Een jachthuis vol symboliek De '3737' weer onder stoom Meesterwerk van Berlage werd 75 jaar geleden geopend Baby-campings van Eurocamp Toerisme ichaatsen op Weissensee )ok dit jaar wordt er in wintertriathlon geweest e laatste week van ja- en later - op 4 februari - uari op de Oostenrijkse vindt er een ijswandel- Veissensee (Karinthië) dag plaats. Van 13 tot 17 en schaatsfestival ge- februari wordt*er op het ouden met daarin op- bevroren meer een IJs- :nomen onder meer golf-toerhooi verspeeld. :n 'Elfstedentocht' over Info: Urlaubsinforma- r<ï» afstand van 200 kilo- tion Karnische Region, peter. Eerder, op 18 ja- 00 43 - 42 82 20 43 0. uari, is er dan al een _5owderskiën in Canada r*Je Nederlandse berg- en skigids Edward Bekker or- \niseert de komende winter voor het eerst winters- ■t Ortreizen naar Canada. Afdalingen door diepe peeuw (powder) zullen daarin een belangrijke laats innemen. Nieuw in Bekkers programma zijn pk de sneeuwschoen-safari in het Mont Blanc-ge- led en een Franse 'Haute Route' (hutten skitocht) an Val d'Isère naar Qiamonix. ïfo: EB Ski Alpinisme in Den Haag, 70 - 36 14 35 4. trench Country gaat vreemd peerterreinen in het 'ou de vertrouwde' Frankrijk geselecteerd, maar nu ook 8 in Italië. Ter intro ductie van deze nieuwe bestemming wordt een koning verleend van 200 gulden aan iedereen die voor het hoogseizoen een drieweekse vakantie boekt op een Italiaanse camping. Info: French Country te Baarn, 035 - 54 11 95 5. French Country, de irig jaar op de Neder-* idse markt geïntrodu- rde reisorganisatie r> nior verzorgde kam- J"L?rvakanties op lande- gelegen campings, tam onlangs de nieu- zomerbrochure uit van oorsprong Britse imperator, die haar iten gratis gebruik laat eken van ter plaatse itieischikbare fietsen. iydf|eft niet alleen 61 kam- ïwlotorbike-reis i Doets America net urs organiseert maart 1996 een reis ir de Bike Week )aytona Beach, bezoek aan spektakel, met ts ontziend Jterikaans chau- isme 'The rld's Largest torcycle Event' mi l< toenid, wordt t0 ombineerd met s naar Orlando sneyworld, iM, Universal, :ot) en Kennedy ce Center, ntueel kan het aiometer lange strand van Daytona zelf per mo- iets worden verkend. Er is keuze uit verschillende Honda's waaronder de GL 1500 Goldwing Inter- e, de Shadow en de CB 750P Night-hawk. De ie b rprijs loopt uiteen van 106 tot 147 gulden per Info: Jan Doets in Heerhugowaard, - 57 53 39 6. Het strand van Daytona Beach waarop jaarlijks het grootste motorspektakel ter wereld wordt gehouden. istenrijkse kinderhotèls fried Neuschnitzer jmünd, opende in *1 5het eerste baby- en 'perhotel in Oosten- Een jaar later al idelt g hij navolging van dier Gerhard Stroitz Hlach en nu is er in lenrijk een keten van indvriendelijke ho- verspreid over zo'n je het hele land. Het mdere aan de hotels it ze niet aan een drukke verkeersweg lig gen en dat het interieur geheel pp het kind is toegesneden tot aan het sanitair aan toe. Ook zijn er speelhoeken, worden de kinderen door erva ren krachten vijf dagen per week beziggehouden en zijn er speciale me nu's. Info: Oostenrijks Toe- ristenburo in Amster dam, 020-61 29 68 2. ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 De legende van St. Hubertus komt terug in de architectuur van het jachthuis op de Hoge Veluwe. Perfectie. Tot in de kleinste details. Het corres pondeert met de lijfspreuk van Helene Müller: 'Ik geloof in het volmaakte van al het gebeu ren'. De woorden zijn vereeuwigd op de graf steen van de Kröller-Müllers. Henk en Eveline Oldenburger, de huidige beheerders van jacht huis St. Hubertus, hebben mevrouw Müller en haar man Anton Kröller niet persoonlijk ge kend. „Maar in een huis met zo'n verleden, voel je je nauw aan hen verbonden. Dit jacht huis is eenmalig. Alles ademt een geest van discipline: 'Zo moet het, het kan niet anders'." Orde en regelmaat, het is in het jachthuis nooit anders geweest. En als het aan de Olden- burgers ligt, zal het altijd zo blijven. 