Files op vele manieren op te lossen (slot) Een Randstad zonder files is een illusie Feiten &Meningen Bok als huisdier vit MftSff.../ Wat de Schepper bezield kan hebben om de bok op de wereld te zetten, is een raadsel. Waartoe die malle sik? Waartoe dat domme, onvoorspelbare gemekker? En waarom is zo'n beest zo smartelijk onhanteerbaar? Hij rukt zich los van zijn tuurtouw en peuzelt alle knoppen en al wat bloeit op met groteske onaandoenlijkheid. Schors pelt hij van de bomen af, zodat elzen en es doorns doodgaan. Terwijl de tuin steeds ka ler en troostelozer wordt, zie je hem op zwellen. Tenslotte waggelt hij met een hangbuik naar een mooi plekje dat hij eerst met een voorpoot kaal schraapt, om er zich vervolgens op neer te vleien, teneinde al wat ten prooi viel aan zijn vernielzucht ge duldig te herkauwen. Zo'n bok moet elke dag een klein handje keukenzout, anders wordt hij sullig. Uiter aard moet hij drinken, maar als je een em mer water voor hem neerzet, schopt hij die om. Zo'n bok wil altijd maar klimmen, klau teren, ergens bovenop gaan staan. Zo'n bok moet je wel duur door de dierenarts laten castreren, anders is de stank ondragelijk. Wie een mooie tuin heeft, kan een bok missen als kiespijn. Maar ja," dat besefte ik ook niet toen ik mijn bok als bokje vanuit de achterbak van een Honda als cadeautje kreeg aangereikt. Een dozijn jaren heb ik moeten aan zien hoe het koppi ge monster in mijn tuin de tactiek van de verschroeide aar de toepaste. Toch ben ik ge hecht geraakt aan mijn bok, ongeveer net zoals echtelie den aan elkaar ge hecht zijn die altijd kijven. (Die kijven, die blijven, zegt im mers het spreek woord). Maar waar ik soms stiekem op hoopte was een natuurlijke dood van mijn smulpaap. Aan vriend en vijand vroeg ik dan ook: hoe oud wordt een bok? Niemand die mij dat kon vertellen. In het verleden schijnt geen enkele bok ooit een natuurlijke dood te zijn gestorven, iets dat ik, sinds ik er zelf een had, maar al te goed kon begrijpen. En toch: een jaar geleden kon mijn bok opeens niet meer grazen. Mijn buurman zei dat zijn hoefjes te lang waren. Ik liet zijn hoefjes bijknippen door de hoefsmid. Maar dat hielp niet erg. Ik liet de dierenarts ko men, maar die wist ook niet veel anders uit te brengen dan dat hij misschien een hernia had. Hij wou wel een röntgenfoto maken, maar zei er meteen bij dat hij geen middel wist om die hernia te helen. Gelukkig knap te mijn bok na het bezoek van de dierenarts weer op. Bij het grazen ging hij op zijn knietjes zitten, wat heel aandoenlijk was. Maar onlangs lag hij opeens dood in zijn hok. De avond ervoor had hij me nog vriendschappelijk omver gelopen. Het is raar om te merken dat je hem zo hevig mist, terwijl hij je het leven zo zuur heeft gemaakt. Veel poolen Als je autorijden duurder maakt, zullen er ongetwijfeld mensen afvallen die nu auto rijden. Maar dat zullen ongetwijfeld zon dagsrijders zijn. Degenen die toch de auto moeten gebruiken, zullen er heus niet min der om rijden, want je moet toch naar je werk. Verder moet het openbaar vervoer goedko per, want dan wordt het veel aantrekkelijker en zullen meer mensen er gebruik van ma ken. Het rijden in de spits moet niet worden be last, want je moet toch naar huis. Je kan moeilijk nog twee uur op je werk blijven, je wilt toch zo snel mogelijk naar huis. De vluchtstroken moeten niet als extra banen worden gebruikt want dat is veel te gevaar lijk. Je kan dan helemaal niet meer uitwij ken als er iets gebeurt en als je pech hebt, kun je nergens even stoppen. Wij, mijn familie en ik, vertrekken 's mor gens vroeger om de files te vermijden en we poolen veel. HAARLEM MIEKE VAN DAM De politiek ziet geen mogelijkheden om de files op te lossen. Onze lezers zitten echter bepaald niet om oplossingen verlegen. Dat