John Eelman krijgt nog een 'kickie' van trainen Jack Charlton vindt dat voetbal een simpel spel is Sp°rt' 981 21 Eigenlijk zou hij ergens 'technisch direc teur1 moeten worden, vindt de buiten wacht. Ervaring als oefenmeester in het betaald voetbal bij Go Ahead en Haar lem, negentien jaar hoofdtrainer bij Noordwijk, dan hoor je op je 52ste niet meer op een veld te staan. Maar daar ligt voor John Eelman nu juist het plezier. Hij trekt de pet strakker over het kalende hoofd en schreeuwt zijn aanwijzingen over het trainingsveld van Rijnsburgse Boys de kou in. „Zolang men accepteert dat ik een pet op zet en af en toe een bril, is er nog niets aan de hand." Als-ie over voetbal praat, is er geen greintje twijfel bij hem te bespeuren. John Eelman weet zeker dat-ie het goed ziet. „Ik sta m'n hele leven al naar het voetbal te kijken, ik geef al 32 jaar training, ik heb dezelfde situaties honderden keren mee gemaakt, ik weet waar ik over praat." Sommigen vinden die zelfverzekerde houding arrogant. „Dat is blijkbaar mijn uitstraling, maar ik heb zelf niet het idee dat ik dat ben. Ik discussiëer altijd op basis van argumenten. Als een speler mij een paar goede redenen geeft om iets anders te doen, zal ik hem meteen gelijk geven." John Eelman is aan zijn eerste seizoen bij Rijnsburgse Boys bezig. Eind november begint tegenwoordig de trainerscarrousel te draaien. Eelman is nu al door andere clubs benaderd. Maar de verwachting is dat hij gewoon in Rijnsburg blijft, want de Noordwijker is honkvast. Tot het seizoen '93-'94 was hij trainer van Noordwijk, 19 jaar lang met een on derbreking van drie jaar toen hij een cur sus volgde. Zo'n periode bij een top-ama- teurclub, het is een unicum. „Je moet zo veel respect en krediet opbouwen dat ie dereen positief is binnen de vereniging. Dan ben je ook niet afhankelijk van resul taat. Hoe kom het dat er bij Ajax niks ne gatiefs over de trainer naar buiten komt, dat je bij Katwijk nooit kritiek hoort op de technische staf, dat het bij Noordwijk on der Eelman goed ging? Iedereen was posi tief. Zodra je binnen je spelersgroep al kri tiek hebt, dan word je wel afhankelijk van het resultaat. Als het dan even niet loopt, sta je zo op straat." Van het argument dat de spelers uitge keken kunnen raken op een trainer, wil Eelman niets weten. „Als je drie jaar over leeft, kan je gerust vier, vijf, zes jaar of nog langer blijven. Na drie jaar bestaat de spe lersgroep toch weer voor driekwart jjit an deren." Negatief De lange en succesvolle peripde bij Noordwijk kwam ten einde toen bij die club de buitenwacht naar de menihg van Eelman te negatief werd. „We raakten in een jaar na de overschrijvingstermijn vier spelers kwijt aan het betaald voetbal. Leo nard van Utrecht en Bram Marbus ver trokken naar Excelsior, Patrick Scheurwa ter naar Haarlem en Rob van Dijk werd re serve-keeper bij Feyenoord. Bovendien stopten twee ervaren jongens." De resultaten waren de competitie die daarop volgde, dan ook beduidend min der. „Met een nieuw elftal heb je natuur lijk tijd nodig, er moesten jongens worden ingepast die van een derde of vierde klas- ser kwamen. Maar toch kwam er kritiek, er verschenen ingezonden brieven in de krant. Ik zat er al zo lang dat ik niet verge leken kon worden met een andere trainer. Logisch dat mep begon te roepen dat er een andere trainer moest komen." Eelman, die van het bestuur van Noord wijk best nog langer mocht blijven, be sloot uiteindelijk zelf op te zeggen. „Op een gegeven moment stond ik ruzie te maken met supporters in de kantine, stak ik te veel energie in negatieve zaken. Er ontstond ook nog een stroming binnen de vereniging van mensen die riepen dat er zo nodig spelers van hoofdklasse-clubs ge haald moesten worden. Uiteindelijk heb ben we het seizoen nog goed afgemaakt, want na de winterstop ging het elftal pri ma draaien." Waardering