VS: Fundamentalisten moeten weg uit Bosnië Communisten en vrouwen grote kanshebbers Buitenland 'Traag EU-lid mag verdere integratie niet blokkeren' Italië voorkomt vrijlating van moordenaars Falcone Juppé benoemt bemiddelaar staking Londense conferentie moet duurzame vrede Bosnië verzekeren 5RUSLAND VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 Jupiterverkenner Galileo succes pasadena Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA ochtend opgetogen over de nachtelijke verrichtingen v terverkenner Galileo. Die stuwde zichzelf na een reis Vc in een perfecte baan om de reuzeplaneet. Enige i was een in juni door Galileo afgeschoten kleine sonde ces binnengedrongen in de atmosfeer van de planeet. Ozonconferentie verbiedt tuinbouwgif wenen De ministersconferentie over bescherming van de ozonlaag in Wenen is gisteren afgesloten met een produktiever- bod op het ontsmettingsmiddel methylbromide per 2010 en op 'zachte CFK's' (HCFK's ofwel hydro-chloorfluorkoolwaterstof- fen) per 2020. De Oostenrijkse voorzitter van de VN-conferentie van 108 landen Bartenstein sprak van een mager resultaat. Oppositie Egypte zwakker dan ooit cairo De oppositie in Egypte heeft in de tweede ronde van de parlementsverkiezingen 13 van de 454 zetels behaald. De overi ge zetels gingen een week geleden al naar de regeringspartij in de eerste verkiezingsronde. De oppositie was nog nooit zo zwak vertegenwoordigd in het Egyptische parlement sinds de eerste vrije verkiezingen in 1979. Na de bekendmaking van de resulta ten braken in verscheidene plaatsen onlusten uit, waarbij tien tallen mensen gewond raakten. Politie maakt eind aan gijzeling münchen Duitse commando's hebben gisteravond een eind gemaakt aan een gijzeling in een spaarbank in de Beierse stad München. De drie gegijzelden zijn ongedeerd, aldus de politie. De commando-eenheid heeft de overvaller overmeesterd. Deze nam gistermiddag vijf mensen in gijzeling: de adjunct-directeur, een bankbediende en drie klanten. Een van de klanten, een man die hartproblemen kreeg, werd na enkele uren vrijgelaten. Een andere wist te ontsnappen. Overboeken reizen Parijs verlengd hoofddorp» De vereniging van reisorganisatoren ANVR heeft haar leden geadviseerd de speciale regels voor reizen naar Parijs te verlengen tot volgende week dinsdag. Reizigers kunnen zon der extra kosten hun geplande reis naar de Franse hoofdstad omboeken naar een andere bestemming of opschuiven. Bij de touroperators is een groot aantal annuleringen vanwege de ac ties in Parijs. Vooronderzoek Priebke onderbroken rome» Het militaire tribunaal van Rome heeft gisteren het ge rechtelijk vooronderzoek tegen de vroegere SS-ofFicier Erich Priebke enkele uren na het begin van de zitting verdaagd. De rechter wil eerst een uitspraak van het Constitutioneel Gerechts hof of familieleden van slachtoffers van de SS'er, alsmede joodse gemeenten en de gemeente Rome mede-eisers mogen zijn. Bo vendien wil hij een medisch onderzoek naar de gezondheidstoe stand van de 82-jarige Priebke. 'Strook des doods' vrij van mijnen hof» Ruim zes jaar na de opening van de Duits-Duitse grens heeft het ministerie van defensie in Bonn de voormalige 1378 ki lometer lange 'strook des doods' officieel mijnvrij verklaard. De DDR had die langs de grens met West-Duitsland aangelegd om vluchtpogingen te voorkomen. Het laatste geruimde mijnenveld vlakbij de Beierse stad Hof wordt aanstaande dinsdag officieel vrijgegeven. Russisch parlementslid vermoord moskou Een Russische politicus die kandidaat was bij de ver kiezingen voor de Doema op 17 december, is vandaag in Tsjelja- binsk in de Oeral vermoord. Dit hebben Russische persbureaus gemeld. Het slachtoffer is de 48-jarige Michail Lejnev, die op de kandidatenlijst stond van Ons Huis Rusland, de partijcombina- premier Viktor Tsjernomyrdin de leider is. Kohl en Chirac na halfjaarlijkse top: baden-baden Rtr Een individueel lid van de Eu ropese Unie mag de andere EU- lidstaten niet in de weg staan bij een verdere integratie. Als een van de landen problemen heeft om bij te blijven, mag dat de EU niet tegenhouden om vooruit gang te boeken. Dit zijn de Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Franse president Jacques Chirac gisteren over eengekomen op de halfjaarlijkse Frans-Duitse topbijeenkomst. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde Kohl dat de landen die niet tijdig aan de voorwaar den van de Economische en Monetaire Unie (EMU) vol doen, niet het tempo kunnen bepalen. Kohl zei verder zich een uniforme munteenheid zonder Frankrijk en Duitsland niet voor te kunnen stellen. Vol gens de bondskanselier is er niet over gesproken welk lan den er wel en welke landen niet op tijd kunnen meedoen. De twee hebben hun conclu sies vervat in een vier punten rome eelcov Het hof liet weten dat het proces vanwege zijn omvang en complexiteit niet voor maart 1996 kan zijn afgerond en dat daarom verlenging van de ter mijn noodzakelijk is. Met het besluit wordt ingegaan tegen de pas aangenomen wet, die stelt dat een persoon niet langer dan drie jaar in voorarrest mag ver blijven. Vooral uit links-progres sieve hoek was gepleit voor een uitzonderingsclausule voor maffladelicten. Het ligt voor de hand dat an dere gerechtshoven het voor beeld van Caltanisetta zullen volgen. In heel Italië zijn talloze 'monster-processen' gaande en het gevaar is reëel dat volgend voorjaar honderden mafiosi in vrijheid worden gesteld als de wet niet wordt aangepast of de rechter niet besluit tot verlen ging van de voorarresttermijn. Het Hof van Justitie in de Sicili- aanse stad Caltanisetta heeft gisteren het voorarrest van 41 mafiosi die beschuldigd worden van de moord op de anti-maf fiamagistraat Giovanni Falcone, verlengd met zeventien maan den. Hiermee werd gehoor gege ven aan het verzoek van procu reur Paolo Giordano, die eerder deze week de vrees uitsprak dat de 41 in maart van het volgend jaar op vrije voeten zouden ko men vanwege het verstrijken van het voorarrest. Dit gevaar bestaat overigens niet voor wat betreft Toto Riina en de drie an dere maffiabazen die in Caltani setta terecht staan, omdat zij al zijn veroordeeld in andere pro- 'Uit buitenland afkomstige moslimstrijders zijn terroristen De Verenigde Staten eisen van de Bosnische regering harde toezeggingen over het vertrek van fundamentalisti sche strijders uit islamitische landen. Dat wordt het be langrijkste gespreksonderwerp van het bezoek van on derhandelaar Holbrooke, die vandaag naar voormalig Joegoslavië is afgereisd. washington Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaat het om radicale moslimstrijders. „Zij hebben hun eigen agenda en dat is geen agenda voor vrede." Flet Pentagon gaat ervan uit dat enkele duizenden strijders uit islamitische landen als Algerije, Libië, Iran en Pakistan met het regeringsleger van de moslimre gering tegen separatistische Serviërs hebben gevochten. Zij houden zich op bij Tuzla, de stad waar Amerikaanse soldaten zullen worden gestationeerd in het kader van de NAVO-vredes- macht. Het vredesakkoord voorziet in het vertrek van alle buitenland se strijders uit het land, maar het Pentagon voorspelt dat het moeilijk zal zijn dit af te dwin gen. Het ziet de strijders als 'keiharde terroristen'. Het is niet ondenkbaar dat de Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic aftreedt zodra het akkoord van Dayton van kracht wordt. Dat heeft de president van Montenegro, Momir Bula- tovic, gisteren gezegd. Bulatovic vormde met de Servische presi dent Milosevic de Joegoslavi sche delegatie bij de onderhan delingen in Dayton. Geruchten over de mogeiijke vervanging van Karadzic doen al weken de ronde in de Servische hoofdstad Belgrado. De Franse regering heeft de Serviërs gisteren met ernstige consequenties gedreigd als de twee Franse gevechtspiloten die eind augustus boven Bosnië werden neergeschoten, niet on middellijk worden vrijgelaten. De speciale rapporteur voor de mensenrechten in voormalig Joegoslavië, Elisabeth Rehn, heeft gisteren de internationale gemeenschap opgeroepen le- rughoudend te zijn met het te rugzenden van vluchtelingen uit ex-Joegoslavië. „De vluchte lingen moeten niet tot terug keer worden aangezet", aldus Rehn tijdens een persconferen tie