Ziekenhuis moet termijn van operatie garanderen Basis huidige economie dateert van vóór Gouden Eeuw Binnenland Ontdek de verborgen wereld op Schiphol Plaza. 'Incestzaak kantonrechter kent louter verliezers Kerstboom mee naar Bosnië Ruziënde boerenorganisaties ieder voor zich in actie _gATER TERDAG 9 DECEMBER 1995 Al.'.rmren NcJtfil.viils P.-rsbuu- erde Per* Diensten "Ik wil Bolletje op een eitje sneek Bij het pakstation Bakker en Zonen in Sneek zijn gisteren de eerste met reclame bedrukte eitjes 'van de pers' gerold. De firma is het eerste bedrijf dat reclame maakt met een stempel op eieren. Het idee om de eieren te bedrukken met reclameteksten is afkomstig van de Europese Commissie in Brussel. Het pro- duktschap voor vee, vlees en eieren heeft positief gereageerd op het voorstel van de commissie, en verwacht dat veel bedrijven reclame op eieren willen maken. foto anp peter wouda Schmitz mag Somaliërs terugsturen zwolle-denhaag» Staatssecretaris Schmitz (justitie) mag Somali sche vluchtelingen naar hun land terugsturen. Dat hebben de presidenten van de Vreemdelingenkamers in Nederland gisteren bepaald. Somaliërs maakten bezwaar tegen uitzetting. Zij willen hun bezwaar- of beroepschrift hier afwachten. Volgens de magi straten laat de politieke en mensenrechtensituatie in Somalië wel wat te wensen over, maar dat geldt niet voor de algehele si tuatie in dat land. Voor hen die terug moeten naar gebieden die nog onveilig zijn, zoals de hoofdstad Mogadishu, kan een uit zondering worden gemaakt. Schokland op erfgoedlijst parus Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs en cultuur, heeft gisteren in Parijs besloten het voormalige eiland Schokland in de Noordoostpolder op te nemen in de Werelderfgoedlijst. Het is de eerste keer dat een Nederlands monument daarin wordt opgenomen. De Werelderfgoedlijst bestaat uit objecten van 'uitzonderlijke universele waarde'. Staatssecretaris Nuis van cultuur had Schokland vorig jaar voorgedragen omdat het een fysieke herinnering vormt aan de algemene strijd tegen het wa ter en daarvan een concreet symbool is. Eerste nieuwe Groene Boekje den haag Het eerste exemplaar van de Woordenlijst Nederland se Taal, beter bekend als het Groene Boekje, is gisteren in Den Haag aangeboden aan staatssecretaris Nuis (cultuur). Nuis is voorzitter van het comité van ministers van de Nederlandse Taalunie. De officiële woordenlijst, zoals de Nederlandse Taal unie die heeft vastgelegd, omvat ruim 110.000 woorden. Volgens de Taalunie zijn de voornaamste inconsequenties uit de oude Woordenlijst (van 1954) verdwenen. Aan de nieuwe lijst zijn 60.000 woorden toegevoegd. Uiterlijk 1 september 1997 zal de nieuwe spelling in Nederland en Vlaanderen wettelijk worden ingevoerd. Supersnelle veerboot naar Harwich hoek van holland» Bij de Stena Line wordt volgende week beslo ten of op de verbinding Hoek van Hollaftd-Harwich een super catamaran wordt ingezet. Dat vaartuig zou voor de overtocht drie uur nodig hebben. De huidige schepen doen er zes a acht uur over. Bij de Stena Line komen volgend jaar en in 1997 vijf catamarans van het HSS-concept (High Speed Seaservices) in de vaart. De snelle schepen zullen alle faciliteiten van de veerboten hebben. Twintig miljoen tekort bij aanleg dijken Maastricht De provincie Limburg komt twintig miljoen gulden tekort om de volledige aanleg van dijken en kades langs de Maas te financieren. