Leiden Therapeute heeft alle renzen overschreden' Gedwongen ontslagen bij speelautomatenbedrijf 'Wilt u niet op uw hoofd krabben Walnoten voor bomen- wethouder Jan Laurier Terpstra opent kindercentrum AZL Agenten zeggen vertrouwen op in baas ATERDAG 9 DECEMBER 1995 If HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 (ANNO 1895 Maandag 9 december [echtbank te Amsterdam. Heden sprak de Ambtenaar van het )penbaar Ministerie in den Vergiftigingszaak. Zijn eisch tegen Oeberg Verbeme, beschuldigd zijne vrouw met arsenicum te lebben vergiftigd, luidt 20 jaar gevangenisstraf en 25 jaar ont vetting van burgerschapsrechten. Sommigen zullen zich herin ieren dat nog niet lang geleden de familie Kleberg Verberne te >eiden aan de Haarlemmerstraat een winkelnering in koek, enz. ïitoefende. lANNO 1970 woensdag 9 december )p uitnodiging van de hoofd-ingenieur van de Stedelijke lichtfa- irieken in Leiden, afdeling gas, ir. B.P.G. de Groot, heeft burge- neester P.M.F. Smolders maandagmorgen op het plein voor het "^Dorpshuis in Rijpwetering de ceremoniële handeling verricht ■oor de komst van het zo zeer verlangde aardgas in Rijpwetering ;n Oud Ade. Daarmee is het nu mogelijk geworden dat over 12 veken voor alle bewoners van genoemde gemeentedelen van Mkemade het gebruik van aardgas binnen bereik is gekomen. Zo tevreden is de partij LWG- /De Groenen over het ge meentelijk bomenbeleid, dat duoraadslid H. Schoch verant woordelijk wethouder J. Lau rier gisteren een cadeautje gaf. Tijdens de vergadering van de commissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer toverde Schoch drie walnoten uit zijn broekzak. ,,Met gebruiksaan wijzing, het kunnen hele grote bomen worden". aldus Schoch, die verklaarde dat zijn 'hart openging' toen hij tijdens een excursie zag hoeveel zorg de gemeente aan haar bomen besteedt. Wethouder Laurier toonde zich ingenomen met het ca deau. „Heel toepasselijk", ver klaarde hij. „Het is een van onze intenties om in de toe komst meer fruitbomen te planten in de stad. Dat leek ons wel leuk, gebruiksgroen in stedelijke omgeving. De wal- nootboom is daar een voor beeld van." lei hard oordeel geneesheer-directeur Pieter Baancentrum Vervolg van voorpagina Ie therapeute, wiens verklaring uiteindelijk heeft geleid it veroordeling van een Leidenaar voor de moord op ijn moeder, heeft 'alle grenzen overschreden die aan ierapeuten zijn gesteld'. Professor dr. H.J.C. van Marle, neesheer-directeur van het Pieter Baan Centrum, is ihard in zijn oordeel over het optreden van de Leidse lerapeute die de 25-jarige Leidenaar in behandeling lad. 1den henny van egmond oor te getuigen over zijn be- •ntenis heeft de therapeute ilgens Van Marle het beroeps- :heim geschonden. De thera- ;ute besloot naar de politie te aan omdat zij vreesde dat de fidenaar nogmaals een moord >u plegen. „Het voorspellen n gedrag van patiënten is heel loeilijk. Als je toch vreest dat mand een bedreiging is voor jn of andermans leven, mag je at aanhangig maken. Eerst oet je overleg plegen met je uperuisor. Dan kun je in een si- ïatie komen waarin je besluit et beroepsgeheim te schen en. Maar dan hoef je niet gelijk en getuigenis af te leggen en je laten horen door een recht- ^litiek bezorgd >ver 'stuwmeer' >ez waarschriften >ij sociale dienst )e achterstand bij de behande- ng van bezwaarschriften van liënten van de sociale dienst loet zo snel mogelijk worden 'eggewerkt. Dat betoogde on er andere D66 gisteren tijdens, e commissievergadering voor 'erk, sociale zaken en wijkbe- eer. „Er liggen