Nauwer contact school en universiteit 'De zelfkant is heilzaam' Leiden Kerk Samenleving De liefde resteert ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 972 Theo Bakker DOOR CAROLINE VAN OVERBEEKE 'Samenwerking met voortgezet onderwijs hard nodig Altijd moet er een onder werp zijn. Altijd moet dat onderwerp iets met onze stad van doen hebben. Dat gaat zo als je een column voor het Leidsch Dagblad maakt. Maar ik loop in Eindhoven en ik ben dron ken. De tegels van de straat liggen schots en scheef, sierbestrating heet dat. En ik denk aan mijn moeder en aan mijn vader. Nooit meer hun kleine jongetje kunnen zijn. Het meisje in de bar zegt dat ze vierenveertig niet oud vindt. Vierenveertig is bijna dood. Ze staat daar, borst, bil, word ik ooit wij zer? Er komt een man bin nen die direct handtastelijk wordt. Even later staat hij naast mij en zegt: „Ieder mens leeft zo lang hij nodig heeft om erachter te ko men." De handtastelijke wijsgeer - waarom slaat ze hem niet? - vraagt: „Heb je 'De Celes- tijnse Belofte' gelezen?" Schijnt over de waarheid te gaan. 'Heb jij mijn oeuvre niet gelezen? Weet jij niet, dat je waarhijdt met een lange ij en dt schrijft?' Bladen met bier, meisjes die worden betast, muziek die naar T orremolinos- niveau daalt. Ik drink, beweeg me door troosteloze geilheid gedreven tussen grut en denk aan thuis. Nu de trap op kunnen lopen en kijken naar de slapende gezichtjes van mijn jongetje en mijn meissie en dan overlopend van schuldbewuste warmte naast mijn liefde kruipen. Wie komt waarom in een café? 'Sex and drugs and rock and roll.' Het is het niet. Straks tuimelt mijn dochter in zo'n gelegenheid in de valkuilen van het ge not. Voelt ze zich verplicht om tegen een oude man te zeggen dat vierenveertig zo oud nog niet is. En laat ze zich knijpen door leeghoof den. Naar buiten, stilte. Waarom verlang ik zo naar stilte? Ik verdring de gedachte, dat het de stilte van niet meer leven is. In een spiegelende etalageruit zie ik een uitge bluste man voorbij sloffen. Kom op Bak, kom op, be treedt de Bierelier, zuip door kreng. Hoe oud zal ze zijn, vijftig? Ze zit prachtig opgedirkt te draaien op haar kruk, met tussen haar knokige vingers een sigaret, waarvan de as kleurt als haar gekrulde haar. Ze heeft de grandeur van poeder en rimpels, want de tand des tijds sleep haar schoonheid slechts aan. Ik kijk naar haar en naar haar vriendinnen die ook al zo lang geen meisje meer zijn en ik snuif diep de geur op van wanhoop en weemoed. Voor het eerst deze avond voel ik me op mijn gemak. Ik moet in Leiden op zoek. Maar heb je dat wel in onze stad, cafés waar ouderen, alleenstaanden, eenzamen, overgeblevenen en droog- zoekers op hun best gekleed telkens opnieuw een bejaar de paringsdans inzetten? Plots hoor ik klanken die me terugvoeren naar Batufe- rangi, Maleisië: 'Knocking on heaven's door', Bob Dy lan. Mijn lied. Ik giet het vuur naar binnen en ik zie hoe de mannen en vrouwe: mijn verlangen naar stilte niet kennen. Dat ze onver minderd blijven kloppen O] de hemelse deur der liefde. Dat ze zich hebben openge haald aan het leven, dat de liefde, wreed als zij is, litte kens op hun zielen heeft achtergelaten, maar dat ze nog steeds hopen en zoeke naar dat ene troostende ge baar, die ene strelende hand, die ene nog altijd on wennige eerste zoen, om het een opmaat te laten zijl van een stramme satanstar go- De vrouw op de kruk trekt heel even haar toch al niet te lange rokje nog iets ver der op. Onder het zachtroz' vel van haar dij tekent zich een ader af in de vorm van een vraagteken. Niets is toe val. Ik zeg haar, dat de on gebluste manier waarqp ze een aantrekkelijke vrouw wil blijven mij ontroert. Ach, jongen toch van me, geeft niet hoor. We hebben hem allemaal wel om." 