Wedde wordt ontmoetingsplaats 'Kistenfabriek' vertrekt uit Voorschoten rn Vier meervoudig gehandicapten Jaar gewone wijk - 1 1 Expositie over de gans in Koetshuis ïrrnr Regio Leiden/Rijn Veenstreek k Ter Aar: half maart toeristenbelasting AAANDAG 4 DECEMBER 1995 Vals bankbiljet ftlphen aan den run Dankzij oplettendheid van personeel van y^en winkel in De Aarhof in Alphen is vrijdagmiddag een 32-jari- ge vrouw betrapt die met een vals bankbiljet wilde betalen. De Mphense werd door de politie aangehouden en ingesloten, nj ai '^Portemonnee ontvreemd iilphen aan den run» Uit een woning aan de Van Lennepstraat "in Alphen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een tas en een 'Pportemonnee met geld gestolen. De daders hebben een raam ^Opengebroken om in de woning te komen. Inbreker aangehouden De politie heeft gisteren een 15-jarige Nieuwkoper die wordt verdacht van inbraken in een huis aan Boomkamp in zijn woonplaats. In een periode tussen 15 ok en afgelopen zaterdag sloeg de jongen diverse keren zijn 'ilag. Telkens werd een klein geldbedrag ontvreemd. Doordat de zijn jeugdige plaatsgenoot verdacht, werd hij door de politie aan de tand gevoeld en vervolgens ingerekend. Diefstal uit auto's hIlphen aan den run» Autokrakers hebben het afgelopen weekein- 1 in Alphen op tien plaatsen hun slag geslagen. De inbraken dVerden gepleegd in De Hoom, Krammer, Lupinesingel, Castor- itraat, Havixhorst, Wulverhorst, Binkhorst en Geellaan. je uwe woonvorm Nieuw Buitenzorg derdorp. judy nihof meervoudig gehandicapte van Nieuw Buitenzorg Leiderdorp gaan in een ge- ■A)ne woonwijk wonen. De "phting Philadelphia, eigena- 3 jse van Nieuw Buitenzorg, wil me appartementen op de be- #ne grond huren in een nieuw bouwproject aan de Splinter- gin. De bedoeling is om erva- 3 jg op te doen met kleinschalig *nen. In de gezondheidszorg wordt steeds meer naar gestreefd meervoudig gehandicapten zo klein mogelijke groepen te wonen in 'normale' hui- om de gezinssituatie zoveel >gelijk te benaderen. Het idee Philadelphia was enige tijd eden dan ook om Nieuw jtenzorg in zijn geheel te la- i verhuizen naar woningen in Leiderdorpse nieuwbouw- .|k Leyhof. Philadelphia heeft krover nog steeds geen be- ising genomen. Volgens C. ivenkamp, voorzitter van de ld van bestuur, worden mo- mteel meer mogelijkheden derzocht. Wel staat vast dat •iets met het tehuis aan het Q^abethhof gaat gebeuren, o^et tehuis is te klein voor het ontal jongens en meisjes, bij %ar 45, dat er woont. De om- otjndigheden zijn veranderd ojds het pand werd gebouwd. tie apparatuur die nodig is om otikinderen met al hun beper- °\gen te laten functioneren, emt steeds meer ruimte in", lus Hovenkamp. CHEf HENNY VAN EGMOND.071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.071 -5356429 Zwembad investeert miljoen in verbeteringen Zwembad 't Wedde in investeert de komende jaren bijna een miljoen gulden om het bad aantrekkelijker te maken. Sportfondsen Voorschoten - de exploitant van het zwem bad - denkt daarbij aan kruidenbaden, whirlpool, extra instructiebad, nieuwe zonnehemels, een betere fietsen stalling en vloerverwarming in de kleedkamers. voorschoten frank buurman Met deze voorzieningen denkt 't Wedde zijn bezoekers te kun nen vasthouden. De exploitant bekijkt ook of er bij het bad een Geldbox bij supermarkt gestolen voorschoten Enkele duizenden guldens plus een aantal cheques was de in houd van een geldbox die afge lopen vrijdagavond is gestolen bij een supermarkt aan de Voorschotense Schoolstraat. De box stond naast één van de kas sa's. Bij het sluiten van de win kel bleek het geld verdwenen. Een van de mogelijkheden is volgens Hovenkamp om Nieuw Buitenzorg te verbouwen. Ont werper Jan des Bouvrie heeft sa men met een architect al iets op papier gezet om het tehuis, dat