in Helsinki. De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren het in brand steken van huizen door de strijdende par tijen in Bosnië veroordeeld en gezegd dat dergelijke sfee Betogingen in Frankrijk worden wat minder massaal parus-den haag» De Franse premier Juppé heeft de Jean Mattéoli benoemd als bemiddelaar voor de inmiddels twee weken oude spoor wegstaking. Mattéoli is voorzitter van het Economisch en Sociaal Comité, de Franse evenknie van de Sociaal-Economische Raad. Aan de staldng is echter geen einde gekomen. De betogingen waren gisteren wel minder massaal dan afgelopen dinsdag. In Parijs demonstreerden tussen de 16.000 en 50.000 mensen, de helft van het aantal twee dagen eerder. Landelijk was het aantal stakers, volgens het radiostation France Info, 400.000. Dat was 300.000 minder dan dins dag. Inzet van de staking is een plan van de regering-Juppé om te snijden in de verzor gingsstaat. Hoewel treinen en metro's vc tiende achtereenvolgende dag in bleven, leek de staking in andei te verlopen. Bij de posterijen staakte vol gens de directie gisteren nog maar 9,8 pro cent van het personeel, tegen 23 procent dinsdag. de der Daar stond echter tegenover dat de acties gisteren oversloegen naar het luchtverkeer. Op de luchthaven Charles de Gaulle staakte een deel van de verkeersleiders, als gevolg waarvan vluchten uitvielen. Op Orly, ook bij Parijs, poogden werknemers een landings baan te bezetten. Air France moest dertig van zijn vierhon derd vluchten afgelasten. De binnenlandse maatschappij Air Inter annuleerde vijftig van de 312 vluchten. Ook de treinverbinding met Londen had meer te lijden van de staking dan de dagen ervoor. Spoorwegpersoneel blokkeerde bij Calais de ingang van de tunnel, waardoor slechts drie treinen erdoor konden. Ook on derwijzers en leraren bleven gisteren in gro ten getale thuis. Een woordvoerder van de onderwijsbonden schatte het aantal stakers op 75 procent. Forenzen in de regio-Parijs brengen niet zelden meer tijd door in files dan op hun werk. In de 1.700 bussen die de regering heeft gecharterd om de staking te breken, werden gisteren pamfletten uitgedeeld waarin werd opgeroepen tot een betoging in Parijs tegen de stakers. tellende brief aan de Spaanse premier Felipe Gonzalez. Die fungeert als gastheer op de ko mende topconferentie van de EU in Madrid. Op die bijeen komst moeten enkele knopen worden doorgehakt op de weg naar de Economische en Mone taire Unie. De standpunten en de eensgezindheid van Duits land en Fankrijk zijn daarbij van groot belang. Kohl en Chirac willen in de statuten van de EU opgenomen zien dat een groep landen van de unie gewoon door kan gaan met integratie. Ze lijken zich daarmee te richten tegen Groot- Brittannië, dat herhaaldelijk heeft laten weten weinig te voe len voor de vele voorstellen die Duitsland en Frankrijk hebben gedaan voor de verdere eenwor ding van Europa. Over de huidige sociale on rust in Frankrijk en het gevaar dat daarvan uitgaat voor de mo netaire eenwording van de EU, hebben Kohl en Chirac zich in hun brief niet uitgelaten. Ook gisteren deden in Parijs weer duizenden i demonstratie tegen de voorgenomen bezuinigingen v egoslavië le i het plunde- mijnt die nodig is in het voormalige 1 herstellen. Serviër* moslims maken luidt schuldig aai ren en in brand steken van hui zen in gebieden die ze op grond van 'Dayton' moeten afstaan. De Nederlandse regering wil op een aantal punten meer dui delijkheid hebben van de NAVO over deelname van Nèderlandse troepen aan de vredesmacht voor Bosnië (I-For). Het kabinet heeft zich voorgenomen van daag een besluit te nemen over het beschikbaar stellen van 2.060 militairen. Het is nog niet duidelijk of het kabinet over voldoende informatie beschikt om een beslissing af te ronden. De regering geeft 64 miljard franc meer uit aan sociale voorzieningen (gezondheidszorg inbegrepen) dan zij in de vorm van sociale premies binnenkrijgt. Daarnaast worstelt Frankrijk met een mil jardentekort op zijn begroting. Dat moet omlaag om te kunnen deelnemen aan de Europese munt. Voorzitter Jacques Santer van de Europese Commissie