y m' y Kerkasiel speerpun Zaïrese asielzoeker Te koop: Boeing 747, zo goed als nieuw Randstad KLM gaat handbagage strenger controleren Klaagmuur tegen racisme -i Dode in auto in Amsterdai v° Slogan 'Den Haag bruist' slaat bij publiek niet erg aa setter MAANDAG 4 DECEMBER 1995 schiphol. anp De KLM gaat strenger toezien op de hoeveelheid handbaga ge en de afmetingen. Steeds meer luchtpassagiers nemen te veel handbagage mee, die ook nog eens niet voldoet aan de maximale afmetingen. In de beperkte ruimte van een vliegtuig leveren de tassen en koffers overlast op voor an dere passagiers en voor het ca binepersoneel. Hierdoor loopt ook de veiligheid aan boord gevaar. De KLM gaat de regels daar om streng toepassen. Hen stuk handbagage met een maxima le afmeting van 50x40x25 cen timeter mag mee het vliegtuig in. Als bij de instapbalie blijkt dat een passagier te veel hand bagage heeft, wordt die als overbagage in het laadruim vervoerd. De passagier moet daar extra voor betalen. Op die manier hoopt de KLM de passagiers bewust te maken van de regels en de be perkingen aan boord. Overi gens doet het probleem zich vooral voor bij overstappende passagiers, die op hun vlucht naar Schiphol al te veel hand bagage meenamen. Hen werk groep van de KLM gaat bekij ken hoe dit probleem kan worden aangepakt. ,.,4 uA I I I S* - y i r tt; Prins Bernhard opent nieuw mariniersmuseum in Rotterdam Ui, r T A IS "a <>Y jthatF. Mvósrt «V f f C- f 1 J amsterdam anp rotterdam anp Prins Bernhard opent vrijdag 8 december het nieuwe mari niersmuseum in Rotterdam. Het museum is gewijd aan de geschiedenis van het korps ma riniers van de Koninklijke Mari ne. I let museum is onderge bracht in een historisch pand aan de Rotterdamse Wijnhaven. Het ligt vlakbij het Witte Huis dat een belangrijke rol speelde bij de verdediging van de Maas bruggen door mariniers in mei 1940. In het museum wordt uitge breid aandacht besteed aan de geschiedenis van het korps ma riniers. In de Wijnhaven, voor het museum, zijn een mijnen veger en een landingsvaartuig aangemeerd. Beide schepen zijn voor het publiek toegankelijk. De eerste wisseltentoonstelling van het museum is gewijd aan de band van Rotterdam met het korps mariniers. f fjy ze &I2 A O >- 73c utrecht In de Utrechtse Jaarbeurs werd afgelopen zaterdag de anti-racisme campagne 'Allemaal anders, allemaal gelijk' afgesloten. Op een klaagmuur in de hal konden de bezoe kers van de muziekoptredens elke afkeer tegen racisme onder woorden brengen. foto anp De politie in Amsterda heeft gisteravond ror kwart over elf een nog 01 bekende man dood in zi auto aangetroffen. De a to stond geparkeerd 1 een Chinees restaurant Amsterdam-Noord. L man is om het leven g bracht. Een tweede man raak bij het misdrijf zwaar g wond en is naar een zi kenhuis overgebracht, f is inmiddels buiten 1 vensgevaar, aldus een p litiewoordvoerder. De toedracht van h incident was zonda avond nog geheel duisti Volgens de woordvoerd is het restaurant mogel overvallen. „Maar ik hoi daarbij nog vele slag om de arm." De recht che is een uitgebreid 0 derzoek begonnen. V de dader(s) ontbreekt n ieder spoor. Vrijdagavond werd Amsterdam ook al mand dood in zijn ai aangetroffen. Deze 52- rige man kwam ook dc een misdrijf om het leve vreeland gpd 'Te koop, zo goed als nieuw: Vliegtuig. Type: Boeing 747-300. Derde eigenaar. Vraagprijs 80 miljoen gul den'. Wie een vliegtuig wil verkopen doet het dus nèt zo, via het dorpje Vreeland. Daar zetelt Nederlands enige onafhankelijke bemiddelaar in tweedehands vliegtuigen, Riks Noorman. Volgende week zit hij in Dubai. Daar heeft een sjeik belangstelling voor een Gulfstream, een zakenjet van een tiental miljoen gulden. Vorige week moest hij nog even op het laatste moment een koop afsluiten in Ita lië en onlangs zat hij dagenlang in Parijs voor con tractbesprekingen. „Ik ben trouwens ook nog op zoek naar een DC-10 en er is interesse