AX gaat nog niet op in sAXo Weg en wiel Citroën, als u liever wint dan verliest U Citroën-dealer DE JONG S AUTOBEDRIJVEN GEOPEND! Huisman tweewieler ^ciro Modeljaar 1996 in beeld Grote MPV Mercedes komt in '96 Veel nieuwe technische snufjes VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 REOACTIE PETER IODEWUKS Oude autobanden gebruikt bij fabricage nieuwe DEARBORN AFP Binnen enkele jaren kunnen oude autobanden worden ge bruikt bij de produktie van nieuwe banden. Proeven heb ben aangetoond dat zeker 10 procent van het oude banden- materiaal geschikt is. De sa menstelling en de duurzaam heid van de nieuwe banden ver slechtert daardoor niet, zo heb ben de Franse bandenfabrikant Michelin en het Amerikaanse autoconcern Ford in een geza menlijke verklaring laten weten. Michelin gaat door met het on derzoek en zal de banden lang durig gaan testen. Het is de be doeling dat Ford over vijf jaar de banden op zijn auto's mon teert. Afgedankte autobanden vor men een groot milieuprobleem. Al jaren worden ze hergebruikt en worden er diverse produkten van gemaakt, maar toepassing ervan bij de produktie van nieu we banden is tot nu toe altijd een probleem geweest. Op het ogenblik wordt 5 pro cent van oude autobanden op nieuw gebruikt. Volgens Ford en Michelin kan dat 12 procent worden. Alleen al in de Verenig de Staten worden er jaarlijks 250 miljoen autobanden afge dankt. ULEVLO Kennedylaan 118 - Leiden Tel. 071-5769322 Van Hallstraat 30 - Wassenaar Tel. 070-5119221 Frankrijk subsidieert elektro-auto Jaren geleden liep Frankrijk niet voorop met de intro ductie van schone katalysa tor-auto's, maar met nog schonere elektro-auto's wil men wel de toon aangeven. Daadkrachtig stelt vooral de Peugeot/Citroën groep (PSA) auto's met elektro motor voor, ook Renault laat zich niet onbetuigd. Een probleem blijft echter de hoge prijs van elektro- wagens. Om te helpen het publiek over de drempel te trekken geeft de Franse overheid tot aan 1997 subsidie. Kopers van een elektro-auto krij gen (omgerekend) 1.600 gulden. Het Franse elektri citeitsbedrijf EdF geeft nog eens het dubbele van dat bedrag aan de fabrikant/importeur die de elektrische auto verkocht. In Parijs mogen elektro-au to's daarnaast gratis parke ren. Zo hoopt men rond de eeuwwisseling 100.000 elektrische auto's op de weg te hebben. Audi start met aluminium-centrum In de fabriek te Neckarsulm, waar het uit aluminium opge bouwde topmodel A8 wordt ge produceerd, heeft Audi een stu diecentrum ingericht voor alu- miniumtechniek. Voornamelijk ten dienste van zichzelf, om de bouwwijze van de A8 verder te ontwikkelen. Binnen vijfjaar moet dit leiden tot een in grote series gemaakt tweede model met aluminium 'space frame'. Het ligt voor de hand dat het hier gaat om de opvolger voor de huidige A6, die uit alumini um profielen, buizen en plaat werk in plaats van uit zwaarder staalplaat gemaakt zal zijn. Ook toeleveranciers en onderwijsin stituten worden bij het Alumini um Centrum betrokken, om zo veel mogelijk kennis over de verwerking van dat materiaal te verzamelen. INFORMATION EUROCASION 010-4472002 VALKENBURG KATWIJK NOORDWUK 071 071 071 4016947 4016175 3619303 IMUftr FINANCIERING - UASE - DONDERDAG KOOPAVOND - VERZEKERING WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) 2} Ter hoogte van Roelofarendsveen, avond en nacht. 38, 01] Den Haag richting Amsterdam (A 4) 21J 2,i Tussen Leidschendam en Zoeterwoude, avond en nacht. o. l°Q\ Den Haag richting Utrecht (A 12) 16 Tussen Waddinxveen en Gouda, avond en nacht. QQ Den Haag - Utrecht (A 12) 25| 40j T.h.v. Voorburg, avond en nacht Utrecht richting Den Haag (A 12) T.h.v. Bleiswijk, overdag. Rotterdam - Breda (A 16) Tussen Moerdijkbrug en Drechttunnel. Hoek van Holland richting Gouda (A 20) Tussen Moordrecht en Gouwe Aquaduct, avond en nacht. Meppel - Heerenveen (A 32) Tussen Havelterberg en Steenwijk-noord, avond en nacht. Zevenbergen richting Waalwijk (A 59) Tussen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Tel.: 071 - 568 06 80 leder jaar om deze tijd ver schijnen de traditionele auto