Leidsch Dagblad 17 Fractieleider Heerma is 'gelazer' zat 3Si O Lissenaar wint 3,7 miljoen in loterij 'Feyenoorder Boateng zwaaide met pistool' 'Brabant krijgt vanavond op z'n donder, reken maar' Behoud onrendabele spoorlijnen duurder Marinepersoneel naar Den Helder •.ssss-~ Poncke Princen bemiddelt in Jakarta BRISTOL VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1.65 ZATERDAG ƒ1,85 i Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Onenigheid over 3 sociale zekerheid gesust Russische 7 vrouwen favoriet bij verkiezingen Kunstenaarsduo smeedt plannen voor 'Leiden Cultuurstad' iSport Bogarde enige ja verrassing in selectie Guus Hiddink Anonieme kritiek irriteert CDA-leider CDA-fractieleider Heerma heeft gisteravond tijdens lang durig crisisberaad met zijn fractie gedreigd met aftreden. Heerma was woedend over de kritiek van enkele ano niem gebleven fractieleden op zijn optreden tijdens het debat deze week over de vrijheid van onderwijs. De frac tieleider sprak naderhand tijdens een persconferentie over „lafbekken" en liet weten dat het „gelazer" nu over moest zijn. den haag gpd 1 zijn Pas na lang aandringen fractie besloot Heerma v aanvankelijke voorneme zien. Dat gebeurde pas nadat hij de individuele fractieleden had voorgehouden „öf zich als teamlid te gedragen, of de per soneelsadvertenties in de kran- na te pluizen". Volgens Heerma heeft hij nu een duide lijke streep getrokken. Wordt opnieuw anoniem kritiek gele verd, dan stapt hij op. Sommige fractieleden zouden buiten de camera tegenover on der meer het NOS-Journaal Heerma's optreden hebben ge karakteriseerd als een „afgang". Zij zouden „met kromme tenen en het schaamrood op de ka ken" de inbreng van hun frac tieleider hebben gadegeslagen. „Kritiek mag. Je mag met el kaar de kachel aanmaken, zo steek ik ook in elkaar. Maar kri tiek hoort in deze kamer thuis, lisse paul de v Lissenaar Jan Grimbergen (45) heeft de hoofdprijs gewonnen in de Postcodeloterij. Gister avond was op de televisie te zien hoe een als Sinterklaas ver klede Hennie Huisman bij Grimbergen aanbelde om hem te vertellen dat hij 3.750.000 gulden rijker was geworden. Ook twee buren van Grimber gen vielen in de prijzen. Zij kre gen elk 625 mille. Uit de reportage op TV bleek dat de prijs op pakjesavond, dinsdag 5 december, is uitge reikt. Terwijl Grimbergen op z'n gemak op de bank naar de tele- rotterdam gpd De 20-jarige Feyenoordverdedi- ger George Boateng wordt ervan beschuldigd een portier van de Dance Club Colors te Rotter dam met een vuurwapen te .hebben bedreigd. Daarvan .is aangifte gedaan bij de poli tie. Het voorval zou zich 14 okto ber hebben voorgedaan. Boateng was de toegang tot de discotheek geweigerd, waarna er discriminerende opmerkin gen werden geuit en een hand gemeen ontstond. De Feye- noordspeler ging er vervolgens met een aantal vrienden auto vandoor. Volgens Boateng var autoraampje gericht op de gang aantal portier heeft een geopend n vuurwapen bij de in de discotheek. Een zelfs uit angst een schot op de grond zijn gaan liggen. Boateng zelf heeft ver klaard alleen met zijn hand de vorm van een pistool te hebben gemaakt. De auto waarin het gezel schap vertrok is later aangehou- den. Er werd geen wapen in ge vonden. DE ANDERE JUWELIER mi (jtrnetL HET WOORD IS AAN Vauvenargues Het is een sterk teken van middelmatigheid altijd slechts matige lofspraak te uiten. weersverwachting Vijftig tractoren op weg n t te leggen in Den Haag' FOTO HIELCO KUIPERS en niet off-the-record in de me dia." Volgens Heerma was be kend dat er kritiek was in de fractie', maar die werd lang niet door iedereen gedeeld. Boven dien was bij degenen die het debat hadden voorbereid, be kend hoe de tactiek tijdens het debat zou zijn. Heerma voelt zich geen „aan geschoten wild. Als ik dat idee had zou ik nu hier niet zitten". Hij ontkent dat hij in een „slan genkuil" zit. Heerma kondigde gisteren aan dat er nog voor de kerst plannen bekend gemaakt wor den voor de organisatie van de kamerfractie, die slagvaardiger moet opereren. De fractievoor zitter praat daar al twee maan den over met CDA-buitenland- specialist De Hoop Scheffer en kamervoorzitter Deetman. Vol gens Heerma zal zijn lijn wor den voortgezet. „We gaan door op de ingeslagen weg." Apetrots ziet Jan Kerkvliet toe hoe vijftig tractoren achter de politiewagen op weg gaan naar het ministerie van landbouw in Den Haag. Even tevoren had hij de boeren op het hart gedrukt de tocht toch vooral ordelijk te