In de schaduw van de Juglans Tuinieren garden-centre bloemendaal b.v. ZATERDAG 9 DECEMBER 1995 tuinbladen Onze Eigen Tuin, onder redactie van Mien Ruys, Jo Cuijper en an deren, brengt een winternummer met een uitgebreid artikel over het planten van bomen. Wie een hekel heeft aan sjouwen en spit ten, vult de bakken in tuin of balkon met winterharde kuipplanten. Niet alle water is geschikt om de dorst van gazons en planten te les sen, blijkt uit een verhaal van Carl Koch. Hij geeft zelfs aan hoe het eigen leidingwater kan worden getest. Een uitvoerig verhaal over de 'cirkeltuinen' van Mien Ruys. Veel tekeningen om duidelijk te ma ken welke optische effecten met het gébruik van die cirkels worden bereikt. Ook japanse tuinen doen het goed in Nederland. Geen lap je grond is te klein om er op z'n oosters iets aparts van te maken. Vraag en antwoord Geert Boerema uit Noordwijk schrijft dat op de takken van de vuurdoorn verhogingen zitten. Er staat niet bij welke kleur, vaak zijn ze roestkleurig en dan is het een schimmelziekte. Alle aangetaste takken snoeien en verbranden. Maar beter is met de tak in natura naar een des kundige in de buurt te gaan. Nooit meteen alles rooien. Ou de planten zijn goud waard om dat ze al zo groot zijn. Wat moet ik met de knoppen in mijn oleanders. Ze staan al bin nen. Lopen de knoppen nog uit? vraagt W. Kruijer uit Haar lem. In 99 van de 100 gevallen niet! Dus knip ik ze weg, net als te lange takken. Oleander bloeit op éénjarig hout. Dat moet vol gend jaar weer de ruimte heb ben. De kiwi's van mevrouw A. M. Riet-Barnhorn uit Haarlem hebben veel vruchten die laat rijpen. Kiwi's immers zijn hard zolang ze niet helemaal rijp zijn. In elk geval snel plukken, even tueel binnen na laten rijpen en dan jam maken. Hoewel ik het nog niet gedaan heb, ben ik er van overtuigd dat geschilde, in stukjes gesneden kiwi's prima te verwerken zijn tot jam, met be- hulp van suiker of zogenoemde geleisuiker. In elk geval van de herfst de voet van de planten goed afdekken want ze zijn niet helemaal winterhard. In decem ber kunnen de struiken flink in- gesnoeid worden, liever niet la ter. 's Zomers willen vooral de vrouwelijke planten erg hard groeien. Door de wortels iets af te steken vermindert de groei en is er kans op meer bloemen en dus vruchten. En nu de Datura ofte wel Brug- mansia (Waarom krijgen plan ten om de haverklap een andere naam?) De plant is niet winter hard cn moet dus snel naar bin- GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM nen. In het voorjaar goede voedzame grond, een plaatsje in de zon of half schaduw, maar wél beschut. Flink insnoeien mag. Verder vanaf het begin van de groei vooral veel vocht en voeding. Dan zullen er vol gend jaar zeker weer veel mooie bloemen komen. Bedenk wel dat alle delen van deze plant zéér giftig zijn. Zorgen over de Agapanthus meldt E. Dusoswa-Jansen uit Haarlem. Hoe moet dat van de winter? De Agapanthus in de volle grond kan zachte winters doorkomen met een afdeklaag. Maar de plant in pot moet naar binnen en bjj een temperatuur tussen 2 en 8 graden overwinte ren. In maart verse grond bo venop de pot, liever niet verpot ten, daar houdt hij niet van. Na half mei weer naar buiten en dan weer flink water. Maar 's Mensen houden van dromen en mensen met een tuin dromen van appels en peren uit eigen tuin. Zien bloeien, zien groeien, zien rijpen en tot slot plukken, wat wil een mens nog meer? Heel simpel, geen ellende mi wormstekigheid, vruchtrot, schurft en nog veel meer. Helaas zijn maar weinig van onze oude cultuurgewassen, nog redelijk te gebruiken zonder toepassing van gif. En wie wil er nu met gif I aan de gang in eigen tuin, met vogels die liever willen blijven leven? Geef mij dan maar de note- boom, de Juglans in het Latijn. Naar mijn persoonlijke mening