I Franse acties doen Nederland rillen Politieke leiding NAVO doet er niet zo veel toe Buitenland !ommissie in Spanje stopt nderzoek naar vuile oorlog Ook in Ierland heldenontvangst voor Clinton Kroegfilosoof Tomin hongert vanwege Plato Frans weekblad prijst Nederlandse drugpolitiek iTERDAC 2 DECEMBER 1995 ^•Paus debuteert als scenarioschrijver ^rome Paus Johannes Paulus II heeft het scenario voor een film _*van de Poolse regisseur Krzystztof Zanussi geschreven. De film npratello del nostro Dio (Broeder van onze God) is het levensver- ~~~haal van een heilige aan het begin van deze eeuw. Dat heeft Za- Bnussi gisteren gemeld. De film is gebaseerd op een toneelstuk —dat de paus als jonge man in Polen schreef, aldus de regisseur. ~jDe 75-jarige kerkleider heeft zijn pennevrucht een jaar geleden _enog eens herlezen en er ten behoeve van de film een Italiaanse —vertaling van gemaakt. zjapanse gijzeling beëindigd —■roKYO» De politie in de Japanse hoofdstad Tokyo heeft gisteren —een huis bestormd waar een man sinds donderdag een 2-jarig lijjongetje in gijzeling hield. Het kind bleef ongedeerd en de gijzel- -nemer, die eerder donderdag een postkantoor had overvallen, —•werd gearresteerd. ^Albanese vluchtelingen verdrinken ytRANTEOp de Adriatische Zee is een rubberbootje met Alba- ""Jïese vluchtelingen gezonken. Zeker zeventien mensen worden „vermist. Aangenomen wordt dat ze zijn verdronken. De opva- renden wilden in Italië als illegale immigranten aan land gaan. jCelstraffen in Duits bloedproces yoBLENZDe rechtbank in de Duitse stad Koblenz heeft gisteren vier mensen tot gevangenisstraffen van twee tot vier jaar veroor deeld wegens het in omloop brengen van bloedprodukten die ■onvoldoende waren getest. Het bloed was besmet met HIV, het Virus dat AIDS veroorzaakt. De rechtbank achtte bewezen dat de J^erdachten uit winstbejag tussen 1986 en 1993 bloedplasma -maakten zonder de noodzakelijke zorgvuldigheid in acht te ne- %nen. In 1993 werd bij drie patiënten in ziekenhuizen AIDS ge constateerd die was veroorzaakt door het bloedplasma. 5>ude panda werpt opnieuw jong Een 19 jaar oude, in gevangenschap levende panda heeft 'oor het tweede achtereenvolgende jaar een jong gekregen. De meeste vrouwelijke panda's die niet in het wild leven, worden ond hun 16de jaar onvruchtbaar, zo meldde gisteren het Chine se staatspersbureau Xinhua. Qingqing werd vorig jaar op 18-jari- !e leeftijd kunstmatig geïnsemineerd en wierp vervolgens een ing. Op 20 november jongstleden schonk ze opnieuw het leven een jong, zo meldt Xinhua pas nu. Slechts duizend panda's fven nog in het wild in het midden en zuidwesten van China. TDok Duitsers gaan anders spellen De ministers van onderwijs van de Duitse deelstaten jebben gisteren een spellingshervorming aanvaard. Evenals in plederland en België zijn ook in Duitsland wijzigingen van de elling een zaak van lange adem: er is tien jaar aan gewerkt en Ie oorspronkelijke ingrijpende wijzigingsvoorstellen zijn wat rerwaterd. De nieuwe Duitse spelling wordt op 1 augustus 1998 ngevoerd. Tijdens een tot het jaar 2005 durende overgangspe- iode wordt de oude spelling op scholen niet fout gerekend. Brussel strijdt tegen vrouwenhandel irussel De Europese Commissie heeft de bestrijding van de tandel in vrouwen tot een van de prioriteiten van haar werk- aamheden verheven. Volgens de Zweedse cgmmissaris Anita 5radin heeft de criminaliteit rond deze moderne vorm van sla- 'ernij een omvang bereikt die vergelijkbaar is met de drughan- lel. In de Europese Unie behoren Nederland en België tot de neest gewilde afzetgebieden voor de vrouwenhandel, aldus een 'an de deskundigen die gisteren en vandaag over het vraagstuk 'ergaderden in Brussel. Arrestaties Argentinië wegens aanslag '94 Jdenos aires De Argentijnse politie heeft gisteren meer dan tien nensen aangehouden in verband met een bomaanslag op het l)ods cultureel centrum in de hoofdstad Buenos Aires in 1994. lij die aanslag kwamen 86 mensen om het leven en raakten er Iriehonderd gewond. Onder de arrestanten zijn militairen. Ujf jaar cel voor Bhagwan-vrouwen ortland Een Amerikaanse rechtbank