hulp vroeg in Srebrenica 1 Na de aanpassing van de Ziektewet gisteren, vandaag het goede nieuws voor ondernemers. Binnenland Bewonersblokkade uit protest Advies: Huisartsbezoek moet vijf gulden kosten VN faalden toen Dutchbat Oplossing in conflict politie-CAO dichterbij 'Uitbannen kinderarbeid vaak juist onverstandig' Hof spreekt verdachte Albert Heijn-zaak vrij Fonds mag homo's weigeren voor nabestaandenpensioen Groeihormonen in vlees niet slecht voor volksgezondheid VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 06-nummer voor veiligheid op school poTTERDAMStaatssecretaris Netelenbos (onderwijs) heeft giste ren in Rotterdam een telefoonlijn in gebruik gesteld, waarop leerlingen, docenten en ouders terecht kunnen met vragen over veiligheid op school. Het nummer, 06-8804, maakt deel uit van een campagne om scholen veiliger te maken, maar ook leerlin- gen, docenten en ouders kunnen via het nummer stoom afbla- NS-arbeiders voor aparte storingsdienst i utrecht Het personeel van NS Infra Services is bang dat de aangekondigde plannen voor meer concurrentie de veiligheid i van de spoorwerkers zullen verslechteren. Het Actiecomité Ver- l ontrust Personeel NS Infra Services wil dat in ieder geval het o'p- lossen van storingen buiten de concurrentie wordt gehouden, i Het spoorwegwerk zou zo gespecialiseerd zijn, dat niet iedere aannemer dat veilig kan uitvoeren. I Kamer eens met verlaging loonkosten den haag De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel dat via kortingen op afdracht van loonbelasting door de werkgever diverse kansarme groepen op de arbeids markt veel goedkoper maakt. Alleen kamerlid Hendriks stemde tegen. De korting loopt op tot ruim zes mille voor langdurig werklozen, die bovendien worden aangenomen tegen een laag salaris van hooguit 115 procent van het wettelijk minimumloon. Schoolreglement Gijsen ingetrokken roermond De Limburgse bisschop Wiertz heeft het omstreden schoolreglement voor het bisdom Roermond, dat zijn voorgan ger Gijsen in 1987 uitvaardigde, ingetrokken omdat het niet werkte. Gijsen vond onder andere dat in elk schoolbestuur een vertegenwoordiger van de bisschop moest komen. Dat leidde destijds tot grote commotie. Vuijsje hoofdredacteur HP/De Tijd Bert Vuijsje (53) wordt de nieuwe hoofdredacteur van het week blad HP/De Tijd. Hij volgt Gerard Driehuis op, die hoofdredac- teur van dagblad Tubantia is geworden. Vuijsje is al elf jaar ad- junct-hoofdredacteurvan De Volkskrant. Daarvoor werkte hij bij Het Parool, het maandblad Intermagazine en het voormalige weekblad De Tijd, waar hij ook als adjunct-hoofdreacteur actief was. arnhem In het Spijkerkwartier in Arnhem hebben zo'n 250 bewoners gisteravond een straat afgesloten en drie kruispunten bezet. De actie was bedoeld als protest tegen de overlast van verslaafden, dealers en tippelaarsters. foto anp peter drent Schrijven minister Voorhoeve schokt Kenner, hoorzitting bijna zeker eigen bijdrage van vijf gul den per huisartsbezoek tot een van tweehonderd 'zuiden per jaar voor zieken- :ondsverzekerden en een vast »igen risico van tweehonderd gulden per jaar voor particulier ^erzekerden. Dat staat in het •apport 'Gepast betalen voor '.org' dat het adviesbureau VB laar minister Borst van volksge heeft gestuurd. In het rapport stelt het bureau lat de inkomensafhankelijke ei- jen bijdrage voor ambtenaren |de zogenoemde IZA-regelipg) p stand kan blijven. Volgens het adviesbureau is 5e eigen bijdrage per consult /oor ziekenfondsverzekerden in jïlk geval uitvoerbaar. Dat klinkt le meeste fracties in de Tweede Kamer als muziek in de oren, imdat ze grote moeite hebben net de in het regeerakkoord op vaste eigen bijdrage 7an tweehonderd gulden. Eigen bijdrage en eigen risico zijn be- doeld om de stijgende kosten in de volksgezondheid te beteu gelen. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft Borst zich nog geen oordeel gevormd over het advies. De minister stuurt het rapport mogelijk van daag nog naar de Tweede Ka mer. Voor doktershulp in het weekeinde of hulp in de avonduren moet een tientje in rekening worden gebracht. Mi nister Borst zei vorige maand dat ze geen betalingsverkeer tussen patiënt en huisarts op gang wiJ brengen. Volgens het bureau kunnen de ziekenfond sen het geld periodiek met een acceptgirokaart verrekenen. De particuliere verzekeraars kun nen de tweehonderd gulden korten op de vergoedingen die ze gewoonlijk naar hun cliënten overmaken. Volgens het bureau leveren de eigen bijdrage en het eigen risico een jaarlijkse be sparing op van ongeveer ander half miljard gulden. den haag gpd-anp >en haag» anp Korpsbeheerders en bonden in gesprek willen volgens Kruizinga wél praten over flexibilisering en de gevolgen ervan voor de arbeids voorwaarden van politiemen sen, 'maar dan moeten we el kaar eerst duidelijk maken wat we daar precies mee bedoelen. Dat is tot dusver niet gebeurd'. De estafettestakingen van de politie gaan voorlopig gewoon door. Vanmorgen vroeg zijn de regio's Gooi-en Vechtstreek (Hilversum), Brabant-Noord (Den Bosch) en Friesland (Leeuwarden) begonnen aan langdurige werkonderbrekin gen. De politie-acties verliepen gisteren over het algemeen or dentelijk. Alleen in en rond Hoorn hadden vooral automo bilisten last van de acties die in de ochtendspits tussen Enkhui zen en Hoorn en op dé rijksweg A7 kilometerslange Files deden ontstaan. De VN-hoofdkwartieren in voormalig Joegoslavië func tioneerden tijdens de val van Srebrenica zo gebrekkig, dat er grote misverstanden ontstonden over NAVO- luchtsteun. Daardoor verkeerde het Nederlandse VN-on- derdeel Dutchbat lange tijd geheel ten onrechte in de veronderstelling dat er uitgebreide NAVO-luchtacties on derweg waren. aantal Nederlandse militairen, verbanden aan de VN-staven, nog eens ondervraagt. De coali tiepartijen PvdA, WD en D66 zitten weliswaar niet om zo'n sessie te springen, maar lijken niet dwars te gaan liggen als CDA en Groen Links aan een hoorzitting blijven vasthouden. De Kamer beslist hier dinsdag over. Volgens Voorhoeve ontstond er spraakverwarring tussen de Nederlandse troepen op de grond en het VN-bevel in Tuzla, Sarajevo en Zagreb, omdat deze drie hoofdkwartieren slecht op elkaar waren ingespeeld en on voldoende waren bemand. De De VN-hoofdkwartieren waren volgens minister Voorhoeve (defensie) slecht georganiseerd, konden niet tot snelle besluiten komen en schatten de militaire situatie rond Srebrenica totaal verkeerd in. Voorhoeve heeft dit geschreven aan de Tweede Ka mer, die had.gevraagd naar de rol van de VN in de laatste da gen van de moslim-enclave Sre brenica. De Tweede Kamer reageerde geschokt op de antwoorden van Voorhoeve. Bijna zeker vindt voor de kerst nog een hoorziting plaats waarin de Kamer een verwarring betrof de vraag wel ke NAVO-luchtsteun Dutchbat zou krijgen, toen de Bosnische Serviërs de enclave aanvielen. Terwijl de Nederlandse militai ren uitgingen van massale NAVO-luchtaanvallen, kwam het slechts tot één half gelukte luchtactie. Een gevolg van de onwil bij de verantwoordelijke VN-autoritelten om aanvallen uit te voeren, procedure fouten en verkeerde afstemming. Uit de gedetailleerde beschrij ving van de contacten tussen Den Haag, de VN-hoofdkwar tieren en Dutchbat in de dagen voor de val van Srebrenica, (be gin juli 1995) blijkt dat de Ne derlandse militairen van de zij de van de VN weinig hadden te verwachten. Hoewel Dutchbat- commandant overste Karre- mans herhaalde malen op luchtaanvallen had aangedron gen, bleven de gewenste acties uit. Öp de ochtend van 11 juli, de dag dat de enclave viel, ver- den haag gpd ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde PersPinten Pronk spreekt bij jubilerend Unicef staande. /Ms, onder druk vanuit het Westen, deze kinderen wor