Leidsch Dagblad n m m 'Bewijzen balpenmoord zijn mager' Zondag naar Intratuin Voorschoten! ^sintratuin Krabbelen in de kou ÜDe Droomfabriek ziet doek plotseling vallen Nog 1,3 miljoen gulden nodig voor orgel van Pieterskerk KOOPZONDAG GOED NIEUWS IZATERDAG 9 DECEMBER 1995 eeft OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40951 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Buitenland China zet eigen peuter op Boeddhistische troon in Tibet Cultuur en Kunst Sport Acht maanden onschul dig in de cel. Het over kwam Ron Sari, die me deplichtig zou zijn ge weest aan een overval. Een heer in het vliegver keer. Sir Michael Bi shop, ondernemer, mu sicus en TV-baas, maak te van British Midland een groot succes. Als een satelliet in een baan om de aarde beziet G.B.j. Hiltermann de planeet. Maar hij weet niet of zijn zus nog leeft. Onze Taal: Knip. Denkwijzen Het taboe op psychische ziekten. Lammenschansweg 130 Leiden Als een donderslag bij heldere hemel is gisteren een eind geko men aan het Leidse art centre De Droomfabriek aan de Oude Singel. De belastingdienst veil de 's morgens de inventaris van café, cursus- en oefenruimten, nadat donderdagmiddag beslag was gelegd vanwege te hoog op gelopen schulden van eigenaar U. Vorsteveld. Door de sluiting raken enige honderden deelne mers aan creatieve cursussen hun lesruimten kwijt. Vijf perso neelsleden verliezen hun baan. De problemen van Vorsteveld met de belasting komen voor de gebruikers van de ongeveer vijf jaar bestaande Droomfabriek volstrekt onverwacht. De Voor- schotense muziekschool Wolt huis is waarschijnlijk de groot ste gebruiker van het art centre. In feite was De Droomfabriek voor de school een soort depen dance. Honderd leerlingen uit Leiden en omgeving kregen er les. „Donderdag om kwart voor vier hoorden we dat we er om vier uur niet meer in konden. Wij hadden er voor tienduizend guldens spullen staan die ter nauwernood zijn weggehaald. Onze leerlingen staan van het ene op het andere moment op straat. Gelukkig hebben we hun lessen hier in Voorschoten kun nen inpassen. Maar we moeten Weet u al In welke stijl u dit jaar kerst gaat vieren... Nee? Kom dan zondag 10 december van 10.00 tot 16.00 uur een bezoek brengen aan onze fantastische kerstshow. HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518 db tel. 071 5322203 Dick Dale, 'king of surf', speelt gitaar zoals Dali schilderde Gullit: Oranje hoeft 2 -m zich geen zorgen te '~\j maken Tel. (071) 5122362 Vrouw vermoord in woning aan Stevensbloem leiden wim wegman liesbeth buitink In een woning aan de Stevens- bloem in Leiden is gistermiddag rond twee uur een vermoorde vrouw aangetroffen. Ze is met messteken om het leven ge bracht. De politie heeft de 32- jarige bewoner van het huis aangehouden. De identiteit van de vrouw stond gisteravond nog niet voor honderd procent vast, maar de politie gaat er vanuit dat het om de 41-jarige echtge note van de verdachte gaat. De moord werd ontdekt na een telefoontje uit de buurt, waarin werd gezegd dat er een man met twee verwaarloosde kinderen bij de Stevensbloem rondhing. Hij vroeg omstanders om schone kleren voor de kin deren. Agenten namen hem mee naar het politiebureau aan de Langegracht voor een ge sprek en leverden hem daarna nietsvermoedend af bij zijn wo ning. Toen ze daar een kijkje namen, ontdekten ze in de slaapkamer het stoffelijk over schot. Volgens politiewoordvoerder R. Blom lag de vrouw gewikkeld in lakens naast haar bed. Uit een eerste onderzoek is geble ken dat ze waarschijnlijk al don derdag om het leven is ge bracht. De 32-jarige man, die een zeer verwarde indruk maakt, heeft inmiddels toegege ven dat hij relatieproblemen had met zijn vrouw. De moord heeft hij echter niet bekend. Het verhoor kostte de nodige moei te, omdat de man geen Neder lands spreekt. Belastingdienst sluit cultureel centrum I leiden Rudolf kleunnog afwachten hoeveel leerlin gen we hierdoor kwijtraken", zegt eigenaar Otto Wolthuis. Hij ■is verontwaardigd dat hij geen enkele waarschuwing heeft ge had. „Dit speelt al sinds begin oktober. Vorsteveld had op zijn minst iets kunnen laten weten." Slagwerker John May wist gis terochtend op het laatste mo ment een collectie Afrikaanse trommels bij de belastingdienst los te praten. „Ik heb die tróm- mels