Wilhelmina kreeg lelijk cadeau Cultuur&Kunst Krisztina ïlijft haar de Chatel stijl trouw Crescendo laat het vuur pas in tweede akte flink oplaaien Aladdin op Haags ijs VTERDAG 2 DECEMBER 1995 voor werk Karei Appel Een schilderij van Karei Appel is bij Chris t's in Londen voor een recordbedrag geveild. 'Femmes, en- ints, animaux' uit 1951 bracht ruim 9,5 ton op. Het wereldre- ord voor een schilderij van Appel dateert uit 1987. Toen werd Christie's ruim zes ton betaald voor 'Le grand chef Cobra'. Aquarel Matisse levert 2,5 miljoen op hrus* De aquarel 'De dans' die Henri Matisse in 1910 maakte, '%eft in Parijs tijdens een veiling ruim 2,5 miljoen gulden opge Hij gaat naar een anonieme Amerikaanse kunstverzame- ;ar. Matisse had 'De dans' voor de Franse politicus Marcel (1862-1922) vervaardigd en het doek was sindsdien in "fct bezit van diens familie gebleven. Het was voor de veiling ge- "hat op anderhalf a twee miljoen gulden. Rekeningen Koenigscollectie te zien bsKOUDe ruim driehonderd tekeningen van het Poesjkin- '^useum in Moskou, uit de voormalige collectie van Franz Koe- igs, horen thuis in Rotterdam. De kunstwerken hadden er nooit indaan gehaald moeten worden. Dat zei staatssecretaris Nuis in cultuur donderdag in Moskou bij de opening van de ten- 'Counterparts'. Op die presentatie in de Bibliotheek tor Buitenlandse Literatuur zijn tot 21 januari dertig tekenin- Jn van oude meesters uit de Koenigscollectie van Museum r Beuningen in Rotterdam te zien. De tekeningen tvonden zich tot 1941 in Museum Boymans in Rotterdam, werden ze illegaal verkocht aan de nazi's. 'De Lelijke Tijd', expositie over mengelmoes van stijlen, in liet Rijksmuseum iq t 0dans MAARTEN BAANDERS stelling 'Tripos' door Dansgroep Kris- .deChêtel Gezien: 1/12. LAKtheater, 1 iien Nog te zien: 2/12, LAKtheater nieuwe programma 'Tripos' I Dansgroep Krisztina de tel begint met een reprise: es' uit 1979. De minimal pe in dit stuk was toen revo- >nair en schokkend. In een afgebakend door verti- TL-buizen, zien we vijf isers die een bewegingspa- I0i met benen en voeten ein- vos herhalen. Alleen de van de dansers verandert, 8rdoor de groep telkens an- 8] lijnen en Figuren op de vormt. De dansers zijn on- a«iddelijk onderworpen aan 4ewegingen. Ze zijn geen in- maar pionnen in een troosteloze sfeer. ..ines' vergt veel geduld van ijker. Vooral als de muziek ejudt en de bewegingen in Zi doorgaan, wordt de cho- (rafie langdradig. Schokkend ines' nu niet meer. Wel is /oor de mensen die recen- ||/erk van De Chatel kennen '*essant te zien hoe haar ma- loopbaan begon. Aan de toen is ze trouw geble- maar de bewegingen met (£eren wetten zijn extatisch ;er emotioneel geworden. Tfn nieuw werk is 'Solo IV', Chatel maakte voor Ann van den Broek. Het is een aan grijpend dansstuk dat op een perfecte manier aansluit op de muziek, de 'Chaconne' voor so lo viool van Bach. De ijle klan ken in deze muziek worden af gewisseld door felle, agressieve tonen en net zo komen uit lang zame bewegingen van de dan seres korte, nerveuze impulsen tevoorschijn. De gebaren zijn hoekig en drukken emotionele onrust uit. Net als in 'Lines' lijkt ook hier de danseres een slavin van de bewegingen te zijn, maar haar dans is een persoonlijke strijd om de impulsen van haar lichaam de baas te blijven. 'Solo IV' is een prachtig, karaktervol stuk waarin Ann van den Broek alle uithoeken van haar dans- persoonlijkheid laat zien. Het laatste deel, 'In het voor bijgaan', is van gastchoreografe Conny Janssen. Haar stijl is heel anders dan die van De Chatel. Ze laat' zich minder leiden door één dwingend idee en is minder pessimistisch. De bewegingen zijn mooi, soms een beetje netjes, maar meestal wervelend, energiek, vloeiend en gymnas tisch. Ook humor ontbreekt niet: aan het ontwapenende slot laat een danseres een danser bewegen door tegen hem te blazen. Het is verrassend te zien dat de dansers van Krisztina de Chatel ook deze heel andere be wegingstaal uitstekend beheer- Koning Willem III gaf zijn dochter Wilhelmina in 1888 een kerstcadeau waar het toen achtjarige prinses je