Leiden Strengere controle horeca Het degelijke speelgoed van Cia Dormeier Vlasveld schokt commissie Itedelijk Gymnasium erlost van noodlokalen Verkeer maandag na de spits door nieuwe tunnel duinrBÜ Voorzitter beroepscommissie: duidelijkheid over horecazaak ■ATERDAG 2 DECEMBER 1995 971 11 |EF HENNYVAN EGMOND. 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Huizen yf Q Dc gemeenten in I J het Groene Hart mogen te veel huizen bou wen, vinden natuurbe schermingsorganisaties Informatie over kringloopwinkel tEiDENBewoners van Leiden-Noord krijgen donderdag 7 de- ;ember in buurtcentrum De Kooi informatie over de kringloop- krinkel die medio januari 1996 de deuren opent. In deze winkel, jie wordt ingericht in het buurtcentrum aan de Driftstraat, wor- ojen gebruikte goederen aangeleverd, zonodig opgeknapt en te- jen lage prijzen te koop aangeboden. Vrijwilligers en 'banen- poolers' bestieren de winkel. De info-avond begint om half acht. ANNO 1895 Maandag 2 December De Vereeniging „Schoolkindervoeding" alhier is voornemens a.s. Maandag en Woensdag hare taak voor den winter weer aan te jangen. Na een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek heeft het pestuur gemeend aan 410 kinderen tweemalen per week voed- |ame spijs te moeten verschaffen. Hoe moeilijk zijn taak ook zij, pm gedurende ruim drie maanden aan zooveel kinderen een {oed maal te bereiden, het mag met goed vertrouwen die taak tanvaarden, dank zij de hulp en den steun, die het van velerlei tijden ondervindt. ANNO 1970 woensdag 2 december De Hoge Rijndijk-bewoners blijven, ondanks de gedeeltelijke re- jonstructie van rijksweg 11, verontrust. De bewoners èn de ge- neentebesturen zijn wel van mening, dat er veel is verbeterd, tiaar ze zijn er toch van doordrongen dat het een levensgevaar - ijke weg blijft. Zij beschouwen de reconstructie min of meer als !en lapmiddeltje. Eerst wanneer de nieuwe rijksweg 11 en de trovinciale weg 6 zullen zijn aangelegd komt een eind aan de rerkeerschaos en keert de rust in de aan de oude weg gelegen tlaatsen weer. Rode en gele kaarten bij overtreding sluitingstijden LEIDEN «AAP RIETVELD Leidse cafés die de sluitingstijdenwet overtreden kunnen met ingang van volgend jaar rekenen op streng politie optreden. Een eerste vergrijp tegen die wet levert een waarschuwing op, een tweede overtreding leidt tot tijde lijke sluiting. Dat zei burgemeester C. Goekoop gister avond op vragen over horeca-overlast in de commissie algemene zaken. nacht lawaai maken. De politie treedt daar onvoldoende tegen op, zei De Jonge. „Daar moet snel iets aan gebeuren. Politie en gemeente moeten ingrijpen, want de klachten nemen alleen maar toe." De politie moet streng con troleren of cafés zich aan de sluitingstijden houden en beter reageren op klachten van bur gers, betoogde De Jonge. En als de burgemeester daarover geen toezeggingen zou doen, dreigde zij, zou het CDA moties indie nen. „Want de controles vinden nu pas om drie uur in de mor- Een deel van de horeca trekt zich niets meer aan van de voorgeschreven sluitingstijden, betoogde PvdA'er H. El Houari. „Je kunt in Leiden de hele nacht stappen. Buurten klagen daar over, maar de politie is vaak niet te bereiken." De PvdA'er was niet de enige die zijn beklag deed over het ge drag van cafébazen. Ook M. de Jonge van het CDA en D. Sloos van de SP namen het op voor buurten die last hebben van ca fébezoekers die tot diep in de gen plaats. Dat kan niet." De Jonge verwees naar de si tuatie rond café de Grote Beer, waarover omwonenden een zwartboek hebben samenge