Mégane: afscheid van laatste genummerde Renault Weg en wiel Gefacelifte Seat Toledo nu ook met TDI-motor Volvo F4 komt in april Nieuwe acties tegen fietsen zonder licht Mercedes roept 60.000 auto's terug STUTTGART DPA/ANP De Duitse autofabrikant Mer cedes-Benz roept 60.000 au to's terug naar de garage om de parkeerrem te controleren. Het gaat om de auto's die in september en begin oktober de fabriek hebben verlaten, zo heeft Mercedes woensdag la ten weten. De kans bestaat dat de par keerrem, die met de voet wordt bediend, bij tempera turen van vijf graden of meer onder nul niet of alleen met moeite kan worden gelost. De kwaal zit in een teveel aan wasachtigconserveermiddel in het pedaalmechanisme, dat bij lage temperaturen enigszins kan stollen. In Duitsland zelf gaat het om 40.000 wagens. In Nederland zijn het er ongeveer duizend. Volgens Mercedes is het pro bleem tot nu toe in slechts enkele gevallen opgetreden en dan alleen bij wagens die een nacht bij lage temperatu ren op de parkeerrem hebben gestaan. BOEKEN BV Korea naar een hogere versnelling De landen langs de 'Pacific Rim', de westelijke rand kust van de Grote Oceaan maken een snelle ontwikkeling door. Met name Korea geldt tegen woordig als een van de 'econo mische tijgers van Azië'. Het Nederlandse publiciteitsbu reau IISP heeft een boek ge schreven over de Koreaanse economie. Het 'land van de ochtendstilte' produceert letter lijk van alles en nog wat, maar extra belangrijk zijn de textiel-, de elektronische en de staalin dustrie. De autoindustrie is ze ker ook belangrijk voor Korea, maar weegt toch lang niet het zwaarst. Vorig jaar produceerde Korea 2,3 miljoen personenau to's en bedrijfswagens. Daar mee bereikte het een aandeel van 5% van 's werelds autopro- duktie en kwam het als auto's 'Japanse auto meest betrouwbaar' Met vreugde zagen de impor teurs van Japanse automerken het decembernummer van de Consumentengids in de brie venbus verschijnen. Gezamen lijk brengen ze de uitkomst van een over vier jaar gehouden on derzoek naar de betrouwbaar heid van auto's nog eens onder de aandacht. Van 1990 tot 1994 liet de Consumentenbond een panel van autogebruikers het aantal optredende mankemen ten en reparaties bijhouden. Het gemiddelde per auto kwam uit op 1,28. producerend land op de vijfde plaats. Binnen de Koreaanse ex port staan de auto's met een aandeel van 6% op een vijfde plaats achter elektronica (19%), textiel (17%), machines (11%) en ijzer/staal (8%). De grote drie van de Koreaanse autoindustrie zijn Hyundai, Kia en Daewoo. Hyundai neemt on geveer de helft van de Koreaan se autoproduktie voor zijn reke ning. Het wil zijn produktieca- paciteit van 1,3 miljoen auto's nu naar 2,3 miljoen opvoeren in het jaar 2000 om daarmee bij 's werelds tien grootste autocon cerns te gaan horen. Ook Kia en Daewoo zijn bezig met grote uitbreidingen. Onder de 25 minst geplaagde merken en typen auto's blijken haast geen niet-Japanse te zit ten. In de achterhoede wisten zich net Citroën en Hyundai te nestelen, met iets betere waar den dan het gemiddelde: rond één mankement per auto tus sen 1990 en 1994. De betrouw baarste auto's waren allemaal lapans. Aan kop staat de Mazda 323, met nog geen half manke ment per auto, ofwel één op twee eigenaren had in vier jaar tijd nooit enig probleem met zijn 323. Er zijn verschillende ma nieren om een succesvolle auto te vervangen door een auto die in staat is het suc ces voort te