F.TDF.N Oplossing lijkt in zicht voor conflict Zuid-West Co Verhoogprijs voor ouderenhulp Comité Elfstegentocht al bevangen door schaatskoorts Nog veel meer vorst nodig voor toertochten I Desso Rumba tapijty VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 Inbreker komt belofte niet na leiden Eert buurman ontdekte gisteravond op de Zonnebloem een inbreker in de woning van zijn afwezige buren. De man riep 'politie!', waarop de inbreker beloofde naar buiten te komen. De dief verdween echter tegen de afspraak in langs de achterdeur met onder zijn arm een videorecorder en een aantal CD's. Computer gestolen uit winkels leiden Twee winkels in de Leidse binnenstad misten gisteren computers. Vanuit een winkel aan de Breestraat nam een onbe kende een machine mee die al ingepakt klaarstond voor de ko per. Een zaak in de Haarlemmerstraat raakte een mulitimedia computer kwijt. Het apparaat stond vlak bij de deur en is in een onbewaakt ogenblik ontvreemd. ANNO 1895 Zaterdag 7 December Gemeenteraad van Alkemade. De Burgemeester deelt mede dat door hem als opvolger van J. Van Egmond tot nachtwaker te Oud-Ade 4 dienstmaanden per jaar is benoemd A. Scha- kenbos, aldaar, en dat B. en Ws. voorstellen hem eene jaarwedde te verleenen van 60, waartoe met algemene stemmen wordt besloten. Tevens wordt besloten de jaarwedde der in functie zijnde en in het vervolg te benoemen onderwijzers en onderwij zeressen aan de Openbare Lagere Scholen, ingaande 1 Jan. 1896, te bepalen op 600. ANNO 1970 dinsdag 8 december Alphen wint BBC-cup in kerstzeskamp. Alphens ploegleider Ad van Ommen ging na de succesvolle vriendschappelijke zeskamp in de Leidse Groenoordhal op de schouders. Gisteravond stre den Alphen aan en Rijn en Great Yarmouth in een kerstkamp om de fraaie trofee, die de BBC voor deze wedstrijd beschikbaar stelde. Het programma zal tweede kerstdag door de Nederland se tv worden uitgezonden. De BBC breekt met de Billy Smart- traditie en zend dit zeskampspel op eerste kerstdag uit. Bouwplan Huismangarage ziet er volgens bewoners 'knap' uit reiden "t iden" is misschien over twee r een steeg rijker. Dit straatje onderdeel van de woning- uwplannen voor het stegen- ;ebied tussen Levendaal en Ho- Fjewoerd. Daar komen op twee ocaties 20 koopwoningen, voor jeen deel op het voormalige ter rein van garagebedrijf Huisman. De nieuwe steeg gaat een ver binding vormen tussen de Spil- steeg en de Lambertushof. Gisteravond presenteerde de .gemeente de plannen aan de omwonenden van de Wielma- kerssteeg en de Koendersteeg. Zo'n 15 aanwezigen luisterden "nstemmend haar de toelichting de stedebouwkundige en de architect. De bouwlocaties zijn 'piep- jklein' en er is geschipperd met ruimte. De huizen zijn daarom niet geschikt voor een jong ge zin. Ook mogen de woningen niet te hoog worden, omdat in |die krap drie meter brede ste gen dan te weinig licht zou ko- Dat was ook het enige punt dat de aanwezigen nog Subsidie voor Aktief en Leefbaar Zuid-West De wijkverenigingen in Zuid-West, vereniging Aktief en Stichting Leefbaar Zuid-West, kunnen zeer waarschijnlijk allebei subsidie tegemoet zien van de gemeente Leiden. Burgemeester en wethouders hebben definitief besloten de bestaande subsidie-verordening voor wijk- en buurt bewoners zodanig te veranderen, dat het mogelijk wordt meer dan één organisatie per wijk te subsidiëren. leiden herman jousTRAder H. de Goede (D66/welzijn) en zijn voorganger A. van Wethouder H. de Goede opper- Bochove (CDA) beide partijen de die mogelijkheid een paar tot elkaar te brengen, hadden maanden geleden al, omdat zo'n wijziging een oplossing zou betekenen voor het slepen de conflict tussen de beide ver enigingen in Zuid-West, die el kaar het licht in de ogen niet gunnen. Bij de behandeling van de be groting van dit jaar werd een motie ingediend, waarmee het college de opdracht kreeg de kwestie uit de wereld te helpen. Eerdere pogingen van wethou- De narigheid begon jaren ge leden met de oprichting van Stichting Leefbaar Zuid-West. Vereniging Aktief bestond toen al en de subsidieregeling maak te het onmogelijk beide vereni gingen financieel te ondersteu nen. Leefbaar Zuid-West heeft zich vanaf de oprichting gezien als een volwaardige wijkvereni- ging, omdat zij de belangen van de wijkbewoners probeert te behartigen, en heeft daarom al tijd gemeend recht te hebben op subsidie. Maar dat geld, 16.000 gulden, claimde en tou cheerde het eerder opgerichte Aktief, dat zich vooral richt op recreatieve activiteiten, al. De gemeente besloot daarom aanvankelijk voor een tussen oplossing, Stichting Leefbaar Zuid-West 'via een omweg' sub sidie te verstrekken om de be staande verordening te omzei len. het ging daarbij om een be drag van 5000 gulden. Na een aantal vergeefse pogingen beide partijen bijelkaar te brengen om een samenwerkingsverband van de grond te krijgen, besloot de gemeente een ultimatum te stellen. De organisaties werd te verstaan gegeven dat ze drie maanden de tijd kregen om te verbroederen, anders zouden beide die subsidie verliezen. Dat ultimatum werd later zorg baarde. De archtitect heeft dit ondervangen door de wo ningen te laten inspringen met kleine balkons en een gedraaide kap. Er komt ook een nieuw hofje aan de Wielmakerssteeg. Dat hofje was er al in vroeger eeu wen. De Wielmakerssteeg is his torisch terrein omdat zij in 1386 de grens vormde van de oude stad en dat eeuwenlang bleef. De steeg doorsnijdt schuin een vierkant stratenpatroon: daar door krijgt het hofje een merk waardige driekhoekige platte grond. De architect heeft meer 'grap jes' in zijn ontwerp. Zo zal de nieuwe steeg op twee punten 'overkapt' worden: de eerste verdieping loopt door over de straat en vormt zo een poort. Op de tekening geeft het.een enigszins Venetiaanse indruk. In de zuilen die de poort onder steunen, verwerkt de architect gëperste auto's, een wenk naar de Huismangarage. ,,Nou, ik vind het er knap uitzien..." ver woordde één van gen de algehele stemming. leiden De Co Verhoogprijs 1995 is gewonnen door Janny Witteman-Dool. Uit handen van burgemeester Goekoop ontving zij gisteren een oorkonde en een bedrag van duizend gulden. De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt aan mensen die zich inzetten voor het vrijwilligers werk. De 70-jarige Leidse is op diverse terreinen actief voor ouderen. Zij onderhoudt onder meer een telefooncirkel en doet veel werk voor de ouderenhuisvesting. Verder geeft ze nog regelmatig zwemlessen. Volgens het juryrapport komt de prijs JWitteman toe, omdat ze het toon beeld is van de vrijwilliger die doorgaat. De winnares bedankte de andere vrijwilligers die haar meehelpen. „Zonder hen had ik dit niet kunnen bereiken." De Co Verhoogprijs kent drie categorieën: de individuele vrijwilliger, de vrijwilligersorganisatie en de stichting waarbij een beroepskracht de vrijwilligers ondersteunt. In de laatste twee onderdelen vielen Technika 10 en LCKV Jeugdvakanties in de prijzen. Tecnika 