Noordwijk kreeg een nieuwe trainer, Hen- ny Schipper, die de Kerst niet haalde. Eel man: „Er stond in principe een goed elftal, maar als je jongens van een hoofdklasser haalt, moet je ze natuurlijk ook opstellen." Uiteindelijk kwam Eelman bij Noordwijk terug om de club in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal te houden. „En sinds de drie jaar dat ik er nu weg ben, is de waardering voor mij bij Noordwijk alleen maar groter geworden." Twee jaar geleden maakte Eelman zijn rentree bij Haarlem, als assistent-trainer van Hans van Doorneveld. „Ik wilde weer eens van nabij meemaken wat er in het betaald voetbal gaande was. Met alle res pect, maar het amateurniveau staat in het niet bij dat in het betaald voetbal. Een amateurclub kan incidenteel eens van een profclub winnen, maar in de Amstel-Cup overleeft een amateurclub nooit een pou le. Ik geloof er dan ook niets van dat topa- mateurclubs in het betaald voetbal mee kunnen. Er zullen best amateurspelers zijn die bij de profs kunnen spelen, maar de profclubs hellen natuurlijk niet de slechtste weg bij de topamateurs." Na een jaar hard werken - „op dinsdag avond met het tweede naar Emmen en woensdag met het eerste naar Veendam" - kon Eelman hoofdtrainer worden bij Haarlem. „loop Brand zou technisch di recteur worden, ik zou me alleen met het eerste bezighouden. Dat vergde ongeveer 20 uur in de week. Meer was ook onmoge lijk omdat ik overdag les geef op school. Toen de komst van Brand niet doorging, ben ik ook afgehaakt. Het was niet haal baar." Dus nu zit de Noordwijker bij zaterdag tweedeklasser Rijnsburgse Boys op de bank, in plaats van een eerste-divisieclub. „Ik heb er geen enkele spijt van, ik heb die beslissing weloverwogen genomen. Dus daar sta ik achter." Bij Rijnsburgse Boys is het doel om te rug te keren naar de eerste klasse van het zaterdagvoetbal. Op de bank in Rijnsburg is Eelman drukker dan ooit, vrijwel elke actie wordt door hem van commentaar voorzien. „Het is leuk als er spelers zijn die de bal honderd keer hoog houden, of hem stijf in de kruising kunnen schieten, maar je hebt als speler veel vaker de bal niet. Het gaat er om wat er dan gebeurt." Litmanen Tijdens topwedstrijden - bijvoorbeeld de Europa-Cupduels van Ajax. let hij ook vaak op de spelers die de bal niet hebben. „Neem Litmanen. Het is voor mij onbe grijpelijk dat-ie vaak zoveel vrijheid krijgt. Tegen Ferencvaros komt hij vier keer al leen voor de keeper. Die kalende midden velder van de Hongaren liet hem zo weg lopen. Spelers zijn vaak balgericht in plaats van situatiegericht." Uit het verle den noemt Eelman de naam van Gary Li- neker, de Engelse international. „Dat was eigenlijk een vrij beperkte voetballer. Maar hij speelde positioneel sterk. Je zag hem vaak niet naar de bal toe lopen, maar van de bal af." Eelman adviseert zijn spelers ook vaak om topduels te bekijken. „Ik zeg dan bij voorbeeld dat ze op de verdetiiging bij Ajax moeten letten. Waar staat Bogarde als Reiziger de bal heeft. Ik zie bij Rijnsburgse Boys op dat gebied nog veel fout gaan, maar ik verzeker je dat je over drie maan den bepaalde fouten niet meer ziet." Volgens Eelman is er echter nog meer nodig om van RB weer een topamateur- club te maken. „In de zomermaanden kunnen we op een groot veld trainen. Nu staan we op een klein trainingsveld. We kunnen bepaalde dingeti daarom minder goed oefenen. Het rondspelen van de bal, het goed inspelen, dat zijn zaken die je moet onderhouden. Dat ging de eerste twee maanden van het seizoen beter. Rijnsburg moet daarom een beter trai ningsveld hebben." De tweedeklasser stond in het verleden bekend om de vrijwel onbeperkte moge lijkheden om spelers naar het bloemen- dorp te halen. Eelman vindt dat daar een eind aan moet komen. „We moeten mondjesmaat mensen binnenhalen en al leen spelers die een toegevoegde waarde