Zoeterwoude vreest stank overslag 'Fantastische optocht maar te langzaam' SELECTIE Extra schadevergoeding voor buren gemeentehuis Rijn Veenstreek Polderlasten fors omhoog "Kinderdagverblijf Snoopy: ook opvang van scholieren B chef hennyvan ecmond. 071 -5356414 piv chef hans koenekoop. 071-5356429 ■4 Zestig automobilisten bekeurd hazerswoudeBij een snelheidscontrole op de Rijndijk in Ha- zerswoude, gisteren tussen kwart over elf en kwart over twaalf, kregen 58 automobilisten een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur, terwijl maximaal 50 is toegestaan. "J Veel schade bij inbraak bedrijfspand alphen aan den run Inbrekers hebben gisternacht een enorme schade toegebracht aan een bedrijfspand aan de Europalaan. In het pand zijn 40 aparte bedrijfjes ondergebracht. De inbrekers «braken ruiten open om binnen te komen. Vervolgens doorzoch ten zij diverse ruimten. De politie inventariseert nog wat er alle- Jmaal wordt vermist. Zeker is dat de inbrekers er met een geldbe- idrag en een draagbare GSM-telefoon vandoor zijn gegaan. 'Wakkere dief j alphen aan den rijn Een 37-jarige Bodegraver is gisteren door de j politie in Den Haag aangehouden toen hij het station wilde ver slaten. De man bleek 17 gestolen wekkers bij zich te hebben. Hij i bekende deze in het winkelcentrum De Aarhof in Alphen te heb- H ben ontvreemd. glo marieta kroft iet waterschap De Oude Rijn stromen verhoogt de polderlas ten voor boeren de komende ja- :n fors. Per hectare moeten ze tolgend jaar al zes gulden meer italen en komen daarmee op 14,40. Die verhoging zet zich jaren daarna door tot bijna tro 144 gulden in 2000. Dat blijkt ,ev üt de begroting van het water- lel, schapvoor 1996. :cj Voor de boeren die in diepe e( lolders wonen zoals de Veen- ler- en Lijkerpolder en de Go jerpolder in Alkemade, gelden vvj ïogere bedragen omdat de wa- r i erbeheersing hier ook duurder -ur s. Zij betalen volgend jaar ruim 35 gulden per hectare. In 2000 igt dat bedrag 35 gulden hoger, o loeren in de zogenoemde op- i0( nalingsgebieden die hier en ,tei laar in de Bollenstreek zijn ge- vo egen, betalen volgend jaar 105 gulden. In 2000 ligt dat bedrag 10 gulden hoger. Ook de huurders van wonin- ;en in poldergebieden zijn de comende jaren duurder uit, al is dat een kwestie van enkele gul dens. Betaalden zij dit jaar nog )6 gulden, volgend jaar is dat i >7,28. In 2000 ligt dat bedrag 'oijna vijf gulden hoger. De eige- w uiren van woningen moeten eveneens meer betalen. Per >000 gulden waarde, betalen zij r <1,37. Indien het huis in een on- d« diepe polder staat, ligt dat be- op 52 cent en in diepe pol- iers 1,47. Tot 1999 stijgen deze rd asten jaarlijks met enkele cen- et en. Daarna zet zich een daling ai|n. V: Dat de boeren verhoudings- wtgewijs meer moeten betalen, leimuiden liesbeth buitink .Het kinderdagverblijf Snoopy in .Leimuiden begint in januari a;met buitenschoolse opvang. Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen in een aparte ruimte 'e van het kinderdagverblijf aan de gGriede terecht vanaf het mo- binent dat de school uitgaat tot etenstijd. Ook tijdens de school vakanties is Snoopy open. De kinderen die na de kerst vakantie in Snoopy worden op gevangen, moeten zich er voor hal thuis voelen. „Ze mogen ook t een vriendje of een vriendinne tje meenemen, want thuis kan dat ook. We doen er hele andere activiteiten dan bij de kinderop vang, veel uitdagender dingen. We gaan meer met de kinderen naar buiten om iets te onderne men", vertelt hoofdleidster Jo- landavanTol. In de ruimte voor de buiten schoolse opvang zijn verschil lende hoeken ingericht. „Voor J elke leeftijdscategorie is een Zoeterwoude moet fel reageren op de aanvraag voor een milieuvergunning die het Provinciale Afvalverwerkings bedrijf Zuid-Holland (Proav) heeft ingediend bij de pro vincie voor het vuiloverslagstation aan de Hoge Rijndijk. „We maken ons zorgen over stankoverlast, want