'Schiphol-limiet is een fopspeen' 193 ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 Projectleider Jur Teders over kiezen, delen en dilemma's ebriuiri 1992. Op een gang in het mi nisterie van verkeer en waterstaat vacht Jur Teders (51totdat de secreta- is-generaal hem kan ontvangen. Teders is de hoogste baas van Rijkswaterstaat in Drenthe en weet dat er iets aan de knikker moet zijn. Een onverwijld be- oekaan de hoogste ambtenaar van het ministerie breng je niet zomaar. Klopt. Teders krijgt het verzoek leiding egaan geven aan het Project Mainport en Milieu Schiphol (PMMS). Kortom: 51illes te doen om een besluit over de uit- '3 breiding van de nationale luchthaven binnen de gestelde milieu voorwaarden mogelijk te maken. Hij weet dat er veel jeld mee gemoeid is en dat het gaat om nen uiterst complexe problematiek. Het project is hem voorgesteld als zwaar ui ('bloed, zweet en tranen en je fungeert als de Kop van Jut'). Bovendien is hij ibsoluut onbekend' met de luchtvaart wereld. Toch zegt Teders ja. Wat hem om- hreven is als zwaar, lokt hem aan. Een ek genoeg heb ik van alle bijeenkomsten over de Schipholplannen, de meest positieve herin- neringen aan de voorlichtingsavond in de Bijl mer. Het was - natuurlijk - een hééél emotionele avond. Op een paar honderd meter van de plek van de Bijlmerramp, in dat kerkgebouw. Daar is die avond geschreeuwd, gehuild. Natuur lijk hebben we daar bewust veel ruimte voör gegeven. De voor zitter sloot die bijeenkomst 's nachts om twaalf uur af. Midder nacht. Op dat moment was ik jarig; ik werd 50. En toen klonk daar in de Bijlmer applaus. Er waren een paar van die avonden dat we applaus hadden, maar niet vaak. En ik vond datja zo ontroerend eigenlijk. En dat van die mensen voor wie we een rotboodschap had den. We konden alleen maar zeggen, mensen, het wordt er niet beter op. Die vliegtuigen," die blijven hier overkomen. We pro beren er wel wat aan te doen, maar we kunnen niet alles anders maken. En dan toch dat applaus. Opmerkelijk dat ondanks die rotboodschap de mensen elkaar dan als mensen accepteren. Op zo'n moment voel je dat we in Nederland helemaal niet zo'n grimmig volkje zijn. Als ambtenaar word je meer afgerekend op je eerlijkheid dan op je boodschap. Het viel me tijdens voorlichtingsbijeenkom sten op, hoezeer mensen letten op de consistentie van je bood schap. Je moet ze geen onzin verkopen. Als de burger die in dringende boodschap hoort van 'Ik moet weg of ik moet blij ven' maakt hem dat niet zo veel uit, maar hij moet niet de in druk krijgen dat hij voor de gek wordt gehouden. Oprechtheid in je presentatie. Dat wordt gewaardeerd. ~k ~k Desondanks is er argwaan gebleven. Terugblikkend op het pro ject is dat een van de dominante dingen. Dat er ondanks al on ze pogingen om het weg te krijgen erg veel wantrouwen is ge bleven bij de omwonenden over de Schiphol-plannen. Inder daad, alsof het allemaal voorgekookt was. Het einddoel lag al in de kast, zo werd geredeneerd. Al die technische rapporten en mooie bijeenkomsten stelden niets voor, zo was de houding. Dat vind ik heel erg jammer. Ik trek me dat ook wel persoonlijk aan. We zijn er immers niet in geslaagd die indruk weg te nemen. We konden dat beeld natuurlijk niet wegpoetsen. De uitbreiding van Schiphol was geen open debat. Het uitgangspunt lag al vast in het Plan van Aanpak voor Schiphol en Omgeving (PASO). Daarin hebben rijk, provincie en gemeenten in beginsel ingestemd met groei. Dat was winst. De startsituatie lag helder. Tegelijkertijd had het ook een beperking. Daar zat geen vrije speelruimte meer in. Die argwaan bleef daardoor bestaan. Volgens mij lukt het in deze tijd niet meer de burger te be donderen. Burgers zijn te goed onderlegd en kritisch genoeg. Het doordrukken van één'bepaald plan, een blauwdruk is on haalbaar. Als je dat al zou willen, moet je zó veel controle-pun ten inbouwen. Iedereen onder ede zetten en in kamertjes op sluiten. Dat is niet denkbaar. Bovendien hebben ook de ambte naren zelf een heel behoorlijk kritisch vermogen. Evenzo is bin nen de partijen en tussen de ministeries onderling op argu menten gedebateerd. Er waren intern, bij provincie en gemeen ten, kritische achterbannen. Schiphol zelf moest geregeld terug