blijkt uit de oproep in de krant om met suggesties te komen. Er is een stroom aan reacties op gang gekomen. Een greep daaruit: een uitgebreid metronet, iedereen op de motor, gratis busjes en spits oplossen. Vandaag de vierde en laatste reeks bij dragen van lezers aan het oplossen van de files. De eerste drie series reacties stonden in de kranten van vrijdag 24 november, dinsdag 28 november en vrijdag 1 december. Een aantal meningen is door de redactie ingekort. Motorfiets Niets doen Op de bon Wat ik zelf doe in de strijd tegen de files? Ik rijd gelukkig motorfiets en neem daardoor ook minder plaats in op de weg. Het openbaar vervoer zou steeds goedko per moeten in plaats van duurder. De auto mobilisten zouden in de stad meer met de fiets moeten gaan. Geen kinderen meer van en naar school rijden. Met mooi weer kan dat best op de fiets. Op lange afstanden zo veel mogelijk met een volle auto rijden. Als men de snelweg links laat liggen en andere wegen neemt, is men vaak nog eerder op zijn bestemde doel. Er zijn al veel automobilisten die op de mo tor naar hun werk gaan. Als heel Nederland motor zou gaan rijden dan is er ook meer plaats op de weg en een goede motorrijder rijdt ook met slecht weer. LEIDERDORP FRANK W. VAN VLIET De files zijn een gevolg van vijftig jaar auto- politiek. Nog meer asfalt betekent alleen maar sneller naar de afgrond. De mens roeit zichzelf uit, dat is al lang bekend! Het beste is: Niets doen. Wachten tot de meerderheid geestelijke hulp nodig heeft en voorzichtig moet afkicken. De economische machten, hanteren het 'na ons de zondvloed'. Onze paarse regering speelt het spelletje mee. Nigeriaanse toe standen zijn ook hier mogelijk. Zie de ma nier waarop 'bevriend' Frankrijk Mururoa en Greenpeace behandelt. Onze regering zou moeten dreigen met het opblazen van de EU-verdragen. Maar dat vinden ze hier nog vloeken in de kerk. Bang voor de ver keerde kiezers? LEIDEN W.M. VAN ROOUEN Daar de mens uit zichzelf hebberig is en niet volwassen, levert hij vrijwillig niet in. Hij is nog een spelend kind en zeker met autootjes. Pappie en Mammie in Den Haag zouden moeten ingrijpen. Ik denk al jaren: 'Als mijn kinderen in mijn huis toch net zo'n troep zouden trappen als de Nederlander buiten zijn huis aanricht, zou ik direct sancties nemen'. Nee, Pappie en Mammie in Den Haag durven geen im populaire maatregelen te nemen (het kind mocht eens gaan krijsen of boos worden!). Dus geven ze hem in alles zijn zin en de ge volgen komen inmiddels al als monsters op ons af. Mijn oplossing en advies voor dit probleem: auto's en brandstof op de bon. HAARLEM «JOHANNA NEELISSEN Extra verdieping Zou het niet mogelijk zijn voor ons Neder landers, die een grote technische kennis hebben om een tweede verdieping te ma ken op de bestaande grote verkeerswegen bijvoorbeeld de Al. Simpel denk ik, boven die grote verkeersaders een tweede snelweg te projecteren op betonnen palen, bijvoor beeld door op grote betonnen zuilen langs de oude weg, voorbewerkte betonwegdelen te plaatsen. Zo hebben we dus twee grote verkeerswe gen boven elkaar. Vijftig procent meer weg. Voordelig! Kost geen nieuwe grond. Alles is klaar. HAARLEM N.A. KRAAKMAN Deskundigen beoordelen oplossingen lezers: Meer en gratis openbaar vervoer, flexibele werktijden, afschaffen van de wegenbelas ting, een groot metronet of autobezit enkel toestaan aan vergunninghouders. Enkele suggesties die lezers van deze krant aandra gen voor de oplossing van het Nederlandse fileprobleem. Maar wat vinden de deskundigen? Peter Paul Horck, hoofd van bureau Verkeerspla- nologie van de provincie Noord-Holland en Jan Bakker, hoofd van de afdeling beleid en regie van de dienst verkeer en vervoer van de provincie Zuid-Holland bekeken de sug gesties van de