Basisuitkering biedt geen zekerheid Feiten &Meningen De tweeling Gigantische telklus Vluchteling louter vrijwillig terug naar vaderland ZATERDAG 9 DECEMBER 1995 152 Twee jaar geleden verscheen de roman De Tweeling van Tessa de Loo. Omdat de schrijfster in mijn VPRO-programma wilde komen, kreeg ik al voordat het boek ver scheen een drukproef te lezen. Onbelast door recensies kon ik de dikke turf tot mij nemen. Pas na zo'n tweehonderd bladzij den had het boek mij echt te pakken, maar daarna kon ik het ook amper wegleggen. Nog steeds, twee jaar later, zie ik vooral heel helder diverse hongerwinterscènes uit het boek voor mij. Toen het boek verscheen waren de recen sies vernietigend. In de Volkskrant sabelde Arjan Peeters het boek neer. Zelfs twee maanden nadat het boek verschenen was vond ene jeroen Vullings het nog nodig het boek in VN volledig kapot te schrijven. Toen de long-list van de Libris-prijs ver scheen, stond het boek van Tessa de Loo' daar niet op. Blijkbaar vond de jury niet dat het zelfs maar bij de twintig beste boeken uit 1993 hoorde. Die jury, onder leiding van D66-lummel Jan Terlouw, bekroonde het meest onleesbare boek dat in 1993 ver scheen, De harde kern van Frieda Vo gels. Ook bij andere prijzen werd de naam van Tessa niet genoemd. Ze werd vergeten bij de Multatuli-prijs. Ze kwam niet voor op dc long-list van de AKO-prijs. Van offi ciële literaire zijde kortom geen enkele waardering. Hoe anders was dat bij het grote pu bliek! De tweeling kreeg niet alleen de publieksprijs, maar staat, na twee jaar wéér op de bestseller-lijst. De lezers, kortom, laten zich niet verneuken door slechte recensies, malen niet om gebrek aan erkenning van de lapzwansen die hier in Nederland jury's bevolken en kranten volschrijven. De lezer heeft allang ontdekt dat we hier te maken hebben met een mo numentale en meeslepende, gave, knap ge concipieerde roman over twee zusters van wie de een in Nederland en de ander in Duitsland de oorlog meemaakte zodat ze, als ze elkaar na vele jaren ontmoeten, el kaar kunnen confronteren met hun verhaal van de oorlog. Wat het boek zo knap maakt, is dat Tessa de Loo zich zo goed heeft kunnen inleven in die Duitse zuster. Wij hebben het verhaal van de Tweede Wereldoorlog al duizenden malen gehoord van Nederlanders die het meemaakten, maar zelden of nooit van ge wone Duitse mensen die óók in de ellende zaten, die die vreselijke oorlog óók verfoei den. Het boek is inmiddels in het Duits ver taald. Daar ontbrak in de recensies de sma lende toon waar de Nederlandse recensen ten het patent op lijken te hebben. Daar staat de kunst van het vertellen nog in hoog aanzien, iets dat ook niet verwonderlijk is in een land met schrijvers als de Theodoren Storm en Fontane en Thomas Mann. Wij hebben onze vertellers altijd als oud vuil behandeld, een meesterverteller als Jan de Hartog wordt niet eens tot de literatuur ge rekend. Is Tessa de Loo net zo'n lot bescho ren als Jan de Hartog? Elders in de wereld in hoog aanzien, maar in literair Nederland op de mestvaalt? Het hoeft ons dan ook niet te verbazen dat men elders in de wereld onze literatuur behandelt, zoals wij onze vertellers bejege- Tokyo» Medewerkers van een bank in de Japanse hoofdstad Tokyo tellen stapeltjes biljetten van tienduizend yen. Zo'n 4,5 mil joen ambtenaren hebben gisteren hun winterbonus, zeg maar onze kerstgratificatie, gekregen. Met het extraatje is een bedrag van ve le miljarden gemoeid. FOTO EPA TORU Y FNV-plcin lost problemen in sociaal stelsel niet op In augustus kwam er al een signaal: drie FNV'ers van de Industriebond, de AbvaKabo en