[ierrie in Zeeuwsch-Vlaanderen De psychologie van paniek u ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 Stel u eens het volgende voor. U rijdt u met uw auto over een vrijwel lege provinciale weg en nadert op een gege ven moment een onbewaakte spoorweg. U neemt snel heid terug. Terwijl u langzaam de hobbelige overgang oprijdt, begint de automotor opeens schokkerig te doen en slaat vervolgens af. Tot uw grote schrik blijkt u zomaar midden op de overweg stil te staan. Als een bezetene probeert u de motor weer te starten. Terwijl u daarmee bezig bent, maar het ding niet direct pakt, hoort u op eens de waarschuwingsfluit van een trein door de lucht klinken. Gomorra heeft gemaakt, lar: de klad zit erin. Seks is er hoofdzakelijk nog >r homo's en steeds meer De psychologische gevolgen la ten zich raden: wilde gevoe lens van paniek en een zeer hef tige en zinnige aandrang om te zorgen dat n daar zo snel moge lijk weg komt. Ook in uw lichaam spelen zich een hele reeks heftige reacties af. Hen massale toename van adrenaline. Hen heftige ver snelling van hartslagen ademha ling. Een sterke toename van de spanning in uw spieren. Een sterke samentrekking van uw bloedvaten en een vermindering van de bloedtoevoer naar uw handen en voeten. Een grote toe name van de bloedtoevoer naar uw spieren. Een vergrote toevoer van energie in de vorm van glu cose vanuit uw lever in uw bloedbaan. Een sterke toename van uw zweetproduktie. De heftigheid van deze reacties en de sterke neiging te vluch ten zijn belangrijke voorwaarden voor uw kansen om het er heel huids af te brengen. Door de toe name van adrenaline en van de bloedtoevoer naar uw spieren worden uw reactiesnelheid en li chamelijke kracht tijdelijk ver groot en al uw energie gericht op ontsnappen. Als dat niet zou ge beuren zou u vermoedelijk nooit op tijd wegkomen. Kortom, net als bij dieren, kan ook bij men sen een paniekreactie een na tuurlijke, gezonde en zinvolle re actie van lichaam en geest zijn op een plotseling optredend groot gevaar. De nadruk in de vorige zin ligt op het woordje 'kan'. Want er zijn ook paniekreakties, met exact dezelfde heftige symptomen als hierboven beschreven, die optre den zonder dat er hoe dan ook sprake is van een levensbedrei gende situatie. We spreken dan van 'spontane' paniekaanvallen. De paniekaanval waar u midden in de nacht badend in het zweet wakker van wordt of die u zo maar zonder enige duidelijke aanleiding op straat of alleen thuis overvalt, is voor wat betreft de reacties die zich in uw li chaam afspelen in niets te on derscheiden van de paniekreac tie die u hebt op de spoorweg overgang of als u twee inbrekers in uw huis hoort rondscharrelen. Wat een spontane paniekaanval zo 'raar' en zo moeilijk mee om te gaan maakt, is dat die heftige lichamelijke reacties optreden zonder dat er van onmiddellijk of dreigend gevaar sprake is. IJ weet niet waarom al die heftige reacties in uw lichaam optreden. En niet weten waarom maakt de hele ervaring alleen nog maar angstaanjagender. Mensen zitten psychologisch zo in elkaar, dat ze op gevoelens die intens en on verklaarbaar zijn, reageren met een toename van angst en van het gevoel in gevaar te verkeren. Overigens weten we inderdaad nog niet goed waarom spontane paniekaanvallen optreden. Som mige psychologen geloven dat er toch altijd een of andere prikkel van buiten een rol moet spelen, ook al is die voor de betrokkene niet direct aanwijsbaar. Anderen geloven dat een paniekaanval het gevolg is van bepaalde verstorin gen in het lichaam. Bekend is dat er een groter risico op spontane paniekaanvallen bestaat bij men sen die chronisch onder grote spanningen staan of die recent een dierbare