heeft gisteren twee voor- anstaande voormalige volgelingen van Bhagwan Shree Ra- |ieesh veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Ze zouden een hebben beraamd om een Amerikaanse officier van jus- te vermoorden. De rechter verklaarde Sally-Anne Croft ali- s Ma Prem Savita, 45) en Susan Hagan (48), in juli al schuldig an een complot om federaal aanklager Charles Turner te ver boorden. De twee Britse vrouwen zijn door Groot-Brittannië an de VS uitgeleverd. Turner leidde een onderzoek naar onre- elmatigheden in de grote commune van de sekte in de staat |regon. Daarbij ging het onder meer om valsheid in geschrifte. Guerrillaleider Rincon in Peru gepakt friA» Een groep linkse guerrillastrijders heeft zich gisteren over- egeven na een bloedige belegering door regeringstroepen in en woonwijk van de hoofdstad Lima. Onder de aangehouden (rijders is Miguel Rincon. Hij is de tweede man van de pro-Cu- aanse ondergrondse beweging Tupac Amaru. De ongeveer vijf- en guerrillero's gaven zich over na garanties dat ze zullen wor- en behandeld als krijgsgevangenen. beria-piloten stoppen met stakingen adrid - De piloten van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe- a hebben gisteren een punt gezet achter hun bijna eindeloze leks stakingen. De directie is bereid bemiddeling te aanvaar- en. Vorige maand legden de gezagvoerders bij elkaar twaalf da- ;n het werk neer. Zij vinden dat de Iberia-leiding draalt met de )orgenomen reorganisatie. Iberia is genoemd als mogelijke artner van KLM, maar de Nederlandse maatschappij heeft aan- Igeven dat samenwerking pas aan de orde kan komen als het jaanse bedrijf is gesaneerd. )RID Rtr-AFP ■Spaanse commissie die de lie oorlog' van de zogeheten L tegen Baskische afschei- ^sbeweging ETA onderzoekt, ft haar werk gisteren opge- prt. Dat gebeurde nadat de fcrende socialisten een ver- f k hadden geblokkeerd om |ele hoge functionarissen F r de affaire te ondervragen. igenomen wordt dat de ïmissie met het opschorten haar werk druk op de rege- wil uitoefenen, ie onderzoekers wilden ex- i-premier Narcis Serra en ekt. ("tninister van binnenlandse en José Barrionuevo onder- "9®"{en over de affaire rond de 329: de Anti-terroristische Be- die in de jaren een bloedige strijd tegen separatisten voerden. Vervoerders vrezen wegblokkades Sociaal verzet steeds omvangrijker De stakingen en andere acties tegen de sociale hervor mingsplannen van de Franse regering grijpen steeds ver der om zich heen. Gisteren kondigden ook de belasting dienst en het gevangenispersoneel voor volgende week acties aan. En de Nederlandse wegvervoerders houden sinds gisteren hun hart vast. Ook Franse vrachtwagen chauffeurs komen volgende week in actie en wegblokka des zijn dan niet uitgesloten. De Nederlandse bedrijfstak vreest daardoor enorme schadeposten. De bevoorrading van de Franse steden komt dan trouwens ook in gevaar. parus-den haag anp-gpd De grote Franse vakbondsfede ratie Force Ouvrière (FO) heeft komende maandag uitgeroepen tot nationale actiedag. De com munistisch georiënteerde CGT roept voor dinsdag haar aan hang op tot protest. Parijs bood gisteravond de aanblik van een omgekeerde wereld: een geplande demon stratie kon nauwelijks beginnen omdat het plein waar de men sen bijeenkwamen volkomen was geblokkeerd door vastzit tend verkeer. Normaal is het precies andersom. Opvallend is de houding ten opzichte van de stakingen van Parijzenaars die wèl werken. Normaal duurt het geen twee dagen voor zij 'over de rooie' gaan als de spoorwegen weer eens actie voeren. Ditmaal is er sprake van begrip en solidari teit. Volgende week hebben ook artsen en verpleegsters, onder wijzend personeel en de werk nemers van Renault acties aan gekondigd. net als het personeel van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij Air Inter. Ac ties bij Renault leggen veel ge wicht in de schaal, omdat deze gedeeltelijk geprivatiseerde on derneming geldt als de grote so ciale werkplaats van Frankrijk. In de jaren dertig is daar als eer ste betaalde vakantie ingevoerd en later de dertiende maand sa laris. Bij de Nederlandse wegver voerders