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) die daarvoor dit jaar 155 miljoen glilden uittrok, heeft gedeputeerde Schrijen al laten weten, niet met meer geld over de brug te ko men. Schrijen verwacht dat de beide Limburgse waterschappen juridische procedures tegen de provincie zullen aanspannen om de twintig miljoen gulden betaald te krijgen. Hulporganisaties blijven in Rwanda den haag/Kigali Nederlandse hulporganisaties kunnen blijven werken in Rwanda. Dit hfeft Memisa in Rotterdam te horen' ge kregen van het Rwandese ministerie van rehabilitatie en integra tie. De Rwandese regering gelastte woensdag 38 Westerse hulp organisaties hun activiteit te staken. Onder de getroffen organi saties zijn de Franse en Zwitserse afdelingen van Artsen zonder Grenzen, Care-Australia en Médecins du Monde. De VN hebben verontwaardigd gereageerd op de'uitwijzing' van de hulporga nisaties. Notarisklerken in actie voor CAO aagtekerke De Bond van Medewerkers in het Notariaat (BMN)* houdt vandaag een protestmanifestatie voor een betere collec tieve arbeidsovereenkomst. Bond en de Koninklijke Notariële Broederschap (KNB) steggelen al geruime tijd over modernise ring van de CAO. Tot groot ongenoegen van de bond wil de KNB een deel van de medewerkers (boven een jaarsalaris van 75.000 gulden) uitsluiten van de salarisverhogingen volgens de CAO. Horeca: Van der Valk terecht gestraft den haag Een meerderheid van de horeca-ondernemers (58 procent) meent dat de familie Van der Valk terecht hard is ge straft door de rechtbank in Den Haag. Dit blijkt uit een enquête van bureau Lenting Partners uit Nijmegen dat is uitgevoerd in opdracht van het vakblad Missets Horeca. Volgens de onderne mers zijn de Van der Valken 'bewust fout geweest' en 'is ons rechtsysteem er niet voor niets'. Desondanks wensen veel colle ga's de Van der Valks succes met het hoger beroep. De Hidden World is een IJslands Kerstsprookje vol elfjes, trollen, reuzen en kerstmannen. Van 10 december tot 3 januari zijn ze op Schiphol Plaza. De winkels zijn alle dagen open, dus ook op 23,24,25.26,31 december en I januari. En bij besteding van minimaal 25,- in één van de winkels krijgt u een parkeercheque voor I uur gratis parkeren. Vraag uw winkelier naar de SCl-ltfHOL voorwaarden. PLAZA Je wïnRelt er werelds. Iedere dag geopend van 7.00 - 22.OO uur. Borst: 'Patiënt die te lang op wachtlijst staat in ander ziekenhuis onderbrengen almelo ••gpd Ziekenhuizen moeten met patiënten afspreken hoe lang ze op de wachtlijst komen te staan. Ziet het ziekenhuis aankomen dat het die afspraak niet waar kan maken, dan moet het voor de patiënt naar een plek zoeken in een an der ziekenhuis om de belofte na te komen. Minister Borst van volksgezondheid wil met de artsenorganisatie KNMG gaan praten over zo'n systeem van wachtlijstgaranties. In Zweden werkt dat al. rijswuk anp Wachtlijsten zijn een heikel on derwerp in de gezondheidszorg. Sinds jaar en dag roepen spe cialisten, ziekenhuizen, patiën ten en overheid dat er iets aan gedaan moet worden. Specialis ten en ziekenhuizen zoeken de oorzaak van de lange wachtlijs ten doorgaans in gebrek aan geld. Meer geld en dus meer specialisten zouden de wacht lijsten drastisch verkorten. Mi nister Borst ziet meer in verbe tering van de doelmatigheid en effectiviteit. Bijkomend probleem is ook dat de wachtlijsten 'vervuild' zijn en vaak ondoorzichtig. Een lange wachtlijst wil niet per se zeggen dat een patiënt lang moet wachten. Een aantal zie kenhuizen voegt iedere nieuw aangemelde patiënt toe aan de lijst. Tegelijkertijd hoeft een korte wachtlijst niet in te hou den dat de patiënt snel wordt geholpen. Een korte lijst kan even goed betekenen dat het ziekenhuis alleen spoedeisende gevallen heeft genoteerd. Het komt ook voor dat in het ene ziekenhuis mensen maan den moeten wachten voor een nieuwe heup terwijl in een zie kenhuis verderop het een kwes tie van weken is. Borst pleit al langer voor een uniforme registratie van wacht lijsten. Op die manier krijgen patiënten ook een reëel beeld van de zorg die in hun regio be schikbaar is. Ook kunnen de oorzaken beter worden achter gehaald, waarmee ziekenhuizen vervolgens het probleem van de wachtlijsten zelf kunnen aan pakken. Het enige spoor van emotie was de omhelzing van zijn vrouw. Dat gebeurde gistermiddag op de gang, direct nadat de 51 -jari ge Almelose kantonrechter door de rechtbank was vrijgesproken van incest met zijn vier doch ters. Daarna nam de magistraat minzaam glimlachend de felici taties van vrienden en kennis sen in het gerechtsgebouw in ontvangst. Wat restte was