laten verlopen. Het lan delijk actiecomité zag de demonstratie in de residentie niet zo zitten uit angst voor ongeregeldheden, vertelt hij. „l^at ons maar gaan", heeft hij gezegd: „Wij richten veel minder schade aan dan jul lie daar op de snelweg bij Zaltbopimel." Op zijn boerderij 'Nieuw Oost Endt' aan het Spookverlaat in Hazerswoude heeft Jan Kerkvliet de ochtend vooral aan de telefoon doorgebracht. Jan is voorzit ter van de afdeling Rijnwoude van de Westelijke Land en Tuinbouwbond en coördineert de boerenacties in Noord en Zuid-Holland. Vrijwel doorlopend wordt hij gebeld door de politie en de actieleiders uit de tien regio's. Terwijl de schapen over het ijs de vrij heid kiezen, zegt Jans vrouw Jolies zich dezer dagen vooral secretaresse van haar man te voelen. Nu haar man voortdu rend op pad is, neemt zij de zorg voor de boerderij over. Oudste zoon Jannes (10) springt bij als het vee verzorgd moet worden. „Boeren hebben het niet mak kelijk met dit soort acties", zegt Jan: „De koeien moeten toch twee keer per dag worden gemolken. Bovendien houden ze er niet van hun trekkers in te zetten, 't Zijn kostbare dingen die je op de boer derij niet kan missen. Stel je voor dat je tractor door de politie in beslag wordt genomen." Nog een geluk dat de politiek juist in de wintermaanden over het nieuwe mestbeleid vergadert. „Dan is er op het land weinig te doen en hebben we meer tijd om actie te voeren." Aan het Spook verlaat hebben de boeren onderling ge regeld dat er tractors achter blijven om noodzakelijk werk op de boerderij te ver richten. Jan zelf heeft het veevoer voor de komende dagen al klaar gezet. „Op straat kan je deze strijd niet win nen", zegt hij tussen de telefoontjes door: „Je bereikt niets met blokkades. Het publiek pikt dat niet. Brabant krijgt vanavond op z'n donder voor die acties op de snelweg, reken maar. Er mag nu een kleine groep tractoren Den Haag in. Als deze groep 't verpest dan hoeft het de eerste vijftien jaar niet meer. Daarom ga ik ze toch maar even toespreken." De tractors staan een bevroren land ii de A4. Om indruk t wordt enthousiast v gaan een stukkie PR i Haag", zegt Sjaak vai selijk bestuurder: „En de afspraken houdt, wordt in de kladden gegrepen en rijdt niet meer mee." De trekkers draaien de weg op, in Leids- chendam zullen zich nog eens dertig bo ze boeren bij de „Fantastisch, werkelijk schreeuwt Kerkvliet boven voordat hij zich per auto vaart naar het volgende spoedt. in een lange rij op i Stompwijk. l-angs e maken. Kerkvliet verwelkomd. „We erleggen in Den Zanten, een plaat- ch niet et aansluiten. fantastisch", i de herrie uit in sneltrein erzamelpunt 10% 10% 10% ÏSSSÏÏ# 30% 40% 40% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's9 Sport19,21 Strips8 Uitgaan16 Weg en wiel18 banen visiewedstrijd Werder Bremen- PSV lag te kijken, meldde Huis man zich bij zijn flat aan de Ooievaarstraat om hem het goede nieuws te melden. De Lissenaar, die werkt bij een bloemenexportbedrijf, was to taal overdonderd. In totaal bedroeg, de hoofd prijs in de Postcodeloterij 5 mil joen, die viel op acht loten van 625.000 gulden elk. Grimbergen bleek maar liefst zes van die acht loten in bezit te hebben. Twee andere bewoners van de flat elk één. Grimbergen was gisteravond en vanmorgen niet bereikbaar W' Extra winkelplezier bij Intratuin! Want wij zijn tot en met vrijdag 15 december elke dag van 9.00 tot 21.00 uur geopend behalve op zaterdag. Bovendien zijn we zondag 10 december geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Veel winkelplezier! bevinden zich zowel aan de randen van het zogenoemde 'rompnet' (het doorg; Het openhouden van onrenda bele spoorlijnen kost ruim 280 miljoen gulden. De tachtig mil joen die minister Jorritsma (ver keer en waterstaat) nu beschik baar heeft, is dus absoluut on voldoende. Dat bleek gisteren uit een studie die het adviesbu reau IME Consult heeft uitge- MEOB verdwijnt definitief uit Oegstgeest monica wes- Het Marine Electro- nisch en Optisch Be drijf (MEOB) verdwijnt definitief uit Oegst geest. Het bedrijf wordt in zijn geheel, inclusief de 500 werknemers, overgeplaatst naar Den Helder. Dat heeft schout-bij-nacht J. Nanninga gisteren na mens staatssecretaris van defensie J.C. Gme- lich Meijling tijdens een kantinebijeen komst in het Oegst- geester bedrijf bekend gemaakt. Wannéér het bedrijf verhuist, kon Nanninga nog niet ver tellen. Als reden voor de enor me verhuisoperatie noemt het ministerie van defensie niet ver