nog zo'n 132 :zwaarschriften. Kunnen er liet nog een aantal extra zittin- :n worden georganiseerd door commissie voor beroep en ezwaar?" Ook verantwoordelijk wet- ïouder J. Laurier vindt dat de intwikkeling van het aantal be- twaarschriften goed in de gaten ■ehouden moet worden. „Er vas een fors stuwmeer ontstaan 'an nog te behandelen be zwaarschriften. Dat probleem is zeker nog niet opgelost. En als migend jaar de nieuwe Algeme- ïe Bijstands Wet van kracht wordt, moeten we uitkijken dat le situatie door een grote itroom aan nieuwe bezwaar-' ichriften niet uit de hand loopt, ■let is een bekend verschijnsel lat bij veranderingen in de re bels het aantal bezwaren toe- ïeemt." bank. Dat gaat veel te ver en heeft ook geen enkel nut." „De therapeute heeft in deze zaak zeer onprofessioneel ge opereerd. En dat is heel slecht, ook voor andere therapeuten meent Van Marle. Patiënten die in behandeling zijn zullen lan ger aarzelen om openhartig te zijn tijdens hun therapie. Van Marle benadrukt dat de thera peute ook onjuist heeft gehan deld door na de bekentenis van de Leidenaar de behandeling niet direct stop te zetten. Volgens Van Marle gebeurt het regelmatig dat patiënten tij dens hun behandeling onwaar heden vertelt. „Tussen thera peut en patiënt ontstaat een re latie, zeker als er sprake is van een langdurige behandeling. Bij alles wat een patiënt vertelt, moet je je als therapeut afvra gen wat die opmerkingen bete kenen in de relatie die je met de patiënt hebt. Patiënten hebben ook tal van redenen om bepaal de zaken te vertellen. Je ziet in therapieën dat patiënten verha len vertellen om therapeuten bang te maken, of om uit te tes ten of de therapeut betrouw baar is. Ik kan me heel goed voorstellen dat dit in deze be handeling ook is gebeurd." Van Marle vindt het een 'heel slech te zaak' dat de Leidenaar op ba sis van deze verklaring is ver oordeeld. Volgens de strafrechtdeskun dige, dr. J.F. Nijboer, zit de ver oordeling bewijstechnisch wel goed in elkaar. Een getuigever- klaring is in principe voldoende. Nijboer trekt een vergelijking met verkrachtingszaken. AJs er een discussie is over de vraag of er sprake is van verkrachting of vrijwillige seks, gaat het om één verklaring: die van het slachtof fer. „Ook dan gaat het er om aan welke verklaring de recht bank meer geloof hecht: die van de verdachte of die van het slachtoffer." Hoewel Nijboer het vonnis bewijstechnisch juist noemt, vindt hij het wel een onbevredi gende uitspraak. „Maar daarin is dit vonnis niet uniek. Het is een zwak punt in de Nederland se rechtspraak dat rechters iets in het midden kunnen laten. Ook in dit vonnis wordt een aantal verweren van de verdedi ging zonder motivering terzijde geschoven. Dat gebeurt in vele vonnissen." Nijboer doelt met name op de discussie over de vraag of er wel sprake is van moord. De advo caten van de Leidenaar kwa men met drie deskundigen op de proppen die verklaarden dat het geen moord maar een onge luk was. „Het is onbevredigend dat de rechtbank in dit vonnis geen woord wijt aan deze dis cussie. Ik zou het fraai vinden als de rechtbank zou motiveren waarom het in haar ogen geen ongeluk is. Maar nogmaals, dat het niet gebeurt, kun je deze rechtbank niet verwijten. Het Nederlands recht is op dit punt niet bevredigend." leiden» Erica Terpstra heeft gistermiddag het Kinder- en Jeugdcentrum van het Academisch ziekenhuis Leiden (AZL) officieel geopend. De staatsecretaris van volksgezondheid deed dat door een plaquette te onthullen. In mei dit jaar zijn de zieke kinderen