terughou dendheid. „Want van winst of verlies, is in deze trieste zaak geen sprake, daarvoor zijn er te veel mensen beschadigd", zei advocaat mr. M.H.M. Boek horst. De raadsman was geluk kig met de uitspraak dat de ten- lastegelegde feiten tegen zijn cliënt niet wettig en overtui gend bewezen zijn. De recht- rijswuk-eindhoven» Sergeant-majoor Van der Horst neemt op de vliegbasis Eindhoven afscheid van zijn dochtertje. Hij zal de feestdagen niet bij zijn familie doorbrengen en ver trok daarom gisteren met kerstboom en al richting Bosnië. Van der Horst zit in het eerste toestel, een Hercules C-130 van de Koninklijke Landmacht, dat vanaf de Italiaanse vliegbasis Rimini gaat opereren in het kader van de interna tionale vredesmacht in Bosnië (IFOR). De regering heeft besloten ruim tweeduizend militairen ter beschikking te stellen voor IFOR, de vredesmacht die toe gaat zien op de uitvoering van het vredesakkoord in Bosnië. De militairen gaan in beginsel voor de periode van een jaar, aldus premier Kok. Kok noemde als belangrijkste argumenten voor het kabinet om nu tot deelname te be sluiten, het feit dat er een vredesakkoord voor Bosnië is en dat vele landen op ruime schaal aan de in totaal 60.000 man tellende vredesmacht meedoen. foto anp marc bolsius Transportbedrijven dreigen boeren met kort geding den haag gpd Ondanks het uiteenvallen van het landelijke comité tegen het mestbeleid werden gisteren op veertien plaatsen toch 'sponta ne' acties gehouden door boze boeren. Met tractoren werd net als de dagen ervoor over secun daire- en snelwegen gereden, onder begeleiding van de poli tie. De acties werden vooral ge voerd in de provincies Utrecht, Limburg, Brabant en Overijssel. De drie in het landelijke actie comité verenigde organisaties hebben zo'n onenigheid over de wijze van actievoeren, dat ze de samenwerking hebben stopge zet. Nu de drie organisaties niet meer met elkaar door één deur kunnen, gaan ze vanaf maan dag ieder voor zich actie onder nemen. Of en welke acties er komen, is afhankelijk van de discussie in de Tweede Kamer die dan plaatsvindt. Gaat de meerderheid van de kamerle den akkoord met het voorge stelde mestbeleid van de minis ters Van Aartsen en De Boer dan gaan de boeren opnieuw de straat op. De grote manifestatie van daag bij de Veemarkthallen in Utrecht wordt nog wel door de gezamenlijke comités gehou den. In Utrecht worden naast duizenden boeren vooral verte genwoordigers uit de veevoerin- dustrie en slachterijen ver wacht. Die komen in groten ge tale met vrachtwagens. Het Korps Landelijke Politiedien sten Driebergen zet extra perso neel en een helikopter in om een en ander in goede banen te leiden. Intussen zijn de transportbe drijven de acties van de boeren meer dan zat. Transport en Lo gistiek Nederland CTLN), met zevenduizend bedrijven de grootste ondernemersorganisa tie in het beroepsgoederenver- voer, dreigt met een kort geding als de boeren na het weekeinde doorgaan met hun acties. De actiecomité's worden dan ver antwoordelijk gesteld voor de 'tonnen schade' die de trans portbedrijven dagelijks lijden door de boerenacties. Het ultimatum dat TLN de actiecomité's gisteravond heeft gesteld, loopt morgen om mid dernacht af. Gok heeft TLN in een expresbrief aan de minis ters Dijkstal (binnenlandse za ken) en Sorgdrager (justitie) ge vraagd om sneller en adequater op te treden tegen acties op de openbare weg. bank betitelde de verklaringen van de kinderen onder meer als 'minder betrouwbaar', 'kenne lijk onjuist', terwijl ze ook 'te weinig details bevatten'. De incest zou in de periode juli 1993 tot en met de Kerst van 1994 hebben plaatsgevonden. De dochters waren toen tussen de vijf en zeventien jaar oud. De raadsman schreef de beschuldi gingen tijdens de behandeling van de zaak toe aan de sfeer van haat en nijd die ontstond door de echtscheiding van de kan tonrechter in 1985. Verwacht wordt dat de officier van justitie, die vier jaar eiste te gen de verdachte, hoger beroep aantekent tegen de