K Leidsch Dagblad 3 halen, 2 betalen. hauffeurs •lokkeren franse wegen 11 >iana als een moderne Florence Nightingale Leidenaar dodelijk verongelukt ïAlJït* jrsoneel van sociale Jüerkplaatsen staakt Stationsplein is weer voetgangersdomein Pyromaan Ede door fout justitie op vrije voeten BEL: 071-5128030 Pale sherry 887, GOED NIEUWS __^NDAG 4 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 jINNENLAND Buitenland Cultuur en Kunst iSport Wietkweker huurt personeel bij uitzendbureau Artsen ruziën over behandeling Papandreou Paul Dignan te gast in Kunstcentrum Haagweg PSV tegen Sparta al r te veel bezig met ~2J Werder Bremen finses verovert Britse harten met anonieme bezoekjes aan ziekenhuizen ;s Diana sluipt geregeldtegen elf 's avonds haar paleis in Kensington om doodzieke patiënten in twee Lon- ïse ziekenhuizen bemoedigend toe te ïken. Voor dit optreden buiten de re- iere bezoekuren hult ze zich in ano- eme vrije-tijdskleding; een honkbalpet ISjnpleteert haar vermomming als mo- ïe Florence Nightingale, liana werd afgelopen week 'betrapt' )r twee fotografen van het populaire idagsblad News of the World. De prin- liet zich bij die gelegenheid via de stelefoon van een van de fotografen ;rviewen door de royalty-verslaggever het blad. prinses praat vooral met patiënten niet lang meer te leven hebben. Ze uit die gesprekken kracht te putten )r haar eigen leven. „Er zijn honder- meh patiënten die alleen zijn, die hunke- a naar menselijk contact. Ik vind het tveldig hen te helpen", aldus Diana. Volgens de prinses stellen de patiënten ar nachtelijke bezoeken op prijs. „Ik ken ze niet, maar het zijn allemaal men sen die iemand nodig hebben. Sommi gen reageren verrast, anderen herken nen me niet." News of the World heeft onmiddellijk een oproep geplaatst aan patiënten om hun ervaringen met Diana aan het blad prijs te geven. „Natuurlijk betalen we voor de beste, ware verhalen", zo wordt vermeld. De namen van de twee Londen- se ziekenhuizen blijven op Diana's ver zoek geheim. De prinses rijdt er alleen, in haar eigen auto, naar toe voor bezoe ken die vaak drie uur duren. Soms doe ik dit drie keer per week, vertelde ze. Tegen de verslaggever van News of the World, die veertig sigaretten per dag rookt, grapte de 34-jarige prinses: „Mis schien kom ik nog wel eens aan jouw ziekbed te zitten". De beloning van het blad bleef niet uit. Diana's 'hartverove- rende geheime missies' werden onmid dellijk vergeleken met het fanatisme waarmee echtgenoot Charles patrijzen uit de lucht schiet. De voor Diana positieve publiciteit komt kort voor een gesprek tussen pre mier Major en koningin Elizabeth over de toekomst van de prinses. In een ge ruchtmakend TV-interview gaf Diana twee weken geleden haar visie op de mo derne monarchie. In dat interview ver telde ze ook dat ze een goodwill-ambas- sadrice voor Engeland wil worden. Een eerste gesprek tussen Diana en het hof heeft vorige week plaatsgehad. Buckingham Palace geeft er geen bijzon derheden over prijs, behalve dat het in 'vriendschappelijke sfeer' is verlopen. Maar volgens de Sunday Times zijn som mige kabinetsleden gekant tegen een formele benoeming van Diana als am bassadrice. Het is geen geheim dat echt genoot Charles in de top van de Conser vatieve partij een flink aantal vrienden heeft. In de opiniepeilingen verliest de kroonprins het echter dramatisch van Diana. Na het TV-interview ondersteunt 39 procent van de Britten Diana's wens om 'koningin van hun hart' te zijn. Slechts acht procent staat sympathiek tegenover Charles. leiden Een 29-jarige Leidenaar is gistermiddag bij een ongeval op de kruising van de Kiekendiefhorst en de Usselmeerlaan om het leven gekomen. De man reed met zijn auto tegen een boom en