voor F-27 toestellen, vooral de oudere. En o ja, ik zoek nog een Boeing 737." Riks Noorman (38) stroopt de mouwen op. „Het verhaal van een aankoop is complex. Onderhoudssta- tus. Ouderdom. Specifieke eisen van dé koper. Speci fieke aanpassingen in een toestel. De exploitatiekan sen. De juridische marges. Het werk van mijn team is die complexe zaken uiteen te trekken en de koper daar inzicht in te geven." Een vliegtuig aan de man brengen doe je niet in een half uurtje. „Maar hoe je het precies doet, is feitelijk niet uit te leggen. Als je een voetballer vraagt hoe hij voetbalt, is het antwoord toch ook: dat dóe je gewoon. Zo is het ook met vliegtuigen verkopen." Uitvoerige inspectie en controle van de logboeken en technische status kan weken, soms maanden in be slag nemen. „Want de onderhoudsstatus bepaalt de kwaliteit van een toestel", zegt Noorman. „Natuurlijk zijn er voorschriften van de fabrikant hoe een toestel onderhouden moet worden, maar sommige maat schappijen doen veel meer dan dat. Je kunt een auto elke 10.000 kilometer een beurt geven, je kunt het ook elke 5000 doen. Nederlandse vliegtuigen krijgen bij wijze van spreken elke 1000 kilometer een beurt." De kunst is daar inzicht in te krijgen. Inspecties wor den samen met specialisten uitgevoerd. „Er komt zó veel bij kijken. Ik wil van een vliegtuig weten wie wan neer een schroef in dat toestel heeft gedraaid, waar die schroef vandaan kwam en of de persoon die de schroef erin draaide, betrouwbaar was. En dat wil ik weten bij élke schroef." Met aan- en verkoop van een vliegtuig zijn enorme bedragen gemoeid. Een beetje Airbus kost al snel 60 miljoen gulden. Een goede tweedehands Boeing 747 gaat voor een miljoen of 80. Maar ja, wie een 747 in de fabrieksverpakking koopt, moet zelfs met 210 miljoen over de brug komen. Daar mag je kwaliteit voor verwachten, vind ook Noorman. Aan dubieuze transacties werkt hij dus niet mee. „Een toestel dat niet aan de internationaal gel dende eisen voldoet, wordt niet verkocht. Mijn team werkt niet mee aan onveilige situaties. Tuurlijk kan er wat aan een vliegtuig mankeren, net zoals een goede auto toch gladde banden kan hebben, maar dat moet dan wèl eerlijk en open boven tafel komen. Het kat-in- de-zak verhaal mag niet gebeuren. Daar ben ik voor." 'China wil samenwerking met Europese vliegtuigbouwer' peking «anp De Ford Transit geeft al 30 jaar de toon aan. Hij is de ideale werkplek voor wie dagelijks vele uren onder weg is met vracht of met passagiers. De Ford Transit is altijd koploper geweest en heeft in die 30 jaar zijn voorsprong behouden. Hij was bij voorbeeld de eerste bedrijfswagen met 'n direct ingespoten dieselmotor. Ook was hij de eerste daadwerkelijk gestroomlijnde bestelwagen met een CW-waarde van onder de 0,4. De Transit loopt nog steeds voorop als het gaat om veiligheid. Hij was de eerste die standaard is voorzien mèt een airbag voor de bestuurder; Transit feestaanbiedingen: Alle opties 50% korting (op grijs kenteken). Metaallak van f 790,- nu voor f 390,-. een onderdeel van Ford's Dynamic Safety Engineering concept. Maar de Transit biedt meer. Bijvoorbeeld zijn comfortabele uitrusting, stan daard stuurbekrachtiging**, zijn zeer lage kilometerkostprijs en hoge restwaarde. De Transit is verkrijg baar in tientallen uitvoeringen. Wanneer u nu langskomt voor een proefrit, informeert u dan meteen naar zijn gunstige leasetarieven. Ford Transit met standaard airbag vanaf f 27.990,- r 1995. Wijzigingei Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid Filialen: Leiden - zuidwest: Vijf Meilaan 7, telefoon: 071 - 5813151. Leiderdorp: Van der Valk Bouwmanweg 71, telefoon: 071 - 5813111. Noordwijk: Beeklaan 5, telefoon: 071 - 5813161. 