'Miss you' van de Stones. Drinken, branden, denken aan thuis. Aan mijn vrouw en kinderen, aan mijn vrienden, aan alle mensen die ik liefheb. „Je ziet er ge lukkig uit", zegt ze. „Ach ja, zoëven verlangde ik nog naar de stilte. Maar nu weel ik het weer. Dankzij jou. Zaj ik je eens vertellen hoe het zit in het leven? Opgeteld, afgetrokken, als je alles te- gen elkaar hebt wegge streept, resteert de liefde." Ze aait me moederlijk over' de bol en zegt: „Sjaak, schenk deze schat nog een;' bij." De Leidse universiteit gaat nauw samenwerken met de middelbare scholen in de regio. Gedacht wordt onder meer aan een uitwisseling van docenten. VWO-scholieren kunnen straks wellicht ook een dagje meelopen op de universiteit en een vak volgen waarvoor ze belangstelling hebben. Het Interfacultair Centrum Lerarenopleiding, Onderwijsontwikkelingen Nascholing (ICLON) van de universiteit gaat een netwerk opzetten om de contacten tussen docenten te bevorderen. Volgens Anke Harteveld, rector van de Leidse Rembrandt Scholengemeenschap, hebben beide partijen baat bij een intensief contact. „Wij scholen willen onze leerlingen goed voorbereiden op de universiteit. En de universiteit wil goede studenten: studenten die niet al in het eerste jaar afvallen en die in vier jaar afstuderen." Harteveld is als buitenuniversitair lid van de Leidse universiteitsraad nauw bij de samenwerking betrokken. Volgens haar liet het contact tussen universiteit en scholen in de regio de afgelopen jaren te wensen over. „Er was eigenlijk nauwelijks contact. Dat is jammer, want je kunt van elkaar Ieren. Maar de Leidse universiteit ziet nu in, met haar plan 'Koersen op kwaliteit', dat samenwerking met het voortgezet onderwijs hard nodig is." „De universiteit vraagt studenten die problemen kunnen oplossen, teksten kunnen schrijven en zelfstandig kunnen werken. Het is onze taak de scholieren daarop voor te bereiden. Omgekeerd kunnen universitaire docenten vaardigheden leren van onze leerkrachten." Een andere reden voor de samenwerking is volgens Harteveld de nieuwe onderwijsstructuur in het voortgezet onderwijs. „In 1998 gaat er van alles veranderen op middelbare scholen: de huidige vakkenpaketten verdwijnen. Scholieren kunnen straks kiezen uit vier 'profielen' met een combinatie van op elkaar afgestemde vakken: 'natuur en gezondheid', 'natuur en techniek', 'economie en maatschappij' en 'cultuur en maatschappij'. Scholieren moeten bovendien veel meer zelfstandig werken. Het is goed om al die veranderingen af te stemmen met de universiteit." De Rembrandt Scholengemeenschap is al hard bezig de scholieren op het nieuwe onderwijssysteem voor te bereiden. Harteveld: „We hebben een soort Dalton-systeem ingevoerd om de kinderen al in de brugklas te leren wat zelfstandig werken is. De leerlingen hebben elke dag een taakuur dat ze naar eigen inzicht kunnen invullen. Die taken worden nauwkeurig bijgehouden in een speciale agenda. Dat systeem bevalt ons zó goed, dat we hebben besloten het definitiefin te voeren. Bovendien willen we het systeem volgend jaar uitbreiden naar de tweede klassen." De Leidse universiteit heeft in haar toekomstplan 'Koersen op kwaliteit' al een aantal veranderingen aangekondigd. Zo wil ze haar studenten in de toekomst beter gaan begeleiden omdat vooral in het eerste jaar nogal wat studenten afhaken. Directer contact met docenten moet de kwaliteit van het onderwijs verbeteren en de student meer bij de universiteit betrekken. Het in 1997 in te voeren 'bindend studie-advies' selecteert de studenten na het eerste jaar: alleen de goede studenten mogen dan verder gaan met hun studie. Volgens J. de Lange van de universiteit worden de nieuwe plannen voor samenwerking met de scholen binnenkort besproken met de faculteiten. „Vervolgens zullen we concrete voorstellen doen. Anke Harteveld: „Er was eigenlijk nauwelijks con tact. Dat is jam mer, want je kunt van elkaar leren." FOTO LOEK ZUYDER- DUIN Predikant promoot betrokkenheid op de buurt Wees als kerk betrokken op de omgeving, dan zullen zaken als vreugde en groei je in de schoot worden geworpen. Dat is de belofte van de Amsterdamse predikant Paula Irik aan kerkelijke gemeenten die proberen kerk te zijn 'met en in de buurt'. „Het is in deze crisistijd een zaak van vrolijk eigenbelang om met huid en haarde buurt in te duiken." ussmzEsssm Van haar hand verscheen het boek 'Een dapper zootje ongeregeld' (uitgegeven door Narratio in Gorinchem, 25,(JO gulden). Daarin schildert