hebben verloren. Punt is alleen dat maar een klei ne groep mensen onder dergelij ke omstandigheden paniekaan vallen ontwikkelt. Verder is ook bekend dat een af wijking in het functioneren van een bepaald hersencentrum, de zogenaamde locus ceruleus - ge legen in de hersenstam en be staande uit cellen die zeer rijk zijn aan zenuwgeleidingsstoffen - bij spontane paniekaanvallen een rol kan spelen. Maar ook de ze afwijking is naar alle waar schijnlijkheid maar een van de vele factoren in een lange keten van oorzaken. Spontane paniekaanvallen lij ken bepaald niet zeldzaam. Sommige studies schatten dat zo'n drie op de tien mensen per jaar ten minste één paniekaanval hebben. Een veel kleiner aantal mensen, naar schatting 1 op de 100, lijdt aan een zogenaamde paniekstoornis. Dat wil onder andere zeggen dat ze in de afge lopen vier weken ten minste één (maar vaak meer dan één) spon tane paniekaanval hebben ge had, dat ze zich grote zorgen ma ken over een nieuwe aanval en dat ze bij een paniekaanval een aantal symptomen hebben ge had. Zoals: ademnood of een verstikkend gevoel, duizeligheid of flauwte, hartkloppingen, tril len of beven, transpireren, naar adem happen, misselijkheid of maagklachten, prikkelende sen saties in hun ledematen, pijn of spanning in de borststreek, het gevoel 'zichzelf niet te zijn', angst om dood te gaan, of angst om gek te worden of volledig de cór trole over zichzelf te verliezen. Omdat er geen sprake is van dreigend gevaar van buiten bij een spontane paniekaanval, heb ben veel mensen de neiging om het gevaar dat hen bedreigt, te zoeken in de heftige lichamelijke gevoelens die ze ervaren. In hun geest speelt zich een denkpa troon af dat ongeveer als volgt gaat: „Als ik me zo slecht voel, moet er echt iets gevaarlijks aan de hand zijn. Als er geen gevaar van buiten dreigt, dan moet het gevaar binnen in mij zitten." En zo komt het dat mensen in pa niek één of meer van de volgen de gevaren 'uitvinden'. In reactie op hartkloppingen: 'Ik krijg een hartaanval'of'ik ga dood'. In re actie op ademnood: 'Ik stik dade lijk'. In reactie op gevoelens van duizeligheid: 'Ik ga dadelijk van mijn stokje of onderuit'. In reac- tie op gevoel van zichzelf niet zijn: 'Ik word gek'. In reactie op de algehele heftigheid van de li chamelijke reacties: 'Ik verlies de controle over mezelf volledig'. Als iemand zichzelf dit soort dingen vertelt wanneer hij bepaalde panieksymptomen er vaart, worden de paniekgevoe lens natuurlijk heftiger. Daardoor nemen de lichamelijke reacties weer in heftigheid toe, wat weer meer paniekgedachten oproep. Zo ontstaat een paniekspiraal. Er zijn verschillende, effectieve manieren om te voorkomen dat het tot een paniekaanval of pa niekspiraal komt. Ik noem er hier twee. Eén is hel algemene niveau van spanning of stress in het da gelijks leven verminderen, Dat kan met behulp van 'stressmana- gement'-technieken zoals: leren om tijd beter in te delen en op een evenwichtigere manier over belangrijke levensgebieden als werk, relaties, vrijetijds en spiri tueleactiviteiten te verdelen: ontspannings- of meditatieoefe ningen: leren gevoelens beter te onderkennen en te uiten. Een andere belangrijke manier is leren om de onplezierige licha melijke gevoelens die met begin nende paniekreacties gepaard gaan niet langer te interpreteren als gevaarlijk of mogelijk cata strofaal. Iemand die leert om ge voelens als duizeligheid, span ning op de borst, snelle hartslag enzovoorts, als onschuldige li chaamsreacties te ervaren (wat het ook zijn) in plaats van als sig nalen van dreigend gevaar, heeft als gevolg daarvan meestal min der of helemaal geen paniekaan vallen meer. Maar hoe dat te leren? Antwoord: dat kan via een deskundige (psy choloog of psychiater) of via een boek, en beter nog via beide. Als u geen boek hebt, geen pa niek: Probeer dan het bekroonde Anxiety Phobia Workbook van Edmund Bourne. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie -erst was er de seks, toen kwamen de drugs. Zeeuwsch- Vlaanderen erbergt in het klein alles wat Nederlattd in het I buitenland tot het moderne Sodom en koffieshops gaan dicht. llende en problemen, die zich concentreren in Terneuzen, de grootste Een reepje provincie als etalage van Nederland. Het is nog leesbaar: Grand Hotel Rotterdam. Het pand heeft geen ramen meer en van de gevel zijn zoveel stukken gevallen dat het lijkt of het gebouw zwaar is beschoten. Op de dichtgetimmerde ingang staat met grote witte letters: 'Kalashnikov'. De naam van een Russische mitrailleur op een vervallen hotel, midden in een kale, verlaten wijk. Tussen de oude, verveloze huizen zitten wat koffieshops, die getooid zijn met veelbelovende namen als Miami, Stardust en Check-Point. Dit is Terneuzen... FOTO'S GPD ROLAND DE BRUIN Seks- en drugsindustrie onder vuur Burgemeester Kessen van Hulst: „Er is onmiskenbaar een omslag in het denken aan de gang. We zijn de tolerantie voorbij." mogelijke moeite voor willen doen. „En je ver kleint ook nog eens de groep die via de softdrugs aan de harddrugs gaat." Doelgroep Op zijn brommertje rijdt Emiel elke week drie kwartier vanuit België naar Hulst, met z'n vrien din achterop. Hij koopt er wat marihuana, dr inkt een kopje koffie en gaat er weer vandoor. Hij is net 21 jaar geworden. Een rustige jongen, met een nog rustiger vriendin. Emiel begrijpt niet zo goed waarom de koffieshops dicht moe ten. „Dan kun je ook de slijter wel gaan sluiten, want een fles whiskey is slechter dan een stickie, hoor." Maar Emi^l is een redelijk mens. „Wat ik wèl begrijp, is dat mensen bang zijn dat je door softdrugs overstapt op de harddrugs. Ik ben daar zelf een voorbeeld van. Bijna een half jaar is hij er nu vanaf, van de heroïne en de crack. Vier maanden stopte hij zich vol met „die troep waar je alleen maar meer van wilt." En hij ging steeds gekkere dingen doen. „Stelen hè, want ik moest elke dag scoren. Echt, je wordt een agressief en zeer onaange naam mens als je aan de harddrugs bent." Zijn vriendin heeft hem ertoe aangezet af te kicken. En hij is nog altijd dolgelukkig dat hij heeft door gezet. „Ik begin weer een normaal leven te lei den." Harddrugs zijn, zegt hij, een zuiver licha melijke verslaving. Je gaat kapot als je niets hebt. De stickies die hij nu rookt zijn onschuldig. „Dat is hetzelfde als voor u een glas wijn, hè." Mis schien dat hij over een paar jaar niet meer zono dig hoeft, maar voorlopig gaat hij „thuis maar een paar plantjes verbouwen" als hij in Hulst niet meer terecht kan. Emiel past keurig in de doelgroep die burge meester Kessen voor ogen heeft: jongeren die wegblijven als het moeilijker wordt om aan drugs te komen. Dat ze thuis gaan kweken neemt hij op de koop toe. „Het kabinet stelt in de Drugsnota weliswaar dat je thuis tien plantjes mag kweken, maar ik vraag me af hoe je dat moet controleren." Ook op andere punten vindt hij de Drugsnota naïef. Zoals het voorstel dat in koffieshops per keer geen dertig gram meer mag worden verkocht, zoals nu, maar slechts vijf gram. „Dan komen die lui zes keer per week in plaats van één keer en heb je dus ook zes keer zoveel overlast." Probleem-model Het is nog net leesbaar: Grand Hotel Rotterdam. Het pand heeft geen ramen meer en van de ge vel zijn zoveel stukken gevallen dat het lijkt of het gebouw zwaar is beschoten. Op de dichtge timmerde ingang staat met grote witte letters: 'Kalashnikov'. De naam van