lezers. Dat het fileprobleem leeft onder automobi listen weten Horck en Bakker als geen an der. Met name op feestjes blijken de files een geliefd gespreksonderwerp. Toch waren beiden verrast door de grote respons die het filedebat in deze krant opleverde. „Vooropgesteld, het is een illusie om het westen helemaal zonder files voor te stellen. De auto heeft zo'n grote betekenis in de Randstad, dat we hem eenvoudigweg niet kunnen vergeten", laat Bakker in een eerste reactie weten, maar voegt toe: „Meer asfalt, zoals iedereen zo makkelijk roept, is géén structurele oplossing. Mensen gaan dan juist meer in de spits rijden. En hoewel de snelwegen meer auto's kunnen verwerken, raakt de stad dan weer extra vol. Ook heel slecht voor het milieu trouwens." Volgens de vertegenwoordigers van de pro vincie bestaat er geen pasklare oplossing voor het fileprobleem. De suggesties van de briefschrijvers zijn dan ook kleine puzzel stukjes. De oplossing moet worden gezocht in een mix van maatregelen. Bakker splitst het probleem in tweeën. Enerzijds moeten er voorzieningen worden getroffen om de auto te kunnen laten rij den. Anderzijds moet er worden geïnves teerd in alternatieven, om de groei van het autoverkeer te remmen. Volgens Horck vinden mensen het filepro bleem blijkbaar nog niet ernstig genoeg. „De mensen houden het probleem voor een deel zelf in stand. Als de Coentunnel en de Wijkertunnel op tijd klaar waren ge weest, waren de problemen misschien min der groot. Maar het waren de mensen zelf, die met protesten en procedures de aanleg vertraagden. Pas als het echt pijn gaat doen, gaan mensen vragen om een oplossing. Goed voorbeeld daarvan is het beroepsgoe- derenvervoer, dat zelf een inhaalverbod voor vrachtwagens voorstelt." Als het gaat om doorstroming, kunnen de voorstellen voor snelheidsveranderingen en afstand houden, rekenen op de sympathie van de twee verkeersdeskundigen. Op die Meer asfalt, zoals iedereen zo makkelijk roept, is géén structurele oplossing. Mensen gaan dan juist meer in de spits rijden. ARCHIEFFFOTO manier kunnen er meer auto's tegelijkertijd van de weg gebruik maken. Om de groei van het autoverkeer te rem men, moet in ieder geval het openbaar ver voer worden verbeterd. Niet alleen betere en snellere bus-, tram- en treinverbindin gen, maar ook nieuwe vormen van vervoer moeten worden onderzocht. Bijvoorbeeld een licht-rail-systeem, Zoals in het Duitse Karlsruhe. Treinstellen, zwaarder dan een tram, lichter dan een trein, rijden daar af en aan vanuit de regio naar het centrum. Met name het gebied rond Leiden (traject Lei- den-Alphen-kust), leent zich uitstekend voor een dergelijk systeem, meent Bakker. Voor het noordelijk deel van de Randstad is zo'n plan minder geschikt. Noord-Holland beschikt niet zoals het zuiden over een uit gebreid tram-netwerk. Investeren in bus voorzieningen is voor het noorden een be tere oplossing. Ook een eventuele koppe ling van trein en metro van Zaandam naar Sloterdijk, met aansluiting op de Ringlijn en Amstelveenlijn, zou moeten worden Onder zocht. Op korte termijn is het vooral de bus die moet concurreren met de auto. Het werkt wervend als de automobilisten die vast staan in het verkeer de bus over de vlucht strook langs de file zien razen. Gratis openbaar vervoer klinkt mooi, maar is volgens Bakker en Horck geen oplossing. Naast de feitelijke onuitvoerbaarheid (hoe iedereen te vervoeren), is het idee te duur. Het tekort zou alleen voor het streekvervoer al ruim een miljard gulden bedragen. Ben- zine-accijnzen omhoog en de vaste lasten voor autobezitters omlaag, is een reëlere oplossing. Op die manier betaalt de auto mobilist alleen wanneer hij rijdt. De keuze voor het openbaar vervoer is dan eerder ge maakt. Het argument dat de auto geld kost, óók wanneer