nu nog gewoon uit afdelingen bestaat, om te bouwen in ge schakelde bungalows. Daarbij blijft er wel een aantal gemeen schappelijke voorzieningen. De bedoeling is dat er dan nog on geveer. dertig kinderen wonen, in plaats van de huidige 45. ;,Voor de andere kinderen moe ten er dan elders oplossingen worden gevonden Welke mogelijkheid Philadel phia uiteindelijk kiest, het gaat er volgens Hovenkamp om dat de ouders zich erin kunnen vin den. Uit gesprekken met hen is gebleken dat velen niet zitten te springen om veranderingen. ,,De ouders zijn over het alge meen tevreden over Nieuw Bui tenzorg. Het is eenperfecte voorziening die hoog aange schreven staat. Veel ouders vra gen zich af of het wel beter wordt als het kleinschaliger wordt." Prettiger Ook Hovenkamp ziet niet alleen maar voordelen in kleinschalig heid. ,,Je kunt niet zeggen: dit is het model voor iédereen. Ik ken een jongen die in een kleinere voor ziening is gaan wonen en die zich een beetje eenzaam voelt. Hij voelde zich prettiger in een wat groter gezinsvervangend te huis." Stadskantoor Alphen langer open alphen aan den rijn» Verschillende balies van het Alpheuse Stadskantoor krij gen vanaf 1 januari ruimere openingstijden. Burgerzaken en de algemene balies zijn vanaf volgend jaar van half negen tot half één geopend. Nu is dat nog van negen tot twaalf. Het informatiecen trum gaat een half uurtje eer der open en is voortaan van half negen tot vijf open. Ook sociale zaken begint een half uurtje eerder, waardoor de ambtenaren van deze afde ling in het nieuwe jaar van half negen tot half elf be schikbaar zijn. Bij het streekarchief wordt de pauze tussen de middag opgehe ven, waardoor de archieven doorlopend van negen tot vijf bereikbaar zijn. Sieraden gestolen voorschoten Uit een woning aan de Willem Barentszlaan in Voorschoten zijn afgelopen zaterdag een vi deorecorder en sieraden mee genomen. De dieven kwamen binnen door een raam aan de achterzijde te forceren. sporthal kan worden gebouwd. Financieel gezien gaat het weer goed met het zwembad. De aanloopverliezen zijn weg gewerkt. Sportfondsen zal een nieuw contract met de gemeen te afsluiten voor de periode 1996-2000 waarin een gemeen telijke bijdrage is opgenomen van 255.000 gulden per jaar. Voor onderhoud en verbeterin gen van het zwembad is vol doende kapitaal beschikbaar. Het gunstige bedrijfsresultaat van 't Wedde is het gevolg van stijgende bezoekersaantallen. In 1994 kwamen er meer dan 107.000 recreatieve zwemmers en meer dan 95.000 instructie zwemmers. De zwembaddirectie richt zich de komende jaren met na me op de zwemmers tot 14 jaar en de zwemmers boven de 30 jaar. De leeftijdsgroep daartus sen heeft minder belangstelling voor het zwembad. Voor de be zoekers moet er een gevarieerd programma komen. De kleed- voorzieningen moeten ruimer en luxueuzer worden. Met sfeerverlichting en de aanleg van 'pleintjes' moet de gezellig heid worden bevorderd. Het zwembad moet meer een ont moetingsplaats worden. De directie wil nieuwe facili teiten ontwikkelen die bij ande re zwembaden in de buurt wei nig of niet aanwezig zijn. Verder dient de recreatieve zwemmer bijna altijd terecht te kunnen. Gezinnen en senioren staan centraal. De klantvriendelijk heid moet worden verbeterd. In de begroting 1996 wordt uitgegaan van 20Ü.000 bezoe kers. De tarieven worden ge middeld met 4 procent ver hoogd. v Ganzen, ganzen en nog eens ganzen. De vogels zijn te zien in het Koetshuis in de Leidse Hout. FOTO HENK BOUWMAN leiden caroline buddingh' Elk jaar komen meer dan zeshonderddui zend ganzen in ons land overwin teren, waarvan een groot deel in de omgeving van Leiden, aangezien hier veel waterrijke ge bieden zijn. Bovendien heeft iedere Leide- naar op de Witte Singel wel eens moeten stoppen voor een groep ganzen die