een Russische mi trailleur op een vervallen hotel, midden in een kale, verlaten wijk. Tussen de oude, verveloze huizen zitten wat koffieshops, die getooid zijn met veelbelovende namen als Miami, Stardust en Check-Point. Dit is Terneuzen. In de etalage van Nederland die Zeeuwsch-Vlaanderen is, staat het stadje aan de Westerschelde model voor het probleem van de grote steden. Omdat de kleinere gemeenten drugs de deur wijzen, zitten de grote plaatsen met een toename van handelaren en gebruikers. Het barst er van de koffieshops en de losse ver kooppunten, ook voor harddrugs. Jongeren die in de kleinere plaatsen niet meer terecht kunnen en, zoals Emiel, voor hun plezier roken, gaan niet naar Terneuzen. „Dat is me te ver", zegt hij. De grote steden worden daardoor verzamel plaatsen van de 'diehards', de zwaarverslaafden, met de bijbehorende criminaliteit en overlast, waardoor bewoners verdwijnen en wijken ver pauperen. „Terneuzen is een ramp, het is een ellende van hier tot gunderzegt Kessen. Zijn Terneu- zense collega R. Barbé zou van hem best wat meer mogen optreden. „Al moet ik er meteen bijzeggen dat ik me niet over de problematiek van harddrugs wil uitlaten. Daar heb ik in Hulst niet meë te maken en dat is zo'n ander gebied, met vooral veel criminaliteit, dat ik op dat punt mijn collega zeker niet de les wil lezen. Maar ik denk wel dat als je de softdrugs flink beperkt, je al een eind op weg bent. Als ik burgemeester van Terneuzen was, zou ik iets ondernemen. Het is ontzettend moeilijk' dat weet ik, maar ik zou het wel probéren." Kessen weet zich gesteund door een groep Belgische burgemeesters van gemeenten in het grensgebied, die kortgeleden een brandbrief hebben geschreven aan hun Zeeuwse collega's: doe iets, want onze jeugd wordt te snel geïnfec teerd omdat jullie zo liberaal zijn." Kessen, W- D'er, lachend: „Liberaal ben ik natuurlijk, maar zodra dat ten koste gaat van anderen is ook daar de grens bereikt." Ook het Tweede-Kamerlid Van Heemst van de PvdA heeft recentelijk nog gezegd dat Terneuzen niets doet tegen de drugs overlast. Diens Zeeuwse collega-fractieliti I.illi- paly is dat overigens niet met hem eens. Hij vindt dat Terneuzen in vergelijking met andre grote steden het probleem juist redelijk be heerst. Burgemeester Barbé is voor een toelich tingonbereikbaar. et benzinestation heeft pornoban- I den in de aanbieding. De seksshop adverteert met gay-movies. Voor de koffieshop staan wat jongens met geschoren koppies, leren jacks en sportschoenen. Ze doen stoer tegen een man die net z'n busje vlakbij parkeert. „Kijkje wel uit, slijmbal, anders sta je hier niet lang meer." De bestuurder stapt weer in en rijdt weg. Dit is Hulst. Historisch vestingstadje in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar grote borden ieder een oproepen toch vooral de basiliek te redden, waar in de winkels - die ook zondag open zijn - Vlaams wordt geklapt en waar in de restaurants nog de oud-Hollandse 'twee kroketten met brood' op de menukaart staan. Er wonen zo'n 20.000 mensen, die gesteld zijn op hun rust. Dat is altijd wat lastig geweest op deze plek die in het klein herbergt wat Nederland in het buiten land tot het moderne Sodom en Gomorra heeft gemaakt, tot h»et land waar alles mag. Het begon ooit met de seks, waarvoor half België in de rij stond. Hulst, maar ook grens plaatsen als Sluis en Sas van Gent, verdienden goed geld aan de Vlaming die in het zuidelijkste reepje Zeeland alles kon zien en krijgen wat in eigen land verboden was. Nu België op dit ge bied vrijer is geworden, is die bloeitijd voorbij, al telt Hulst nog altijd zes seksshops. Die zijn voor al interessant voor homoseksuele buitenlanders die in