'Mens oorzaak broeikaseffect' I ER IS EEN VOLUIT ACCOUNTMANAGER DIE VOOR UW ZAAK GAAT. Buitenland Gewonden bij rellen in Nablus en bij Djenin Ook Nederland in baan defecte Chinese satelliet Vonnis tegen 'Dagobert' in hoger beroep vernietigd Dole steunt Clinton bij sturen VS-militairen Enthousiast welkom voor Clinton in Noord-Ierland 'Onregelmatigheden' bij verkiezingen in Egypte BANK Dierentuin dreigt tijgers los te laten moskou De directie van de dierentuin in het Russische Nizjni Novgorod heeft gedreigd twee tijgers in de vrije natuur los te la ten als de plaatselijke autoriteiten niet over de brug komen met geld om de dieren te voeden. Dit heeft het Russische persbureau Interfax gisteren gemeld. 'Wisseldienst riskant voor vrouwen' boston Vrouwen die al zes jaar of langer in wisseldienst wer ken, hebben 50 procent meer kans op een hartaanval dan vrou wen die nooit in ploegendienst werken. Dit blijkt uit onderzoek van de Harvard Universiteit in Boston. „Ploegendienst kan als stressversterker op het hart werken door de veranderingen in het slaappatroon", zegt Ichiro Kawachi van Harvard in Circulation, het blad van de Amerikaanse hartstichting. Vrouwen die in wis seldienst werken, roken in de regel vaker, hebben vaker last van hoge bloeddruk en wegen meer dan vrouwe die altijd op dezelf de uren werken. Of dat alles ook voor mannen geldt, vermeldt het onderzoek niet. Vreugde over rehabilitatie Grüninger sant gallen De vrijspraak gisteren voor Paul Grüninger bete kent meer dan zo maar vrijspraak. Hij staat symbool voor ie mand die de verantwoordelijkheid op zich neemt voor zijn han delen en tegen berusting vecht. Met deze reactie toonde advo caat Paul Rechsteiner zijn vreugde over de posthume reha bilitatie van de Zwitserse politiechef Paul Grüninger, die ruim een halve eeuw geleden documenten vervalste en zo 3.000 joden uit handen van de nazi's wist te houden. Later werd hij veroor deeld voor valsheid in geschrifte. Boesak werkt mee aan onderzoek pretoria Dr. Allan Boesak is bereid mee te werken aan het on derzoek naar de verduistering van geld bij een stichting waarvan hij de directeur was. Dit heeft het regeringsbureau voor onder zoek naar ernstige economische misdrijven in Pretoria bekend gemaakt. De vroegere anti-apartheidsstrijder Boesak en zijn echtgenote Elna Botha zullen onderzoekers uit de doeken doen hoe het zat met het geld van de stichting. Momenteel verblijven ze in de Verenigde Staten. De fraudezaak heeft in Zuid-Afrika veel stof doen opwaaien. Papandreou kan opvolger aanwijzen athene De vorige week in het ziekenhuis opgenomen Griekse premier Papandreou (76) kan ook vanaf zijn ziekbed invloed uit oefen op het aanwijzen van een opvolger. Dat is vernomen uit bronnen van zijn regerende socialistische PASOK-partij. De pre mier heeft ernstige nier- en longproblemen. Volgens de artsen blijft hij alleen dankzij medische apparatuur in leven. Papan dreou heeft altijd geweigerd een opvolger te noemen of aan te geven hoe deze moet worden gekozen. Stokoud DNA uit botten gepeuterd parus Franse wetenschappers hebben uit de botten van een 12.000 jaar geleden gestorven Afrikaanse vrouw DNA weten te isoleren en te analyseren. Dat meldde vandaag het American Journal of Human Genetics. De menselijke genen, die informatie over erfelijke eigenschappen bevatten, bestaan voor het grootste deel uit DNA. Het oudste menselijke DNA dat tot nu toe is ge analyseerd is 5.000 a 6.000 jaar oud. Het nu in Marseille gevon den DNA komt uit amper 1 gram botpoeder, afkomstig van vrouwelijke resten uit Tarofalt in Marokko. Tweederde Italianen gaat vreemd rome» Italianen blijken toegewijde echtbrekers. Twee op de drie getrouwde mannen pleegden een of meerdere keren overspel. De helft beweert dat het bij één avontuurtje bleef, aldus een on derzoek door de Italiaanse vereniging van psychologen. Hun ontrouw schrijven de meesten toe aan „een natuurlijke nei ging". Parlementariër Vittorio Sgarbi (zelf ongetrouwd) reageer de aldus op het onderzoek: „Wie zich beperkt tot een levenslan ge partner is geestelijk onevenwichtig. Bedriegen doetje goed, het houdt je leven spannend en gelukkig". VS steunen Solana voor NAVO-baan Washington De Spaanse minister van buitenlandse zaken, So lana, lijkt de beste kansen te hebben om de volgende secretaris generaal