VVD tegen hoorzitting Dutchbat Onze Top 10 van deze week. Serieverkrachter laat opnieuw toe PvdA tegen eigen bijdrage huisarts Binnenland Koopzondag in Amsterdam Kabinet blijft worstelen met rechten flexi-werkers Moordenaar G.J. Heijn eerder naar TBS-kliniek Wietkwekers halen hun mensen bij het uitzendbureau O O 0 0 0 1.25 3.99 2.49 .4,75 1.29 2.99 2.99 Jr8r 1.49 Topple week van ro to gpd roland de bruin MAANDAG 4 DECEMBER 1995 anp Algemeen Nederlands persbureau gpd Cdassddeeide Peis Dleni Lekkende rechercheur 'weggetreiterd' Amsterdam Jan van Daalen, de Amsterdamse rechercheur en i schrijver van een geruchtmakend boek over corruptie bij de hoofdstedelijke politie, heeft ontslag genomen. Een woordvoer der van het Amsterdamse korps heeft dat bevestigd. De recher- jcheur moest afgelopen maart van de ambtenarenrechter weer in jdienst worden genomen nadat hij eerst was geschorst en daarna ontslagen. Directe aanleiding was zijn boek Sans Racune uit 1991waarin hij corruptiezaken bij het korps beschrijft, onder meer bij het bureau Warmoestraat. Later bleek dat vrijwel alles in het boek klopte. Van Daalen zegt dat hij is weggetreiterd. Nederlander dood bij crash Autobahn kerpen Bij een verkeersongeval op de snelweg tussen Aken en Keulen is gisteravond een 20-jarige Nederlandse soldaat uit Heerlen omgekomen. Bij.de frontale botsing tussen twee auto's werden behalve de Nederlander nog vier mensen gedood. Een 4-jarig meisje overleefde de klap. De vier andere slachtoffers, twee mannen en twee vrouwen, waren Russische immigranten. Het kind zat bij hen in de auto. Ter hoogte van de stad Kerpen raakte hun voertuig door nog onbekende oorzaak aan het slin geren, klapte over de middenberm en botste frontaal tegen de auto van de jonge soldaat. 'Geen belasting gemeente minima' rotterdam De sociale dienst in Rotterdam wil vanaf volgend jaar alle gemeentelijke belastingen kwijtschelden. Rot terdam loopt daarmee vooruit op de armoedenota van het kabi net, die de kwijtschelding pas vanaf 1997 in fases wil doorvoe ren. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over de ver vroegde kwijtschelding van bijvoorbeeld hondenbelasting, riool belasting en onroerend-zaakbelasting. Het gaat om ongeveer 400 gulden per jaar per huishouden. Van Thijn steunt Dijkstal Hilversum Oud-minister van binnenlandse zaken en ex-burge meester Van Thijn vindt het 'ontzettend goed' dat zijn opvolger Dijkstal een openbare discussie over de Grondwet en de bepa ling over vrijheid van onderwijs daarin heeft aangezwengeld. De PvdA'er vindt de tekst van de Grondwet zo verouderd, dat veel bestuurders op lokaal niveau er niet goed mee uit de voeten kunnen, zei hij gisteren voor de radio. Dode bij schietpartij Terneuzen terneuzen Bij een schietpartij in het centrum van Terneuzen is gisteravond zeker één dode gevallen. Twee personen raakten zwaargewond en zijn naar ziekenhuizen in Terneuzen en Gent overgebracht. Omstreeks tien uur meldden omwonenden enkele schoten te hebben gehoord in een woning. Toen de politie arri veerde, trof zij drie personen aan in de bovenwoning van het pand. Eén van hen, een man van wie de identiteit nog niet is vastgesteld, bleek reeds overleden. ndolder gpd Weisglas vindt antwoorden Voorhoeve voldoende De WD werkt niet langer mee aan een hoorzitting over Srebrenica. Vorige week liet de partij nog weten het CDA en Groen Links de ruimte voor een hoorzitting te geven om de indruk weg te nemen het kabinet over Srebrenica iets te verbergen heeft. Gisteren liet WD-kamerlid Weis glas echter weten dat de antwoorden van WD-minister Voorhoeve op de vele kamervragen over het Srebrenica- rapport voor de liberalen voldoende zijn om het dossier te sluiten. den haag anp tussen de staven in Sarajevo, Tuzla en Zagreb was rommelig Voorhoeves beantwoording gaf en ook de contacten met Dut- vorige week een beeld van een chbat lieten te wensen over. De chaotisch functionerende Vere- constante spraakverwarring had