naar de raad van commissarissen. Het is misschien voor de burger niet altijd even doorzichtig geweest, maar de voorberei ding van de besluitvorming was vanuit ons gezien een redelijk open proces. Ik blijf het daarom betreuren dat we het beeld van een geslo ten proces in achterkamertjes niet weg hebben kunnen krijgen. Het gevoel resteert van een stuk wantrouwen van de mensen naar ons toe. Twee dingen hebben daarin meegespeeld. In de eerste plaats is niet duidelijk geworden dat we eigenlijk geen keuze hadden. De groei van Schiphol is niet, omdat wij in Ne derland - alsof we op een eiland zouden zitten - dat zo graag willen. Nee, want als dat aan de orde was, hadden wij veel meer vrijheid van keuze. Maar wij ontlenen onze welvaart in hoge mate aan verkeer en vervoer, omdat Nederland zo internatio naal verbonden is. Wij moeten mee met wat een ander doet an ders verliezen we een stuk van onze concurrentiepositie. Daar om hebben we gezegd: meegaan, maar met mate. 7tr In de tweede plaats hebben we bij de presentatie van het pro ject misschien wel wat teveel gezegd 'het is mainport èn milieu'. Onze centrale boodschap was: we maken een mooie mainport en tegelijkertijd m^ken we uw milieu ook schoner, leefbaarder. Mainport en milieu is volstrekt gelijkwaardig, be toogden we dan met verve. Nu kijken we er wat genuanceerder tegenaan. Misschien hadden we moeten zeggen: die mainport- ontwikkeling, daar ontkomen we niet aan. Die is essentieel voor onze samenleving. Daar moeten we in mee. Maar we zorgen ervoor dat de negatieve effecten die er zijn zoveel mogelijk be perkt worden. En misschien geeft een grotere luchthaven meer armslag. Want meer mainport betekent een zekere welvaart en met meer welvaart kun je ook beter de negatieve effecten finan cieren. Als we zo de boodschap hadden gebracht, hadden we mis schien iets minder het verwijt gekregen van 'Het gaat hen al leen om mainport'. We hadden daar wat soepeler mee om moeten gaan. Zo kijk ik er nu tegenaan. Dat zou wat geloof waardiger zijn. Denk ik zeker. Verder is mij opgevallen dat als er twee partijen zijn en de een, de overheid, beweert zo en de ander, een burger of een in stituut, beweert anders, dat dan met heel veel achterdocht naar de overheid wordt gekeken. Dat vind ik jammer. De overheid zit vaak in het verdomhoekje, moet zich verdedigen, wordt met wantrouwen bekeken. Dat is mijn ervaring. Ook met dit project. Wetend dat er binnen de overheid zoveel 'checks and balan ces' zijn, wetend dat de overheid ontzettend moet oppassen, omdat ze publiekelijk en politiek afgerekend kan worden, hoe komt het dat het publiek gegevens van de overheid minder be trouwbaar vindt dan die van een ander? Ik weet het niet. Het beeld van de overheid is natuurlijk niet best: traag, niet door zichtig, weinig besluitvaardig. Misschien heeft het daarmee te maken. Ook het beeld van de milieubeweging is bij mij niet onver deeld gunstig. In de eerste plaats is me opgevallen dat de milieubeweging niet een eenheid was. Natuur en Milieu, Milieudefensie en de bewonersorganisaties hebben alle drie ei genlijk afzonderlijk geopereerd. Dat had ik niet verwacht. Te leurstellend vond ik dat ze hetgeen ze de overheid verwijten, zoals 'Het naar iels toewerken, het opgelegde pandoer', dat ze dat zelf ook doen. In die zin zijn ze geen haar beter dan de overheid. Ze hebben oók niet altijd frisse argumenten gebruikt. Een slechte zaak. Volgens mij -hebben de acties van de milieubeweging niet echt meerwaarde gehad in de besluitvorming over Schiphol. Ook in onze voorstellen zaten sloten op de groei van Schiphol. Kennelijk was er onvoldoende vertrouwen dat die sloten zou den werken en is er door de Tweede Kamer op aandringen van de milieubeweging een extra slot gezet op het maximale aantal passagiers dat de luchthaven mag verwerken. Op dit punt kun je zeggen dat het extra is toegevoegd, maar dat is echt het enige voorbeeld wat ik kan bedenken. Die maximaal 44 miljoen pas sagiers is nu een politiek harde grens, hoewel hij heel onlogisch is. Als blijkt dat toestellen stiller kunnen vliegen en de bezet tingsgraad hoger wordt en er dus binnen de vastgestelde ge luidzones meer mensen kunnen worden vervoerd, waarom zou je dat dan niet doen? Een