daar is de vergunning veel te lankmoedig over", aldus wethou der S. Stuijt (PZ/milieu) gisteravond tijdens de raads commissie grondgebied. zoeterwoude liesbeth buitink De reactie die het college had opgesteld op de milieuvergun ning kon in de ogen van de commissie en de volle publieke tribune echter geen genade vin den. „Uw reactie is een margi nale en luchthartige behande ling van een serieuze problema tiek, die door de provincie wordt ontkend." Volgens haar is het Proav het netste bedrijf dat er bestaat, maar het is natuur lijk gewoon een overslagstation. „Uw antwoord is zoetzappig. Er moet in veel hardere termen worden gereageerd op een be drijf dat geluids- en stankover last zal veroorzaken", oordeelde WD'er H. van der Kooi, ge steund door de hele commissie. Ook voorzitter A. Koppenol van de stichting 'Stop vuilover- slag Zoeterwoude' vond dat de gemeente een uiterst kritische reactie op de milieuvergunning moet opstellen. „Er gebeurt daar straks een drama, want je kunt niet alles op één hoopje gooien. Je kunt niet koekjes bakken naast een open toilet of bier brouwen naast een vuil overslagstation." De commissie vroeg zich wel af hoe de eisen over stankover last kunnen worden aange scherpt. ..Hoe willen jullie ooit de provincie aan een bepaalde norm houden, gezien de erva ringen met de stankoverlast van Heineken en de Vliko?", vroeg de Leiderdorpse Gerritsen zich af. „Stank is heel anders dan ge luid. want het is niet objectief meetbaar", erkende Stuijt. „Daarom wil ik erop aandrin gen dat er filters worden geïn stalleerd." I lij moest echter toe geven dat filters maar een ge deelte van de geur tegenhou den. De commissieleden waren vooral geschrokken van de be paling in de milieuvergunning dat het huisvuil eerst op een vfloer wordt uitgestort, om daar na in containers te worden ge schept. Van der Kooi: „Daarvan schrokken we ons te pletter. Als er iets stinkt, is het dat wel. Dat maakt het nog onverteerbaar der voor ons." Stuijt dacht een alternatief te hebben. „Ik zoek een systeem waarin het huisvuil van de wagen in een container wordt gestort en zo op het schip wordt geschoven." Volgens CDA'er M. Ate§ is de hal die het Proav voor de over slag wil bouwen niet werkelijk een 'gesloten hal', zoals in de vergunning staat. „Elke 3,09 mi nuten rijdt er een wagen naar binnen. Dan kun je niet meer spreken van een gesloten hal." Niet alleen het huisvuil zal vol gens haar voor een flinke stank zorgen, ook het bedrijfsafval kan behoorlijk wat onaangena me luchtjes veroorzaken. Container „Dat bedrijfsafval wordt in con tainers aangevoerd met een net erover. Daar maak ik me zorgen over", erkende^Stuijt. Hij zegde toe de reactie op de milieuver- gunnning in fellere bewoordin gen op te stellen. „We doen het steviger. Het mag er gewoon nooit echt stinken." Actieleiders winden zicli op over raddraaiers komt volgens secretaris D. de Blaeij omdat deze groep 40 pro cent van de totale kosten aan waterbeheersing moet ophoes ten. Aangezien het aantal hecta res als gevolg van bebouwing steeds meer afneemt, moeten ze relatief meer betalen. De Blaeij heeft één troost voor de belastingbetalers. Na 2000 gaan de polderlasten om laag of worden ze slechts ver hoogd met het inflatiepercenta ge. Hij legt uit waarom: „Toen het waterschap in 1979 werd opgericht, moesten we flinke achterstanden wegwerken het geen met enorme kosten ge paard ging. Voor de uitgaven stond een afschrijvingstermijn van zo'n 20 tot 25 jaar. Die uit gaven gaan na 2000 minder op de begroting drukken." In totaal hoopt het water schap volgend jaar ruim 13 mil joen gulden in het laatje te krij gen. Van dit bedrag wordt 7,5 ton uitgegeven aan het bag geren. Vooral in Alphen heeft het waterschap een groot bag- gerprobleem waaraan snel iets moet worden gedaan. Het ver nieuwen en renoveren van ge malen slokt 1,7 miljoen gulden op. Een half miljoen geeft het waterschap uit