een ideale tuingenoot, al vraagt hij wel wat ruimte. Toegegeven, de nieuwe notebomen worden maximaal 6 meter hoog omdat ze op een langzaam groeiende onderstam zijn geënt. Ook de kroon blijft redelijk binnen de perken zonder gesnoei. Maar toch, enige ruimte en overleg met buren is gewenst voor men tot de aanschaf overgaat. Want de boom geeft natuurlijk wel schaduw, maar schaduw raakt 'in' in de tuincultuur. Daarover een andere keer. Mocht u over willen gaan tot aanschaf van een noteboom, zorg er altijd voor dat het een juglans regia is, geënt op de Ju glans nigra. Die blijft niet alleen lager dan een zaailing, maar draagt bovendien binnen twee a drie jaar. Een zaailing heeft wel 25 jaar nodig om vruchten te geven en dat is in ons haastig tijdsbestek wat aan de lange kant, zoiets van 'boompje groot, plantertje dood'. De oogst van een noteboom valt je als het ware in de schoot. Er hoeft niet geplukt te worden, de vruchten vallen als ze rijp zijn vanzelf omlaag en het fraaie groene omhulsel springt ook vanzelf open. Er is één risicofactor en dat is de familie eekhoorn die bij mij ijverig en grinnikend mee-oogst. Nog meer voordelen van de Juglans regia: je kunt er vrij van vliegende insekten on der zitten, heerlijk in de scha duw en lekker rustig. Hoe zit dat dan met de insekten? Wel de geur van een noteboom is voor vliegend gedierte zo onaange naam dat ze de buurt van de boom mijden. Een oud sprookje vertelt ons datje de duivel vaak wèl onder de noteboom kunt treffen. De enige plek waar de vliegen hem achtervolgen. Mocht er de wens zijn om noteboom te plan- dan moet die wens i december gereali- v seerd worden. In ja nuari komt er im mers alweer volop leven in de boom en ?en beschadiging kan fatale gevolgen heb ben. Daarom worden notebomen als ze al ge snoeid worden, altijd voor be gin januari gesnoeid. Maar doorgaans is snoeien niet no dig. De boom stoot zijn dode takken zelf wel af. Tot zover niets dan goeds over de boom. Er zijn ook proble men. Hij houdt niet van late nachtvorsten, die kunnen de hele oogst teniet doen want de noot bloeit vroeg. Het is een zo genaamde windbestuiver, net als bijvoorbeeld de els of popu lier. Verder houdt hij niet van natte voeten zoals dat in vak kringen heet. Een laag gelegen, natte tuin is dus niet geschikt voot deze fraaie boom. Hij wor telt namelijk heel diep. winters alleen heel af en toe als de grond bijna droog is. Verder is er een ananas in pot. Waarschijnlijk de Ananas co- mosus, die het meest in pot wordt gekweekt en eenmaal volwassen de bekende vruchten levert. Maar tot vruchtvorming komt het zelden bij deze bloed verwant van de Bromelia. De plant houdt 's zomers van warmte en zon, maar geen al te felle zon. 's Zomers veel water, 's winters weinig en een omge vingstemperatuur van rond 15 graden. Mocht de ananas gaan bloeien dan zal de moederplant afsterven, maar men kan de jonge planten die zich aan de voet vormen weer oppotten in humeuse, vochthoudende grond. J. Disseldorp uit Hoogmade heeft twee hortensia's in de tuin waarvan er maar een bloeit. Ik veronderstel dat ze er nog maar kort staan, wellicht zelfs een tijd van hun bestaan kamerplant zijn geweest. Dan kan het even duren eer ze weer gaan bloeien. Halfschaduw en voldoende vocht en volgend jaar bloeien ze beide. tuinboeken Feestelijk Kerstfeest Vergulde pelpinda's, korst mos en samengebonden ka neelstokjes zijn de basisma terialen voor een van de al ternatieve kerstbomen in het boek Feestelijk Kerstfeest van Pamela Westland. De ge woonte een complete groen- blijvende naaldboom in huis te halen, is geïntroduceerd door Prins Albert, de echtge noot van koningin Victoria. Hij nam het idee in 1841 mee uit zijn geboorteland Duits land. Al veel langer worden 's winters binnen groene takken opgehangen, eerst al bij de