overleed ter plaatse. Een 21-jarige vrouwelijke inzittende werd uit de auto geslingerd en raakte zwaar gewond. Vol gens een getuige raakte de bestuurder door een te hoge snelheid de macht over het stuur kwijt. Hij raak te een vluchtheuvel en reed vervolgens tegen een boom. De auto kwam daarna in botsing met een pas serende wagen. De inzittenden van dit voertuig raakten niet gewond. foto hielco kuipers Ies breiden zich steeds verder uit be C J api vrachtwagenchauffeurs hebben vanmorgen we- ge(!igeblokkeerd in Bordeaux en Troyes. In Bordeaux zet- wa<feij in beide richtingen hun wagens dwars over de Iweg. Bij Troyes, ten oosten, van Parijs, blokkeerden Vrachtwagens de grote weg naar Auxerre. jakingen en acties in Frank- )reiden zich steeds verder lehalve bij de spoorwegen in nu ook acties bij 's lands itingen, de douane, de tele- jnunicatiedienst, de ban de ziekenfondsen en de dweer. De meeste lagere len zijn ook dicht na een ep tot actie aan het onder lid personeel. jrgen gaan Parijse taxi- ffeurs in staking en volgen 5 bij de autofabrieken van Twee grote vakbonds- (FO en CGT) hebben tot grote betogin- Donderdag legt het perso- llvan de luchtvaartmaat- llpijen Air France en Air In- ™Jt werk neer. Ihd de Franse hoofdstad stonden vanmorgen door de staking bij het openbaar ver voer opnieuw kilometerslange files. De spoorwegen staken voor de elfde dag achtereen; tram en metro voor de zevende. De meeste mensen probeerden vanmorgen toch met hun auto naar hun werk te komen. Het leidde tot 560 kilomete'r file, een record. Om kwart over zeven was in Parijs geen officiële par keerplaats meer te vinden. Voor de 25 kilometer per auto van Mame-la-Vallée naar Parijs stond rond acht uur een reistijd van vier uur. De Franse regering kondigde dit weekeinde aan vanaf van middag gevorderde bussen in te zullen zetten. Dit systeem moet morgen volledig draaien. Het is de bedoeling dat 1.700 bussen 's ochtends en 's avonds ongeveer 100.000 forensen uit de voorste den naar en van Parijs vervoe- Actievoerende werknemers van het energiebedrijf in Brest bezetten zaterdag een distributiestation in die plaats. Normaal reizen zeker vertrouwen in Juppé, zo blijkt ten van de regerende centrum- ren. Normaal reizen 800.000 mensen dagelijks per bus of metro naar de Franse hoofdstad. Op de Seine gaan acht grote rondvaartboten mee helpen bij het openbaar vervoer binnen de stad. Uit een opinieonderzoek van het dagblad Le Parisien blijkt dat een meerderheid van de Franse bevolking het eens is met de stakers. Ongeveer twee op de drie Fransen hebben geen uit het onderzoek. Stakende studenten slaagden er gisteren niet in tot overeen stemming te komen met minis ter Bayrou van onderwijs over een financiële injectie voor de universiteiten. De studenten hebben aangekondigd morgen in Parijs opnieuw de straat te zullen opgaan. Bij tussentijdse gemeentelijke verkiezingen hebben kandida- rechtse partijen in drie plaatsen een nederlaag geleden. De bur gemeester van de Normandi- sche badplaats Fecamp noemde de uitslag in zijn gemeente „een waarschuwing" aan het adres van de regering in Parijs in ver band met de voorgenomen be zuinigingen in de sociale zeker heid. President Jacques Chirac van Frankrijk zei zondag in het foto epa philippe hucuen Westafrikaanse Cotonou op een topontmoeting van Franstalige landen dat hij en zijn regering geen andere keus hebben om de staatshuishouding op orde te brengen. De Fransen moeten vertrouwen hebben „om de moeilijke, maar enige juiste weg, af te leggen die de regering uit economische noodzaak is ingeslagen". LA- ad strijd voor nieuwe CAO staking vandaag doorgaan. Er worden 4.000 deelnemers ver wacht aan de manifestatie in de Utrechtse Jaarbeurs. Volgens directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven in Leiden is de organisatiegraad binnen de sociale werkvoorziening laag. „Zo'n vijftien procent van de werknemers is aangesloten bij een bond", zegt hij. „Bij DZB werken 1.100 mensen, waarvan ik vanmorgen een bus vol heb uitgezwaaid. Het was overigens wel een bus vol enthousiaste stakers." Directeur J. Huyers van de SWA voorziet door de stakings dag geen grote problemen. „Het is natuurlijk altijd vervelend als je afspraken niet kunt nako men." Over de staking is hij 'genuanceerd'. „Aan de ene kant is het niet leuk als de soci ale werkvoorziening op deze manier in het nieuws komt. Aan de andere kant wil de overheid dat we marktconform werken en marktconform loon betalen. Als een werkgever daar niet in tegemoetkomt. hebben de werknemers weinig andere middelen." Auto 's probleemloos door tunnel leiden. eric de jager eyREGIO RUDOLF KLEUN 10VANAARSEN ï.2| eigel 150 medewerkers van so ^werkvoorzieningen .in de regio zijn vanmorgen rbruj Utrecht vertrokken voor indelijke stakingsdag. De /rènarenbond AbvaKabo jde actie georganiseerd uit st tegen de tot nu toe niet )oedig verlopen CAO-on- ïdelingen. de Zijlbedrijven (Leiden, oerdorp) vertrokken van- orfccCn ongeveer 50 van de bij de Soci- 52-iWerkvoorziening Alphen 521 doen 100 van de 500 per- jlsleden mee. I woordvoerder van Het fum in Voorhout meldt 'één of twee' van de iiedewerkers naar Utrecht ïrt rokken. J ministerie van sociale za- _$eed gisteren een nieuw ik^dat in de buurt komt van id opraken zoals gemaakt in n.io voor rijksambtenaren. ®nir ziet het ministerie als- jiogelijkheden om in twee en de 38-urige werkweek korten tot 36 uur. Het mi le verwacht op die basis ïen akkoord. Toch liet de vabo de aangekondigde Even voor tien uur reed van morgen de eerste auto door de tunnel voor het Leidse station. De tunnel, waarvan nu één buis gereed is, werd het eerst open gesteld voor verkeer dat kwam uit de richting van het belas tingkantoor. Stipt om tien uur ging ook de andere kant open. Voorafgegaan door een bus vol genodigden konden auto's die van de Schipholweg kwamen ondergronds. Voorlopig zal de tunnelbuis in twee richtingen worden bereden. De opening van de tunnel verliep vanmorgen zonder pro blemen. Al bestond er bij de au tomobilisten wel wat verwarring en zochten zij hun weg langs de vele afzettingen en verkeersbor den. De eerste automobilist trapte zelfs vol op zijn rem toen hij de tunnel werd ingeleid. Hoewel van binnen gereed, is de tunnel aan de buitenzijde nog lang niet af. De eerste au to's veroorzaakten ook een dik ke mist in de tunnel omdat het wegdek vol stof lag. De openstelling van de tunnel maakte een eind aan de onover zichtelijke situatie vooral voor voetgangers en fietsers voor de uitgang van het station. Dage lijks moesten zij zich tussen het autoverkeer storten om over te steken. Vanaf vandaag rijden langs het station alleen nog bussen en taxi's. Pagina Leiden: Leidenaars ver gapen zich aan nieuwe tunnel. Voorlopige hechtenis niet verlengd LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Macaulay Beleefdheid is welwillend heid in kleinigheden. Brand legt treinverkeer bij Brussel lam BRUSSEL ANP Een brand in een elektrische installatie heeft vanmorgen hel treinverkeer van en naar Brussel zo goed als lamgelegd. Twee van de drie hoofdstations van de Belgische hoofdstad zijn gesloten. I)e brand brak vannacht uit op het station Brussel-Noord. Het vuur richtte zo'n grote schade aan dat afhandeling van het treinverkeer voorlopig onmogelijk is geworden. De stations Brussel-Noord en Brussel-Centraal zijn gesloten. Vanuit Nederland is Brussel per trein niet meer te berei ken. De treinen vanuit het noorden moeten