zetten. Een van die manieren is een com plete familie ervoor in de plaats te brengen. Fiat deed dat met de Tipo, die werd opgevolgd door twee auto's, de Bravo en de Bra- va. Deze tweeling is inmid dels gekozen tot Auto van het Jaar 1996. Ook de Fran se fabrikant Renault kiest voor deze strategie door de 19 te vervangen door maar liefst vijf modellen. De eer ste twee zijn nu klaar en komen begin volgend jaar op de markt. Met de 19 zette Renault destijds de aanval in op de onaantastba re gezinsauto's bij uitstek VW Golf en Opel Kadett. Het was een goede, maar vrij anonieme auto, die leverbaar was met drie, vier of vijf deuren. Tegenwoordig willen steeds rakter, met een eigen persoon lijkheid. Daarom geeft Renault zijn auto's nu weer een naam in plaats van een getalsaandui ding: de nieuwe 19 heet Méga ne en daarmee verdwijnt de laatste 'genummerde' Renault van het toneel. Daarbij is de Mégane niet meer alleen een auto met drie, vier of vijf deuren maar is iedere van de vijf car rosserievarianten een opzichzelf staand model, al zijn ze natuur lijk sterk aan elkaar verwant. De ruime gezinsauto is de 5- deurs versie, de hatchback. De ze groeide vooral in wielbasis ten opzichte van de 19 (plus 36 mm) en biedt daardoor veel beenruimte achterin, maar het sterk afgeronde dak komt de hoofdruimte daar niet ten goe de. De 3-deurs Mégane is niet gewoon een 5-deurs met twee deuren minder, nee, het is een compacte 2-deurs coupé ge worden. Zijn wielbasis is elf centimeter korter dan die van Uw SEAT dealer voor Leiden en omstreken Kamcar Daewoo zoekt weer testrijders Afgelopen voorjaar baarde het in Europa debuterende merk Daewoo opzien door honderd auto's ter beschikking te stellen aan testrijders. Eenieder kon zich bij een Daewoo-dealer als testrijder aanmelden en uitein delijk werden honderd gelukki gen geselecteerd. Die kregen een jaar lang gratis een auto, waarvoor ze alleen de brandstof zelf moeten bekostigen. In ruil dienen ze elke maand een be oordelingrapport te maken. Kort geleden is Daewoo met een nieuwe inschrijvingsperio de begonnen, waaruit in februa ri 1996 nog honderd testrijders gekozen worden. Aanvankelijk heette het dat deze testers snel zouden zorgen voor op de prak tijk gebaseerde informatie over Daewoo's produkten. Nu lijkt het meer op een originele ma nier van klantenwerving. Deze stunt trekt duizenden naar de showroom, waaruit vast ook heel wat normale verkopen voortkomen. Inmiddels zegt Daewoo ruim vijfduizend auto's verkocht te hebben, meer dan gepland toen het merk zich be gin dit jaar introduceerde. Dertig procent rijdt zonder gordel Dertig procent van de automo bilisten draagt geen autogordel. Dat is gebleken uit onderzoek van de Stichting Wetenschap- peljk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV). Indien alle inzit tenden van een auto een gordel zouden dragen, dan zouden er jaarlijks honderd mensen min der omkomen en ruim vierhon derd minder in het ziekenhuis belanden, aldus de SWOV. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Utrecht richting Den Haag (A 12) T.h.v. Bleiswijk, overdag. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. knooppunt Everdingen, avond en nacht. Meppel - Heerenveen (A 32) Tussen Havelteberg en Steenwijk-noord, avond en nacht. Zevenbergen richting Waalwijk (A 59) Tussen Raamsdonken Waalwijk, overdag en avond. Maastricht richting Heerlen (A 79) T.h.v. Valkenburg. BAARS PERSONENWAGENS LEIDEN B.V. RIETSCHANS 70, IND.TERREIN BAANDERIJ, LEIDERDORP, TEL.: 071 -5899307 VOLVO bewijst het. Seat maakt sinds de c door Volkswagen in 1986 dank baar gebruik van de mogelijk heden die dit Duitse concern de Spaanse fabrikant biedt. Ruim vier jaar geleden verscheen de 5-deurs 'sedan' Toledo als eer ste Seat met veel herkenbare Volkswagen - techniek erin De Toledo onderging nu als eer ste van die nieuwe Seat-genera- tie een facelift. Die houdt geen spectaculaire wijzigingen in, maar wel nog meer interessante VW-techniek in de vorm van de alom geroemde TDl-dieselmo- tor. Verder sluit Seat met nieu we uitrusting aan bij de moder ne veiligheidsstandaard, zodat de Toledo weer een tijdje mee- kan. Naast een 'oude' Toledo z i dev i ach terkant wel iets anders uit, maar grotendeels blijft de grootste Se at zichzelf. De vooruitgang zit voornamelijk in de details. In carrosseriekleur meegespoten bumpers voor elke versie geven de Toledo een luxere uitstraling en hij heeft nu meer aan boord. Voortaan hebben alle varianten bijvoorbeeld hoogteversteljing op de bestuurdersstoel, een elektronische startblokkering om dieven te weren, gordel spanners en een derde remlicht. Maar het grootste nieuws is de komst van VW/Audi's bekende 1.9 TDI turbodiesel met directe brandstofinjectie. Daarnaast blijven de gewone 1.9 diesel met en zonder turbo ook lever baar. Opnieuw bewijst de TDI- motor zijn kwaliteiten in deze Seat: hij is sterk en heel zuinig. Een gemiddeld verbruik van een liter per 15 kilometer (1:15) is niet moeilijk te halen. Daarbij presteert de Toledo TDI hetzelf de als een versie met 1.8 benzi nemotor. De nieuwe diesel draait mooi stil en beschikt over een enorme trekkracht bij lage toerentallen. Seat heeft de uitbreiding van de uitrusting op de luxere model len vertaald in nieuwe aandui dingen. Zo is de TDI leverbaar als SE, SXE en Sport. Alledrie worden standaard voorzien van twee airbags. Dat de Toledo een wat ouder ontwerp is blijkt uit het feit dat de bijrijders-airbag ten koste gaat van het dash boardkastje, op airbags was in het oorspronkelijke dashboard- ontwerp nog niet gerekend. Hoewel de Toledo ook in de nieuwste vorm niet echt hyper modern meer is, heeft de auto toch heel wat te bieden. Nog steeds is het ronduit verbazend hoe enorm de bagageruimte onder de grote achterklep is. Bepaald aantrekkelijk is dat de weer beter aangeklede nieuwe versies niet belangrijk duurder zijn dan de oude serie. Het goedkoopste model, de 1.6 E, komt nu op 31.795, de duurste variant, de 2.0 16V, kost 48 mil le. De TDl-uitvoeringen, waar Seat veel belangstelling voor verwacht, zijn er vanaf 40 mille. Nadat vorig jaar de i Ibiza en Cordoba versche nen had Seat dit jaar, op de facelift voor de Toledo na, geen nieuws te melden. Volgend jaar zit er wel weer het nodige in het vat. Bekend was al dat er een nieuwe besteller Inca aan kwam, nauw verwant aan de op de Polo gebaseerde VW Caddy. In maart komt de al getoonde coupé-ach- tige 3-deurs Cordoba SX, een maand later de ruimte wagen Seat Alhambra, de drielingbroer van de VW Sharan en de Ford Galaxy. Een echt nieuwtje heeft Se at in het najaar van 1996 met een stationwagon van de Cordoba. In 1997 mag een nieuwe kleine auto verwacht worden. Niet he lemaal een vervanger van de Marbella, wordt be loofd, maar volwassener. Het zal niettemin inhou den dat de Marbella dan het veld moet ruimen, het laatste model dat Seat nog over heeft van zijn vroege re samenwerking