'De natuur krijgt een tik' e: 'Gemeente Leiden slokt Leiderdorp niet op' Leiderdorper Van der Zande keek dood in ogen MliiMiltTIM jeen belangstelling 'oor tuinbouwgrond Regio Leiden/Rijn Veenstreek Celstraffen geëist voor illegale stort in Wassenaar m& nvcu m SATERDAG 2 DECEMBER 1995 CHEF HENNWANECMONDO?t',ïS«-J14 Pt V CHEF .FANS K O E NE FiX1!' C Fakkelwake in Oegstgeest De afdeling Oegstgeest van Amnesty International heeft voor za- I terdag 9 december een stille wake met fakkels in de agenda staan. Amnesty houdt de bijeenkomst tussen 10 en 18 uur in de Kempenaerstraat. De fakkelwake dient als voorbode voor de "dag van de rechten van de mens' op zondag de tiende. pe gemeenten in het Groene Hart mogen te veel huizen >ouwen. De natuur in het oostelijk deel van de provincie krijgt nog een extra tik doordat waardevolle veenweide- Hebieden niet goed worden beschermd. Bovendien wordt iet compensatiebeginsel (de verplichting om natuur te naken als ergens groen verloren gaat door woningbouw) 'erlaten en ook dat kost natuur. elEN HAAG MONICA WESSELING )at zijn een paar van de bezwa- pn van het Zuidhollands Land- en de Zuidhollandse dilieufederatie tegen het treekplan Zuid-Holland-oost. Ie twee natuurorganisaties roegen gisteren de Raad van tate het streekplan onmiddel- 1jk te schorsen. „Door dit plan reigt onherstelbare schade aan e natuur te worden toege- racht", aldus de 'natuurclubs'. 1 lp dit moment worden allerlei ezwaren tegen het streekplan ehandeld in een zogeheten odemprocedure. Dit kost een eaar maanden tijd en de na- zijn bang dat 'e natuur in de tussentijd het lodje legt. Ze willen dus dat jaatsraad J. de Vries het streek- ,alan tijdelijk buiten werking 1 elt. In het streekplan is om alle ïmeenten in het Groene Hart »n lijn getrokken; alleen daar- innen mag worden gebouwd. heeft de provincie de 10 gemeenten in het Groene art in totaal 2500 'extra' wo- gegeven, te bouwen 'in komende vijf jaar. Deze hui- zijn bedoeld om terreinen aar nu bijvoorbeeld oude elkfabrieken of graansilo's aan. op te knappen. De na- urorganisaties vinden deze juwmogelijkheden te ver- nd. ledeputeerde T. Jansen VD, ruimtelijke ordening) eld de staatsraad voor dat de 'ovincie juist heel terughou- snd is in het toestaan van wo- ngbouw in het Groene Hart. )e contouren zijn strak, de ex- 2500 huizen hard nodig om kwaliteit van het gebied te .a-groten". - sDe waardevolle veenweidege- sden werden tot nu toe in 1 Jteekplannen altijd beschermd trop dreigt voor Alkemade Ejjl)WE WETERING MARIETA KROFT igt gemeente Alkemade zit met >a<p stuk grond in haar maag. Al m|r jaar is er in het nieuwe in Nieuwe We- ing een perceel weiland be- voor een kweker. Tot te toe is er geen belangstelling ■>r. Mocht er ook helemaal _!n gegadigde komen, dan Ept de gemeente 240.000 gul- 3 aan rijkssubsidie mis. erlet gaat om een gebied van nhectare. Een voorwaarde vestiging is dat de kweker een reconstructiegebied af- nstig moet zijn. In de prak- komt dat neer op iemand de Googerpolder in Roelo- omdat dit vrijwel 3Q enige reconstructiegebied Het principe van reconstruc- dat er drie buurmannen lig zijn, waarvan *de middel- j vertrekt zodat de andere ie hun bedrijf kunnen uit- iri Jden. Die vertrekkende buur- h zou, indien hij dat wenst, tdr Nieuwe Wetering kunnen. let rijk stelt subsidie beschik- J0 r om de glastuinbouw in de igerpolder te moderniseren Dm wegen en riolering in het Uwe gebied aan te leggen. De 1000 gulden die de gemeente |t. is een vergoeding voor de is aangelegde infrastructuur Het grondgebied van Nieuwe lering. Indien er een kweker zich vestigt die niet uit een re constructiegebied afkomstig is, krijgt de gemeente dat geld niet. D. Akerboom, lid van de re constructiecommissie Googer polder, heeft niet veel hoop dat