zelf uit Afrika gehaald. Uit eindelijk geloofde de belasting dienst me gelukkig." May geeft 42 mensen les in Afrikaans trommelen. Hij heeft nog geen flauw idee waar hij zijn lessen kan voortzetten. Pagina Leiden: 'Het was sleutel inleveren en oplazeren'. haarlemmerliede Overal in Nederland binden de liefhebbers de schaatsen onder en wagen zich op het ijs. Er wordt zelfs al gefluisterd over een Elfsteden tocht, maar de Vereniging De Friese Elf Steden (gisteren in Leeuwarden bijeen voorde reguliere jaarvergadering) ziet dat er op korte termijn nog niet van komen. Buiten was het weliswaar min 4 graden, maar een blik op de weersverwachting leerde dat vandaag de eerste dooi-aanval is te verwachten. Die zal volgens de weerkundigen overigens mislukken: morgen wordt het weer kouder. Om met ijsmeester Henk Kroes van De Friese Elf Steden te spreken: „Het begin is er." foto united photos de boer olaf kraak leiden henk van der post Voor de restauratie van het Van Hagerbeer-orgel in de Leidse Pieterskerk is nog 1,3 miljoen gulden nodig. Burgemeester C. Goekoop heeft' het startsein gegeven voor verschillende ac ties om het resterende bedrag bijeen te brengen. Hen aantal grote sponsors heeft tot nog toe bijna twee miljoen geschonken voor de 3,2 miljoen gulden kos tende operatie. De komende maanden wor den zowel particulieren als be drijven benaderd om geld te storten voor de opknapbeurt van het orgel, dat tot de oudste van Nederland mag worden ge rekend. Particulieren kunnen voor een bedrag van minimaal 100 gulden hun naam aan één van de vele pijpen van het in strument verbinden. Hun naam komt ook op een speciaal ta bleau dat in de Pieterskerk komt te hangen. Bovendien krijgen sponsors een officieel certificaat waarin 'hun' pijp tot in detail is getekend en beschreven. In de loop van volgend jaar wordt het ook mogelijk om één van de oudste pijpen van het orgel te adopteren. Pas onlangs werd bekend dat sommige van die pijpen dateren uit 1446. Daarmee behoort een deel van het orgel tot het oudste nog spelende in de wereld. Die pij pen hebben in 1512 het instor ten van de ruim 100 meter hoge toren van de Pieterskerk over leefd. De restauratie van het orgel duurt ongeveer drie jaar. Naar verwachting kan het instrument in 1998 weer in gebruik worden genomen. En dan is het Van Hagerbeer-orgel als geen ander geschikt voor de vertolking van muziekstukken van de vele componisten uit de 17de eeuw, iTWl jU'.*." - Burgemeester C. Goekoop toont één van de historische pijpen die door particulieren kunnen worden geadopteerd. foto henkbouwman onder wie Jan Pietersz. Swee- linck. Volgens ingewijden wordt de Pieterskerk na de restauratie één van de belangrijkste orgel centra ter wereld. Eerder dit jaar werd in het gebouw al een Tho mas Hill-orgel in gebruik geno men. „In de kerk kan straks vrij wel de gehele literatuur van de vroege middeleeuwen tot de huidige tijd worden gespeeld", aldus burgemeester Goekoop, die zich met fondsenwerving voor het Hagerbeer-orgel bezig houdt. De verwachting is dat van heinde en verre vermaarde or ganisten zullen toestromen om één van de orgels van de kerk te bespelen. In het Zaterdags Bijvoegsel: Actie voor uniek orgel. Topjurist en psychiater laken rechtbank De 25-jarige Leidenaar die gevangen zit voor de (met een balpen gepleegde) moord op zijn moeder is veroordeeld op een 'volstrekt onbetrouwbare verklaring' van een the rapeute. Tot die conclusie komt geneesheer-directeur prof. dr. H. van Marie van het Pieter Baan Centrum, waar verdachten psychiatrisch worden onderzocht. Ook de ge zaghebbende Leidse strafrechtdeskundige dr. J.F. Nijboer vindt het bewijs 'aan de magere kant'. HET WOORD IS AAN Carlyle Volgens mij is de grootste fout die men begaan kan, zich van geen enkele fout bewust te zijn. leiden henny van egmond De rechtbank veroordeelde de man tot twaalf jaar cel, uitslui tend op basis de verklaring van de therapeute, aan wie hij de moord zou hebben bekend. „Dat is een zeer slechte zaak", concludeert Van Marle. De Leidenaar stond eind sep tember terecht bij de Haagse rechtbank. Volgens het open baar ministerie zou hij met een kruisboog een balpen door de oogkas in de hersenen van zijn moeder hebben geschoten. De Leidenaar ontkende. De recht bank veroordeelde hem toch, naar nu uit