Leidsch Dagblad 25 Boze boeren blokkeren snelwegen Te veel zwanen zitten de boeren dwars Onderzoek naar 'lek' in Voorhout Eerste schreden op het ijs Verwarring in Le Bateaubus 2 ETAGES BOORDEVOL EYE-CATCHERS Coalitie bekvecht over uitkeringen en banen GOED NIEUWS DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 i Binnenland Forse kritiek op staatssecretaris j Schmitz i Buitenland Cultuur en Kunst De gekke-koeienziekte 7 brengt de Britten weer in paniek Annet Nieuwenhuijzen: 'Nooit nummer één' Sport Ronald de Boer wijst Ajax de weg Aantal in Duin- en Bollenstreek gegroeid tot enkele honderden Het gaat té goed met de knobbelzwanen. Sinds de jagers deze vogels met rust moe ten laten, is hun aantal explosief toegeno men. Een strop voor de boeren, die flinke overlast van de dieren ondervinden, en een extra gevaar in het verkeer. Ongelukkig lan dende dieren zorgden de afgelopen maand voor de nodige problemen in de Duin- en Bollenstreek. Zo knalde er begin november een zwaan dwars door de voorruit van een auto en zorgde een soortgenoot van hem voor een verkeerschaos door op de A44 te landen. Het laatste incident was begin deze week, toen een zwaan tegen een trein vloog. Enig oponthoud op het spoor was het ge volg. Volgens vice-voorzitter J. Poolman van de wildbeheereenheid Duin- en Bollenstreek kan het toeval zijn dat er de afgelopen maand de nodige zwanen ongelukkig in het verkeer verzeild raakten. ,,Maar een feit is dat het aantal dieren de laatste jaren enorm is toegenomen. Vroeger waren er altijd hooguit enkele tientallen zwanen in de Bol lenstreek. Nu zijn dat er al enkele honder den. De kans dat er wat misgaat, wordt dan natuurlijk alleen maar groter." De overlast voor de boeren is op dit mo ment nog niet zo groot, maar dat wordt in het voorjaar wel anders, verwachten agrari ërs in de Rijn- en Veenstreek. Grote groe pen zwanen zullen zich dan tegoed doen aan het jonge gras. „Ze vreten alles op. En wat ze laten staan is onbruikbaar", vertelt de Zoeterwoudse veehouder A. van de Ak ker. De uitwerpselen van zwanen bevatten stoffen die het gras onaantrekkelijk maken voor rundvee. „Ze eten geen spriet als zwanen hun uitwerpselen op dat gras hebben gedeponeerd", legt veehoudei J. van der Salm uit. Volgens Poolman is de oplossing simpe jagers moeten weer de mogelijkheid krijge om het aantal zwanen in te dammer dan denk ik niet eens zo zeer aan afschie ten. Dat is eigenlijk een laatste redmidde Eierenschudden is veel humaner en doe treffender. Het houdt in dat je in het vo< jaar in zwanennesten de eieren, op één twee na, flink door elkaar schudt. Die ko men daardoor niet meer uit. Eieren wegha len heeft geen zin. Dan leggen ze gewoon weer nieuwe, en begint het hele verhaal van Raadslid Gemeentebelangen: Het is geen lek, maar een vergiet voorhout evert brouwer i de konin gin in Zuid-Holland, ir. J. Leemhuis, heeft een onder zoek laten instellen naar het uitlekken van vertrouwelijke informatie over de herbenoe ming van burgemeester M. de Goeij-Smulders van Voorhout. Niet alleen de vijf leden van de vertrouwenscommissie wor den op het matje geroepen, maar ook de rest van de ge meenteraad dient verslag uit te brengen aan de inspecteur. Leemhuis heeft gedurende het onderzoek alle vijftien le den van de vijf fracties in de gemeenteraad een spreekver bod opgelegd over de verwik kelingen in Voorhout. Eventu ele misstappen kunnen vol gens de commissaris van de koningin juridische conseT quenties hebben. Twee weken geleden werd bekend dat de vertrouwens commissie negatief heeft ge oordeeld over de burgemees ter. Ze adviseerde De Goeij een functie elders aan te bie den. De relatie tussen de bur gemeester enerzijds en de ge meenteraad en ambtenaren anderzijds zou te zeer zijn ver troebeld. De commissaris is uitermate boos dat er geheime informa tie in het Leidsch Dagblad is gekomen. Het instellen van een onderzoek lag in de lijn der verwachtingen. Het raads lid Beelen (Gemeentebelan gen) verwacht echter weinig resultaat. „Er wordt geen lek gevonden; er is eerder sprake van een vergiet", verkondigt hij. Het raadslid stelt daarbij vast dat er niet alleen in Voor hout moet worden gezocht. Boze boeren zijn gisteren de snelwegen opgegaan om te protesteren tegen de plannen van minister Van Aartsen van landbouw en De Boer van milieu om de mestpro- duktie te verminderen. Op sommige plaatsen waagden boeren zich al op de snelweg, maar alleen op de A2 bij Kerkdriel kwam het tot een echte blokkade met kilome terslange files als gevolg. den haag gpd De politie houdt er rekening mee dat ook