hij stil stgat, gaat dan niet meer op. De vaak genoemde optie van flexibeler werktijden zorgt juist voor meer autover keer. Alleen de spits wordt ontlast. De hoe veelheid verkeer wordt enkel uitgesmeerd over de dag. Wat telewerken betreft, zijn de verwachtingen volgens Bakker ietwat over spannen. Meer een kwaliteitsslag dan een oplossing meent hij. Horck is het daarmee niet eens. Volgens hem heeft telewerken wel degelijk zin. Immers, iedereen die thuis werkt, hoeft de weg niet op. HAARLEM KOEN VAN VELDHOVEN TOM JANSSEN Onregelmatig Al die lapmiddelen voor het oplossen van het fileprobleem is water naar de zee dragen. Openbaar vervoer is in de meeste gevallen erg omslachtig. Een stuk zee langs de kust ver anderen in land maakt het probleem alleen maar groter. De economie blijft dan of wordt nog meer gefocust op de Randstad. Nieuwe buitenwijken in deze regio zorgen alleen maar voor nog meer dichtslibben van de wegen want de mensen moeten toch naar hun werk of school. Ik denk dat de oplossing zit in het volgende: Ik werk in de gezondheidszorg, dus onregel matige werktijden. Mijn collega die vanuit Alphen naar Noordwijk rijdt, heeft nooit last van files. Dus alle bedrijven, instellingen, kantoren, winkels, fabrieken en ga zo maar door 16 of 24 uur in bedrijf, zodat niet iedereen op dezelfde tijd naar werk, school of huis moet. Als ieder hieraan meewerkt komt men nooit voor een gesloten deur. Niets te maken met sluitingstijden. Doordat bedrijven enzovoorts 's avonds en/of's nachts bezet zijn, zal de in breker zich nog wel eens bedenken. Ideaal toch als je ook op zaterdag naar bank, postkan toor of ziekenhuis kan? NOORDWUKERHOUT N.VAN DER PLOEG Geen all-risk Metronet De meeste grote files ontstaan rond de ij gen om de grote steden. Dit is een gevoli van het feit dat ons wegenstelsel zo is 01] worpen dat alle verkeer via deze ringen j moet. De ring is bedoeld voor verkeer dj de stad in of uit moet en niet voor verkei dat daar niets heeft te zoeken. De oplosS moet worden gezocht in doorgaande I Noord-Zuid verbindingen, met Oost-Wé afslagen ofverbindingen. De oplossing die nu wordt gebracht dool NS en overheid is, een Randstad treinne Dit is niet erg slim, daar al deze rails de I ste honderd jaar weer een prachtig obstj vormen. Veel beter is een goed ondergrc net. Naast dit metrostelsel, aanpassing van n wegenet. De wegenbelasting moet wordi gebruikt waar het voor is bedoeld (ondej houd en aanleg van wegen). Erg belangrijk zijn noodroutes, te gebrul in de spits. Als er nu iets gebeurt dan sta er direct een file met als gevolg dat er eef halve werkdag verloren gaat. Dit kost hel bedrijfsleven veel geld. J Het geld voor het metronet kan wordenj1 haald uit de Betuwelijn. Die is namelijk; nodig. -4 HAARLEM HJ. TJOELKER Gratis busjes Hoe lossen we de files op. Dat is niet zox moeilijk, alle openbaar vervoer gratis en; le vergoedingen afschaffen. Dat is al! Het openbaar vervoer moet natuurlijk vl den uitgebreid. Dat hoeft niet met grota. luxe toeringcars, maar met twaalf- a twii tigpersoons busjes met een houten banj^ en op electra (milieuvriendelijk) natuurf' Er zijn werklozen zat die met behoud varj uitkering een paar maal per dag een roir willen rijden. We krijgen geen enkele re? kostenvergoeding meer, want dat is nier meer nodig. We kunnen iedere vijf minr van de ene naar de andere kant van Neif' land 'gratis'. r Zou het voorkomen, dat er echt geen mi nuut verloren mag gaan, dat bijvoorbee de minister-president met spoed naar ef vergadering moet, dan is er een gratis tr Dit hoeft geen dikke vette Mercedes te 1 Een Skoda of Lada rijdt ook. De taxicenfl checkt wel even of Kok de kluit niet bek zert. HAZERSWOUDE PJ. BAKKER Wegenkaart Hoe lossen wij de file op? De tot nu toe>* volgde maatregelen helpen