heeft het giste ren opgenomen voor de Franse bezuini- gingspolitiek. Santer zei tijdens een lezing in het Kurhaus in Scheveningen dat er har de en pijnlijke maatregelen nodig zijn om de overheidstekorten verder terug te drin gen. De Nederlandse transporteurs en export bedrijven hebben naar schatting al miljoe nen guldens schade opgelopen door de ac ties in Frankrijk. De bloemen- en planten- kwekers exporteren maandelijks voor onge veer zeventig miljoen gulden naar Frank rijk. Volgens een woordvoerder van het be drijfschap voor de groothandel in bloem kwekerijprodukten is de omzet naar Frank rijk de afgelopen twee weken met 20 tot 25 procent gedaald. In een voorstad van Sarajevo, dat de ongedeelde hoofdstad van Bosnië moet blijven, is dit plakkaat te zien. De Bosnische Serviërs vragen zich op deze wijze af. door wie eigenlijk het in Dayton gesloten vredesak koord bedacht is. Was dat wel een mens? foto fpa ken zo'n tachtig miljoen gulden beschikbaar moet zijn mn de meest urgente noden (huisves tingen voeding) te kunnen leni gen. correspondent In het Amerikaanse Dayton werden de wapens van de strij dende partijen in Bosnië tot zwijgen gebracht. Vandaag en zaterdag moet de internationale gemeenschap aan conferentie- tafels in Londen aangeven hoe veel het haai waard I lerhuisvesting chter e hoi ge Joegoslav bereiken. De eerste en relatief gemak kelijke stap is gezet. De Engelse belastingbetalers brengen zo'n 2 miljoen pond (ruim vijf mil joen gulden) op om vertegen woordigers van veertig landen en een handvol internationale n Londen aan het zaak wan lange termijn. Het prijskaartje dat er in Hinden aan wordt ge i per- hangen, zal naar schatting van i de voormali- de Wereldbank een bedrag van republiek te rond tiert miljard gulden tonen. Dat geld moet ergens vandaan komen en over de verdeelsleutel zal in Londen druk worden ge organi werk praat. Nog heli hulp niet vc van de Bo: Ook daar n heid over vi rigrijker is dat de dwijnt in de zakken tiische legerleiding. eker Deze pra; spanning moet perfecte natie opleveren van de activitei ten van militaire- (de NAVO) en hurgerorganisaties (VN, Wereld bank, Rode Kruis, OVSE) die Bosnië een vreedzame toe komst moeten garanderen. Verreweg de meeste publici- teil is totnogtoe gegaan naar de inspanningen van de NAVO. Voor het eerst in de geschiede nis zet de westerse verdragsor- ganistie zestigduizend tot de tanden bewapende manschap- chaffen. Er zal een stuurgroep worden ingesteld, die onder leiding komt van een Hoge Commissaris voor Bosnië. Zijn benoeming wordt zaterdag bekendgemaakt; de Zweedse LIJ bemiddelaar voor ex-Joego slavië, Carl Bildt, is de vrijwel ekere keus, De oppi Hoge Gommiss lergesi hikt aan he I. De milita iris blijft NAVO ren blij ndefra tachtig; in de pen ge eld opnieuw opia; strijd te voorkomen. Maar aan de burgerkant moet ook hard worden gewerkt. Vol geilde weck wordt in Parijs hel vredesakkoord ondertekend. Binnen een jaar dienen in Bos nië nette democratische verkie zingen te worden gehouden. De Organisatie voor Europese Sa menwerking en Veiligheid moet die organiseren. Iegelijk moet met de weder opbouw worden begonnen. De oorlog heeft 2,79 miljoen daklo zen opgeleverd. Die mensen hebben hulp nodig. Britse offi ciële zegslieden benadrukten gisteren dat al in de eerste we- giclc vred praktijk zal dat bijvoorbeeld be tekenen dat de NAVO opperbe velhcbber een veto kan uitspo ken over humanitaire huipope raties in bepaalde gebieden. iisteren wees ui Blldl op een urgent praktisch probleem. I><- tegen de vredesregeling pn, testerende Servische bevolking van de Bosnische hoofdstad S;i rajevo moet overtuigd worden dat zij niets van de moslim meerderheid te vrezen hebben Blldh „Sarajevo Is een sleutel probleem. Als de Bosnische re gering er met woord en daad niet in slaagt het vertrouwen van de Serviërs te winnen, dreigt een massale uittocht uit de hoofdstad, i n dat kan de vrede in heel Bosnië op losse schroeven zetten Uitslag Russische verkiezingen voorspellen is een hachelijke zaak correspondent Voorspellingen doen over de uit komst van de Russische parlements verkiezingen van 