van het AZL allemaal verhuisd naar het nieuwe onderkomen op de zes de en zevende verdieping van de nieuwbouw. Hier staan in totaal 123 bedden: kinderen van dezelfde leeftijd worden zoveel mogelijk bij elkaar gezet. De hele kleintjes, de vroeggeborenen, hebben hun eigen plek - cou veuses - vlakbij de verloskamers. De ouders die zoveel mogelijk bij hun zieke kroost willen zijn, hebben hun eigen plek: er zijn meerdere 'woonkamers' ingericht, compleet met bankstel en keukenblok. Het kinder- en Jeugdcentrum van het AZL is onder meer gespecialiseerd in beenmergtransplantaties. Ver der werken specialisten van de afdelingen kindergeneeskunde, -heelkunde, thoraxchirurgie (hart, vaten en' longen) en kinderneurologie met elkaar samen. FOTO HENK BOUWMAN Inburgeren wekt argwaan politiek leiden Twijfel hebben diverse gemeen teraadsfracties over het nut van zogenaamde inburgeringscon tracten. die nieuwkomefs in Nederland vanaf volgend jaar verplicht moeten afsluiten. De contracten verplichten erkende asielzoekers en andere nieuw komers met een uitkering tot het volgen van taallessen, cur sussen sociale vaardigheden en 'oriëntatie op de samenleving'. Houden de nieuwkomers zich niet aan hun contract, dan vol gen kortingen op de uitkering. „Het is een regressief beleid en dergelijk beleid kent alleen verliezers", verklaarde J. Sorg- drager (D66) gisteren tijdens de commissievergadering voor werk, sociale zaken en wijkbe heer. „Het moet toch bekend zijn dat vluchtelingen zeer ge motiveerd zijn om bijvoorbeeld de taal te leren? Met het dreigen met sancties schiet je je doel voorbij." Y. Karakurt (GroenLinks): „Deze vorm -van verplichten wekt de indruk dat nieuwko mers niet willen leren. Hoe ver klaar je dan de grote wachtlijs ten voor cursussen als 'Neder lands als tweede taal'? De term inbrugeringscontract is voor oordeel bevestigend." Karakurt vroeg zich af of de gemeente met de inburgeringscontracten net als de nieuwkomers zelf ver plichtingen krijgt. „Worden de nieuwkomers beloond als ze hun cursussen met succes af sluiten?" Verantwoordelijk wethouder J. laurier verklaarde dat succes volle nieuwkomers aanspraak kunnen maken op bonussen via de ABW-plus. „Positieve sanc ties dus, in plaats van negatie ve." Toch maakt ook hij zich enigszins zorgen over het feno meen inburgeringscontract, dat door het ministerie van onder wijs, cultuur en wetenschappen in een regeling is gegoten. „Als je als gemeente in aanmerking wilt komen voor een vergoeding van het ministerie, moet je er voor zorgen dat een nieuwko mer binnen vier maanden op cursus zit. Dat gaat ten koste van de oude nieuwkomers, die nog steeds op wachtlijsten staan. Bovendien heeft het mi nisterie een vergoeding vastge- steld voor loeiden voor 157 nieuwkomers. Komen er meer, dan moeten wc het inburgeren zelf Financieren FOTO HENK BOUWMAN De veilingmeester aan de slag in de Droomfabriek. De openbare verkoop zou 23.000 gulden opleveren. Deel Winkelhof zonder stroom Een deel van het winkelcen trum Winkelhof in Leider dorp is gisteravond, tijdens de koopavond, getroffen door een stroomstoring. In verscheidene winkels vielen het licht en de kassa's uit. Ook de bowling kwam zon der elektriciteit te zitten. Vol gens de politie deden zich geen ernstige problemen voor. De oorzaak van de sto ring, die rond half negen weer voorbij was, was gister avond nog niet bekend. leiden rudolf kleun vervolg voorpagina Bedrijfsleider S. van Klaveren heeft tot het laatste moment nog hoop dat het noodlot nog kan worden afgewend van de Droomfa