met Fiat. De Toledo is nu leverbaar in twaalf versies, met keuze uit ze ven motoren, waarvan dus drie diesels. Seat hoopt volgend jaar 2.000 Toledo's te verkopen, op een totale planning van 12.500 Op de autotentoonstelling van Bologna, die momenteel wordt gehouden, debuteert de tweede 'Nederlandse' Volvo binnen het samenwerkingsverband tussen Mitsubishi en Volvo. Officieel zou het de 5-deurs hatchback- uitvoering van de sedan S4 moeten zijn, maar de F4 gaat op het oog meer in de richting van een stationwagon. Volvo zelf omschrijft het nieuwe model als een sportieve toerwagen. Tech nisch gezien zijn de S4 en de F4 identiek en ook de voorzijde van de carrosserie is gelijk. De produktiestart van de F4 in de Nederlandse fabriek van NedCar in het Limburgse Born zal kort op die van de S4 volgen. De S4 wordt medio maart '96 bij de Volvo-dealers verwacht, de F4 volgt ongeveer een maand later. In eerste instantie kan worden gekozen uit de 4-ci- linder 16-kleppen motoren 1.8 (116 pk) en 2.0 (136 pk) die zijr afgeleid van de 5-cilinder krachtbron uit de Volvo 850. U ter volgt nog een 1.9 liter diesel Volvo heeft wel al de prijzen be kendgemaakt. De S4 met 1.8 li ter motor gaat 43.500 gulden koSten, de 2.0 is drie mille duui der. De F4 kost 2.000 gulden meer dan de vergelijkbare S4- versie. De meerprijs voor een automatische transmissie be- Overigens staat nog steeds niel vast of de S4 ook onder die aar duiding in de verkoop komt. Audi heeft namelijk tegen de naam protest aangetekend om dat het S4 eerder heeft gebruik als type-aanduiding voor een extra sportief model. De Duitst fabrikant gebruikt de naam nie meer, maar heeft wel de rechte ervan in handen. Het ziet er naar uit dat Volvo er geen rechtszaak voor over heeft en dat de Volvo uit Nederland eer andere naam krijgt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN I ~W" een licht? Geen le- I ven! Dat is de harde campagnekreet voor fietsverlichting die dit na jaar door de politie in Amster dam wordt gevoerd. Aanzienlijk vriendelijker klinkt de slogan leerd door een erkende rijwiel handel. Driejaar geleden hield de politie een soortgelijke actie en bracht de verlichting zelf aan, maar dat werd door de fietshandelaren in de hoofdstad t op prijs gesteld. 'Fiets als een vorst, fiets verlicht' De Amsterdamse fietser mag die de fietsersbond ENFB gelijk- wel uitkijken, want de politie let tijdig voert. Amsterdam heeft alle reden tot een hardere aanpak, want vol gens de politie in de hoofdstad 'rijdt 's avonds en 's nachts bij na elke fietser zonder licht'. De bedoeling van de actie is om zo veel mogelijk fietsers met licht te laten rijden en niet het uitde len van zoveel mogelijk bonnen. De fietser die wordt aangehou- s strenger op het negeren van rood licht. Om de fietser te gemoet te komen zullen auto's die op fietsstroken staan gepar keerd sneller worden bekeurd en weggesleept. Voor 55+ De Nederlandse fabrikant van speciale fietsen Empella in Erp model uitgebracht dat heeft e den wordt daarom voor de keus speciaal bedoeld i; gesteld: of een bekeuring van veertig gulden incasseren, of voor dat bedrag een complete verlichtingsset kopen en laten monteren. De verlichting wordt geïnstal- r fietsers vanaf 55 jaar. Deze Empella Nexus is ontworpen om veiliger en met meer gemak te kunnen fietsen. Zo ligt de trapas zo'n drie centimeter lager dan ge bruikelijk, waardoor op- en af stappen een stuk makkelijker gaat. Het frame heeft