'Niet aan komen' is een regelmatig terugkerende uit spraak tijdens rondleidingen die Henk (50) en Eveline (51) Oldenburger samen met vrijwilli gers geven door de vijf vertrekken die voor het publiek zijn opengesteld. „We zijn er zuinig op, het gaat om het behoud van het huis", zegt het echtpaar, dat al vijftien jaar is gehuisvest in de beheerderswoning. De in 1939 overleden Helene Müller zou trots op de Oldenburgers zijn geweest. Als geen ander streefde zij perfectie na. De we reldberoemde bouwmeester dr. H.P. Berlage heeft dat van dichtbij ervaren. Onder zijn lei ding werd het jachthuis in zes jaar van 1914 tot 1920 gebouwd, maar mevrouw Kröller- Müller bemoeide zich voortdurend met de bouw- en inrichtingsplannen. Het was om die reden dat Berlage in 1919, toen het jachtslot St. Hubertus nagenoeg gereed was, brak met de stichters van het Nationale Park De Hoge Ve luwe. De architect kreeg in dat jaar opdracht om het Gemeentemuseum van Den Haag te ontwerpen en herwon zijn vrijheid. Het koop mansechtpaar Kröller-Müller ging verder met professor Henry van de Velde. Goddeloos De opdracht in zijn ontwerp de legende van St. Hubertus terug te laten komen, is de reden dat Berlages jachthuis is doortrokken van symbo liek. Zo verbeelden de twee vleugels van het gebouw het gewei van het hert dat Hubertus Hij moet een woest en wreed jager zijn geweest. Totdat Hubertus, lid van een adellijke familie, aan het eind van de zevende eeuw van Godswege tot de orde wordt geroepen. Als de latere schutspatroon van de jacht op een christelijke feestdag een majestueus edelhert op de korrel neemt, verschijnt tussen het enorme gewei een fel oplichtend kruis. Op hetzelfde moment hoort Hubertus een stem die zegt: 'Gij zult zich wenden tot de werken des Geestes, want anders zult gij ter helle varen'. Dat visioen leidt tot zijn bekering tot het christendom. De jager trekt zich eerst terug in een klooster en wordt jaren later de eerste bisschop van Luik. Hubertus sterft volgens de overlevering in 727 en wordt in de vroege Middeleeuwen heilig verklaard. Het is deze legende die de beroemde architect dr. H.P. Berlage in opdracht van het echtpaar Kröller-Müller tot leidraad diende bij zijn ontwerp van het jachthuis St. Hubertus. Het markante jachtslot In het Nationale Park De Hoge Veluwe werd 75 jaar geleden in gebruik genomen. ontmoette en staat de ruim dertig meter hoge, allesoverheersende toren met bovenin een in gemetseld kruis symbool voor het fel oplich tende kruis boven de kop van het edelhert. Het interieur verhaalt op geheel eigen wijze de levensloop van Hubertus. De donkere en droefgeestige hal, waar alleen licht binnen komt via gebrandschilderde ramen boven de toegangsdeur, duidt op het goddeloze leven van de jonge Hubertus. Als de deur naar de centraal gelegen eetkamer openzwaait, wordt het donker ineens verdrongen door een zee van licht, dat vrij entree heeft via een serie ra men die uitzicht biedt op de fraaie vijver voor het jachthuis. Hubertus ziet hier als het ware het verlichte kruis. Het bijzondere van de openbaring wordt benadrukt door onder meer het plafond, dat is uitgevoerd in drie kleuren geglazuurde baksteen: blauw voor de lucht, geel voor de sterren en rood voor de zonne gloed. Kruisfiguren zijn in de eetzaal overal te rug te vinden, tot op de tafelpoten toe. De halfronde bibliotheek rechts van de eet kamer drukt uit hoe Hubertus tot inkeer komt en zich in een klooster verdiept in geestelijke werken. Het vertrek wordt spaarzaam verlicht door hoog geplaatste en kleine vensters. Het plafond toont een dalende zon. De theekamer aan de linkerzijde van de eetzaal heeft grote ramen en een plafond dat een rijzende zon symboliseert: Hubertus keert eerst als priester en later als bisschop terug in het leven. Opval lend zijn de paars-gele overgordijnen, die ver wijzen naar de kleuren van het bisschopsge waad dat Hubertus in zijn latere