nigde Naties tijdens de Srebre- onder meer tot gevolg dat de nica-crisis. De communicatie VN pas tot het geven van overigens beperkte lucht steun aan de Nederlanders in Srebrenica bereid waren toen de moslim-enclave al bijna in Bosnisch-Servische handen was. Bovendien verwachtte Dutchbat massale luchtaanval len in plaats van luchtsteun van vier toestellen. De Kamer dreigde de afgelo pen weken met een hoorzitting om zodoende meer inzicht in het VN-functioneren te krijgen. In dat verband zouden drie ho ge Nederlandse VN-officieren moeten worden gehoord, te we ten generaal Nicolai (VN-Sara jevo), kolonel Brantz (VN-Tuzla) en kolonel De Jonge (VN-Za- greb). De WD lijkt nu een hoor zitting te willen dwarsbomen. Weisglas verklaarde dat de har dere WD-opstelling het resul taat is van nader overleg met defensiespecialist Blaauw en vice-fractievoorzitter Korthals, die tevens voorzitter is van de vaste kamercommissie voor de fensie. De kamercommissie neemt morgen een besluit over de hoorzitting, maar Weisglas kondigde aan het desnoods in de commissie op een stemming te willen laten aankomen om een dergelijke sessie tegen te houden. Coalitiegenoot D66 vraagt zich af of het na de WD-koers- wijziging wel verstandig is een hoorzitting door te drukken. Defensicwoordvoerder Hoeke- ma zegt nog wel enige vragen te hebben die hij duidelijker be antwoord wil zien. „Maar als er oorlog over dnstaat, kun je je af vragen of een hoorzitting het doel wel dient." PvdA'er Valk zei een hoorzitting niet uit te sluiten 'maar dat betekent niet dat zij er dan ook komt.' Het CDA is ronduit teleurge steld over de koerswijziging van de VVD. „Je krijgt bijna de in druk dat ze op deze wijze mi nister Voorhoeve in bescher ming willen nemen", aldus ka merlid De Hoop Scheffer. Hij heeft echter goede hoop dat D66 en PvdA toch tot een hoor zitting zullen besluiten. „Beide partijen hebben zeer ernstige kritiek geuit op het functione ren van de VN-bevelslijn. En wat de PvdA betreft was fractie voorzitter Wallage de eerste die pleitte voor een parlementair onderzoek." Wallage was zon dag niet .voor commentaar be reikbaar. De PvdA-voorman stelde echter afgelopen zomer eveneens dat Voorhoeve uitge breid de kans moest krijgen zijn kant van het verhaal te vertel len. Utrechtse serieverkrachter eeft de afgelopen week twee aal toegeslagen. Naar nu pas ekend is geworden probeerde vorige week maandag in isch en Duin een vrouw te 'rkrachten en afgelopen vrij- igavond in Den Dolder. De re- ïerche is de man, die van au- istus tot oktober in de regio trecht vijf vrouwen verkracht en er zeven aanrandde, nog tijd niet op het spoor. In Bosch en Duin wist het achtoffer erger te voorkomen or te schreeuwen en haar be- ;er een harde klap in zijn ge- :ht te geven, waardoor deze de vlucht sloeg. Bij de twee poging tot aanranding nam aanrander de benen toen de ouw begon te gillen. Het lijdt lor het onderzoeksteam van politie geen twijfel dat het er ging om de inmiddels he chte serieverkrachter. Beide ouwen konden tot in detail in signalement 'geven dat vol- overeen kwam met de per- lonsgegevens van de gezochte an. Alleen droeg hij ditmaal ■n muts en had hij een sjaal lor zijn mond. De eerste nieuwe poging was vorige week maandag. Om streeks zeven uur 's avonds werd een 28-jarige vrouw in Bosch en Duin door de man, die haar fietsend van achteren benaderde, bij haar schouder gepakt en gedwongen te stop pen. De vrouw reageerde bui tengewoon alert door haar bela ger in het gezicht te stompen. Het tweede voorval is van af gelopen vrijdag. Het tijdstip: half zes in de avond. Deze keer werd een 19-jarige vrouw in Den Dolder vastgegrepen door een man die naast haar kwam fietsen. Hij dwong haar te stop pen en hem te volgen naar het dichtbijgelegen struikgewas. Deze vrouw voorkwam een mis drijf door zo hard zij kon om hulp te schreeuwen. Daarop nam de dader de benen. Amsterdam Een grote menigte kooplustigen verdringt zich voor de winkels in het