10 probeert v 2r te interesseren voor techniek en LCKV organiseert vakanties voor kinderen. Ook zij ontvingen duizend gulden en de oorkonde. FOTO HIELCO KUIPERS leiden» debby nobel Het ijs op de grachten is nog maar het bestuur van de jLeidse Elfstegentocht heeft toch _;al de eerste voorbereidingen ge troffen om de derde aflevering van dit evenement mogelijk te maken. Kersverse voorzitter Ni- Quakemaat, hij is de opvol- van Hein van Woerden die dit jaar aftrad, toont zich een rasechte optimist sinds hij in de Enkhuizer Almanak heeft gele dat het dit jaar streng zal gaan vriezen. „We rekenen op de Almanak en alle andere zie- die strenge vorst verwach ten. Wij zijn er klaar voor", al dus Quakernaat. De Elfstegentocht leidt al een aantal jaren een kwijnend be staan. Sinds '86 - de schaats tocht van zeven kilometer over Leidse grachten werd toen voor de tweede en tevens laatste keer gehouden - heeft het bestuur werkeloos moeten toezien hoe zachte winters deze plaatselijke traditie om zeep hielpen. Tegen beter weten in verzamelde het bestuur zich jaarlijks om de no dige voorbereidingen te kunnen treffen mocht de vorst onver hoopt toeslaan. Ook nu, bij de eerste tekenen van een strenge vorstperiode, staat het bestuur klaar om, zoals het zelf zegt 'adequaat te kunnen reageren'. De gemeente Leiden heeft al ac- ondernomen door afgelopen 'ee dammen te plaatsen. Die zijn noodzakelijk omdat anders de grachten niet bevriezen. De dammen houden het 'warme' koelwater van de elektriciteitsfabriek tegen. Het comité Elfstegentocht Leiden is voorlopig de enige die bevangen is door de schaats koorts. De gemiddelde ijslief- hebber wacht liever nog even af. 'Eerst zien en dan geloven' is het credo en in de plaatselijke sportwinkels is dan ook weinig te merken van een stormloop op schaatsen. Toch was er de afgelopen da gen wel een lichte stijging van de verkoop. Die kwam echter voornamelijk op naam van Sin terklaas die ook wanneer er geen vorst is, aardig wat kinder- schaatsen inkoopt. De meeste sportzaken verwachten dat de schaatsliefhebbers zich pas aan het eind van de week massaal zullen melden. Eigenaar Grim bergen van De Grim Sport: „Zo lang het meeste water nog open is, kopen de mensen nog geen schaatsen. Pas wanneer ze echt willen gaan rijden en hun schaatsen blijken ineens niet meer te passen, kopen ze nieu we." Nieuwe trends zijn er dit jaar niet te verwachten. De jongste kinderen doen het nog steeds op dubbele glij-ijzertjes, terwijl de iets oudere jeugd kiest voor hockey- of kunstschaat sen. Al jaren is de ijshockey- schaats de meest verkochte schaats. De schaatsmarkt is nogal behoudend: er zijn weinig nieuwe modellen en zelfs in de kleur van de schoen valt weinig variatie te ontdekken. Wout Bergers van de gelijknamige sportzaak: „Tja. wit. zwart, grijs en marine-blauw, dan heb je het wel gehad." Alleen voor meisjes zijn er kunstschaatsen in de kleur zuurstok-roze. De meeste sportzaken reke nen niet op een strenge vorst periode. De voorraad schaatsen is beperkt. Wanneer het langer dan anderhalve week vriest, raakt men bij de Vikingfabriek in Weesp, waar de 'Noren' wor den gefabriceerd, behoorlijk in paniek. „We moeten meer dan een jaar van tevoren beslissen hoeveel schaatsen er gemaakt worden. Als het aan het eind van de volgende week nog steeds vriest dan raken we waarschijnlijk wel zo'n beetje door de voorraad heen", zegt Henk Vos van Viking. Per jaar worden er tussen de vijftig- en de honderdduizend