'Jorritsma wordt te snel kwaad' 'Zwarte Zambianen hoeven ook niet weg' Ferme taal doet Heerma geen goed Feiten &Meningen VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 NIEUWSANALYSE 'D'r uut', roept de CDA-voorlichter om half acht naar de massaal verzamelde pers voor de CDA-vergaderzaal. Ftet helpt niet. Het is weer crisis in het CDA. En, zo valt te vrezen voor de christendemocraten, niet voor de laatste keer. Ondanks het vertrouwen dat de veelgeplaagde aanvoerder Heer ma in het emotionele crisisberaad heeft geëist en gekregen. Want na gis teravond wordt de vraag steeds pran- gender hoe lang Enneüs Heerma en zijn fractie dit nog volhouden. „Dit pik ik niet. Wil degene opstaan die dit naar buiten heeft gebracht. Het gelazer moet nu maar eens over zijn", begint Enneüs Heerma even na half zeven het door hem zelf bijeengeroe pen, tweeëneenhalf uur durende frac- tieberaad. Heerma is woedend over een of meer fractieleden die anoniem naar buiten hebben gebracht dat zij 'met kromme tenen' en 'het schaamrood op de kaken' het mislukte optreden van hun fractieleider in het debat over de onderwijsvrijheid hebben gevolgd. De daders dienen zich onmiddellijk be kend te maken. Maar alle dertig aanwezige CDA-ka- merleden, onder wie één of enkele 'laf bekken', blijven zitten. „Dan treed ik af', zegt de fractievoorzitter, na zestien zware maanden als CDA- en oppositie leider. „Op hun blote knieën", aldus een nauw betrokkene, 'smeken' de ka merleden Heerma vervolgens zijn af treden weer ongedaan te maken. Zij wijzen hem op zijn verantwoordelijk heid voor de partij, die nu geen nieuwe crisis kan gebruiken. Bovendien is er op dit moment geen alternatief kop stukvoorhanden. Maar het valt niet njee de Friese boerenzoon (eenmaal nee, blijft nee) te vermurwen. In een tumultueus verlo pende bijeenkomst beschuldigen op een gegeven moment fractieleden el kaar ervan de anonieme criticaster te zijn. Na ruim twee uur trekt Heerma zich terug met onder anderen CDA-ve- teranen Marten Beinema en kamer voorzitter Wim Deetman. Zij praten nogmaals op hem in. En dat helpt. Heerma blijft. Op een inderhaast bijeengeroepen persconfe rentie constateert Heerma later dat hij voldoende steun geniet. Hijzelf heeft orde op zaken gesteld en 'de groep', of wel de fractie, heeft corrigerend opge treden. „Als ik mij aangeschoten wild voelde, had ik hier niet gezeten." Met zijn dreiging er definitief mee te stoppen als er nog eens kritiek uit de fractie in de publiciteit komt, heeft Heerma zijn anonieme kwelgeest(en) echter een mooi wapen in handen ge geven. Temeer daar de oorzaken van de problemen, de weggehoonde oppo sitie van het CDA en het vaak stunte lende optreden van Heerma, gister avond natuurlijk allerminst zijn wegge- Niet alleen binnen de fractie, maar vooral ook in de partij en 'in liet land' leeft sterk het gevoel dat Heerma on danks zijn bewonderenswaardige vol hardendheid niet de juiste man op de juiste plek is. Een geschikte opvolger voor de voorman is in de, buiten 'Den Haag' vaak bekritiseerde CDA-kamer- fractie, echter niet voorhanden. En de verkiezingen zijn pas over driejaar. Zijn anoniem gebleven vijanden in de fractie is gisteravond hardhandig de mond gesnoerd. Maar daarmee is de, vaak terechte, kritiek op het optreden van Heerma en de CDA-fractie in haar geheel niet weg. Over een paar maan den is de schrik van gisteravond uitge werkt. Als dan weer iels in de soep loopt, wordt het functioneren van 1 leerma wederom aan de kaak gesteld. Waarna hij moeilijk weer kan dreigen het bijltje er bij neer te gooien. Heerma's positie als politiek leider van het CDA lijkt na zijn daadkrachtige ingrijpen van gisteravond