vormen. Er spelen nu vijf, zes Rijnsburgse jongens in het elftal. Je moet er ook voor zorgen dat het elftal voor de supporters herkenbaar is." Oogcontact Eelman ontvouwt zijn plannen met Rijns burgse Boys met een jeugdig enthousias me. De 52-jarige geniet nog dagelijks van het trainersvak. „Ik vind het heerlijk om met groepen om te gaan, om met elkaar eruit te halen wat er in zit. Ik kan genieten van de dingen die op het veld gebeuren. Soms zeg je een speler op bepaalde zaken te letten, en wanneer zoiets in een wed strijd lukt, dan is er even dat oogcontact. Je ziet dat iemand anders geniet. Daar krijg ik een 'kickie' van." FOTO DICK HOGEWONING n houdt niet van middenvelders. FOTO cPD Jack Charlton is geen man die het graag heeft over 'scherpte' of over 'het roepsge- beuren' en Jack Charlton hoor je ook zel den over gestaffeld verdedigen, doorschui ven of controlerend spelen. Jack Charlton pleegt zich uit te drukken in het kloekste Engels. „So don't fuckin' argue. Just do what I tell you. So I say to the full backs: 'Don't do this. Do that. And if you don't fuckin' do it, you don't fuckin' play.' And 1 say to the centre backs: 'You do this, if you don't do it, you don't fuckin' play.' When you're the boss, you've got to make the fuckin' decisions." Mannen bewonderen hem vanwege zijn ongepolijst taalgebruik. Vrouwen vallen op zijn uitstraling en zijn stem. „Oh, die stem; ik zou de hele dag naar die man kunnen luisteren", hijgde ooit een bekende, Ierse feministe. Jack Charlton: voetbaltrainer, hengelaar, whis kydrinker. Een man van aangenaam ge zelschap. Sommige ontmoetingen met voetbaltrai ners blijven je eeuwig bij. In Buenos Aires bij de koffie met Helenio Herrera kletsen over cattenaccio, aan de lunch bij Ernst Happel thuis luisteren naar verhalen over 'Rinoes' en 'der Wielem', in Madrid bij Leo Beenhakker horen wat er bij Spaanse wedstrijden allemaal gebeurt, met Wiel Coerver in Tokyo bij de finale van de we reldbeker zitten (editie '83) en de man ho ren klagen over de gebrekkige techniek van Gremio... Alle ontmoetingen met één bepaalde voetbaltrainer blijven je zeker altijd bij; ontmoetingen met Jack Charlton. Niet de beste bondscoach ter 'wereld, zeker wel de kleurrijkste. De spfelopvatting van de bonscoach van de Ieren is eenvoudig. Geen balletjes breed, niet dat lekkere combineren op het middenveld. Jack Charlton houdt immers niet zo van op techniek spelende midden velders. Eigenlijk houdt hij helemaal niet van middenvelders! De grote Liam Brady maakt hij het ooit kort en krachtig duide lijk: „Luister, als je bij mij wilt voetballen, krijg je de ballen niet van de achterhoede, maar van de voorhoede." Brady, geniaal spelverdeler - superb technicus, begrijpt het kennelijk toch niet helemaal goed. Bij zijn eerste kans onder Charlton wordt hij na een half uur van het veld gehaald; meteen na de wedstrijd bedankt de verne derde Brady verder voor de nationale ploeg. Voetbal is een simpel spel bij Charlton. „Tegen de keeper heb ik gezegd: 'In geen enkele situatie gooi je de bal naar een van de backs. Je trapt elke bal.' Met andere woorden: we beginnen met voetballen aan de andere kant van het veld, niet op onze eigen helft." Op deze ene zin komt eigen lijk de hele voetbal-filosofie van Charlton neer. Het is een filosofie die de Ieren succes sen brengt. Niemand in de Vrijstaat die dat in '86 kan vermoeden. Als de bond een nieuwe bondscoach nodig heeft, staat Charlton bepaald niet bovenaan de lijst. Integendeel! Zo weinig fiducie hebben de Ieren in Charlton dat op het laatste mo ment ook de 65-jarige, bij Liverpool ge stopte Bob Paisley nog wordt gevraagd mee te dingen naar de job. Uiteindelijk zijn vier stemmingen nodig binnen het bestuur om de keuze te bepa len: het wordt toch Jack Charlton. De scepsis overheerst en de stemming zal niet snel verbeteren. Charlton, rechtlijnig