jaarboeken, die ieder op hun eigen vertrouwde manier een beeld geven van wat er te koop is op de vaderlandse au tomarkt. Handzaam en nog steeds de goedkoop ste is het KNAC-au- tojaarboek, dat voor de 24ste keer uit komt. Alle Auto's '96 is een kleine opzoek- pocket (formaat 13x18 cm) waarin al le (binnenkort) lever bare auto's in alfabe tische volgorde wor den gepresenteerd. Dat gaat op de gebruikelijke manier: een of twee zwart /witfoto's per pagina met daarbij de be langrijkste (technische) gege vens. Het overzicht is aange vuld met twee bladzijden ver wachte nieuwtjes', de gebruikelijke lijst van importeurs, be lastingtarieven en een uitgebreide prijs lijst. Alle Auto's '96 telt 344 bladzijden, wordt uitgegeven door De Alk in Alk maar en kost, net als vorig jaar 15,90. Wereld op Wielen zou een mooie titel zijn voor het degelijke jaarboek van Fred van der Vlugt. De 18de aflevering, genaamd Auto '96, is een prettig bladerboek (17x24 cm) dat een overzicht geeft van alle in ons land gangbare merken. Ook in dit geval is de opzet niet veranderd en dus wordt Auto '96 tradi tiegetrouw geopend met 5 pagina's 'Altijd Nieuws', waarin de soms zeer verrassen de (nabije) toe komstplannen van diverse autofabrikan ten uit de doeken worden gedaan. I let catalogus gedeelte geeft per autotype een foto met daarbij de belangrijkste gegevens van diverse uitvoe ringen. Ieder merk wordt inge leid met een pagina historie (met foto) en algemene infor matie als het modellengamma en de verkoopcijfers van de af gelopen vijf jaar. i/erder is er weer een full-color katern, waarin dit keer de te ruggekeerde coupé centraal staat, en aan het eind een uitge breide prijslijst. Auto '96 telt dit keer 416 pagina's en kost we derom 22,95. En dan de twee, toonaangevende dikzakken op A4-formaat, die garant slaan voor uren, zo niet dagen bla- derplezicr. De eerste is het Au tovisie laarhoek, dat voor de 18de keer in successie een de gelijke en overzichtelijke brok Naast de algemene indrukken en technische gegevens in het informatie verschaft over alle in ons land verkrijgbare perso nenauto's alsmede een aantal minder bekende merken, e algem hm lie g catalogusgedeelte van 325 pa gina's (met een apart hoofdstuk 'ter reinwagens') staan er ook ruim 100 pa gina's (in kleur) tests en rij-impressies in, voor het grootste deel afkomstig uit het gelijknamige tweewekelijks ver schijnende autoblad. In de winkel kost het jaarboek 32,50 (omvang onveranderd 528 blz.) en daarvoor wordt op een goede kwaliteit papier een ko lossale hoeveelheid actuele ge gevens geleverd, aangevuld met helder zwart/wit foto werk. Daarnaast biedt Autovi sie ook een aantal leesverhalen (in kleur), dit keer onder meer over de Ferrari F50, de terugkeer van de open sport wagen, hel 100-jari ge Michelin, de mi niatuurauto's van Paul's Model Art en auto audio. Verder in de '96-edi- tie een uitgebreide prijslijst, tabellen van belas tingtarieven en kentekens, als mede een overzicht van nieu we autobanden. De uitgever van het Autovisie Jaarboek '96 is Bonaventura in Amsterdam. De dikste dikzak en tevens het langst verschijnende jaaroverzicht is Au totest '96 van uiige verij Kluwer. De 27ste editie telt 544 pagina's en ligt in de winkel voor 32,50. Ook Autotest houdt vast aan de ver trouwde opzet waar bij alle informatie, de technische gege vens inclusief rij-in dnikken per merk bij elkaar staan. Vorig jaar werd al een start gemaakt met het drukken in full-color en dit jaar is het hele boek in kleur uitgevoerd op glanzend tijdschriftpapier. I let ziet er allemaal verzorgd en overzichtelijk uit. Alle in Nederland verkrijgbare auto merken komen uit gebreid aan bod en ook wordt aandacht besteed aan diverse minder bekende en/of gelegenheids merken. Dit degelijke naslag werk biedt een enor me hoeveelheid ac tuele gegevens, aan gevuld met een zeer uitgehrei de prijslijst alsmede belasting en kentekentabellen. Slim is de uitklapkaft die in één oog opslag gedetailleerd laat zien welke belangrijke zaken een auto wel of niet heeft. En toen begon het te sneeuwen en te ijzelen en verloor