de Voe- dingsbond hadden een nota geschreven over wat ze zelf het cappucinomodel noemden, een nieuw stelsel van sociale zekerheid. De koffie bestond uit een basisuitkering voor iedere werkende en werkzoekende van uiteindelijk het halve sociale minimum, de melk uit bovenminimale uitke ringen (zoals de WAO) die zouden moeten worden geregeld door de sociale partners, en het ca caopoeder zou moeten bestaan uit particuliere aanvullingen. was een sympathieke poging om een aantal vliegen in één klap te vangen: een vangnet voor de nu in vrijwel alle opzichten onderbedeelde flexi-werkers, de tendens naar individualisering in de sociale zeker heid gestalte geven, en het opheffen van de armoedeval zonder het sociale minimum of het minimumloon aan te tasten. Vooral dat laatste is al sinds jaar en dag dé 3t van het sociaal-economische debat. De werkloosheid concentreert zich aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Het pro bleem is, zo luidt de heersende opvatting, dat het minimumloon eigenlijk te hoog is voor veel ongeschoold werk én dat het voor iemand op het sociaal minimum niet aan trekkelijk is om voor het minimumloon aan de slag te gaan. Wie part-time gaat werken, ziet het salaris gekort worden op de uitke ring. Pas wie full-time gaat werken voor méér dan het minimumloon, houdt er wat over. Van een verlaging van het mini mumloon of het sociaal minimum hebben de bonden nooit willen horen. Daardoor kwam in toenemende mate de bal bij hen te leggen: wat moetje dan doen om die laaggeschoolden weer aan het werk te krij- gen? De basisuitkering biedt daar in theorie een oplossing voor. Iedereen die werkt of wil werken krijgt 900 gulden per maand van de belastingdienst. Wie genoeg verdient, kan dat bedrag aftrekken van de verschuldigde belasting. Wie bijvoorbeeld maar 800 gul den per maand belasting hoeft te betalen, krijgt op zijn loon nog 100 gulden per maand van de belasting dienst. Zo'n systeem kost een paar centen. Om het te financieren moeten de belastingtarieven fors omhoog. Dat tarief is nu 38 procent over de eerste 44.000 gulden belastbaar in komen en 50 procent over de volgende 44 mille. Het moet echter 58 procent over de eer ste 51.000 gulden worden en 50 procent over het meerdere. Wat betekent dat in de prak tijk? Hoogstwaarschijnlijk vooral een toename van zwart werken. De verleiding wordt immers wel erg groot als je van elke verdiende gulden 58 cent kwijt bent. Menige werk gever zal daar bovendien graag aan meewerken, omdat die goedkope flexi-krachten van nu een stuk duurder worden. De FNV wil hen, overigens terecht, fatsoenlijke WW- en ziekengeldrechten geven en de rekening daarvan leggen bij werkgevers die veel van moet krijgen, blijft men het ant woord goeddeels schuldig. Daarbij komt nog dat de beruchte armoedeval maar zeer ten dele wordt opgeheven. Wie alleen staand is of aan het hoofd staat van een eenoudergezin (het leeu- wedeel van de bijstandsontvan gers, voor wie de basisuitkering nu juist soelaas moet bieden) komt dik tekort aan die 900 gul den. Voor deze groepen wil de FNV de basisuitkering aanvullen met een woonkostentoeslag die hen op de huidige 70 respectieve lijk 90 procent van het sociale mi nimum houdt: dat betekent bijna 300 gulden per maand voor een alleenstaande en ongeveer 700 or- gulden per maand voor een al leenstaande ouder. In de nota meldt de vakcentrale merkwaardig genoeg niet wat er met die toeslag moet gebeuren als er loon binnenkomt. Die vervalt natuurlijk, veron derstelt Jo Urlings van de Industriebond, werken. Maar gevraagd hoe dat dan gestalte een van de opstellers van de 