van de NAVO te worden. „Over Solana is een consen sus ontstaan en het ziet er naar uit dat hij volgende week wordt benoemd", aldus gisteravond een hoge Amerikaanse regerings functionaris. Volgende week komen de NAVO-ministers van buitenlandse zaken in Brussel bijeen. Gifplant verlamt duizenden Ethiopiërs addis abeba» Duizenden jonge Ethiopiërs zullen nooit meer kun nen lopen doordat ze van een giftige plant hebben gegeten. De jongeren raakten aan beide benen verlamd door de consumptie van een Oostafrikaanse variant van de lathyrus. Als de erwten van de plant onvoldoende zijn gekookt, kan de groente vooral bij jongeren onder de twintig jaar ernstige ziektes veroorzaken. In regio's waar de plant gekweekt wordt, zijn zes van elke dui zend inwoners verlamd. De cijfers zijn bekendgemaakt op een conferentie van wetenschappers in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Jeltsin voorgedragen voor nieuwe termijn moskou Een intitiatiefgroep heeft de Russische president Jelt sin gisteren voorgedragen als kandidaat voor de presidentsver kiezingen, van juni volgend jaar. Volgens het Russische persbu reau Interfax kwamen 210 afgevaardigden uit het hele land daar toe in de Russische hoofdstad Moskou bijeen. Volgens de wet moet een kandidaat eerst bij de Centrale Kiescommissie zijn aangemeld, voor de inzameling van minimaal een miljoen handtekeningen kan beginnen die noodzakelijk zijn voor verkie zingsdeelname. Jeltsin zelf, die momenteel in een sanatorium herstelt van hartklachten, heeft zich nog niet over zijn ambities uitgelaten. Naar verwachting zal hij dat pas na de jaarwisseling doen. VN-wetenschappers stellen in rapport vast: Een stijging van de temperatuur op aarde met 1 a 3,5 graad en daardoor verhoging van de zeespiegel. Meer kans op droogte en overstromingen: het broeikaseffect veroorzaakt tot het jaar 2100 wezenlijke veranderingen in het klimaat. Voor het eerst stellen VN-deskundigen on omwonden vast, dat de mens de oorzaak is van de globa le opwarming. madrid «afp-dpa Dat alles staat in een rapport van VN-deskundigen, dat giste ren is gepubliceerd op een sym posium in Madrid van de Inter gouvernementele Groep voor het Bestuderen van Klimaats veranderingen (IPCC). De we tenschapsbeoefenaren dringen bij de politici aan op beleid om het broeikaseffect tegen te gaan. De IPCC stelt dat de emissies kooldioxyde (C02) en methaan (CH4) vooral het gevolg zijn van industriële activiteit, transport en landbouw. Het rapport ligt volgende maand op de tafel van de plenaire vergadering van het IPCC in Rome. In een voetnoot van het rap port staat overigens dat de con statering dat de mens voor de veranderingen in het klimaat veraatwoordelijk is, niet defini tief is, maar slechts 'voorlopig'. Volgens de meerderheid van de delegaties uit honderd landen is deze kanttekening onder druk van olieproducerende landen opgenomen. I let verbranden van fossiele brandstoffen als olie en kolen geldt als hoofdoor zaak van de opwarming van de atmosfeer op aarde. Eén van de meest prominente wetenschapsmensen op het symposium in Madrid, de Bra ziliaan Luis Gylvan Meira, legde er de nadruk op dat het moeilijk is voorspellingen te doen over de verandering in het klimaat in bepaalde gebieden. Maar de stelling dat de zeespiegel stijgt en de temperaturen vooral op het noordelijk halfrond hoger worden, lijkt te worden beves- tigd. De bossen zouden zich niet snel genoeg aan de veranderin gen kunnen aanpassen, wat tot grote schade aan het boombe stand zou leiden. Rover gijzelt kind in Tokyo tokyo judith stalpers correspondent Een bankrover houdt sinds gistermiddag een tweejarig jongetje gegijzeld in centraal Tokyo. De man had eerder bij een overval op een postkan toor zo'n 16.000 gulden buit gemaakt. Tijdens zijn vlucht forceerde hij een raam op de eerste verdieping van een wil lekeurig huis en klom naar binnen. Daar vond hij het kind, dat hij vervolgens met een keukenmes dreigde te do den. De moeder, die in de kamer ernaast was, wist met haar twee maanden oude zoon het huis te ontvluchten via het dak. Beiden liepen daarbij lichte verwondingen op. De politie onderhandelt al ruim een etmaal met de man. Vanmorgen zonden alle zenders in Tokyo ononderbro ken live berichten over het de gijzeling uit. Voor veel Japan ners is dit drama het zoveelste teken