Afro-Caraïbische muziek en dans ook was, de bezoekers wil den niet echt loskomen. Behal ve dan de kinderen, die de cen trale ruimte van de zaal als glij- enkele dansje baan gebruikten, en Afghaan, die op de zijn landgenoten i waagde. Misschien was voor een ver smelting van de bezoekers het gehalte aan nuchtere Hollan ders te groot. Of misschien was het onduidelijk of het hier ging t dar een frivool feest. Niettemin, ook zonder verbroedering hadden de Nederlanders en buitenlan ders het in hun eigen belevings wereld naar hun zin. En daar nat het om. >f, zoals Remente ria aan het begin van de middag zei: we moeten de ander res pecteren zoals hij is. muziek recensie louis du moulin 'Lee Towers' Jubilee Gala 1995' in Ahoy' Met medewerking van Anita Meijer. Arno Kolenbrander, Maurice Kroon, Jody's Singers, International Jubilee Orchestra (onder leiding van Jerry van Rooyen en Harry van Hoof), het Rotterdamse Operakoor. het Ulfts Mannenkoor, het Bosch Gemengd Koor, de Osse Opera Vereniging en kinderkoor Tikiko Gehoord 8/12. Herhalingen: 9/12,10/12 en 11/12. Lee Towers herbevestigt met zijn 'Jubilee Gala 1995' bovenal zijn reputatie als extravagante stuntzanger. Waren de laatste Ahoy'-spektakels van de Scheveningse volksheld relatief ingetogen, dit keer presenteert hij beslist the greatest glamourshow ever in Holland. Meer dan ooit is het onvermijdelijke cliché 'Las Vegas aan de Maas' op zijn vaak oogverblindende krachttoer van toepassing. Directe herkenning is zijn wapen. Want in mu zikaal opzicht grijpt Lee Towers (49) heel vaak te rug op zijn persoonlijke successen. Maar die paar surprises die er tussen al het goeddeels verwachte en overbekende werk zitten, zijn bijna allemaal regelrechtevoltreffers. De komst van Anita Meijer bleek weer een gou den greep. Haar andermaal uitnodigen (na 1985 en ook de gala's samen in 1990) was misschien niet zo origineel, maar bleek wel te beantwoor den aan de behoefte van de (eerste lichting van) 7000 arena- en tribuneklanten. Vanuit Amerika kreeg de zingende ondernemer na afloop - tijdens zijn optreden gunde hij zich geen tijd voor huldigingsrituelen voor zijn artis tieke missiewerk een blijk van waardering in de vorm van de Graceland Award. Deze onderschei ding wordt incidenteel uitgereikt aan hen die de muzikale erfenis van Elvis Presley op waardige wijze uitdragen. Ook ontving Lee Towers de aller eerste Muzeprijs, waarvoor verdienstelijke Rotter dammers voortaan jaarlijks in aanmerking ko- Liefhebbers dansen hun square en vullen garderobe aan leiden susanne lammers Country wordt in Europa beke ken als de truttigste muzikale uiting die Amerika de wereld schonk. Daar mag het dan de meest verbreide muziekstijl zijn, hier opereert country - als je afgaat op de media - in de marge. Hier merk je meer van base ballpetjes dan van cow boyhoeden. Country is oubollig en rechts. Maar er is wel een groot publiek voor. Zelfs op zondagmiddagen die zo kil en mistig zijn dat Leidse honden niet eens naar buiten gestuurd worden, trekken de liefhebbers en masse naar de Groenoord hallen om hun muziek te horen, hun square te dansen en hun country-garderobe aan te vul len. Country-time. De verlichting is gedempt. Bij de ingang staan wat kerstbo men met een bescheiden slin ger. Tot zover het kerstaspect van de Christmas Country Party die dit jaar voor het eerst in de Groenoordhallen georganiseerd werd. De country-kant krijgt heel wat meer nadruk, maar dat is niet alleen de verdienste van de organisatie van het festival; de bezoekers hebben daar het grootste aandeel in. Zo simpel en eenvoudig als de kerstbo men versierd zijn, zo uitbundig is de kleding van de meesten. Sowieso draag je een hoed. Liefst met veel gespen en ket tingen en andere opsmuk en vaak met een 'Davy Crocket- staart'. Heb je die niet, dan kun je hem alsnog bij het tweede kraampje links aanschaffen. Verder laarzen, van gewoon tot uitzinnig, en jasjes met franje, tekst of indianen van glitter steentjes. Een paar dames dra gen strokenrokken, het