stoppen in Schaerbeek. De reizigers moe ten van daaruit verder met het stadsvervoer. Alleen het sta tion Brussel-Zuid is nog open. Hoe lang het treinverkeer in Brussel gestremd blijft, is vol gens de Belgische spoorwegen nog niet te zeggen. Slingerend over weg zonder een druppel drank VOORSCHOTEN Het kwam niet door de drank dat een 37-jarige au tomobilist in de nacht van zaterdag op zondag in Voorschoten over de weg slingerde. De man had na melijk niet gedronken, zo konden agenten constate ren toen ze hem om half vijf 's nachts op de Leidseweg staande hielden. Over de vraag wat dan wel de oorzaak was van het geslinger hoefden de dien ders niet lang na te denken. De bestuurder bleek te rij den in vrouwelijk gezel schap, met zijn broek op zijn hielen. Na controle van de auto mocht het tweetal de weg vervolgen. Uitgebreid wceroverzicht op pagina 2 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 11 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan26 Voor een optreden van de Schotse band The Whisky Priests in het Leids Vrijetijds Centrum een kortingsbon. Horecabond wil praten met Van der Valk ALMERE ANP De Horecabond FNV wil met de Van der Valk-top pfaten over de komende reorganisatie. „De Horecabond kan een construc tieve bijdrage leveren aan de re organisatie", zo licht een woordvoerster van de bond de brief toe die eind vorige week naar Van der Valk is verstuurd. Het horecaconcern, waarvan de top verdacht wordt van be lastingfraude, wil de organisatie omvormen lot een franchise-or- ganisatie. Dat is een samenwer kingsverband volgens dezelfde formule, waarbij de deelnemers zelfstandig zijn. Het is nog onduidelijk of de familie bereid is te praten met de Horecabond. De familie heeft de vakorganisatie er altijd van beschuldigd justitie te hel pen met het onderzoek naar de fraude. Vandaag doet de rechtbank uitspraak in zaken tegen enkele familieleden. In de brief wijst de Horeca bond erop dat de werknemers allen een schriftelijk arbeids contract moeten krijgen en loonstrookjes moeten ontvan gen en dat voor hen de Jioreca- CAO van toepassing is. arnhem gpd very dry, medium dry of cream, 1 C QH 3 flessen a 1 liter.2535 1Ui%/U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vocaat van de verdachte, mr. w I A. Robi Een van dertig brandstichtingen verdachte man uit Ede is als ge volg van een fout van de Arn hemse rechtbank op vrije voe ten gesteld. Hij mag de behan deling van zijn hoger beroep in vrijheid afwachten. De Arnhemse rechtbank ver- j oordeelde de man op 25 okto- ber tot zes jaar onvoorwaarde- lijke gevangenisstraf en terbe schikkingstelling (TBS) met dwangverpleging. Zowel het Openbaar Ministerie als de ad- A. Robustella, tekenden tegen dit vonnis hoger beroep aan. Ju ridisch betekent dit dat de ver dachte niet in gevangschap zat, maar nog in voorlopige hechte nis. Een voorlopige hechtenis dient echter steeds met dertig dagen te worden verlengd. Het Hof verzuimde dit onlangs ech ter te doen, omdat de Arnhemse rechtbank het dossier niet had doorgestuurd. Het voorarrest van de man werd derhalve niet verlengd. Zijn raadsman ont dekte deze fout en vroeg vorige week onmiddellijk om invrij heidstelling van zijn cliënt. Afgelopen vrijdag werd de man ontslagen uit het Huis van Bewaring in Almelo. Hij blijft in ieder geval op vrije voeten tot de behandeling van zijn zaak in hoger beroep. PROEFABONNEMENt4 WEKEN VOOR M AAR l 13,85. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Postcode-, I Tel: i. controle bezorging), Nr. bank/giro: Handtekening: n envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad. Abonncc-sorvicc. Antwoordnummer 10050,2300VB leiden OF BEL071-5 128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1