vast weinig plezier aan heeft beleefd. Bij de firma van Anthonie Begeer liet hij het 81-delige zilveren tafelservies maken dat nu te kijk staat op de expositie 'De Lelijke Tijd' in het Am sterdamse Rijksmuseum. De overdadig krullende fruitschalen, bonbonnières en tienarmige kandelaars stralen veel koninklijke waardigheid uit, maar der gelijke rococo-voorwerpen wekken toch vooral verba zing en moeilijk te onder drukken afkeer op. amsterdam franqoise ledeboer 'De Lelijke Tijd' bestrijkt de ja ren tussen 1835 en 1895, een tijdvak waarin de Nederlandse huiskamers en koninklijke ver trekken propvol stonden met meubels, zilver, glaswerk, textiel en keramiek m stijlen die terug grepen op het verleden. De Go tiek, Renaissance, Rococo, Ba rok en Empire werden boven dien door elkaar gehusseld zo dat één object ook een mengel moes van neo-stijlen kon bevat ten. Het schilderij dat David Bles in 1847 maakte van 'De terug keer van Jhr. I.L.C. van den Berch van Heemstede bij zijn gezin en schoonouders na een reis' laat zo'n rijk gevulde huis kamer in verschillende stijlen zien. Er staan een 17de-eeuwse bijbellessenaar en een armstoel in Rococostijl, de pendule is een kopie van een Franse gotische kathedraal en op de schoor steen prijken een Rococo-karaf en een Griekse roodfigurige nepvaas. Al in de 19de eeuw was er kri tiek op het ontbreken van een 'eigen' stijl en in de nuchtere 20ste eeuw kreeg de diepe af keer tegen de stroming die 'his torisme' werd gedoopt al gauw de overhand. De voorwerpen waarmee onze voorouders zich omringden belandden in de verste hoeken en gaten van de museumdepots en de 'lelijke tijd' werd een curieuze voetnoot in de kunstgeschiedenis die daarna nooit meer serieus is ge nomen. Van Reinier Baarsen, hoofd van de afdeling beeldhouw kunst en kunstnijverheid van het Rijksmuseum, hoeven we De familie Meterlerkamp in de tuin van hun huis aan de Nieuwe Gracht te Utrecht, een doek uit ca. 1850 van J J. Neuman. de ruim 160 objecten op deze expositie niet ineens allemaal mooi te vinden. Als samenstel ler van de expositie is hij echter wel uit op eerherstel. Baarsen wijst daarvoor op de virtuositeit en bravoure waarmee de ma kers het verleden gebruikten. Zo ontstond toch een eigen stijl die een nieuwe kans verdient en op zijn minst in zijn waarde gela ten moet worden. Het zou inderdaad al te mak kelijk zijn de voorwerpen op de ze expositie als protserige uit- glijer van de smaak van een paar generaties af te doen. Dankzij de warme kleuren en belichting die inrichter Ulf Mo- ritz bedacht, valt het met die le lijkheid bovendien nogal mee. Ook de meest overdadig gede coreerde meubels en zilveren voorwerpen krijgen daardoor een uitstraling die in elk geval het vakmanschap van de ma kers volledig tot zijn recht doet komen. Nu de hoogtijdagen van de strakke moderne interieurs voorbij zijn. zouden de neo-go- tische zilverkast van JA. Hille- brand uit Leeuwarden, de grote boekenkast met 17de-eeuwse guirlande van kroonprinses Sophie en de exotische smyrna- tapijten in een hedendaagse zit kamer bovendien helemaal niet misstaan; Romantiek en fanta sie zijn weer 'in' en dat zal de bezoeker van 'De Lelijke Tijd' zeker over een deel van zijn af keer heen helpen. De gotische meubels en orna menten van Pierre Cuypers voor het door hem in middel eeuwse stijl herbouwde kasteel De Haar zijn zelfs zeer geslaag de voorbeelden van een neo stijl. De consequentie waarmee hij te werk ging dwingt respect af omdat de middeleeuwse sfeer er stijlvol en kitschloos door herleeft. De getoonde rode hoekcanapé met spiegellijst en porseleinen punchkom met zil veren handgrepen zijn daaren tegen zo verbluffend lelijk dat alleen een excentriekeling ze nog zal willen hebben. Dezelfde afkeer wekt de gele Rococo-vlindercanapé op die de oudste zoon van koning Wil lem III voor het paleis aan de Kneuterdijk bestelde. Zo'n protserig meubelstuk is alleen verteerbaar voor wie er de pracht en praal van een 19de- eeuwse koninklijke huishouding bij denkt, maar dat koningin Beatrix het ooit vrijwillig ergens zou neerzetten lijkt uiterst on waarschijnlijk. Expositie 'De Lelijke Tijd' in het Rijkmuseum (Stadhouderskade 42, Amster dam), t/m 31 maart, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Geslo ten op 1 januari 1996. chef gert visser. 