en eigenwijs, gaat bot te werk. Bondsme- dewerkers voelen zich gebruskeerd door Charltons nogal persoonlijke manier van werken, journalisten worden door hem uitgekafferd of totaal genegeerd omdat ze een eigen mening te berde brengen, spe lers lezen in de krant dat ze na tien jaar trouwe dienst niet meer worden geselec teerd. Hij heeft ook wel een merkwaardige voorkeur als het om spelers gaat. Achterin is Mick McCarthy zijn man. Stijver en tra ger is geen voetballer, maar Charlton be roept zich op McCarthy's inzicht. Ierland staat versteld. McCarthy is al eens door een journalist (ongetraind, middelbare leeftijd, bierbuik) uitgedaagd voor een sprintduel, dat McCarthy maar net weet te winnen. Eerder al heeft McCarthy zich weinig geliefd gemaakt bij het Ierse volk door na zijn debuut tegen Polen nogal na- ief te melden dat hij bij het horen van de volksliederen geen idee had gehad welk lied het Poolse en welk het Ierse was ge weest... Zo was het immers en zo is het nog steeds bij de Ieren: de nationale ploeg be staat voornamelijk uit in Engeland gebo ren en getogen voetballers met een moe der óf grootmoeder in Ierland. Genoeg om voor de ploeg van Charlton uit te komen! Grappen zijn er tientallen over gemaakt; eentje wil dat het bezit van een Ierse Set ter al genoeg is om door Jack Charlton ge selecteerd te kunnen worden. Merkwaardig is toch ook de voorkeur die Charlton blijft geven aan Paul McGra- th. Elke voetballer die een fractie zou heb ben geflikt van wat McGrath in de loop der jaren uithaalt, zou door Charlton al lang zijn bedankt. McGrath (als kind van weeshuis naar weeshuis gestuurd, later een alcoholist van het zuiverste water) kan echter altijd weer rekenen op clementie. Op een moment dat Ierland een WK-kwa lificatie wedstrijd gaat spelen terwijl Mc Grath in geen velden of wegen te zien is, zegt Charlton: „Hij ligt waarschijnlijk er gens in een hotel met een griet en een fles wodka. It makes me fuckin' angry. Maar ik hoop hem snel te spreken, want laten we wel beseffen dat we het hier hebben over de beste voetballer van Groot-Brittannië." 'Bondscoach zijn' is slim doen. Charlton is natuurlijk heel slim als hij de 28-jarige John Aldridge bij Oxford United opduikelt. Die heeft trouwens een verrassing voor Charlton door hem op ploegmaat I lought- on te wijzen; ook een jongen met een Iers paspoort. Charlton heeft in 'n klap de spits en rechtshalf die hij zoekt. Als Aldridge en Houghton worden geselecteerd voor de eerstvolgende interland en het duo naar Dublin reist, is het voor beiden de eerste keer dat ze in Ierland komen... Geluk heeft Charlton ook op andere fronten. Ierland speelt haar interlands im mers op Lansdowne Road, een stadion van de Ierse rugby-bond. Kenmerk: het gras is er zo lang dat je de schoenen der spelers niet meer ziet. Charlton komt dat eigenlijk wel goed uit; de tegenpartij kan niet voetballen en voor het kick-and-rush van de Ieren is het rugbyveld op lansdow ne Road in feite perfect geschikt. Houden zo! Hoe hij het ook doet, hij doet het: de Ie ren gaan naar het EK van '88 (waar een lucky kopbal van Kieft hen dus fataal wordt) en naar het WK van '94 en vier jaar eerder naar het WK van '90. I'ot de kwartfinales geraken ze daar. Hulde! De terugvlucht gaat per Aer Lingus 737, tijde lijk omgedoopt tot de Saint Jack. Terwijl even later in Duitsland 50.000 supporters de wereldkampioenen komen begroeten, worden de leren in Dublin opgewacht door liefst 300.000 uitzinnige landgenoten. Leve Big Jack! In Liverpool gaat hij er met de Ieren vol gende week, normaal gesproken, met een nulletje of drie aan. Ierland zal het Big Jack niet euvel duiden. De jongens zullen de bal niet daar hebben gekregen waar het "hurts'. En anders is het ongetwijfeld weer een geval van fuckin'off-side. Of zoiets... Bogarde stond in augustus na het winnen van de Super Cup op een toon alsof hij het tegen zijn stokdove seniele oude tante had in het oor van Erica Terpstra te blèren dat dit nog maar de eerste was... Je zou verwachten dat iemand bij Ajax, een speler, de terrein- knecht, voor mijn part de me vrouw van de mediatraining, na dat geblèr Bogarde erop wijzen zou dat een toontje later niet zou misstaan. Af Winston, af! Maar niks hoor. in Tokyo zag Bogarde zijn kans weer schoon. En weer met dat volume. 