aan projecten als waterstaatkundige aanpas singen in de Elsgeesterpolder in de Bollenstreek, de verbetering van de waterhuishouding in de Gogerpolder in Alkemade. Voor kadeverbetering bij 16 polders trekt De Oude Rijnstromen 1,4 miljoen gulden uit. De begroting 1996 staat dins dag 19 december op de agenda van de verenigde vergadering. ekening loopt op voor kweker ra| (nieuwe wetering/den haag 1(l^en kweker uit Honselersdijk moet het Nieuweweteringse chrysan- tenstekbedrijf H.J. Straathof 16.000 gulden plus rente betalen. Bo- gjvendien komen de proces- en advocaatkosten voor zijn rekening. m Dat heeft rechtbankpresident Robbers gisteren bepaald. De Hon- r selerdijker had maar een deel van de rekening van Straathof he rtaald. De resterende 16.000 weigerde hij om onverklaarbare rede- lvnen te betalen. Dit leidde ertoe dat vertegenwoordigers van het Nieuweweteringse bedrijf vorige week naar de rechter stapten. aparte hoek. Er is een plekje vrijgemaakt om huiswerk te maken. Maar er staat ook een bankstel waar de kinderen na school hun verhaal kwijt kun nen of even op kunnen hangen, net als thuis. We willen ze in elk geval leren hun eigen tijd in te vullen, zij het onder optimale begeleiding." De buitenschoolse opvang krijgt tien kindplaatsen. Van Tol: „We hebben inmiddels acht aanmeldingen voor een deel van de week. En we ver wachten er nog meer." Afhankelijk van de behoefte is de buitenschoolse opvang het hele jaar door open. „Als het rendabel is tenminste. Want als er tijdens de zomervakantie maar één kind wordt opgevan gen, is het financieel natuurlijk niet te doen. We moeten de be hoefte afwegen." Halverwege deze maand houdt Snoopy een informatie avond voor geïnteresseerde ou ders. leiden vervolg van voorpagina Uitgezwaaid door burgemeester Boelen en echtgenote gaat een kleine stoet tractors vanuit Ha- zerswoude op weg naar Leimui den. Onderweg zullen zich nog eens vijftig boeren uit andere dorpen aansluiten. De politie heeft met het ergste rekening gehouden en de provinciale weg tussen Alphen en Leimui den gedeeltelijk afgesloten voor het gewone verkeer. Daarmee wordt echter niet voorkomen dat de boze boeren voor be hoorlijk wat oponthoud voor andere weggebruikers zorgen. De gele pet met de tekst 'Wij zijn 't zat' van actieleider Jan Kerkvliet is een vrijgeleide waar mee alle politie-obstakels wor den omzeild. Ook hij belandt echter in de file achter de 74 tractors. De meeste boeren zit ten comfortabel in hun ver warmde cabine, een enkeling rijdt, dik aangekleed, op een wat oudere open tractor. Het is een imposant gezicht om de lange stoet zwaailichten traag door de wit bevroren polder te zien schuiven. Jan Kerkvliet zit mopperend achter het stuur: „Ze rijden veel te langzaam. Dit hebben we niet afgesproken." De groene ïnterliner aan de staart van de file geeft het na een kwartier op en draait op de smalle weg. Kerkvliet doodt de tijd door nog eens uit te leggen wat er mis is met het mestbeleid van de regering. Hij heeft zelf een milieuvriendelijk bedrijf en weet uit eigen ervaring dat de eisen van de regering volstrekt onredelijk zijn: „Op termijn gaat dat de boeren veertig tot vijftigduizend gulden per jaar kosten. De regering wii te veel ineens. Het zou beter zijn staps gewijs te werk te gaan." Komen er echt harde acties als de regering haar zin door drijft? Kerkvliet kan zich eerdere demonstraties herinneren waarbij pantserwagens van de mobiele eenheid de doortocht van boze boeren belemmerden. „Natuurlijk schuif' je die met een tractor zo aan de kant. Maar wat schiet je daarmee op? Nee, het resultaat zal zijn dat boeren hun administratie niet meer zullen inleveren zodat de uitvoering van het beleid onmo- Actieleider Jan Kerkvliet overwoog zich in Frankrijk te vestigen. gelijk wordt." Hij heeft jaren geleden over wogen om zijn heil in Frankrijk te gaan zoeken. Toen er kinde ren kwamen, ging dat niet zo makkelijk meer. Maar steeds meer boeren verhuizen naar het buitenland, weet hij. De afgelo pen tijd gingen er nog twee vanuit Hazerswoude naar De nemarken. Wanneer de weg zich ver breedt en automobilisten trach ten de boeren in te halen, gaan de tractors naast elkaar rijden. Het tegemoetkomend verkeer reageert over het algemeen po sitief. Mensen lachen, zwaaien, HIELCO KUIPERS toeteren of steken een opgesto ken duim uit het raampje. Slechts een enkeling waagt het om een middelvinger op te ste ken. 