ONTHULLEND Schilders eisen geld voor ziekte JOVD betuigt steun aan Dijkstal 'Ziekenverzorgster was geen Engel des doods' Nederland kan weer Souden Eeuw beleven' Duitse politie ontdekt Illegale handel in biggen 'Autokostenvergoeding van werknemer omlaag' 'Staatssecretariaat voor minderheden nodig' De 'oale roop' van de midwinterhoorn RUUDGULIIT HAALDE ZUN KINDEREN WEG BH HUN MOEDER Man bekent misbruik van 23 jongens roermond Een 32-jarige man uit Venlo heeft bekend vanaf 1982 tot oktober dit jaar 23 minderjarige jongens in en rond jVenlo seksueel te hebben misbruikt. Na aangifte van twee Islachtoffers werd de man begin oktober aangehouden. Volgens ■persofficier van justitie, mr. Van Delft in Roermond, pleegde de erdachte met nog meer jongens ontucht, maar deed niet ieder- ;en aangifte. De jongens waren tussen de acht en zestien jaar :oen de man zich aan hen vergreep. STER weigert spotjes van Veronica iilversum De STER weigert Veronica-spotjes uit te zenden waarin de commerciële omroep zijn Nieuwsradio aanprijst. De •TER verzorgt de reclames voor de publieke omroep. Een ivoordvoerder zegt dat het uitzenden van de spotjes niet in het gelang is van zijn organisatie en dat Veronica als concurrent wordt gezien. In 1992 stelde de Amsterdamse rechtbank de -STER in het gelijk in een geding rond een vergelijkbaar conflict. Toen wilde Sky Radio dat de STER een spotje voor het program ma Candlelight zou uitzenden. 'eta wil sluiting van Dolfinarium arderwuk Actievoerders van de stichting Peta, een organisatie ie opkomt voor de rechten van dieren, hebben gisteren gede- lonstreerd bij het Dolfinarium in Harderwijk. Ze willen dat het ierenpretpark onmiddellijk wordt gesloten. De bezoekers van leen gala-avond die in het Dolfinarium werd gehouden, kregen •en foldertje waarin Peta stelling neemt tegen het gevangen iouden van dolfijnen en orka's. tomp van coffeeshophouder gevonden icronincenOp aanwijzing van een verdachte is woensdag de iromp van een vermoorde Groningse coffeeshophouder gevon den tussen Bremen en Bremerhaven. De coffeeshophouder werd eind juli ontvoerd. Zijn partner betaalde een onbekende 'ïoeveelheid losgeld, maar de man werd toch vermoord. Begin iugustus werden zijn hoofd en ledematen gevonden in een ri- iertje in de buurt van Bremen. Er zitten nog twee verdachten in zaak vast. 'ijers ziet onbenutte mogelijkheden Nederland kan opnieuw een qouden Eeuw beleven". Dat zei jinister Wijers van economi se zaken gisteren op een stu- iedag in Rotterdam. Als Neder- ind al zijn kansen benut, ziet e minister mogelijkheden om I de komende tien jaar een conomische groei te bewerk- telligen van drie procent per lar. De minister ziet kansen m op de „hoogste trede van de uropese welvaartsladder" te Jpmen. Wijers baseert zich op de ver achting dat de centrale doel- :elling van het kabinetsbeleid - 350.000 banen al in 1997 en feit zal zijn. Ook de doel- felling ten aanzien van lasten- erlichting en terugdringing van et overheidstekort zullen dan Ijn gehaald. „Maar sommige potenties an onze economie benutten je onvoldoende. Slechts de elft van de mensen tussen 15 n 65 jaar heeft een volledige, etaalde baan. Met een groei an drie procent per jaar kun nen we die participatiegraad optrekken tot 60 procent, gelijk aan die in de jaren zeventig en aan de situatie in Duitsland." Voorwaarden voor dat beleid zijn volgens Wijers: lid worden van de Europese Monetaire Unie, de markt meer zijn werk laten doen en een „sterke en ex cellente" overheid. Wijers vindt nadrukkelijk niet dat de overheid zich machte loos bij de rol van de vrije marktwerking moet neerleggen. „Dat de overheid machteloos wordt, is een mythe," zei hij. „Economische sturing in de tra