schaatsen geproduceerd. Ijsbanen /i q De schaatsen kun- I J nen uit het vet wor den gehaald. In de regio Leiden zijn vanaf vandaag diverse ijsbanen al open. Stankoverlast r Zoeterwoude vreest I 3 dat de overslag aan de Rijndijk te veel stank overlast geeft. De vergun ning is te 'lankmoedig'. EELTIG weer teruggedraaid toen bleek dat Leefbaar Zuid-West en Ak tief er zelf niet in slaagden hun meningsverschillen op te los sen. Wethouder De Goede liet in juni van dit jaar weten te wil len laten onderzoeken of de wijk wellicht in tweeën gedeeld kon worden, zodat er ruimte zou ontstaan voor de twee ver enigingen. En als dat onmoge lijk zou blijken, zou een wijkre- ferendum uitkomst kunnen bie den. Uiteindelijk zag het college toch meer in een aanpassing van de verordening. In die ver ordening blijft het subsidiebe drag per wijk overigens gelijk, zodat de spoeling dunner wordt als meerder organisaties per wijk subsidie claimen. De com missie welzijn moet zich overi gens nog uitspreken over het voorstel. Het is niet eenvoudig om een burgemeester tussentijds naar huis te sturen. Daarvoor moet een gemeenteraad wel hele sterke argumenten hebben. Als er geen sprake is van fraude of druggebruik, loopt een burgemeester eigenlijk nauwelijks risico. I Iet zijn eeltige derrières die in het pluche bivakkeren. Als er al een klein kansje is om een burgemeester te lozen, is dat wel tegen de tijd dat hij wordt herbenoemd (om de zes jaar). Met man en macht probeert de politiek in Voorhout te voor komen dat burgemeester mevrouw De Goeij-Smulders nog een termijn blijft. Om de druk een beetje op te voeren op de commissaris van de koningin, die de burgemeester moet herbenoemen, heeft iemand de vuile was op straat gegooid. Naar deze krant is uitgebreid gelekt over de weerzin die te gen deze burgemeester bestaat. De commissaris van de koningin is daarover heel boos en gaat onderzoeken wie er uit de school heeft geklapt. Alle raadsleden in Voorhout worden op het matje geroepen. I let merkwaardige van zo'n onderzoek is dat degene die er op dracht voor geeft, ook zelf kan hebben gelekt. Commissaris mevrouw Leemhuis van Zuid-Holland, alsmede een aantal van haar ambtenaren, moet namelijk op de hoogte zijn van de problemen in Voorhout. Ze gaat er wel erg gemakkelijk van uit dat haar 'provincie huis' niet heeft gelekt. Wie een zaak onderzoekt moet dat goed en degelijk doen. Overigens vind ik het allemaal ener gie- en tijdverspilling, want zo'n lek komt zelden boven wa- emhuis niet op r U die beschermt n beetje helpen en stroomversnelling ge- gezegd beste Spoorwe- at. In de intercity van A ter. Bovendien hoeft mevi king van de krant te reken bronnen. Laat ik desalniettemin de co met haar onderzoek. De zaak komen in de trein. Want, het gen, in de trein hoor je nog e< naar B spraken een paar medereizigers tamelijk ongege neerd hardop over de affaire-Voorhout. Daarna zijn er een of meer mensen in het Voorhoutse ge meentehuis of het Haagse provinciehuis geweest die de zaak haarfijn uit de doeken hebben gedaan. Dat heeft een paar mooie verhalen opgeleverd die duidelijk maken dat de burgemeester van Voorhout een hardwerkende, deskundige vrouw is, die wel een paar cur sussen moet volgen als het om de omgang mei mensen gaal. Het kan zijn dat de commissa ris van de koningin uiteindelijk terwille van de sfeer en harmo nie de burgemeester over plaatst. Voor die stap zijn for meel gesproken onvoldoende, misschien wel helemaal geen argumenten. Dus