'cappucino- De Vakcentrale FNV wil op termijn naar een basisuitkering van 900 gulden netto per maand. Voor de vorm van de uitke ring kiest de FNV voor een belastingkorting. Daarvoor moet echter wel het belastingpercentage omhoog, van 38 naar 58 procent bijvoorbeeld. Hoe ziet dat er in de praktijk uit? Stel je verdient het minimumloon, dat is 2163 gulden per maand bruto. Je betaalt 58 procent belasting, ofwel 1255 gul den. Van die 1255 mag je 900 gulden belastingkorting per maand aftrekken. Blijft over een bedrag van 335 gulden voor de belasting. Je houdt netto 1808 over. Bij de huidige belas tingbedragen hou je van het minimumloon slechts 1645 gul den netto over. Je hebt een klein baantje waarmee je 600 gulden per maand verdient. Wat doet de belasting? Je betaalt eerst 58 procent van 600 gulden. Dat is 348 gulden. Vervolgens trek je daar 900 gulden belastingkorting vanaf. Het belastingbedrag komt uit op 552 gulden in de min. Je krijgt dan een uitkering van de belasting van 552. Samen met je loon verdien je 1125 gulden. Zit je tegenwoordig in de bijstand, dan kun je juist een kor- flexi-werkers gebruik maken. Strenger cor troleren, stelt de FNV in de nota voor als oplossing tegen z nota' en mede-opsteller van het FNV-stuk. Dat betekent dus alsnog een armoedeval: een alleenstaande houdt van de eerste 300 gulden niets over - hij verliest dan zijn woonkostentoeslag - en is van het meerde 58 procent kwijt. En de alleenstaande oud( die een part-time baantje accepteert, kan de eerste 700 gulden direct inleveren. Op het FNV-hoofdkantoor blijkt men dit pro bleem over het hoofd te hebben gezien. „Daar moeten we nog wat voor zien te be denken", zegt woordvoerder Driessen. Maar het meest zwaarwegende bezwaar is de betaalbaarheid van het geheel. Die is ui terst onzeker. Als de economie flink blijft groeien en als er aanzienlijk meer mensen dan nu aan de slag gaan - wat 'flink' en 'aanzienlijk' zijn moet het Centraal Planbu reau nog uitrekenen - is een basisuitkering van 900 gulden betaalbaar. Er hoeft de ko mende vijftien jaar echter maar weinig te gen te zitten, zo hebben de rekenaars van het FNV al geconcludeerd, en het plan spa als een ballon uit elkaar. Dat is in feite het doodvonnis. Want, zoals de FNV zelf al schrijft in het begin van de nota: „Sociale zekerheid moet bestand zijn tegen crisissituaties. Alleen dan kan het ziji taak van zekerheid blijven vervullen." En al oogt het plan sympathiek, aan die vo< waarde voldoet het nu net niet. haarlem sjaak smakman Een dubbeltje per rit Met ingehouden adem en mijn rechterschouder naar voren duw ik net zo lang tot ik in de wagon van de ondergrondse sta. Het kost niet veel kracht want tientallen mede-reizigers die door dezelfde ingang naar binnen willen schui ven me automatisch voort. Op het perron schreeuwt een mevrouw in een zeegroen uniform tegenstrijdige aanwijzingen. 'Schiet op, schiet op', klinkt het eerst en vervolgens 'niet zo dringen jul lie'. Bij de vierde poging sluiten de schuifdeuren eindelijk en steekt ze haar spiegelei omhoog. De overvolle trein zet zich soepel in beweging. In de ochtend- en avondspits zijn het Japanse ta ferelen in de metro van Peking die in de afgelo pen paar jaar duidelijk uit zijn jasje is gegroeid. Elke dag laten anderhalf miljoen mensen zich voor een dubbeltje per rit ondergronds vervoe ren. De meesten zijn haveloze boeren uit de bui tendistricten die in de hoofdstad als loswerk-ar- beider hun kostje bijeen scharrelen. De metro wagons zijn gebouwd op het transport van 180 mensen maar in dc spits staan er tegenwoordig al gauw driehonderd lijven tegen elkaar