zonnenwendefeesten en later ook rond de kerstdagen. Los van alle traditioneel bepaalde versieringen zijn er nog mo gelijkheden genoeg om een eigen invulling te geven aan het feestelijk decoreren van de huiskamer. Het dubbel dikke boek geeft honderden creatieve ideeën en helpt daarmee de lezer een aardig eind op weg. Er is ook veel aandacht voor geschenken en recepten. Handige tijdsche ma's en checklisten zorgen voor een probleemloze ont vangst van gasten, of u nu een informeel samenzijn met bisschopswijn organiseert of een uitbundig kerstdiner aan richt. Fe«^cn|k^Kers<feesI. Prijs: 49,90. ISBN Europatuinen 'Tuinen in Europa' is een ge- illustreerde gids voor zeven honderd voor het publiek opengestelde tuinen in ge heel Europa, van Scandinavië tot Sicilië en van Portugal tot de Zwarte Zee. Grote en kleine tuinen, be kende en onbekende, door een internationaal team van experts bij elkaar gebracht. Per land ingedeeld met een inleiding waarin het klimaat en de geschiedenis van de tuinarchitectuur worden be handeld. Verder landkaarten waarop de verschillende tui nen te vinden zijn, informatie over architecten, tuinontwer pers en hoveniers, en defini ties van hovenierstermen. Dit alles geïllustreerd met 160 fo to's, schilderijen en gravures. Een boeiende tuinenreis door Europa en een leuke gids om mee te nemen op vakantie. Breng sfeer in huis met bloemen, bloeiende planten, kerst- groen, 1000 en 1 versierselen en zelfs een kerstboom van: hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg - wassenaar 1 T E R A E A N N 2 B N E E D E S T 3 T L A 0 R E A N 4 R N A z A 0 F N 5 F D 1 E E R T S 6 0 S M S T E R T 7 R A E N E D K S 8 E S R P S A 0 N 9 N N A T V A L D 10 A N D R G 0 M T 11 M A W A E 1 N D 12 N D 1 A G A A S 13 S A P L A M R 0 14 R 0 E E Z T E N opgave opgave CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van bo ven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1oogvocht; 2. vogelverblijf; 3. schaakstuk; 4. deel v.e.-wiel; 5. rij wiel 6. hemellichaam; 7. serie; 8. tweetal; 9. naaigerei; 10. grote me nigte; 11. deel v.h. jaar; 12. steek vlieg; 13. naaldboom; 14. schoor- steenzwart. KRUISWOORDRAADSEL wm TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel en Tom Poes wandelden die middag wat door de omgeving en genoten van het fraaie herfstlandschap. „Wat is de natuur toch mooi", zei heet Ollie. „Daar gaat toch maar niets bo ven. Wat jij, jonge vriend?" „Hm", zei Tom Poes. „Ik ben blij, dat u dat in ziet." „Natuurlijk zie ik dat in", hernam heer Bommel. „Natuurlijk vergist men zich wel eens met de natuur, maar dan kan men de fout altijd wel weer herstel len als Bommel zijnde. Dat is gebleken! „Hm", zei Tom Poes. Heer Ollie voel de zich wat kribbig worden, maar voor dat hij uit kon vallen naderde daar de directeur van het Rommeldamse flora festival. „Ik kom u even mededelen", sprak deze, „dat u de eerste prijs van de bloemententoonstelling hebt gekregen. Gefeliciteerd, waarde heer!" „Dede eerste p-prijs?" stamelde heer Bommel. „Waarvoor?" „Voor uw pra tende violen", hernam de directeur. „Ze zijn een sensatie! Ik ben blij, dat u toch nog hebt willen inzenden nadat ik u geschrapt had. Want uw bloemen spreken werkelijk. Toen de zon er van middag even op scheen, hoorde ik ze duidelijk zeggen: „Tisgeengriep, tisde- mir", of zoiets. Héél merkwaardig." Heer Ollie zweeg. Hij liep bedrukt met de anderen naar huis om het maal te gebruiken dat Joost voor deze feestelij ke gelegenheid had klaargemaakt. En pas toen de directeur een heildronk op hem had uitgebracht nam hij weer het woord. „Die tentoonstelling", mompel de hij, „daar had ik eigenlijk niet meer aan mee willen doen. De violen deugen niet; het zijn toornviolen. En er gaat voor een heer niets boven de natuur. Maar ik heb helemaal vergeten, dat ik ze aan de