er alsnog belangstelling voor uitplaatsing zal komen. Volgens Akerboom is de animo gering vanwege de subsidies die het rijk heeft verlaagd. Bovendien gaat het de telers op dit mo ment bepaald niet voor de wind, zodat er niet veel behoef te is om te investeren. De kavel in Nieuwe Wetering is in handen van Stiveen, de Stichting ter Verbetering van de Agrarische Structuur in de Rijn en Veenstreek. Secretaris-pen ningmeester A. Biemans zegt dat er wel belangstelling is voor de kavel. „Maar omdat de prio riteit lag bij uitplaatsers, zijn die onderhandelingen op niets uit gelopen." Volgens Biemans komt het land pas te koop voor anderen, wanneer de reconstructie van de Googerpolder is afgerond - vermoedelijk pas in 2002 - en er nog steeds geen gegadigden zijn gevonden. Wat wethouder L. Beelen betreft (WD/financiën) blijft het stuk grond tot zolang beschikbaar voor een vertrek kende kweker. Aan het mislo pen van subsidie wil hij nog niet denken. DEN HAAG GPD Het composteerbedrijf A.H. Vrij Groenverzorging kreeg begin 1994 een sterk vermoeden dat de ambtenaren van de gemeentelijke stortplaats in Wassenaar zich schuldig maakten aan frauduleu ze praktijken. De aangeleverde hoeveelheid groente-, fruit- en tuinafval (GFT) was veel groter dan uit de gegevens van de gemeente bleek. Het bedrijf, werkzaam op de stortplaats, be sloot na enige tijd zelf op onderzoek uit te gaan. Het speurwerk bevestigde het vermoeden dat niet alle aangevoerde vrachten werden geregi streerd. Met behulp van een videocamera stelden de 'onderzoekers' in januari 1995 vast, dat er hoe veelheden GET-afval werden gestort zonder dat die eerst werden gewogen. De ingeschakelde po litie concludeerde op basis van eigen onderzoek dat het inderdaad goed mis was. Zo kwam het dat de 49-jarige toezichthouder van de stortplaats en zijn 52-jarige plaatsvervan ger zich gisteren moesten verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Volgens officier van justitie mr. G. Biezeveld zouden de mannen in ruil voor geld stelselmatig en langdurig een zestal hove niersbedrijven de gelegenheid hebben geboden gratis of tegen gereduceerde prijs groenafval te storten. Op deze wijze zouden de gemeente Wassenaar en het composteerbedrijf over de afgelopen vijf jaar voor ten minste 200.000 gulden zijn bena deeld. De stortbaas zou er zo'n 6000 gulden aan hebben verdiend, zijn plaatsvervanger circa 1700 gulden. Officier Biezeveld eiste tegen de stortbaas een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk. Hij hield er rekening mee dat de man gisteren is ontslagen door de gemeente en niet tegen die beslissing in beroep gaat. Tegen de plaatsvervanger, een bulldozer-ma chinist. werd acht maanden cel geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij is door de gemeente bestraft met een voorwaardelijk ontslag en een salarisvermindering. De aanklager zei er geen be zwaar tegen te hebben als het onvoorwaardelijke deel van de celstraf voor beide mannen wordt omgezet in onbetaalde arbeid (een taakstraf). Een derde ambtenaar van de stortplaats, een 40-jarige Hagenaar, zal niet worden vervolgd. Zijn aandeel was volgens de officier zo gering, dat volstaan kan worden met een tuchtrechtelijke maatregel. Van de zes hoveniersbedrijven, die aan de om koping van de ambtenaren hebben meegedaan, zijn er vier een transactie met Justitie overeenge komen. Eén van de voorwaarden was dat ze als nog de aan de gemeente verschuldigde stortkos ten. van elk een kleine duizend gulden, zouden betalen. De twee resterende bedrijven worden mogelijk wel vervolgd. Ze zouden voor 6000 gul den respectievelijk 190.000 gulden nadeel hebben veroorzaakt. De stortbaas zei dat hij het geld 'meer zag als een fooi'. Het geld kon hij goed gebruiken, want hij kampte met een schuld