met luid gegak de weg overstak. De komende maan den is er elke zondagmiddag in het Koets huis in de Leidse Hout een tentoonstelling over ganzen te bewonderen. „Iedereen kent de gans wel, maar toch is er weinig bekend over dit diersoort", vertelt Anneke Lauwe Kooijmans, samenstelster van de expositie. Om die reden wordt ge toond in welke gebieden ganzen broeden en in welke landen zij overwinteren. In Ne derland strijken onder meer de brandgans, de rotgans en de kleine rietgans in de win termaanden neer. Soms, als in hun broed gebied de winter snel is ingevallen, hebben ze hun jongen moeten achterlaten. Het wordt dan te koud en moéten ze echt weg, terwijl hun kroost nog te jong was om te kunnen vliegen. „Dat is echt sneu. Het is voor vogelaars elke jaar weer spannend hoeveel jongen er zijn meegekomen." Een aantal soorten ganzen is beschermd, maar op andere mag worden gejaagd. „Ganzen zijn geliefd bij de jagers, vooral omdat er ganzenpaté en andere gerechten van kunnen worden gemaakt", aldus Lauwe Kooijmans. Maar omdat de afgelopen jaren met name in Europa afspraken zijn ge maakt over op welke ganzen mag worden gejaagd en hoeveel er mogen worden afge schoten, wordt volgens de samenstelster de gans niet echt bedreigd. Anders geldt voor China en Siberië, waar ook grote grqepen ganzen neerstrijken, maar waar sterk op de ze beesten wordt gejaagd. In Nederland hebben de ganzen in het verleden overlast bezorgd aan de boeren. Ze aten het gras op de akkers op. Tot een aantal jaren geleden verjoegen de landbou- wers massaal deze beesten. Het probleem was dat de ganzen vervolgens op de vlucht sloegen en uit hun ritme raakten, waardoor de broedtijd in gevaar kwam. Tegenwoordig heeft de Vereniging Natuurmonumenten speciale natuurgebieden voor ganzen inge richt. Als boeren ze wegjagen, zijn ze in de buurt op een andere plek wel welkom. Bo vendien geeft het ministerie van landbouw subsidie als de boeren de ganzen hun gang laten gaan. „We moejen ons toch als gast heren opstellen. We zijn het als mens ver plicht de gans hier een góede tijd te bezor gen, anders verstoren we een onderdeel van het ecosysteem", legt Lauwe Kooijmans uit. Tijdens de tentoonstelling is te zien hoe vroeger met de ganzen werd omgegaan, kan via een telefoon worden geluisterd naar ganzengeluidcn en kan men testen hoe hij of zij de velschillende soorten kan onder scheiden. Alphenaar wil Ecolonia-zuil zelf renoveren alphen aan den run eric de jager Een bewoner van het Al pheuse Ecolonia heeft zich het lol aangetrokken van de herinneringszuil in de milieuwijk. De door Konin gin Beatrix aangeboden zuil is er slecht aan toe. M. Re genboog is na het vertrek van liet Informatiecentrum een informatiepunt in zijn eigen woning begonnen. Ook geeft hij rondleidingen voor geïn teresseerde bezoekers. Re genboog wil de zuil behou den voor de wijk. Bij de opening van Ecolo nia twee jaar geleden, ont hulde Koningin Beatrix de houten zuil. Een bronzen plaatje herinnert nog aan het bezoek van Hare Majesteit. Het twee meter hoge hout werk heeft niet alleen een de coratieve functie, maar geeft ook informatie over de wijk. En geheel in stijl met de doelstellingen van Ecolonia is de zuil vervaardigd van Eu ropees hardhout, Robinia pseudo acacia. „Vooral daar om wil ik de herinneringszuil opknappen", legt M. Regen boog uit. „Het is een goed voorbeeld van duurzaam ge bruik van Robinia. I let in Eu ropa gekweekte hardhout kan tropisch hardhout ver vangen. De zuil is gewoon een aanwinst voor Ecolonia." De laklaag van de zuil is echter aangetast. De paal stond langs een route waar veel honden werden uitgela ten, die kennelijk gretig ge bruik hebben gemaakt van de paal. „Dat ziet er lelijk uit. De gemeente wist niet wat ze met de zuil aanmoest. 