hun eigen land met vergaande intoleran tie te maken hebben. Voor die groep is Neder land, te beginnen bij Hulst, wereldkampioen. Na de seks kwamen de drugs. Softdrugs dan. Vier koffieshops openden hun deuren. Zeeuwen, Vlamingen, Fransen en zelfs een enkele Zwitser en Italiaan konden vrijelijk aan de hasj en mari huana. Vijf Vlamingen vroegen een vergunning om een koffieshop te beginnen. „Prompt werd het onrustig", herinnert burgemeester A. Kessen zich. Bewoners begonnen te klagen dat er tegen hun deur werd gepiest, dat het zo'n lawaai was, dat ze niet meer op hun gemak konden winke len. Niet dat ze bedreigd werden, laat staan be roofd, maar ze voelden zich bedreigd. „Dat is net zo erg als dat je daadwerkelijk klappen krijgt", zegt Kessen. Sluitingen Herrie in Hulst. „Wat moet ik met die engerds?", zegt een bejaarde mevrouw die de bloesjes bij de Hema bekijkt. „Laten zé zich lekker thuis in de vernieling roken", roept een man die bij It's een mini-stereoset uitprobeert. „Straks begin nen mijn kinderen er ook nog aan. Ze hoeven er alleen maar de straat voor over te steken", zegt een moeder die bij Intertoys een spelcomputer laat inpakken. Een enquête van het gemeentebestuur wees uit dat ruim negentig procent van de Hulstena ren tégen de koffieshops is. De softdrugs moes ten liever vandaag dan morgen hun plaats uit. Dat was voor het gemeentebestuur, burgemees ter Kessen voorop, de aanleiding voor actie. De koffieshops moesten dicht. Binnenkort gaat in Hulst de laatste koffieshop dicht. Tot verdriet van veel gebruikers, tot vreugde van Hulst. „Ik word op straat dagelijks aangesproken door mensen die zeggen dat ze hartstikke blij zijn", vertelt Kessen. Het is niet zijn bedoeling om de gemeente tot de laatste gram drugs uit te kammen. „Ik ben niet zo naïef om te denken dat zoiets mogelijk is. Het gaat er om dat het probleem beheersbaar wordt. Als er geen koffieshops zijn, zullen er al tijd wel een paar andere adressen blijven waar je softdrugs kunt kopen. Maar dat geeft veel min der overlast. Bovendien kennen we die adressen, zodat we er goed toezicht op kunnen houden." Kessen is 'best een beetje trots' op het feit dat Hulst school maakt. Steeds meer gemeenten voeren een drastische sanering uit in hun be stand aan koffieshops. Zes van de zeven ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen voeren nu al zo'n beleid. Maar ook elders in het land vinden burgemeesters dat het maar eens afgelopen moet zijn met de drugs. Zo besloten onlangs nog de Vechtdal-gemeenten, die rond Zwolle liggen, om geen gedoogdbeleid meer te voeren. Burgemeester H. Kleemans van Kampen wil zelfs een stad die echt helemaal vrij is van drugs, ook harddrugs, en dat zou over ongeveer een jaar bereikt moeten zijn. Kessen: „Ik ben er van overtuigd dat vijfhon derd van de zeshonderd gemeenten in ons land geen koffieshops willen. Er is onmiskenbaar een omslag in het denken aan de gang, we zijn de tolerantie voorbij." Niet voor niets staat nu in de recente Drugsnota van het kabinet dat de zoge heten nul-optie acceptabel is. Met andere woor den: de paarse coalitie vindt dat gemeenten zelf mogen beslissen het aantal koffieshops tot nul terug te brengen. Kessen: „Ook al is het niet re- eel om te denken dat er straks geen enkele kof fieshop meer is, het geeft wèl aan dat het idee van gedogerï inmiddels is achterhaald." Terecht, vindt hij, want als je geen koffieshops meer hebt, wordt het veel rustiger in de stad. Boven dien valt er een groep gebruikers weg: de jonge ren die het wel prettig vinden, maar er niet alle im van Hulst. Het straatbeeld wordt in belangrijke mate bepaald door seksshops.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 39