071 -5356441 Vertedering en afgrijzen bij 'Ach! Requeim' muziektheater recensie sjoerd de jong Voorstelling Ach! Requeim, Korczak en zijn kinderen Muziek Burkhardt Söll Beelden/ruimte Rein hart Büttner Regie Paul Koek Dirigent Peter Stam Zang Djoke Winkler Pnns Gezien 1/12, Muse um De Lakenhal, Leiden Een bijzonder concert op een bijzondere plaats: de première, gisteravond, van het muziekthe aterstuk Ach Requiem in Ste delijk Museum De Lakenhal. De kamermuziek gecomponeerd door Burkhardt Söll samen met de kunstobjecten van Rcinhart Büttner, de zang van Djokc Winkler Prins en de performan ce van vijf spelers vormen een indrukwekkend geheel. Het stuk verhaalt op abstract symboli sche wijze over de moord op de schrijver Korczak en een groep weeskinderen in het concentra tiekamp Treblinka tijdens de tweede wereldoorlog. De dood van kinderen. Geen gemakkelijk onderwerp om in de vorm van kunst recht te doen. Het melodrama en het moralisme liggen op de loer. Söll en Büttner zochten al jaren naar een geschikte vorm om het verhaal van Korczak te kunnen vertellen. Componist Söll schreef al eens een requiem over dit onderwerp, maar was toch niet tevreden. Beeldend kunstenaar Büttner maakte de zogeheten 'kinderdingen', zwar te houten objecten die doen denken aan kindermeubels en - speelgoed. Pas toen de beide vrienden elkaar na lange tijd weer ontmoetten viel de puzzel Het in Ach! Requieifi ge hanteerde mengsel van kunst disciplines weet melodrama en moralisme te vermijden. De zo wel krijsende als melodische muziek, de agressieve kinder meubelen, het verstilde spelen van een meisje en het rituele schuiven van vier dakvormigc decorstukken. Dat alles werpt het publiek steeds heen en weer tussen vertedering en afgrijzen. En beter kan het onderwerp, kinderen in oorlogstijd, niet worden uitgedrukt. Al met al indrukwekkend mu ziektheater, maar zeker niet be haaglijk. Dat laatste ook omdat een groot deel van het publiek slechts met moeite het hele to neel kon overzien. Her en der gingen mensen staan, op hun stoelleuning zitten of verrekten hun nek om alles te kunnen vol gen. „Vaker zón concert in mu seum De Lakenhal?" vroeg de directrice van het museum voor aanvang van het muziektheater. Zeker, maar dan wel er voor zorgen dat iedereen het gebo- dene goed kan volgen. theater recensie monica schiks 'lm Weissen Rössl' van Ralph Benatzky het Leids Operette gezelschap Crescendo Muzi- ïeiding: Joop van Eek Ballet Dansschool Jeanette iger. Medewerking van Jeugdoperette Vereni- je Mascotte. Regie: Koos Moens. Gezien: 1/12, ouwburg, Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond P 1.1 is er in één jaar tijds met Crescendo eurd? Veranderd van locatie. De °gDuwburg heeft ontegenzeglijk méér sfeer en intimiteit dan de Stadsgehoor zaal. Maar ook een moeilijke, doffe akoestiek. Bleef daarom het vuur nog een tijdje smeulen alvorens op te laaien in de tweede akte? Vorig jaar trad Crescendo zo zelfbe wust aan op de planken. Nu liet men zich op de kop zitten door het ongewone van de situatie. Je merkte het aan het ha peren op het toneel, aan de onzekere klank van sommige solisten. Als het koor met ferme stem de pas erin zette, kwam het orkest erachter aan. Je had ze willen toeroepen „Zet hem op, ik wéét dat jullie het kunnen, laat het eruit komen!" En dat gebeurde tenslotte dan ook. Stemmen kwamen los van Dr. Siedler (Wouter Tukker) en Dr. Giesecke (Germ Welbergen). John van Haasteren (Leo pold) had nergens last van. Bij hem liep vanaf het begin alles gesmeerd. Bij zijn opkomst oogstte hij al applaus en naar later bleek terecht! Ook de vrouwelijke solisten (Suze van Duyl en Dicky Oskam) bleven de hele avond goed in hun rol. Voor een fleurige noot zorgde de fris ogende balletgroep met haar soepele motoriek. Het orkest mag zeker niet worden vergeten. Onder in de bak kreeg het precies de goede