'Oefenen in colonne-rijden' heet deze demonstratie. De werkelijke strijd moet nog los barsten. De leiders van de boe ren later» zich daar niet over uit. Kerkvliet: „We hebben draai boeken klaarliggen en kijken van dag tot dag wat we doen. Als de politiek niet luistert kun je er op rekenen dat de acties strakker worden." Wat dat dan ook betekent. De leider van deze optocht, Kerkvliets buurman Kees de Groot, raakt mateloos geïrri teerd door het trage tempo. Hij klimt achterop de motor van een agent en tracht de boeren aan te zetten tot wat meer snel heid. Zijn woeste armgebaren hebben echter weinig effect. Als de boeren met drie kwar tier vertraging zich hebben ver zameld in de schuur van vee houder Munsterman bij Lei muiden houdt Kees de Groot een donderspeech: „Een fantas tische optocht maar veel te langzaam." De enkeling die roept dat hij niet harder kon, krijgt lik op stuk. „Als je het niet bij kan houden dan zet je de trekker maar aan de kant. Wie dit morgen weer van plan is die donderstraalt maar op." Een enkeling stapt inderdaad op zijn tractor en keert boos huis waarts. Verreweg de meeste tractors blijven achter op het erf. Van daag wordt er immers opnieuw geoefend in het colonne-rijden. „We moeten de mensen niet sarren, maar slechts laten zien waartoe we in staat zijn. Als dit nog een keer gebeurt, blaas ik de hele actie af', tiert De Cïroot in de auto op weg naar huis. „Ach, overal in de maatschappij heb je mensen die zich niet aan afspraken wensen te houden. We moeten het niet erger ma ken dan het is", tracht Kerkvliet zijn buurman te sussen. Thuisgekomen aan het Spookverlaat blijken de schapen massaal over het ijs hun land te hebben ontvlucht. Er lopen ook beesten van de buren op Kerk vliets erf rond. De schapen zou den dus eigenlijk moeten wor den gemerkt. Maar De Groot moet vanavond naar Arnhem voor een actievergadering ter wijl Kerkvliet hoofdzakelijk aan de telefoon zal zitten. De televi sie heeft zich al gemeld om de actieleider een dagje te mogen volgen. 'Steun boeren populistisch' runwoude ruud sep Moet je als agrarische ge meente een brief naar Den I laag sturen met de medede ling dat je je zorgen maakt over het gebrek aan draag vlak voor de voorgenomen mestbeleid? Of maak je je op zo'n manier alleen maar be lachelijk en kun je beter een beetje lobbyen bij je partijge noten in de residentie? Voor wethouder M. Vorenkamp- van de Westeringh (VVD/mi lieu) was het duidelijk. Zij deed een motie waarin de raad B en W oproept in Den Haag aan de bel te trekken boos af als 'veel te populis tisch'. Vorenkamp deed haar uit val op een moment dat de maandelijkse raadsvergade - ring nog maar amper begon nen was, hoewel er al twee schorsingen waren geweest. Nadat een groepje boeren zijn onvrede met de rege ringsplannen bij aanvang van de vergadering duidelijk had gemaakt, kwam het CDA met een motie waarin het paarse mestbeleid werd afge keurd. Die motie vond wei nig steun. Maar na een eerste schorsing lag er een compro mis waarin alleen nog maar zorg werd uitgesproken over het gebrek aan draagvlak voor het voorgestelde beleid. Die motie had de steun van alle partijen behalve de WD en - zo bleek na een tweede schorsing - van het hele col lege behalve Vorenkamp. De omschrijving 'populis tisch' vatten verschillende raadsleden als een persoon lijke belediging. Vorenkamp zakte mokkend achterover van zoveel onbegrip. Toen burgemeester