'Dit is de twéééde... Chique is anders, maar het zij Winston vergeven. Nederlands kampioen, Europees kampioen, wereldkampioen. Het zal vast niet meevallen om onder deze repeterende breuk van succes en de massa-adoratie gewoon te blijven. Danny Blind lukt het. Jari Litmanen slaagt erin. Finidi en Kanu, zelden uit de pas. De tweeling, kalm. Van der Sar, geen woord teveel. Reiziger, een stille genieter. Bobby Haarms, stralende glimlach, meer niet. Overmars, type rustige student zoekt kamer. Maar dat sommige Aiacieden nu en dan toch uit de band sprin gen in een tomeloos enthousias me is verklaarbaar. Wij zijn de besten!' 'De beste van... Amsterdam!' 'De beste van... Rotterdam!' 'De beste van... Eindhoven!' 'De beste van... Eu-Ro-Pah!' 'De beste van... de hele wereld'. Ajax heeft de wereldbeker ge wonnen en meer dan vier mil joen mensen in Nederland zijn daar live-televisiekijkend getuige van geweest. Een knappe onder wijs- of politiestaking zou dat zijn. die het land lammer legt dan Ajax op een onbewaakte dinsdagochtend. Is Ajax nu echt onoverwinnelijk, vraag je je zo langzamerhand wel eens af? Nee, natuurlijk. Maar welke club is in staat van Ajax te winnen dan? Willem II? Normaal gesproken niet. Ferencvdros, aanstaande woens dag in de Champions League? Lijkt me van niet, wordt gewoon 2, 3, of 4-0, al naar gelang het Ajax schikt. Gelukkig maar dat de KLM en de KNVB alles in het werk stellen om de competitie nog een beetje spannend te houden, al maak ik mij sterk dat Ajax ook achteruit slaapwandelend en groggy van de jet-lag die Tilburgers er mor gen wel met een nulletje of wat onder krijgt. Maar erg slim van de KNVB is het natuurlijk niet om de Ajacieden geen dagje rust te gunnen. Voor je het weet eist die wereldreis Madrid- Lokyo- Tilburg met terugwerkende kracht alsnog zijn tol tegen de leien. Brak ik vorige week al een lans voor een na het winnen van de wereldbeker op te richten poli tieke partij Hup Ajax!, waarbij ik tussen de regels door heime lijk hoopte op een kabinet Van Gaal-Kok (of Van Gaal-Bolke- stein of Van Gaal-Van Agt, ja, met Van Agt, dat zou een mooi koppel zijn), nu ineen ik in Mie ernst dat Van Gaal ook geschikt zou zijn als KLM-lijnvlucht- n urn merdoorgever-aan - vreem - de-luchtvaartautoriteiten of als competitieleider. Eerlijk gezegd zou Van Gaal volgens mij alles kunnen en dit is nauwelijks iro nisch bedoeld. I Jockeyvrou wenbondscoach, scheids- of grensrechter, quiz master, een talkshow, televisie commentator, voor elk van deze functies is de Ajax-coach beter in de wieg gelegd dan de huidige functionarissen. Ik wed dat hij de laatste penalty er zelf ook in geschoten had, nog onhoud baarder dan Blind. Ja, Van Gaal is van alle markten thuis. Maar een andere tekstschrijver zou niet misstaan. Want wat zouden wij bij onszelf hebben gedacht ais Gremio per ongeluk de cup gewonnen had en Felipe Scolari zou na terug keer in Porto Alegre vanaf het gemeentehuisbordes met over slaande stem hebben geblèrd: wij zijn de beste van Porto Ale gre, van Rio, van Vasco da Gama, van Zuid-Amerikaodh, van de hééle wereld? Wel, laten wij het noemen zoals het is, dan zouden u en ik ons op z'n zachtst gezegd hebben afge vraagd of die beste, brave mijn heer Scolari niet wat te lang in een vliegtuigstoel gezeten had. Of zoiets... Frank f Snoeks is verslag- gever van t Studio 1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21