ditionele zin is echter voorbij." Het gaat nu om een sterke rol in de economische ordening, met name door bestrijding van kartelvorming, een goed vesti gingsbeleid en zorg voor het milieu. Op dat laatste vlak dient de overheid als 'katalysator' op te treden. Privatisering dient verder doorgang te vinden, maar wel met concurrentie. „Want privatisering zonder concurrentie is niets anders dan etikettenzwendel; de wijn blijft immers slecht," zei hij. Duitse politie is een grote il- jale biggenhandel vanuit "lost-Nederland naar Duitsland p het spoor gekomen. Tussen pril van dit jaar en september nn rond de 14.000 varkens pnder de vereiste papieren aar Duitsland vervoerd. Het gaat deels om dieren met et Aujeszysche-virus. Volgens p veterinaire dienst Kreis Bor en is het varkensvirus zeer be en kunnen varkens er inettelijk e dood van gaan. Voor mensen is het ongevaarlijk. De besmette dieren zijn inmiddels ingeënt en kunnen genezen. Een handelaar uit het Duitse Borken heeft bekend vanuit de Nederlandse grensstreek 53 ille gale transporten te hebben ge organiseerd. Hij kan een boete van maximaal 50.000 mark (55.000 gulden) krijgen. De af nemers hebben deels te goeder trouw gehandeld, omdat er pa pieren vervalst waren. ju UN IM ENLAND Politieman uit Losser sloeg de hand aan zichzelf losser anp De 39-jarige brigadier van poli tie uit Losser die dinsdag over leed aan de gevolgen van een schotwond, blijkt zichzelf mei het dienstwapen door het hoofd te hebben geschoten. Onder zoek van het gerechtelijk labo ratorium in Duitsland heeft dat gisteren uitgewezen. Uit een reconstructie blijkt onder andere dat de politieman helemaal niet in een achtervol ging was verwikkeld, zoals hij vlak voor zijn overlijden via de mobilofoon had gemeld. De route die hij doorgaf, was niet de weg die hij reed. Bovendien zag een getuige op het moment van de zogenaamde achtervol ging in het grensgebied een Ne derlandse politiewagen die met normale snelheid reed. Van een achtervolging was volgens de getuige geen sprake. De politie stelde ook vast dat op de plaats waar zij de briga dier vond, één schot viel. Het gerechtelijk laboratorium in Duitsland heeft vastgesteld dat de brigadier het wanen tegen zijn hoofd hield toen nij schoot. De politie onderzoekt nu de achtergrond van de zelfmoord. Voor de collega's van de briga dier komt die als „een volslagen verrassing." Werkgevers kunnen claim van honderden miljoenen krijgen Zieke schilders gaan voor honderden miljoenen schade claims indienen bij hun werkgevers in de schildersbran che. De bouwbonden van CNV en FNV zijn bezig proces sen voor te bereiden voor schilders die ziek zijn gewor den door oplosmiddelen in verf en lijm. In totaal lijden drieduizend schilders aan de ziekte OPS; jaarlijks komen er 250 nieuwe gevallen bij. OPS (Organisch Psycho Syndroom) wordt ver oorzaakt door een aantasting van het centrale zenuwstelsel. Veel voorkomende symptomen zijn vergeetachtigheid, ver moeidheid en concentratie- stoornissen. De Hout- en Bouwbond CNV heeft nu een wetenschappelijk onderzoek laten verrichten dat aantoont dat OPS wordt veroor zaakt door oplosmiddelen die voorkomen in verf en lijm. Met dit rapport in de hand bereidt de bond nu een proces voor tegen de werkgever van een zieke schilder. „We willen dat OPS als een beroepsziekte erkend wordt en willen de werk gever aansprakelijk stellen voor de schade", aldus Johan Slok van de Hout- en Bouwbond CNV. Ook de Bouw- en Houtbond FNV is bezig met de voorberei ding van een proces. „We heb ben berekend dat een schilder van veertig jaar ongeveer 400.000 gulden schade lijdt als gevolg van OPS", aldus een woordvoerder. In de processen rond asbest die de afgelopen jaren werden