'Breng hem maar hier. Ik knap hem wel op', heb ik toen gezegd", aldus Regenboog. Bij zijn in formatieve rondleidingen door de wijk kan de zuil ook goed dienst doen. Zodra de buurtbewoner de fondsen heeft gevonden om de herinneringszuil te renoveren, gaat hij aan de slag. Wanneer het milieu vriendelijke kunstwerk weer in oude glorie is hersteld, zal Regenboog met de gemeente overleggen waar de zuil komt te staan. „In ieder geval in Ecolonia, dat lijfi me in gisch", vindt Regenboog. Voorschoten koopt alarminstallaties voorschoten De gemeente Voorschoten in vesteert ruim 60.000 gulden in alarminstallaties. Het gaat om alarmsystemen voor het ge meentehuis, het Ambachts- en Baljuwhuis en negen scholen. De huidige installaties zijn aan vervanging toe. In het gemeen tehuis staan drie alarminstalla ties die door een enkele moder ne centrale wordt vervangen. plus °4Technisch onderhoud Coördinatie van ex- en interne verhuizing mJOplevenngswerkzaamheden ^Schoonmaakwerbaamheden fendrik Andriessenlaan 25 1343 LL Oegstgeest el. 071-5172955 ïssese utomobilist chopt belager ide wetering/lisse n 52-jarige Lissenaar heeft 'idagavond een man die ld van hem wilde hebben iggejaagd. De rover sprong de Burgemeester eklaan in Oude Wetering or de auto van de Lisse- 5. ar, zodat hij moest stop- n. De Bollenstreker draai- het raampje van de auto en en vroeg wat er aan de nd was. De rover gaf de eIfstuurder een klap in zijn zicht en wilde geld heb- n. Daarop stapte de Lisse- ar uit en schopte zijn bela- r zodanig dat hij ijlings rdween. voorschoten rudolf kleun Er werken nog 22 mensen in een kantoor waar plek is voor drie keer zoveel personeelsle den. Kisten of pallets.worden er al drie jaar niet meer gemaakt. Het dichtstbijzijnde produktie- bedrijf staat in Heinenoord. Van PKF Steijn, beter bekend als 'de kistenfabriek', is in Voorschoten niet veel meer over dan een rij ke geschiedenis. De kans is groot dat volgend jaar zelfs dat er niet meer is. Het bedrijf staat te koop. De eigenaar, het papiercon cern KNP BT verwacht binnen enkele maanden tot zaken te komen met een nieuwe eige naar. Die zal naar verwachting kort na de overdracht het hoofdkantoor van Voorschoten naar Heinenoord verplaatsen. De huidige directeur A. Haak gaat er vanuit dat die verhuizing in 1996 haar beslag wel zal vin den. De verhuizing heeft puur praktische redenen. Directeur Haak, als interim-manager aan gesteld bij PKF Steijn, bena drukt dat het helemaal niet slecht gaat met de onderne ming. „Integendeel. Er is de af gelopen jaren flink gereorgani seerd. Sinds 1992 is het perso neelsbestand gehalveerd, van 600 tot 300 man. Er zijn nu nog drie produktievestigingen over, in Venlo, Heinenoord en Eeklo (België). Het is logisch om het hoofdkantoor bij een van die vestigingen onder te brengen. Een apart hoofdkantoor in Voorschoten heeft praktische nadelen. Het personeel weet al lang dat we dat willen verplaat sen en houdt daar rekening mee." Haak verzekert dat die ver- De kistenfabriek toen hij nog vol in bedrijf was. De 22 banen op kantoor dreigen nu ook te verdwijnen. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS plaatsing geen banen kost. „Er valt niet veel meer te snijden in dit bedrijf. Een hoofdkantoor met 22 personeelsleden is niet overdreven groot." De verplaat sing naar Heinenoord zal vol gens Haak op niet veel prakti sche problemen stuiten. Som mige personeelsleden wonen al in die omgeving. Bovendien is de afstand te bereizen. De voorbereidingen voor de verhuizing van het kantoor zijn al enige tijd gaande. De feitelij ke uitvoering laat KNP BT ech ter over aan een nieuwe eige naar. Het papierconcern liet een half jaar geleden blijken van het bedrijf af te willen. Inmiddels wordt onderhandeld met ver schillende gegadigden. Namen noemt Haak niet. Wel Iaat hij blijken dat het niet gaat om