steld. De ergernis over dat café is in Vreewijk hoog opgelopen. „Duidelijk een structureel pro bleem", oordeelde Goekoop. „Bij dat café heb ik sterk de in druk dat de relatie met de buurt ernstig verstoord is. Dat is bij meer cafe's het geval. Er komen steeds meer van dit soort klach ten aan het licht." Om de sluitingstijden van de horeca te handhaven zullen door de politie extra mensen worden ingezet, beloofde de burgemeester. „Volgend jaar gaan we weer met gele en rode kaarten aan de slag. Daarmee zullen we zo spoedig mogelijk in het nieuwe jaar beginnen." Een aantal raadsleden vroeg zich af, of strenge controle op sluitingstijden wel zou leiden tot het terugdringen van de overlast. „Horecabezoekers zor gen voor overlast, of ze nou om drie uur of om één uur de straat op gaan", zei WD'er R. van der Sande. „Door zo'n soort contro le neem je de overlast niet weg." Goekoop bestreed dat niet. „Maar je moet ergens mee beginnenredeneerde hij. Burgemeester en wethouders zijn zelf voor een deel debet aan de overlast die met name de Leidse van de horeca onder vindt, zei SP'er D. Sloos. „De overlast wordt steeds groter, maar ik hoor burgemeester en wethouders in allerlei buurten steeds maar pleiten voor meer horeca en meer terrassen. Ik vind dat verbazingwekkend. In een binnenstad moet je niet al leen kunnen wonen, maar ook kunnen slapen." en loopjongen van een projectontwikkelaar en een potentiële jf van de portemonnee van de Leidse burger." Met die karakteri- ring van PvdA-wethouder T. van Rij schokte raadslid M. Vlasveld n Leiden Weer Gezellig/De Groenen gisteravond de raadscom- Issie algemene zaken. Vlasveld wilde de positie van Van Rij naar aanleiding van diens 1 rond het referendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis discussie stellen. Maar dat ging niet door. „Ik schrap deze uitla- ig uit de notulen", zei burgemeester C. Goekoop. PvdA'er H. Baaijens sprak van smaad. En namens de andere par ijn distantieerde A. Pechtold (D66) zich van de uitlating van Vlas- 1. „Zo'n uitspraak is niet op zijn plaats, en zeker niet hier", zei chtold. „Als u die aantijging overeind wilt houden, doet u dat lar in de commissie volkshuisvesting of in de raad, als Van Rij ejij is." Gewijzigde verkeerssituatie rond het station did. )EN AAD RIETVELD it Stedelijk Gymnasium is inen afzienbare tijd verlost n zijn dependance. Binnen st worden aan het hoofdge- uw aan de Fruinlaan tien lo- fen en een aula vastgebouwd. 1 it geld voor die uitbreiding mt voor het grootste deel uit 0 verkoop van het terrein aan Van de Brandelerkade, waar nog noodlokalen van het 'Qdelijk staan. OJehalve de school is ook wet- .uder H. Koek (PvdA/onder- blij dat na jarenlange dis- r isies het Stedelijk Gymnasi- eindelijk uit zijn ruimte nood wordt verlost. „En einde lijk een aula krijg. Want een school van die omvang zonder aula, dat kan natuurlijk niet", aldus Koek. „Hoewel, het heeft de groei van de school nooit te gengehouden." Het Stedelijk Gymnasium is met zijn ruim 1100 leerlingen het grootste van het land. Van de ruim vijf miljoen gul den die uitbreiding van het Ste delijk kost moet de gemeente tien procent zelf bijdragen. Met de bouw van aula en tien loka len wordt zo mogelijk nog deze winter begonnen. Ze komen op de plek waar voorheen de noodlokalen stonden. LEIDEN HERMAN JOUSTRA VERVOLG VAN VOORPAGINA Het autoverkeer kan op maandag 4 decem ber vanaf tien uur voor het eerst gebruik maken van de tunnel onder het Stations plein. Tot de geplande oplevering in begin 1997 van de tweede tunnel, die naast