is de kans net zo groot dat mevrouw De Goeij nog wel een tijdje Voorhouts eerste burger blijft, misschien dan wel met wat eelt op haar ziel. Autolampen kapot leiden Een onbekende man heeft afge lopen nacht rond 1.00 uur van minstens zeven auto's de kop lampen kapotgetrapt. I let spoor van vernielingen liep via de Ou de Rijn, het Havenplein en de I laven naar de Zijlpoort. Spanning uit de lucht tussen leiding politie en actiecomité regio leiding hebben de agenten af spraken gemaakt, die de ver houding tussen leiding en sla kers moeten verbeteren. De ac ties van maandag 11 december vinden uitsluitend plaats in de districtsbureaus. Eigenlijk ston den ook acties daarbuiten op de agenda. De actievoerders heb ben beloofd dat die maandag in ieder geval een zogenaamde 'zondagsbezetting' aanwezig is en dat alle stakers bij noodge vallen inzetbaar zijn. Op haar beurt kwam de lei ding haar personeel tegemoet door te verklaren dat zij de uren die de agenten op de eerste ac tiedag, dinsdag 14 november, hebben doorgebracht in verga dering niet af zal schrijven. Aan de spanning tussen de korpsleiding van het politiedis trict Hollands Midden en het actiecomité van stakende agen ten moet een einde komen, vin den beide partijen. De actievoe rende agenten constateerden dat de vertroebelde verhoudin gen tussen de regionale leiding en haar medewerkers de aan dacht afleidt van het werkelijke conflict, het vastgelopen CAO- overleg tussen de minister en de politiebonden. „De acties van de politie zijn gericht op de GAO, niet op de korpsleiding", aldus de woordvoerders van het actiecomité Tijdens overleg met de korps- leur, sfeer en duurzaamheid. noorden rudolf kleun Het moet nog een aantal dagen flink door blijven vriezen voordat er toertochten op de Zuidhollandse wateren kunnen worden gehouden. Dat zegt Jaap Wansink, regio naal coördinaor van de schaatsenrijders- bond KNSB. Wansink maant schaatslief hebbers vooralsnog vooral tot voorzichtig heid. „Het water is inmiddels weliswaar be hoorlijk afgekoeld, maar door de wind eer der deze week zijn vooral de grote wateren nog open. De meren en plassen zijn nog steeds niet dichtgevroren en ook kleiner water heeft nog open plekken. Dat bete kent ook dat het ijs lang niet overal even dik is." De ijsvloer zal volgens hem de ko mende dagen mondjesmaat aangroeien. „De wind is gaan liggen, maar het is ook minder hard gaan vriezen." Volgens Wansink is het niet waarschijn lijk dat op korte termijn grote toertochten, zoals de molen en -merentochten, kunnen worden gehouden. Kleinere georganiseer de tochten over sloten en vaarten liggen mogelijk wel in het verschiet. Met wat ge luk en aanhoudende vorst komen de Rot- temeren daar het eerst voor in aanmer- king. Wansink zegt zich te storen aan de schaatsgekte die volgens hem is aange wakkerd door de media. „Mensen zien op televisie dat er wordt geschaatst op een ondergelopen weilandje. Of dat een mara thon wordt verreden op een sintelbaan die onder water is gezet. Vervolgens halen ze het in hun hoofd dat er overal géschaatst kan worden. Maar iemand die in de stad op driehoog zit heeft er helemaal geen zicht op hoe het ijs zich ontwikkelt. Dan kun je maar beter voorzichtig zijn." Wansink adviseert de liefhebbers van toertochten zich vooral op de hoogte te houden via teletekst. „Op pagina 448 wordt het direct gemeld als er tochten zijn." E merktapijt voor een swingende prijs

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11