van 10 mille als gevolg van de begrafeniskosten van zijn schoonouders die kort na elkaar waren overleden. Bovendien moest hij een lening afsluiten op zijn derde adop tiekind en zag hij zich genoodzaakt zijn auto voor 14 mille te verkopen. Zijn advocaat mr. M. Ba ijens vond dat zijn cliënt tot zondebok van de he Ie affaire was gemaakt en pleitte voor clementie. Uitspraak 15 december. door nagenoeg alle werkzaam heden in het gebied aan regels en vergunningen te onderwer pen. Omdat het ontwerp- streekplan zo'n 800 bezwaar schriften van agariërs 'oplever de', heeft de provincie in het definitieve plan afgezien van strenge regels. In plaats daarvan worden de graslanden be schermd door vrijwillige afspra ken tussen boeren en natuurbe schermers en de provincie. Zowel de milieufederatie als het Zuidhollands Landschap ziet hier weinig heil in omdat convenanten te vrijblijvend zijn. Ook dit bezwaar wordt door Jansen van de hand gewezen. „We hebben niets aan strenge regels als er geen draagvlak voor is bij de agrarische sector. Met convenanten is de natuur veel meer gediend." Jansen ontkent dat het compensatiebegsinel wordt verlaten: „De gemeenten hoeven geen nieuwe natuur te maken binnen hun bebou wingscontouren. Dat is logisch want binnen die contouren is hélemaal geen fraaie natuur meer." De staatsraad staat voor een moeilijk besluit, zo bleek giste ren. Een streekplan is 'slechts' de basis van bestemmingsplan nen. Gemeenten stellen zulke bestemmingsplannen op en daarin wordt heel strikt vastge legd wat wel en wat niet mag. Juist dit globale karakter van een streekplan doet de staats raad twijfelen over al dan niet ingrijpen. Gistermorgen bleek hij ook niet een-twee-drie over tuigd van het zogeheten spoed eisend karakter van het verzoek van de milieuverenigingen. Het is nog maar maar de vraag of de natuur inderdaad zoveel schade lijdt als het streekplan van kracht blijft terwijl de bodem procedure wordt afgewerkt. Hazerswoud.se hulpverlener legt zijn praktijk neer HAZERSWOUDE-RUNDIJK De 43-jarige hulpverlener uit Hazerswoudc-Rijndijk die deze week werd gearresteerd op verdenking van seksueel misbruik van 'een patiënt, heeft met onmiddellijke in gang zijn praktijk beëindigd. De Hazerswoudenaar was werkzaam als therapeut en hypnotiseur voor mensen die geestelijk in de war zijn. De politie verdenkt de man van seksueel misbruik van een 23-jarige man uit Rijns burg die bij hem in therapie liep. In een persbericht dat de politie afgelopen dinsdag de wereld instuurde, werd gemeld dat de verdachte een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. De advocaat van de Ha zerswoudenaar ontkent nu echter dat zijn cliënt iets heeft bekend. Volgens hem is er slechts sprake van 'een aantal misverstanden'. Hij vraagt zich dan ook af of de Hazerswoudenaar nog voor de rechtbank moet verschij nen. „Het zou me niet verba zen als de zaak hiermee is af gedaan. Het gewicht van het vermeende misbruik is niet zo zwaar", aldus de raads man. De (inmiddels voormalige) hulpverlener is afgelopen donderdag na een voorarrest van drie dagen weer op vrije voeten gesteld. Wethouder Van Dijk niet bang voor annexatie LEIDERDORP JUDY NIHOF Wethouder A. van Dijk (BBL- /volkshuisvesting) is niet bang dat de gemeente Leiderdorp door Leiden wordt 'opgeslokt'. „Ik constateer met nadruk dat de gemeente Leiden geen be hoefte heeft aan ruimte in onze gemeente," zei de wethouder gistermiddag in zijn toespraak bij het slaan van de eerste - langverwachte - paal voor de nieuwbouwwijk Leyhof. Tijdens de feestelijke bijeen komst die op de officiële hande ling volgde, klonk veel kritiek op die uitspraak. Sommige aanwe zigen betitelden de opmerking als 'naïef. Volgens hen aast Lei den wel degelijk op bouwgrond in Leiderdorp en moet