zit de schrik er intus sen al op voorhand goed in. De aankondiging van de Franse vrachtwagenchauffeurs dat ze zich maandag aansluiten bij de stakingen zorgt voor verhoging van de bloeddruk. Tot nu toe hebben de stakingen in Frank rijk de Nederlandse transpor teurs nauwelijks schade berok kend omdat de vervoerders de drukke plekken kunnen mijden. Als de Franse chauffeurs echter weer tot wegblokkades over gaan, zoals in juli 1992 op grote schaal gebeurde, zal de schade meteen in de miljoenen gaan lopen. De werkgeversorganisatie Transport en Logistiek Neder land (TLN) heeft gisteren ver keersminister Jorritsma per brief verzocht zo snel mogelijk een beroep op de Franse rege ring te doen om het dreigende onheil af te wenden. ,,De blok kades van de Franse chauffeurs in 1992 heeft ons 28 miljoen gulden gekostaldus H. Koele* man van TLN. ..Dagelijks gaan er zo'n 2.000 Nederlandse vrachtwagens de Franse grens over. Als zo'n wagen stil komt te staan kost dat tussen de 75 en 100 gulden per uur.'' De angst voor blokkades is re- eël, benadrukt Koeleman. ..In Frankrijk zijn maar weinig chauffeurs georganiseerd in een vakbond. Stakingen krijgen dus snel een wild karakter en zijn ergonvoorspelbaar." haarlem ronald frisart Van Tsjechen wordt wel gezegd dat ze graag naar consensus streven. Dat ook hier de uitzon dering de regel bevestigt, be wijst de voormalige dissident Julius Tomin. In een café in het Engelse Oxford is hij voor zeven dagen in hongerstaking gegaan omdat hij ruzie heeft met de plaatselijke universiteit. Onder werp van de twist: de klassieke Griekse filosoof Plato, meer in het bijzonder diens werk Phaedrus. Volgens Tomin debiteert de eerbiedwaardige Oxfordse uni versiteit al twee eeuwen onzin door studenten voor te houden dat Phaednis behoort tol het la tere werk van Plato (428-348 voor Christus). Het is, zegt To min. juist een van diens eerste werken. „De universiteit durft mij niet mijn analyse te laten presenteren", vertelde hij de Britse krant The Independent. Volgens filosofiedocente Ka- thy Wilkes, verbonden aan het Oxfordse St. Hilda's College, kletst Tomin maar wat en is hij domweg niet in staat zich in Engeland aan te passen. In de jaren zeventig was To min nog zeer gevierd onder Ox fordse wetenschappers. Gere geld bezochten ze de dissident in diens flat in Praag. Maar sinds hij in 1980 naar Engeland verhuisde, heeft Tomins naam veel van zijn glans verloren. Een baan als filosoof kon hij niet vinden en hij leeft van de bij stand.. Eind jaren tachtig raakte hij zelfs die uitkering kwijl omdat hij slechts als filosoof wilde wer ken en andere banen weigerde. Hij zat toen zo krap bij kas dat hij de fiets moest nemen om in het 130 kilometer van Oxford gelegen Brighton een filosofie- congres te bezoeken. Noel Reilly, eigenaar van de pub Beehive in Swindon, kreeg medelijden met de aan lager wal geraakte specialist in de Griekse filosofie en nam hem in dienst als 'krocgfilosoof. In ruil voor een redelijk salaris ver zorgde Tomin in de Beehive enige lijd inleidingen in de filo sofie. Hij verwierf er landelijke bekendheid mee. Ook zijn dispuut met de uni versiteit van Oxford baart weer het nodige opzien. En Tomin wil van geen wijken weten, (iaat de universiteit niet door de knieën, dan volgt in 1996 een tweede hongerstaking en die gaat langer duren dan die van dit jaar, zo heeft hij deze week strijdlustigaangekondigd. londen hans geleunse correspondent „We want Bill", klonk het giste ren in het centrum van de Ierse hoofdstad Dublin uit honderd duizend kelen. De Amerikaanse president Clinton kreeg in Ier land eenzelfde heldenontvangst als donderdag in Noord-Ierland. En hij had er dezelfde vredes boodschap: het terrorisme dat Noord-Ierland een kwart eeuw teisterde, behoort tot de ge schiedenis. De toekomst is vre de. Clinton kreeg een ovatie toen hij na een politiek gesprek met premier John Bruton de menig te toeriep: Amerika is met jullie op de weg van de vrede. En met groot vertoon van bescheiden heid gaf hij John Bruton en zijn Britse collega John Major alle eer voor het weer op gang bren gen van het moeizame vredes proces in