het ouwe trouwe Opeltje opeens de greep op het glibberige wegdek. Het onfortuinlijke Kadettje dat hier zo treurig In de berm lang oe snelweg is achterge laten is er een van de tweede generatie Kadett, een zogeheten B-Kadett. Dit type verscheen in 1965 op de markt als opvolger van de A-Kadett (1962-1965) en bleef in produktie tot 1973, toen het werd afgelost door de C-Kadett. Van dit tweede na-oorlogse type Kadett zijn in die acht jaar om precies te zijn 2.649.501 exemplaren van de band gekomen. foto archhf UTRECHT Een jaar of vijf geleden experi menteerde de Duitse fabrikant Mercedes-Benz met een tot Mercedes omgebouwde Ren ault Espace om te kijken waar een eigen ruimtewagen aan zou moeten voldoen. Niet lang daarna verscheen de F 100, een futuristisch prototype van een ruimtewagen, dat in 1993 op de Auto-RAI werd getoond. Met dit experiment wilde Mer cedes de meningen peilen om vervolgens te komen tot de ont wikkeling van twee concepten: een kleine en een grote ruimte wagen. De kleine A-klasse moet in 1997 in produktie gaan, maar vol gend jaar al komt de grote op de markt. Die gaat Viano (V-klasse) heten en vertoont nog maar weinig overeenkomsten met het oorspronkelijke prototype F 100. De Mercedes ruimtewagen is opgebouwd zoals bij dergelijke MPV's (Multi Purpose Vehicle) gebruikelijk is, met een variabe le interieurindeling die plaats biedt aan maximaal zeven per sonen en hun bagage. Afhanke lijk van de indeling heeft de V-klasse een bagageruimte van maximaal 4.500 liter. Zelfs als zeven passagiers met de Viano op reis gaan, is achter de zittin gen van de laatste rij stoelen nog ruim 580 liter aan koffer ruimte beschikbaar. De stoelen achterin kunnen in vele standen worden versteld en, indien ge wenst, worden verwijderd. Voor veilig vervoer van onder meer fietsen en skies zijn spe ciale steunen leverbaar die in de bodemplaat kunnen worden bevestigd. Voor de Viano kan gekozen worden uit drie ver schillende uitrustingniveaus. De MPV kan onder meer worden voorzien van automatische ni veauregeling op de achteras, Electronic Traction System (ETS), stuurbekrachtiging, twee airbags, ABS, elektronische raambediening en warmtewe rend glas. Voor de aandrijving staan bij de introductie een moderne 2.3 li ter dieselmotor met turbo en in- tercooler en een benzinemotor met dezelfde inhoud ter be schikking. Medio 1997 wordt een 2.8 liter 6-cilinder benzine motor leverbaar. Wat de Viano gaat kosten is nog niet bekend. is. De 16-klepper wordt geleverd in combinatie met een bijzon der sportief uiterlijk. Onder de slogan 'Als je een klei ne auto wilt, maar niet klein wilt rijden' volgt de Franse fabrikant met de Saxo geheel de nieuwe trend. Mensen willen steeds va ker kleiner rijden, zonder in te hoeven leveren op rijcomfort en uitrusting. En dus zal de Saxo kunnen be schikken over voorzieningen als ABS, stuurbekrachtiging, dub bele airbag, airconditioning, elektrisch bedienbare zijruiten voor, centrale deurvergrende ling en een anti-startcode. Stan daard zijn de Saxo's onder meer voorzien van getint glas, een 5- versnellingsbak, een achterrui- tewisser, uitzetbare achterzijrui- ten op de 3-deurs versies en een achterbank met geïntegreerde hoofdsteunen. De prijzen zijn nog niet bekend. Het ontwerp van de Saxo komt bij het Centre de Création Ci troen vandaan en de produktie zal plaatsvinden in de Citroën fabriek te Aulnay-sous-Bois bij Parijs. Citroën zal de Saxo ook op het circuit gaan inzetten. De Saxo Cup volgt de AX Cup op als springplank voor jonge talent volle coureurs. De eerste wed strijd wordt in mei 1996 gehou den. De race-Saxo's zijn uitge rust met een aangepaste 16- kleppen motor. BUK IN HET VERLEDEN BOEKEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij op festival in Lisse wedstrijden georganiseerd en ook is er een ruilbeurs, waar on derdelen, autolectuur, oude fol ders, prenten en andere 'auto- mobiiia' te vinden zijn. De beurs is vrijdag 8 december geopend van 14 tot 21 uur, za terdag 9 december van 10 tot 18 uur en zondag 10 december van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50, kinderen