portier heb gegeven. Door de ellende met de mir, als u begrijpt, wat ik bedoel." „Kom, kom, niet zo somber! zei de directeur glimlachend. „Ik voorspel een mooie toekomst voor uw pratende planten." WBSÊÊÊÊÊÊÊÈBM H E T W DOOR HANS VAN ES Vrijdagochtend werden - voorlopig - de laagste temperaturen ben in de prille winter van 1995. In Brabant en Limburg, waar plaats een dun laagje sneeuw was gevallen, waren de omstandigheden gunstigst; Oost-Maarland meldde -9.2 graden. Ook in onze eigen gio vroor het matig met minima tussen -5 en -7 graden. In het no den van het land zorgde aanvriezende mist voor een prachtig ben landschap. Elders scheen de zon volop en in combinatie met wei wind en maxima rond het vriespunt was het perfect weer voor winterwandeling. In de avond vormde zich op meerdere plaatsen dichte mist, waarbij de temperatuur in de noordelijke helft van land weer tot rond -5 graden zakte. De vorstperiode in ons land de komende dagen geprolongeerd, maar vandaag kunnen wat licl dooiverschijnselen optreden. Vanuit het zuiden is een bescheide portie zachte lucht naar onze omgeving gestroomd. Terwijl de bo nog stijf bevroren is, komt het kwik hogerop in de atmosfeer duid boven nul. Naast de dichte mist, die vandaag hardnekkig kan zijr zorgt het overtrekkende warmtefront mogelijk voor wat regen of regen, die op de koude grond bevriest. Veel neerslag wordt overig niet verwacht. Het hogedrukgebied, dat al ruim een week boven noordoost-Europa ligt, breidt zich in de loop van dit weekeinde s over ons land uit. Daarbij steekt er een zwakke oostelijke tot noo oostelijke wind op met geleidelijk aanvoer van wat koudere lucht Vanmiddag komt het kwik boven het vriespunt, vooral in de zuid telijke helft van het land. Komende nacht gaat het op de meeat sen weer licht vriezen. De combinatie van mist en een nat wegde plaatselijk voor gladheid zorgen. De komende 72 uur ligt de kern hogedruk in de buurt van Denemarken, waarbij nog steeds koude lucht van het continent wordt aangevoerd. Overdag liggen de tem raturen rond het vriespunt. Er is een vrij grote kans op laaghange bewolking of mist; mogelijk laat de zon zich af en toe zien. 's Nac vriest het meest licht, alleen op plaatsen waar het opklaart is matige vorst mogelijk. Rond het midden van de week komt het zv tepunt van de hogedruk boven de oceaan te liggen. Een dooi 'om noord' met luchtaanvoer van de Noordzee ligt dan voor de hand E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Tamelijk bewolkt en langs de hele westkust eerst sneeuw, later op veel plaatsen overgaand in re- stormachtige wegend droog. Flinke stij ging van temperatuur; zondag maxima meest tus sen 0 en +6 graden. later ook ijzel of regen. In het noorden 'en midden ook veel wind. Maxima rond het vriespunt maar in het noorden en midden op zaterdag nog matige tot Denemarken: Wolkenvelden maar ook wat zon. Vrijwel overal droog. In de nacht e'n ochtend kans op mist. Geleidelijk iets hogere maxima; zondag rond +3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: n de nacht e Vrij rustig v nige perioden n zuid-Engeland meer bewolking en kans op regen; mo gelijk ook ijzel of natte sneeuw. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van 4 gra den in het oosten van Engeland tot on geveer 9 graden in het westen van ler- België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog bewolkt en mogelijk wat regen of ijzel; later opklaringen. Zondag droog en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur op de meeste plaatsen iets boven het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar hier en daar ook woJkenvelden. Droog maar zaterdag vooral in het westen eerst nog plaatselijk regen, mogelijk wat ijzel. Middagtempe- ratuur meest tussen 2 en 7 graden bo ven het vriespunt. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden fikse regen- en onweersbuien, plaatselijk veel neerslag. Vrij koud met langs de kusten maxima rond 13 gra- Wolkenvelden en vooral zondag regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. 'In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd buien, ook met onweer, voor al in het zuiden en oosten. Met name in Catalonië, aan de zuidoostkant van de Pyreneeën, plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur meest tussen 7 gra den, plaatserijk in het binnenland, en 16 langs de Costa's in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en een enkele bui, mis schien met onweer. Op de zuidstranden geregeld zon en overwegend droog. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en en kele stevige buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Eerst vooral in het noorden, zondag ook naar het zui den toe. Vrij lage maxima; meest tussen 13 en 17 graden. Tunesië: In het zuiden zonnige perioden en droog. Naar het noorden toe ook wolken velden en mogelijk een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op bei de dagen rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Naast zon ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog maar langs de Middellandse Zee kans op een enkele fikse bui en vooral zondag tamelijk veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 7 bij Lyon tot 14 plaat selijk aan de voet van de Pyreneeën en langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Tamelijk bewolkt en buiig weer; ook kans op onweer en op sommige plaatsen veel neerslag. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Italië: Wolkenvelden en vooral langs de west kans op mist. Verdt ook hier en daar zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur zaterd rierend van -1 graad in het oosten in het zuidwesten; zondag op de n plaatsen iets kouder. Zwitserland: Rustig weer met flinke zonnige pei maar aan de zuidflank van de Alp< wolkenvelden. Vrijwel overal dr de nacht en ochtend wel hier i mist. Maxima aan de noordkant Alpenmassief iets boven nul; in delijke kantons rond 6 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden maar in Karir Stiermarken ook wolkenvelden. A; begin van de dag h wel overal droog. Middagtempei rond het vriespunt. Polen: Rustig weer met wolkenvelden nacht en ochtend mist. Overdag en daar zon. Droog. Overdag me Tsjechië en Slowakije: Rustig winters weer met wolkenv maar plaatselijk ook zon. In de na ochtend kans op mist. Overdag meeste plaatsen lichte vorst. Hongarije: en vooral in de nacht en-ochtend I daar mist,. Maxima net iets onde vriespunt. ZONDAG 10 DECEMBER 1 Waterstand IJmuiden- Katwijk Hoog 05.35* 17.38 05.08 Laag 00.57 13.25 00.38 MAANDAG 11 DECEMBER 1995 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.08* 18.11 05.41 Laag 01.34 14.06 01.15 Weerrapporten 08 december 19 u kust e het noorden zaterdag eerst misschien nog wat regen. Zondag in het zuiden zonnige perioden. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 5 graden in het uiterste noor den tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral zondag kans op enkele pittige regen- of on weersbuien. Tamelijk veel wind uit het oosten, Maxima rond 16 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse Middag- 'ond 17 graden, n Kreta: temperatuur Griekenland e Perioden me van de Egeïsche Zee vooral zondag. Er waait boven de Egeïsche Zee een stevige noordoosten- Vrij koud met maxima uiteenlo- 6 graden in de buurt van Thes saloniki tot 14 in het zuidwesten van de Peloponnesos Turkije en Cyprus: Wolkenvelden en enkele buien, langs de zuidkust en op Cyprus ook met onweer Langs de kust in het zuidwesten ook zonnige perioden en op de meeste plaat- sein droog. Maxima zaterdag uiteenlo-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6