dat er iets mis is in de Japanse maatschappij, na de grote aardbeving in Kobe en de gifgasaanvallen door de re ligieuze sekte. Israëlische soldaten nemen een demonstrant in Nablus te pakken. NABLUS Rtr-AFP-DPA Bij rellen tussen Israëliërs en Palestijnen gisteren in Nablus en bij Djenin op de Wes telijke Jordaanoever, zijn ongeveer twintig mensen gewond. Israël draagt Nablus over twee weken over aan de Palestijnse Autori teit. Ongeveer achttien Palestijnen liepen verwondingen op toen Israëlische soldaten met rubberkogels en traangas vuurden op jeugdige betogers die met stenen en flessen gooiden. Aanleiding tot de demonstratie was de herdenking van een vuurgevecht in Nablus, zes jaar geleden. Daarbij schoot het Israëlische leger vier leiders van de Pales tijnse guerrillagroep Zwarte Panters dood. Vermeende aanhangers van de Zwarte Panters zorgden in de nacht van woensdag op donderdag in de omgeving van de nabu rige stad Jenin voor een ernstig incident. Zij ontvoerden twee leden van de Israëlisce grenspolitie. Deze werden volgens de Israë lische radio pas vrijgelaten na bemiddeling door PLO-leider Arafat en de Israëlische premier Peres. Een nieuw incident deed zich gisteravond voor in het gebied, toen onbekenden nabij de nederzetting Shaked een Israëlische bus met soldaten beschoten. FOTO •REUTER De Israëlische radio meldde dat twee solda ten verwondingen opliepen. De Israëlische premier Peres en president Mubarak van Egypte houden op 7 decem ber een topconferentie in Caïro, heeft de woordvoerder van de Israëlische regerings leider gisteren gezegd. Peres en Mubarak zullen praten over de voortgang van het vredesproces in het Midden-Oosten en over de onderlinge betrekkingen tussen Israël en Egypte. Volgens de Israëlische radio gaat Peres volgende week ook naar Amman voor overleg met de Jordaanse koning Hussein. PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Een uit controle geraakte Chi nese spionage-satelliet die meer dan twee ton weegt, zal volgend jaar rond eind maart ergens op aarde neerstorten. Gelet op de koers van de kunstmaan - zo groot als een kleine auto - ligt ook Nederland in de gevarenzo ne van een 'kleine bominslag'- landing. Deskundigen achten overigens de kans het grootst dat het gevaarte in zee terecht komt en naar de bodem zinkt zonder schade aan te richten. Het gaat om een satelliet die China in oktober 1993 in een baan om de aarde bracht. Een bijzonderheid is dat naast ver kenningssystemen, ook een met diamanten bezette gedenkpen ning met de beeltenis van Mao Zedong in het toestel meevliegt. De kunstmaan, waarvan wordt aangenomen dat ze geen nucleaire brandstof aan boord heeft, raakte tien dagen na de lancering al defect, aldus een artikel in het tijdschrift Aviation Week Space Technology. Ze is nu nog ongeveer 160 kilometer van de aarde verwijderd en kan op aarde inslaan onder meer tussen het noorden van Dene marken en het zuiden van Afri ka, in de VS, in Zuid-Amcrika en in China zelf. BERLUN DPA-AFP-Rtr Berlijn moet de zaak opnieuw behandelen. Funke pleegde /es aanslagen, waarbij twee men sen licht gewond raakten en voor miljoenen marken schade ontstond. Hij perste tussen 1992 en 1994 de warenhuis-ketens Karstadt en KaDeWe af. Die moesten 1,4 miljoen mark beta len om van nieuwe aanslagen verschoond te blijven. Dagobert amuseerde het pu bliek maandenlang met slimme trucjes waarmee hij steeds weer aan de politie wist te ontsnap pen. Zo construeerde hij een op afstand bediend minia tuurtreintje om losgeld op te halen. Ilij ontleende ideeën aan de Dagobert-stripverhalen en andere produkties van Walt Disney. I let federale hof in Berlijn heeft gisteren het vonnis tegen de Duitse warenhuis-afperser Arno Funke, beter bekend als 'Dago bert'. vernietigd. Een rechtbank in de Duitse hoofdstad had Da gobert in maart wegens afper sing veroordeeld tot een gevan genisstraf van zeven jaar en ne gen maanden. Het federale hof, het hoogste Duitse gerecht in strafzaken, is van mening dat de rechtbank in eerste instantie niet goed heeft gekeken naar het aantal strafba re feiten dat Dagobert heeft ge pleegd. Ook moet beter worden onderzocht in hoeverre hij toe rekeningsvatbaar is.. Een andere strafkamer van de rechtbank in washington Rtr Het belangrijkste obstakel voor het sturen van Amerikaanse troepen naar Bosnië