'Ik weet niet waarom ik weg moet' amsterdam anp China heeft Europese vliegtuig bouwers uitgekozen die de bouw van een nieuw vliegtuig voor honderd passagiers mede mogelijk moeten maken. Dat heeft het Chinese staatspersbu- reau Xinhua bekendgemaakt. De Europese partner zou een belang krijgen in een joint ven ture van Zuid-Korea en China. Wie van de Europeanen aan het miljardenproject mee mag werken, is onbekend. Dasa-Fok- ker probeert de opdracht in de wacht te slepen. De Duits-Ne derlandse combinatie onder vindt echter felle concurrentie van de samenwerkingscombi- natie tussen het Franse Aero spatiale, British Aerospace en Alenia uit Italië. Ook Boeing en McDonnell Douglas uit Amerika willen meedoen. Het persbureau dat zijn be richtgeving baseert óp uitlatin gen van Wang Ang, vice-presi dent van de Chinese vliegtuig bouwer Aviation Industries of China, noemt geen namen. Bij Fokker en Dasa was niets be kend over de Chinese beslis sing. Volgens Wang Ang wordt het project 'Asian Airbus óf AE-100' genoemd. „Het is een samen werkingsproject van China en Zuid-Korea waarbij veel belang rijke grote vliegtuigbouwers be trokken zijn, Europese maat schappijen vooral." Wie de Eu ropese partners zijn, onthulde Wang Ang echter niet. Boeing verklaarde afgelopen vrijdag nog via het Amerikaane persbureau AP dat het zou gaan samenwerken met de Chinese- Koreaanse partijen. De inzet is hoog. De vliegtuig maker die in het Chinese-Ko- reaanse-project mag stappen, krijgt de toegang tot de Aziati sche groeimarkt. Emissie - Bestaande aandeel houders van het bouwconcern NBM-Amstelland, zullen op ie dere twee nieuw uit te geven converteerbare preferente aan delen een voorkeursrecht heb ben van een nieuw aandeel. Om hiervoor in aanmerking te ko men moeten zij vrijdag 1 de cember om 16.30 uur in het be zit van gewone aandelen zijn geweest. In een geïmproviseerde tent in de koude Oranjekerk in de Amsterdamse Pijp verblijven sinds woensdag twaalf met uitzetting bedreigde Zaïrese asielzoekers. Tussen de matrassen staan de vuilniszakken met hun schamele be zittingen. Volgens het Coördinatiepunt Kerkasiel is op vang in de kerk de laatste strohalm voor de wanhopige Zaïrezen die in hun vaderland opnieuw in handen van de gevreesde veiligheidsdienst terecht zouden komen. worden uitgezet. In maart en september moes ten respectievelijk 25 en 51 Zaï rezen ons land verlaten. De So- lidariteitsgroep Zaïrese vluchte lingen (SZV) heeft geconsta teerd dat velen van hen inmid dels zijn gearresteerd, verdwe nen of opnieuw gevlucht. Vol gens de Zaïrese vluchteling Jean Biampata 1 wacht een 'ontvangstcomité' van veilig heidsagenten alle teruggestuur- den in Kinshasa op. „Wij willen het Nederlandse volk tot getuige oproepen of dit beleid de toets van humaniteit kan doorstaan", schrijven het Coördinatiepunt en de SZV vrij dag in een brief aan staatssecre taris Schmitz van justitie. De or ganisaties eisen stopzetting van de groepsgewijze uitzettingen van Zaïrezen en onafhankelijk toezicht op het lot van terugge stuurde asielzoekers. Ook willen zij dat Justitie de regel dat asiel zoekers na drie jaar een ver blijfsvergunning krijgen, ook op Zaïrezen toepast. Ds. R. Roukema van de her- vormd-gereformeerde Oranje kerk noemt het kerkasiel een bijzondere stap. „Het is uitzon- „Ik weet niet waarom ik weg moet", zegt één van hen, die een grijs joggingpak draagt. Na een demonstratie in 1992 van christenen tegen het regime van dictator Mobutu werd hij ge vangen gezet en gemarteld. „Ik kan niet naar Zaïre terug", zegt hij wanhopig. Een andere man heeft gehoord dat alleen ernstig zieke Zaïrezen voor verblijf in Nederland in aanmerking ko men. „Maar ook vóór mij is het ongezond terug te gaan", zegt hij met zwarte humor. Volgens voorzitter L. van den Berg heeft het Coördinatiepunt Kerkasiel voor deze 'publieke actie' gekozen om de dreigende uitzetting van in totaal enkele honderden Zaïrese asielzoekers te voorkomen. Het verblijf van de twaalf - zes volwassenen en zes kinderen - in de Oranjekerk moet de aandacht vestigen op al hun uitgeprocedeerde lotge noten die veelal