Noord-Ierland. Maar het is geen geheim dat juist Amerikaanse druk de hoog opgelopen meningsverschillen bezwoor tussen Engeland en Ierland. Die ruzie betrof de eis tot inlevering van IRA-wapens voor met onderhandelen kan worden begonnen. Premier Bruton erkende dat impliciet. „We waren er op een gegeven moment wel uitgekomen. Maar de komst van de Amerikaanse president bood ons de beste omstandigheden tot een vre desinitiatief." De hoop in Londen en Dublin is dat Clintons bezoek en zijn toezegging dat er economische hulp komt voor de armlastige twee Ierlanden de vredeswil heeft yersterkt. De president, die ook gisteren weer actief was met 'spontane' ontmoetingen met het publiek, nam er giste ren in Dublin een biertje op in een voor alle zekerheid van te voren van stamgasten gezuiver de pub. De naam van die kroeg, Cas- sidy, moet hem hebben herin nerd aan het enige smetje op zijn visite. De meisjesnaam van Clintons moeder was ook Cas- sidy en vermoed werd dat hij Ierse voorvaderen had. Inten sieve Amerikaanse naspeurin gen in het familieregister leid den echter tot niets. Clinton hield aan Dublin wel een exclusieve onderscheiding over: hij mag zich nu Vrije Bur ger van de Ierse hoofdstad noe men. Die eer werd zelfs Ronald Reagan niet gegund toen deze Ierland bezocht. Slechts de pre sidenten Ulysses Grant en John F. Kennedy werden eerder deze titel waardig bevonden. parus»anp „dat zo lek is als een mandje", schrijft het blad. Hetzelfde geldt voor harddrugs. Lof heeft het blad voor de Ne derlandse douaniers, die meer resultaten boeken dan de Fran sen. Blijkens een onderzoeksbu reau in Lissabon heeft de Ne derlandse douane in 1994 42,46 procent van alle aan de grenzen van de hele wereld in beslag ge nomen cannabis voor haar re kening genomen, de Franse 0,7 procent. Het weekblad ziet wel iets in de Nederlandse redene ring dat het tijd wordt dat Frankrijk de hand in eigen boe zem steekt. Voor het eerst zet een Frans weekblad vraagtekens bij het Franse drugbeleid. Daarbij ver wijst het naar het Nederlandse beleid. „Heeft Chirac wel gelijk als hij Nederland beschuldigt?", vraagt de kritische, links geori- enteerde L'Evénement du Jeudi zich af in een artikel over de ir ritatie die de Nederlandse 'drugsupermarkt' opwekt in Frankrijk. Zeker de helft van de in Ne derland in beslag genomen cannabis komt uit Marokko en wordt aangevoerd via Frankrijk brussel aly knol Maar de socialisten binnen de commissie hielden dit voorstel tegen, met steun overigens van de Baskische en Catalaanse na- tionalische partijen. Daarop heeft de oppositione le Partido Popular (PP) erop aangedrongen dat de Senaat de commissie zou ontbinden. De conservatieve PP beschuldigt de socialistenn en de Baskische en Catalaanse nationalisten ervan het werk van de commissie te belemmeren. Eerder was een verzoek van de onderzoekers om premier Felipe Gonzalez te ondervragen, niet ingewilligd. De GAL voerde tussen 1983 en 1987 bloedige aanslagen uit in Zuid-Frankrijk tegen de Bas kische ETA, in een poging de beweging met haar eigen me thoden te bestrijden. Daarbij zijn 27 Baskische guerrillastrij ders vermoord. correspondent Waar zijn de Verenigde Staten in vredesnaam mee bezig? De Amerikanen spelen een spel, maar welk spel? In uiteenlopen de bewoordingen werd de afge lopen weken in Brussel steeds dezelfde vraag gesteld. Was hington bleef maar dwarsliggen bij de benoeming van een nieu we secretaris-generaal van de NAVO. Naar de reden daarvan hadden de Europese NAVO- partners het raden. De Nederlandse oud-premier Lubbers leek dë man te zijn, na dat Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland zich voor hem hadden uitgesproken. Maar de Amerikanen zagen Lubbers niet zitten. Ze wantrouwden hem. Waar had hij de Franse steun aan verdiend? Was hij wel At lanticus genoeg? Vertoonde hij niet te krachtige Europese trek jes? Bovendien: Zou hij, als voorma lig premier die al met alle gro ten der aarde aan tafel had ge zeten, niet te veel eigen intiatief ontplooien, in plaats van de rol te spelen van serviel uitvoerder van bevelen? Was hij niet te zeer een 'prater', die als het even