groting van de efficiën tie, maar de noodzaak van méér arbeidsplaat sen in Den Helder. De verslagenheid on der het personeel van het MEOB is gigan tisch: „Dit is het Schout-bij-nacht J. Nanninga (in uniform) legt nogmaals uit, dat hij op dit mo ment nog geen enkele vraag van de werknemers kan beantwoorden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN geen toekomst in Den Helder?", zucht voor zitter van de dienst commissie A. Vink. „Buiten de marine is er weinig werk. Wij heb ben dan misschien wel werk, maar hoe vinden je vrouw en kinderen daar een baan?" Vink slechtst mogelijke sce nario", aldus een van de werknemers. „We zijn hier doodziek van, ze doen-alsof we jo-jo's zijn. Zo ga je niet met zin tegen een verplaat sing naar Den Helder is groot. „Je hebt toch beraadt zich collega's en de ambte narenbond AbvaKabo op mogelijke acties. Pagina 13: 'Den Hel der krijgt werk en wij moeten bloeden'. voerd in opdracht van de Twee de Kamer. De Kamer moet volgende week een definitief besluit ne men over de privatisering van de Nederlandse Spoorwegen per 1 januari. De kamerleden zijn erg ongerust over de toe komst van de spoorlijnen die nu te weinig geld in het laatje bren gen. Deze onrendabele lijnen Laatste miljard voor Fokker den haag gpd Welke politicus durft het de dui zenden werknemers te vertel len: er komt geen steun meer voor Fokker, het bedrijf is fail liet. Niet één. En dus maakt de Tweede Kamer zich op voor een nieuwe, écht allerlaatste red dingsoperatie. Komen de on derhandelaars eruit, dan kan Fokker nog eens ruim een mil jard gulden staatssteun tege moet zien. Het 'Oranje-gevoel' voor Fok ker op het Binnenhof is verdwe nen. Maar toch is de kamer be reid de wankelende vliegtuig bouwer nog één keer te hulp te schieten. „Wie legt de werkne mers uit dat we Fokker laten vallenverklaart een kamerlid zijn 'gewetensnood'. Als D66- minister Wijers (economische zaken) en de moedermaat schappij DASA er uitkomen, zal de Kamer niet dwars liggen. Het CDA wil zelfs fors en vrij wel onvoorwaardelijk over de brug komen. „Niet weer van dat knieperigezegt het kamerlid Mateman. PvdA en WD verbin den wél scherpe voorwaarden aan steun, terwijl D66 ronduit somber is. nenstelsel), als in de Randstad. NS-topman Den Besten vindt het onzinnig de NS te verzelf standigen en tegelijkertijd te ei sen dat het bedrijf moet op draaien voor de kosten van het openhouden van onrendabele lijnen. Vandaag kortingsbonnen voor CET dat met 'Fragment' speelt en danst in het LVC en 'Potter's beesten' een speel goedvoorstelling voor vier heren in het LAKtheater. KERSTBOMEN OP DE BRINK LEVENDE KERSTSTAL INNOORbWIJKERHOUT GRATIS GLAS GLÜHWEIN KERST INKOPEN DOEN IN LE1DSCHENDAM Zondag 10 december winkels open van 11 tot 5 uur Crèche voor de allerkleinsten Sfeervolle muiiek op hut podium door het orkest EastEnders .Kinderkerstdorpophet middenplein voor kinderen lol 12/M' maakte elger^kerstsfukj'e klaar! Jan 'Poncke' Princen heeft zich met succes gemengd in de be zetting van de Russische am bassade in Jakarta door 57 Oosttimorese activisten. Prin cen zei vanmorgen in een tele foongesprek op het punt te staan de bezetters van de Russi sche ambassade te gaan opha len. Actievoerders drongen gis terochtend de ambassades van Nederland en Rusland in de Indonesische hoofdstad binnen om te protesteren tegen de Indonesische bezetting van Oost-Timor, een vroegere Por tugese kolonie, gisteren twintig jaar geleden. „De bezetting van de Russi sche ambassade is ten einde", aldus Princen vanuit Jakarta. „Ik ga de mensen nu ophalen om hen naar het Legal Aid Institute te brengen." Deze onafhankelij ke instelling ziet toe op naleving van de'mensenrechten. Princen, die tijdens de Indo nesische bevrijdingsstrijd aan het einde van de jaren veertig overliep van het Nederlandse leger naar het Indonesische ver zet, leidt in Jakarta het Instituut voor de Verdediging van de Mensenrechten. Bij de bezetting van de Ne derlandse ambassade in Jakarta door Oosttimorese zijn gisteren ambassadeur P. Brouwer en tvyee medewerkers licht gewond geraakt. Brouwer liep een wond op aan zijn hoofd, die in het ziekenhuis moest worden gehecht. Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft de Indonesi sche ambassadeur op het matje geroepen om uitleg te geven over de situatie in en rond de ambassade. Leder molière in zwart en zwart/bordeaux Maten 39 -46. Normaal 69.95 Bristolprijs T/m zaterdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1