maximum aantal passagiers als extra slot op Schiphol vind ik een fopspeen. Het is volstrekt overbo dig. Stelt niks voor. TV 7^ Het verhaal dat het milieubelang moest wijken voor het econo misch belang, is eveneens onzin. Het is echt de intentie van de luchthaven en de departementen om zo zorgvuldig mogelijk met de omgeving om te gaan. Schipholdirecteur Smits was overal bij, liet alles onderzoeken. Ook de Rijksluchtvaartdienst had een eigen, kritische rol. In alle oprechtheid kan ik zeggen dat er nooit een directe relatie is gelegd tussen de rol van het rijk bij het uitwerken van het Schipholplan en het overheids aandeel als 'eigenaar' van Schiphol. Nooit gebeurd. Never. Ne ver. Dat soort zaken zijn nooit binnenskamers via een intern rijkscircuitje geregeld. KLM en Schiphol moesten natuurlijk wel hun eigen belangen behartigen. Vanuit de luchtvaart gezien is de grens, zoals nu ge steld, niet gunstig. Als je weet dat meer groeien kan, maar niet mag, dan is dat voor een bedrijf niet leuk. Toen ik dit een pro jectleider van het vliegveld Tempelhof bij Berlijn vertelde, zei die: 'Jullie zijn gek in dit land, absoluut gek'. Hij vond het onzin de economische activiteiten rond Schiphol te beperken, want eén luchthaven zuigt dit soort activiteiten aan. Dat moet je vol gens hem laten gebeuren, zelfs stimuleren. Die man vond het heel onverstandig, wat wij aan het doen waren. Onze opdracht was in feite tweeledig. We moestenVle politie ke besluitvorming voorbereiden en tegelijkertijd een draagvlak creëren onder de bevolking. Wat dat laatste betreft ben ik niet echt ontevreden, maar mijn ambitie was hoger. Er zijn maar weinig mensen geweest, die het dilemma van de overheid heb ben onderkend. Want het is natuurlijk een dilemma. Het beeld is een beetje, zoals ik al zei, dat de overheid door de luchtvaart lobby wordt gestuurd om een boodschap te brengen, en dat doet diezelfde overheid heel braaf. Het beeld is helaas niet dat diezelfde overheid heeft geworsteld om de milieubelangen zo verantwoord mogelijk in het project op te nemen. Die worsteling heeft ertoe geleid dat de politiek een paar keer direct bij de voortgang van het proces is betrokken. Er waren enkele hele cruciale momenten. Het eerste was een bijeen komst van de Stuurgroep in september !92. We hadden een goede vergadering, waarin we voor het eerst besloten 5P. de vijfde parallelle baan, als werkhypothese, ais vingeroefening verder te zullen uitwerken. Toen kwam de Bijlmerramp. Een emotionele klap bij een heleboel mensen, die hier werkten. Ik weet nog dat we de eerste dagen heel ontredderd waren en nie mand nog zin had om weer stukken te gaan schrijven. Een paar dagen daarnp heeft de Stuurgroep gezegd: 'Hebben we het risico voor de externe veiligheid voldoende onderkend?' Dat was het geval. Wel is gezegd op sommige punten de zaak aan te zullen scherpen. In die tijd volgde ook de politieke raad pleging van het kabinet. Daar legden we de vraag op tafel of we dit project in dezelfde vorm moesten doorzetten. Het was ook een maatschappelijke afweging of we door moesten gaan. Ik herinner me nog goed dat er later een overgang was van emotie naar de nuchtere zakelijkheid. Het tweede politieke beslismoment kwam, toen we in juni 1993 de resultaten kregen van berekeningen over hoeveel hui zen er stonden in de 35 KE-geluidszone. Het bleken er meer te zijn dan de afgesproken 10.000. We schrokken daar van. Op ba sis van eerdere berekeningen bleek dat een mainport haalbaar was binnen het volume van 10.000 huizen en ineens was dat niet meer zo. De vraag luidde toen opnieuw: Wat doen we nu? Terug naar af? Dezelfde vraag lag voor als in 1989. Kiezen we voor een mainport of voor het milieu? Wij zijn met dit dilemma naar het kabinet gestapt. Vervol gens is de constructie bedacht van beginnen met 10.000 huizen en alleen als het nodig is voor de mainportontwikkeling een ex tra zone ter beschikking stellen met een aantal van totaal 12.600 huizen. Een overschrijding met 25 procent van het ma gische getal! In de besluitvorming hield de politiek het oor spronkelijke uitgangspunt echter overeind: 10.000 huizen is een redelijk heilig getal gebleven. 