gros loopt in jeans. En men danst. Met heilige en met weinig Laarzen en hoeden: onmisbare a dansen grote groepen De dans beperkt zich tot voeten en knieën; heupen, bovenlijf en armen doen nadrukkelijk niet mee. Armen verstopt achter ruggen of in zakken. In het bes te geval bungelen ze er zo'n beetje bij. Het is geen dans om contact te maken. Het is een so litaire aangelegenheid, die toe vallig in groepen plaatsvindt. Ei genlijk een beetje bedreigend, die strakke koppen die nauwe lijks merkbaar met hun voeten werken. Een vierkant waar vrij wel geen beweging in zit. Niet cool meer, gewoon square. Wie s tijdens de Christmas Country Party in de Groenoordhallen. toch nog moe wordt, kan uit puffen op de strobalen. Volwas sen mannen gewapend met klapper-pistolen trekken de sfeer nog verder naar het bizar- De dag begon om elf uur met dansinstructies door Jo Thomp son uit de Verenigde Staten. Daarop volgden tot in de avond optredens van artiesten, die voornamelijk afkomstig zijn uit de stal van Cor Sanne, die naast zijn parttime PTT-job al 23 jaar een country-impresariaat runt. De optredens van de diverse Nederlandse en bands werden via een groot beeldscherm doorgegeven aan de dansvloer. Dat liet weinig twijfel bestaan over de hoofdsponsor: CMT, country music television. Deze club is sinds een jaar of twee actief met deze 'vrolijke, gezellige en onge compliceerde muziek' op .de Nederlandse kabel, maar. zoals een afgevaardigde wel even kwijt wil, 'country behelst meer dan dit, hoor.' Bij ons zie je bij voorbeeld ook de Eagles en dat soort bands. Hij vindt Garth Brooks wel mooi, 'die trouwens FOTO LOEK ZUYDERDUIN beter verkoopt dan Michael Jackson'. Het publiek in de Groenoord hallen heeft aan dat soort groot heden minder behoefte. De voornaamste eis is dat de mu ziek dansbaar moet zijn. En dal het niet hindert bij de aankoop van sieraden van echt sterling- zilver. Oorbellen met laarsjes en roosjes van turkoois. Turkoois? Ja, want die kleur is volgens de verkoopster echt country. recensie pablo cabenda Dansmuziekgroep CET Gezien 10/12 in het Leids Vrijetijds Centrum (LVC). Het is voor het LVC een re cord. Een opkomst van nul be talende bezoekers. En dus wordt een publiek van louter vrijwilligers, die bij gebrek aan van tijd hebben, en een hand jevol genodigden getrakteerd op een avond moderne dans Het vrijwilligcrsbestand zit gewapend met een biertje, shaggie en voor deze keer een extra kritisch oog als een klein bastion tussen de zaal en het lege café. Als na elk dansfrag- ment van het gezelschap GET het schaarse publiek is uitge klapt is de airconditioning pijnlijk hoorbaar. Het is dan ook niet altijd ge heel duidelijk of verteller Peter Kern uit frustratie over de slechte opkomst of volgens hel scenario van 'Fragment' zich als een wildeman staat op te winden. CET - Central Euro- kingsverband lussen choreo grafe Grace Bellel, die bij Wim Vandekeybus heeft gedanst en componist/regisseur Rob 1-rey van de 'avant-gardemetal' for matie Gore. Vier danseressen dansen op een vierkant vloer oppervlak op Harden muziek voortgebracht door zes muzi kanten en een verteller. De dertig fragmenten wisse len elkaar in hoog tempo af. De danseressen draaien losjes pirouettes in formaties, of zonderen zich af in solo's en gaa'n schijngevechten aan met de muzikanten. Er wordt niet de indruk gewekt dat er sprake is van een logische opeenvol ging van de stukken en wat er zowel op muzikaal als op dansgebied getoond wordt, heeft het karakter van vluchti ge improvisaties, vage bedoe lingen en onuitgewerkte idee en vervlogen lang nog voor dat ze voltooid worden. De verteller declameert en gebaart breed, spreekt de dan seressen soms vermanend toe, maar het hoe en waarom blijft altijd onduidelijk. Als de dan seressen voor dood op de grond liggen, probeert de w il deman/verteller hen met be hulp van de muzikanten tot le ven te brengen. Zuiver onbe grip en verwondering over de oorzaak van deze plotselinge slaapdood weerhoudt het on verschillige