briek. Terwijl het gebouw volloopt met kij kers en kopers wacht hij op het bevrijdende telefoontje dat de beslaglegging wordt op geheven en de veiling niet doorgaat. Om half elf staat echter vast dat alles gewoon doorgaat. Volgens Van Klaveren leek het de dag er voor er nog op dat zijn baas Vorsteveld een akkoord met de belastingdienst had. Onver wacht verscheen de belastingdienst nog op de stoep. „Het was sleutel inleveren en op lazeren', vertelt een van de andere aanwezi gen. Voor de meeste mensen is het een raadsel hoe een bedrijf zo van de ene op de andere dag, zonder veel voortekenen in el kaar kan zakken. Bedrijfsleider Van Klave ren wist dat er problemen waren, maar ging er steeds vanuit dat het zich wel op zou los sen. Verschillende bezoekers aan de veiling weten te vertellen dat problemen met een tweede zaak, het Muziekcentrum in Alk maar, eigenaar Vorsteveld de nekslag zou den hebben gegeven. Die zaak is net als De Droomfabriek een combinatie van cultureel centrum en café en ging op 4 december 1994 open. Aanloopproblemen, mede ver oorzaakt door bezwaren van buurtbewo ners, zorgden ervoor dat omzet en resultaat achterbleven bij de verwachtingen. Hoewel de veiling maar heel kort van te voren bekend is gemaakt, druppelen 's morgens vanaf tien uur enkele tientallen kijkers binnen in de Droomfabriek. Tafels stoelen, geluidsinstallaties, muziekinstru menten, bierpompen, een schilderij, koel kasten en decoraties, maken deel uit van de 88 kavels van de veiling. Tijdens de veiling is de stemming aan vankelijk wat gelaten en matjes. Maar als de verkoop eenmaal op gang is en de bedragen elkaar sneller opvolgen ontstaat een vreemd uitgelaten sfeer. „Wilt u niet op uw hoofd krabben, dat kan u duur te staan komen", waarschuwt de veilingmeester die gespitst op hoofdknikken en kleine gebaren even op het verkeerde been wordt gezet. De prijzen lopen uiteen van vijf gulden voor twee kleine vuile spotjes in de hal tot 2900 gulden voor een kopieerapparaat. De uiteindelijke opbrengst van de inventaris ligt rond de 23.000 gulden. „Een schijntje", meent een van de kopers. „Dat is altijd zo bij dit soort veilingen. Je kunt het maar be ter niet zo ver laten komen." Grote afwezige bij de veiling is eigenaar Vorsteveld. Bedrijfsleider Van Klaveren weet met grote zekerheid dat hij niet zal komen. Hij zit in Alkmaar en is daar niet bereikbaar. Ook daar houdt de belastingdienst een vei ling. Hoefiet verder moet weten de perso neelsleden niet. „Formeel ontslagen zijn we nog niet, maar dat zal wel gebeuren." leiden annet van aarsen Hein Link speelautomaten heeft ontslag aangevraagd voor vier van zijn twaalf medewerkers. De stap is het rechtstreeks ge volg van het nieuwe gokkasten- beleid van de gemeente Leiden. „We hebben vanaf februari ge vochten tegen dit beleid", zegt manager P. Heijnders. „Nu moeten er mensen uit. Het is niet anders." Sinds 1 maart mogen alleen cafés nog maar fruitautomaten of andere elektronische gok spelletjes in huis hebben. Per café is één gokkast toegestaand. In de zogeheten 'droge horeca' - snackbars en shoarmazaken - zijn de fruitautomaten verbo den. De gemeente Leiden is in oktober begonnen met het op leggen van dwangsommen aan horeca-exploitanten die de re gels schenden. Inmiddels zou den al een aantal exploitanten kasten uit hun zaken hebben la ten halen. Manager Heijnders ziet zich nu genoodzaakt het bedrijf Hein Link Speelautomaten in te krimpen. Het juridische ge vecht, waarin het bedrijf en een fors aantal horecagelegenheden verwikkeld zit, liep