extra sta biliteit. schakel- en remsysteem zijn simpel te bedienen. De Nexus-achternaafvan Shimano betekent feilloos schakelen met een handvat aan het stuur. Als extra voorziening is een speciale zadelpen mogelijk die met een knop op het stuur omhoog of omlaag kan. De Fiets kost 1.395 en de speciale zadelpen 350. Meer informatie bij Em pella, tel. 0413-213331. Kidcar Gazelle heeft samen met fietskarrenbouwer Vogel de Kid car Comfort ontworpen. Het is een solide aanhangwagen voor de fiets, bestemd om twee kin deren of e vervoeren. De kar i: van een afdak en een veilig- heidsvlag. Zonder gereedschap is de kar in een paar minuten op te vouwen tot een handzaam pakket. Bovendien is de kar zonder wielen te gebruiken als slee. De spoorbreedte bedraagt 75 cm. Verkrijgbaar bij Gazelle dealers voor 1.075. De Japanse motorfiets-fabrikant Honda bouwde begin jaren '60 voor het eerst twee auto's: een mini-pickup en een open twee- zits sportwagentje. Deze hadden een soort motorfiets-krachtbron van 360 cc, die heel veel toeren maakte en voor zo'n kleine in houd een ongehoord vermogen bezat. Na nog wat pogingen werd het de firma duidelijk dat voor een succesvolle export gro tere auto's nodig waren. Via een ambitieuze maar weinig succes volle 4-deurs 1300 sedan kwam in 1971 de Honda Life, waarin al de eerste Civic viel te herkennen Die eerste Civic met 1200 cc motor (foto) verscheen een jaar later en bleek een gouden greep, want het was zo'n beetje de eni ge Japanse auto met een moder ne technische opzet (voorwiel aandrijving) en een dito concept (drie deuren met steil aflopende achterkant). Inmiddels is de Civic aan zijn zesde generatie begonnen en zijn er tien miljoen auto's onder de naam Civic van de band gerold, foto hond De eerste twee leden van de Mégane-familie zijn geboren: de 5-deurs hatchback en de sportieve 3-deurs Coupé (inzet). de hatchback en de daklijn loopt achteraan eerder en schuiner af. Daardoor heeft de sportieve Coupé achterin wei nig hoofd- en beenruimte, het is ondanks de volwassen achter bank meereen 2+2 model (twee volwaardige zitplaatsen voorin en twee kinderplekjes achterin). Omdat Renault een onder de achterruit scharnierende, niet al te grote bagageklep monteerde is de Coupé ook bepaald geen handige pakezel. Duidelijk een heel andere auto dan zijn broer met vijf deuren dus. Bij beide versies valt op dat het koetswerk nauwelijks achter de achterwielen uitsteekt. Geheel volgens de laatste mode over heersen ovale vormen in het ontwerp. Over een jaar volgen de derde en vierde Mégane, een sedan met vier deuren en een 5-deurs ruimtewagen, in plaats van een stationwagon. Het laatste lid van de Mégane-familie zal in de zomer van 1997 de 2-deurs ca briolet zijn. Mogelijk volgt er nog een zesde als er genoeg vraag naar een stationwagon ontstaat. Technisch vertoont de Mégane veel verwantschap met zijn voorganger 19. Er is een nieuwe 1.6 liter motor (90 pk), de overi ge motoren zijn meer of minder bewerkte bekende aggregaten. Bij de vijfdeurs Mégane begint het gamma met een 75 pk ster ke 1.4 RL, een vrij eenvoudige auto. Stuurbekrachtiging heeft hij wel, maar geen airbag, in kleur meegespoten bumpers of enige naajp luxe zwemende attri buten. De 1.4 liter motor lijkt bescheiden maar roept niet meteen de wens naar meer op, hij loopt netjes stil en trekt voorbeeldig soepel. Het is geen snelheidsmonster, maar de prestaties lijken voor de dage lijkse rijpraktijk volstrekt