Irik de lotgevallen van de gemeente rond de Nassaukerk in de 'achterstandsbuurt' Amsterdam-Westerpark. De gemeente, die zij dertien 'goede, zware, drukke, gezegende jaren' diende, groeide met vallen en opstaan van een kleine, vergrijsde gemeente, naar een 'levende kerk, waarin zowel jong als oud bezig zijn om kerk-zijn gestalte te geven'. Heel fijn voor die Nassaukerk, maar wat moet een willekeurig andere gemeente ermee? Irik: „Mijn 'schilderij' is niet bedoeld ter imitatie, maar ter inspiratie. Want wat in de Nassaukerk kan, kan ergens anders ook." De feministische hoogleraar Riet Bons-Storm prijst het boek aan als een voorbeeldstudie. Zij hoopt dat kerkmensen er door bemoedigd worden. „En moge er een appèl van uitgaan naar al diegenen, die de macht hebben in de kerken, en dus ook de macht hebben om geld te geven", aldus Bons- Storm. Irik geeft wel toe dat haar boek voor een deel 'een kleine liefdesverklaring' is aan de Amsterdamse buurt en haar bewoners. Zelf is ze ook besmet geraakt met de dwarsheid en onaangepastheid die de buurt zo eigen is. „Vergeleken bij de talloze problemen die uit de buurt op haar afkomen, is het maar een gammel groepje, dat stevig moet sappelen en aan ruzies bepaald geen gebrek heeft. Want de uitersten willen nog wel eens botsen en de onderlinge spanningen kunnen hoog oplopen." Maar ruzies zijn helemaal niet erg, zo luidt één van haar vuistregels. „Wees niet bang voor ruzie, neem er juist de tijd voor. Buit confrontaties uit, beschouw het als kansen om te groeien." Haar raadgeving: „Accepteer de verscheidenheid. Ga uit van het partijen-in-een-systeem-model. Dat helpt om nuchter onder ogen te zien dat iedere gemeente niet alleen gemeenschap maar ook arena is. Het doet recht aan de wisselende coalities en de tegenstrijdige belangen die in iedere gemeente met elkaar botsen." Lijp en warbol Die botsingen zijn volgens haar mogelijk wanneer er ruimte is. Irik: „De ruimte om te groeien, de ruimte voor alle verschillen. Binnenschipper en lijp, warbol en oude buurtbewoonster, huisvrouwen migrant, dakloze en student: iedereen wordt er voor vol aangezien en er is in de gemeente een hartverwarmende inzet om elkaar in en met alle verschillen vast te houden." Die ruimte is één van de zegeningen die een gemeente mag ervaren, wanneer zij er voor de omgeving wil zijn. zo is de overtuiging van Irik. „Dat is wat ik graag wil overbrengen: dat het er in de kerk beslist aantrekkelijker op wordt, als tekst en context vrijuit door elkaar gaan lopen, als de buurt de gemeente openbreekt en de zelfkant er heilzame verwarring komt stichten. Dat vriendschapsbanden en partnerschappen tussen rijke en arme gemeenten de kerk zouden kunnen vitaliseren." De predikant geeft hoog op van de meetlat van de vijf factoren die de gemeente- opbouwdeskundige dr. Jan Hendriks in zijn recente boek 'Een vitale en aantrekkelijke gemeente' opsomde: klimaat, leiding, structuur, doelen en identiteit. In haar boek kunnen gemeenten als het ware over de schouder van de Nassaukqrk meekijken, hoe daar die 'meetlat' is gehanteerd. „Vergeet niet één van die factoren", waarschuwt ze. .Alleen in hun samenhang zijn het aanknopingspunten voor vitalisering." Irik illustreert: „Vergader samen, maar vergeet niet samen te eten. Wees blij met het 'formele', maar geniet minstens zo hard van het 'informele' circuit. Acht het zondagse vieren niet uitnemender dan het doordeweekse kringwerk Predikant Paula Irik: „Mijn 'schilderij' is niet bedoeld ter imitatie, maar ter inspiratie." en het diaconaat even hoog als het pastoraat. Neem de jongerensoos net zo serieus als de kerkvoogdij. Investeer, juist in een tijd van 'pompen of verzuipen' in feest en ontmoeting en onderling beraad. Zoek daarbij naar werkvormen die niet alleen de praters en mondigen aan bod, maar ook doeners en onmondigen uit de verf laten komen." Het eerste wat een gemeente te doen staat, is de 'context' in kaart brengen. „Hebben de mensen om u heen een baan of een uitkering? Een minimum- of een boven-modaal inkomen? Kroost of kind noch kraai? Bewonen ze een fiat of een boerderij? Zijn de mensen genoodzaakt