de ge reedgekomen tunnel moet komen, kan het autoverkeer in twee richtingen gebruikma ken van deze ondergrondse route. Vanaf dat moment geldt voor elk van beide tun nels eenrichtingsverkeer. Er zijn twee rijba nen in elke buis. Vanaf de opening gelden voorlopig ver schillende routes voor het autoverkeer in de buurt van het station. Auto's die vanaf de Plesmanlaan komen en richting Willem de Zwijgerlaan, het centrum en het station wil len rijden, moeten rechts om de rotonde heen bij het belastinggebouw om vervol gens ondergronds te gaan in de nieuwe tunnel. Het verkeer vanaf de Willem de Zwijger laan dat in de richting van Leiden-zuid of de Plesmanlaan rijdt, maakt vanaf maandag ook gebruik van de tunnel. Het verkeer dat van de Willem de Zwijgerlaan komt en naar het centrum van Leiden wil gaan of het sta tion, gaat op de Schipholweg rechtsaf om daar de nieuwe omleidingsweg op te rijden. Het verkeer dat vanaf de Rijnsburgerweg richting Leiden-zuid, Plesmanlaan en de omgeving van Leiden-noord of de Willem de Zwijgerlaan rijdt, dient linksaf te gaan via de nieuwe omleidingsweg. Verkeer van de Rijnsburgerweg in de richting van het centrum kan gewoon rechtdoor rijden. Auto's die uit het centrum via het Schut tersveld komen en richting Leiden-zuid, Plesmanlaan of Willem de Zwijgerlaan rij den, gaan over de tunnel heen en maken daarna gebruik van de omleidingsweg. Bus sen, brommers, fietsers en taxi's blijven ge bruik maken van het Stationsplein. BEKKEN Hij is voor mij ronduit de fijnste mens in het college van burgemeester en wethouders in Leiden. Een alleraardigste en zachtzinnige man. voor zover ik dat van enige afstand vaststellen kan. Niet van dat wrange en zeurderige dat veel andere bestuur ders hebben. Die altijd zo cynisch doen als hen weer iets niet bevalt. Hij lijkt geenszins op die beroepsbestuurders met aangedikte ego's, die types die het veto voor op de tong hebben. Nee. D66-wethouder Hans de Goede is voor mij de menselijke maat van het college. Eigenlijk zo'n beetje tegen zijn eigen verwachting in, is hij bijna twee jaar geleden tot dat hoge ambt geroepen. Heeft natuurlijk als een keurige kostschooljongen afgewacht wat hanen en haviken hem toedachten. En inderdaad: hij kreeg de grootste flutportefeuilles die een mens in deze tijd in deze stad hebben kan, namelijk milieu, sport en welzijn. Dat zijn - dankzij de gemeenteraad zelf - nou net de sluitposten van de gemeentefinanciën. Boven dien portefeuilles die ook nog eens flink zijn gestript, de leu ke zaken zijn er uit gehaald. De Goede kreeg afgelopen week veel kritiek te verduren. Hij werkt te langzaam, komt afspraken niet na, lost helemaal niks op. Die harde woorden kwamen vooral van PvdA'er Ron Hillebrand, een man die hijgend voor de deur ligt om zelf tot het wethoudersambt te worden geroepen. Ik geef toe dat De Goede zijn werk krachtiger moet organi seren en uitdragen. Maar het komt goed. Hij heeft gewoon een wqt langere aanloop nodig. Misschien dat hij ook eens naar de inzet en kwaliteiten van een aantal van zijn ambte naren moet kijken. Kritiek op de wethouder is vaak ook kri tiek op ambtenaren. En hoe reageerde Hans de Goede op al die kritiek? Hartstik ke goed. Hij heeft aangekondigd dat hij meer in de krant zal komen. Daarmee kan ik hem natuurlijk prachtig helpen. Deze column is wel een eerste bewijs van een betere pro motie van de wethouder. Daarnaast moet ik hem toch een cursus 'bekken' adviseren. Het kan kennelijk niet anders in de politiek dan dat je je mede raadsleden af en toe moet af snauwen, afbekken. En