vandaag boze boe ren de weg opgaan. Daarom hebben de medewerkers van het Korps Landelijke Politie diensten besloten hun eigen ac ties voor vandaag op te schor ten. De politie van Gelderland- Zuid liet vanmorgen weten geen blokkades van snelwegen door actievoerende boeren meer te accepteren. In het ui terste geval wordt de ME inge zet, dreigde waarnemend korpsbeheerder (en burgemees ter van Tiel) E. Tellingen, na een spoedvergadering met 26 bur gemeesters en de hoofdofficier van justitie. Het boerenprotest richt zich vooral tegen de zogenoemde vijftig-procentsregel die de mi nisters De Boer en Van Aartsen willen doorvoeren. Die regel houdt in dat boeren die be staande bedrijven overnemen nog maar de helft van de mest- produktie mogen hebben als degene van wie ze de boerderij overriemen. „Dat is zoiets als tegen een autobedrijf zeggen dat hij wel zijn bedrijf mag ver kopen, maar dat zijn opvolger maar de helft van het aantal au to's mag verkopen. Onzinnig natuurlijk", meent boeren woordvoerder G. van den Heu vel. Het beleid van de ministeries is om over ruim tien jaar de mest- en ammoniaknormen fors aan te scherpen. De boeren zeggen dat zij met geen moge lijkheid aan die normen kunnen voldoen. „Zelfs de proefboerde- rijen die de nieuwe normen tes ten in de praktijk komen abso luut niet uit", zegt Van den Heuvel. noordwuk» Het is nog niet eens echt winter, maar op de zogenaamde 'krabbelbaan' van de ijsbaan aan de Gooweg kon de Noordwijkse jeugd gistermiddag al schaatsen. Al leen dit gedeelte was gisteren nog geschikt om te gebruiken, maar de ijsclub hoopte de ijsbaan vanaf vanmiddag in zijn geheel open te kunnen stellen. Gistermiddag bonden zo'n 120 kinderen al de ijzers onder om de eerste schreden op het ijs van dit seizoen te zetten. foto dick hoge woning 'In Parijs komt het bootje niet altijd zo parusgerard v Frankrijk, Parijs vanzelfspre kend niet uitgezonderd, ver keert in wanhopige tweestrijd. Dat monsieur le premier mini- stre Alain Juppé voornemens is de maatschappij de nodige her vormingsvoorstellen door de strot te duwen, soit. Maar dat de buikriem 'vandaag' al een paar gaatjes naar links moet, omdat de sociale zekerheid 'morgen' onbetaalbaar dreigt te worden? Voor menige Fransoos geldt vooral dat de portemonnee vandaag geen al te ernstige af- slankverschijnselen mag verto- Nog een voorbeeld van dua listisch denken. Dat buschauf feurs, metrobestuurders en treinmachinisten op hun ver worven recht staan om op hun vijftigste te kunnen uittreden en mede daarom de hele Franse samenleving aan de noodrem laat hangen, daar is veel begrip voor. Maar de vaste klanten van het openbaar vervoer voelen zich na veertien stakingsdagen wel bijna radeloos, reddeloos en redeloos. Zoals die ene madame die tijdens de avondspits staat te liften aan de Avenue de la Grande Armée, in de schaduw van de l'Arc de Triomphe. „Ik haal het normaal niet in m'n hoofd om dit te doen. Je weet maar nooit wat voor gek je treft in een auto. Maar ik heb nu geen keus. Mijn huis komt niet naar mij toe." De chaos op straat correspon deert met de verwarring van de Frankrijk loopt massaal te hoop tegen dreigende be zuinigingen op de sociale zekerheid. Het openbare leven raakt meer en meer ontwricht door acties en stakingen. Verslaggever Gerard van Putten bericht over de situatie in Parijs. Franse geest. De cijfers, ont leend aan een recente opinie peiling van het dagblad 'Le Figaro' spreken voor zich: Een krappe meerderheid van de on dervraagden (53 procent) oor deelde dat ambtenaren en werknemers van publieke dien sten het stakingsrecht in z'n huidige vorm moeten houden. Tegelijk vond 84 procent wel dat de actievoerders een 'on draaglijke' overlast veroorzaken. Er worden op beperkte schaal weer mensen van A naar B ge- bracht, in de Franse hoofdstad. Aan dat verheugende feit dient meteen een toeristische tip te worden gekoppeld; een buiten kansje voor zuinige Hollanders, die op het punt staan een paar dagen Parijs te doen. Sight seeing-touringcars en rond vaartboten doorkruisen dezer dagen gratis de Lichtstad. Het betreft een sympathieke geste van het Parijse gemeentebe stuur, dat het met touringcar- ondernemers en reders van rondvaartboten op een ak koordje heeft gegooid. Speciaal voor de nu van vervoer versto ken Parijzenaars dokt de ge meente, naar verluidt, dagelijks 10.000 Franse francs (3.300 gul den) per boot. Sinds maandag wordt van ze ven uur 's morgens tot acht uur 's avonds op de Seine een Ba- teaubus-dienst onderhouden. Iedereen mag inschepen, ook de vreemdeling, de kapiteins kijken niet