geperst. Ik hang temidden van een groepje boerenjongens die mij als buitenlandse bleekneus met gro te ogen en open mond stom aanstaren. De tieners afkomstig uit een afgelegen provincie hebben een lange, legergroene gewatteerde jas aan. Ze hebben ieder een gewatteerde deken bij zich die is verpakt in een grijswitte plastic zak die ooit voor kunstmest is gebruikt. Waarschijnlijk zitten nog een emaille mok en een blikken eet- bakje met stokjes in de deken verpakt. Het is de standaard uitrusting waarmee arme boeren in China massaal in de grote steden arriveren vooral op zoek naar een baantje op een van de vele bouwplaatsen. Als ze geen werk vinden en dus geen slaapplaats in een bouwkeet dan leggen ze zich in hun jas en deken op straat te ruste neer. De hoofdstedelingen hebben het niet begrepen op de zogeheten 'waidiren', de mensen van bui ten en de spanningen tussen de beide bevol kingsgroepen lopen gestaag op. De ongeletterde boeren krijgen de schuld van alles dat uit de klau wen loopt nu Peking zich ontwikkelt tot een echte wereldstad. Van de grotere criminaliteit tot het toenemend druggebruik en de onbeleefdheden in de dagelijkse omgang op straat, het wordt alle maal in de schoenen geschoven van de migran- ten .in het platteland. Als ik uit wil stappen, valt naast mij een kleine Chinese van een jaar of vijftig met overslaande stem uit tegen twee mannen in afgewassen blau we katoenen jasjes en een pet op. 'Zeg, hebben jullie geen manieren geleerd. Haal die balen daar weg zodat wij kunnen uitstappen.' De boeren kij ken haar schaapachtig aan en verroeren geen vin. Met de uitstappende massa wring ik me door de helft van dè deuropening het perron op en ver volgens door de kluwen wachtende instappers heen waarbij hier en daar een welgeplaatste elle boog voor ruimte zorgt. Een uitbreiding van de metrolijn zou geen over bodige luxe zijn in deze economische groeistad. De plannen liggen er al jaren maar de centrale re gering weigert mee te werken. Het geheim daar achter ligt misschien wel verborgen in de oor sprong van de dertig jaar oude metro. Deze is na melijk helemaal niet bedoeld voor het transport gemak van de gewone burgers. De bouw van de metro in opdracht van Mao Zedong was onderdeel van een ondergrondse stad die bescherming moest bieden tegen een eventuele kernoorlog. De metro moest volgens arbeiders die bij de constructie betrokken waren vooral de aanleg van een snelweg onder de grond maskeren die de communistische feiders veilig uit het regeringscentrum zou kunnen leiden. Dat verklaart ook de opmerkelijke vorm van de metrolijn een cirkel onder het centrum van de stad met slechts één rechte uitloper van twintig kilometer de bergen in ten westen van de stad. Via die westelijke lijn komen nu dagelijks de dui zenden boeren naar de hoofdstad. YVONNE VAN DER HEUPEN correspondent Als het over vreemdelingen of vluchtelingen gaat, heeft de WD er nogal eens een handje van op hoge toon naar de bekende weg te vra gen. Het Tweede-Kamerlid Jan Rijpstra verlangde dinsdagavond in Veronica Nieuwslijn dat het ver blijfsrecht van vluchtelingen uit landen waar de situatie is verbe terd, ter discussie wordt gesteld. Wat het WD-kamerlid bepleit, staat echter allang inde wet. Vol gens de Vreemdelingenwet kan de erkenning als vluchteling (A-sta tus) worden ingetrokken als ie mand door gewijzigde omstandig heden in de gelegenheid is zich zonder gevaar voor vervolging bui ten Nederland te vestigen. De A- status geeft dus geen recht op 'per manent verblijf, maar schept wel zekerheid voor een vluchteling. Die kan werken, wonen, studeren, kortom: pogen