de grootste concurrent, de Hal- bertsma Holding uit Grouw. „Dat zou ook slecht zijn, dan krijg je een soort monopolie-si tuatie, dat kan zich tegen je ke ren." Haak verwacht dat begin volgend jaar duidelijk is wie de kisten- en palletfabriek over neemt. Het papierconcern kocht het Voorschotense bedrijf in 1991 van de gebroeders Steijn. Tege lijk verwierf het de Poeldijkse Kisten Fabriek (PKF). Het idee achter die overnames was dat kisten als fruitverpakking zou den wijken voor papier en kar ton. KNP BT zou zo een entree op een nieuwe markt verwer ven. Het concern voegde de nieuwe aanwinsten samen in PKF Steijn en ging reorganise ren. In juli 1992 sloot het fa- brieksgedeelte in Voorschoten zijn poorten. Eloewel de produktie van kis ten bij PKF Steijn is teruggelo pen van van 55 tot 18 miljoen per jaar - nog altijd goed voor een omzet van 100 miljoen gul den en een marktaandeel van 20 procent - ziet het er nog niet naar uit dat het hout massaal door papier wordt vervangen. Haak: „Er worden natuurlijk veel minder kisten gebruikt, maar dat gaat veel minder hard dan verwacht. Het is zelfs de vraag of de kisten ooit verdwij nen. Hoe de markt zich ontwik kelt is vooral afhankelijk van de toekomst van de tuinbouw in Nederland." Haak geeft nadruk kelijk aan dat het bedrijf een goede marktpositie in Neder land heeft en dat de produktivi- teit hoog ligt. „Het is opmerke lijk dat na alle reorganisaties het personeel zo gemotiveerd de draad heeft opgepakt." Bestuurder Cees Bos van de Bouw- en Houtbond FNV be vestigt in grote lijnen het ver haal van directeur Haak. Hij verwacht evenmin dat de vér- huizing ten koste zal gaan van banen. „Maar als er mensen af haken, geldt nog steeds het so ciaal plan dat is opgesteld ten tijde van de reorganisatie." Bos maakt zich daarentegen meer zorgen over de overname. „Het is nog ongewis wie de koper is. Er is net efen herstructurering achter de rug, waar veel is inge stoken, ook door de werkne mers. Het bedrijf gaat weer de goede kant op. Wij willen van de koper hoe dan ook garanties voor het personeel." Dronken automobilist uit Leiden veroorzaakt ongeluk in Stompvvijk Een 26-jarige Leidse automobilist heeft vrijdagavond op de Mid delweg jn.Stompwijk een ongeluk veroorzaakt. De man, die te veel had gedronken, haalde een 23-jarige plaatsgenote iri toen hij een tegenligger opmerkte. I lij week snel terug naar de eigen weghelft, waarbij hij tegen de wagen van de Leidse botste. De vrouw raakte met haar voertuig van de weg en belandde via een boom half in de sloot. De veroorzaker van het ongeluk, die met zijn manoeuvre een inhaalverbod negeerde, raakte eveneens van de weg. Uit een blaastest bleek dat hij te veel had gedron ken. De politie vorderde zijn rijbewijs in en legde de man een rij verbod op van zes uur. Toeristen dié Ter Aar bezoeken, moeten met ingang van half maart toeristenbelasting beta len. Het bedrag komt neer op* 1,50 per nacht. De enige over nachtingsmogelijkheden die loeristen hebben, zijn die op een van de vier campings. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de cam pinghouders akkoord met de nieuwe regeling. „Ze hoeven nu geen leges meer te betalen", legt hij uit. „De hoogte van de leges komt ongeveer overeen met de hoogte van de.toeristen belasting." Omdat Ter Aar geen leges meer ontvangt, brengt de belas ting volgens hem geen extra geld in het laatje van de ge rneente. Voordal de toeristen belasting definitief doorgaat, moeten de raad en.de provincie hun fiat geven. De raadscom missie financiën ging deze week akkoord. Wat bezielt de boeren? Aandacht voor de problemen in de agrarische sector MAANDAG T/M VRIJDAG Nederland 3 7 30-9.00 u Ontbijt TV MAANDAG T/M VRIJDAG Radio 2 12.00-14.00 u Tijd voor twee

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9