gevoerd, kende de rechter scha devergoedingen tot 150.000 gul den toe. Uitgaande van dat be drag kan OPS de werkgevers, of de fabrikanten van de verf en lijm, 450 miljoen gulden gaan kosten. De Bouw- en Houtbond FNV heeft staatssecretaris van socia le zaken Linschoten inmiddels verzocht om een verbod op verf en lijm met oplosmiddelen. Vol gens de woordvoerder heeft Linschoten beloofd in het voor jaar met maatregelen te komen. De Hout- en Bouwbond CNV gaat de komende tijd zijn leden en huisartsen voorlichten over OPS. „Een van de oorzaken dat mensen zo ziek worden van OPS, is dat huisartsen de ziekte niet onderkennen. De sympto men lijken veel op die van stress. Als de ziekte in een vroegtijdig stadium wordt on derkend, dan is volledige gene zing mogelijk", aldus de woord voerder. Liefhebbers in de rij voor seksonderzoek groningen gpp De telefoon staat roodgloeiend bij de Vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis Gro ningen sinds de oproep voor vrijwilligers die seks willen be drijven in het rötvgenapparaat. Tientallen belangstellenden uit het hele land bieden zich aan om de liefde te bedrijven in een zogenaamde MRI-scan, een apparaat dat in tegenstelling tot een röntgenbuis juist de weke delen van het lichaam zichtbaar maakt. Door deze scans hopen de onderzoekers aan te tonen dat geslachtsdelen zich tijdens het copuleren heel anders gedragen dan tot nu toe werd aangeno men. De eerste experimenten bevestigen dit vermoeden, maar er zijn nog tientallen waame- meningen nodig om tot conclu sies te kunnen komen die een betrouwbaar wetenschappelijk tijdschrift wil publiceren. De bellers zijn voor het me rendeel jonge mensen, die seri eus geïnteresseerd lijken. Boze mensen of ranzige grappenma kers hebben zich nog nauwe lijks gemeld. 'Eindelijk een politicus die taboe rond bijzonder onderwijs duift te doorbreken De liberale jongerenorganisatie JOVD heeft gisteren, als een van de weinige organisa ties, instemming betuigd met de uitspraak van minister Dijkstal dat artikel 23 uit de Grondwet zou kunnen worden geschrapt. „Wij zijn buitengewoon blij dat er eindelijk een politicus is die het taboe rond de posi tie van het bijzonder onderwijs durft te doorbrekenaldus voorzitter Arjan Toor. Volgens de JOVD is het nodig dat de be voordeling van het bijzonder onderwijs eens kritisch tegen het licht wordt gehou den. Zo krijgt volgens de JOVD het bijzon der onderwijs onevenredig meer geld dan het openbaar onderwijs. De jongerenorga nisatie prijst de WD-minister voor zijn moed om dat ter discussie te stellen. Dijkstal moet zich dinsdag in een debat met de Kamer verantwoorden voor zijn uit latingen in het weekblad Elsevier. Dijkstal krijgt in zijn eigen fractie, in de Tweede Ka mer, binnen het kabinet en in het onderwijs nauwelijks steun voor zijn pleidooi. Algemeen secretaris Hoefnagel van de Onderwijsraad, een belangrijk adviesorgaan van het kabinet, zei gisteren ook dat de uit gangspunten van het onderwijs weliswaar door iedereen worden gerespecteerd, maar dat ze wel in de Grondwet verankerd moe ten blijven. Het schrappen van artikel 23 ligt dan ook niet voor de hand. Volgens Hoefnagel spitst de discussie zich te veel toe op de mogelijke aantasting van de vrijheid van onderwijs. „Artikel 23 behelst meer dan alleen de vrijheid van on derwijs. Het artikel geeft ook aan dat de overheid verplicht is te zorgen voor vol doende en deugdelijk onderwijs en dat ook te bekostigen. Schrap je dat artikel, dan ontsla je de overheid dus ook van die taken. Het zijn uitgangspunten waar vrijwel ieder een achter staat. Om die reden zijn ze in de Grondwet opgenomen." VNO-NCW spoort werkgevers aan: den haag anp De Werkgeversvereniging VNO NCW