publiek van een adequate reactie op een wat dwaze vertoning van een gita rist die vier Doornroosjes met zware -heavy metal exercities probeert te wekken. Hoewel 'Fragment' aan pre lenties probeert te ontsnap pen wordt het telkens weer te ruggefloten door een verteller die blijkbaar enige inhoud moest geven aan het geheel. In de schaarse momenten dat het lukt om 'Fragment' als zuiver plaatjes te zien levert het de danseressen onder alleen pianobegeleiding langzaam over de vloer rollen. Daarna gaai het weer voorspelbaar over in combinaties van sprongen en pirouettes. Aan het eind van de voorstelling moet de lichttcchnicus geat tendeerd worden op het aan doen van het zaallicht en staan alle spelers ongemakke lijk het applaus in ontvangst te nemen dat al verstomd is voordat ze de zaal hebben kunnen verlaten. muziek recensie li dy van der spek K&O Concert door het Vokaal Ensemble Quink (Machteld van Woerden en Mar jolein Koetsier, sopraan, Corrie Pronk, alt, Harry van Beme. tenor en Kees-Jan de Koning, bas) en The New Consort (Mariëtte Holtrop en Jan Pieter van Cool- wijk, barokviool, Jan Willem Vis, altviool, Naomi Hirschfeld. gamba en Reitze Smits, davecimbel en orgel) Gehoord 10/12 in het Groene Kerkje te Oegstgeest. Henry Purcell (1659-1695), leer ling van John Blow, heeft zeer bijgedragen tot de ontwikkeling van de. typisch Engelse traditie in de koormuziek. Zo compo neerde hij in z'n korte leven van nog geen 37 jaar naast de dit jaar vele malen uitgevoerde opera 'Dido and Aeneas' opval lend veel theatermuziek, gele genheidsliederen, odes en an thems en ook een 'Welcome Song' (1685). De koren, Purcell's sterkste kant, zijn krachtig en statig van karakter, met briljan te combinaties van stemgroe pen. expressieve harmonische en ritmische vondsten. Veelvuldig gebruikt hij het compositorisch model van de Chaconne met een zich steeds herhalend bass—conti nuo thema, in Engeland de 'Ground' genoemd. Het Vokaal Ensemble 'Quink', begeleid door 'The New Con sort'. hield een pleidooi voor minder bekend werk wat soms nauwelijks te rangschikken is, maar waarin zo'n slepende 'Ground' prachtig te horen was in 'If ever I more riches did desire'. De tenor Elarry van Ber ne zingt daar de aria 'As time that measures it doth glide' in een zich voortdurend herhalen de baslijn. Wat bijna onmiddellijk duide lijk wordt is de onevenwichtige samenklank van de vijf zangers. Zodra de tenor van Berne en de bas Kees-Jan de Koning solo of duetten zingen is daar een warm en natuurlijk mengen van de klankkleuren: twee uitge sproken mooie stemmen. Later op de avond voegt de alt zich steeds beter hij dit kleurenpalet. Maar de twee sopranen, met name Machteld van Woerden, blijven scherp en kil; het hoge en middenregister is ook niet altijd even haarzuiver. De so praan Marjolein Koetsier zingt zeker met een groot inlevings vermogen. Het tekort bij beide sopranen wordt rijkelijk 'inge haald' door meewiegende li chaamsdelen tijdens de rust pauzes terug op hun stoel. In de 'Welcome Song, 1685' zet de alt Corrie Pronk direct in met een exoressieve altsolo 'Why are all the Muses mute?'. Haar stem wordt hier veel mooier en dynamischer. Ovori gens heeft deze 'ode' aan Ko ning Jacobus 11, en verkapt ook aan 'het' eiland genaamd Bri tain, een draak van een vleiende tekst, 't Is alsof Purcell dit zelf voelt, hij laat dit welkomstlied aan 'The glory of earth and the darling of heaven' dan ook niet eindigen in een pompeus knet terend loflied, maar veeleer voorzichtig, je zou zelfs kunnen zeggen twijfelmoedig, 'The New Consort' leed ei genlijk aan hetzelfde euvel als het zingende quintet. Klavec im bel of organist Reitze Smits, hel der en beeldend, zich geheel op z'n plaats wetend in samen klank met de opvallende mooie viola da gamba van Naomi llir schfeld. Maar de eerste viool Mariëtte Holtrop had toch vaak een gehaaste scherpe klank zonder wezenlijke diepgang. Jammer voor die mooie altviool van Jan Willem Vis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11