lijkt uit de weg te zijn geruimd, nu de Re publikeinse leider in de Senaat, Bob Dole, heeft gezegd presi dent Clinton te steunen. De doorbraak kwam nadat een handvol Amerikaanse militairen al in Bosnië waren begonnen met voorbereidingen voor de komst van de NAVO-vredes- macht. De Republikeinen hadden zich tot dusverre verzet tegen het sturen van de militairen in het kader van een 60.000 man tellende vredesmacht. Dole zei te werken aan een resolutie die Clinton onder voorwaarden steunt. De voorwaarden hebben betrekking op de omstandighe den waarin de militairen moe ten werken en stellen een maxi male tijdsduur van één jaar voor de Amerikaanse militaire deelname aan een NAVO-vre desmacht. De Verenigde Naties hebben besloten hun missie in Bosnië op 31 januari te beëindigen, waarmee de weg vrij komt voor de door de NAVO aangevoerde vredesmacht (1-POR). Deie heeft de taak toe te zien op het vredesakkoord dat de strijdende partijen in Dayton hebben be reikt. De NAVO is vandaag bijeen om te beslissen over het sturen van 2.600 man die in Bosnië en Kroatië de komst van I FOR moeten voorbereiden. De Tweede Kamer gaat ermee akkoord dat Nederland alvast negentig militairen naar Bosnië en Kroatië stuurt om te helpen de komst voor te bereiden van de nieuwe NAVO-vredesmacht. Een deel van deze kwartierma kers vertrekt mogelijk al ko mend weekeinde. LONDEN GPD het presidentiële echtpaar werd op de voet gevolgd door een Ie ger van drieduizend politie agenten en ruim honderd leden van de presidentiële vellighéids dienst. De Clintons reden in een speciaal overgevlogen bom- en kogelbestendige limousine. In katholiek Belfast stopte Clinton bij een bakkerswinkel, waar 'toevallig' Gerry Adams, voorzitter van Sinn Fein, de p«> litieke partij van de IRA, met en kele partijvrienden aan de thee zat. Adams, die officieel door Londen nog als een terrorist wordt beschouwd, sprak kort met Clinton, 's Avonds volgde een tweede, officieel gesprek. 's Avonds in Belfast liep het bezoek uit op een regelrechte vredesdemonstratie. IJitnodi gingen aan alle politieke partij en tot voorbereidende bespre kingen zijn gisteren de deur uit gegaan, nog voordat Clinton 's avonds laat met leiders van de katholieke en protestante bewe gingen sprak. Het eerste bezoek van een Ame rikaanse president aan Noord- Ierland is een doorslaand suc ces geworden. In de hoofdstad Belfast en havenstad London derry waren gisteren tiendui zenden mensen op de been om Bill Clinton te zien en toe te jui chen. En er was massale bijval voor zijn boodschap aan de extre misten uit het katholieke en protestante kamp: „Het schip van de vrede mag niet stuklo pen op de rots van oude ge woontes en grieven. Tegen hel die nog steeds geweld willen ge bruiken zeg ik: jullie zijn het verleden, jullie tijd is voorbij. Voor geweld is geen plaats inge ruimd aan de tafel van de de mocratie en geen rol in de toe komst van dit land". Clinton en zijn echtgenote Hillary waren duidelijk geroerd door het enthousiasme van de bevolking. Elke beweging van CAIRO DPA-AFP-Rtr geval verjoeg een agent een kandidaat van een oppositie partij die zijn stem wilde uil brengen, met pistoolschoten. Het is voor de eerste keer dat de regering erkent dat er bij ver kiezingen beïnvloeding en frau de plaatsvindt. De verkiezingen leverden een overweldigende- zege op voor de Nationaal De mocratische Partij (NDP) van president Mubarak. De partij krijgt waarschijnlijk HO procent van de zetels. Voor 67 zetels vindt volgende week woensdag een tweede ronde plaats. Leden van de Egyptische veilig heidstroepen hebben volgens de minister van binnenlandse zaken Hassan el-Alfi tijdens de parlementsverkiezingen van woensdag kiezers geïntimi deerd. El-Alfi kondigde gister avond aan dat een aantal agen ten reeds is geschorst en dat hij anderen wil laten vervolgen. Zij zouden reclame hebben gemaakt voor kandidaten van de regeringspartij en kiezers hebben geïntimideerd. In een U gaat voor de volle 100% voor uw zaak. Dus verwacht Bank begrijpt dat als geen ander, en gaat ortmiddellijk voor maken. Dan merkt u precies wat het is om een bank te u hetzelfde van uw bank. Uw accountmanager van de ING u aan de slag. Loop eens bij ons binnen om een afspraak te hebben die net zo ondernemend is als u

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7