vindt dat bedrijven er goed aan dqen hun werlaiemers minder royale autokostenver goedingen te geven dan ze nu doen. Dat kan een van de bij dragen zijn aan het bestrijden van de files op de Nederlandse wegen. Een woordvoerder van VNO- NCW zei gisteren dat het ver minderen van de autokosten vergoeding voor het woon- werk-verkeer een van de mid delen is om de verkeersproble men op te lossen. Omdat het bedrijf toch een flink deel van de autokosten vergoedt, is er momenteel te weinig aanmoe diging om dicht bij het werk te gaan wonen. Een verminderde vergoeding kan er volgens VNO-NCW ook toe leiden dat werknemers eer der overstappen naar het open baar vervoer. Gebruik hiervan kan volgens de grootste werkge versorganisatie ook omhoog gaan als bedrijven met NS en busmaatschappijen contracten afsluiten voor het vervoeren van hun werknemers. De vakcentrale MHP heeft gistermiddag bij monde van zijn voorzitter G. van Dalen af wijzend gereageerd op de op stelling van VNO-NCW. Hij spreekt van „een onverhoedse aanval". De opstelling van de werkgevers zal er volgens Van Dalen toe leiden dat werkne mers veel minder geneigd zijn van baan te veranderen als daar niet een behoorlijke reiskosten vergoeding tegenover staat. Dat beperkt volgens hem de mobili teit van de werknemers en werkt verstarring in de hand. De Nederlandse samenleving bestaat in 2010 voor 15 procent uit allochtonen. Omdat dat leidt tot grote maatschappelijke spanningen, zou er een staats secretariaat voor minderheden moeten komen. Dat bepleit prof. dr. P. Schee pers van de Katholieke Univer siteit Nijmegen (KUN) die sinds het midden van de jaren tachtig onderzoek doet naar discrimi natie van buitenlanders. Volgens Scheepers die jaren achter elkaar steekproeven hield, is er sprake van een zoge heten invasie-effect. De trends in discriminatie lopen in opval lende mate gelijk met trends in immigratiecijfers en in het geheel niet met bijvoorbeeld de trend in werkloosheidscijfers. Toen er in 1980 een betrekke lijk grote instroom was van etni sche minderheden, waren er eveneens betrekkelijk veel Ne derlanders (48 procent) die deze buitenlanders wilden discrimi neren. Toen in de eerste helft van de jaren tachtig de in stroom afnam, liep ook het per centage discriminerende Ne derlanders terug (31 procent). Volgens Scheepers was in 1993 ruim 40 procent geneigd etnische minderheden te discri mineren. Met name bij jongere generaties valt een negatieve houding te bespeuren. Dat baart de wetenschapper zorgen omdat het aantal buitenlanders gelet op de voorspellingen het het Sociaal Cultureel Planbu reau alleen maar gaat toene men. Directie vetpleeghuis denkt dat vrouw bejaarden doodde uit frustratie Een nieuw huis laten bouwen of een oud grachtenpand verbouwen? Monument en zorg Een aannemer. r hoe kies je die? De technische aankoop keuring Bouwen en verbouwen met of zonder vergunning Win een Bouwcheque van 5000, et VerBouwblad staat vol tips en dviezen over bouwen en verbou- en. Wilt u het VerBouwblad van et NVOB toegestuurd krijgen? !l 06 - 899 81 84 (40 cent per minuut) Lees eerst het VerBouwblad delfzul anp De 42-jarige ziekenverzorgster, die heeft bekend negen bewo ners van het Verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl te hebben gedood met een insuline-injec- tie, was geen 'Engel des Doods'. Zij handelde waarschijnlijk niet uit medelijden met haar patiën ten, maar doodde hen mogelijk uit frustratie over hun gelukkige familieleven. Dit stellen direc teur B. Kuiper en de arts A. van Os, hoofd van de behandel- en consultatiedienst van Vlietho ven. Gisteren werd bekend dat het openbaar ministerie (OM) in Groningen de vrouw, die op 7 december terecht staat, vier ge vallen van