centrum van Amsterdam. In de hoofdstad zijn de winkels in het centrum al langer op zondag open en met nog twee nachtjes slapen voor het heerlijk avondje in het vooruitzicht togen velen naar de win kels. De zondagsopening blijkt overigens ten koste te gaan van de winkels elders in de hoofstad, die op.de zaterdag aanzienlijk minder verko pen dan vroeger omdat hun klanten zondag 'gezellig' naar het centrum gaan voor hun inkopen. foto anp paul van weel den haag gpd Oudkerk wil vooral overbodige onderzoeken aanpakken Stichting van de Arbeid moet adviseren tellen hebben. D66 en de WD zijn bang dat door die grotere zekerheid werkgevers juist huiverig worden mensen werk aan te bieden. Door de strijd tussen Melkert en zijn collega's van de andere coalitiepartijen is er weinig meer over van de oorspronkelij ke nota. Het kabinet gaat de Stichting van de Arbeid (een overlegorgaan van werknemers en werkgevers) advies vragen over de positie van flexibele werknemers. De stichting moet zich uitspreken over de proef tijd, de status van kortdurende contracten voor uitzendkrach ten, de betaling van loon aan mensen die langer dan zes maanden uitzendwerk doen en het stelsel van vergunningen voor uitzendbureaus. Het kabinet is het wel eens geworden over uitzendkrachten die langer dan drie maanden voor een bureau werken. Zij kunnen zich straks op een dienstverband beroepen. Daar mee krijgen de tot nu toe rech teloze oproepkrachten wat meer zekerheid. Ook werkne mers die in drie maanden we kelijks of minstens twintig uur per maand hebben gewerkt vooreen werkgever, krijgen ont slagbescherming. De wettelijke proeftijd voor werknemers blijft voorlopig twee maanden. Het kabinet wil de de proeftijd verlengen tot zes maanden, maar door onenig heid tussen PvdA-minister Melkert van sociale zaken en zijn WD- en D66-collega's Zalm en Wijers over de nota 'Flexibiliteit en zekerheid' komt dat er voorlopig niet van. In de nota, die vandaag naar de Tweede Kamer gaat, staat wel dat werkgevers en werkne mers in een CAO af mogen spreken dat de proeftijd maxi maal zes maanden wordt. Melkert stond een wettelijke proeftijd van zes maanden voor ogen de langste in Europa met de mogelijkheid van ver lenging tot een jaar. In ruil daarvoor wilde hij een opzeg termijn van twee weken in de proeftijd en de eis dat een werk gever een eventueel ontslag de gelijk motiveert. Dat ging zijn collega's Zalm van Financiën en Wijers van Economische Zaken te ver. Het kabinet overlegt al bijna drie maanden over de nota. D66 en WD staan lijnrecht tegen over de PvdA. Die wil meer ze kerheid voor flexibele werkne mers, die nu vrijwel niets te ver- den haag gpd De PvdA ziet niets in het plan van minister Borst om zieken fondspatiënten een eigen bij drage te laten betalen voor de huisarts van vijf gulden per con sult. Volgens PvdA-kamerlid Oudkerk is dat voornemen van de minister van volksgezond heid regelrecht in strijd met het regeerakkoord. Oudkerk heeft andere ideeën voor eigen bij- dragen. Wie in het ziekenhuis wordt opgenomen, zou bijvoor beeld zelf moeten meebetalen aan de maaltijden. Minister Borst kreeg van een adviesbureau vorige week de suggestie een eigen bijdrage te vragen aan ziekenfondspatiën ten voor bezoek aan hun huis arts (vijf gulden) en voor zie kenhuisopname (acht gulden per dag). Voor andere zorgvoor zieningen moet er een eigen bijdrage van vijftien procent van de kosten komen. Oudkerk, zelf huisarts en sinds zijn benoeming tot ka merlid nog altijd praktizerend, is op zich niet tegen eigen bij dragen, maar hij wil geen drem pel opwerpen voor het bezoek aan de huisarts. De huisarts krijgt in de plannen van het ka binet een spilfunctie. Hij moet meer dan nu beoordelen of een patiënt moet worden doorver wezen en naar wie. Bij zo'n poortwachtersfunctie horen geen drempels voor de cliënten door een eigen bijdrage. Dat de patiënt zelf zijn eten in het ziekenhuis betaalt, is vol gens de PvdA'er wel goed uit te leggen. De PvdA