zo nauw. En ze zijn ook niet te beroerd de passa giers („Links ziet u het Louvre en in de verte de Notre Dame") tekst en uitleg te geven in Frans en Engels. Aan de oever geldt wel: achteraan aansluiten in de rij, die overal knap lang is. Nog meer om rekening mee te houden: vol is vol en het bootje komt niet altijd zo. „Er kan helaas niet helemaal op de klok worden gevaren", aldus de gendarme die namens de ge meente Parijs de Bateauservice begeleidt en kanaliseert. „De ene keer is de wachttijd twintig minuten, de andere keer drie kwartier. Toegegeven: het is niet ideaal, maar niemand hoeft er een franc voor te betalen. En laat alle wachtenden bedenken dat er tot afgelopen maandag in Parijs helemaal geen middel van transport was." Desgevraagd verzekerde de gendarme dat Chirac en Juppé, mochten ze onverhoopt willen, ook mee mogen varen. Gratuit. Pagina 2: 'Frankrijk is aan het wegkwijnen'. Pagina 7: Betogingen gaan door ondanks kou. P Extra winkelplezier bij Intratuin! Want wij zijn tot en met vrijdag 15 december elke dag van 9.00 tot 21.00 uur geopend behalve op zaterdag. Bovendien zijn we zondag 10 december geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Veel winkelplezier! voorschoten ^jirfrrrtuiTl Leidseweg 518 U.J.J.1 Mj» tel. 071 -5322203 OOO at-2* t* 'Ideologische prietpraat en spandoektaai1 den haag anp TEL: 071 - 5899356 De regeringsfracties zijn elkaar gisteren bij de behandeling van de begroting sociale zaken in de Kamer in de haren gevlogen over de hoogte en duur van de sociale uitkeringen en de werk gelegenheid. PvdA-kamerlid Adelmund verweet haar colle ga's van WD en D66 ideologi sche prietpraat. WD'er Van Hoof sloeg terug door Adel mund van demagogie en span doektaai te betichten. Aanleiding was de nota van minister Melkert (sociale zaken) over versoepeling van de ar beidsmarkt. Maar ook over de hoogte van het minimumloom en de toekomst van de sociale zekerheid werd geruziet. Adel mund waarschuwde de WD zelfs dat „het over en uit is" met de coalitie als de liberalen hoogte en duur van de uitkerin gen zouden willen aantasten. Daarop hoonde Van Hoof: „Ik sta hier met knikkende knieën." In de nota 'Flexibliteit en Ze kerheid' doet PvdA-minister van sociale zaken Melkert voor stellen om de rechtsbescher ming van werknemers met een vaste baan wat aan banden te leggen. Verder wil hij de positie van tijdelijk personeel verster ken. Volgens WD en D66 staat dat laatste het doel van flexibili sering, meer mensen aan het werk, in de weg. „Meer regels werken averechts", aldus D66- kamerlid Bakker. HET WOORD IS AAN Rosemonde Gérard Want, zie je, elke dag hou ik meer van je. Vandaag meer dan gisteren en heel wat minder dan morgen. weersverwachting minder koud y 272* J-/2' -r/ 2« 20% 10% 10% 10% 30% 30% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad24 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport25,27 Strips Uitgaan .20 Vandaag een kortingsbon voor vertellingen uit de Rus sische steengroeven waar onder 'Uit het malachieten kistje' in het Verteltheater 't Voorkamertje in Leiden Colombiaanse drugbende aangehouden DEN HAAG ANP De politie van Den Haag heeft dinsdag vierhonderd kilo cocaï ne onderschept en een aantal leden van een Colombiaanse criminele organisatie aange houden. In totaal zijn negentien verdachten aangehouden. De politie verdenkt hen ook van de invoer van ruim 9.000 kilo mari huana in 1994. i )al is vanmoi gen bekendgemaakt. Dertien verdachten zijn in verzekering gesteld. Tien heb ben de Colombiaanse nationali teit, twee de Nederlandse en één de Spaanse. De verdachten, variërend in leeftijd van 18 tot 55 jaar, worden morgen voorge leid aan de rechtercommisaris en de officier van jusititic. Het kernteam Haaglanden is vijftien maanden met het onderzoek bezig geweest. Adelmund noemde de nota van de minister daarentegen een knap en evenwichtig werk stuk. WD'er Van I looi hield een pleidooi voor verlaging van het minimumloon om meer men sen aan de slag te krijgen. Werk nemers die door een lagere be loning onder het sociaal mini mum zouden zakken, zouden een aanvullende uitkering moe ten krijgen. De som van loon en uitkering moet net iets boven het bijstandsniveau uitkomen. Dat voorstel werd door alle an dere fracties afgewezen. AUTO IIOME MAZDA 626 LET OP OPEN BRIEF pagina 26 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. nu een proefabonnement. Ja, dat ls goed nieuws. Dus I Naam: Nr. bank/giro: Handtekening: Leidsch Dagblad, Abon r 10050,2300 VB Leider OF BEL 071-5 12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1