kan het 'doen' uit de weg zou gaan waaraan het Ameri kaanse publiek soms behoefte heeft? De Deense oud-minister van buitenlandse zaken Ellemann- Jensen maakte in ieder geval op de Amerikaanse minister van defensie Perry een betere in druk. Hij bleek gezegend met flair en een jongensachtige uit straling en was afkomstig uit een klein land, dat niet eens lid is van de Westeuropese Unie, de Europese defensiepoot van de NAVO. Een AÜanticus pur sang. Hij had het in zich een Amerikaans 'vazal' te zijn, zoals de Belg Claes dat was. Maar nadat de VS hadden laten zien dat ze een Europese kandi daat konden laten struikelen, wilden de Europeanen tonen dat zij in staat waren een Ame rikaanse kandidaat pootje te lichten. De Fransen hadden hun reden snel gevonden: de Deen sprak geen Frans, één van de officiële werktalen van de NAVO. Daarmee was voor hen de kous af. De Grieken schaar den zich achter Parijs, omdat Ellemann-Jensen zich ooit als halfjaarlijks voorzitter van de Europese Unie boos tegenover de Grieken had uitgelaten we gens de dwarse houding van Athene ten aanzien van de voormalige Joegoslavische re publiek Macedonië. Zo werden twee gerenommeer de politici uitgerangeerd. Maar aan Europese zijde was snel een nieuwe man gevonden: Javier Solana, de Spaanse minister van buitenlandse zaken. Subtieler dan met Lubbers was gebeurd, steunden de Europese NAVO- landen Solana. Duitsland liet weten niet achter de Deen te staan. Frankrijk en Italië huldig den Solana uitvoerig op de Eu ro-Mediterraneconferentie, eerder deze week in Barcelona, zonder hem openlijk als moge lijke NAVO-topman aan te prij zen. De Amerikanen gaven zich Deze foto werd op 21 september genomen in Madrid. Links Willy Claes zijn Spaanse opvolger bij de NAVO, Solana. echter, tot grote frustratie van vele diplomaten in Brussel, nog steeds niet gewonnen. Perry bleef, tot afgelopen woensdag aan toe, herhalen dat er behalve Ellemann-Jensen en Solana nog wel andere mensen te vinden waren. Namen noemde Perry overigens niet. Dat de Europeanen uiteindelijk het machtsspel met de VS heb ben gewonnen, komt misschien niet zozeer door de argumen ten, als wel door een eenvoudi ge aftreksom. Amerika komt niet voor het politieke leider schap in aanmerking, omdat het al bij traditie de militaire NAVO-opperbevelhebber levert. En Canada is hoe dan ook te ver die toen nog in functie was, rechts FOTO FFF van het bed. Griekenland en Turkije schake len elkaar wederzijds uit door hun chronische vetes. Frankrijk kan het als 'geheelonthouder' bij de militaire structuur hele maal vergeten. IJsland en Luxemburg zijn domweg té piepklein. België heeft na Claes voorlopig zijn kansen verspeeld. Portugal levert al de voorzitter van de Weseuropese Unie (WEU). Italië bezet de post van plaatsvervangend secretaris ge neraal van de NAVO. En Duits land is met Glaes' voorganger Wörner nog niet aan de beurt. De Britten konden niemand vinden omdat oud-minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd elders meer kon verdie nen. Denemarken kreeg Elle mann-Jensen er niet doorheen. En Nederland wilde Euro-Com missaris Van den Broek niet af staan. Daarmee restten nog slechts Noorwegen en Spanje. Maar Noorwegen telt, behalve hinnen de NAVO, verder ner gens in Europea mee niet in cle EU en niet in de WEU. En dat gaat vermoedelijk zelfs.de Amerikanen te ver. Ergo: Javier Solana wordt de nieuwe NAVO- topman. Maar met al hun obstructie hebben de Amerikanen wellicht toch iets aan de Europeanen duidelijk gemaakt. Namelijk dat de politieke leiding van de NAVO er niet eens zo veel toe doet. Zelfs niet aan de voor avond van het sturen van de vredesmacht naar Bosnië. Ten slotte is alles voor die vredes macht intussen geregeld onder leiding van de Amerikaanse op perbevelhebber, generaal Geor ge Joulwan. Waarmee overigens niet is gezegd, dat Solana straks de meeloper zal blijken te zijn, die de Amerikanen eigenlijk wensten. Tijdens zijn bezoek aan de Ierse republiek was Clinton gisteren in de weer met 'spontane' ontmoetingen met het publiek. FOTO REUTER WIN McNAMEE

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5