presenteert vanmiddag een eigen plan om de kosten van de gezondheids zorg te beteugelen. De sociaal democraten zoeken het vooral in het beëindigen van dc huidi ge verspilling. Onderzoeken die medisch niet echt noodzakelijk zijn, zouden niet meer vergoed moeten worden. D66 heeft op voorhand niet veel bezwaren tegen eigen bij dragen. De WD wil eerst af wachten waar het kabinet pre cies voor kiest. In september besloot het kabinet het plan voor een eigen risico in het zie kenfonds van 200 gulden per jaar niet door te voeren en te zoeken naar een andere vorm van eigen risico. den haag. anp Ahold-concern in 1987. De da der zei dat hij geen moeite heeft met I BS-behandeling, maar wel met een langdurige gevangenis straf. Via de minister van justitie lukte het zijn advocaten uitein delijk om die wens in vervulling te laten gaan. Normaal gesproken komt een gedetineerde pas voor TBS in aapmerking als hij tweederde van zijn celstraf heeft uitgeze ten. In dit geval zou dal na ruim dertien jaar zijn. De man heeft acht jaar in de cel gezeten. De moordenaar van Ahold-top man Gerrit Jan Heijn is ver vroegd in een TBS-kliniek ge plaatst. Dat hebben zijn advo caten, de gebroeders Anker uit l.eeuwarden, vandaag bekend gemaakt. Het gerechtshof in Amster dam veroordeelde de lands meerder in 1988 tot twintig jaar celstraf en TBS met dwangver pleging voor de ontvoering van en moord op Gerrit Jan Heijn alsmede het afpersen van het ioogleraar alt over ingerieposter 0ningen gpd :n reclameposter voor lingerie de modeketen Hennes Mauritz is vorige week uit het liversiteitscomplex in Gronin- in verwijderd omdat een vrou- ilijke hoogleraar zich eraan oorde. Professor Wilcox, die ïgels doceert, vond de poster instootgevend en vrouwon- iendelijk. „Het was een hele grote pos- r. Precies op de hoogte van ijn ogen hingen mevrouws Qrsten, die ze zo'n beetje bui- nhaar BH probeerde te druk- in. Het was een schandaal", dus de verbolgen hoogleraar. Wilcox heeft niet alleen moei- met het provocerende karak- r van de poster, ze zet ook aagtekens bij het beleid om in •t complex reclame te maken lor zaken die niets met onder ijs en onderzoek te maken ibben. „Wij zijn geen bushalte winkelcentrum." Sinds een jaar herbergt het liversiteitsgebouw enkele re- amevitrines om wat bij te ver enen om de bezuinigingen in et hoger onderwijs enigszins te itnpenseren. Mevrouw Wilcox at het er overigens niet bij zit- n. De werkgroep vrouwenstu- es, waarvan zij tijdelijk voor- itter s, heeft voorgesteld een ;geling te ontwerpen die aan- eeft welke reclameposters taar mogen hangen. Witlof, 500 gram Salustiana sinaasappelen, voor pers en hand, net 2 kilo Braadworst, c OO 500 gram -5r?5~ 3,25 kilo @®o® AQêê U.yö 01 Hele kip, /i f\ft 01 Bretonse ham, verpakt, per 100 gram 01 Witte- of tarwebolletjes of witte puntjes, verpakt 6 stuks 01 Boterhampasta, hazelnoot crisp (460 gram) of hazelnoot (500 gram) pot 01 Chocoladepasta, melk of puur of duopasta, hazelnoot/wit of choco/banaan, pot 500 gram 01 Geconcentreerde crème soepen, champignon-, kerrie-, asperge- of tomatencrèmesoep, blik 450 ml Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen ®©®4L98" 4.yy den haag cees van der laan NÜ muuci j «i/ -< 01 Goudse licht belegen kaas 48+, vers van t mes, of 7Q/1 vacuüm verpakt kilo /ajU 01 Sinaasappelsap, nn pak 1 liter -L?9~yy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 december a-s. 