den ontslagen, heeft dit voor hen dramatische gevolgen. Ze zullen elders werk zoeken, bij voorbeeld in de prostitutie", al dus Pronk. Hij steunt daarom ook het initiatief van Unicef in Bangla desh om via onderhandelingen met de textielbranche en de overheid andere aanvaarde op lossingen te vinden waaronder de kinderen moeten werken 'die niet ten koste gaan van de situatie van die kinderen, maar hen perspectieven biedt voor een betere toekomst'. Pronk schonk Unicef vijf miljoen gul den voor projecten om kinde ren in moeilijke omstandighe den te helpen. Directe uitbanning van bepaal de vormen van kinderarbeid creëert vaak meer problemen dan het oplost. Omclat ze toch geld moeten verdienen, zoeken de kinderen andere oplossin gen, waardoor ze van de regen in de drup belanden. Dit zei mi nister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) gisteren tijdens een symposium van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Unicef viert dit jaar haar 40-jarig jubileum. Pronk noemde als voorbeeld kinderarbeid in de textielindus trie van Bangladesh. „Hun werkomstandigheden zijn ta melijk veilig en het werk in deze branche behoort tot het best betaalde en meest in aanzien arnhem anp Het gerechtshof in Arnhem heeft vanmorgen een 32-jarige man uit Bussum vrijgesproken van de bloedige overval op een Albert-Heijnfiliaal in Ooster beek. De rechtbank in Arnhem veroordeelde de Bussumer aan vankelijk wel voor de overval met twee doden en een zwaar gewonde. Hij kreeg negen jaar cel. Nieuw, ontlastend bewijs materiaal dat bij de beroepspro cedure naar buiten kwam. ont zenuwde zijn deelname. De man heeft steeds ontkend dal hij iets te maken had met de ge ruchtmakende overval in mei 1990. Desondanks kreeg hij een ge vangenisstraf van vier en een half jaar opgelegd. Het hof acht te, evenals de rechtbank, der be trokkenheid van de verdachte bij een overval op Albert lleijn in Baarn wèl bewezen. De over vallers maakten daar eind 1989 ruim twee ton buit. Zij bedreig den het personeel, maar doden of gewonden vielen er niet. De procureur-generaal had voor de overval in Baarn vijf en een half jaar cel geëist. Met de uitspraak rond de Bussumer zijn de slepende rechtszaken naar de overval in Oosterbeek nog niet afgerond. De hoofddader, die bekende met zijn riotgun te hebben ge schoten, kreeg dit jaar leven»; lang opgelegd. Hoger beroep wilde hij niet, omdat hij voor zijn schuld wil boeten. De man bekeerde zich na de overvallen tot Jehova-getuige. wachtten Dutchbat en het VN- hoofdkwartier in Tuzla nog steeds massale luchtaanvallen. Toen deze niet kwamen, vroeg Karremans daar opnieuw om. Het was zijn vijfde verzoek in vijf dagen. In Tuzla was op dat moment de voor luchtsteun verantwoordelijke officier niet aanwezig en de fax werkte niet. Een zesde aanvraag van Kar remans volgde om tien uur in de ochtend, terwijl de Bosni sche Serviërs verder oprukten. Na tweeëneenhalf uur beraad slagen gaven de VN uiteindelijk het bevel tot luchtaanvallen. Vliegtuigen die eerder stand by waren gehouden, waren echter teruggekeerd naar hun basis, waardoor de aanval nog eens langer op zich liet wachten. 'Procedurele onvolkomenhe den' zorgden ervoor dat die ac tie deels mislukte. Een actie la ter in de middag werd afgebla zen, toen duidelijk werd dat Srebrenica was ingenomen. utrecht» anp die al jaren samenwonen. Bij één bedrijfspensioenfonds ko men alleen gehuwden in aan merking voor een nabestaan denpensioen; bij het ABP, dat bezig is de regels te wijzigen, was dat tot 1 juli 1994 het geval. Voorwaarde bij de nieuwe re gels is wel dat de de samenwo nende werknemer jonger is dan 65 jaar. Beide klagers konden hieraan niet voldoen. De commissie stelt dat beide fondsen direct onderscheid ma ken op grond van burgerlijke slaat, maar dat dit niet verbo den is. Toetsing op indirecte discriminatie op grond van ho moseksualiteit is daarom