dan ook eer der zwakker dan sterker geworden. Of in elk geval niet minder hopeloos dan DEN HAAG GPD Ze heten Yusuf, Ali of Mohammed. Ze de ruggegraat van de economie in landen als Zambia en Malawi. Het zijn Aziaten, Indiërs, en Pakistani, die in het voetspoor van de Brit se koloniale heersers zijn meegekomen naar 'zuidelijk en oostelijk Afrika. Daar hebben ze de handel in handen. Ze noemen zich whole salers, wat in de praktijk betekent dat ze alles verkopen wat los en vast zit. Van spijkers tot balen meel, van lucifers en cola tot medicijnen en briefkaarten. Als de wholesaler iets niet heeft dan is de kans groot dat het gevraagde artikel in dit land niet te koop is. Veel Aziaten zijn, in vergelijking met de oor spronkelijke bevolking, goed af. Ze hebben hun zaak, hun vaste inkomen, hun auto's en hun economische macht. Dat wekt ook nog wel eens afgunst. I Iet samenleven tussen Azia ten en Afrikanen gaat dan ook niet altijd in perfecte harmonie. In de jaren zeventig bij voorbeeld gooide de Ugandese dictator Idi Amin alle Aziaten^ijn land uit. Hij wilde dat de Ugandezen zelf hun economie zouden be stieren. Maar Amin ondervond al snel dat nie mand ongestraft het economische hart uit de samenleving kan snijden. De Ugandese econo mie stortte ineen en de opvolgers van Amin hebben de Aziaten schoorvoetend toegestaan terug te keren. De positie van de Aziaten lijkt op die van de joden in vorige eeuwen in Europa. De Aziaten mengen zich nauwelijks met de oorspronkelij ke bevolking. Ze houden vast aan hun eigen taal, hun eigen godsdienst en gebruiken. De Afrikanen hebben het gevoel dat op hen wordt neergekeken. Westerse ontwikkelingswerkers wordt regelmatig gevraagd waarom ze in he melsnaam naar zo'n achterlijk land als Zam bia of Malawi zijn gekomen. Het is een hou ding die kwaad bloed zet. Er is weinig nodig om de onderhuidse spanningen tussen beide bevolkingsgroepen tot uitbarsting te laten ko men, zoals deze maand is gebleken in Livings- Deze Zambiaanse grensplaats is genoemd naar de Schotse ontdekkingsreiziger David Li vingstone, die hier in november 1855 in de Zambezirivier de door hem Victoria Falls ge noemde watervallen 'ontdekte'. Het 84.000 in woners tellende plaatsje heeft aan het begin van deze eeuw twintig jaar dienst gedaan als hoofdstad van de Britse kolonie Noord-Rho- desië (nu Zambia), alvorens de Britten hun bestuurscentrum verplaatsten naar het meer centraal gelegen Lusaka. Livingstone afficheert zich echter nog trots als 'toeristenhoofdstad' van Zambia. Een wat hol le kreet, want bijna alle toeristische activitei ten die verband houden met de majestueuze Victoria Falls spelen zich af aan de andere kant van de grens, in Zimbabwe. Alleen het ra zend populaire bun ji-springen hersenloze avonturiers testen tegen betaling van honderd dollar hun hartslag en de elasticiteit van een aan hun lijf bevestigd koord door vanaf de bmg over de Zambezi 111 meter naar bene den te duiken vindt aan de Zambiaanse kant van de grens plaats. Sinds augustus zijn in Livingstone twaalf kin deren op onverklaarbare wijze verdwenen. Natuurlijk zorgde dat voor onrust en spanning in de gemeenschap. Toen de politie begin deze maand de verminkte lijken van zeven kinde ren vond, kwam het tot een uitbarsting in het anders zo rustige en slaperige stadje. De kin deren zouden zijn vermoord, omdat een In diër hun lichaamsdelen nodig had voor reli gieuze doeleinden. Drie Afrikanen, die voor veel geld de kinderen hadden ontvoerd en omgebracht, bekenden aan de politie. De In dische Zambiaan is aangehouden. Direct nadat de bekentenis in de gemeen schap bekend werd, verzamelden zich hon derden boze Zambianen