vol doende. De nieuwe 1.6 liter laat zich duidelijker horen, de bekende 115 pk 2.0 liter is zelfs wat brommerig. Het verschil in kracht tussen 1.4 en 1.6 versies is niet indrukwekkend, eerder zit er een flinke stap tussen 1.6 en 2.0. Verder biedt de Mégane nog de bekende 1.9 liter diesel. Op het gebied van uitrusting is de Mégane niet rijk bedeeld. De 1.4 krijgt pas in luxeversie RN een toerenteller, centrale ver grendeling en diefstalwerende startblokkering. Men moet al naar het topniveau RT (met mi nimaal de 1.6 motor) voor een stuurwiel met airbag, elektri sche ruit- en spiegelbediening en hoogteverstelling op de be stuurdersstoel. Als uitzonderlij ke voorziening heeft de RT au tomatische regeling op de ruite- wissers. Die houdt in dat het wistempo zich vanzelf aanpast bij de rijsnelheid, en de wisser achterop vanzelf inschakelt bij achteruit rijden als de wissers voorop aan staan. Het weggedrag van de 5-deurs Mégane past in de gebruikelijke Franse stijl. Goed veercomfort, goede stoelen en een lichte maar niet zo gevoelige bestu ring. Dat laatste is evenwel an- foto's» renault ders bij een 2.0 liter versie, die veel minder licht maar ook nauwkeuriger stuurt. Bij een ge middelde rijstijl is het wegge drag neutraal en betrouwbaar. Heel apart is de snelste versie, de 2.0 liter Coupé 16V. Deze heeft een bewerkte versie van de sterkste motor uit de 19 en Clio Williams, goed voor 150 pk. Voor de Mégane perste Renault er nog meer en gelijkmatiger verdeelde trekkracht uit. Het pittig ronkende 16-kleppertje zorgt onder alle omstandighe den voor een meer dan uitste kende acceleratie. De zeer hoge prestaties vroegen om een spor tief onderstel, redelijk stug dus. Natuurlijk zoekt de op de voor wielen aangedreven Mégane de buitenkant van de bocht op als er flink aan getrokken wordt. Al te sterk wordt dat onderstuur echter niet. Maar de logische re actie, gas loslaten, doet wijwei onmiddellijk het stuurgedrag omslaan. De achtersteven wil uitzwaaien en de auto duikt in eens dieper de bocht in. Dat gaat vrij mild bij de meeste Mé ganes, maar bij de kortere Cou pé en vooral de sterkste variant is het even schrikken. In reactie remmen of tegen sturen kan de auto ernstig uit balans brengen. Onervaren rij ders moeten behoorlijk oppas sen met de sterkste Mégane Coupé, al kan een echt goed j stuurman hem juist ideaaj naad zijn hand zetten. In principe I werkt dit zelfcorrigerend stuur gedrag goed, maar de waag is c de wisseling van onder- naar overstuur in noodsituaties geei extra paniek zal oproepen. Het besluit om de Mégane in een reeks 'gepersonaliseerde' modellen uit te brengen lijkt goed aan te sluiten bij de trend naar individualisering. Maar h« zal even wennen zijn voor de klant dat hij geen goedkope 3- deurs versie meer aantreft, en voor een gepersonaliseerde uit rusting uitgebreid de extra-lijst moet bestuderen. Tenslotte de prijzen. De goed koopste 5-deurs Mégane 1.4 RL is vastgesteld op 29.995. De duurste is de 2.0 RT voor 38.245. De Coupé is er vanaf 32.895 (de 1.6) en dat is voor zo'n puur sportmodel bepaald niet veel. Hij is zelfs nog goed koper dan de enorm aangesla gen Opel Tigra, en in vergelij king aanzienlijk groter en rui mer. Overspannen verwachtin gen van het verkoopsucces heeft men bij Renault evenwel niet, de importeur denkt ko mend jaar op een totaal van 12.400 Méganes 2.000 Coupé versies te verkopen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18