7*f ik Het gekke is misschien dat je nu achteraf zegt: waarom geen 11.000, geen 8.000 of 9.000? Het aantal van 10.000 is natuurlijk gewoon een politieke maat geweest. Zo gaat het altijd. De we tenschap draagt aan en de politiek bepaalt uiteindelijk. En ja, is 9.000 nu gunstiger dan 11.000? Ik weet dat niet. Maar die 10.000 was zo'n rigide iets, daar konden we niet vanaf. De politiek moest dus aangeven, welke kant we verder moesten. De waarde van dit soort getallen heb ik altijd ongelukkig ge vonden. Maakt de zone met 12.600 huizen, zeg maar, meer ka baal dan een zone met 10.000 huizen? Het misverstand was vaak: binnen zo'n zone is een enorm lawaai en daarbuiten is het Stil. Dat is natuurlijk niet zo. Dat is absoluut niet zo. Met an dere woorden: ik denk dat we elkaar een beetje voor de gek houden met dit soort getallen. Het lijkt alsof dit soort getallen een absolute zekerheid geven. Maar die geven ze in wezen niet. De laatste jaren is de geluids overlast rond Schiphol verminderd. De cijfers wijzen het uit. Toch hadden we de afgelopen zomer honderdduizend klach ten. Die dingen sporen niet met elkaar. Dus de beleving door de omgeving is wezenlijk anders. De feiten kloppen daarom niet met wat de mensen beleven. Dat heb ik wel eens moeilijk ge vonden. Dat we zo ontzettend vasthielden aan 'Het moet 10.00U en het mag per se niet 12.600 zijn'. Daar vraag ik me vaak bij af: had,het voor de mensen nou echt wat uitgemaakt? Maar toch hebben we elkaar daarop afgerekend. Het parlementaire traject is al met al vrij dominant geweest. Minder tot de verbeelding spreken de procedures bij provincie en gemeente. Eerst had je natuurlijk het grote debat in de Tweede Kamer. Daarna kregen we het gevoel: het belangrijkste werk is gedaan. Ten slotte deze week de afronding in de Eerste Kamer. Het is toch een gevoel van weemoed, waarmee ons team af scheid neemt van het project. Misschien klinkt het wat senti menteel, maar we waren een ontzettend hechte groep. We kon den bijna alles aan. We zaten allemaal op dezelfde lijn, dus fun damentele discussies waren niet meer nodig, lammer, dat die geoliede machine is ontmanteld. Het heeft een beetje versla vend gewerkt. We hebben elkaar vervloekt, weekenden en nachten doorgewerkt, gezinnen tekort gedaan, maar het gaf een enorm goed gevoel van lekker met elkaar bezig zijn. Aan de andere kant ook de nuchterheid bij iedereen van dat er een eind komt aan zo'n project. Op 1 december houdt het echt he lemaal op. Terugkijkend voor mezelf constateer ik met veel vol doening dat de missie is volbracht. Nu weer zo'n project? Nee, ik ben nu even toe aan gewoon een lijnorganisatie, waar alles zo'n beetje op zijn plekje zit. Een project als PMMS betekent el ke keer opnieuw alles organiseren. Als je begint is namelijk niets geregeld, dus je moet aldoor improviseren. Gelukkig is dat voorbij. De komende vijf jaar ga ik me in Limburg heerlijk met het besturende en uitvoerende werk bezighouden." ijkje nemen in een andere wereld trekt ^em. Zijn tactische en diplomatieke ga- tven, die wellich t de reden zijn geweest 1 hem voor deze functie te vragen, ko men hem in problematische situaties ongetwijfeld goed van pas. Deze week werd de (voorbereidende) E s fase van het project waarvoor Teders jas ingezet, afgesloten: de Eerste Kamer 'jfmde in met de opzet. Het een periode nu van 25 jaar overlappende, zeerambi- f. tieuze uitbreidingsplan van Schiphol (jft vast. De uitvoering ervan kan begin- land nen. j Voor de Rijkswaterstaatman zit de klus er dus op. Ondanks de verwachte strubbelingen kijkt Jur Teders meteen joldaan gevoel terug. De aimabele Te- !ers gaat vanaf 1 december als hoogste baas van Rijkswaterstaat in Limburg aait de slag. Jur Teders: „Op basis van eerdere berekeningen bleek dat een mainport haalbaar was binnen het volume van 10.000 huizen en ineens was dat niet meer zo. Vervolgens is de constructie bedacht van beginnen met 10.000 huizen en al leen als het nodig is voorde mainportontwikkeling een extra zone van totaal 12.600 huizen. In de besluitvorming hield de politiek echter vast aan 10.000. De waarde van dit soortgetallen heb ik altijd ongelukkig gevonden. Ik denk dat we er elkaar een beetje mee voor de gek houden." foto foto pers buro jos van leeuwen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35