klank, als van een vooroorlogse radio. Na het warmdraaien van twee voorstellin gen zal de laatste ongetwijfeld de beste zijn. ijheden brengt kalender uit t koud december kijken naar warm Egypte 1 4» arjan van duk pdrinkt en weest vrolijk', te willen zeggen. linkerhand leunt de <pd nonchalant op een sa- qc een natuurdemon met 9 jtjes, bokkepoten en een met zijn rechterhand j hij een tros druiven om- Aan zijn blik te zien, zou yr wel een druifje lusten. Ie mythologische figuren het voorblad van een e kalender, die het Rijks- B&m van Oudheden samen archeologisch tijdschrift >ee heeft uitgebracht. Bij oneven maanden staan ,t;,nfoto's van voorwerpen collectie van het RMO, Ban het beeld van Chaem- e overige maanden gaan van afbeeldingen van rfingen en archeologische vmenten. Zo toont april "impel van Hadrianus in 3jrkse Efese en is in het december een zomerse een Egyptische zuilen- zien. Een korte beschrij- iv® het achterblad van de f oer verklaart wat de af voorstellen. hebben de indruk dat :ers een dergelijk aanden- j/\jn het museum leuk vin- i Ezegt J. Bruggink, voor- jO/tr van het museum. „De ti kunnen straks nog "^jenlang naar voorwerpen t collectie kijken." d&lender kost 21,95 en is in het museum. Daar- *a,s hij ook telefonisch te op 071-5163163. Het beeld van Chaemtore. Gezellige boel bij Oudheden leiden arjan van duk Een drinkgelag zoals in de Griekse of Romeinse oudheid zal het niet worden, maar een beetje feestelijk is het wel; in het Rijksmuseum van Oudheden kunnen bezoe kers van de tentoonstelling Wijn! Wijn!! Wijn!!! deze go dendrank nu ook proeven. Het museum biedt een spe ciaal wijnarrangement aan, dat bestaat uit de entree tot het museum, een rondlei ding over de tentoonstelling Wijn! Wijn!! Wijn!!! en aan sluitend een wijnproeverij. Zo staat een proeverij op 6 december in het teken van Spaanse wijnen, op 24 janua ri kunnen, bezoekers het stof in hun kelen met sherry weg spoelen en op 23 februari ten slotte is er een proeverij met' wijnen die doen denken aan wijn uit de oudheid. De groepsarrangementen kun nen nog worden uitgebreid met op de Romeinse keuken geïnspireerde buffetten. Ook de jeugdige bezoekers van het RMO komen aan hun trekken. Weliswaar krij gen zij geen wijn of sherry, maar elke woensdagmiddag en in de kerstvakantie kun nen ze aardewerk wijnscha len beschilderen. Speciaal voor leerlingen uit de twee de, derde en vierde klas van het Gymnasium is een boek je ontwikkeld met korte frag menten uit Griekse en Latijn se teksten over wijn. den haag Zoals elk jaar tussen Sinterklaas en kerst komt Walt Disney's World on Ice met een splinter nieuwe schaatsshow naar de Haagse Statenhal. Ditmaal beelden de zesenveertig schaatsers en schaatsters het sprookje Aladdin uit. Aladdin, een arme straatjongen, wordt hopeloos verliefd op Jasmine, de mooie dochter van de sultan van Agrabah. Maar Jafar, de gemene hoofddienaar van de sultan, wil ook met Jasmine trouwen om zo de macht over het land in handen te krijgen. Gelukkig krijgt Aladdin hulp van de Geest uit de magische lamp en komt alles toch nog goed. Het ijsspektakel Aladdin is van 6 tot 13 december te zien In de Statenhal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Behalve Aladdin zullen ook Mickey en Minnie Mouse en andere Disney-figuren hun opwachting op het ijs maken. foto pr Kröller-Müller koopt Brancusi Het Kröller-Müller Museum heeft op een veiling bij Chris tie's in l-onden 'Le Commence ment du Monde' (Het begin van de wereld) van Constantin Brancusi gekocht voor 3,1 mil joen gulden. Het museum in Otterloo spreekt van een van de belangrijkste aankopen, omdat hiermee voor het eerst een werk van de vader van de moderne beeldhouwkunst binnen een Nederlandse collectie wordt ge bracht. DCBBÖiSttor BRUNCHEN EN DINEREN in Restaurant de Beukenhof tijdens beide kerstdagen. Wij raden u aan tijdig te reserveren! Brunchmenu 99,50 Dinermenu f 147,50 Juniormenu f 47,50 Voor informatie of reserveringen 071-5171388 r.-..'4'.v,'.v.ri-.r.ifynri.iia.'i- v.'V.;.nvi«<iWMiiTrr -v

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17