M. Boelen vroeg of er iemand een mon delinge stemming wilde, stak de wethouder nors haar vin ger op, hoewel al lang duide lijk'was hoe de stemverhou dingen lagen. Op de liberalen na was iedereen voor het schrijven van een bezorgde brief naar Den Haag. En dus vinden de ministers De Boer en Van Aartsen dezer dagen een schrijven in hun post- bakje van de gemeente Rijn woudc waarin zij worden ge maand tot een mestbeleid dat zowel goed is voor de boer als voor het milieu. Krediet 'optisch overschreden hazerswoude ruud sep De drie buren van het gemeen tehuis in Rijnwoude krijgen toch een extra geld voor de kos ten die zij hebben gemaakt om een schadevergoeding te krij gen. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. De ge meente had een vergoeding voor gemaakte kosten in eerste instantie afgewezen. In totaal krijgen de drie buren die sinds een jaar de nieuwe uitbreiding van het gemeentehuis voor de deur hebben nu 55.000 gulden per persoon. Halve ton De buren zouden oorspronke lijk een vergoeding van iets meer dan 50.000 gulden krijgen in verband met de waardeda lingvan hun huis. Een onafhan kelijke commissie bepaalde dat de huizen door het verslechter de uitzicht zoveel minder waard waren geworden. De bewoners hadden zelf echter flink mee moeten betalen aan die onaf hankelijke commissie.Boven dien hadden ze samen ruim 11.000 gulden uitgegeven aan een advocaat. Op grond van de wet op de ruimtelijke ordening (WRO) hoefde de gemeente alleen de waardedaling van de huizen te vergoeden. Maar de advocaat van de gemeente heeft inmid dels uitgevonden dat de buren ook recht hebben op vergoe ding van hun aandeel in de schadebeoordelingscommissie. Niet op grond van de WRO, maar gewoon op grond van het nieuw burgerlijk wetboek. De advocatenkosten moeten de be woners wèl zelf betalen. Geen moeite Op de WD na had de raad geen moeite met de verhoging van de schadevergoeding die de ge meente alles bij elkaar 175.000 gulden kost. G. Geenjaar-Cové liet echter namens de liberalen weten dat zij de vergoeding wel erg ruim vond. De manier waarop de vergoe ding moet worden gedekt, zorg de voor meer ophef. Burge meester en wethouders stelden voor het bedrag voorlopig als 'onvoorzien' te boeken, omdat het krediet van 10,5 miljoen voor uitbreiding gemeentehuis bijna is opgebruikt. „Anders overschreiden we het krediet en moet het alsnog uit 'onvoor zien' komen. Het is vestzak broekzak", aldus burgemeester M. Boelen. Maar daar was niet iedereen het mee eens. Zowel C. de Best (PvdA) als P. Kerkvliet (D66) be toogden dat het duurder uitval len van de uitbreiding van het gemeentehuis op die manier dreigt te worden gecamou fleerd. „We moeten uiteindelijk tegen de burger kunnen zeggen: het krediet is overschreden", al dus Kerkvliet. Protest Dat schoot Boelen in het ver keerde keelgat. „Ik protesteer er sterk tegen dat u straks gaat zeggen dat het krediet is over schreden. Want dat is niet zo. Er is immers nooit rekening ge houden met een eventuele schadevergoeding", reageerde de burgemeester doos. Uiteindelijk kreeg Boelen de meeste partijen achter het dek- kingsvoorstel, door te beloven dat hij uiteindelijk alle cijfers op een rijtje zal zetten. „Dan laten we zien dat het krediet optisch wordt over schreden." Alleen D66 bleef te gen. Volgens Kerkvliet was de hele operatie gewoon een 'boekhoudkundige truc'. ZO COMPLEET... DAT ER ALLEEN IETS AF KAN. NU VANAF 59.950,- pclcr, cn is hicrdi De Pontiac Trans Sport is standaard uitgerust met o.a.: ABS, airconditioning, airbag, cruisc-control, stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling, elektrisch be- dienbare ramen cn een stcrco-radiocassette- l)e afgebeelde luhtmeulen velgen tijn ah optie leverbaar Prijs, dat cr alleen nog fraai vormgegc vanaf 59.950, u,n inthutef verwijderm Het Motorhuis 80. 2332 AH Leiden, telefoon 071 535 18 00.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15