een nieuw bestaan op te bouwen. Maar als de situatie in het land van herkomst zich ten goede heeft ge keerd, ontstaat de mogelijkheid ook een erkende vluchteling terug te sturen. Wat Rijpstra zegt, is dus een open deur. De wet voegt er echter aan toe dat een vluchteling niettemin in Ne derland mag blijven als hij drin gende redenen heeft, die voort vloeien uit vroegere vervolging, om GUSSCHREUDERS juridisch medewerker herkomst. Mogelijk wringt daar de schoen. In de prak tijk konden vluchte lingen met een A- status voorheen al tijd in Nederland blijven wonen. Vooralsnog gaat de politieke discussie over de vraag wan neer voor de vluch telingen uit voormalig Joegoslavië sprake is van een zodanig verbe terde situatie dat zij zonder gevaar kunnen terugkeren. Een vredesver drag op papier betekent nog geen veiligheid. Pas als er een stabiele situatie is, kan in internationaal verband worden bekeken hoe een geordende terugkeer valt te verwe zenlijken. Eerst zal het gigantische internevluchtelingenprobleem moeten worden aangepakt. Veelal zullen mensen uit Bosnië niet naar hun vroegere woonste den terug kunnen, omdat deze in andere handen zijn gekomen. Haat en nijd tussen bevolkingsgroepen betekent dat het prematuur is van een veilige toestand te spreken. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, de Unhcr, stelt criteria op om aan te geven wan neer sprake is van de mo gelijkheid vluchtelingen massaal veilig te laten te rugkeren. Een incidentele of tijdelijke verbetering mag er niet toe leiden dat vluchtelingen hun status kwijtraken. Intussen oefent de discus sie over eventueel ge dwongen terugkeer grote druk uit op vluchtelingen die (nog) geen officiële status hebben. Bosniërs krijgen sinds enige tijd in Neder land hooguit een tijdelijke voor waardelijke vergunning tot verblijf en geen A-status. Zij verkeren dus in voortdurende onzekerheid. In Europees verband is trouwens, ook los van voormalig Joegoslavië, een tendens zichtbaar om de er kenning van vluchtelingen terug te dringen en zonodig alleen nog tij delijke bescherming te bieden aan groepen uit door oorlog verscheur de landen. Om deze reden dringt Vluchtelingenwerk, een organisa tie die voor de belangen van asiel zoekers opkomt, aan op een prin cipiële discussie over de status van vluchtelingen. Zonder A-status zijn mensen niet in de gelegenheid een nieuw bestaan op te bouwen en is het veel moeilijker te integreren in de samenleving waar zij onderdak hebben gevonden. Aan het toekennen, maar ook het eventueel intrekken van een vluch telingenstatus zitten dus nog ande re aspecten dan uitsluitend de vraag of de situatie in het land van herkomst is verbeterd. Waar de Vreemdelingenwet spreekt over 'dringende redenen' om hier te blijven, moet worden gedacht aan traumatische ervaringen. Mag van iemand worden gevraagd terug te gaan naar een plaats waar al diens familie is uitgemoord? Mag van een vluchteling worden verlangd dat hij zich weer onder de bescher ming plaatst van autoriteiten die hem vroeger hebben vervolgd of gemarteld? Een ander punt is dat vluchtelin gen die hier langere tijd wonen, er soms in zijn geslaagd een bestaan op te bouwen. Op grond van de A- status mochten zij een redelijke verwachting koesteren hier te mo gen blijven. Dat is zeker het geval als de kinderen hier zijn opge groeid en naar school gaan. Er is dus gegronde reden de voorkeur te blijven geven aan vrijwillige terug keer. zoals is gebeurd met de vluchtelingen uit Chili die na de val van de dictatuur massaal naar hun land terug zijn gegaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2