vrijspraak. Scanner 'ruikt' het miniemste spoortje drugs katwijk 9 gpd Er zit vaart in de ontwikkeling van een drug-scanner, een ap paraatje dat snel kan aantonen of iemand drugs vervoert of heeft gebruikt. In Katwijk is gis teren de Ion-scan geïntrodu ceerd. Het apparaatje is in staat binnen vijf seconden minieme restanten drugs op te sporen die zijn achtergebleven op bijvoor beeld kleding, geld ol autopor tier. De verwachting is dat de scanner binnen afzienbare tijd ook drugrestcn in speeksel kan opsporen. De huidige scan, die ongeveer 150.000 gulden kost, zuigt stol deeltjes op en geeft razendsnel aan of daarin sporen van drugs aanwezig zijn. Het apparaat werkt nog te omslachtig om op luchthavens bruikbaar te zijn, maar kan goed van pas komen bij verkeerscontroles. Dat laatste wordt steeds noodzake lijker nu kort achter elkaar di verse onderzoeken hebben aan getoond dat het gebruik van drugs in het verkeer fors toe neemt. Hoorzitting over Srebrenica kan besloten den haag anp Een hoorzitting over de val van Srebrenica kan achter gesloten deuren plaatshebben. Dat heeft het kabinet gisteren bepaald, liet komt daarmee tegemoet aan de wens van de Verenigde Naties die bij de regering op vertrouwelijkheid hebben aan gedrongen i iet t :i )A heeft al la ten weten geen genoegen te ne men met een besloten zitting, het blijft erbij dat de bijeen komst openbaar moet zijn. Een meerderheid in de Kamer wil via een hoorzitting meer duidelijkheid krijgen over de rol van de VN tijdens de val van de enclave afgelopen zomer. De Kamer wil maandag vier Neder landse militairen horen, die destijds sleutelposities bekleed den in de VN-vredesmacht in Bosnië. Premier Kok wees er in zijn persconferentie na afloop van net kabinetsberaad op dat het gaat om aanvullende informatie bij alles dat minister Voorhoeve (defensie) de Kamer al gemeld heeft. Volgens hem is het niet vanzelfsprekend is dat de Ka mer informatie krijgt van amb tenaren, maar moet zij die ei genlijk via de minister moet krijgen. den haag marien van den bos Het is een verhaal vol nostalgie: de meeste histo rici zijn het er over eens dat de wortels van de huidige wereldeconomie zijn te vinden in de Re publiek der Zeven Verenigde Nederlanden. En nog altijd wordt het huidige Nederland gezien als een bolwerk van vrijhandel. Anderhalve eeuw lang waren Amsterdam en de andere Hollandse steden het centrum van de wereldhandel. Aanvankelijk, in de 16de eeuw, waren het vooral bulkgoederen als graan, hout, zout en wijn die van hot naar her in Europa wer den getransporteerd. Later kwamen daar de ko loniale waren bij, terwijl de binnenlandse nijver heid voor meer en meer toegevoegde waarde ging zorgen. Dr. D. Jacobs van TNO anno 1995: „Traditioneel zijn we sterk in' het buiktransport. Maar die ster ke commerciële benadering, die handelscultuur, is ook een gevaar. Namelijk dat je de goederen meteen verkoopt als je ze kimt verkopen. We zijn daarom minder op produktie gericht, op de con- sumenten-maak-industrie, zoals ik dat maar noem." Juist bij die omslag, van bulkvervoer naar toe passingen van de toenmalige high tech en een uitbreiding van het assortiment met luxe, kolo niale waren, begon wat we de Gouden Eeuw zijn gaan noemen. Vierhonderd jaar later lijkt de dis cussie nog maar weinig veranderd. Nederland Distributieland, gekoppeld aan nieu we technologie en gespecialiseerd vakmanschap, betekende destijds ook relatief hoge lonen. En daarmee ontstond het gevaar van concurrentie uit lage-lonenlanden. Al was de wereld nog een stukldeiner. De Britse historicus Jonathan I. Israel, die van de geschiedenis van The Dutch Republican levens werk heeft gemaakt, kwam deze discussie al te gen in 1609. De destijds invloedrijke 'econoom' Willem Usselincx waarschuwde toen dat de Hol landse industrie niet langer zou kunnen concur reren met die in Brabant en Vlaanderen, de toen malige Spaanse Nederlanden. In 1609 waren de lonen in een stad als Leiden inmiddels vijftig procent hoger dan in steden als Gent