gewoon vaker weigeren, veto's uitspre ken. Of zoals andere wethouders dat doen: zeggen dat het ambte narenapparaat al overbelast is en er geen werk bij kan hebben. Als hij niet beter aan de weg tim mert, dan wordt het moeilijk voor hem om de krant te halen. Dat kan dan alleen nog maar HENK VAN DER POST door zelf advertentieruimte te ADJUNCT HOOFD- kopen. REDACTEUR Sinterklaas is zondag in het Hkibad. Alle kinderen krijgen iets lekkers in hun schoen. Tel.: 070 51 55 ÏAO Waueruar •EN CARIN SMOLDERS rc 5ie denkt dat kinderen tegen- ordig alleen maar .de grote 1 telgoedwinkels afstropen op tk naar computerspellen, .ties en dino's, heeft het mis. '"nkels waar 'ouderwets' speel- pid wordt verkocht komen c weer in de mode. Cia Dor is eigenaresse van Lilé, winkel waar houten treinen, en, poppenhuizen en puz- in de rekken staan. „Hier- kunnen kinderen niet al- n eindeloos spelen, ze leren »ok nog eens van." I let de verjaardag van sinter- is op komst merkt Dormeier Tl' speelgoed in haar winkel zj|ig aftrek vindt. Vooral kleine leitjes gaan over de toon- nsjk. Houten autobanen en jlenframes zijn dit jaar popu- „Bij een autobaan trainen oog/hand coördinatie en ken ze kennis met zwaarte- Cht; de auto valt immers op 1 bepaald punt altijd van de m af. Met een kralenframe b ze kleuren en materialen lerscheiden. Het is belang- dat speelgoed een educatie kant heeft, maar het moet /rt zo zijn dat ze er alleen jkr van mogen leren." 1 ik jaar steken in speelgoed- td rages de kop op. Onder- tnd door reclames op televi- wordt het nieuwste speel- d massaal op de markt ge- cht. Dormeier meent dat leren hier hebberig van tien. „De kinderen worden aderd als de kleine consu lt van de toekomst. Ze zien en moeten het hebben. Ou- I geven hier vaak aan toe en ken verder helemaal niet na t het speelgoed. Veiligheid, fliteit en duurzaamheid tel Cia Dormeijer in haar winkel vol houten speelgoed: „Ik vraag altijd eerst naar de leeftijd van het kind en zijn interesses." len dan vaak niet meer mee. Na een tijdje ligt zo'n speeltje ver geten of kapot in de hoek. Ik krijg dan vaak de opmerking dat mijn speelgoed duur is, maar ik denk dat je beter iets goeds kunt kopen, dan bij elke rage weer een nieuw prul aan te schaffen." In Leiden zijn een paar speel- o-theken waar kinderen speel goed kunnen lenen. Cia Dor meier is een groot voorstander van deze instellingen. „Voordat je besluit speelgoed aan te 'schaffen, kun je beter eerst kij ken of een kind met iets speelt en er ook plezier aan heeft. Ook voor mensen met een kleine beurs is het een goede manier om door de jaren heen met speelgoed te variëren." Bij Liló kunnen mensen te recht met al hun vragen over speelgoed. „Ik ben deze winkel begonnen in een tijd dat ik zelf kinderep had. Ik ging toen wel eens naar de grote speelgoed winkels, maar daar kreeg ik zel den advies. Ik dacht, dat moet anders kunnen." „Ik vraag naar de leeftijd en de interesses van het kind en FOTO HIELCO KUIPERS probeer een stuk speelgoed te vinden waar een kind wat aan heeft. Waar het zich mee kan vermaken, maar ook waar het iets van kan leren. De garantie dat het kind er ook daadwerke lijk mee zal spelen, kan ik nooit geven. Elk kind is anders, je kunt nooit goed inschatten of ze langere tijd geboeid blijven dooreen speeltje." College op de vingers getikt over 't Hart van Leyden LEIDEN ANNET VAN AARSEN Voorzitter B. Olivier van de commissie voor beroep en be zwaarschriften maakte er eigen lijk maar weinig woorden aan vuil. „Het verlenen van onthef fingen aan 't Hart van Leyden is iets