tot acht jaar hebben gratis toegang. De Bakkerhal bevindt zich op het industrieterrein Meer& Duin in Lisse-noord. Citroën heeft de opvolger van de AX klaar en noemt hem Saxo. In maart vol gend jaar, tijdens de Salon van Genève, zal de nieuwe kleine Citroën in het echt te bewonderen zijn om vervolgens in mei zijn op wachting in ons land te maken. AMSTERDAM Wie beweert dat de Saxo veel lijkt op de Peugeot 106/205/306 zal niet worden tegengespro ken. De gelijkenis is niet zo vreemd, want Citroën maakt deel uit van het Peugeot-con- cern (PSA). De voorwielaangedreven Saxo is met zijn 3,72 meter groter dan zijn voorganger, die overigens voorlopig nog in produktie blijft. Bij de lancering zal de 3- deurs Saxo leverbaar zijn met keuze uit vier verschillende benzinemotoren: l.Oi (50 pk), l.li (60 pk), 1.4i (75 pk) en 1.6i (90 pk). Korte tijd later volgen de 5- deurs, een dieseluitvoering 1.5D (58 pk), een automaat en wordt het benzinegamma aangevuld met een nieuwe 16-kleppen motor 1.6i van 120 pk)waar mee de Saxo een keuze aan ver mogens biedt (50 tot 120 pk) die een van de grootste op de markt Britse klassiekers Voor de tweede keer wordt in Lisse een beurs voor liefhebbers van Engelse klassieke auto's ge houden. Drie dagen lang (8,9 en 10 december) zijn alle denk bare Britse automerken en - clubs aanwezig in de Bakkerhal met bekende en minder beken de auto's, sommige in race/ral ly-uitvoering, andere in con cours-staat. Er is een royaal aanbod van wagens in diverse stadia van restauratie, niet al leen te bewonderen maar ook te koop. Er worden indoor kart- Het blijkt dat remmen, aan drijving en ver snellingssystemen van de fiets nog steeds voor verbe tering vatbaar zijn. De be langrijkste fabrikanten van onderdelen, Shimano, Sachs, Suntour en Cam- pagnolo laten dit najaar weer verbluffende staaltjes van nieuwe fietstechniek zien. Zo ontwierp Shimano een nieuw systeem voor velg- remmen, dat nog krachti ger is dan de bekende can- tilever-constructie, bekend van ATB-modellen. V-Bra ke is de naam van de nieu we rem die qua constructie lijkt op de cantilever, maar is uitgerust met lange ar men om meer kracht op te wekken. Volgens Shimano is deze rem even krachtig als een schijfrem. De fa briek maakt geen schijfrem voor de fiets, concurrent Sachs wel, vandaar deze opmerking. De V-Brake bestaat uit twee delen, die elk hun draaipunt hebben op de voor vork. Een extra verfijning ten opzichte van de gewone cantile ver is een 'parallel push', een constructie die het remblokje voortdurend in dezelfde stand houdt ten opzichte van de velg. Bij deze rem hoort een speciale greep op het stuur. Een normale remgreep kan leiden tot blokke ren van deze remmen, zo zegt Shimano. Als het om versnellingssyste men gaat is de toekomst niet aan de derailleur, maar aan de achternaaf met vier of zeven in gebouwde versnellingen, aldus Shimano. De eerder gelanceer de Nexus-naaf, al of niet in combinatie met een trommel- rem, is een groot succes. De kwetsbare derailleur is op de meeste fietstypen goed te vervangen door een achterwiel met deze naaf. Toch komt Shimano ook met verbeteringen aan fietsen met derailleur in de vorm van vernieuwde cas settenaven voor het ach terwiel. Het freewheel werkt met rolletjes in plaats van pallen en is daardoor geluidloos. Concurrent Sachs zit niet stil en presenteert even eens verbeteringen aan de traditionele en ingebouw de versnellingssystemen. Ook hier zijn zeven ver snellingen mogelijk, keurig opgeborgen in de achter naaf. Draaibare handvat ten fungeren als schake laars, waarop is af te lezen welke versnelling staat in geschakeld. Derailleurs worden gecombineerd met ingebouwde versnel lingen, wat een dubbel voorblad overbodig maakt. De klant heeft volop keus. Sachs heeft zelfs nieuwe ket tingbladen ontworpen, waar mee met volle kracht gescha keld kan worden. Het geheim daarvan is simpel: op regelmati ge afstanden is een tandje weg gelaten, zodat de ketting zonder te kraken soepel van en naar de diverse tandbladen loopt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9