niet. De befe kingen bij het parkeren doen het autog^ bruik zelfs toenemen. Leiden is daar eeL treffend voorbeeld van. Vele Leidenaar^ ken uit naar andere plaatsen om daar t^e winkelen. Het alsmaar opvoeren van d^ vaste lasten treft alleen de 'kleine' auto- bruikers, zoals bejaarden en weekend-rS ders. ia Waarom geen Wegenkaart met beperkii^ gen? Deze beperking kan inhouden eei^ twee dagen per week niet rijden of deztQ gens mogen vóór tien uur niet op de w^t komen. Een duidelijke kaart op de acht^ ruit geeft aan op welke dagen niet mag den gereden, zodat controle erg makkey. wordt. Als het verschil tussen wegenkaart met wegenkaart zonder beperkingen aanzie"" wordt, zal mogelijk ook de man of vrou| die alleen 's morgens naar het werk ga/j de auto besluiten de auto thuis te laten om beurten met anderen samen te rijdu Deze regeling zou kunnen bijdragen hij togebruik te beperken. IS! LEIDEN J. ZEILSTRA Autotrein Zou het verkeer niet vlotter verlopen als het verkeerslichtensysteem eens werd veranderd. De lichten gaan wel van groen naar rood via oranje, om dan vervolgens zonder overgang van rood naar groen te gaan. Dit veroorzaakt bij veel weggebruikers een schrikreactie, soms gevolgd door het afslaan van de motor en er ontstaat voor een bepaalde tijd een leeg kruis punt. Waarom moeten zoveel werknemers uit bijvoorbeeld Amsterdam in Den Haag of Rotter dam gaan werken en omgekeerd? Dat kan volgens mij anders. Dit zou ook kostenbespa rend zijn en minder vervuilend. Vervolgens ben ik van mening dat de verkeersveiligheid er mee gebaat zou zijn als de 'all risk'-verzekering zou worden afgeschaft. Er is al eens gemeld, dat er veel ongelukken ge beuren met lease-auto's die dus 'ail-risk' verzekerd zijn. Het lijkt mij dat 'all-risk'-verzeker- den meer risico's nemen op de wegen. De verzekering is er immers goed voor, maar de ge volgen zijn niet te overzien. Gevaarlijk voor mede-weggebruikers, enorme kosten en ook meer milieu-verontreiniging. LISSE C. RUERKERK Mijn oplossingen: ir Maak parallel en aan weerszijden vam. spoorbaan bijvoorbeeld een mono-rail^ behoeve van vrachtcontainers (groot euo klein). Hierbij kunnen de stations een qi i binatie worden voor passagiersvervoern vracht-distributie. Van hieruit met kleii v bestelwagens het centrum van de stad lp voorraden. jhl In de spitsuren: Koppel aan de passa^a treinen autotreinen. Zodat degenen din 1 slist geen auto kunnen missen, bijvoorkn vertegenwoordigers, het drukke verkee&r de spits mijden. (Maar maak het tarief jri 'duurder dan het eigen vervoer). rd Bouw wegen boven de bestaande en tv; leen toegankelijk voor personenauto's «d< vrachtverkeer. in Zelf maak ik gebruik van de trein voor woon- en werkverkeer. De A4 is ter hod van het Prins Clausplein een probleemf- maar ook de in- en uitvalswegen van dL. den. ij HAARLEM T. ROHLING Los de spits op I Fileprobleem is spitsprobleem. Minder spits, minder files. n Oplossing: r I Openingstijden van winkels, van 10tl 19.00 uur. Alle ambtenaren uit de auto. Geen au vergoeding, geen parkeergelegenheid honderd procent vergoeding van open|j c vervoer (bij het ministerie van VROM ifC|( deze manier negentig procent uit de aiL Reiskostenforfait onmiddellijk afschaf Geen parkeergelegenheid voor persoPt( neelsleden bij nieuw op te richten kantel Een bouwer of ontwikkelaar is dan ged> gen een A-locatie te kiezen. Alle kantoorwerknemers van KPN lat»r' tele-werken. Bt 1 Vrachtauto's op rechter rijbaan en injex verbod. w Schuldvragen van botsingen waarbij doden of zwaargewonden zijn gevalled w straffe van een zware boete, niet uitvew* op de weg maar op de vluchtstrook. Rijbewijs pas op 20-jarige leeftijd (scfcn' ook verkeersslachtoffers). ROELOFARENDSVEEN O. VAN DER MEER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2