ook niet mogelijk. Pensioenfondsen mogen onder scheid maken op grond van burgerlijke staal bij toelating van deelnemers tot het nabe staandenpensioen. De Algeme ne wet gelijke behandeling (AWBG) laat dit toe. Een groot bedrijfspensioenfonds en het ABP kunnen niet van discrimi natie van homoseksuelen wor den beticht als zij regels hante ren die homoseksuelen indirect uitsluiten van een nabestaan denpensioen. Dit blijkt uit een uitspraak van de Commissie Gelijke Behandeling gisteren. De commissie boog zich over drie klachten, alle drie afkom stig van homoseksuele mannen De korpsbeheerders en de poli- iebonden lijken gisteravond ;en eind op weg te zijn geko- nen in hun poging een oplos sing te vinden voor de patstel ing tussen de politie en minis- er Dijkstal (binnenlandse za ten). Volgende week praten de jartijen verder, zo meldde ACP- Kruizinga. Eerst wil- n de bonden hun achterban "aadplegen. De bonden hebben {isteravond een eigen voorstel ingebracht, waarover zij nog ïiets willen zeggen. Waarschijn- éjk wordt hun voorstel nog dit veekeinde besproken in het Het conflict draait om de on Dijkstal vil zestig procent daarvan in salaris van de politiemensen tibouwen en de rest in tien jaar ijd variabel maken. De bonden 1 £R KOMUN BORDUN /-ANórS DU óNCÜVëéx MUT DAAROP DU RClSTiyDON VAN D£ TRÉAN ZOUD£N ZU OOK D€ VURTUAtdNc^C N X>OOR6r£V£N y brussel» anp Brengt de gezondheid ernstige schade toe k.b. 4.10.1994 Stb.720. Groeihormonen in rund- of varkensvlees zijn niet schadelijk voor consumenten, als het er maar niet te veel zijn. Dat is de conclusie van zo'n tachtig wetenschappers die de Europees landbouwcom missaris Fischler deze week in Brussel heeft opge trommeld. De geleerden zien geen volksgezond heidsredenen om het gebruik van bepaalde groei hormonen in de produktie van varkens- en rund vlees nog langer te verbieden. Maddox, voorzitter van de internationale conferentie: „Wij hebben ons best gedaan om ge varen voor de consument te vinden. Maar we hebben er geen gevonden. Hel al dan niet ophef fen van het hormonenverbod is nu uitsluitend een politieke en economische kwestie geworden, geen volksgezondheidszaak. De onderzoekers zijn in Brussel bijeen om Fischler te adviseren over de gevaren van het ge bruik van omstreden groeihormonen, zoals de menselijke geslachtshormonen, in de veehoude rij. De Verenigde Staten hebben om handelsrede nen geëist dat Brussel het bestaande verbod op heft. In het geval van vijf specifieke hormoon ty pes blijken de wetenschappers daar geen bezwaar tegen te hebben. Consumenten- en dierenbe- scnermingsorganisaties hebben echter al aange geven weinig te voelen voor hormonenvlees. Uit een nog niet officieel gepubliceerd rapport van het onderzoeksinstituut ID-DI.O van het mi nisterie van landbouw blijkt dat het toedienen van groeihormonen ingrijpende bijwerkingen kan hebben voor de betrokken beesten. Zo kan het bij dieren kanker en onvruchtbaarheid veroorzaken. Medewerkers van de onderzoeksinstelling boplei ten daarom het eventueel toekomstig gebruik van die groeihormonen strikt te reguleren. Overigens zijn de wetenschappers ervan over tuigd dat andere groeibevorderaars, zoals clenbu- terol, wel gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid, en dus verboden moeten blijven. Rabobank De Tweede Kamer heeft de aanpassingen van de Ziektewet goedgekeurd. Maar dat hoeft nog geen bedreiging te vormen voor de continuïteit van uw bedrijf. Want met het BedrijfsZekerPlan van Interpolis kunt u de financiële en administratieve gevolgen van deze maatregel prima op vangen. Het BedrijfsZekerPlan verzekert namelijk salarisbetaling bij ziekte van een werknemer en is helemaal af te stemmen op uw bedrijfssituatie. Een afspraak Is zo gemaakt. Neem contact op met uw plaatselijke Rabobank, of bel voor informatie Qg 0584 lgrstis)' Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3