bij de Aziatische win kels. Die werden geplunderd en in brand ge stoken. Ook de hindoetempel werd vernield. Zo'n 25 mensen raakten gewond, onder meer omdat de verraste politie het vuur opende op de herrieschoppers. De rellen hielden een paar dagen aan. De grens met Zimbabwe werd voor Aziaten gesloten en vanuit Lusaka moes ten versterkingen worden gestuurd om rust en orde te herstellen. Veel Aziaten vluchtten naar familie en vrienden elders in het land. De Zambiaanse president Frederick Chiluba gooide olie op het vuur door te zeggen dat de schuldigen, ongeacht een eventuele uitspraak van de rechtbank, het land zouden worden uitgezet. De Aziatische gemeenschap in Zam bia reageerde woedend en verontwaardigd. „Wij zijn ook Zambianen, we hebben hier ons hele leven gewoond en gewerkt. Zwarte Zam bianen worden ook het land niet uitgezet", al dus de hindoe- en islamgemeenschap in een paginagrote advertentie in de Zambiaanse kranten. Inmiddels probeert de regering de brokken weer te lijmen. Zambia kan niet zonder de in breng van de Aziaten. En Livingstone niet zon der het handjevol toeristen bij de waterval. De commentaren in de media hadden dan ook vaker betrekking op de schade die de econo mie is toegebracht door de rellen dan op de schade die is toegebracht aan de interraciale relaties en de multiculturele samenleving. LUNZU HANS JACOBS Na een eerste jaar waarin ze glorieerde door de Betuwelijn en de uitbreiding van Schiphol er vrijwel onge schonden doorheen te slepen, blijkt ook minister Annemarie Jorritsma (VVD, verkeer en waterstaat) niet onaantastbaar. De kordate arrogantie die ze uitstraalt, werkt ook wel eens averechts. Maandag moet ze de Tweede Kamer overtuigen van het nut van een verzelfstandigde NS. Een portret. Positieve geluiden over minister maken plaats voor gemor Annemarie Jorritsma woonde gisteren met onder anderen de Spaanse minister Jose Borrell in Brussel de vergadering bij van de ministers van transport van de Eu ropese Unie. FOTO EPA Met een uitstekend gevoel voor public rela- tions\ie\ Annemarie Jorritsma zich in het TV-programma 'Karei' van haar kwetsbare kant zien. Natuurlijk, beaamde ze, heeft ze ook wel eens haar twijfels. Heb ik alles nog wel onder controle? In bed ligt ze soms te piekeren over de beste tactiek voor het overleg met de Kamer. Het moest de sympathieke verklaring zijn voor haar uitbarsting een paar dagen eer der. Toen dreigde ze in een besloten overleg met de Kamer over de verzelfstandiging van de NS: „Hou nou toch eens op met dat ge zeur! Ik stap op, hoor!" Dom, dom, dom, zeggen diezelfde parle mentariërs nu. „Zoiets werkt maar één keer, en dan kan je het niet meer gebruiken. En het lekt altijd uit", zegt Nicky van 't Riet (D66). „Ik heb nog nooit meegemaakt dat iemand zo openlijk met de portefeuille rammelde. Niet naar één partij, maar naar de hele Kamer. Dat maakt wel een heel zwakke indruk", vindt CDA'er Jacob Reits- ma, die er fijntjes op wijst dat Jorritsma la ter alsnog 'door de pomp ging' en de gege vens overhandigde. Het incident vormde de climax van een pe riode waarin het politieke Fingerspitzenge- fühl van de minister haar even in de steek liet. „Wat is het verschil tussen een minister en een pooier? De auto", grapte Groen- Links-woordvoerder.Rosenmöller nadat ze zich in een interview had beklaagd dat 'de eerste de beste Amsterdamse pooier' een betere auto had dan zij. Het was geen ge lukkige uitspraak, erkende Jorritsma ach teraf. Voor bepaalde kamerleden waren de op merkingen over haar dienstauto en de on dermaatse salariëring van kamerleden een eye-opener. „Toen ik dat las dacht ik: Wat voor een vrouw ben jij nou eigenlijk? Dat soort