en Brugge. Daar staat wel tegenover dat ook de belastingen en huren navenant hoger waren. De gevolgen waren nauwelijks anders dan van daag de dag: protestantse Vlamingen stroomden weliswaar om politiek-religieuze redenen massaal naar het noorden. Schattingen lopen op tot 100.000 tot 150.000. Met hun specialistische kennis van verfijnd vakmanschap uit de Bour gondische tijden leverden ze een belangrijke bij drage aan de sterk groeiende economie ten noorden van de grote rivieren. Later zouden nog slromen Franse I lugenoten en Portugese joden volgen, die hun eigen specifieke bijdrage lever den aan de groei-economie in onze Republiek. Voor de internationale handel, die hier later zo veel rijkdom bracht, waren zeeschepen nodig. Volgens Israel begon de Hollandse handels- en vissersvloot al in de late middeleeuwen rond het jaar 1400 fors te groeien. Van het een kwam het ander. Door de uitvinding dat je ha ring met zout in een tonnetje goed kon bewaren, groeide zowel de vissersvloot als de vloot die zout uit Portugal en Frankrijk moest importeren. Nederland als land van handel, distributie en ef ficiency kwam in grote lijnen al van de grond. Door het ontwerp van het scheepstype 'de Fluit' kon een maximum aan cargo tegen de laagste prijs worden vervoerd. Tegen 1560 waren er al zo'n 1.800 Hollandse zeeschepen in de vaart. Ve netië, dat ongeveer een eeuw eerder het toppunt van haar handelssucces beleefde, had nooit meer dan driehonderd schepen in bedrijf. Anno 1995 is de scheepsbouw in Nederland niet meer echt te vergelijken met die in de Gouden Eeuw. Of misschien toch wel? De bouwers van buikschepen konden niet op tegen de lage-lo nenlanden: het vlaggeschip van deze sector, hel scheepsbouwtoncernRijn-Schelde-Verolme, ging begin jaren tachtig op de fles. Maar, zegt Jacobs, „ik zou daar toch niet te snel van gaan doemdenken. Een bedrijf als IHC heeft op het gebied van complexe baggervaartuigen de helft van de wereldmarkt in handen. Van der Giessen-De Noord bouwt nog altijd ferrysche pen, in het noorden bouwen we coasters voor de Baltische handel en luxe jachten zijn een gewild exportprodukt. Een deel van de economie trekt zich van die pessimistische verhalen weinig aan en gaat gewoon door." Al zeshonderd jaar. Zo ook andere takken van industrie. Tot in de 18de eeuw beheerste Nederland de wereldzeeën en op technologisch gebied was het de absolute leider van Europa. Vooral op het gebied van de scheepsbouw, maar ook haveninstallaties, slui zen, weefgetouwen, windmolens, klokken, tot aan straatverlichting toe werden elders in Europa gekopieerd. Ook toen al verschoven de politieke en economi sche omstandigheden. Waar de ene tak van in dustrie achteruit holde, groeide elders een ande re. I Iet aantal papierfabrieken aan de Zaan bij voorbeeld groeide van vijf stuks in 1650 tol 36 in 1700.1 let aantal windmolens voor diverse doel einden in de Zaanstreek liep in die zelfde perio de op van 160 stuks tot 584. De, eveneens Britse, historicus L.I lobsbawin: „Tegen 1750 was er weinig twijfel dat als één land de race van industrialisatie zou winnen, dat Britain zou zijn. De Hollanders hadden zich te ruggetrokken in de comfortabele rol van lang ge vestigde business, de exploitatie van hun grote financiële en commerciële apparaat, en hun ko loniën." En niet te vergeten de schade die was opgelopen tijdens vier handelsoorlogen met die zelfde Britten. De twee eeuwen die volgden, was Nederland geen leider meer op het Europese en later op het mondiale niveau. Maar wel een vooraanstaand 'volger'. Dat is het nog steeds. In de diverse ver gelijkingen van concurrentiekracht tussen lan den belandt Nederland mondiaal steevast en met gemak in de top-10 en binnen Europa in de top-3. Alleen Duitsland en Zwitserland halen doorgaans 'net' iets betere cijfers. Dit is het laatste deel van een serie over de Ne derlandse economie. De eerste drie afleveringen stonden in de krant van 6, 7 en 0 december.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3