leven zou dra gen. Ook de zogeheten blauwe kamer, het lichtste vertrek van het jachthuis, verwijst naar het (geestelijk) licht dat Hubertus de rest van zijn leven van buitenaf ontvangt. De blauwe kamer was de werk- en zitkamer van mevrouw Kröller-Müller. Sigarenrook Bij de inrichting zijn destijds kosten noch moeite gespaard en dat is overal terug te zien. Het jachthuis had bijvoorbeeld één van de eer ste elektrische liftjes in Europa. De lift, die be reikbaar is vanuit de hal, bracht 'mevrouw' tot bovenin de toren, waar ze al breiend of lezend van het magnifieke panorama kon genieten. Het huis kent nog vele andere 'extra's', die in het begin van deze eeuw zeer bijzonder waren. Zoals een elektrisch afzuigsysteem voor siga renrook in de bibliotheek, heteluchtverwar- ming en talrijke schuifdeuren- en ramen, die meneer Kröller-Müller voor het eerst zag tij dens internationale reizen in Pullman-rijtui gen van de spoorwegen. De vertrekken worden veelal gekenmerkt door toepassing van dure geglazuurde bakstenen, tegels en glasmozaïe ken. De verwerkte houtsoorten zijn uiteraard van de allerbeste kwaliteit: coromandel, palis sanderen teakhout. Voeg daarbij de door 'mevrouw' uit geheel Europa en het Verre Oosten verzamelde kunst werken schilderijen, beeldhouwwerken en tekeningen en het mag duidelijk zijn dat het jachtslot St. Hubertus werkelijk uniek is. Niet voor niets is het huis een nationaal monu ment, eigendom van de Staat der Nederlanden en in onderhoud bij de Rijksgebouwendienst. Henk en Eveline Oldenburger weten alles van 'hun' jachthuis, kunnen er tot in detail over vertellen. Omdat alles tot in detail be waard is gebleven. En dan hebben ze het nog maar over vijf kamers. De rest van het jacht huis is niet toegankelijk voor publiek. Waarbij het beheerdersechtpaar opmerkt dat de vijf ge noemde vertrekken qua inrichting het meest interessant zijn. In de vleugels van het gebouw zijn zit-, slaap- en badkamers ondergebracht. Hier ver pozen met enige regelmaat ministers, staatsse cretarissen en ambassadeurs. Politieke verga deringen worden in het jachthuis niet meer gehouden, vertellen de Oldenburgers. Dat is vroeger wel anders geweest. De beroemdste bijeenkomst is zonder twijfel de ontmoeting in 1946 tussen vertegenwoordigers van de Neuer- landse regering en die van de Republiek Indo nesia. Tijdens deze 'Hoge Veluwe Gonfercntie' werd een overeenkomst gesloten over de nieu we status van een vrij en onafhankelijk Indo nesië. Het jachthuis St. Hubertus is een huis vol historie, symboliek, eenheid en discipline. I lenk en Eveline Oldenburger: „Als je hier niet heel precies bent, ben je een baan als beheer der niet waard." In het winterseizoen zijn er van maandag tot en met vrijdag rondleidingen door het jacht huis St. Hubertus, om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Aan de rondleiding, die een half uur duurt, kunnen maximaal 25 personen mee doen. Eurocamp heeft voor de ko- o mende zomer 72 campings ge- f| selecteerd, die uitermate ge schikt worden geacht voor ge zinnen met baby's. De Amers- foortse organisatie voor ver zorgde kampeervakanties heeft de terreinen gerubriceerd in de le1 zogenoemde Sélection BéBé. De uitgekozen campings be schikken over op zeer jonge gasten afgestemd sanitair, be zitten een groot arsenaal was- le, machines en drogers, liggen niet langs een drukke verkeers- o weg of diepe rivier, hebben e geen gevaarlijke muurtjes en greppels en zijn voorzien van jj vele schaduwrijke plekken. Ui- s3 teraard bevindt zich op de gese- m lecteerde campings ook altijd een verwarmd peuterbad. Info: Eurocamp Amersfoort, Speciaal voor baby's werden scha duwrijke campings geselecteerd. E I SBERICHTEN (erstwinkelen in Duitsland Me wil gaan kerstwinkelen in Duitsland zou kunnen iverwegen de trein te nemen. De Nederlandse poorwegen geeft tot en met 23 december elke za- erdag twintig gulden korting op een retourtje met !e EuroCity die