opmerkingen zegt iets over hoe ie mand denkt. In haar geval viel me dat een beetje tegen", zegt Van 't Riet. HOOGHARTIG Verontrustender dan de kritiek op haar Am sterdamse pooier-verhaal zijn de aanmer kingen op haar beleid. Zo werd de minister onlangs overspoeld met verwijten dat ze te weinig doet aan filebestrijding. Haar plan nen om trein, bus, tram en metro te laten concurreren, gaan veel kamerleden te snel. Bovendien bevalt het de Kamer allerminst dat ze de bezuinigingen op het stads- en streekvervoer niet wilde verminderen. Pas na lang duwen en trekken werd daar in de Kamer onlangs een oplossing voor ge vonden. Maar de hooghartige manier waar op ze de suggesties aanvankelijk terzijde schoof, wekte enorme ergernis. „Haar hou ding had iets van: dat doe ik lekker toch niet", aldus Van 't Riet. „Ze deed me een beetje denken aan haar voorgangster Maij- Weggen", stelt Marijke Vos (GroenLinks). Vrijwel iedereen in de Kamer is het er over eens dat de 'nonchalante, joviale, toeganke lijke, laconieke' (de adjectieven komen van kamerleden van allerlei gezindten) Anne marie Jorritsma als minister een forse ge daanteverandering heeft ondergaan. Het vrolijke lijkt opeens gespeeld, de spontani teit bestudeerd, het joviale oogt verkrampt. „Ze is erg aan het veranderen", zegt Vos. „In het begin stond ze open voor de Kamer. Dat begint er vanaf te raken. Ze wordt een beetje moe van het dualisme. Het is nu van: no-nonsens, niet zeuren, ik weet heus wel hoe het moet. Dat laconieke slaat om in ar rogantie." „Ze wordt veel te snel kwaad", vindt Reits- ma. De CDA'er heeft er ook wel een verkla ring voor: de minister zit niet lekker in haar vel. „Het eerste jaar was het voor Jorritsma niets dan oogsten. Ze hoefde alleen maar uit te voeren wat haar voorgangster al op de rails had gezet. De Betuwelijn, Schiphol, het lag er allemaal nog van minister Maij. Nu moet ze zélf beleid voeren en blijkt dat ze geen beleid heeft. Dat knaagt." WISSELVALLIGHEID Jorritsma's WD-partijgenoot Johan Remkes ontkent dat laatste ten stelligste. Hij noemt de liberalisering van de telecom-markt en dé verzelfstandiging van het openbaar ver voer fraaie voorbeelden van nieuw beleid. De irritatie is volgens hem vooral te verkla ren uit de wisselvalligheid van de Kamer zelf. „De Kamer zegt eerst ja tegen verzelf standiging van het openbaar vervoer, maar schrikt terug als het een beetje concreet wordt. Zij beroept zich op dat eerdere ja woord en vindt dat je dan ook moet door zetten." Toch had ook Remkes Jorritsma iets toe schietelijker verwacht. „Ik had enig begrip verwacht voor de onzekerheden van de Ka mer. Ik vermoed dat de minister een paar nachten slecht had geslapen. Ze heeft het nu zo ontzettend druk, het loopt over haar schoenen." Wie de bewuste woensdag van sting reconstrueert, kan zich vo ze moe was. Dinsdag stond ze tot 's laat in de Eerste Kamer het over Schiphol te verdedigen. Woensdag morgen om half negen overlegde ze over een dreigende staldng met werkgevers in het openbaar vervoer, om half twaalf ze een rapport over kustuitbreiding in vangst, om kwart voor één zat ze met de vervoersbonden om de tafel en direct na volgde het besloten overleg met de Ka mer over dé NS. Al bij de bijeenkomst de kustuitbreiding zat ze voor iedereen zichtbaar te knilckeboLlen. Jorritsma heeft gewoon een zware portefeuille. Of de minister straks na afloop van haar mijn met opgeheven hoofd de Kamer kan verlaten, moet worden afgewacht. Het rijden als lifestyle klinkt leuk, maar het mort. Harde maatregelen om de list de trein in te jagen hoeven we van niet te verwachten. Wordt dus vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2