'Koffieshophouders en wietkwe kers kunnen eindelijk rustig gaan slapen', met die slogan timmert een Haags uitzendbu reau sinds enkele maanden aan de weg in de cannabisbranche. Your Choice van directeur Jelle Koornstra verhuurt personeel aan bedrijven en kwekerijen die formeel krachtens de Opiumwet nog steeds strafbare feiten ple gen, maar wel hun administra tie voor de fiscus en het GAK in orde willen hebben. Het uitzendbureau haakt in op de trend in de cannabisbranche om zichzelf te legaliseren. De grootste angst van koffieshop houders, tüssenhandelaren en wietkwekers is niet zozeer de handel in hasj of marihuana, want de straffen vallen mee en de in beslag genomen voorraad is aftrekbaar. Grote angst heeft men daarentegen voor het kaal plukken door justitie, de fiscus en de bedrijfsverenigingen. On langs kreeg een wietkweker een claim van twee miljoen gulden omdat hij de Opiumwet had overtreden, geen omzet- en loonbelasting had betaald en de sociale-verzekeringswetten aan zijn laars had gelapt. De man ging failliet. Sinds gemeenten het aantal koffieshops vanwege de overlast wil terugbrengèn, is er alleen bestaansrecht voor onderne mers die zich aan de regels hou den. Your Choice zorgt daar voor. „We loodsen je niet alleen veilig door regeltjesland, we le galiseren ook je personeel. Zo maken we er samen een gezon de business van. Dat slaapt wel zo lekker", luidt de advertentie van Koornstra. Koornstra (I) en Langenberg in de Jukebox. Naast gewone horeca-onderne- mingen, huren inmiddels diver se koffieshops personeel in bij Your Choice. Een grote kweker heeft zijn personeel onderge bracht bij het uitzendbureau. „Via contacten in het circuit kwam ik op het idee. Binnen de branche heerst grote onzeker heid over de toekomst. Wil je ondernemer zijn, dan moet je je ook als ondernemer gedragen. Wie dat niet doet, krijgt proble men", vertelt de strak in het pak geklede Koornstra, die ook be lastingadviseur is en verzekerin gen verkoopt. Een van zijn klanten is de I laag- se koffieshophouder Langen berg. Zijn koffieshop Jukebox staat bij de gemeente als een of ficieel verkooppunt geregi streerd. „Dat komt omdat ik me altijd aan de regels en afspraken heb gehouden. Ik zorg ervoor dat er geen overlast is en ik overleg vaak met de wijkagent. De loonadministratie voor mijn personeel heb ik uitbesteed. Via Your Choice is het veel goedko per en voor mij eenvoudiger. De fiscus heeft nooit moeilijk ge daan over mijn bedrijfsactivitei ten. Eén keer heb ik zelfs SD (af korting van softdrugs; opge voerd als belangrijkste inkom stenbron. Wal dit betreft ben ik volstrekt legaal bezig." langenberg selecteert zelf zijn personeel en brengt ze vervol gens bij het uitzendbureau on der. Hij huurt nu vijf parttimers van Koornstra. langenberg be taalt een uurtarief dat enkele guldens lager ligt dan het be drag dat hij zelf aan loon zou uitbetalen. Een koffieshophouder kan altijd een beroep doen op hel ge doogbeleid in Nederland als hij wordt aangepakt, de wietkweker zit in een moeilijker pakket. Zijn activiteit het kweken van stekken en planten is illegaal. Toch heeft de bewuste kweker zijn personeel bij Your Choice ondergebracht. Ook betaalt hij inkomstenbelasting onder de rubriek agrarische inkomsten. „Mocht het tot een inval ko men, dan kunnen ze hem niet pakken op het ontduiken van loon - en inkomstenbelastingen en het zwart betalen van zijn personeel", legt Koornstra uit. Your Choice is niet het enige uitzendbureau dat personeel detacheert bij ondernemingen in de cannabisbranche. In het Limburgse Stein beschikt belas tingconsulent en adviseur An dré Beckers over een drukke praktijk. Onderzijn clientèle be vinden zich kwekers en koffie shophouders 'die netjes willen werken'. De voormalige politie man waarschuwt dat het voeren van een gedegen administratie claims van de overheid kan voorkomen. „Er is een wereld van verschil tussen justitie en de fiscus. Een kweker kan altijd claims verwachten op basis van de plukze-wetgeving. Voor een koffieshophouder ligt het een voudiger. I lij kan een beroep doen op het reguliere gedoog beleid. Zolang hij zijn admini stratie in orde heeft, is er weinig aan de hand." Positief vindt hij de enkele maanden geleden gepubliceer de drugsnota van het kabinet, waarin wordt gesteld dat koffie shophouders belastingplichtig zijn op basis van hun werkelijke inkomsten, de verkoop van soft drugs. „Dat geeft duidelijkheid. De koffieshop wordt eigenlijk gelegaliseerd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3