het schriftelijk von nis blijkt op basis van de verkla ring van een therapeute aan wie hij de moord zou hebben be kend. De Leidenaar praatte met de therapeute op advies van zijn huisarts. Hij had psychische problemen als gevolg van het overlijden van zijn moeder. Nijboer, hoofddocent Straf recht aan de Leidse universiteit en raadsheer van het gerechts hof in Amsterdam, constateert na bestudering van het vonnis dat het bewijs 'aan de magere kant' is. „Het hangt in deze zaak alleen maar af van de vraag of je de therapeute gelooft of niet. Het is een indirecte verklaring. Hoewel het mager is, is het vol- Juppé begint campagne in Franse kranten In 61 Franse kranten verschij nen vandaag paginagrote ad vertenties, waarin de regering- Juppé uitlegt dat de omstreden sociale hervormingen nodig zijn om het hele systeem van sociale zekerheid veilig te stellen. Het is voor het eerst dat een Franse re gering dit middel gebruikt. Vol gens Juppé schiet de pers tekort in het weergeven van zijn argu menten voor de hervormingen. De eerste ontmoetingen van door de regering benoemde be middelaars met stakers en vak bonden zijn gisteren op niets uitgelopen. De bemiddelaars houden zich aan hun opgelegde rol: uitleggen waarom de rege ring die ingrijpende maatrege len heeft genomen. Onderhan delingsruimte lijken ze niet te hebben. De vakbonden hebben voor dinsdag opgeroepen tot nieuwe grote demonstraties. Ze willen vooral actie voeren bij banken en luchtvaartmaatschappijen. De andere stakingen, vooral in het openbaar vervoer, gaan door. Volgens peilingen hebben de bonden nog steeds de in stemming van het overgrote deel van de Fransen, ondanks de grote vervoersproblemen. Het hardst ging het gisteren toe in Freyming-Merlebach (Lo tharingen). Daar waren voor de tweede achtereenvolgende dag heftige botsingen tussen 4.000 mijnwerkers en 700 man op roerpolitie. Fr vielen 29 gewon den, van wie één zwaar. In Nan tes werden in het kielzog van een demonstratie winkels ge plunderd. Vrachtwagens mogen dit weekeinde rijden; normaal is dat verboden. Zij moeten men sen en bedrijven bevoorraden met levensmiddelen en brand stof. De vraag daarnaar is sterk toegenomen sinds twee dagen geleden de winter is ingevallen. In het Zaterdags Bijvoegsel: Revolutie of de dood aan de Franse economie. doende om iemand tc veroor delen. Het vonnis loopt langs de kantjes van het geldend recht. Maar daar is op zich niets on juist aan", aldus Nijboer. Van Marle van het Pieter Baan Centrum noemt de verkla ring van de therapeute vQlstrekt onbetrouwbaar. „Therapie en bewijsvoering moet je uit elkaar houden. Bewijsvoering is voor het openbaar ministerie, thera pie is voor de therapeuten. Het is heel goed mogelijk dat een patiënt tijdens een behandeling onwaarheden vertelt. Fantasie en werkelijkheid lopen dikwijls door elkaar. Patiënten testen bijvoorbeeld hun therapeut uit. Zo is het helemaal niet uitgeslo ten dat in dit geval de patiënt het moordverhaal heeft verzon nen om de betrouwbaarheid van de therapeute te beproe ven, om te kijken of ze net zo betrouwbaar was als zijn moe der." Van Marle twijfelt ook ernstig aan de deskundigheid van de therapeute. Volgens hem is het zeer moeilijk om in dit soort gevallen waarheid en fan tasie uit elkaar te houden. „Het achterhalen van de waarheid is niets voor gedragskundigen." Pagina loeiden: 'Therapeute heeft alle grenzen overschre den'. -<71* '71-*73° 10% 10% 20% IS5S35? 40% 40% 30% Uitgebreid wecroverzlcht op pagina g VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 5,7 17 Denksport27 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad15 Regio11,12,13 RTV/programma's 8,9 Sport23,25 Strips6 Uitgaan14 Vandaag een kortingsbon voor de film Nell (met Jodie Foster) in Voorschoten op zondag 10 en maandag 11 december. fn verwachting? Vrij op ZONDAG 10 DECEMBER Zie advertentiepag. 26 ZONDAG 10 DECEMBER OPEN VAN 11.00-17.00 UUR - KERSTMARKT - KERSTAANBIEDINGEN WINKELHOF ONDERNEMERS - LOTERIJ MET GRANDIOZE PRIJZEN Zie superlot elders In dit blad. WINKELTLOF LEIDERDORP Bakl&. proefabonnement 4 weken voor maar f 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neetn Ik nu een proefabonnement. I I Naam:Voorletit-it M Adre Nr. bank/giru: Handtekening: velop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1