de ge meente alert blijven. Leiden richt zich nu weliswaar op de Grote Polder, maar daarna zal de stad zich concentreren op Leiderdorp, was de verwach ting. Volgens wethouder Van Dijk wil Leiden Leiderdorp er wel bij hebben, maar dan alleen om fi nanciële redenen. Dat Leiden zijn oog niet op de bouwlocaties in Leiderdorp had laten vallen, valt volgens hem op te maken uit de reactie van de regio - waar Leiden toe behoort - op het streekplan van de provincie. „Leiden wil wel ruimte voor wo ningbouw, maar alleen in één keer heel veel." Behoefte aan ruimte kan voigens de wethou der overigens nooit een argu ment zijn om een gemeente te annexeren. „Leidenaren kun nen hier al wonen en werken. De gemeentegrenzen zijn er wat dit betreft al niet meer." Van Dijk vindt het voor de burgers echter belangrijk dat Leiderdorp als zelfstandige gemeente blijft voortbestaan. „Het bestuur in een kleine gemeente staat dich ter bij de burgers dan in een grote stad." Wil Leiderdorp het hoofd boven water houden, dan is het volgens hem nodig om als regiogemeenten 'goed met el kaar samen te werken'. Kritiek was er ook op een an dere opmerking in de toespraak van de wethouder, die stelde dat 'de druk op de woningmarkt nu eindelijk lijkt af te nemen'. Volgens voorzitter Bennebroek van het bestuur van de Algeme ne Woningbouw Vereniging Leiderdorp (AWL) is dat lande lijk inderdaad het geval, maar mogen daaruit geen conclusies voor een Randstad-gemeente als Leiderdorp worden getrok ken. Daar is de behoefte aan met name goedkope huurwo ningen nog steeds schreeuwend hoog, benadrukte hij. „Dat je in Terneuzen zó aan een woning kunt komen, wil nog niet zeg gen dat je dat in leiderdorp ook kan." Het ontbreekt in Leider dorp aan politieke moed om dat in te zien en daaraan conclusies te verbinden, aldus Benne broek. Kunstwerk De feestelijke start van Leyhof was gisteren aanleiding voor het over en weer uitreiken van ca deautjes. Zo kreeg de gemeente van de Algemene Woningbouw Vereniging Leiderdorp (AWL) een bedrag van 5000 gulden. Besloten werd om dit bedrag te besteden aan een goed doel: de plaatselijke Vrouwen Advies Commissie (VAC). „Een organi satie die het in mijn ogen niet altijd gemakkelijk heeft, maar zich desondanks sterk voor haar doelen inzet", aldus wethouder Van Dijk. Verder kreeg de ge meente van bouwer ACL een cheque van 10.000 gulden, be doeld om een kunstwerk neer te zetten in de 'Arena' van Leyhof, LEIDERDORP JUDY NIHOF De wildste verhalen deden de laatste tijd over hem de ronde. Het linkerbeen van Hein van der Zande, het spraakmakende ex-raadslid van GroenLinks in Leiderdorp, zou geamputeerd zijn, hij zou niet meer kunnen lopen en dat was allemaal ver oorzaakt door een infectie die hij opliep bij de tandarts. Zo gek is het niet dat er zoveel is gespeculeerd over de ziekte van Van der Zande. Hij kampte met een levensgevaarlijke aan doening die maar weinig men sen treft en waarvan de oorzaak niet precies bekend is: een in fectie door streptococcen. „Ik heb geluk gehad dat ik het kan navertellen. Vijftig procent van de mensen die het krijgen overlijdt eraan. Het is een rot bacterie", vertelt Van der Zande vanuit zijn bed. Hoewel hij al aardig is opge knapt, kan hij nog niet de hele dag opblijven. Van der Zande uil best praten over zijn ziekte, als er maar geen 'zielig' verhaal in de krant komt. „Het moet geen verhaal worden in de lief- en leedhoek." Hij lacht: „Anders schiet ik je hartstikke dood." Het was augustus en Van der Zande was net twee weken te rug van vakantie, toen hij zich rot begon te voelen. Omdat hij koorts had, dacht hij aan een griepje. Toen zijn toestand snel verslechterde besloot de huis arts om de Leiderdorper in het ziekenhuis te laten opnemen. Eenmaal in het ziekenhuis begon