voor de au tomatenhandelaar slecht af. Een uitspraak van de rechtbank eind november - dat het opleg gen van dwangsommen aan ex ploitanten die de regels overtra den niet onrechtmatig is - was een bittere pil. „Er komt nog een uitspraak van het college van beroep voor het bedrijfsle ven, maar ik geloof toch dat het na de uitspraak van de rechter gewoon over is", zegt Heijnders. Hij denkt dat voor het eind van volgend jaar Leiden de helft van het aantal snackbars is kwijtgeraakt. „Wij zijn de eerste en straks komt er een domino - effect. Dan gaat de ene na de andere snackbar. Het nieuwe beleid treft de droge horeca het hardst", voorspelt hij. „Inmid dels heeft een aantal exploitan ten aan hun boekhouders ge vraagd hoe de vlag er nu bij- hangt. Ik denk dat over een week of twee wel duidelijk is wie het redt en wie niet." Bij CB Amusement - een gro te Leidse speelautomatenex ploitant - heeft het nieuwe gok- kastenbeleid van de gemeente geen gevolgen. „We hebben een heel ander bedrijfsbeleid, zijn meer gericht op behendigheids spelen", zegt eigenaar Cor Bronk. „En voor behendigheids spelen - zoals flipperkasten - is er inmiddels een verruiming. In cafés mogen we nu één kan- spelautomaat en twee behen digheidsspelen plaatsen. In be paalde cafés in (.eiden halen wc nu een hoger rendement dan voorheen." Bij de commissie voor beroep en bezwaar klopten gisteren op nieuw vijf horeca-exploitanten aan om te klagen over de dwangsommen, die de gemeen te heeft opgelegd. De exploitan ten willen in elk geval dat de ge meente pas begint met het in nen van de dwangsommen, als hel college van beroep voor het bedrijfsleven een uitspraak heeft gedaan over de nieuwe Leidse verordening. Lijf leed tentoonstelling over het menselijk lichaam, spannend voor jong cn oud zondag 10 dcc. 15 uur 'Mensen achter plas' lezing door dc bekende medifcus Kees Grooss Museum Bocrhauve, Leiden Lange St. Agnietcnstraat 10 071-5214224 leiden monica wesseung Driekwart van de agenten in het district Leiden /Voorschoten zegt het vertrouwen in de korpsleiding van Hollands Mid den op. Donderdag wordt korpschef S. van Hulst een, door 150 agenten ondertekende, pe titie aangeboden. De verhou ding tussen agenten en korps leiding blijft onverminderd slecht, de toenaderingspoging van de leiding ten spijt. Het opzeggen van het volledig vertrouwen komt nadat een aantal districten in de Duin- en Bollensteek al eerder het colle giaal vertrouwen had opgezegd. De verhouding tussen korpslei ding en agenten is de afgelopen weken gigantisch verslechterd door, zo zeggen de agenten, de houding van de leiding ten op zichte van de stakingsacties. De politie voert actie voor een be tere CAO en de leiding eist dat de acties èn in eigen tijd wor den gevoerd, èn het normale werk niet te sterk verstoren. Begin deze week heben korpsleidingen actiecomité met elkaar 'gesproken'. Van Hulst is bereid eventueel komende ac ties toe te staan, mits de agen ten garanderen dat er minimaal zondagsdiensten worden ge draaid en alle dienstdoende agenten ook op het bureau aan wezig zijn. Over 'uitsluitend in eigen tijd' werd niet meer ge sproken. Noch woordvoerder Aad Gra- vekamp van het actiecomité, noch C. Knook van de leidse politie zien hierin reden om weer te spreken van een goede verstandhouding. „De relatie met de korpsleiding is echt heel slechtaldus Gravekamp. De korpsleiding liet gisteren weten dat de lucht geklaard lijkt te zijn. De boze agenten denken daar dus heel anders over.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11