zonder vaste verblijfplaats door het land zwerven. Verder vreest Van den Berg dat na de Zaïrezen asiel zoekers uit Iran, Somalië en Sri Lanka aan de beurt zijn om te derlijk, een heel gedoe, m< hebben het er graag voor1 De gemeente doet al jare „stil kerkasiel", waarbij zoekers die nog enige ka een verblijfsstatus make gemeenteleden worden c gebracht. Dat wordt alti meld aan de politie, die v< Roukema dat stille kerkas doogt. Het verblijf van de twaa rezen in de Oranjekerk 2 weken duren. Daarna r volgens Van defn Berg s kerken in een „estafettera asielzoekers over. De N kerk in de Staatsliedenbu Pauluskerk in Rotterdam kerk in Haarlem hebben principe bereid getoond I te nemen. „Er zijn genoe ken waar voldoende bewi van de problematiek aai is", aldus Roukema. N. Koetsier van de SZV dat het kerkasiel in de C kerk een „speerpunt" wot soortgelijke acties in he land. „In Groningen zijn Zaïrezen met dezelfde naar de kerken gekomen dié zijn nog niet zover, zitten overal in Nederlar rezen in stil kerkasiel. A andere middelen zijn uitg Een Zaïrese man die Oranjekerk op bezoek is nog geen onderduikadr vonden. „Ik ga ook asiel kerk vragen, want ik hel andere keus", zegt hij mi dig. „We worden als 1 vliegtuigen gestopt, op wc de beul die we ontvlucht Justitie treft houders bordelen in portemonm rotterdam gpd De Rotterdamse officier van jus titie mr. P. Oskam maakt een eerder gedane belofte waar. Hij is voornemens twee houders van kinderbordelen naast de veroordeling tot een forse ge vangenisstraf ook flink in hun portemonnee te treffen. De eer ste stap is daartoe inmiddels ge daan. Hij diende bij de Rotter damse rechtbank twee 'ontne mingsvorderingen' in. Het Openbaar Ministerie had becijferd dat de ene verdachte tussen 1 januari 1993 en eind 1995 op de kop af 199.608 gul den had verdiend aan de exploi tatie van minderjarige kinderen. Voor de ander kwam de aankla ger uit op een ontnemingsvor dering van 265.086 guldt gin oktober waren beié dachten door de Rottei rechtbank al veroordet celstraffen van zes respe lijk vijf jaar. Beiden 1 daartegen beroep aangel De rechtbank zal de inhc ke behandeling van de fir le vorderingen overigens april behandelen. den haag anp De slogan 'Den Haag bruist', die de stichting Promotie Den Haag sinds 1990 hanteert, slaat buiten Den Haag niet aan. Dat blijkt uit een hoofdstuk van een rapport van het onderzoeks bureau KPMG dat nog gepresenteerd moet wor den aan het college van burgemeester en wet houders. Volgens de onderzoekers zijn op de hofstad eerder de termen stijlvol, elegant, kwali teit en werelds van toepassing. KPMG vergeleek de residentie met Amster dam en Rotterdam. Amsterdam heeft 't en dat blijkt vooral uit het gegeven dat de hoofdstad sfeer heeft, bruisend is en charmant, progressief en ludiek is. Rotterdam brengt het bureau in verband met de begrippen groots, technolo gisch, functioneel en modern. Het bruisende Den Haag valt volgens de on derzoekers nogal tegen en dat leidt onder toe risten tot teleurstellingen. Die kunnen zo groot zijn dat de bezoeker niet meer voor een 1 lingsbezoek terugkomt. Den Haag beschik een redelijk sterk cultureel aanbod, maar in staat een sfeervol cultureel imago te en Wel bestaat er een groeiende belangstellii der ouderen uit de hogere sociale klasst een dagje Den Haag. De stichting Promotie Den Haag gaat n de pakken neerzitten. Wel voegde de ins! van de Haagse VW dit voorjaar een bijzi de vooral binnen Den Haag bekende slogs Tegenwoordig gaat het motto als 'Den bruist, ontdek 't' door het leven. „Wij blijven voorlopig doorgaan met di ling", zegt M. Colthoff van de stichting, onder meer omdat de slogan wel aanslaat de Haagse bevolking en dat zorgt ervoor imago van de stad in ieder geval leeft." held Haagse Harry is het daarmee een Haag gist", voegt hij belangstellenden tijdje in woord en beeld toe. Transits»»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10