hij in een shock te raken. Het vreemde was dat zijn lin kerkuit enorm strak en gespan nen aanvoelde. /Mie verschijnse len wezen op een infectie met streptococcen. Een aantal orga nen werkte niet meer. Zijn nie ren, die niets meer deden, moesten met een kunstnier op gang worden gebracht. Wat er daarna gebeurde, maakte Van der Zande niet meer bewust mee. Hij werd in slaap gebracht. Om de verwoes tende werking van de strepto coccen te stoppen, kreeg Van der Zande de ene behandeling na de andere. Doktoren vochten voor zijn leven. Dat het lukte om Van der Zande er weer bo- Velen zouden Van der Zande graag terugzien in de gemeenteraad. FOTO DICK HOGEWONING venop te krijgen, mag een won- ontwaakte uit zijn slaap, wist speeld. „Ik lag in een vreemde der heten. Van der Zande niet waar hij was kamer en er liep iemand rond in Toen hij - drie weken later - en wat zich allemaal had afge- een witte jas. Ik had allemaal slangetjes aan mijn lijf." Daarna moest Van der Zande worden geopereerd aan zijn lin kerbeen. Want de streptococcen hadden zijn been voor een deel als het ware opgegeten. De af gestorven huid was zwart. Al het dode weefsel moest eraf, zodat hij nu nog maar een heel dun beentje over heeff „Ik moet op nieuw leren lopen. Heb moeite om mijn evenwicht te houden." I lij houdt er rekening mee dat hij bepaalde dingen, zoals spor ten, nooit meer zal kunnen doen. Er volgde ook nog een huidtransplantatie. Met stukken huid uit zijn bovenbeen werd zijn kuil weer toonbaar ge maakt. Nu hij zich heter voelt, wil' Van der Zande langzaam diver se werkzaamheden weer oppak ken. Het voorzitterschap van de theatercommissie van de Mu- zenhof bijvoorbeeld. Of zijn we kelijkse column voor Radio Lei derdorp. „Ik word onrustig. Wil weer dingen gaan doen. Lezen wil ik niet meer, dat heb ik ge had." Nadenken In de achterliggende periode heeft Van der Zande veel kun nen nadenken. Ook over een eventuele terugkeer in de Lei- derdorpse politiek. Velen zou den hem met open armen ver welkomen. Van der Zande was immers altijd goed voor wat le ven in de brouwerij. „Ik heb acht jaar in de ge meenteraad gezeten maar in 1990 was ik het zat. Ik heb ook geen zin om het weer op te pak ken. Ik hoef niet elke avond weg." Zijn visie op de huidige gang van zaken in de politiek kan hij kwijt in zijn column voor Radio Leiderdorp. Met een grijns: „El ke keer denk ik: wie zal ik nu eens te grazen nemen." Wat hem betreft gaat het er in de politiek momenteel veel te tam aan toe. „Ze laten zich zo gemakkelijk in een hoek praten. Dat zag je bij de begrotingsbe handeling, dan hebben ze kriti sche vragen aan het college maar dan vragen ze niet dóór. Dat heb ik nooit gedaan. Ik bleef doorvragen Houten palen verdwijnen Bovengrondse elektricitelts draden zijn binnenkort verle den tijd in Ter Aar. De Ener gie en Watervoorziening Rijnland (EWR) is bezig met het aanleggen van een on dergronds net op die plekken waar dat nog niet het geval was. Momenteel wordt er ge werkt op de Westkanaalweg in de richting van Alphen. Nog dit jaar worden ook de houten palen op het zuidelij ke deel van de Ringdijk ver vangen. De kabels komen onder de grond, boven gronds verschijnen moderne lichtmasten. In januari neemt EWR ten slotte het fietspadgedeelle langs de Hoeksche Aarkade onder handen. Een ondergronds net is zwaarder en minder storingsgevoelig. NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen mei u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES.ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest- - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. W&KI BI At/* Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelolarendsveen tel (071)331 5361 - fax (071)331 5202 deceunlncK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13