17 december is een hachelijke zaak. Met het schaamrood op de kaken denken nog veel 'deskundigen' aan de uitslag van twee jaar geleden, ledereen was ervan overtuigd dat Ruslands Keus, geleid door de toenmalige vice-premier Gai dar, een royale overwinning zou ha- Werd de hervormer Gaidar immers niet gesteund door alle grote namen in het-politieke wereldje en kon hij niet op de steun van president Jeltsin reke nen? Dat er ook nog ene Vladimir Zji- rinovski rondliep, die verkondigde dat zijn partij minstens 25 procent van de stemmen zou halen, nam niemand se rieus. Deze schreeuwer die dreigde met een invasie in de Baltische staten, die Alaska wilde veroveren en die Rus sische soldaten wilde laten zwemmen in de Indische Oceaan, werd algemeen beschouwd als een politieke clown. Na de verkiezingen was het een boos ontwaken voor de kenners. Zjirinovski had met 22,9 procent de meeste stem men gekregen. Dat de partij van Gaidar met 15,5 procent meer zetels had, kwam alleen maar doordat zijn aan hangers in meer districten hadden ge- VERKIEZINGEN De les is geleerd. Iedereen is voorzich tiger geworden en de opinie-peilingen zijn iets betrouwbaarder en stabieler. Maar ook deze keer zijn verrassingen niet uit te sluiten. Volgens de onder zoeken gaat het niet best met Zji- rinovski's LDPR. Hij is het slachtoffer van zijn eigen demagogisch succes ge worden. Het verrassingsaspect is ver dwenen en volgens de meeste peilin gen mag hij blij zijn met tien procent. )ok Gaidar staat er niet best voor. De liberalen worden mede verantwoorde lijk gesteld voor de economische ma laise die volgens velen de schuld is van Gaidars radicale hervormingsbeleid. Mogelijk komt zijn partij nel over de kiesdrempel van vijf procent. I let andere liberale blok, Jabloko, van Grigori Javlinski zal het waarschijnlijk wat beter doen. Tien procent behoort tot de mogelijkheden. Datzelfde geldt voorde nieuwe beweging van minis ter-president Viktor Tsjernomyrdin, 'Rusland is ons huis'. Deze 'partij van de macht' wercLin april opgericht op initiatief van president Jeltsin. Hij wil de een cent rum-rechts blok onder Tsjernomyrdin en een centrum-linkse beweging onder parlementsvoorzitter Ribkin om zo enige orde te scheppen in het chaotische partijenlandsc hap. Tsjernomyrdins partij doet het aardig, de beweging van Ribkin is op sterven na dood. Anders ligt dat bij de communisten, die onder de pragmatische leider Zjoe- ganov bezig zijn aan een indrukwek kende come-back. Twee jaar geleden scoorden ze 12,4 procent. Dit keer kan het een procent of vijf meer worden. De communisten zullen vooral profite ren van de economische ellende. Een andere niet te onderschatten nieu we beweging is het Congres van Russi sche Gemeenten, dat met generaal I e bed en de zakenman Skokov, twee ui- t populaire leiders heeft. Tien op welke an de 43 partijen aen. Want dat de i de kies andere partijen r pel komen, staat vrijwel vast. Interessant is de positie van de 225 i- Doei i lede dire chie rdez groep wel in. Dat zelfde geldt voor de Agrarische Partij, die vorige keer acht proc ent haalde. Winst wordt ook voorspeld voor de Vrouwen van Rusland, de eerste pure vrouwenpartij in de Russische geschie denis. Voortgekomen uit de commu nistische vrouwenbeweging, heeft de partij zich ontwikkeld tot een centrum linkse groep, die in 1993 acht procent haalde. Dit keer kunnen ze profiteren districten worden geko; Niet uitgesloten is dal een flink aantal achter Tsjernomyrdin gaat staan, zodat diens partij ondanks een verhoudings gevvijs gering aantal stemmen toch de grootste frac tie kan vormen En dan zijn er nog meer dan 100 topoi ficiercn, die door minister van defensie Gratsjov worden gesteund. I locvcel van hen het redden is koffiedik kijken, maar aangezien op alle lijsten gene raals staan, is hel wel duidelijk dat het legergroen in hel nieuwe parlement sterker vertegenwoordigd zal zijn. Grote vraag is hoeveel Russen er gaan stemmen. Volgens het laatste onder zoek wil 37 procent naar de stembus gaan, 17 procent is bijna zeker, 13 pro zeker of vrijwel zeker niet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7