moord ten laste zal leggen. Directeur Kuiper en arts Van Os praten zorgvuldig en genuan ceerd over het onderwerp. „We willen haar niet zwart maken, maar niemand is gebaat bij leu gens. Op het proces moet de waarheid toch naar buiten ko men", aldus de directie. Een waarheid die, in de ogen van leiding en personeel binnen Vliethoven, misschien anders ligt dan tot nu toe bekend werd. Het verhaal van aan de ene kant een hardwerkende, zorgzame vrouw. Van Os: „Ze had een in tensief contact met de bewo had vooral arts Van Os, zelf pas een jaar werkzaam in Vlietho ven, al in mei twijfels rond de dood van een bewoonster. „Een 56-jarige vrouw overleed op een, voor mij, niet normale ma nier. Sectie en het rapport van de lijkschouwer echter wezen op een natuurlijke dood. Toch bleef ik met een raar, naar ge voel zitten. In augustus overleed een 87 jarige man, precies op dezelfde vreemde, ongrijpbare manier. „Weer leek Liet aanvankelijk een normale dood. Tot de uitslagen van het bloedonderzoek kwa men. er was insuline ingespoten bij een niet-diabetes patiëht", aldus Van Os. De ex-ziekenver- zorgster wacht in het Huis van Bewaring in Zwolle op haar pro ces. Ze is inmiddels ontslagen. Wegens het „geschonden ver trouwen". „Ik vind dat ze voor moord veroordeeld moet wor den. Dit lijkt me in strijd met al Ie regels", zegt directeur Kuiper zacht. De rust in het verpleeghuis is, na alle commotie, inmiddels te ruggekeerd. Niemand is ver trokken, de aanmeldingen lo pen gewoon door. Sommige personeelsleden en nabestaan den maken nog gebruik van de hulp van psychiaters en psycho logen in het crisisteam. Tweede Wereldoorlog gebruikten de boeren de hoorn om elkaar te waarschuwen. Tegenwoordig is het een folkloristisch gebruik, verbon den aan de kersttijd. Na Driekoningen gaat de midwinterhoorn weer de kast in. foto wfa ners en hun familie. Ze was des kundig en deed er alles voor om zo gezien te worden. Artsen deed ze versteld staan met haar 'medische' kijk op de mensen. Zo wist ze precies te vertellen wanneer iemand zou overlijden. Dan was ze de steun en toever laat voor familie en nabestaan den. Nu, achteraf, begrijp ik waarom ze dat wist." Maar het verhaal van de ijverige verzorgster heeft, volgens Kui per en Van Os, ook een andere kant. Kuiper: „Haar negen slachtoffers waren voor zover wij dat kunnen beoordelen gelukkig, ondanks hun situatie. Sommigen hadden een man of vrouw die twee keer per dag op bezoek kwam. Of familie en vrienden met wie ze de dagen rustig, vreedzaam en gelukkig doorbrachten." „De verhalen dat zij uit medelij den zwaar zieke en sterk de mente bejaarden uit hun lijden hielp, kunnen wij niet onder schrijven. De negen waren niet allemaal diep dement, varieer- ambt delden Willem Rouwler uit Ambt Delden is een van de velen die vanaf de eerste zondag in de advent weer op zijn midwinterhoorn blaast. Al sinds mensenheugenis hoort men in kersttijd over het Twent se platteland de 'oale roop'. In de Middeleeuwen en ook nog in de In verpleeg huis Vlietho ven is de rust na de com motie rond de verdachte sterfgevallen teruggekeerd. foto anp karel zwane VELD den in leeftijd van 56 tot 92 jaar en hadden allemaal een hechte familieband. Omdat er méér van die bewoners waren met dezelfde overeenkomsten zou den er ook méér door toedoen van haar gestorven kunnen zijn. Maar dat valt niet meer te be wijzen. Daarover kunnen wij helaas geen absolute zekerheid verkrijgen", aldus Van Os. De officiële onderzoeken naar de verdachte sterfgevallen in Vliethoven begonnen pas aan het eind van de zomer. Toch MOEDER VERMOORD OM HAAR WAAROM OOK ZIJN TWEEDE HUWEUJK MISLUKTE I EES JÉ WEEKEND, WEETJE ALLES

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5