wat op dit moment sowieso niet kan", oordeelde hij gisteren direct tijdens de zitting. Omwo nenden van het eet- en drink- paleis aan de Nieuwe Rijn had den zich genoodzaakt gezien opnieuw de commissie aan te schrijven met een klacht. Dit maal voor de toestemming die de gemeente had gegeven voor een live optreden op 20 septem ber. De klagers en de eigenaar van 't Hart van Leyden vliegen el kaar al jaren met de regelmaat van de klok in de haren, over het terras voor de deur, over een bovenverdieping die ineens bij de zaak was getrokken, over geluidoverlast en nu dus ook over een incidenteel optreden. Souplesse Commissievoorzitter B. Olivier wil het liefst zo snel mogelijk van de zaak verlost worden. „Ik wil er eigenlijk niets meer mee te maken hebben", verzuchtte hij. Olivier heeft grote kritiek op burgemeester en wethouders, vanwege hun klaarblijkelijke onwil om de zaak voor eens en voor altijd te regelen. Het is niet zozeer de verleen de ontheffing, waar de commis sievoorzitter zich zo aan stoort. Het meest irritante vindt hij het gegeven dat het college zich nog steeds niet heeft gebogen over de vraag of 't Hart van Leyden wel aan de Nieuwe Rijn mag zitten als eet- en drinkpaleis. Volgens het bestemmingsplan is er slechts ruimte voor een broodjeszaak. „Enige souplesse ten aanzien van het bedrijf is niet op haar plaats zolang het college zich nog niet heeft ge bogen over die kwestie van het bestemmingsplan. Daar heb ik in februari al om gevraagd en daar moet nu eindelijk maar eens duidelijkheid over komen. En als het bedrijf er inderdaad tegen de regels zit, dan moeten burgemeester en wethouders stappen ondernemen", aldus ilivier. Om zijn ongenoegen kenbaar te maken, liet hij uit het Stads- bouwhuis een ambtenaar van ruimtelijke ordening ontbieden. Zij mdest er bij het college nog maar eens op aandringen een uitspraak te doen. Daarnaast schrijft Olivier het college een brief met dezelfde boodschap. „De gemeente zadelt de bewo ners met problemen op. Zij moeten nu telkens weer op nieuw beginnen met procedu res", aldus de voorzitter. Kritiek Hij heeft overigens ook kritiek op de regeling voor incidentele ontheffingen, die nog niet offi cieel van kracht is. Horeca-on- dernemers mogen vier keer per jaar zo'n ontheffing aanvragen. •Toeslemming wordt vervolgens gegeven zolang de grens van vier nog niet is gepasseerd en zolang een horecaondernemer de omwonenden tijdig heeft ge waarschuwd. „Er is nauwelijks ruimte om een ontheffing te weigeren", verklaarde amnte naar A.J. Offereins van de dienst milieu en beheer. Olivier: „Stel, ik bezit een café waarover voortdurend klachten zijn. Als ik vervolgens een ontheffing aanvraag en ik blijf binnen de norm van vier, dan krijg ik die ontheffing ook. Ik vraag me toch af of dat wel zo'n gelukkige constructie is." Verwarring Rond het eet- en drinkpaleis aan de Nieuwe Rijn is overigens inmiddels enige verwarring ont staan. De eigenaar van de zaak was overigens niet aanwezig bij de zitting van de commissie voor beroep en bezwaar. Voor een eerdere zitting in oktober zegde de eigenaar van 't Hart van Leyden ook af. Hij meldde dat hij zijn zaak zou verkopen. Bij de omwonenden is daar echter niets van bekend. „Er wordt op het moment verbouwd", aldus advocaat J.W. I-andman, zelf een buur. „Maar voor zover wij weten is het café- restaurant nog steeds van de zelfde eigenaar. Hij had een bouwvergunning aangevraagd. Bouw en woningtoezicht is vervolgens komen controleren en trof er dezelfde mensen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11