acht keer per dag vanuit Nederland erbindingen onderhoudt met Keulen en Düsseldorf. en biljet Amsterdam-Düsseldorf vice versa (reistijd uur en 13 minuten als er geen vertragingen zijn) l^ost daardoor 93 gulden; voor een retour tussen indhoven en Keulen moet nog maar 46,80 gulden vorden neergeteld. Spoorwegmuseum reviseert legendarische locomotief De luchtvaart heeft z'n Uiver, de scheepvaart z'n Batavia, de spoorwegen hebben binnenkort hun 3737. De stoomlocomotief- in-ruste is uit de 'vitrine' van het Utrechtse Spoorwegmuse um gereden voor een revisie. De vuurplaat van de legendarische museumlocomotief heeft in geen jaren kolen gezien, maar de 'loc' komt in het voorjaar weer permanent onder stoom. Zeg nooit nooit. In 1958 ver trok de 3737 'voor altijd' naar het dode spoor van het Spoor wegmuseum om nooit meer te rijden. Maar zie: in 1974 werd hij er weer uitgehaald om te worden gereviseerd. Opnieuw verdween hij vervolgens in 1989 'voor eeuwig' in het museum, maar als alles meezit rijdt de stoomlocomotief komend voor jaar toch weer als vlaggeschip op de Nationale Stoom Mani festatie in Utrecht. De restauratie van de 3737 is in volle gang. In de revisiewerk plaats van de Nederlandse Spoorwegen in Tilburg is de lo comotief van alle onderdelen ontdaan. De wielen staan ver weesd in een grote hal, het on derstel is alleen voor kenners nog herkenbaar. De machtige koperen stoomketel is verwij derd, de stuurcabine staat el ders. lampen zijn opgeslagen en zelfs de naam- en nummerpla ten zijn losgeschroefd. „Maar wat een juweeltje...", mijmert F. Vos van de revisie werkplaats. „Technisch een hartstikke mooie kar. Moet je zien: in- en uitwendige cilin ders. wielen van twee meter hoog... Wat een klus!" Puzzel Ondanks het enthousiasme zijn de problemen legio. Vakmensen zijn er haast niet meer; de typi sche stoomkennis is aan het verdwijnen. Een stoomlocomo tief is een oneindige puzzel van onderdelen in talloze afwijken de maten. Voor Vos en zijn mensen is het zoeken naar oude tekeningen en speuren naar be trouwbare informatie uit de eer ste hand. De 3737 is een legendarische stoomlocomotief uit een legen darische reeks. Gebouwd vanaf 1910 in een serie van 120 stuks vormden de locomotieven ja- De revisie van de 3737 is een puzzel waarin slechts de machtige wie len een niet te missen onderdeel vormen. foto opd renlang de ruggegraat van de Nederlandse Spoorwegen. Een échte 'sneltreinlok', in staat om treinen tot een snelheid van 120 kilometer per uur te trekken in een volmaakte harmonie van eersteklas techniek. Waar de eerste dieseltreinen van na de Tweede Wereldoorlog het lieten afweten, werden loco motieven uit de 3700-serie re gelmatig ingezet als noodhulp. „Maar dan wel eentje die het traject op z'n minst even snel aflegde als een dieseltrein", zegt J.W. ter Avest van het Utrechtse Spoorwegmuseum met trots. „De 3737 heeft voor veel men sen een enorm emotionele be tekenis. Het was de allerlaatste stoomlocomotief van de NS. El ke NS'er heeft wel eens op de 3737 gereden. Als je ze moet ge loven tenminste." Met de klus is zo'n 550.000 gulden gemoeid. Dat geld komt voor een flink deel van de Ne derlandse Spoorwegen, die de 3737 voor promotiedoeleinden willen gebruiken. Het ontbre kende deel wil het spoorweg museum via sponsoring bin nenhalen. Voor het Spoorweg museum gaat met de revisie een lang gekoesterde wens in vervulling. Ter Avest: „Onze col lectie doet voor weinig musea onder, maar we zijn zo n beetje het enige nationale spoorweg museum ter wereld zonder een werkendestoomlocomotief." Voor de jaarlijkse stoomma- nifestatie is het museum al ja ren aangewezen op locomotie ven uit het buitenland. „Veel kinderen bleken niet eens meer te weten dat een stoomlocomo tief op kolen reed. omdat ze dal nooit hebben gezien. Straks kan dat weer. De 3737 wordt dé at tractie van de manifestatie én van het museum."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25