tien sloten op hun deur te hebben of lopen ze bij elkaar in en uit? Zijn ze wit of bruin? Stemmen ze paars of groen of zwart?" Aan kerken die dat allemaal wat eng vinden, geeft Irik het advies om eens een kijkje te nemen bij het oude- wijkenpastoraat of in plaatsen waar al een kerk buurt-project bestaat. Toegift Irik: „Durf te springen, waag de plons. Of het nu om mestoverschotten gaat. om huuruitzettingen, de aanleg van een snelweg, een WAO-spreekuur, de renovatie van een verpleegtehuis, de komst van een asielzoekerscentrum of... vul zelf maar in. Stel u op de hoogte, ga praten, demonstreer mee, word deelgenoot en misschien gaandeweg bondgenoot." Daarnaast moet er een kerkelijke kaart getekend worden. Gemeenteleden moeten de geschiedenis en de grenzen van hun kerk leren kennen. „Breng onder woorden wat bepaalde keuzes met de gemeente te maken hebben en trek daar, in een periode van ingrijpende veranderingen, regelmatig tijd voor uit: wat voor kerk zijn we?, wat voor kerk willen wij zijn?, onder welk beeld willen we kerk zijn?" „Vreugde en groei in de omgang met God, elkaar, jezelf en de samenleving zijn overal mogelijk, maar kunnen nooit het doel zijn", aldus Irik. „Ze kunnen je wel als toegift in de schoot geworpen worden." Zo lang de grondhouding maar de betrokkenheid op de eigen omgeving is. Die houding het 'zelfcorrigerend vermogen' van de gemeente versterken, maar ook het 'wankele evenwicht' regelmatig verstoren. Het zal vaak niet makkelijk zijn. waarschuwt Irik. „Het gemeente zijn wordt er stellig verwarder, onoverzichtelijker, slopender en schokkender van. Maar wie buurtbetrokkenheid zaait, mag er mee rekenen vitaliteit en aantrekkelijkheid te oogsten." Rooseveltstraat 82 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280; Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-51280; DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct),Kiel (adjunct) L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 071-5j 023-5; 023-5.' 071-5? 071-SC HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. F. Nypels, 1G van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie; Hoofdredactie: ADVERTENTIES £i Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 i*f 071-5 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5 ABONNEMENTEN fj bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) p per maand (autom. betaling) j per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) )T VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE^, Voor mensen die moeilijk lezen, slecb- hebben of blind zijn (of een andere i dicap hebben), is een samenvatting' f regionale nieuws uit het Leidsch Dagi geluidscassette beschikbaar. Voor inf.r 0486-486486 (Centrum voor GesproL. tuur, Grave) lil Auteursrechten voorbehouderiil DagbladuitgeverijDamiate K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 erve woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m i 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabe$r kenhuis: dagelijks. 0I BEZOEKUREN n,s DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur d Kraam- en zwangerenafdehng: buiten de gewone bezoektijden, vofyi ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur jr> ren 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur m Kraamafdeling: 14.30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tdr Is uur). |et Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). r f Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30. 1R TO-1Q nOinir 'gC )m JU .Uil 1, RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30-1 en II daarnaast ook 11 15—12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk r ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00^. 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00J leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uit^ voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een r zoek mogelijkheid in overleg met de noofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en J kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur oogheelkl heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12