Sinterklaas pakt bloembollen in Tuinieren ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 157 GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM Vraag en antwoord Wat en hoe moet het nu met mijn Amaryllus vraagt me vrouw Th. v.d. Pol uit Leiden. Op 12 oktober nog steeds in bloei en nu? Om te beginnen: we noemen hem Amaryllus maar in het Latijn is zijn naam Hippeastrum en hij komt oor spronkelijk uit Zuid-Afrika. Dat zegt al iets over de temperatuur. Hij houdt niet van kou, ook niet nadat de plant uitgebloeid is. Dan moet de bol met het blad nog steeds goed verzorgd wor den met vocht, voeding en warmte totdat het blad vanzelf afsterft. Dus nooit afknippen! Als het blad afgestorven is de plant koel, maar wel meer dan vorstvrij, wegzetten en geen wa ter geven totdat de bol weer te kenen van leven vertoont. Dan weer water, warmte, licht en voeding en er komt weer een bloem. Dezelfde behandeling geldt ook voor de jonkies die mevrouw V.d. Pol aan het op kweken is. Succes ermee, want het is een bijzondere kamer plant. Mevrouw Soepnel uit Heem stede, momenteel woonachtig in Spanje heeft bij de Cruijdt- I loeck geen zaad van de Brave- hendrik kunnen krijgen en dat verbaast me. De Chenopodium bonus-henricus, zoals die brave plant in het Latijn heet, staat onder nummer 67 in de catalo gus van genoemde firma. Mocht het weer niet lukken, probeer het eens met Nieuw- zeelandse spinazie, die zit in de meeste assortimenten van zaadhandelaren, geeft een Het is bepaald niet mijn opdracht om op deze plaats reclame te maken voor het meest Neder landse feest dat er is en dat dreigt onderge sneeuwd te worden door de kerstman. Niet doen. Blijf trouw aan een feest dat overduidelijk aangepast is aan de eigen volksaard: niet senti menteel maar licht spottend, niet al te overda dig maar met zuinig uitgekiende geschenken. In dat kader wil ik het hier hebben over bloembollen die nu overal afgeprijsd worden omdat de echte bollentijd alweer achter de rug is. Ga eens een kijkje nemen bij de diverse verkooppunten, bij voorkeur verkooppunten met biologische bollen. Koop er meteen een mooie schaal of pot bij. Dat is makkelijk. Ter oriëntatie: voor een pot of schaal met 15 cm door snee hebben we 15 crocussen, 5 tulpen, 5 narcissen of 3 hyacinthen nodig. Stop vooral niet verschillende soorten in een pot. Dan dreigt er mislukking omdat ze niet tege lijk bloeien. Uiteraard zorgt Sint ook voor een gebruiksaanwijzing, want velen weten niet eens hoe het verder moet. Die ge bruiksaanwijzing kan calligrafisch op papier, liefst in versvorm. Ik doe het maar heel gewoon, de milde gever moet ook iets doen. Onderin de goed gedraineerde pot komt een laagje potaarde, eventueel gemengd met iets metselzand. Dan komen de bollen erop. Tulpebollen met de platte kant naar de buitenkant omdat zich daar de eerste bladeren vormen. Als dat klaar is opvullen met grond zo dat de neuzen net onder aarde komen te zitten. Even alles goed aangieten en dan een donkere koele plaats zoeken. De ideale temperatuur is rond 9 graden C. In elk geval nooit wanner en zeker géén licht. Drie maanden duurt deze donkere periode waarin de aarde vochtig gehouden moet worden omdat zich nu stevige wortels vormen. Na drie maanden zullen er scheuten van rond de 5 cm zijn waarin de bloem al duidelijk voelbaar is. Nu gaat de pol in het licht, maar nog steeds op een koele plaats tot dat de kleur van de bloem zichtbaar is. Dan is het feest: het kleurige voorjaarsbloemstuk mag de kamer in. prachtige oogst, maar sterft bij vorst af. Geen nood, volgend voorjaar zijn er weer mooie kiemplanten. Tja, en dan de zorg met de aalbessenstruiken die het in Spanje niet doen. Nu heb ik geen enkele ervaring met het groen in Spanje, maar ik zou me voor kunnen stellen dat nóch de grondsoort nóch het klimaat geschikt is voor deze struiken. Eventueel nog één keer proberen met veel humus in de grond. Lukt het niet, dan de bessendroom begraven en vervangen door een druiven- of vijgendroom. ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN We zijn nog niet door alle pro blemen heen: er is ook nog kruipgras, vermoedelijk kweek- gras dat hele lange uitlopers maakt en alleen te verwijderen is door middel van veel werk: uitgraven al die uitlopers en in de vuilnisbak, nooit op de com post, want daar gaan ze weer aan de slag. Veel werk, maar te vens een zinvolle vrijetijdsbe steding. Ja toch! De Hypericum van A. H. Koers uit Haarlem heeft dit jaar roest- plekken gekregen. Wat nu? Wel licht was het iets te warm voor de planten. Er zijn Hypericum- soorten die van halfschaduw houden, er zijn er ook die de zon minnen zoals het Sintjans- kruid. In elk geval in het voor jaar het oude hout wat terug snoeien en verse compost. Dan zullen ze het zeker wel doen. We hebben niet elk jaar een hit tegolf. De dahliaknollen van mevrouw v.d. Berg uit Leiden moeten vorstvrij en droog bewaard wor den. Wèl controleren op schim mel. In de loop van april even tueel scheuren, maar voorzich tig! Elk stuk moet een gave wor telhals hebben. Dan weer de grond in en 's zomers genieten van kleurenpracht. De vuurdoorn van mevrouw Van Tongeren uit IJmuiden staat prima, maar de christus doorn krijgt waarschijnlijk net iets te veel water. Dat kan blad- val veroorzaken, 's Zomers al leen gieten als de bovengrond droog is, 's winters pas als de helft van de grond is en zoeken naar een plaats met een tempe ratuur rond 16 graden. Dan gaat alles weer goed. tuinbladen Bloemen Planten komt in het decembernummer met een kerstspecial. Aandacht voor de amaryllis-bol en de inrichting van het winterbal- kon. Verder informatie over kerstshows en suggesties voor het maken van kerst stukjes. Seizoengebonden is ook het artikel over natuurlijk wintergroen, met een over zicht van tuinplanten en struiken die 's winters het blad niet verliezen. De lange avonden van december lenen zich goed voor het bedenken van een nieuwe inrichting van de tuin. Daarvoor zijn drie 'rijtjestuin-ideeën' uitge werkt. Ook een teeltplan voor de moestuin is in het blad opgenomen. Vaste prik: de rubriek service praktijk met pagina's decemberklussen. In samenwerking van een reis organisator presenteert Bloe men Planten een tuinenreis naar Engeland aan. Wat de trip behelst wordt uitvoerig beschreven. Grasduinen, natuur, reizen vrije tijd, besteedt wat betreft tuinen in het decembernum mer aandacht aan de vijver. Zo'n waterpartij, centraal aangelegd achter het huis van Els en Jan de Boer, leverde een droomtuin op. Geïnspi reerd door tuinarchitect Le Roy, gingen ze aan de slag met hoogteverschillen, oude bouwmaterialen en vaste planten-groepen. Het resul taat overtrof hun stoutste ver wachtingen. De rubriek Han dige Wenken doet de lezer vooral seizoengebonden tips aan de hand. Zoals het bren gen van een bezoek aan kwe kerij Eleonore de Koning in Oudelande, waar van 14 tot en met 20 december in het 'kersthuis' originele kerst stukken te zien zijn. Kunste naar Humphrey Bennett ver telt over zijn werk en speciale band met bomen. In het hart van Grasduinen zitten vier kaarten met z'n werk. Om te versturen of om in een lijstje te doen en op te hangen. Doe Het Zelf, woonideeën, blijft wat de natuur betreft deze maand binnen. Veel aandacht voor het zelf sa menstellen van kerstboeket ten, verder informatie over frisse lucht in huis en een dikke special vol kerstideeën om de feestdagen thuis sfeer vol door te komen. Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting 1 V I W N G 1 E R 2 P E A N A R D 1 3 E K 0 P P M E L 4 R 0 A E N S T D 5 B Z A K K 0 E R 6 Z 0 E L K D E R 7 T T 0 W N IJ 0 N 8 K E R L D D E R 9 K T 0 0 Z R D E 10 S E L R V D E T 11 E N N 0 0 1 G T 12 P A R E K V E T 13 T 0 0 R N T E L 14 M A D A R E T N opgave oplossing CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. deel v.d. hand; 2. zoogdier; 3. paar; 4. kippenstok; 5. broodbe zorger; 6. deel v.e. huis; 7. zee vis; 8. deel v.e. huis; 9 snoer; 10. monddoekje; 11. nimmer; 12. schouwburgrang; 13 soort sierduif; 14. lentemaand. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ JOA/&EHZ, Pf/A/Z. /S TZ/ZU& MET eooo- TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Het begon nu snel donker te worden, want de zon was aan het dalen en de mist en de bomen hielden het licht tegen. Heer Bommel bewoog zich tastend tussen de stammen voort. Zijn adem ging piepend; de kwade dampen sloegen hem op de keel en de bak die hij torste belemmerde hem in het gaan. Daar kwam nog bij, dat de bloemen voortgingen met hun geroep en gehoest, zodat hem horen en zien verging. Het was duideljik, dat hij dit niet lang meer zou kunnen uithouden. Het zal de oplettende lezertjes dan ook niet verbazen dat hij op een ge geven moment stil stond en met een zenuwtrek naar de bloemen staarde. ,,Ikheb er genoeg van", hijgde hij. ,,Het leidt allemaal tot niets en ik loop maar en loop maar. Met mij is het afgelopen." ,,De toorn van een heer! De toorn van een heer! riepen de violen reute lend. „Ja!" schreeuwde heer Ollie, uitzin nig van woede. „De toorn van een heer! Misselijk opgeblazen onkruid! En dan te bedenken, dat ik jullie naar de tentoonstelling heb willen zenden! Ik heb genoeg van jullie!" „Heer Bommel zal er nu wel genoeg van hebben", zei Tom Poes, die niet ver van daar bedrukt naast Kwetal op een steen zat. „Hij zal nu wel inzien, dat hij niets aan die schreeuwende planten heeft, al zitten ze dan ook vol mir. Het is te laat en ik weet er eerlijk ook niets op te verzinnen." „Dat is ook niet nodig, wel?" vroeg het mannetje. „Bommel weet wel wat hij doet." Maar zijn stem klonk onzeker en de blik die hij op de pur peren nevels wierp was zorgelijk... h t w r DOOR HANS VAN ES In de afgelopen maanden heeft het weer zich vaak voorbeeldig g gen; het was in het algemeen droog, zonnig en warm. Harde wini maar op een beperkt aantal dagen opgemerkt en echte herfststo hebben het helemaal laten afweten. De oorzaak van de opvalleni rust in de atmosfeer kan worden gezocht op de Atlantische ocea| de jaren negentig werden weerkundigen vele malen geconfronte met superdepressies, die een zeer lage luchtdruk bereikten, vod de wateren tussen Schotland en IJsland. Talrijke lagedrukgebiet hebben in deze periode de status van 'orkaandepressie' bereikt, herfst van 1995 schitterden zelfs de gewone stormdepressies dj wezigheid. Een ander opmerkelijk fenomeen was de opleving va| 'Groenlandhoog'. Het zwaartepunt van de hogedruk, normaliteri hoogte van de Azoren, was de afgelopen twee maanden - veel va dan gebruikelijk - naar het hoge noorden verschoven. De afwijkq luchtdrukpatronen lijken nu de belofte van een flinke koudegolf lossen. De hogedruk is de afgelopen dagen wat aarzeldend naar, Noord-Europa doorgeschoven; na het weekeinde zwelt de anticy aan tot een beresterk koud bolwerk. Als reactie op dit 'winters di ment' gaat de Atlantische warmtemachine eindelijk op volle toé draaien. Forse depressies zien de komende het levenslicht - bej> door heuse stormen uit het zuidwesten. Maar ze komen te laat ci winterinval in Europa te dwarsbomen. Het gevecht tussen beide; mes wordt boven de Britse Eilanden en de Noordzee beslecht. H warmtefront van een IJslanddepressie levert veel regen af, maaj vlak voor de Zeeuwse kust tot staan gebracht. Bij Vlissingen kan vandaag nog 8 graden worden met wat regen, maar in de rest vaj land is het wederom nogal grijs en kil met maxima van 1 tot 4 g Evenals gisteren zullen grillig over het land verdeeld wel opklaril verschijnen. Vooral op heldere plaatsen kan het komende nacht ca 5 graden vriezen. Zondag is de kou nog wel gematigd, maar <j een toenemende oostzuidoostenwind voelt het bij 2 graden scj aan. Maandag passeert vanuit het oosten het koufront, waarachj continentaal-arctische lucht over geheel West-Europa uitstroorf steekt een bijtende oostnoordoostenwind op - kracht 4 tot 6 - erj kwik blijft ook overdag£alen; de doorbrekende zon vormt een sc troost. Tegen het midden van de week vriest het 's nachts circa] den en overdag halen we nog maar -3 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Afwisselend wolkenvelden en opklaringen. Op de meeste, plaatsen droog. Middagtemperatuur langs de kust enkele graden bo ven het vriespunt; landin waarts meest lichte vorst. Zweden: Zaterdag opklaringen en vrijwel droog. Zondag wol kenvelden en aan de oost kust kans op wat sneeuw 's Middags aan de zuid kust temperatuur rond het vriespunt. Elders lichte tot matige vorst. Oenemarken: Wolkenvelden, ook opkla ringen en droog. Iets kou der; middagtemperatuur zondag rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Zondag in de loop van de dag vanuit het westen opklaringen. Vrij zacht; maxima op zondag rond 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Kouder met maxima rond 2 graden, aan de kust on geveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden. In de oostelijke departe menten ook opklaringen en kans op mist. Op beide dagen in Bretagne moge lijk wat regen. Middagtemperatuur uit eenlopend van 5 graden in de Vogezen en Jura tot 13 in Bretagne. Portugal: Rustig weer met flinke wat zon, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur van 14 gra den in het noorden tot 19 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Tempera tuur 's middags rond 20 graden. Spanje: Droog en zonnige perioden, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het noor den meer bewolking en kans op wat re gen. Middagtemperatuur rond 14. langs de zuidelijke Costa's omstreeks 19 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Tunesië: Zaterdag wolkenvelden en kans op een bui. Naar het zuiden toe meer zon en vrijwel droog. Zondag overal minder zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en met name in het zuid oosten geregeld zon. Zondag in het wes ten kans op wat regen. Middagtempera tuur van 7 graden in de buurt van Cler mont-Ferrand tot plaatselijk 14 aan de voet van de Pyreneeën Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en wolkenvelden. Op beide dagen een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Italië: Perioden met zon en vooral in het zui den een enkele bui. Met name in de Po- vlakte kans op mist. Middagtemperatuur zondag uiteenlopend van 6 graden in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Zaterdag perioden met zon en droog. Zondag minder zon en op Sardinië een kleine kans op een bui. Iets lagere tem peraturen; zondag maxima rond 14 gra den. Malta: Afwisselend zon en stapelwolken. Op beide dagen kans op een bui. Middag temperatuur omstreeks 17 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Grie kenland regen- of onweersbuien-, in het oosten plaatselijk veel neerslag. Mid dagtemperatuur zondag uiteenlopend van 11 graden in het noordoosten tot 17 op dë Peloponnesos en op Kreta Turkije en Cyprus: Wolkenvelden en in het westen van Tur kije kans op een regen- of onweersbui. Op Cyprus geregeld zon en droog. Iets lagere temperaturen; middagtempera tuur zondag van 11 graden op de Dar- danellen tot 17 op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en nevelig of mistig weer met zaterdag lokaal eerst nog wat lichte motregen, mogelijk ook ijzel Vooral in het noorden ook opklaringen. Middagtemperatuur van min 3 graden in fiet oosten tot plus 2 in Nordrhein-West- falen, Zwitserland: Geleidelijk minder zon, maar vrijwel droog. Middagtemperatuur van 2 graden aan de noordflank van het Alpenmassief tot 8 in de zuidelijke kantons Oostenrijk: Wolkenvelden, hier en daar ook wat zon en overwegend droog. Middagtempera tuur zondag m het laagland net iets on der het vriespunt. Polen: Rustig weer met in de nacht en, kans op mist. Verder op veel I opklaringen. Droog. Overdag mr1 te vorst; alleen langs de kust n| ma boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: j Geleidelijk meer opklaringen e. overal droog. In de nacht en kans op mist. Middagtemperatu' le graden onder het vriespunt, j Hongarije: Wolkenvelden en met name t< van de Donau mogelijk wat motregen en later kans op wat] Geleidelijk kouder; zondag het vriespunt. ZONDAG 3 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.28 Zon ondei Maan op 14.51 Maanontf i Waterstand IJmuiden Katwijk, Hoog 00.34 13.06 00.07. Laag 08 55 21.04 08.36- MAANDAG 4 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden i Zon op 08.30 Zonondea Maan op 15.20 Maanond Waterstand i IJmuiden Katwijk] Hoog 01.35 13.55 01.08- Laag 09.56 22.05 09.37^ Weerrapporten 01 december 16: Den Helder zwaar Bew Rotterdam half bew Maastricht onbew Aberdeen zwaar bew Barcelona regen Berlijn onbew. Boedapest zwaar bew Bordeaux half bew Brussel onbew. Cyprus onbew. Dublin half bew. Frankfurt motregen Genève onbew Helsinki zwaar bew. Innsbruck onbew Istanbul zwaar bew. Klagenfud zwaarbew Kopenhagen onbew. Las Palmas half bew Lissabon licht bew. Locarno metontv. Londen half bew. Luxemburg zwaar bew. Wenen motregen Zürich onbew. Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York zwaar bew Tel Aviv onbew. Tokyo Toronto licht to

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6